HET BELANGRIJKSTE IS DAT BLOKKEERHEEFTGEWONNEN EEUWIGE AMATEUR EINDELIJK PROF SALO MULLER BANG VOOR WEERSTANDEN SHOW VAN CANADEZEN VAN HIJS Van der Haar bleef toonbeeld van optimisme Van Santen wordt geen assistent van Michels Internationaal jaar van de vrouw Fedor den Hertog tekende contract Fysiotherapeut niet bij Oranje Advocaat weer in niderpark PAGINA 10 LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 FEBRUARI 1974 Blokkeer had Willemstein, n de eerste se de uitblinker geen antwoord op de smashes van de geroutineerde Hongaarse aanvallers, an gisteravond, vormt in zijn eentje een blok. RIJSWIJK Een betere afspie geling dan die laatste zenuwslo pende minuten was er niet voor het spelpatroon van Starlift Blokkeer de gehele wedstrijd door. Alweer had de Rljswijkse ploeg in de vijfde set van het halve finaleduel met soms bril jante aanvallen en even sterk verdedigen vooral dat laatste was een pluspunt een voor sprong van 12-3 genomen. En alweer was de Hongaarse tegen stander Ujpesti Dosza langzaam maar zeker dichterbij gekomen. Tot 14-12. Toen moest een net- fout een eind maken aan de spanning voor de 1200 toeschou wers. Johan van der Haar, rood van op winding, stond op dat moment al met de armen omhoog te jui chen. Toch waren zijn eerste woorden: „Jammer van die vierde set. Die hadden we moe ten pakken. Schrijf het maar toe aan de angst om te win nen". De trainer-coach was op gelucht, zijn plan de campagne was geslaagd. „Ujpesti" had hij van tevoren ezegd, „is de ploeg waar we de meeste kansen te gen hebben". En daar begon Blokkeer, dat als organisator zelf de indeling mocht maken, dan ook tegen. Na weken inten sieve arbeid, waarbij was geha merd op de verdediging. Blok keer plukte de vruchten van de training. Vooral daarom was Johan van der Haar zo gelukkig. In het duel, dat ruim twee uur duurde, immers had zijn ploeg getoond naast aanvallend sterke spelers ook over het wapen van de ver dediging te beschikken. Hoe vaak hadden Joop Tinkhnf en Jan Warns niet een onmogelijke bal gered? Daarnaast stonden Jacques de Vink, Frank Cos- tandse en Loek Willemstein hij was de uitblinker borg voor de nodige punten door middel van snoeiharde smashes. Nadat de eerste set nog door ongecontroleerd blokken (met 15-9) verloren was gegaan, was het Blokkeer dat daarna de strijd dicteerde. Zozeer zelfs de blokkades liepen toen goed, dat Ujpesti Dosza een angstige ploeg werd. Maar de nederlaag van de trotse Hongaarse kampioen met zes internationals had na de twee setoverwinningen met 15-8 en 15-9 van Blokkeer nog groter kunnen zijn. Want de voor sprong, die de Rijkswijkse ploeg (9-2 en 12-10) nam had nooit meer uit handen mogen worden gegeven. Een bal, die overigens zeker in was en Ujpesti op een achterstand van il-4 zou hebben gebracht, was de oorzaak van grote woede bij Jacques de Vink met het logische gevolg van minder concentratie. Dat was weer evenals het begin trouwens het oude Blokkeer, scheldend op alles. Joop Tinkhof, met 37 jaar, de rou tinier in het gezelschap maakte zich daar boos over. „Dat moet je niet doen, dat kost punten". ZEIST Jack van Zanten zal tijdens het wereldkampioen schap voetbal 1974 in West Duitsland niet optreden als as sistent van supervisor Rinus Michels. Een gesprek tussen mr. Jacques Hoge woning, voorzitter van het bestuur wk, supervisor Rinus Michels en Jack van Zanten heeft als con clusie opgeleverd dat de assis tent voortdurend in West Duitsland aanwezig dient te Op grond daarvan heeft Jack van Zanten, tot nu toe chef "equipe van het Nederlands elftal, meegedeeld dat hij een eventueel verzoek die functie te gaan vervullen ontkennend zal beantwoorden. Het koste een set, reden voor Tinkhof toch niet zo tevreden te zijn. „Het is een tegenvaller, als je met zo'n voorsprong toch nog de set verliest. Alleen door im pulsiviteit". Echt die Hongaren vormden heus niet zo'n goede ploeg. Maar je mag tegen hen niet op je lauweren gaan rusten. Tinkhofs ontevredenheid houdt niet in, dat hij kansen voor het behalen van een van de eerste twee plaatsen die recht geven op de finale uitgesloten acht. Dat zeker niet. „We hebben tegen AZS Olsztyn eerder gespeeld en toen net met 3-2 verloren. Mor gen moeten we tegen die Polen dan ook alles op alles zetten. En Johan van der Haar bleef na de wedstrijd hetzelfde toonbeeld van optimisme als vooraf. Met het oog op het machtsvertoon in het begin van die vijfde set heeft hij daar ook recht op. „Misschien dat Dynamo Boeka rest (dat gisteren met 15-3, 11- 15, 18-16 en 15-13 van AZS Olsz tyn won, red.) de Hongaren on derschat. En Ujpesti moet zich revancheren". In elk geval is de overwinning van Blokkeer een goed uitgangspunt voor de wedstrijden vandaag en mor gen. Vandaar dat Johan van der Haar de paar tekortkomingen van zijn ploeg wegwuifde met: „Het belangrijkste is dat we hebben gewonnen". KEES KOOMAN Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De ministerraad heeft besloten een adviescom missie in te stellen die de ge- lijkstelling van mannen en vrou wen en de volledige integratie van vrouwen in alle sectoren van de samenleving moet gaan bevorderen. Met de directie van het sociaal cultureel planbureau is intussen besproken dat in het werkpro gramma van dat bureau de ko mende tijd bijzondere aandacht zal worden besteed aan de emancipatie van de vrouw. Het besluit over de instelling van de adviescommissie is mede ge nomen in verband met het feit dat de algemene vergadering van de Verenigde Naties het jaar 1975 heeft uitgeroepen tot internationaal jaar van de vrouw. In dat jaar zal bijzonde re aandacht worden besteed aan de positie van de vrouw in de huidige samenleving en de be vordering van de gelijkstelling van mannen en vrouwen. De regering onderschrijft de noodzaak van maatregelen om de achterstelling van de vrouw zo snel mogelijk op te heffen. Er dient meer ruimte te komen voor de ontplooiing van mensen, meer vrijheid voor man en vrouw om zelfstandig verant woord te kiezen welke rol en taak zij in het leven op zich zul len nemen. k r DORDRECHT Als laatste van het viertal Fedor den Hertog, Rene Pijnen, Jan Krekels en Joop Zoetemelk, dat goud won tijdens de Olympische Spelen van Mexico, heeft Fedor den Hertog een contract als profes sional getekend. Den Hertog beëindigt daarmee vrij onverwacht een onvergelijk bare loopbaan van ruim acht jaar als amateur. Een carriëre die hem niet alleen de bijnaam de eeuwige amateur bezorgde, maar hem bovendien vrijwel alle prestaties schonk die in de wielersport mogelijk zijn. vaak, is op bijna 28-jarige leef tijd overgestapt naar de harde wereld van de professionals. „Er is een reeks van oorzaken voor", verklaarde hij gister avond. „Vorig jaar kerst heb ik mij verloofd met Lilian Otten, dat is een punt en mijn broertje Nidi is professional geworden, dat telde mee. Ik heb de zeker heid dat ik bij Frisol goed zal worden opgevangen. Voor het geld alleen heb ik hel niet gedaan. Nog drie weken ge leden kreeg ik een aanbieding uit Italië met practisch een blanco chèque er in. Ik zou ze ker twee keer zoveel hebben kunnen verdienen als nu. Maar ik heb het niet gedaan. Daar beloven zij je koeien met gou den horens, maar als het niet lukt, sta je ook zo weer op de keien". Weerstand Meegespeeld om prof te worden heeft ook de omstandigheid dat ik steeds mee'* weerstand onder vond bij de amateurs. Zowel let terlijk als figuurlijk. Je merkte dat iedereen voortdurend op je wiel reed en aan de andere kant dat je eigenlijk niet meer werd aanvaard, omdat je nog steeds amateur was. Ik ben in die amateurwereld op een voetstuk geplaatst, waar ik mij eigenlijk niet thuii voelde. Ik ben niet de vedette, die men mij meent te zijn. Ik voel mij in ieder geval niet als zodanig Den Hertog heeft niet alleen een prof-contract ondertekend. Hij heeft ook een metamorfose on dergaan. Zijn antwoorden zijn niet meer ontwijkend of raad selachtig, zijn gedachten zijn veel directer geworden. Hij zelf bevestigt die wijziging onmid dellijk. „Inderdaad. Vroeger heb ik mijn pessimistische karaktertrekken - vaak willen verbergen, inpak ken als het ware. Ik geloof dat ik die instelling, ook door de Onder toeziend yoga die ik beoefen, enigszins van Frisol ei van mij heb af gezet". profcontract. Peter Post stelde gisteren zijn ploeg voor aan de pers De nieu we Nederlands-Engelse prof- ploeg gaat komend seizoen nog niet deelnemen aan het grote werk, zoals Tour, Giro en Vuelta. PALMA Lajos Portisch behaal de zijn eerste zege tegen Tigran Petrosjan, nadat deze eerder tweemaal had gezegevierd. (Van onze sportcorrespondent). AMSTERDAM Ironisch kan het lot soms zijn. Salo Muller, die kan bogen op een geweldige staat van dienst als sport-fysio- therapeut en door een aanvecht bare beslissing destijds bij Ajax buitenspel werd gezet, werd aangezocht door de voormalige Ajax-trainer Rinus Michels om zijn goede diensten tijdens het wereldvoetbalfoernooi in West- Duitsland te verlenen. Na am pel beraad onder vier ogen zei Muller gedecideerd neen. Bel den waren blij, ra ra hoe kan dat? In wezen is het diep tragisch dat een uitgesproken vakman als Salo Muller zich door nog heer sende gevoelens van mensen. die daadwerkelijk niet bij de voorbereiding van het Neder lands elftal zijn betrokken, laat staan in West-Duitsland straks een vinger in de pap kunnen hebben, in zijn besluitvorming desondanks heeft laten betrek ken. Ofschoon de Ajax-spelers naar buiten nooit al te nadrukkelijk stelling hebben genomen tegen Mullers geforceerde ontslag bij Ajax is het een publiek ge heim dat zij bij de fysiothera peut nu nog regelmatig over de vloer komen als zij tobben over een zeurend lichamelijk onge mak. Vandaar ook dat het geen ver wondering hoeft te wekken dat de nationale selectie geporteerd was voor de aanwezigheid van Salo Muller bij „zo'n vreemd toernooi" als de wereldkam pioenschappen. Muller, die niet alleen een blessu rebestrijders is maar vroeger als geestelijke heelmester func tioneerde, zou daar zeker op zijn plaats zijn geweest. Zo dacht Michels er ook over. Muller blijft dus in Amsterdam: in de vacature zal nu hoogst waarschijnlijk worden voQrzien door de Hilversumse fysiothe rapeut Hans Wolf. De Amster dammer houdt zich nochtans tij dens het toernooi dag en nacht paraat om de „redder des va derlands" telefonisch van ad vies te dienen als het water tot de lippen stijgt. Arie van Gemert „prettig verrastdoor aanwijzing (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor 1200 toe schouwers hebben de Canadese spelers van Hijs Veronica giste ren afscheid genomen. Op de Uithof speelde Hijs zijn laatste „Canelese" wedstrijd tegen de Raiders en van die gelegenheid hebben met name Henri Hun ting en Eljay Queen gebruik ge maakt om hun capaciteiten te etaleren. "zvooral door hun «spiraties nam Hijs na de eerste twee perioden een voorsprong van 70, aarna Cor Hoogendoorn zijn doel ver liet om plaats te maken voor Jerry Schatter. Dankzij enig showwerk van deze „doelman" konden de Ra'ders ook niet iets aan de score doen. Het werd ui- tlendel.jk 8—4. Op 25 februari speelt Hijs-zonder Canadezen- tegen het Zwitserse Zweisim- men en een dag later tegen de Oldtimers uit Montreal. LONDEN Arie van Gemert gaat definitief naar het wereld kampioenschap voetbal als sche:dsrechter. De schcidsrech- terscommissie van de FIFA plaatste hem op de lijst van dertig, die de wrd''r':den in West Duitsland zullen leiden. Het organiserende land is met drie scheidsrechters vertegen woordigd. Naast Schulenburg, Tschenscher en Weyland heeft de Duitse voetbalbond boven dien nog vier scheidsrechters op de liist staan, die alleen als grens-echter zullen optreden, de v er grensrechters zijn Aid n- ger, Biwersi, Ohmsen en Esch- we'er. ,.De benoem'ng blijft een prettige verrassing", vertelde Arie van Gemert, „Al lag het min of meer in de lijn der verwachtin gen. Na de wedstrijden in Seoel en Hong Kong tussen Australië en Zu'd Korea was ik er bijna zeker van dat ik zou worden aangewezen. De wairnemer uit Thailand, die bij die twee wed strijden was, had mij verteld dat ik het geweld g had ge daan". De rapportage over sche:dsrech- ter Van Gemert in het buiten land levert hem vaak hogere cijfers op dan zijn prestaties in eigen land. Heeft hij daar een verklaring voor? „Ik dacht' verklaarde Van Gemert. „d ons land te klein is. De Neder landse voetbalwereld kan den vergeleken met een dorps gemeenschap waarbij Iedereen iedereen kent. Mede daardoor staan de scheidsrechters te vaak en te veel in de belang stelling. De groep van top-arbi ters, die wij hier hebben, komt bovendien geregeld bij dezelfde ploegen". Raad van beheer NOS boos op VARA-voorman HILVERSUM De raad van be heer van de NOS eist dat VA- RA-voorzitter terugkomt op zijn in de laatst gehouden openbare NOSbestmirsvergadering ge maakte opmerkingen over de staf van de dienst televisiepro gramma van de NOS naar aan leiding van de nota „Steketee". De heer Kloos vroeg zich In die bewuste vergadering of de staf medewerkers van de heer Ste ketee de programmacommissa ris niet voor deze .valkuil* (de moeilijkheden rond de nota Ste ketee) niet hadden kunnen be hoeden. De heer Kloos liet in het midden of men de nog onerva ren programmacommissaris te levisie al dan niet express niet voldoende had ingelicht. De Raad van Beheer betreurt deze opmerking die bijna in de sfeer van verdachtmaking ligt, en medewerkers betreft die zich niet kunnen verdedigen. De Raad van Beheer heeft voorgesteld dat de heer Kloos in de eerst volgende NOS bestuursvergade ring deze opmerking herroept. j DEN HAAG Na een afwezig heid van enkele maanden maakt Dick Advocaat zondag zijn rentree in Het Zuiderpark. Dan speelt hij namelijk met zijn nieuwe werkgever Roda JC te gen FC Den Haag, dat zoals be kend voorlopig zijn internationa le ausputzer Aad Mansveld nog zal moeten missen. Advicaat die meestal als motor van de Limburgers fungeert zal ook komende zondag ongetwij feld tegen enkele van zijn oud clubmakkers willen schitteren. Bij FC Den Haag is Piet de Zoete weer laatste man en is Rob Ouwehand, die vorige week een halve wedstrijd meespeelde, op het middenveld vervangen door Hugo Lochtenbergh. De weer van zijn blessure genezen Aad Kila is weer als wisselspeler op geroepen. De opstelling van FC Den Haag luidt: Thie; Wijngaarden, Dus- baba, De Zoete, Korevaar; van Vliet, de Graaf, Lochtenbergh; Bres, Storm... Swanenberg. Het duurt nog zeker twee weken alvorens hij weer zijn vertrouw de plaats bij FC Den Haag zal kunnen Innemen. „De chirurg heeft me deze week nog verteld dat ik niet langer had moeten wachten met de operatie. De kans zou groot geweest zijn dat ik voor de rest van mijn leven invalide was geweest. Zo licht was die blessure dus ook weer niet". Streefbedrag o Remeins schip gehaald ALPHEN AAN DEN RIJN De stichting tot behoud Romeins schip Zwammerdam heeft thans een bedrag van 250.000 bin nen. De kwart miljoen was het aanvankelijke streefbedrag. Dit bedrag is tevens het minimum bedrag dat nodig is voor de ber ging en conservering van het schip. De werkelijke kosten liggen ech ter hoger. Daarom zijn nog steeds acties gaande om geld binnen te krijgen. De volgende week zal men waarschijnlijk met de berging beginnen. Rijksregeling hinderpaal werkloze academici UTRECHT De regeling bij de rijksoverheid om bij het rijk geen academici aan te stellen in functies op het niveau van een lagere, middelbare opleiding be tekent voor veel werkloze aca demici e^n extra hinderpaal om weer aan de slag te komen. Op den duur is het echter niet te gen te houden dat het rijk uit zonderingen op deze regel zal gaan maken, al was het alleen maar gezien bet stijgend aantal werkloze academicL Dat voorspelde gisteren directeur H. Belliwknel va nhet geweste lijk arbeidsbureau in Utrecht op de maandelijkse persconferentie over de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. In Utrecht nam het aar.tal werkloze academici toe tot circa 150 een jaar gela- de ntot 210 thans. SPORTWERELD AMSTERDAMPikeur Pools is in het gelijk gesteld in het kort geding tegen dagblad De Tijd dat hem had verzuimd in een uitslag te noemen. FRANKFORT— Sjeng Verstappen bokste onbeslist tegen Magyar. Fighting Nell gaf in de eerste ronde op tegen Stengel. HAARLEM Eredivisiebasket- uitslagen: Harlem Cardinals— DED 104—105; dames: White Stars—GDL 47-48; DED-Wils- kracht 5759. GRONINGEN Als FC Gronin gen een leenschuld van 460 dui zend gulden aflost is de ge meente bereid een andere schuld van 515 duizend gulden over te nemen en 220 duizend gulden subsidie te verschaffen. SANKT MORITZ Hanni Wenzel veroverde de wereldtitel slalom voor Michele Jacot en Lise-Ma- I rie Morerod De alpinetitel was voor Fabienne Serrat voor Wenzel en Monika Kaserer. Lin da Esser werd respectievelijk 21e en elfde. MONTEVIDEO Uruguay wil de in Spanje voetballende Esparra- ga voor het wereldkampioen schap tot zijn beschikking heb ben. Dat is al gelukt met Castfllo HAARLEM De Nederlandse Grand Prix wordt op 23 juni in Zandvoort gehouden. De kalen der vermeldt races op 15/4, 30/4; 19/5; 3/6; 21/7; 11/8; 15/9 en 6/10. DEN HAAG Uitslagen ijshoc key: Thialf—Tilburg II 27—1; Nijmegen—Gijs 10—7; ORWO- Grasso 8—5. Tilburg—Smoke Eaters 11—3.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10