Minimumloon moet GEEN GEVAAR VOOR KIJKDUIN MISHANDELING BIJ MARINIERS'GEWOON ReidóeScHvtCMit Pyromaan richtte 1,2 miljoen schade aan Regering-Heath schrijft nieuwe verkiezingen Zeehospitium nog veilig: H. ter Heide hoogleraar Vrijdag 8 februari 1974 leidse courant DATUM: 28 FEBRUARI (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Heath heeft gisteren aangekon digd, dat hij in de catastrofale industriële crisis, waaronder Groot-Brittannië gebukt gaat, geen andere uitweg meer ziet dan nieuwe algemene verkiezingen. Zij hebben plaats op de vroegst mogelijke datum: 28 februari. Ongeveer 40 miljoen Britten, onder wie een groot aantal 18-jarigen mogen stemmen. Het oude Britse parlement is vandaag ontbonden. De nieuwe Lagerhuisleden zullen op 6 maart de eed afleg gen. De nieuwe parlementaire zittijd begint op 12 maart. Premier Heath heeft voorts Joe Gormley, voorzitter van de mijnwerkersbond, in een brief gevraagd zijn invloed te willen gebruiken om de staking te verdagen tot na de verkiezingscampagne. Hierover zal het vak- bondsbestjuur beslissen. Het bestuur van de labourpartij, waartegen de meeste mijnwerkers aanleunen, acht een uitstel van de mijn staking wenselijk. De situatie in Groot Brittannië Is in vredestijd nog nooit zo somber geweest. De noodtoestand wordt door het oude parlement voor de vierde maal verlengd. Voor de eerste keer in de geschiedenis zullen verkie zingen gehouden worden terwijl in het land een alge mene noodtoestand van kracht is. Het lijdt geen twijfel, dat de conservatieve regering deze verkiezingen zal proberen te gebruiken om de bevolking een oordeel te doen vellen over de almachti ge vakbonden. Zij voert aan, dat de mijnwerkersbond een nationale mijnstaking uitgeroepen heeft om het kabinet Heath ten val te brengen. Ofschoon de mijnwerkers dit ontkennen, zijn zij goed op weg om dat doel te bereiken. Pogingen om de uit slag van de aanstaande verkiezingen te voorspellen, zijn echter onbegonen werk. Volgens een recente Gal- lup-opiniepeiling is Labour momenteel iets populairder dan de conservatieven. De vooruitzichten van de klei ne liberale partij worden over het algemeen gunstiger genoemd dan die van de conservatieven en de socia listen. Enoch Powell, wellicht het bekendste rechts-coriserva- tieve lid van het Britse Lagerhuis, heeft in een brief aan het bestuur van een plaatselijke partij-afdeling in Wolverhampton het besluit om op 26 februari algeme ne verkiezingen te houden „een buitengewoon onverant woordelijke daad" genoemd en laten weten dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor een zetel in het Lagerhuis. Dit laatste kan zeker de kans op een conservatieve overwinning kleiner maken. Uit onderzoeken van de publieke opinie is namelijk gebleken dat de zeer strijdbare Powell die nu 61 jaar is, erg populair is, zo wel bij bepaalde groepen die op Labour plegen te stemmen als onder de aanhangers van de conservatie ven. Gevaarlijk spul DE GANG VAN ZAKEN bij het voorspel op de Staten-Verkiezmgen ln Zuid-Holland bewijst nog eens, dat het werken met programcolleges als inzet van de verkiezingsstrijd brandbaar, dus gevaarlijk spul is. Hoewel ze kon vermoeden dat bij het streven naar een vooruitstre- veend program col lege met de linkse partijen de A R.P. en christelijk historischen grote kans liepen uit de boot te zullen vallen, besloot de provinciale K.V.P. voorlopig „ja" te zeggen. Toen de plannen opzettelijk? in de publiciteit gebracht werden, vond evenwel de te vrezen kortsluiting plaats. De landelijke K.V.P. heeft, van haar kant begrijpelijke druk op par tij-instanties in Zuid-Holland uitgeoefend om aan de banden met de protestants-christelijke partijen te denken. Wat gezien de principiële bezwaren van vooral de C.H.U. tegen bindende afspraken over een programcollege vooraf met anderen dan de christen-democrati sche groep, het afketsen van de onderneming moest betekenen. EIND VAN HET LIEDJE IS iets zoals het motto van een van Sha kespeare's bekende stukken: „Veel geëmmer voor niets". Dat de P.v.d.A nu boos doet, valt te begrijpen. Niet dat drs. Gouds waard, voorzitter van het socialistisch gewest Zuid-Holland, nu An- driessen's oproep aan de P.v.d.A om de sfeer rond het kabinet-Den Uyl niet door het toespitsen van tegenstellingen in de verkiezings campagne te bederven, hoont. Want Andriessen zal allerminst be doeld hebben om die reden aan te dringen op het sluiten van ver kiezingsakkoorden. Als drs. Goudzwaard nu verklaart geen zin meer te hebben om at po- larisatie af te remmen, mag hij niet vergeten dat zijn partij die po- larisatie al aangescherpt had door de aanvankelijke beslissing niet met A.R.P. en C.H.U. te willen praten. DE SOMS MOEILIJKE HOUDING van de C.H.U. kan inderdaad we! eens aanleiding geven tot pogingen om het spel over een andere band te proberen. Dat de Partij van de Arbeid probeert dit te bevorderen ligt voor de hand Maar dan moet men niet boos worden, wanneer betrokkenen, na nader beraad, beslissen de poging toch maar niet te wagen en de ballen zo te laten rollen, dat na de verkiezingen het spel opnieuw beginnen kan. Weeroverzicht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De defensiecora- missie van de PvdA en de VVDM zijn tot de conclusie ge komen, dat mishandeling en marteling van „krijgsgevange nen" tijdens oefeningen bij de mariniers bepaald geen uitzon dering zijn. In de nota „Schoon schip bij de mariniers" worden getuigenis sen van negen mariniers aange haald, dienstplichtigen en be- De commandant van het korps ;De Amsterdamse taxichauffeurs vinden, dat zij net als tram en bus gebruik moeten mogen maken i de vrije baan voor het openbaar vervoer. Om hun eisen kracht bij te zetten zijn ze gisteravond en vannacht in staking gegaan en blokkeerden zij trambanen, waardoor een enorme verkeerschaos j ontstond. N.Y.Y.: ZEKER 3 PROCENT Arbeidstijden I 'in horeca op Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering zal in de komende weken een beslissing i nemen over de mate, waarin het minimum loon verhoogd moet worden. Minister Boersma wil eerst duidelijker gegevens afwach ten, voordat hij kan zeggcto in welke mate dit minimumloon ver hoogd kan worden. In ieder geval gaat de verhoging niet in met te rugwerkende kracht tot 1 januari j.l. liet hij gistellen in de Tweede Kamer weten. Het NVV meent echter, dat dit houden op het waardepeil van wettelijk verplichte minimum* 1972. lood met ongeveer 3 procent Minister Boersma zei gisteren. omhoog moet. In het kaderblad „De Vakbeweging" van het NVV wordt in dit verband aan gegeven, dat een verhoging van „tenminste 3 procent" noodza kelijk is om dit loon reëel te dat bij de vaststelling van de verhoging zeker rekening gehou den moet worden met de prijs stijgingen in dit jaar. „Als er van uitzonderlijke stijgingen sprake is zou het nodig kunnen zijn het minimumloon meer dan twee keer per jaar bij te stel len", deelde hij gisteren de Tweede Kamer mee. grote schaal overtreden UTRECHT (ANP) De arbeids tijdbepalingen in de horeca wor den op grote schaal overtreden. Veel horeca-werknemers maken langere werktijden dan is toege staan, terwijl van het voorge schreven aantal vrije zondagen nog minder terecht komt. Ondanks een streng verbod zijn er in de horeca ook nog steeds jongeren beneden 18 jaar die op zondag dienst doen. Men licht de hand met het invullen van arbeidslijsten, arbeidsroosters en werkboekjes. Bij een landelijke controle door de Arbeidsnspectie van de 654 bedrijven kregen er 238 een waarschuwing en 7 een proces verbaal. Daarbij werden 369 overtredingen geconstateerd (vrije zondagen, werktijden, invullen werkboekjes arbeidslijst of rooster). Het aantal proces sen-verbaal in Valkenburg lag met negen hoger dan het lande lijk gemiddelde. Mogelijk steun Rijk 2e fase Zoetermeerlij n Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Wester terp (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren aan de Kamer toegezegd, dat het licht ivoor de aanleg van de Schiphollijn -nu definitief op groen is gezet. Thans kan worden overgegaan tot de grondaankopen voor het traject Leiden—Schiphol. De minister liet voorts weten, dat de regering positief staat tegen over de uitvoering van de twee de fase van de Zoetermeerlijn. Minister Westerterp zei dat hij hoopte spoedig een beslissing te kunnen nemen over de rijks deelname aan de tweede fase van het Zoetermeerlijn-project, waarom gevraagd is door de ge meente Zoetermeer. FULLBRÏGHT: MINDER HULP BUITENLAND Washington (AFP) De Ameri kaanse senator William Full- bright heeft een ontwerp-resolu- tie ingediend die beoogt het grootste deel van de program ma's voor militaire en economi sche hulp aan het buitenland te schrappen. Economische moei lijkheden en tekorten in de Ver enigde Staten hebben de hulp aan het buitenland erg impopu lair gemaakt. roeps, die zelf actief of passief bij mishandelingen betrokken zijn geweest. „Uit angst voor intimidatie de meeste zitten momenteel nog in dienst zijn geen namen vermeld. De minis ter zal binnenkort een lijst met namen van getuigen krijgen. De opstellers van de nota hopen ge noeg materiaal aan te dragen voor een grondig onderzoek naar de mentaliteit in het korps Het onderzoek is ingesteld na het incident-Nico Meijer, een mari nier die voor een lidht vergrijp door een beroepskorporaal ge straft werd. Volgens de nota was dit geen uitzonderlijk geval. „Achter dit incident gaan zeer veel andere zaken schuil die de grenzen van het toelaatbare overschrijden". - oud nvv-voorzitter Oud-NVV-voorzitter drs. H. ter Heide is benoemd tot gewoon hoogleraar a .n c.1 .c, taire interfaculteit cIer b U Ijfi kunde te Rotterdam. Hij daarmee tevenshoogleraar aan de faculteit der rechtsgeleerd heid van d^ rijksuniversiteit te Rotterdam. Hij zal onderwijs gaan geven in bedrijfskunde. Van onze parlementaire redaktie KIJKDUIN - De duinen bij Kijkduin zijn nog stevig genoeg om bestand te zijn tegen een volgende storm. „Zelfs na de onlangs opgetreden afslag van de duinen aldaar als gevolg van de storm zijn deze duinen nog voldoende sterk om een tweede zware storm te doorstaan", aldus minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gisteren op vragen hierover in de Tweede Kamer. De minister acht het Hoogheemraadschap Delfland capabel genoeg om zelf te zorgen voor de verdere bescherming van de duinkust in Kijkduin. Vermoedelijk zal de strand- en duinlijn van Sche- veningen versterkt worden door het aanbrengen van nieuwe zandlagen. Elders zijn daarmee geno men proeven gunstig uitgevallen, verzekerde drs. Westerterp gisteren de Tweede Kamerleden, die hierover bij de behandeling van zijn begroting vra gen gesteld hadden. Voor wat Kijkduin betreft komt het hierop neer, dat bijvoorbeeld het Zeehospitium op de duinen bij een volgende zware storm geen gevaar loopt. Ge ruchten wilden namelijk, dat de situatie voor het Zeehospitium zeer gevaarlijk geworden was. Mindszenty: „Niet vrijwillig aftreden" WENEN (Reuter) Kardinaal Josef Mindszenty heeft ontkend dat hij zich vrijwillig zou heb- ben teruggetrokken als primaat van Hongarije. Deze beslissing, die dinsdag bekend werd ge maakt, is uitsluitend genomen door de H. Stoel. In een verklaring welke werd voorgelezen door zijn secretaris mgr. Tibor Maszaros. schrijft de in Wenen wonende kardinaal (81) dat enige persagentschap pen het hebben doen voorkomen alsof hij vrijwillig met emeritaat zou zijn gegaan. Er is wel in tensieve briefwisseling geweest tussen Wenen en het Vaticaan, maar er werd geen overeen stemming bereikt. De belangrijkste oorzaak waar door hij in geweten geen af stand kon doen, is he* feit dat Hongarije en de Katholieke Kerk in Hongarije niet vrij zijn. Onmiddellijk voordat de verkla ring werd vrijgegeven, had de kardinaal een lang gesprek met mgr. Rossi, de pauselijke nun tius in Oostenrijk. mariniers, generaal Lamers, ge looft niet in de nota. „Volgens mij zijn nog nooit zoveel leu gens bij elkaar op papier ge zet". Pompidou ziek PARIJS (AP) Een bekendma king van het Elysée dat de Franse president Georges Pom pidou griep heeft, is gisteren aanleiding geweest tot een nieuw golf van speculaties dat de president wellicht binnenkort zal aftreden. In een medisch bulletin dat door Pompidou's lijfarts was onderte kend, werd gezegd dat de presi dent griep heeft en geteisterd wordt door koortsen van 38 tot 39 graden. Volgens het bulletin zal hij enkele dagen binnenshuis moeten blijven. Berichten dat Pompidou aan kan ker zou lijden, doen de ronde in Frankrijk sinds een jaar gele den bericht werd dat de presi dent last van griep had. De pers, de leiders van de opposi tiepartijen en het grootste ge deelte van het publiek is het niet ontgaan dat de 61-jarige president er bij zijn verschijnin gen in het openbaar sindsdien opgezet en vermoeid uitziet Nederlandse flamingo's sterven op vliegveld DJAKARTA (AFP) Van 30 fla mingo's die uit Nederland wa ren verzonden voor dierentuinen in Djakarta zijn er 20 gestorven in min kooien in een loods op de luchthaven Kemayoran van Dja karta. Men geeft de schuld aan slechte quarantane-facilite:ten op de luchthaven. De overlevende vo gels zijn met spoed naar hun bestemming gebracht zonder de inklaring door de douane af te wachten. Ontvoerders Patricia Hearst sturen bewijs BERKELY (Callfornlë), (AP) - Het revolutionaire en geheim zinnige „Symbionese liberation army" heeft gisteren verklaard Patricia Hearst ontvoerd te heb ben. Als bewijsstuk werd in brief een credit card van haar vader bijgesloten. In de brief, die aan een radiosta tion en een dagblad werd gezon den, werd gezegd, dat mej. Hearst gevangen gehouden werd en dat zij zou worden geëxecu teerd indien iemand zou pogen haar te bevrijden. Verder werd gezegd, dat nadere mededelingen zouden volgen. Van een losgeld werd evenwel niet gerept. BLIJHAM De Blijhamse pyro maan de 20-jarige ongehuwde bankwerker Anton B.C. Was opgelucht toen de politie hem woensdagavond thuis kwam ar resteren. Ticn minuten na de arrestatie had hij een volledige bekentenis afgelegd. De jongeman veroorzaakte bij ze ven brandstichtingen een schade van naar schatting ruim 1.2 miljoen. Een motief heeft hij tot dusver niet (kunnen geven). De politie zei dat de jongen soms plotseling drang kreeg om brand te stichten. Het is zo op het oog een normale jongen met positieve belangstel ling. Zijn hobby is het houden van vogels. Hij komt uit een goed gezinsverband, aldus de politie. Anton C. afkomstig uit Breda woont al tien jaar met zijn moeder en een jonger broertje in Blijham. Hij was nimmer met de politie in aanra king geweest. Hij is stilletjes, schuchter en geen cafébezoeker. Veel vrie-den heeft hij niet. Voor de massale schrijfproef aüe inwoners van 15 tot 55 jaar waren uitgenodigd was Anton al eens op het politiebureau ge weest om op verzoek iets op schrift te stellen. Bij de tweede schrijfproef viel hij op, dordat hij erg gespannen was. Zijn tweede proef kreeg mede daar door extra aandacht. Bij het stichten van branden heeft Anton volgens zijn verklarin gen alleen maar lucifers ge bruikt. Als hij de kapschuren aanstak zorgde hij er steeds voor dat de wind zo stond dat de boerderijen geen vlam kon den vatten. De DDlitie in dit gebied heeft lan ge tijd extra mankracht Ingezet in de hoop de pyromaan op he terdaad te betrappen. Dit werk vergde m totaal 3300 overuren, zo zei de po! i e Bewaakt via een tv-monitor zit Anion nu in het hoofdbureau van politie in Groningen. Het ziet er naar uit dat hij nog deze week voor observatie zal ver huizen naar een psychiatrische inrichting. •#- zomig mist 19 temperaturen ion bchtdruk in miilibaren opkiarmgen Q hagel *rw warmtetront H hoge-dokgebied bewoking sneeuw -r-v kou-lront L lage-drtiigebed fCQf regen ^onweer wndrichting verplaatsngsrichting Een rug van hogeluchtdruk die in de afgelopen nacht over ons land trok, zorgde voor flinke op klaringen, terwijl ook de wind grotendeels wegviel. De tempe raturen konden dan ook in het binnenland plaatselijk tot even onder het vriespunt dalen; in de loop van de ochtend begon de hemel van het westen uit snel te betrekken op de nadering van een over de Britse eilanden naderbij komend warmtefront. Dit front vormt de voorste be grenzing van zeer zachte en vochtige oceaanlucht. Het front zal in de komende nacht met regen voorbijtrekken, waarna de warme lucht zich over geheel West-Europa zal uitbreiden. Het ziet er daarom naar uit, dat de komende dagen het weer op nieuw een uitgesproken zacht karakter zal dragen. Alleen in Scandinavië kan de matige tot strenge vorst zich nog handha ven. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: eerst regen, later ook opklaringen en vooral in de nacht geleidelijk hogere tempo raturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6, min. temp. omstreeks 3 gra den, max. temp.: omstreeks 7 graden, kans op een droge pe riode van minstens 12 ujr: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. WEERRAPPORTEN Doelen Kindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vllolncen Zd. Limburg Aberdeen Athene Helsinki innsbrtttk Kopenhagen h. bew sneeuwbui flMdi Cnsahlnnca Ixlunboel geb. bew. Huiszoeking bij zoon van Heinrieli Böll HAMBURG (DPA) De Keulse politie heeft gisteren de woning in Keulen doorzocht van de 26. jarige Raimund B«ll, zoon van de schrijver en nobelprijswin- naar Heinrlch Böll. Dit ge schiedde in het kader van een speuractie naar anarchisten. De politie in Hamburg heeft don derdag meegedeeld, dat het mi litaire zakboekje van Raimund Böll en drie reispassen van zijn vrouw zijn aangetroffen in de zelfde woning waar in het begin van deze week vier leden zijn gearresteerd van een organisa tie, die in de plaats gekomen is van de anarchistische Baader- Meinhof-groep. B'EN HOA (AP) - De regering te Saigon en de Vietkong heb ben vandaag een b"gin gemankt met de uitwisseling van de eer ste "roep van r '~i 4 n99 bur gerlijke en militaire gevange- stap op vzeg clausules van de r m een jcar geleden getekende Parijse over eenkomst. De uitwisseling had in april 1973 voltooid moeten zijn. Advocaat van Nixon praat met Congres WASHINGTON (RTR) Presi dent Nixon heeft zijn speciale advocaat voor Watergate, Ja mes St. Clair, opgedragen een ontmoeting te beleggen met de commissie voor justitie van het Huis van Afgevaardigden, die de mogelijkheid van het aan spannen van een afzettingspro cedure („impeachment") onder zoekt. Het is de eerste aanwij zing dat Nixon bereid is tot sa menwerking met de commissie. Het Huis van Afgevaardigden heeft de commissie woensdag gemachtigd alle documenten en bandjes, die met Watergate te maken hebben, op te eisen en alle betrokkenen, met inbegrip van Nixon, te dagvaarden. Aanslag op Duits politiebureau DAP.MSTADT Een bomaanslag heeft gisteren vernielingen aan gericht in een politiebureau in de Westduitse plaats Darmstadt. Er waren geen slachtoffers.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9