GRAND GALA DU DISQUE Muziek van eigen bodem Melodisch geweld uit buitenland THE THREE DEGREES 'MOUSTAKI wordt puur nachtwerk (Van onze showredactie) HILVERSUM - Zelfs de regerings commissaris voor radio en tv is er bijgehaald om van het Grand Gala du Disque, vrijdagavond 15 februari Ned. II 19.30 uur, tot een vocaal en muzikaal nachtfeest te maken. Met de voor elke artiest of groep uitge trokken dertien minuten ziet het er nl. naar uit, dat het 's nachts wel één uur zal worden voor het gala is uitge zongen. Een dergelijke uitloop van een tv-programma na het midder nachtelijk uur is alleen toegestaan als de regeringscommissaris het goed vindt. Welnu, hij heeft laten weten geen moeilijkheden te zullen maken. In afwisseling en samenspraak zullen Willem Duys en Willem van Kooten, ook bekend als Joost de Draayer, de artiesten bij het publiek inleiden. In eerste instantie door middel van kor te films, waarin iets wordt verteld over leven en privé van zulk een artiest of groep, en ten tweede direct in de zaal. Producer Fred Haayen heeft dat zo gewild, omdat hem menigmaal vra gen bereiken in de geest van: wie is die man of vrouw die daar staat te zingen? Staan ze achter hetgeen ze zingen of komen ze louter terwille van de centen tot een gespecialiseerd soundje? Vandaag de dag gaat het om engagement in de (klein)kunst. Wat een artiest zingt moet-ie waar maken. Van zijn kant doet regisseur Theo Ordeman er alles aan om artiesten en groepen van hun beste kant te laten zien. Hij werkt met spiegel-ef- fecten en schiep een doorgang tussen de orkestleden o.l.v. Harry van Hoof, zodat de zanger(essen) desgewenst zich tussen het publiek kunnen bege ven. Talent van eigen bodem ontbreekt niet op dit gala. Vooreerst Thijs van Leer, de introspectieve fluitist, die tonen produceert welke diepten doen trillen. Zijn voorliefde voor Bartok' verbaast niemand en is bepaald aanwezig in de muziek van zijn groep Focus, waarin Thijs op orgel, piano en fluit stuwend optreedt. Het fluiten heeft hij eerst van zijn vader geleerd. Hij sleepte met dit zoete spel als tiener al muziekprijzen in de wacht. Later werd hij het kleinkunstleven bin nengehaald door Ramses Shaffy, die zijn toenmalige cabaretprogramma's ophing aan de muziek van Thijs. Over die tijd kan Thijs nog vervoerend pra ten. Groot geworden met de jazz, omdat die hem met de paplepel is ingegoten, sloot hij aanvankelijk figuren als Elvis Presley en The Everly Brothers buiten zijn muzikale leven. Totdat hij ontdekte, dat juist bij deze mensen het begin lag voor wat zich later zou ontwikkelen tot de hedendaagse popmuziek op basis van rock. Hieruit putte Ramses samen met Louis van Dijk en toen gingen de ogen en de oren van Thijs open, temeer waar hij ontdekte, dat het Franse im pressionisme van Bartok er ook in pas te. Dat was voor. hem een wonderlijke ontdekking. Op die toer is hij dan ook verder gegaan. Hij heeft er vele muziek- gevoeligen mee getroffen, tot ver in het buitenland, waar men hem vaak hoger waardeerde dan hier. Voor Thijs staat vast, dat hij de bezieling voor de mu ziek van Ramses en Louis heeft geleerd, omdat zij hem hebben bijgebracht hoe van de spanning te genieten, die in een goede compositie ligt samengebald. Jan Akkerman Gitarist Jan Akkerman geldt als de beste op zijn gebied ter wereld, aldus is uitgemakt door het toonaangevende muziekblad 'Melodymaker. Hij heeft vijf jaar klassiek gitaar gestudeerd met gedachten aan mensen, als Andres Se govia, maar uiteindelijk heeft ook hij de spanning van de muziek ontdekt in clubs en op straat, waar musici elkaar vinden en opzwepen. Met zijn Cellar Rockers speelde hij de zalen plat en steeg naar de top met „The Russian spy and I". Toen Jan in Brainbox verzeilde was Akkerman al een begrip op gitaarge- bied. Als hij niet op tournee is, studeert hij tien uur per dag muziek op zijn Friese boerderij, waar men zegt, dat de naburige koeien meer melk zijn gaan geven. Hij oefent bovendien op luit en sitar tot hij er doodmoe bij in slaap valt. Momenteel geldt als zijn grote voorbeeld Julian Bream. Jan Akker man wil af van de huiskamer-musiceer- stijl en legde daarover eens de volgende verklaring af: „Ik sterf liever op het toneel met een stuk hout in mijn han den dan in een achterkamer met een luit op de schoot. Op het toneel voel je door de aanwezigheid van het pu bliek een nieuwe verantwoordelijkheid. Dat geeft je extra kracht om nieuwe dingen te doen". Euson Het is de Haagse Arubaan Euson ge gund, dat ook hij een plaats krijgt op dit gala. Langer dan tien jaar geleden al gold hij als de beste zanger van zijn geboorte-eiland. In dit beperkte succes wenste hij niet blijvend te vertoeven. Hij trok naar ons land en moest daar opnieuw te beginnen. Hij liep alle zangconcoursen en platen maatschappijen af, maar schoot er wei nig mee op, d.w.z. in ons land, want op buitenlandse festivals haalde hij de ene trofee weg na de andere. De platen- mensen hier te lande hebben daar wel een verklaring voor. Zij verlangden van Euson, dat hijzong wat het publiek graag wilde kopen. Daarvoor zou E uson zichzelf echter geweld hebben moeten aandoen. En dat streek in tegen zijn gevoel van eigenwaarde. Euson's voor liefde ging en gaat uit naar de ballads, de brede, gedragen verhalen, die iets voelbaar maken van de sfeer van waar uit hij zingt en die iets te maken met het volk waaruit hij is voortgekomen. Uiteindelijk won Euson het pleit. Hij zong naar eigen smaak de single „Both sides now" naar succes en baande daar mee een eigen weg voor zijn elpee, waarin vooral het prachtige John Mi- schell-nummer sterk aansprak. Intussen ging hij door internationale successen te behalen. Geen festival of hij sleepte er een of meer prijzen weg. Momenteel prijkt er een aantal elpees op zijn naam, die hun weg naar de speciale liefheb bers al hebben gevonden. De weg om hoog ging niet gemakkelijk voor Euson, maar zijn verschijnen op dit Grand Gala mag hij beschouwen als een nieuw hoogtepunt in zijn carrière, vooral om dat het een Nederlands platenfeest is, het land waar hij moeizamer waardering ving dan elders. TON OLIEMULLER Helemaal volgens de traditie eindigt ook dit jaar het Grand Gala du Disque met een artiest die op showgcbied zijn sporen dubbel en dwars verdiend heeft. De Engelse Top-artiest, „The Tiger" Tom Jones, leek de organisatoren een waardige uitsmijter van het platenbal anno 1974. Tom Jones, hij werd op 7 juni 1942 in Pontypridd, Wales, geboren, behoort sinds enige jaren tot de topfiguren uit de internationale showwereld. Zijn snel le opkomst (sinds 1964) was voorname lijk te danken aan manager Gordon Mills en aan de Engelse disc-jockey Jimmy Saville van Radio Luxemburg, die Tom ontdekten en deze zoon van een mijnwerker aan zijn eerste platen contract hielpen. Tom's eerste single werd geen succes. De opnamen die daarna volgden, „It's not unusual", „Delialah", ,,I who have nothing" en „Help yourself" bezorgden 'Tom Jones wereldfaam. The Tiger zal, hoewel hij het afgelopen jaar geen hit in ons land had, ongetwijfeld de show stelen. Donna Hightower Als een na laatste staat de Amerikaanse zangeres Donna Hightower op het pro gramma. Donna is in ons land vooral bekend door haar vertolking van „This world to day is a mess", een nummer dat ze zeker zal zingen, evenals „If you hold my hand" en „Summer shades". Donna Hightower wtrd in Los Angelos geboren. Zij maakte haar zangdebuut in New York. Na een succesvolle cörrie- re in Amerika besloot ze naar Europa te gaan. Ze trad op in Engeland, Zwe den en Spanje, maar het was ons landje dat voor haar doorbraak zorgde. De Nederlandse discjockey's tipten de sin gle die enige weken later op de top-tien prijkte. De Donna Hightower-rage was een feit Don McLean Eveneens afkomstig uit Amerika en minstens zo populair is Don McLean. De man van „American Pie" en „Vin cent" trad in september j.l. nog met veel succes op in het Amsterdamse concert gebouw. Hij wordt vaak voor folkzan- ger uitgemaakt, hoewel zijn ballades en zijn keiharde protestsongs hem zijn naam bezorgden. Don McLean zit al zeven jaar, dat wil zeggen vanaf zijn schooljaren in het vak. Kiki Dee Hoe het komt dat het Amerikaanse zangeresje Kiki Dee zo hoog op het programma staat is ons een raadsel. Des te hoger men op het programma staat aangekondigd des te hogere gage ontvangt men. Kiki Dee treedt op als 15e, wat betekent dat alleen Tom Jones, Donna Hightower en Don McLean meer in hun enveloppe zullen vinden. Julien Clerc De eerste Fransman in de rij is Julien Clerc. Een wat verlegen 27-jarige jon gen met prachtige donkere krullen, die bij de Franse jeugd waanzinnig popu lair is. Julien had een moeilijke en eenzame jeugd. Tot hij kennis maakte met Maurice Vallet en Etienne Roda- Gil, die hem inwijden in de muziek. Etienne schrijft nog steeds vrijwel alk- nummers voor Julien. The Carpenters Over het Amerikaanse duo The Carpen ters hoeven we weinig woorden vuil te maken. Ze zijn zo bekend dat we enkel open deuren zouden intrappen. Broer Richard en Zus Karen werden vier jaar geleden door Herb Alpert ontdekt op het ogenblik gooit het gouden duo hoge ogen met het nummer „Jamba- laya". Veel beter echter kennen we de hit „Top of the world", die in Nederland goud werd. George Moustaki Dankzij dit platenbal krijgen wc nu eindelijk ook eens George Moustaki in ons land te horen. Nummers als „Le Metèquc" en „Le facteur en temps du vivre" zijn overbekend bij de kenners van het Franse chanson. Verder is Duitsland er met Jiirgen Gar eus en komen The Three Degrees met hun „Dirty Old Man". En dan is ook Dobie Gray van de partij met een num mer als „Drift away". ROELFIEN SANT -m Wl

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13