Weer wat rust na de storm op Economische Zaken I ederiHW VC& libelle'74 5 stafleden H.T.P. Heerlen zoeken 'weg door woestijn' Spelers Nederlands elftal moeten ook buikriem aanhalen Commissie middenstand bevooroordeeld Korte metten Als je er lidman bent mede je pas goed boe onmisbaar betNWis! bon Geen verwachting schuldenlast van militaire junta Memisa vraagt weer steun in weekeinde VRIJDAG 8 FEBRUARI 1974 LE1DSE CO U RAN 1 PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als we terugblikken op de al weer bijna een week achter ons liggende benzinedistributie, kunnen we konstateren, dat door veel mensen in korte tijd een berg werk is verzet. Dit geldt met name voor de inlichtingendienst van Economische Zaken teza men met die van het Rijksbureau voor Aardolieprodukten. De heer Van Donkelaar, plaats vervangend hoofd van de exter ne voorlichting van Economi sche Zaken geeft toe dat er soms op het gebied van de voor lichting wel eens onduidelijkheid is geweest, waardoor fricties konden ontstaan, maar wijt dit aan de snelheid, waarmee alles geregeld moest worden. Dat bij het verstrekken van infor matie de telefonistes overbelast geweest zijn zal duidelijk zijn. In de strijd hebben twee dames het moeten laten aiweten, en dat terwijl aan het normale be stand van zeven telefonistes nog eens vijf extra krachten waren toegevoegd om de ca. zestig lij nen op de centrale te bedienen. Omdat in het begin van de distri butie het Rijksbureau voor aard olieprodukten hetzelfde tele foonnummer had als het minis terie was het normale verkeer van het ministerie met de bui tenwereld danig gestremd. Van 's ochtends acht tot 's avonds kwart voor zes werd aan een stuk door opgebeld om vragen te stellen. Het ministerie heeft om de ergste drukte te onder vangen door de ANWB vier in- formatrices toegewezen gekre gen. Later, toen de ergste drukte voor- (achter ieder lid staat de macht van meer dan 665.000 andere leden van het NVV) Ik geef mij hierbij op als lid van de NW-bond voor mijn beroep: Geboortedatum: Nationaliteit: Mijn beroep Is: lk werk bij: Aard bedrijf: bij was en het Rijksbureau een eigen centrale kreeg, konden ze weer terug naar hun eigen werkgever. Dat na kantoortijjd de buitenlij nen over het toestel van de por tier lopen moet bekend geweest zijn, want de nachtportier heeft nog tot over twaalf uur 's nachts vragen over de distributie te kunnen beantwoorden. De vragen die gesteld waren had den in het begin tot doel meer te weten te komen over het na derend onheil. Over dat onheil, althans de uitwerking ervan, waren de betreffend» ambtena ren evenwel nog niet ingelicht. Veel onnodig gebel dus. Later kreeg men vooral vragen te beantwoorden over de toewij zing aan het zg. woon-werkver- keer. Ook de bouwwereld kwam toen met haar vervoersproble- matiek. Een andere categorie, waar veel vragen vandaan kwam was die der niet werken de invaliden. De rust is echter weer wat terug gekeerd. Terugkijkend zegt de heer Van Donkelaar, dat er veel van de mensen is gevergd, maar dat ondanks de vele over uren de sfeer er toch niet on der geleden heeft. Het ambtenarenleven herneemt weer zijn gewone gang. ADVERTENTIE Maandag a.s.in Leiden: w Libelle presenteert u de praktische mode van het nieuwe seizoen. Niet de onbereikbare haute couturewèl de kleren die u zelf kunt dragen en maken. Maar dan ook alles: van vlot zomerjurkje tot exotische kaftan - van katoen-kanten bloesje tot uitgaans- japon.U ziet er de modellen voor iedereen: voor de grote-maten moeders èn voor de dènslanke dochters. Bekijk het allemaal in de gezellige omlijsting, verzorgd door Libelle.U kiest uit 3 voorstellingen: Maandag 11 februari Stadsgehoorzaal Leiden 14.30,19.00 en 21.30 uur. Kaarten a f. 3,00 aan de zaal vanaf een half uur voor de aanvang. uw gezellige modeshow Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Het CHU-Ka- merlid mr, W. Scholten vindt dat de spelers van het Neder lands elftal, evenals alle an dere Nederlanders, de buik riem strakker moeten aanha len. Volgens hem as het niet juist, dat ,,een groep van hele populaire jongens" niet zou hoeven mee te doen aan de al gemene inkomensmatiging, die de regering voor dit jaar heeft afgekondigd. Om die re den heeft hij deze week de mi nisters van Sociale Zaken en CRM gevraagd of de beloning, die de spelers voor deelneming aan het wereldkampioenschap in MUnchen krijgen, onder de werking van de machtigings wet valt. „Ik ben beslist g-een voetbalha ter, integendeel", zegt de heer Scholten op een suggestie in die richting. Hij wijst erop, dat hij al in 1953 onder de titel „Revolutie der voetballers" een artikel in het weekblad „Fiscaal recht" schreef over de financiële konsekwenties van de invoering van het be taald voetbal. Ook herinnert hij eraan, dat onder zijn staatssecretarisschap een so ciale regeling ten behoeve van de betaalde voetballers tot stand kwam. Aanleiding voor de heer Schol ten om zijn vraag te stellen, waren de berichlen over de 25 mille, die de Nederlands elftal spelers bij het wereldkam pioenschap zuilen krijgen. „Dat prikkelde mij. Die jon gens verdienen dat geld in ze ven weken terwijl er honderd duizenden Nederlanders een jaar lang voor moeten wer ken." Duitsland staat voor stakingen Stuttgart DPA De op komst voor de stemming over het al dan niet staken van overheidspersoneel in de Duitse Bondsrepubliek was gisteren zeer groot. In vakbondskringen rekent men met een duidelijk „ja" op de vraag of het werk moet worden neergelegd ter ondersteuning van de eis voor een loonsverho ging van 15 procent. Vrijwel overal verliep de stem ming zonder moeilijkheden. Al leen in Hamburg bleef het huis vuil op straat staan omdat on geveer 100 chauffeurs van remU gingsauto's met hun voertuig ter stembus waren gegaan. De stemming eindigt vannacht om 24.00 uur. 75 procent moet zich voor actie uitspreken wil het tot een staking komen. Lerarenorganisaties (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Een aantal organi- - saties van leraren bij het voort gezet onderwijs heeft ernstige bezwaren tegen de samenstel ling van de innovatiecommis- sle-raiddenschool. Deze onlangs ingestelde commissie gaat straks minister Van Kemenade van onderwijs adviseren over de middenschool-experimenten. Volgens het Nederlans genoot schap van Leraren, het MAVO- verband en de Algemene Ver eniging van Schoolleiders is de commissie te bevooroordeeld om de bewindsman objectief ad vies uit te brengen. De lerarenorganisaties menen, dat de commissieleden er al zonder meer van uitgaan dat de middenschool er komt. Het zou niet ln overeenstemming zijn met de beleidslijn van minister Van Kemenade, dat de komsk. van dit schooltype afhangt van het slagen van de experimenten.' De drie lerarenorganisaties wil len, dat de commissie wordt uit», gebreid met leden die minder bevooroordeeld zijn ten aanzien van de middenschool. Volgens, hen zou dat de adviezen aan de_ minister serieuzer maken. Een delegatie van de lerarenorgani saties heeft deze bezwaren gis teren overgebracht aan de vaste Tweede Kamercommissie voor Onderwijs. Chili-Komitee Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Chili-Komitee Nederland heeft in een verkla ring, die is ondertekend door een groot aantal organisaties en personen, de Nederlandse rege ring gevraagd samen met ande re land«n bij de onderhandelin gen die eind deze maand ln Pa rijs worden gevoerd met de Chi leense regering, geen verzach ting van de terugbetallngspllch- ten van de Chileense schulden toe te staan, als niet aan een aantal voorwaarden ls voldaan. Deze voorwaarden zijn onder meer beëindigen van fusülerin- gen en martelingen van politie ke gevangenen, sluiting van alle concentratiekampen en het ver lenen van vrijgeleides aan vluchtelingen in ambassades. Voorts wordt gepleit voor de beëindiging van massale ontsla gen, eerbiediging van het recht op arbeid en het opnieuw in dienst nemen van tienduizenden personen, die door de fascisti sche junta werkloos zijn gewor den. Volgens het Chili-Komitee Neder land heeft de Nederlandse rege ring in Chili ongeveer 73 mil joen gulden uitstaan. De groot ste schuldeiser ls echter de Ver enigde Staten die ongeveer zes tig procent van de totale schul denlast van 13 miljard gulden draagt. Een verzachting van de terugbe talingsplichten zou Chili ln staat stellen 2,4 miljard gulden scha devergoeding uit te betalen aan Amerikaanse kopermaatschap pijen en grote wapenaankopen te do»n in het buitenland om de onderdrukking van het verzet te kunnen voortzetten. In maart zal het Chlli-komltee ln Nederland een nationale inza melingsactie houden voor steun aan het verzet in ChUi. Eind deze maand ls er in Amsterdam een driedaags congres over de politieke toestand in Chili. PARIJS (AFP) - Woensdag en gisteren Is een groot deel van Frankrijk door zware storm ge troffen, die tot nu toe drie men senlevens heelt geëist. De schade is aanzienlijk, vooral •in het westen, aan de Atlanti sche en Middellandse zeekust en aan de oostkust van Corsica. Ook Is er veel sneeuw gevallen ln de Vogezen, de Jura en in het Alpengebied. KERK EN WERELD "Langzaam maar zeker is er binnen onze kerkgemeenschap een situatie aan het groeien, waarin wij in steeds sterkere mate een verlammende macht ervaren, een macht die ons in onze overtuigingen en in onze manier van werken bedreigt, een macht die ons ertoe dwingt iedere dag opnieuw achterhoedegevechten te leve ren voor het zogenaamde be houd van de kerk, maar die ons niet meer inspireert daar te zijn, waar de mens in het leven van alle dag bezig is met de zin van zijn bestaan". Dit stellen vijf stafleden van de Hogeschool (voor Theologie en Pastoraat te Heerlen in een verklaring naar aanleiding van de ontslagneming van drie van hen: H. Korsten, H. Meertens en W. Nohlmans (zie ons blad van dinsdag). De andere twee, drs. A. Reijnen, directeur van de praktische opleiding en B. van Delden blijven, "in de hoop dat het mogelijk zal blij ken binnen de HTP hun stem te blijven laten horen". De verklaring noemt de ont wikkeling beangstigend. "We hebben geen vertrouwen in de Het gevoelen de spanning niet meer aan te kunnen tussen eerlijke kritiek en gedwongen aanpassing verlamt onze Inspi ratie en creativiteit. De ont wikkelingen binnen de kerk ge durende de laatste jaren on dergraven steeds verder ons toekomstperspectief en dreigen ons het geloof te ontnemen, dat de officiële kerk nog wer kelijk iets voor de mensen kan betekenen. Wij zoeken alle vijf een weg om door deze woestijn heen te komen". Ook het curatorium van de HTP heeft een verklaring uit gegeven, waarin het de stap „oprecht betreurt", omdat het grote waardering heeft voor de wijze waarop ook de staf van supervisoren en werkbegelei- ders de studenten bekwaam maakt voor het basispastoraat en een pastorale instelling bij hen aankweekt, gebaseerd op een gelovige levenshouding. Het curatorium zal spoedig met de betrokkenen in overleg treden om de nodige voorzie ningen te treffen, zodat de op leiding zo weinig mogelijk stagneert. POLEN EN H. STOEL PRATEN VERDER IN ROME Polen en de Heilige Stoel zul len de onderhandelingen over normalisering van hun betrek kingen ln Rome voortzetten. In een officieel communi qué, dat na het officiële bezoek aan Warschau van de pauselij ke „minister van buitenlandse zaken" mgr. Agostino Casaroli werd gepubliceerd, stond dat de datum voor de nieuwe on derhandelingsfase later vastge steld zou worden. De onderwerpen die de „diep gaande" besprekingen beheer sen zijn volgens het communi qué, de religieuze situatie ln Polen en de normalisering van de betrekkingen tussen kerk en staat. De Poolse regering heeft de wens te kennen gegeven dat ook de dialoog met het Poolse episcopaat wordt voortgezet. met vierentachtig landen di plomatieke betrekkingen. In drieëntwintig landen is er een apostolisch delegaat, die niet bij de regering maar bij het episcopaat geaccredi teerd is. Dat blijkt uit het pauselijk jaarboek 1974. Van de eenenzeventig nuntii en delegaten momenteel in functie zijn er vierenvijftig van Italiaanse nationaliteit. Uit Frankrijk, België en Joe goslavië komen er elk drie, uit Ierland twee en uit West Duitsland, Zwitserland, Span je, de Verenigde Staten, Ca nada en Australië elk één. Radio Vaticaan heeft de in dustrielanden opgeroepen hulp te bieden aan de landen in het Sahel-gebied, die door droogte worden geteisterd. In dit verband stelde Radio Vaticana de rijke landen voor wat meer toe te alen op hun defensie-uitgaven, die „beter gebruikt kunnen wor den voor steun aan rampge bieden". Onbekenden hebben op ge bouwen, toebehorend aan het Vaticaan, slagzinnen gekalkt bij wijze van protest tegen de ontheffing van kardinaal Mindszenty als aartsbisschop van Esztergom. Onder meer viel te lezen: „Paus Paulus, u hebt Mindszenty verraden" en „Mindszenty moet paus worden". Men schrijft het werk toe aan een rechts-ka- tholieke groep, diie al meer heeft geprotesteerd tegen de pogingen van de paus tot be teren betrekkingen te komen met de communistische rege ringen in Europa. Elke bezoeker aan Rome gedurende het Heilig Jaar kan een „pelgrimsbrief" krijgen. De brief bevat litur gische en pastorale Informa tie, een voor iedere pelgrim gelijk kenteken en een per soonlijk legitimatiebewijs. Op vertoon daarvan kan men op verscheidene plaatsen in aanmerking komen voor kor tingen en andere faoditeiten. Bovendien krijgt iedere be zoeker van Rome een platte grond van de stad en een brochure met praktische wenken. Hiertoe heeft het centrale comité voor het He'- lig Jaar in haar laatste zit ting besloten. Mgr. dr. Ld^'ó Ldka', door do li. Stoel is aangewezen als apostolisch administrator van het aartsbisdom Esztergom. De ze tel is vahant, nu kardinaal Mindszenty ontheven is verklaard van zijn ambt. De aanwijzing van mgr. Lékai is voorlopig en hij is rechtstreeks verantwoordelijk aan de H. Stoel. Ruim 3,7 miljoen gulden heeft de Memisa de Medische Missie Actie vorig jaar ont vangen aan collecten, giften, donaties en legaten. En ruim 3,7 miljoen gulden is het bc- bedrag, dat Memisa vorig Jaar heeft uitgegeven. Hetgeen leidt tot twee conclusies: er is door de Memisa, dank zij zeer veel mensen zeer veel gedaan en het geld ls op. Het gaat hier om een van de weinig vicieuze cirkels, die heilzaam zijn. Voor het vol tooien van de nieuwe kan in het weekeinde weer een forse ronde aanzet worden gegeven, wanneer de Memisa haar jaar lijkse inzameling houdt via col lecteschalen en giroformulie ren (giro 51360 Memisa, Rot terdam). Volgend jaar wordt de Memisa vijftig. Sinds haar prille begin in 1925 heeft zij zich ontwik keld tot een omvangrijk me disch hulpverleningsbedrijf, dat haar werkterrein over de hele wereld hoeft. Er is nau welijks een activiteit te noe men op het stuk van ziekte en gezondheid, waarin de Memisa niet haar prompte en effectie ve aandeel heeft,, van pleisters en poliklinieken, brillen voor bijzienden, zorg voor melaat sen, ampullen en ambulances, voedsel en medicamenten, wa terputten en we's, kraamklinie ken en krukken, invalldewa- gens en instrumentarium. Daarnaast helpt de Memisa fundamenteler door het uitzen den van tientallen verpleeg kundigen en artsen, analisten en medische studenten, zij leidt studenten op uit de ont wikkelingslanden tot eigenland- se doktoren, nu al meer dan vijftig ln totaal en schoolt mis sionarissen bij met cursussen. Missionarissen, die zelf ook op de Memisa kunnen rekenen als zij ziek uit hun gebied terugke- De Memisa kan dit alles doen dank zij de stijgende hulp van velen in Nederland. Van men sen, die zeker ook dftürom ge ven, omdat zij weten dat hun gift snel, zakelijk en doeltref fend wordt omgezet ln efficiën te hup aan concrete mensen, wier erkentelijkheid duidelijk is te meten aan de warme reacties aan het adres van Me misa. Landelijke raad ambtstoelating geïnstalleerd In Utrecht ls geïnstalleerd de „landelijke raad van ad vies en coördinatie Inzake ambtstoelating". Tot de In-' stelling van deze raad had de bisschoppenconferentie vorig jaar besloten. In alle diocesen bestaat in een of andere vorm een toela tingscommissie voor het pas torale werk. Deze adviseert de bisschop over kandidaten voor pastoraal werk ln het bisdom. De nieuwe landelijke raad heeft als taak de dioce sane normen te harmonise ren. Verder zal de raad op treden als adviesorgaan voor de diocesane bisschop, de kandidaten voor het ambt en andere belanghebbenden. Voorzitter van de raad is prof. dr. H. Eyslnk van de Katho lieke Theologische Hoge school Utrecht. Als secrota- ris zal optreden dr O. ter Reegen s.s.s., verbonden aan het secretariaat van de r.k. kerkprovincie als sec tarls voor het kerkelijk ka der. Namens het bisdom "otterdam he?ft ln do rnad zitting P. Schoonebeek, lei der van de volwassenen-ka- techese in Den Haag.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7