Begroting '74 dwingt Bodegraven op financiële tellen te letten Bij Ravenhorst leert vreemdste V oetbalhappening in Koudekerk/Rijn underdog met reële kansen rijn- en veenstreek Rijschoolhouder construeert „open" leswagen j p|^ ilicloi* L* Zuster Godefrida viert 50-jarig professiefeest PAGINA 5 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT BODEGRAVEN Bij de behan deling door de gemeenteraad van Bodegraven is gebleken dat de begroting 1974 geen ongun stig beeld vertoont. De begro ting 1974 houdt echter wel in dat de budgettaire positie van de gemeente een behoedzaam fi nancieel beleid noodzaakt. De uitgaven op de gewone dienst vertonen een toeneming ten op zichte van de begroting van 1973 van 1.346.000. Deze aan zienlijke uitgavenstijging is in belangrijke mate het gevolg van de voortdurende stijging van het algemeen prijs- en loonbe- leid, terwijl de in 1973 opgetre den rentestijging eveneens van beduidende invloed is. In deze uitgaven-stijging wordt tot een bedrag van 1.055.000 voorzien door hogere inkomsten. Hieruit blijkt dat de budgettaire positie van de gemeente voor 1974 291.000 ongunstiger is dan 1973. In de begroting 1974 is voorts re kening gehouden met invoering van de eerste fase van de eer der aangekondigde heffing van rioolrechten, waarbij een hogere opbrengst van 100.000 wordt verkregen, alsmede met tariefs verhoging van de leges hinder maakt en kan in het komende seizoen gebruikt worden. De gemeentelijke gedelegeerde, de heer Martens, deelde mee dat er plannen gemaakt worden voor de aanleg van een 50 me- terbad, met er naast een bad voor kleuters, terwijl er ook een restaurant zal komen. Dit wordt begroot op 1 1/4 miljoen. Voor lopig is het echter nog een pro memoriepost. De wethouder ziet het belang in van uitbreiding van de openbare bibliotheek. Met de sportraad is voldoende contact meent de wethouder. wetvergunningen, van de straat belasting en van de hondenbe lasting, waarvan het totale ef fect 70.000 zal bedragen. Het vorenstaande resulteert voor 1974 in een raming wegens on voorziene uitgaven van 90.000 en wegens lasten van in 1974 te ramen kapitaalsuitgaven van 514.000, derhalve totaal 604.000, tegenover 726.000 in 1973. De ruimte wegens lasten van nieuwe voorzieningen bijna 514.000 kan ten opzichte van de overeenkomstige ramingen in vorige jaren, 1972 571.000 en 1973 565.000 op zichzelf als re delijk worden aangemerkt. De raadsleden die zeer intensief aan de algemene beschouwingen deelnamen waren allen zeer te spreken over de bezorging maar maakten zich wel zorgen over de financiële positie van de ge meente, daar de begroting slechts door het optrekken van de belastingen sluitend te krij gen was. Sportcomplex De heer Vos, woordvoerder van de KVP, was blij dat de tijd van de woningnood voorbij is, maar hij was wel teleurgesteld dat de woningbouw in Reiger oord niet volgens wens gaat. Verder pleitte de heer Vos voor verbetering van het zwembad, een investeringsprogramma voor de bouw van een sporthal en spoed bij de realisering van het nieuwe sportcomplex in Broekvelden. Dit laatste punt was ook een van de wensen van de heer Martens, fractie-voorzitter van de P.v.d.A. Hij brak tevens een lans voor de atletiekvereniging Nurmi, die al sinds haar be staan (1945) te kampen heeft met een goede oefengelegen heid. Met dit sportcomplex is daar mogelijk ook in te voor zien. De heer Van Dam (AR) vond dat gemeenten als Bodegraven door Gedeputeerde Staten voorzien worden van vierkante wielen en maar zien moeten hoe het schip zeilt. De gemeente zal lange tijd gebukt gaan voor de financie ring van de zuiveringsinstallatie en daarom is hij het wel eens met de belastingverhogingen. De te realiseren sporthal wilde hij laten verrijzen op het oude ESTO veld. Somber Mevrouw van Nieuwkoop (CHU) vond het jammer dat er dit jaar geen begrotingskrant uitgegeven is. Als Nieuwerbrugse pleitte zij voor betere voorzieningen van Nieuwerbrug, dat zij een stukje Bodegraven noemde met een ei gen karakter. De heer Overbeeke (SGP) ziet de zaak erg somber in. De hoge huren, de prijsstijgingen maken het steeds moeilijker. De burgemeester en de beide wet houders kregen de niet geringe taak om de tientallen vragen te beantwoorden. De burgemeester begon met de mededeling dat zijn spreekuur in Nieuwerbrug blijft bestaan. Over de gymna stiekzalen is reeds een plan bin nen, vertelde de burgemeester. Hij legde er de nadruk op dat deze zalen in de eerste plaats bestemd zijn voor het basison derwijs. Een dorpshuis bouwen in Nieu werbrug vond hij een moeilijke zaak. Met rijkssubsidie is men gebonden aan normen, maar met eigen middelen kan men er van maken naar eigen ideeën. Wethouder v.d. Heyden kon goede berichten brengen over het zwembad. Vorig jaar is twee ton aan verbetering besteed. Thans is de ligweide in orde ge Wethouder v.d, Broekvelden de sporthal, veld zal het handicap zijr het terrein v opgemaakt. Broekvelden aanbesteed. Heyden geeft aan de voorkeur voor Op het oude ESTO parkeren een grote i. De koopakte voor an Rijnstreek is al De sportvelden in worden 21 februari Fel ging de wethouder in tegen de demonstratie van de Bodegraaf- se kinderen onder leiding van mevrouw Bilderbeek. Hij vond de tekst misplaatst. Niemand Is er op uit om kinderen te ver moorden. BOSKOOP Wie geslaagd is voor het autorijexamen en van het CBR het felbegeerde roze papiertje heeft ontvan gen, kan zich gelukkig prijzen, want men wordt in ieder geval geacht wegwijs te zijn in het moderne verkeer en dat is geen sinecure. Men schaft zich dan een auto aan, want een rijbewijs zon der „wagen" is als zout zonder ei. Men is dan geneigd te denken; hoera! Het pleit is gewonnen, maar niets is min der waar, want dan wordt men pas serieus weggebruiker met alle perikelen van dien. Menig automobilist(e) heeft geen notie van wat er allemaal voor ver nuftig techniek onder de motorkap schuilt, dus staat men bij de minste storing met de handen in het haar. De Boskoopse rijschooleigenaar J. Ravenhorst heeft hier iets op ge vonden. Hij is van mening dat zijtl leerlingen behalve goed leren rijden, ook iets moeten weten van de constructie van hun auto en motor. Daarom heeft hij met zijn personeel in twee jaar tijd een geheel open leswagen" geconstrueerd in de kelder onder het theorielokaal in de rijschool aan het Reijerskoop. nr. 6. Aan de hand van een schone op electriciteit werkende motor met al les erop en eraan kunnen de cursisten leren wat ze bij pech wel of niet moeten doen. Alle geheimzinnige ..mosterdpotjes" slangetjes, knopjes en radertjes kunnen goed bekeken worden zodat de leek kan zien wat er in het binnenste van de motor gebeurt. De gehele auto kan zelfs voor- en achteruitrijden in de royale kelderruimte. De heer Ravenhorst en zijn insucteur D. Polderman hebben beide het BOVAG diploma. Ze weten alles van ieder type motor, maar ook de eenvoudige zaken zoals het verwisselen van banden, opkrikken, koelwater bijvullen, enz. enz. moeten geleerd worden en dat is nu bij de rijschool Ravenhorst als enige in de regio mogelijk. De heer Ravenhorst en zijn instructeur D. Polderman hebben beiden 't avonden voor iedereen die de behoefte voelt om zijn of haar (vrou wen mogen ook) auto technisch wat beter te leren kennen en te on derhouden. Het voordeel van deze cursus is, dat men bij grotere mankementen enigszins op de hoogte is van wat er in de garage allemaal moet gebeuren. Het examen kost, aangesloten bij de VAMOR, 38,50, het lesgeld be draagt 21,- en de cursus techniek 38,50 per persoon. Met de^e cursus voorziet de rijschool Ravenhorst tel. 017272732 dui delijk in een behoefte. Vele automobilisten zullen de cursus „vreem- de geluiden onder de motorkap" willen volgen als mooie en verdien- De heer Ravenhorst toont hoe ht; zijn leerlingen wegwijs zal maken onder de motorkap van del stelijke vrijetijdsbesteding. opengewerkte auto. Achter het stuur zit zijn zoon, die alvast de kunst afkijkt. LEIDEN Tegen naamgenoot Phllidor (Leeuwarden) zal de Leidse schaakvereniging als een phoenix uit zijn as moeten herrijzen, wil het niet in nog grotere moeilijkheden komen. Een wonderlijke competitie in dit seizoen: Kampioenskandi daten van vorig seizoen, Charlois en Philldor/Leiden, hoeven niet meer op een kampioenschap te rekenen, wel moet opge past worden voor het steeds groter wordende degradatiege vaar. Het pas gepromoveerde Philidor-Leeuwarden is nu de grootste kampioenskandidaat, hetgeen niet zo verwonderlijk is gezien de sterke bezetting aan de topborden (Gena Sosonko, Eddie Scholl en Haje Kramer) en een allerminst zwakke staart. Philidor Leiden zal nu zeker wat punten aan de lagere borden moeten scoren om als underdog kansen te hebben. In de eerste klasse B een krachtmeting van de eerste orde: LSG ontmoet op eigen terrein Max-Euwe/Morphy 1. Slechts bij een overwinning heeft LSG de kampioenskansen nog in ei gen handen. De winning-mood na de meesterlijke 9-1 overwin ning op Europoort is er al, de punten zullen zaterdag ge scoord moeten worden. In de tweede klasse B, waarin Philidor 3 de Leidse Bond verte genwoordigt, is het bijna onmogelijk een prognose te geven. Tegenstander ZSC/Saende is gezien die lage klassering zeker niet onverslaanbaar, maar gezien het wisselvalüige spel dat Philidor ten toon spreidt, kan de uitslag alle kanten op gaan. In klasse 2C een moeilijke ronde voor zowel Voorschoten als Philidor 2. Tegen Dordrecht, de kampioenskandidaat, mag Voorschoten met een gelijkspel tevreden zijn. Philidor 2 zal het minstens net zo moeilijk krijgen tegen MEMO 2, maar een kleine overwinning lijkt een goede prognose. Onderlinge wedstrijden VOORSCHOTEN Bij manege Van Zeist zijn wederom onder linge wedstrijden gereden voor aspirant-senioren. Er werd ge reden in drie afdelingen, naar vordering en ervaring inge deeld. Een veertigtal deelne mers had zich aangemeld om zich aan deze niet eenvoudige proeve van rijvaardigheid te on. derwerpen. Er werd met wisselend succes ge reden hoewel over het algemeen de prestaties zeer hoog lagen, vooral bij de jongsten in de A en de B-groep. Deze ruiters zijn geïnstrueerd door de heer de Vries. Een sterke indruk maak. ten ook de ruiters uit de C- groep. Dit zijn de oudste en meest ervaren ruiters, opgeleid door de heer B. van Zeist. Ten slotte gingen de prijzen naar da volgende personen: Oro«p A: 1 Frlts Lebleu met Mlsty 157 p -J. Dlnka di- Vries met Edwl na 1341 v P 3. Nlioletti* Stevens met Pnsja 153 p. -I Injje van Leeuwen met Edwlna 147 p 5. Marjan Stnlle met Vosje Md1., p (I, VVIIma Luurey met Jako 140 p. 7. Irene Texelaar met Edwlna 14*. p. en x. Leonle Vln- kenstljn met Juko 142 p. Groep Tl.: l Jost1 Timmermans met Artiest 121 p. 2. Tnxrld Hennckon i 118 p. 3. Üerry Koolemij Erlkn Kip Groep C. 3. Kees Louwmnn met Nltro ■ïast.i p. 2. Rlenckc Kunbler met Debby 11514 p. 3. Ixna- o de Grm.dt met Zorro 11414 p. 4. Kers Mosman met Cairo» 314 p. 8. Marijke Ruys met Marcus 113 p. en 0, Marjon .Ta- me» met Arabei 105 p. KOUDEKERK AAN DEN RIJN sproken als „De nacht van Kou- Voetbalvereniging Koude- dekerk". kerk, uitkomende in de derde De voetbalvereniging organiseert opengewerkte auto. Achter het stuur zit zijn klasse van de KNVB, heeft de organisatie op zich genomen van een uniek sportgebeuren in Nederland: 24 uur achter elkaar voetballen. In de volksmond van Koudekerk wordt hierover ge- dit toernooi, waaraan o.a. Ha- zerswoude, Bernardus en Wou- brugge van pupillen tot eer ste elftallen zullen deelne men, ter gelegenheid van de in gebruikneming medio mei van Zoeterwoude De derde cyclus van het pastorale plan „Toerus ting", dat „de verzoening" als thema heeft, werd gisteravond in de Christus Dienaankerk voortgezet met een bijeenkomst waarop de „Verzoening binnen de kerken" centraal stond. Drs. S.G.Konijn, stafmedewerker van het Pastoraal Centrum van het bisdom Haarlem, hield daarover een inleiding aan de hand van een achttal stellingen die de deelnemers vooraf waren toege zonden. Drs. Konijn merkte o.m. op dat de snelle veranderingen de mensen binnen de kerken uit el kaar heeft gedreven. De kerken hadden hiermede de handen vol, dat onderbrak het proces van de oecumene. Binnen de kerken, zowel bij katholieken, hervorm den en gereformeerden, is er een kleine groep voor welke de oecumene een achterhaalde zaak is, een grote midcengroep, die open staat voor contacten maar geen kans ziet de zaken meer te concretiseren en een conservatieve groep welke geen enkele behoefte heeft aan ocu- mene. Gelijkgezinde groeperin- gn vinden elkaar gemakkelijk maar weten tegelijkertijd dat zij niet de gehele kerkgemeen schap vertegenwoordigen. Drs. Konijn gaf ook een aantal sug gesties waardoor de spanningen zouden kunnen worden terugge bracht". De spanningen binnen de R.K. kerk zijn de laatste twee jaar afgenomen ondanks de benoemingen van de laatste twee bisschoppen: „het klimaat is rustiger". Dat vond deken Lamot een wat te optimistische schildering en dacht dat het woord „berusting" hier beter op zijn plaats zou zijn. In het twee de deel van de avond beant woordde Drs. Konijn nog een aantal vragen. Woningbehoefte- onderzoek aan Rijndijk wordt onnodig geacht HAZERSWOUDE Nu de resul taten van het woningbehoefte onderzoek in Hazerswoude-dorp zijn getoetst aan die van de bouwplannen voor premiekoop- woningen, is de relatie tussen aspirant- en werkelijke kopers nauwelijks herkenbaar. B. en W. menen dit te moeten verklaren uit de tijdruimte tus sen onderzoek en realisering van de koopwoningen. Zij vin den de resultaten van het onder zoek niet in een redelijke ver houding staan tot de tijd en de kosten die eraan moeten worden besteed. Dat wil niet zeggen dat de bouwplannen niet zouden moeten worden afgestemd op de werkelijke behoefte. Die behoef te, aldus het college, kan onder meer ook worden afgeleid uit •het bestand van de woningzoe kenden. Daarom achten zij een woningbehoefte-onderzoek aan de Rijndijk niet nodig. AJphen aan den Rijn - "Nooit zal ik die 13de februari 1924 vergeten", zegt de gouden bruidegom de heer P. Rijnsburger. "In de eerste plaats omdat het onze trouwdag was, in de tweede plaats omdat het vroor dat het kraakte en in de derde plaats, omdat de tentwagen, waarin mijn schoonmoeder zat, door het omvallen van een warme stoof, met gloeiende kolen toen wij van huis weg reden onderweg in brand vloog doordat de stoof was omgevallen". Dat gebeurde alle maal een halve eeuw geleden in de Haarlemmermeer waar zij in Hoofddorp in de echt werden verbonden. De bruidegom was daar geen onbekende want als vertegenwoordiger van het veevoederbedrijf "De Leerhoeve" bezocht hij vanuit Alphen aan den Rijn tientallen veehouders en bouwboeren in de omgeving van Alphen. De bruid werd geboren in de Haarlemmermeer zij is 78 jaar, terwijl de bruidegom een geboren Alphenaar is en thans r.cg 76 jaar telt. Het echtpaar heeft twee kinderen en twee achter kleinkinderen, met hen wordt het familiefeest op 13 februari in hotel Centraal in Alphen gevierd, daar zal er ook gelegenheid zijn die dag het echtpaar te feliciteren en wel van 3 tot 5 uur 's middags. Op de foto: Het gouden bruidspaar in hun woning Van Genderestraat 4 te midden van de bloemstukken. NIEUWKOOP Muziekver eniging „Eensgezind" houdt vanavond en morgenavond haar jaarlijks concert in het Parochiehuis. Na afloop dan sen. NOORDEN Toneelvereni ging St. Cecilia te Noorden vermaakt morgen en zondag 10 februari het publiek in zaal de Leeuw met het vro lijke blijspel „Bruintje Bier". Regie: P. Casander. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag is de „gehuwden-voorstel ling", zondag voor de rest van de bevolking. TER AAR In café ,,Het Centrum" te Ter Aar ging gisteravond het onderlinge biljarttournoo! of ficieel van start. Voorzitter Siem Hoogervorst van de Ter Aarse biljartclub Haragosprak een welkomstwoord. Namens de Sportraad Ter Aar toonde voorzitter A. J. Groeneveld zich zeer ver heugd over de opkomst en zag in dit soort evenementen een bijdrage aan de bevordering van de onderlinge contacten in het verenigingsleven. HAZERSWOUDE De uit de Ha- ook dat zij een halve eeuw haar zerswoudse buurtschap de Groe- eeuwige professie deed, na een nendijk afkomstige zuster Go- half jaar postulaat en een jaar defrlda (Qulrina Maria) Borst noviciaat. viert aanstaande zondag haar Na die professie was zuster Borst vijftigjarig professiefeest in de eerst nog werkzaam en stude- communiteit va« de zusters Ur- rend in het moederhuis te Ber- sulinen aan de Londeusweg 20 gen, voordat ze aan haar „le- te Bergen (N.H). Het is daar venswerk" begon: in het Vin- centius-kinderhuis aan de Ko ninginnegracht te Den Haag (dat inmiddels is opgeheven). Hier was ze ruim 25 jaar werk zaam temidden vtn voogdijkin deren, terwijl ze ernaast nog de administratie verzorgde. Vanwe ge haar vele verdiensten werd I zuster Godefrida de pauselijke onderscheid ng „Pro Ecclesia et I Pontifice" toegekend. De op 9 augustus 1900 geboren zuster was onder andere ook nog enige t'Jd werkzaam in N'ctiwveen voordat zij weer naar Bergen vertrok om doar eerst nog ad-1 m nistratief werkzaam te zijn en de laatste "jd V2n een vpr- diend pens;oen te gen'ten. Op zondag 24 februari is de famil.e Borst in het Noordhollandse I dorp om „hun" Zuster Godefri da nog eens in de bloemetjes te zetten. de nieuwe veldverlichting. Dit grootse sport-gebeuren vindt plaats op vrijdag 31 mei en za terdag 1 juni van 19.00 tot 10.00 uur op het Koudekerkse sport complex. Talrijke instanties en bedrijven hebben reeds hun fi nanciële steun toegezegd. Voor de deelnemende verenigingen worden uniforme prijsjes be schikbaar gesteld als herinne ring aan dit 24-urige voetbalfes tijn. Sponsors worden vriende lijk verzocht hun bijdrage te storten op gironummer 1743070 t.n.v. de heer L. P. H. Schrier onder vermelding van „Steun Nacht van Koudekerk". Het adres van de heer Schrier is Kerklaan 71, Koudekerk. Grossierderij uit Rodegraven mag geen foute reclame maken AMSTERDAM/BODEGRAVEN - De commissie tot Handhaving van de Nederlandse Code voor het Rcclamewezen te Amster dam acht de klacht van een nie- vrouw uit Gouda tegen een ad vertentie van grossierderij de Wit b.v. (de witte prljzenhal) t® Bodegraven gegrond en ze be veelt dan ook de adverteerder •aan reclames gelijk de gewraak te achterwege te laten. De klacht richtte zich tegen het feit dat In de advertentie een li terflacon maggi aroma werd aangeboden met een korting ter wijl bij aanschaffing bleek dat de zogenaamde literfles met slechts 0.74 liter was gevuld. De grossierderij verdedigde zich met de stelling dat haar recla mebureau vergeten had de in houd van 0.74 liter erbij te ver melden en dat, afgezien daar van. flessen met een grotere in houd don 0.74 liter niet in de handel zijn. De comVs esa;ht d? klacht echter gegrond. Niet alleen Is de ad- vsrten? e zonder de toevoeg.ng „Inhoud 0.74 liter" volgens haar zond-w meer in strijd met de waarheid doch ook met deze aanvulling blijft de advertentie ongeoorloofd: „Immers, om te spreken van een literfles met een inhoud van 0.74 liter is ver warringwekkend".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5