S Schaatsploeg na reis I van elf uur per bus in Inzeil aangekomen IJshockey in glazen kooi? Tip en Tap leggen iet af tegen konijn Kurt Linder niet naar FC Den Haag elf+3 daverende carnavalshits 1974 9.90 19fRIJDAG 8 FEBRUARI 1974 leidse courant JL INZELL De amateur schaatssport, die door de komst van de professionals de laatste twee jaar met grote moei lijkheden heeft te kampen, wordt dit jaar nog extra ge dwarsboomd door dt weergoden. Ook in Inzeil, waar het sinds gisteren heeft gesneeuwd en de tempereatuur nog erg hoog is, zijn de weersomstandigheden verre van ideaal om wereldtijden te kunnen rijden. Leen Pfrom- mer, die na een vermoeiende bustocht van elf uur in In zeil aankwam, verzuchtte in de hal van hotel Kienberg: „Sinds het vertrek van de profs hebben we geen geluk ge had. Alle grote wedstrijden zijn door de barre weersom standigheden letterlijk en figuurlijk in het water geval len. In Assen was het slecht, in Eskilstuna was het niet veel beter en in Davos, waar wij het trainingskamp had den, was het veel te warm. De tijden die mijn jongens daar lieten afdrukken zijn geen afspiegeling van de kwa liteiten". De Nederlandse schaatsploeg was niet bevorderlijk voor de condi- gisterochtend om acht uur per tie van de rijders, autobus uit Davos vertrokken, Ondanks de reis met hindernis- BERN Kurt Linder wordt het volgend seizoen definitief niet de nieuwe trainer van FC Den Haag. .Ik heb wel contact met de Haagse club gehad, maar het is niet tot definitieve afspraken gekomen', zegt Linder. ,Dat zal in de toe komst evenmin gebeuren, want ik zit nog steeds twee jaar con tractueel gebonden aan Young Boys en ik heb n et de indruk dat de club zijn medewerking kl/RT UNDER zal geven i vertrek. niet bij Den Haag LEEN PFROMMER iets goed maken Van t i sportredactie sen, was Leen Pfrommer toch bereid de wachtende journalis ten te woord te staan. Met zijn eeuwige glimlach werkte hij de vermoeidheid van zijn gezicht. ,,In Inzeil heeft de Nederlandse ploeg nog iets goed te maken. De prestaties in Eskiltuna wa ren niet erg slecht, maar kon den toch wel beter. Niemand mag verwachten dat deze ama teurs onmiddellijk aan de we reldtop komen. De Nederlandse schaatsers moeten de tijd heb ben naar de top te groeien", al- dus Leen Pfrommer. de Alphen had zo „Als het weer beter was geweest. n 35, tep,e; Kleine geldt opnieuw evenals voor het Europese kampioenschap als kanshebber als hij tenminste niet weer een val maakt en ver- f volgens foutief wisselt. en kwam pas om zeven uur avonds in Inzeil aan. In de pe riode van Kees Verkerk, en in de gouden tijd van !Ard Schenk, zou het ondenkbaar zijn ge weest, dat de Nederlandse, en dus tevens de wereldtop, per autobus naar de wereldkam pioenschappen schaatsen ging. De amateurschaatssport is arm lastig geworden. De KNSB heeft geen geld meer om de „gouden jongens" per vliegtuig te laten reizen. Vandaar de barbaarse autobustocht van Zwitserland naar het Beierse Inzeil, tocht lang geduurd, omdat de chauf feur verkeerd was gereden en een heel stuk moest omrijden wegens een ernstig mgeluk. Tn dezelfde bus kwam ook de Ca nadese schaatsploeg en een tiental Amerikaanse toeristen in Inzeil aan. Goedkoper kon het niet extra getraind op deze af- dan zouden we sterker kunnen zijn. We moeten zo langzamer hand van de scherpe tijden van de profs af. Alle wereldrecords zijn in handen van de profs in Eskilstuna was het slecht weer en hier in Inzeil blijkt het niet veel beter. Ook het trainingskamp in Davos was geen succes. Om één uur 's middags moesten we al van de baan, omdat het ijs veel te zacht was geworden. De trainin gen moesten daarom steeds worden vervroegd. Het ijs was zelfs zo zacht, dat we er bijna doorzakten". In Inzeil hopen Leen Pfrommer en de Nederlandse schaatsers zich te kunnen revancheren. Piet Kleine, een van de favorie ten voor de wereldtitel, zei: „Voor mij is Amund Sjöbrend de grote favoriet. In Eskilstuna reed hij erg sterk. Na mijn val op de 500 meter ben ik gewoon doorgegaan. Ik heb in Davos niet extsa getraind op deze af stand. Als we in Inzeil glij-ijs hebben, dan zal het wel luk- Kandidaat-sponsor Oranje treedt terug (Van onze sportredactie) VIJNDRECHT - Sales promo tion international is als kandi- idaat-sponsor van het Neder lands elftal afgevallen. Dit be drijf, dat promotor is van Tip Tap, de officiële mascotte het wereldkampioenschap voetbal, had voorgesteld bij steun van de KNVB een bepaald per£entage van de omzet be schikbaar te stellen voor het Nederlands elftal, een bedrag aar schatting tot zeven ton zou kunnen oplopen, recteur Oosterbeek: ,Die steun van de KNVB voor Tip en Tap kreeg ik niet los. Zij had name- ijk ook nog een plannetje met een konijn of iets dergelijks. Maar U begrijpt, dat ik - wan neer de markt gesplitst wordt - interesse meer heb. Want dat zou dan ten koste van mijn omzet gaan. ,Deze ontwikkeling verbaast hem in hoge mate. Zijns inziens is het reclamebu reau Van Wamelen - belangen behartiger van het Nederlands elftal - de schuldige achter de schermen. ,Als het konijn als de mascotte op de markt komt ver dient Van Wamelen eraan. Daarom is hij tegen Tip en Tap. Maar het is wel een giller. De hele wereld, van Uruguay tot in Zaïre toe, erkent deze mascotte als de enige officiële. In Haiti zijn er zelfs originele betaal- munten van Tip en Tap gesla gen. Maar hier ontstaan weer de problemen, Nederland moet weer zonodig iets anders heb ben.' Voor die steun van de KNVB had Sales Promotion international een vast en niet onaanzienlijk bedrag over. ,Dat zou echt in de papieren hebben gelopen. Ik had er al iets voor in mijn hoofd', zegt de heer Oosterbeek, die van al zijn plannen afzag, toen de KNVB om nog meer ze kerheden vroeg. ,Ik begrijp er nu niets meer van. De zaak van sponsoring van het Nederlands elftal had al lang rond kunnen zijn.' Een compromis zag de heer Oos terbeek niet zitten. ,Je kan de markt wel in stukken hakken, zoals op een gegeven moment werd voorgesteld, maar dan verziek ik de handel voor mij zelf. Daar voelde ik dus niet voor. ,Toen na al die besprekin gen, volgde de def'nitieve afwij zing van de KNVB, middels se cretaris Jan Huijbregts.' ,Maar het gekke is, dat ik van een be loofde bevestiging nog niets heb gehoord.' SPORTWERELD RONINGEN Op de Groninger broek eerste, kunstijsbaan is gisteravond de MADRID Jose Legra, ex-we- vierde wedstrijd om de schaats- reldkampioen in het vederge- trofee gereden. Bij de heren wicht, neemt voorgoed afscheid won Henk Portengen en bij de van het boksen. Enerzijds om- dames werd Sophie Westen- dat hij er geen plezier meer in de gouden medaille heeft, anderzijds om aan de wens van zijn moeder te vol doen. FRANKFURT Volgens de poli tie van Frankfurt zijn er 30.000 vervalste kaarten in omloop ge bracht voor de beslissingswed strijd Spanje-Joegoslavië. De of ficiële kaarten waren woensdag morgen overigens uitverkocht. ST. MORITZ De Oostenrijkse skister Annemarie Moser is in St. Moritz wereldkampioene af daling geworden. Tweede werd Betsy Clifford uit Canada en derde de Oostenrijkse Wiltrud Drexel. Linda Esser werd 32e. Het eerste winnende getal in de Duitse lotto van afgelopen za terdag was een één in plaats van twee. De uitslag van de lotto luidt dan: Winnende getallen 1 12 20 30 38 39, reservegetal 34. Olympia- nummer 0202. DEN HAAG De rijders die op 24 februari in Vera de Bidasoa (Spanje) voor Nederland om de wereldtitel cyclecross zullen -rij- den, zijn: Cees Zoontjes, Gert Wildeboer, Gerrit Scheffer, Sjaak Spetgens en Benny Meij er. Als reserve is aangewezen1 Wil Brouwers. BREMEN GUnter Netzer zal toch met het Westduitse voetbal- elftal op 23 februari in Barcelo- na tegen Spanje kunnen spe len. Aanvankelijk had hij van j zijn club Real Madrid geen toe stemming gekregen. Optimistisch F ey enoord- A j ax voor vol liuis ROTTERDAM - Voor het toptref- fen in de eredivisie tussen Feyenoord ein Ajax, op zondag 17 februari in Rotterdam, is geen kaartje meer te krijgen. Dit houdt in, dat het duel door ruim 66.000 toeschouwers zal worden bekeken. schaatscoach optimistisch. „Ik wou dat ik voor goed weer en voor optimale prestaties kon zorgen. De noren zijn erg sterk op de kortere afstanden, terwijl wij de lange afstanden beheer- Het zal wel weer een strijd wor den met de Noren en de Zwe den. Van de Russen verwacht ik hier in Inzeil niet veel. Ook van Göran Claeson, na zijn slopende tien kilometer in Eskilstuna, verwacht ik niet veel". „Het zou jammer zijn als we hier weer pech hebben. De KNSB heeft namelijk geen geld om de ploeg naar de recordwedstrijden (9 maart) in Inzeil te sturen. Er is wel een sponsor gevonden die de reis van de ploeg naar Alma Ata waar op 28 maart record wedstrijden worden gehouden wil f nancieren. Ik hoop dat de KNSB ons in de gelegenheid stelt naar deze wedstrijden te gaan. Gaan wij niet, dan zijn de wereldkampioenschappen de laatste wedstrijden van de kern ploeg. en dat zou een jammer lijke afsluiting zijn van een sei zoen van hard werken", aldus Leen Pfrommer. De Nederlandse ploeg, die als laatste in Inzeil aankwam, zal vandaag één dag voor de grote strijd de laatste hand leggen aan de voorbereiding. De oranjeploeg rekent op een suc cesvol slot van het seizoen t j- dens de wereldkampioenschap pen in Inzeil. TILBURG De ongeregeldheden, die onlangs op de baan van de ijs- hockeyvereniging Tilburg Trappers plants vonden, hebben het be stuur van de Nederlandse IJshockey Bond doen besluiten uiterst strenge maatregelen te nemen om excessen te voorkomen. Indien de maatregelen geen effect sorteren, zullen de betreffende clubs verplicht worden voor het begin van het seizoen 1974-1975 rondom de gehele ijsbaan een hoge afscheiding van gaas of plexiglas aan te brengen. Wil der Plas PIET DE ZOETE Boeking voor Keizer en Piet de Zoete ZEIST - Voor een aan'al betaalde voetballers werd gisteren door de tuchtcommissie van de I KNVB een voorwaardelijke straf omgezet in een or.voor-1 waardelijke. Zo kreeg M. Nieu- wendijk van MVV twee wed- j strijden schorsing, Th. Offer mans van Roda JC een wed- strijd evenals G. van Kuijk van Feyenoord. De Volendamspeler Th. Buijs kreeg naast de schor- j sing voor twee bindende wed- strijden ook een geldboete van 100 gulden opgelegd. De andere straffen zijn: Stroes (AZ'67): twee bindende wedstrijden, Van Munster FC Dordrecht): twee bindende wed strijden, Sanders (FC Dor drecht): een bindende wed strijd, een wedstrijd voorwaar delijk en 50, Dorre (FC Dor drecht): een bindende wedstrijd en 100, Nieuwenhuis (Haar lem) 200, Zaaijer (De Graaf schap): een wedstrijd voor waardelijk en 200, Graaumans (FC Den Bosch): een wedstrijd voorwaardelijk en 150, Voorts kregen Piet Keizer (Ajax), Piet de Zoete (FC Den Haag) Willy Brokamp (MW), Ries Cote (FC Utrecht) en Johan Heezen (Vitesse) een boeking. Ti, js Hilversum HTLVEHSUMSE t'ps voor do draverijen zondagmiddag 1.3" op de Hüversumse dratbanen Flevo Akerendam Sealyhamprlj*Impala. Kabbes Di' Bols en Idool Vredenhof. Cairn TerrlerprIJ* II: Lolo Bulten- i Terrlerprljs: Margus, Lonce Vriendendammers weer van start (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Twintig dammers beginnen morgen aan de voor ronden van het inmiddels al enigszins vermaard geworden Vriendendamtoernooi, dat zijn zesde editie gaat beleven. Van deze twintig spelers plaatsen zich zes voor het hoofdtoernooi in april-mei, waarvoor Sij- brands, Clerc, Toet, Goudt en Bakker al zijn uitgenodigd. Om 13.00 uur begint dit omvangrijke voorrondetoernooi in de Rem- brandtstraat 7 Den Haag. IJshockey wordt een ..zachte sport". Op en om de baan, zo stelt het bestuur van de NIJB, dient orde te heersen. Om dat te bereiken, zijn een aantal maatregelen genomen, na over leg met de scheidsrechterscom- missie en de scheidsrechters. Keihard stelt de NIJB: ,.Er moet een eind komen aan het vechten op het ijs en de ongere geldheden die de ijshockeysport in een kwaad daglicht dreigen te stellen. Dit zijn de maatregelen: Iedere speler die begint te vech ten. wordt gestraft met een matchpenalty en mag dus aan geen enkele ijshockeywedstrijd deelnemen tot de zaak door de strafcommissie, resp. bestuur NIJB is behandeld; Iedere speler dit met grote snel heid inrijdt op een of meer te genstanders die zich vlak bij of tegen de boards bevindt (bevin den), wordt bestraft met een vijf-minuten major penalty. In dien een tegenstander daarbij letsel wordt toegebracht, krijgt da betreffendspeler een match nenalty; schuldig maken aan fa- cp-off-interfer-mce, wordt een ker gewaarschuwd wa rna e* "•'nor penalty volgt. Een wedstrijd wordt niet eer der be-o-.m alvorens iedereen, uitgezonderd aangewezen offi cials en suppoosten, zich op de tribunes bevindt; toeschouwers die tijdens de wedstrijden de tribunes verlaten en zich langs de boards opstellen veroorzaken dat de wedstrijd wordt gestaakt tot zij hun plaat sen weer hebben ingenomen: de speaker maakt bekend dat zulks moet gebeuren en indien na vijftien minuten de orde niet is hersteld, wordt de wedstrijd ge staakt en later op neutraal ijs en zonder toeschouwers ge speeld; kosten voor de thuisspe- lende club en maximaal 250 boete; voorwerpen op het ijs gooien, betekent staken tot het ijs is ge reinigd; bij herhaling wordt de wedstrijd definitief gestaakt, daarna op neutraal ijs en zon der toeschouwers gespeeld; kos ten voor thuisspelende vereni ging en maximaal 250 boete; scheidsrechters en spelrs die nen zich ongehinderd naar en van het ijs te kunnen begeven, waarvoor voorzieningen dienen te worden getroffen; bij even tueel molesteren volgt een boete van ten hoogste 1000,-; bij herhaling een of meer wedstrij den zonder publiek. ndien lit alles geen effect «or- teeri voI«;t de crplichting iaat of p: xigl^s aa„ te brengen. IJs hockey in een glazen kooi der halve. I Spektaculaire carnavals elpee Een fantastische carnavals elpee met maar liefst 14 nieuwe krakers, zoals: Den Uyl is in den olie, Kiele kiele Koeweit (uit Farce Majeure), Zallemenut (nog een keertje overdoen), Jongens met rooie streken. Geld (uit Citroentje met suiker), Het Olied, Joekelille en Kinderhempje. Exclusief bij uw warenhuis op het merk Discofoon voor de knotsgekke prijs van slechts 6.95 Dit soort tonelen zullen in het vervolg streng worden bestraft. Jacobs weg bij Utrecht UTRECHT - Bert Jacobs zal FC Utrecht aan het einde van dit seizoen verlaten. Hij is vier jaar bij de Utrechtse fusieclub in dienst geweest. Problemen tussen Jacobs en het bestuur van FC Utrecht hebben tot deze beslissing geleid. Jacobs hoopt volgend seizoen in België aan de slag te kunnen. VROOM DREESM ANN BULGAARSE PF^EIVZEGE M'COS'A U't B •'"aerse voet- ba'n!ffal. dat l'lders het foe--1 nooi om het ve-e'dkcmi'-^n- schao :n n—op d's Ne derland speelt. heeft cp Cyp-us een oef. nwcds'-'jd te~e.i het Cypriotische ;i"!m gewonnen met 4-1. De docpur.len van dc Bulgaren vverden gemarkt door Bonev (3) cn Kolev. Merckx-Sercu eerste in zesdaagse ANTWERPEN De Belgen Eddy Merckx en Patrick Sercu hebben gisteravond de wieier- zesdaagse van Antwerpen bij de professionals gewonnen. De Nederlanders Koot en Van Gerwen zegevierden in de zes daagse voor amateurs. René Pijnen eindigde met zijn Belgische koppelgenoot Rik van Linden op één ronde als tweede, voor Leo Duyndam on Gerben Karstens. De Belg Theo Ver- schueren moest na een valpartij naar een ziekenh "is worden ge bracht. Men vreesde een sleutel beenbreuk. Tiende partij werd remise AUGUSTA De tiende partij in de kandidatentv.eekamp voor hot v/ere!dkano:oenichap tus sen Viktor Kortsnoj (P.us) en Hcn-'qire Mcrk'ry (Bret 's in Augusta in remise geëindigd. Be de grootmeesters kwamen de puntendeling na 28 zetten over een op voorstel van Mecking. Van de voorgaande partijen won Kortsnoj er twee. Bij een derde overwinning plaatst hij zich voor de halve finales.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11