Verdubbeling van bosbestand nodig a" 8- 3 d0ENE Stakende chauffeurs doden twee collega's Hoger beroep voor Palestij nen in Athene Veel interesse voor autorijden op aardgas Staatssecretaris mengt zich niet in Dennendal Tweede Duitser uitgewezen Lubbers boeman tegen wil en Mens al drie miljoen jaar twee voeter DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent) DEN DOLDER - Dennendal komt steeds verder in het slop. Dat is de indruk die ook gistermiddag weer bevestigd werd door het bestuur van de Willem Arntsz- stichting. Gistermorgen hebben bestuursle den een onderhoud gehad met staatssecretaris Hendriks die hun duidelijk heeft gemaakt dat hij zich niet mengt in bestuurlij ke moeilijkheden. Slechts dan zal hij ingrijpen als de patiën tenbelangen in het geding zijn. Dat ingrijpen zou binnenkort wel eens hard nodig kunnen zijn. Immers gedeputeerde jhr. mr. F. F. Hooft Graafland zei na drukkelijk: „Wij moeten onder ogen zien dat wij de verant woordelijkheid niet langer kun nen dragen en dit 'n zaak wordt voor de inspectie Volksgezond heid. Verder zei hij dat van de rapportage van de komende Lid Baader- Meinliof groep AMSTERDAM (ANP) Nadat dinsdagmiddag reeds de 30-jarl- ge in Amsterdam gearresteerde Duitser Ekkehard B., die er door de Westduitse justitie van verdacht wordt lid te zijn van de Baader-Meinhofgroep, was uitgewezen, is gistermorgen een tweede Duitser, die in de hoofd stad was aangehouden, even een uitgeleid. Zijn naam is vol gens de Amsterdamse politie naar alle waarschijnlijkheid Axel A. (39) uit Hannover. Aan de Nederlands—Duitse grens werd de man overgegeven aan de Westduitse politie. Deze is er zeker van dat hij inderdaad Achterath is, die nog steeds ge zocht werd omdat hij ët van verdacht wordt indertijd lid te zijn geweest van dé oorspronke lijke Baader-Meinhofgroep. Dinosauruseieren gevonden AIX-EN-PROVENCE (AP) Werklui die een stuk land in de buurt van Chateau-Neuf-le-Rou- ge aan het vlak maken waren hebben zeven dinocaurus-eieren gevonden, zo heeft het natuurhis torisch museum van Aix-en-Pro- vence bekend gemaakt Suezkanaal binnen 6 maanden open CAIRO De Egyptische regering heeft besloten het sinds de zes daagse oorlog van 1967 gesloten Suezkanaal binnen zes maanden weer voor de scheepvaart open te stellen. Dit heeft het semi-of- ficiële blad Al Achram gemeld. Gestolen haas rook te sterk COLMAR (DPA) De scherpe reuk van een pi kante kaas is een winkel dievegge in de Franse stad Colmar in de Elzas noodlot tig geworden. De huisdetective had „lont geroken" en de Vrouw uit genodigd even mee te gaan. Visitatie bracht niet alleen de kaas aan het licht, maar ook enkele worsten. De dievegge werd door de politierechter tot vijf maan den voorwaardelijk veroor deeld. twee, drie dagen af zal hangen of die verantwoordelijkheid al dan niet draagbaar is. „En dan begint de operatie-staatssecreta ris". voegde hij eraan toe. Ondertussen gonst Den Haag van de geruchten dat een splitsing van Dennendal in Nieuw en Oud Dennendal op handen is. Ge ruchten die overigens door het bestuur worden ontkend. En op Dennendal zelf maken stafleden j elkaar het leven zuur. Het bestuur ziet ook nog een mo gelijke oplossing in het geleide lijk sluiten van verschillende paviljoens. Of het onderbrengen van pupillen in andere inrichtin gen. Wie kan nog beweren dat met deze stijfkoppighéid in het belang van de patiënten gehan deld wordt? De ontslagen directeur van Den nendal Carel Muller heeft giste ren uit naam van het collectief Nieuw Dennendal het bestuur van de Willem Arntszstichting in een brief gevraagd „de situa tie van vandaag te bevriezen en met alle bij Nieuw Dennendal betrokkenen in een open ge sprek te treden". Afschriften van de brief heeft het collectief Nieuw Dennendal toe gestuurd aan staatssecretaris Hendriks en de regionaal in specteur voor de volksgezond heid Engelhard. Vrij Nederland opent met de con clusie: „Nederland zit als aard gasleverancier min of meer in de positie van een olieland. Waarom zou het die niet in re delijkheid gebruiken? Een goe de aanvullende reden voor hoge re aardgasprijzen is dat - naar het zich laat aanzien - de moge lijkheden toch beperkt zijn om uit de huidige gasvelden snel zeer veel te winnen". Ook analyseert het blad de socia listische Tweede Kamerfractie „Waar debutanten vechten om de vetste kluif" Een hele pagina voorts over Den nendal. Een vader zegt: „Mijn dochter heeft ook vaak blauwe plekken, maar ze slaat zichzelf. Al die drukte daarover, die draait de ideële gedachte van Dennendal de nek om. Steeds meer vraag ik me af waarom Muller weg moet als zijn tegen standers de zogenaamde schan dalen van Dennendal niet eens de krant in willen hebben". Elsevier schildert deze week in een lijvig profiel minister Lub bers als „een boeman tegen wil en dank". Toch valt het nu en dan mee, „hij valt bij vrouwe lijk Nederland in de prijzen. Hetgeen onder meer tot uiting komt in de stapels foto's die op het bureau van zijn secretares- CS Cfc Cr* CS se op het ministerie liggen en die gesigneerd als reactie op zijn fanmail, worden toege stuurd. De zuidafrikaanse diamantkoning Heidy Oppenheim geeft in een groot interview deze tip aan be leggers: „Ik durf te stellen dat de prijsvermeerdering bij dia mant de geldontwaarding ge makkelijk kan houden. Wij hebben niet de bedoeling de prijs van diamant onder alle omstandigheden scherp te laten stijgen. Op dit moment achten wij zelfs een zekere stabilisatie in de prijs gewenst". De rubriek „boek" is ditmaal ge wijd aan het fenomeen Duke El lington. Een grote reportage over „het taaie ongrief van Limburg", concludeert: „er zijn duidelijke gesignaleerde vraagstukken die Den Haag moet oplossen. Er zijn ook problemen die Limburg zelf de baas kan. Mits men be reid is op een golflengte met el kaar te denken en te praten. De Haagse Post kraakt bij voor baat een ongepubliceerd ont- werp-structuurplan van Amster dams wethouder Han Lammers. „Met de raadsverkiezingen van mei voor ogen lijkt het er meer op dat de structuurnota bedoeld is als een politieke stunt. Het gehavende metro- prestige van het Amsterdam se stadsbestuur, met name van Han Lammers en de PvdA en de CPN, moet worden opgevij zeld door een stuk met de wer vende titel: „Amsterdam als woonstad - dit om te suggereren dat het bestuur toch wel iets po sitiefs op stapel heeft staan" Het mysterie van de margarine- prijs (stijging 29 cent in een jaar - wordt geanalyseerd: „De termijnmarkten in Chicago, worden eigenlijk bespeeld zoals u misschien hier in de voetbal toto speelt. Daar wordt vooral door kleine jongens gespecu leerd. Over de situatie in de pers con cludeert het blad dat drie Lim burgse kranten teveel is om er royaal aan te verdienen. De Surinamer Rudy Kross die het vier jaar lang in zijn geboorte land heeft geprobeerd, is weer terug in Nederland. „Ik heb het gevoel van: ik ben weer thuis". DENIEUWELINIE In de Nieuwe Linie constateert de Rotterdamse rechtsgeleerde Prof. Hulsman dat de verdacht making van Dennendal niet klopt: „Ik heb gezien hoe men op Dennendal onder die moei lijkheden en die aantasting van de eigen belangen, zich voor de pupillen garant is blijven stel len. Daar kan ik zo ontzettend boos over worden, dat mensen die beslissingen kunnen nemen, die nou juist nemen tegen dat soort mensen. Ja zeker, ik zou mijn kind daar ook nu naar toe brengen". Ook een interview met de com ponist- activist Peter Schat die een prijs van de gemeente Am sterdam heeft aangenomen. „Ik zit hier dus met een huis vol eer en een lege ijskast. Voor mij betekent die prijs 5.000 gul den en die had ik ontzettend hard nodig. Ze zijn trouwens al zowat op, je moet ergens van leven". De gastschrijver van de week ls boer Koekeoek. „Het prijsbeleid kan door zijn onredelijkheid net zo min als de benzinedistributie ten uitvoer worden gelegd, om dat het een onrechtmatige daad is. De Groene Amsterdammer analy seert in een groot artikel de toe stand ln „onvoorstelbaar onver stoorbaar Engeland" en conclu deert: Het is de vraag of Enge land het voorjaar haalt". In een andere beschouwing wordt de energiecrisis een rookgordijn genoemd voor massale zakken rollerij van de Europese consu ment ter waarde van miljarden guldens per jaar. Accent laat Drees sr. kritische kanttekeningen plaatsen bij de bestrijding van de toekomstige werkeloosheid. Elders in het blad de profetie: „Premier Den Uyl's gedrag in het licht van de interne machts strijd in PvdA, NW en VARA krijgt reliëf. Hij doet zijn best het ergste te voorkomen, maar weet best dat het niet zo lang kan duren. Vandaar zijn voor zichtige sollicitatie naar het burgemeesterschap van Rotter dam. Er staat nog iemand in de rij: André Kloos, vroeger van het NW. Ook de vraag „wat mankeert er aan ons dagelijks brood?" We hebben steeds minder waarde ring voor een hap „kleffe wat ten". „Er is ineens wel een ge weldige interesse voor eerlijk goudbruin volkorenbrood. Bak kers die dat leveren, komen handen te kort. Warme bakkers zijn vandaag de dag broodno dig". Leden van de Nationale Garde moeten eraan te pas komen om vrachtwagens van werkwillige chauf feurs te beschermen tegen gewelddadigheden van stakende collega's. Deze foto werd gemaakt in Somerset in de staat Pennsylvania. Gewelddadigheid neemt toe CHICAGO (RTR) Een werkwil lige Amerikaanse vrachtwagen chauffeur, de 50-jarige Claudie Nix, is gisteren doodgeschoten aangetroffen in de cabine van zijn vrachtwagen. Hij is de tweede chauffeur binnen een week die werd vermoord. De staking van de Amerikaanse „eigen rijders", chauffeurs die eigenaar zijn van hun vrachtwa gen, neemt steeds gewelddadi ger vormen aan. Gisteren ook werd dynamiet gevonden onder een brug over de autosnelweg door Pennsylvania. Verscheide ne chauffeurs meldden dat hu.n ruiten sneuvelden door kogels of stenen. In Chicago arriveerde gisteren on der politie-escorte een konvooi van honderd vrachtwagens met vlees uit de veeteeltgebieden van de Mid-West. Chauffeurs in dienst van vervoersbedrijven en nog werkende eigen rijders rij den hoofdzakelijk in konvooien om minder kwetsbaar te zijn voor gewelddadige acties. De supermarkten die gewaarschuwd hebben dat er tekorten ontstaan als gevolg van de staking, zeg gen dat het vleestransport maar voor enkele dagen soelaas biedt. De stakers namen geen genoegen met een regeringsvoorstel de prijzen van dieselolie die in acht maanden ruim verdubbeld zijn te bevriezen. Ze willen de garantie dat de prijsstop lang genoeg duurt om hen in staat te stellen de gestegen kos ten door te berekenen aan hun klanten. ATHENE (AP) Het Griekse hoog gerechtshof heeft gisteren bekend gemaakt dat de zaak te gen twee ter dood veroordeelde Palestijnen op 9 maart a.s. in hoger beroep zal dienen. De twee werden op 24 januari ter dood veroordeeld wegens de schietpartij op het vliegveld Vantene die vorig jaar augustus 5 doden en 55 gewonden eiste. Arid Al Shafik, 22, en Khantouran Pal aal, 21, beiden in Jordanië geboren Palestijnen, tekenden vorige week hoger beroep aan tegen het doodvonnis en de eveneens opgelegde gevangenis straf van 27 jaar. Hun advocaat verklaarde dat het beroep is gebaseerd op „onre gelmatigheden in de procesvoe ring". Hij verklaarde dat het hof geen acht heeft geslagen op de argumentatie van de officier die doodstraf niet wilde eisen omdat hun daden waren ingege ven door „vaderlandse motie ven". Onder dwang van twee pro-Arabi sche terroristen die het afgelo pen weekeinde in de Pakistaan se haven Karachi een Griekse vrachtboot met twee gijzelaars overmeesterden, heeft de rege ring in Athene echter reeds aan gekondigd dat de doodvonnissen niet zullen worden voltrokken. Inmiddels verklaarde een rege ringswoordvoerder dat het Griekse standpunt t.a.v. de a- lestijnen ongewijzigd is geble ven. In een beleidsverklaring werd vorige maand gezegd dat de Griekse regering „de zaak zou behandelen nadat alle lega le middelen zijn uitgeput". Waarnemers in Athene zijn van mening dat de Griekse regering de twee Palestijnen het land zal uitzetten nadat zij op voldoende wijze haar gezicht heeft gered. Vredesberaad in Engeland LONDEN (AP) Leiders van de Britse werkgevers en vertegen woordigers van vakbonden zijn gisteravond in het geheim bij een gekomen om een laatste po ging te doen de nationale mijn werkersstaking, die zaterdag middernacht zal beginnen, af te wenden. Een woordvoerder van de Britso werkgevers bevestigde dat gis teren inderdaad in het geheim nog besprekingen werden ge voerd. Details over de „vredes onderhandelingen" werden ech ter niet bekendgemaakt. Intussen heeft het dagblad de Dai ly Express gemeld dat premier Heath voor 28 februari algeme ne verkiezingen zal uitschrijven. Heath zou hiertoe hebben beslo ten na overleg met enkele mi nisters. John Dean uit orde van advokaten WASHINGTON (DPA) De vroegere juridische adviseur van president Richard Nixon, John Dean, is gisteren uit de orde van advocaten in de staat Virginia gezet wegens „one thisch gedrag". Dean is hoofdgetuige-è-charge te gen president Nixon in de Wa- tergatezaak. De advocaten van Dean hadden bij de tuchtcommissie yan de orde aangedrongen op uitstel van een oordeel tot de Waterga- tezaak geheel zou zijn opgehel derd. Benoeming DEN HAAG (ANP) De heer S. J. van Eijkelenburg is gekozen tot voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, de over koepelende organisatie van on dernemersverenigingen in het bouwbedrijf. Tevens is tot het dagelijks bestuur toegetreden de heer B. A. Thedinga. Vragen over Yluchthaven' DEN HAAG (ANP) De KVP- Kamerleden mevrouw Cornelis- sen, mevrouw Gardeniers-Be- rendsen en Van Schalk hebben staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) schriftelijke vra gen gesteld over de bezetting van „de Vluchthaven" te Am sterdam. Zij willen weten hoe het* besluit tot sluiting van dit tehuis te rij men is met de aanvraag van het bestuur om te komen tot de benoeming van een adjunct-di recteur voor deze inrichting. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het jaar 2000 moet het bestaande bosareaal in Nederland verdubbeld zijn. Tot deze conclusie is de com missie Thurlings gekomen in haar rapport over de bosproble- matiek in Nederland. Voorzit ter van de commissie, die is voortgekomen uit overleg tus sen de Koninklijke Nederland se Bosbouwvereniging en het Bosschap, prof. Thurlings illu streerde met het gezegde „boompje groot, plantertje dood", dat men in de bosbouw uitsluitend op de lange termijn kan werken, en hoe langzaam alles verloopt in de bosbouw. De commissie die in 1972 haar werk is begonnen heeft tot taak de betekenis van het bos in Nederland te analyseren en op grond van die analyse aan te geven in welke mate uitbrei ding van het bosareaal ge wenst is. Inmiddels heeft de commissie haar rapport met aanbevelingen doen toekomen aan de betrokken ministers. Op het ogenblik bezit ons land 230.00 ha. aan bos. Over 25 jaar moet daar 270.000 ha. bij gekomen zijn wil ons land kun nen voldoen aan de vraag naar hout, en aan recreatieve moge lijkheden. Van de nog benodigde 270.000 ha. zal 220.000 ha. bestemd worden voor houtproduktie en recreatie. De resterende 50.000 ha. zal uitsluitend recreatieve doeleinden hebben. Het pro bleem zal zijn hiervoor vol doende niet al te dure grond te vinden, aangezien alle goedkope grond reeds voor de bosbouw was bestemd. Het ligt in de bedoeling om vooral in de streken rond de grote ste den voor recreatie geplande bossen te creeren, echter zon der het reeds bestaande na tuurschoon, bv. de polders rond Den Haag, aan te tasten. Een speciaal opgeleide piloot hielp gisteren met zijn helicopter nabij Oostzaan bij het aanleg gen van hoogspanningskabels over een lengte van 3km. De normaal hiervoor gebruikte ma chine kon het werk namelijk niet doen door de drassige GRONINGEN (ANP) Er is van vele zijden belangstellng ge toond voor de bij het Gronings I In St. Moritz brengen de Sjah van Perzië en zijn echtgenote Farah hun wintersportvakantie door. Ex-koningin Anne-Maric van Grie kenland en haar man Constantijn houden het keizerlijke paar ge zelschap. WASHINGTON (DPA) Al minstens drl* miljoen Jaar geleden moeten onze voorouders op twee benen zijn gaan lopen, uidus concludeert de Amerikaanse anthropoloog Carl Johanson van de universiteit van Cleveland na bestudering van oude botten die een Frans-Ethiopiscbe expeditie ln november In Kenia heelt gevonden. Daaronder zijn voetbeenderen die aantonen dat de mens al een miljoen jaar eerder rechtop ging lopen dan eerder was veron dersteld. De voortreffelijk behouden gebleven beenderen zijn volgens Jo hanson van een mens ouder dan 25 jaar, die ochtei slechts on geveer een meter hoog geweest moet zijn. Men meent dat deze eerste aapmensen rechtjp gingen lopen om over het hoge gras heen te kunnen uitkijken naar voedsel of roofdieren energiebedrijf ontwikkelde me thode om aardgas in vloeibare toestand te gebruiken als auto brandstof. De belangstelling Is enorm, aldus dr. ir. H. W. J. Kempen van het Gronings gas bedrijf, onder wiens leiding de methode Is ontwikkeld. De laatste weken zijn besprekin gen gevoerd met allerlei gega digden. waaronder gasbedrijven en particuliere bedrijven. Alvo rens men echter met de toepas sing van aardgas als motor brandstof kan beginnen, moeten er regels zijn vastgesteld waar aan de auto's moeten voldoen. De rijksdienst voor het wegver keer is daar nog mee bezig. Pas als deze regels er zijn. zullen de plannen kunnen doorgaan. Het Gronings gasbedrijf heeft al enkele juren auto's die op aard gas rijden, maar dat is nog maar bij wijze van proef. De bedoeling is een groter aantal auto's voor aardgas om te bou wen, maar ook het Gronings gasbedrijf moet wachten tot de regels van de rijksdienst van het wegverkeer er zijn, alvo rens deze auto's rijdend op aardgas de weg op gaan. Er is volgens deskundigen hoege naamd geen milieuverontreini ging door auto's, die op aardgas rijden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7