Terroristen in Koeweit laten drie gijzelaars vrij Steun aan kranten voortaan in overleg Hogere soldij voor opstandig Jordaans leger Huis bevoegd voor optreden tegen Nixon £cidócSotvtmit Vlaardingers eerder dood B 1Q7|ONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 OEWEIT (RTR/AP) De Ara bische guerrillastrijders in de t Japanse ambassade in Koeweit frb hebben drie gijzelaars, Arabi- "J, sche secretaressen, vrijgelaten. p- Een Pakistaanse gijzelaar wist het gebouw te ontvluchten toen r voedsel werd binnegebracht.. I e guerrillastrijders, die de am bassade gisteren bezetten, heb ben gedreigd de Japanse am bassadeur en zijn personeel, in totaal vijftien man, te zullen do den als de vier guerrillastrijders die gijzelaars vasthouden op een gekaapte veerboot in de ha ven van Singapore, niet met een vliegtuig naar Koeweit mogen vertrekken. Japan wil aan de eis voldoen en heeft al een vliegtuig naar Singapore ge stuurd, maar Koeweit wil geen vergunning tot landing geven- Japan stelt pogingen in het werk om in een ander land dan Koeweit landings vergunning te krijgen. 3e bezetters, leden van het Volks front voor de bevrijding van Palestina en het Japanse Rode leger, hebben gisteren de Arabi sche regeringen vervloekt we gens de weigering om liun een wijkplaats te verschaffen. Schande over de Arabische rege ringen die weigeren ons te ont vangen, zo schuimbekte hun lei der in een telefoongesprek met journalisten. Inmiddels heeft de leider van de Palestijnse guerril la's in Beiroet, Yasser Arafat, de bezetting van de Japanse ambassade betreurenswaardig genoemd. Prijsstijgingen verwacht in Duitsland (Van onze correspondent) BONN De duurte rond de ener giecrisis is er volgens de West- duitse regering de oorzaak van dat de prijzen in de bondsrepu bliek dit jaar tussen de 8 en 9 pet zullen stijgen. Op grond hiervan acht minister Hans Fri- derichs van economische zaken loonsverhogingen van meer dan 9,5 pet economisch absoluut on verantwoord, omdat zij de prij- I zen nog meer in de hoogte zou- j den jagen. Deze opvatting dreigt een ernstig conflict te veroorzaken met de miljoenen employés in alle openbare diensten van het land, die ondanks alle ernstige waar schuwingen van de regering 15 pet meer loon eisen. Aangezien Bonn dit weigert gaan de arbei ders in overheidsdienst zondag stemmen over de vraag of zij f het werk zullen neerleggen. Likoed boos op regering van Israël JERUZALEM (DPA) Tijdens een stormachtig debat in het Is raëlische parlement heeft een woordvoerder van het rechtse oppositieblok Likoed de regering beschuldigd van „misleiding en leugens". Tussen het hekwerk door, rechts naast de vlag, is nog juist een vi die tezamen met Arabische guerrilla's de Japanse ambassade Dit gebeurde toen de regering be richten in de Israëlische pers tegensprak als zou de meerder heid van het kabinet akkoord zijn gegaan met een Ameri kaans voorstel voor een soepe ler houding tegenover Syrië. Medvedev helpt Solzjenitsin MOSKOU (AP) De dissidente Russische historicus, Roy Med vedev, heeft gezegd, dat het nieuwe werk van de auteur Alexander Solzjenitsin, „Goelag Archipel" een belangrijk werk is van een groot schrijver, die ó'e „genadeloze feiten" van het Russische systeem van werk kampen werkelijk uit de doeken 1 doet. Medvedev is het soms niet eens met sommige conclusies, maar hij wijst de officiële aanvallen op het boek door de Russische pers, als zou het werk leugens en verdraaiingen bevatten, van de hand. BEIROET (AP/Rtr) Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren de soldij van zijn troe pen verhoogd, in de hoop daarmee een eind te maken aan een muite rij onder gepantserde bedoeïenen-eenheden in de garnizoensstad Zerka, ongeveer 25 kilometer ten noorden van de hoofdstad Amman. Koning Hoessein, die in Londen verbleef en naar de Verenigde Staten zou reizen, is gisteren in al lerijl naar Jordanië te ruggekeerd. Hij zou de toestand meester zijn. Het oproer in Zerka zou ook niet tegen de koning gericht zijn, maar ver oorzaakt zijn door de hoge kosten van levens onderhoud en de corrup tie onder hoge officieren en regeringsleiders. Gisteren zouden ook ge bouwen in Amman door opstandige militairen zijn bezet, om kracht te zetten bij hun eis dat premier Rif ai wordt ont slagen en een militaire regering wordt geïnstal leerd. De onmiddellijke aanlei ding tot de opstand zou Hoesseins besluit zijn hoge officieren leningen aan te bieden voor het bouwen van huizen, ter wijl lagere officieren en anderen deze leningen werden onthouden. Ook buiten het leger zou sympathie bestaan voor de eisen van de muiters. WM Qualiflkolion Entscbeidungssplel Jugoslawien Spanien O Stehplatz 1517 De politie van Frankfort heeft een aantal valse kaartjes voor de voetbalwedstrijd Spanje—Joego-Slavië, die 13 februari in Frankfort gespeeld wordt, in beslag genomen. Naar schatting zijn reeds 30.000 van deze valse kaartjes aan Spaanse en Joegoslavische gastarbeiders verkocht. WASHINGTON (Rtr.) Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft zich gisteren (met overgrote meerderheid van stemmen bevoegd verklaard om president Nixon ter verantwoor ding te roepen voor zijn optre den dn het Watergate-schandaal. Met 410 tegen slechts 4 stem men besloot het Huis zijn juridi sche commissie te bekleden met uitgebreide bevoegdheden. Daarbij krijgt de commissie ook het recht de president in per soon te dagvaarden en hem te gelasten zijn privé-papieren die op de zaak betrekking hebben te overhandigen. In kringen van het Amerikaanse Congres is erop gewezen dat de uitspraak van het Huis en de grote meerderheid nog niet be tekenen dat de afgevaardigden tegen Nixon ook een afzettings procedure willen inzetten of dat de Senaat hem voor de rechter moet dagen. De uitspraak gaat alleen over de bevoegdheid van de commissie. De voorzitter van de juridische commissie, de de mocraat Peter Rodino, heeft evenwel verklaard dat er vol doende grond is om een verwij deringsprocedure tegen de pre sident te beginnen, alleen al omdat hij geen gehoor wil geven aan dagvaardingen. Namens de Watergatecommissie van de Senaat heeft senator Weicker gisteren Nixon een elf tal vragen voonge4"^* die diep op bepaalde kwesties ingaan. Daarbij wordt ondermeer ge vraagd met welke justitiële in stantie de president contact heeft opgenomen, zoals de wet eist. toen hem vorig jaar ter ore kwam dat het schandaal In de doofpot werd gestopt. Ook vraagt Weicker krachtens welk gezag Nixon de informatie voor zich hield over de inbraak bij de psychiater van Daniel Ells- berg. Bouw uranium- verrijkings- fabriek ALMELO (ANP) Als de ge meente Almelo een bouwvergun ning verleent en ministeriële goedkeuring op grond van de kernenergiewet wordt verkre gen, zal in april bij Almelo wor den begonnen met de bouw van de eerste uraniumverrijkingsfa- briek volgens het ultracentrifu- geproces in Europa. Bouw en inrichting zullen duren tot begin 1977. Thans wordt een terrein van bijna vier hectare afgezet, waar omheen een sta len hek van meer dan een kilo meter lengte zal komen. De in totaal voor de fabriek benodigde 23 hectare grond hebben alleen al zeven miljoen gulden gekost. Commissie onderzoekt „Molenhoek" ROERMOND/(ANP) Het bis dombestuur van Roermond gaat, samen met het betrokken kerkbestuur en het provlncia- laat van de paters Passionisten, die de parochie bedienen in een „brede commissie" de situatie onderzoeken van het rectoraat Molenhoek. Zoals gemeld ontstond in decem ber een conflict met het bestuur van het bisdom, toen mgr. Gij- sen om persoonlijke redenen pa ter A. van Dam, die al drie jaar in de parochie werkt, niet wilde aanstellen als pastoor, on danks de voordracht van het kerkbestuur en de provinciaal van de passionisten. Ten gunste van pater Van Dam werden 1450 handtekeningen verzameld en ging het zangkoor in staking. Het proces tegen de drie Portugese schrijfsters (v.l.n.r.) Maria Teresa Horta (35), Maria Isabel Bar- reno (34) en Maria Fatima da Costa (35) is uitgesteld. De „drie Maria's" die een boek heb ben geschreven Nieuwe Portugese brieven" trekken van leer tegen de mannelijke suprematie in Portugal. De openbare aanklager is van mening dat het werk pornografisch en obsceen" is. Ons Leger: IKV „uiterst gevaarlijk" DEN HAAG De Koninklijke Nederlandse vereniging „Ons Leger" blijft het werk van het Interkerkelijk Vredesberaad „uiterst gevaarlijk" vinden. Dit schrijft officier van justitie mr. A. D. Peiffer, secretaris van „Ons Leger" in het blad van de vereniging naar aanlei ding van het verslag van dp ontmoeting tussen „Ons Leger" en het IKV in augustus, dat nu door beide gesprekspartners offi cieel is goedgekeurd. Tijdens dit gesprek bleek dat „Ons Leger" bang is voor aantasting van de militaire middelen om het machtsevenwicht in stand te hou den. terwijl het IKV geleidelijk af zou willen van het afschrik- kingsevenwicht. Als voorlopige conclusie stelt mr Peiffer, dat het IKV zoekende is in opdracht van de kerken, maar dat het middelen aangeeft zonder instemming van de ker ken, .zonder te weten of zelfs te onderzoeken, wat daarvan het effect kan zijn". Leerlingen komen in verzet EEN PRACHTIG STUK EINDEXAMENWERK zou zijn kandidaten de nieuwe nota over onderwijsplanning van minister Van Kemenade te laten ontleden. Voor buitenstaanders beslist een onbegrijpelijk stuk. Wie de materie niet kent. moet wel tot de conclusie komen, dat binnenkort er evenveel advies- overleg- beleids- en plannings commissies voor het onderwijs zijn, als er in Nederland scholen be staan. Niettemin doet minister Van Kemenade in die nota een moedige po ging om de wildgroei een beeije te ordenen; het enige dat we tegen die nota hebben, is dat ze als het fout loopt de wildgroei nog verer gert. Intussen beoogt deze nota wel meer invloed toe te kennen aan de veldwerkers in het onderwijs: de onderwijskrachten zelf. En dat is dringend noodzakelijk. Want mensen van research en we tenschap zitten vaak op een andere golflengte te zenden, dan die. welke volgens mensen in de school bij het praktisch onderwijs ont vangen kan worden. ZO IS BIJVOORBEELD het nu in de publiciteit gekomen verzet van leerlingen gymnasium en atheneum tegen de zwaarte van het wiskunde-pakket dat hun voorgeschoteld wordt, ook wanneer ze een niet-exacte opleiding begeren, in hoofdzaak een gevolg van fouten van planners, hoger-onderwijscommissies en de overheid. Er is hun verzekerd vaak op gezag van anderen dat voor die en die studie wiskunde nodig is maar vergeten Werd, pre cies na te gaan wat voor sort wiskunde, en van welk niveau. Leraren hebben al jaren ertegen gewaarschuwd dat de voorgeschre ven wiskunde voor vele A-kandidaten te moeilijk en tot op zekere hoogte ook overbodig is. Zelfs het wetenschappelijk onderwijs is dat aan het door krijgen. Intussen is er niets aan de zwaarte van de eindexamenopgaven ge daan, zijn er slachtoffers gevallen en zullen die blijven vallen als de minister niet ingrijpt. Te zijner tijd zal één van de door hem in gestelde commissies in een rapport "'e fout van heden wel signale ren. Fijn voor de jongemensen die er nu de dupe van zijn; fijn voor de onderwijskrachten die een vak mogen doceren dat boven veler krachten uitgaat. WANT INTUSSEN IS DE ROEP „VAN BOVEN", dat wiskunde ln het VWO feitelijk overal onmisbaar is, zo tot de massa doorgedrongen dat het op vele plaatsen een karwei is om ongeschikte kandidaten van dit vak af te houden. Schooldirecties, dekanen en leraren zitten op dit punt collectief met de handen in het haar. Nu leerlingen in verzet komen, brengen ze misschien onbewust wat beweging in de ingeslapen discussies over een heel ander, nog veel belangrijker probleem. Dat de te exclusief op het we tenschappelijk onderwijs geënte pakketkeuze een griezelige zaak is, nu de toekomst in vele aca demische beroepen duister gaat worden, het hoger beroepson derwijs ook al waarschuwende kreten laat horen en overal ver kondigd wordt dat straks elke Nederlander tussen zijn 20e en 60e jaar wel een paar maal van beroep zal moeten veranderen. Zo beschouwd had de oude oplei ding via hbs, gymnasium 'en mms beslist niet te onderschat ten voordelen boven de syste men van de mammoetwet. Neem het de betere leerlingen maar eens kwalijk, dat ze nu aandringen op een extra-xak in hun eindexamenpakget. Naar buiten wordt de indruk ster ker, dat zeker in bepaalde sectoren de exameneisen bij VWO en HAVO zo opgevoerd worden, dat via een gemoderni seerde .struggle for life" al leen de besten de eindstreep ha len en op die marnier de druk bij de ingang van universiteiten en scholen voor hoger beroeps onderwijs veriicht wordt. Ook als dit schijn zou zijn, kan het al katastrofaal werken. En het allerergste is, dat de vor mende waarde van het onder wijs in de hoek komt te zitten. Alle fraaie theorieën van mens wetenschappen, onderwijsver- en ministers ten spijt. Weeroverzicht Mr. C. Schelfhout vice-voorzitter Vastenactie UTRECHT (ANP) —Tot vice- voorzitter van de Stichting Bis- schoppeljke Vastenaktie te Zeist heeft de bisschoppenconfe rentie voor de gebruikelijke pe riode van drie jaar benoemd mr. C. Schelfhout te 's-Graven- hage. Hij zal op 19 februari tij dens een bestuursvergadering worden geinstalleerd door de voorzitter, kardinaal Alfrink. Mr. Schelfhout volgt ir. J. Han- raets op, wiens ambtstermijn was verstreken en die wegens zijn leeftijd geen herbenoeming ambieerde. zonnig met 19 temperaturen luchtdruk in millibaren opklaringen hagel -w-m- warmtefront H hoge-drukgebed Jg» bewolking sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebod regen 2^2 onweer windrichting verplaatsingshchting (Van parlementaire redac tie) DEN HAAG - Minister van Doorn van C.R.M. riskeert een conflict met de Tweede Kamer, als hij na de steun aan de noodlijdende dagbladen De Tijd en Trouw- Kwartet nog meer kranten of weekbladen financieel gaat hel- ,UDYl nVVï Td MM s: Jll'DT w nut Rabbi Kahane, de leider van de militante joodse verdedigings organisatie is een hongerstaking begonnen. Hij poseert hier voor de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv onder de portretten van I Russische dissident Solzienitsin rechtsen van hemzelf. LUCHTVERVUILING VLAARDINGEN (ANP) De industrieën in het Rijnmondge bied blazen dagelijks maar liefst 571 ton zwaveldioxide en 122.4 ton giftige stiksiofdioxydeverbindingen de lucht in. Dit is geble ken u^ een tot nu toe geheim rapport van de saneringscommis sie Rijnmond. Volgens d:recteur E.H.E. Wolfs van de Vlaar- dingse GGD is het mogelijk dat door deze vervuiling bijvoor beeld vele Vlaardingers aanzienlijk eerder dood zullen gaan dan Nederlanders d.e in schonere gebieden leven. De medische stand vermoedt een steeds groter verband tussen luchtverontreiniging en aandoeningen aan ademhalingsorganen, zo zelfs, dat sommige mensen aandoeningen krijgen, die ze in zuivere lucht helemaal niet gehad zouden hebben. In Japan keert de staat vergoedingen uit aan mensen die op zo'n manier te lijden krijgen van milieuvervuiling. In 1973 is in Vlaardingen en in de „schone" Rotterdamse wijk Ommoord een bevolkingsonderzoek gehouden, waarmee men on omstotelijk de inv.jed van luchtvervuiling wil aantonen. De re sultaten worden in oktober aan de minister aangeboden, die dan daarmee normen kan stellen voor industriële vervuiling, aldus de heer Wolfs pen. Via een motie van de K.V.P. heeft de kamer zich gis teren aan het slot van het debat over steun aan noodlijdende kranten uitgesproken voor de spoedige oprichting van een on afhankelijke stichting, die nieu we steunaanvragen van bladen moet beoordelen. De minister zegde toe de motie te zullen uitvoeren, maar maakte het voorbehoud om zolang deze stichting er nog niet is in acute gevallen steun te verlenen aan in moeilijkheden verkerende kranten. De indiener van de motie, de KV P-er van der Sanden, liet doorschemeren, dat zijn fractie dat niet zal nemen. De KVP heeft in dat geval de mogelijk heid om de minister in de ka mer ter verantwoording te roe pen. Een botsing tussen de Kamer en de minister zou zich al snel kunnen voordoen, nu bekend is geworden dat ook het opinie weekblad de Haagse Post over heidssteun prebeert te krijgen. De bewindsman zei hierover dat er overleg gaande is. Het voldongen feit, waarvoor de minister de Kamer in feite had gesteld, werd gistermiddag op nieuw door enkele Kamerleden fel gelaakt. Men was er gebelgd over, dat het parlement er niet aan te pas was gekomen. „Wij kunnen slechts achteraf wat in lichtingen inwinnen", sneeroe van der Sanden. De VVD-er van Dijk die bij het hele debat als een lastige bij rond de interrup tiemicrofoon had gezoemd, j sprak over de minister als over „Koning Harrie de Eerste". Nederlanders in nood bij watersnood in Brisbane BRISBANE (ANP) Volgens be richten uit de door de overstro mingsramp getroffen districten van Brisbane hebben zeven uit Nederland afkomstige immi granten alles of een groot deel van hun have en goed in hef kolkende water verloren. Zii woonden in de zwaar getroffen voorsteden Ipswich, Goodna en ïndooroopilly. Het weekblad Dutch-Australian Weekly heeft *en actie op touw gezet om gel den te verzamelen. De woning van de gepensioneerde H. Wa- gemakers in Ipswich, die 18 jaar geleden met zijn gezin naar Australië kwam, is wegge spoeld. Het echtpaar Wagema- ket heeft alles verloren. Ook de woningen van de in 1968 naar Australië gekomen F. den Boer en H. Dethouers zijn door het water vernield. Beiden woonden eveneens in Ipswich. De woning van H. Baas in Goodna is ge heel onder het water verdwenen en er zal niet veel meer van ge red kunnen worden. Een noordelijke tot noordwestelij ke wind die opstak aan de ach'- terzijde van een over Noord Duitsland wegtrekkende depres sie, voert koude luchtmassa's van de poolstreken naar ons land. Tijdens zijn tocht over het relatief warme water van de Noordzee wordt deze poollucht in de onderste niveau's flink aangewarmd. Op deze wijze ont staan talrijke regen-, hagel en natte sneeuwbuien die met de noordelijke stroming over ons land worden gevoerd. Een vrij diepe depressie op het midden van de oceaan zet lang zaam koers naar het zeegebied ten westen van Ierland. Het warmtefront van de depressie zal vrijdag bij Ierland aangeko men zijn. Het front wordt voor afgegaan door een zwakke rug van hoge luchtdruk, die in de loop van vrijdag over ons land zal trekken. De buiigheid wordt dan sterk on derdrukt en de zon zal vrij «pel krijgen. Het is op dit moment nog moeilijk uit te maken, tot hoever de op dringende zachte oceaanlucht .zich over West Europa zal kun nen uitbreiden. Vooruitzichten voor zaterdag, op gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Eerst flinke opklaringen, maar la ter weer neerslag. Op veel plaatsen lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten ln cijfers ge middeld over Nederland, voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4. min. temp. omstreeks 0 max. temp omstreeks 4. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. WEERRAPPORTEN De nut Declen Lelde Kindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlls*lngcn Zd. Limburg Brussel Frankfort Genève Lissabon ZUrlch Casablanca Ixtanbocl 1. bew. sneeuwbui iw. hew. h. bew sneeuwbui onbew. geh bew. regen gth. bew. New Vork Tol-Avlv Tunla Oud papier BRUSSEL (ANP) De Europesi commissie in Brussel, het „da gelijks bestuur" van de EF.Gt heeft besloten een studie te la> ten maken van de mogelijkhe den om in de gemeenschap ee| groter percentage vin oud pa pier opnieuw te gebiuiken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9