Huisjes Vernèdepark i worden vervangen KYP wil pas na statenverkiezingen afspraken maken Confessionelen Katwijk gaan verkiezingen in met één lijst Lisser scholieren gaan huisvrouwen interview afnemen Geslaagde feestavond in zaal „Bernardus Voorhoutse bejaarden werden weer verwend SLECHT BEZOEK FILATELISTEN MN VEILINGEN streeknieuws Meerderheid bewoners is tegen LEIDSE COURANT VOORSCHOTEN De 61 woningen in het Burgemeester Vernèdepark te Voorschoten zullen zeer waarschijnlijk spoedig onder de slopershamer vallen. Nieuwbouw zal dan in de plaats komen. In een brief aan de bewoners, waarin zij uitgenodigd worden voor een voorlichtings avond in het Cultureel Centrum over de voorgenomen af braak en de nieuw te bouwen woningen op dezelfde plaats, delen Burgemeester en wethouders mee dat het gevelonderzoek bijzonder negatief is uitgevallen en dat de gemeenteraad in de vergadering van 22 febuari zal moe ten beslissen over de afbraak. Met deze uitnodiging voor de voorlichtingsavond komt een einde aan een vier jaren durende onzekerheid. In 1969 be sloot de toenmalige wethouder van openbare werken, Ba ron De Vos van Steenwijk, de eerste woningen dicht te spijkeren en niet meer te verhuren. In 1970 werd door het gemeentebestuur een hearing gehouden voor de bewoners en tijdens deze hoorzitting bleek dat de bewoners best te vreden waren met hun huisjes en meenden dat opknap pen mogelijk zou zijn. De dienst openbare werken zag echter weinig heil in renovatie en had hiervoor diverse goede redenen. De in de eerste we reldoorlog gereed gekomen wo- Gevel- onderzoek negatief uitgevallen ningen waren gewoon slecht ge bouwd. In die jaren waren ar beiderswoningen niet alleen klein, maar ook van inferieure kwaliteit. Voorbeelden van een dergelijke bouw zijn in het ge hele land te zien. Samenspraak met de rijksoverheid bracht aan het licht dat voor iedere woning 20.000 beschikbaar gesteld zou worden voor renovatie (opknap pen), maar dat dit bedrag door de bewoners zelf opgebracht zou moeten worden door middel van huurverhoging. Het verzoek van openbare werken om op dezelf de plaats nieuwe woningen te mogen bouwen, kreeg niet di- rekt de instemming van het Rijk. Begrijpelijk, omdat de nieuw te bouwen woningwetwo ningen geheel gefinancierd zou den moeten worden door het Rijk en daar waren niet vol doende financieringsmogelijkhe den voor. De Nationale Woningraad werd ingeschakeld en deze instelling heeft thans de zienswijze van de dienst openbare werken beves tigd. Herstel van de woningen is vrijwel onmogelijk en a'leen nieuwbouw van woningwetwo ningen op dezelfde plaats biedt een oplossing voor het huisves tingsprobleem in de sociale sek- tor. De gemeente Voorschoten mag daarom na vier jaar zeg gen dat alle kanten van het pro bleem onderzocht en bezien ziin en dat vervanging van de wo ningen de enige oplossing is. Wanneer op dezelfde plaats wo ningwetwoningen gebouwd wor den, dan zullen deze In een huurklasse komen van rond 150 per maand. Een bedrag waarvoor men nergens meer kan huren. De gemeenteraad is gisteravond in een besloten zit ting bijeen gekomen om hel plan van de dienst openbare werken te bespreken: bouw van 60 nieuwe woningen, gefaseerd bouwen d.w.z. per vrijkomend blok huizen. De start kan al snel gebeuren omdat er van een blok al vier huizen dichtgespij kerd zijn. Wie uit zijn oude wo ning stapt kan dan binnen een jaar overstappen in een moder ne woning. Toch zal de gemeen teraad moeite genoeg hebben met dit voorstel, vooral omdat de meerderheid van de bewo ners er niets voor voelt. Met een beetje geluk kunnen de be woners van het Vernèdepark zelfs een raadzetel bezetten en dat is wel zwaarwegend vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen. De bewoners van het Vernède park vormen een eigen gemeen schap. Het zijn veelal oudere in woners van Voorschoten en zij hebben geleerd te leven met alle gebreken en onvolmaakthe den van hun woning. De gemid delde huur bedraagt 40 per maand, er zijn woningen, die 8 per week doen en woningen van ongeveer 10 per week. Reëel bezien betalen de huurders veel te weinig voor hun „vergulde" krotten. De gemeente Voorscho ten komt jaarlijks ruim 25.000 te kort om het onderhoud te be- ï'r- 5^2 talen. Wanneer de gemeente in derdaad woningwetwoningen bouwt voor een huurprijs van 150 per maand, dan betekent dat altijd nog een meerbedrag van 100 per maand en mis schien wel het moeten wegdoen van hun autootje. Er zijn woningen, waarin de be woners kans gezien hebben op werkelijk wonderbaarlijke wijze het vocht te verbergen. Ze zier er knap uit van binnen, ook al blijft de keuken zonder afvoer en de w.c. (direkt bij de voor deur) beneden de normen. Woongenot is echter moeilijk te omschrijven. De bewoners mis sen veel gemakken welke er in ieder eenvoudig nieuw huis aan wezig zijn, maar zij hebben er geen weet van. Zij weten wel wat ze voor hebben op de mo derne woningen en dat is veelal buiten te vinden. Ze hebben al lemaal een eigen tuintje, ro mantisch gelegen en geschikt voor het houden van duiven, kippen en konijnen. Zij hebben huizen, zo gesitueerd, dat buur praatjes mogelijk zijn en met zomers weer zet je gewoon de huiskamerstoel op de stoep en zit je te zonnen zoals elders vrijwel niet mogeiijk is. Voor de bewoners hoeft het allemaal niet meer. Ze wonen goedkoop en gezellig. De toevallige bezoeker aan het Vernèdepark geeft de bewoners direkt gelijk: het is een gezel lig, romantisch complex wonin gen. De praktijk is echter dat de woningen vochtig zijn, de voorgevels op instorten staan en alleen afbraak overblijft om goedkope huisvesting te waar borgen. Misschien hud de ge meente de bewoners wel huur verhoging moeten geven, dan was de sprong minder hevig. KATWIJK Door de ARP, CHU en KVP uit Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn is beslo ten bij de komende gemeente raadsverkiezing op 29 mei weer onder de naam CCP (Combina tie Christelijke Partijen) op te treden als een formatie. Het is deze partijen gebleken, dat deze samenwerklngs-'orm bij de be volking sterke weerklank heeft gevonden. Dit besluit is het resultaat van een intensief overleg, dat de laatste maanden heeft plaats gevonden. De definitieve kandi datenlijst voor de raadsverkie zing zal vermoedelijk begin maart bekend zijn. Eerst zullen de verschillende ledenvergade ringen zich nog moeten uitspre ken. Verwacht wordt dat de thans in de gemeenteraad voor de CCP zitting hebbende leden, de heren Van Raalte, Parle- vliet, Grimbergen en Timmer mans, zich weer herkiesbaar zullen stellen. Over het verkie zingsprogramma wordt in het permanente Adviesoreaan van de CCP nog overleg gepleegd- Binnenkort zal het program aan de kiezers worden gepresen teerd. LISSE Twee jaar geleden is het Fioretti-Coliege te Lisse gestart met „werkprojecten" voor de loerlingen. In 1972 betrof dit de Ge meente Voorhout, waarbij de leerlingen opdracht kregen om van het gehele gemeenschapsleven in Voorhout een indruk te krijgen en van alle indrukken een rapport of verslag samen te stellen waarin zij hun bevindingen vastlegden. Dit eerste project is uitnemend ge slaagd. Door de leiding van het Fioretti-college te Lisse is nu vast gesteld, dat de leerlingen van Havo 3 bij een werkproject zullen worden ingeschakeld. de Poelpolder royaal hun mede werking zullen willen verlenen. SASSENHEIM De grote recreatiezaal van „de Bernardus" was gisteravond geheel ge vuld met patiënten van het verpleegtehuis en bewoners van het bejaardencentrum, voor de extra ontspanningsavond waarbij de liefheb bers van goede zang volop aan hun trekken kwamen. Als bijzondere gasten waren aanwe zig het Chr. Gemengd koor „Looft de Heer" uit de Kaag en de solisten Lize Schoo, so praan, Vera Verzijden, alt, Piet Maas, tenor en Huib Schimmel bas. Voor de pauze was er uitsluitend zang van de solisten. Zo zongen de dames o.a. duetten van Purcel en Vivaldi, en de heren liederen van Brahms en Pucini. De Een belangrijk onderdeel van de opdracht is wel, dat de 100 leer lingen de huisvrouwen van de Lisser Poelpolder een interview willen gaan afnemen. In groep jes van 4 zullen de leerlingen zich dan vervoegen aan de adressen in de Poelpolder die zich bereid hebben verklaard zulk een interview toe te staan. Men ontvat dan een viertal leer lingen van het Fioretti en deze zullen allerlei vragen gaan stel len. Dit interview zal plaats hebben op dinsdag 19 of woens dag 20 febr. in de morgenuren. Van te voren wordt aan de huis vrouwen gevraagd of men de leerlingen de gelegenheid wil geven tot een intervieuw en op welk uur men dit het liefste wenst. Men wordt er vooral op gewezen, dat het allerminst de bedoeling is de antwoorden van de huisvrouwen samen te vatten SASSENHEIM Bij „Cees en Ineke" werd de Jaarvergadering ge- fraaie zang werd op de bekende eminente ma nier door Ada v. d. Bent op de piano begeleid. Na de pauze bracht het koor en de solisten o.l.v. Louis van Wijngaarden, op prima wijze de Nelson-messe van Joseph Haydn. Na een verdiende bloemenhulde voor de dames solis ten en Ada v. d. Bent, sprak rector v. d. Ploeg dankwoorden waarbij hij zei verrast te zijn van de fraaie en melodieuze weergave van het magistrale werk van Haydn. Hopen- lijk komt het koor, dat inmiddels „die Schop- fung" van Haydn in studie heeft genomen, weer naar Sassenheim om ook dit ten gehore te brengen. VOORHOUT Er waren meer dan 100 bejaarden uit Voorhout, of met auto's opgehaald of zelf ged komen naar de gezellige middag welke hen door hel bestuur der Oranjevereniging werd aangebo den in het Parochiehuis. De heer P. Kok voorzit ter van de O.V. heette hen welkom, wenste hen veel genoegen en verhaalde van deze middag alzo geboden zou worden. Allereerst werden kleurendia's vertoond door Frans van Dam, eéeén der comiteleden van de bejaardentochten. Hij had zeer veel gemaakt van de in 1973 gehouden jubileum-bejaardentocht. Het alleraardigst en het werd ook op hoge prijs ge steld, dit gebeuren eens te kunnen herleven. Veel kon er worden gelachen over datgene wat de af gelopen zomer was voorgevallen, ondanks dat het soms wel eens hard regende. Een pauze bij de vertoning werd gevuld met het verstrekken van koffie met gebak. Niemand be dankte er voor. Blijkbaar zijn alle bejaarden van Voorhout geen patiënten op dieet. Toen werden de aanwezigen onthaald op accor- deonmuziek, goochelen en buikspreken, door het duo John en Lily van Brussel met als conferen cier Hans Driessen. Een drankje en een hartig hapje ontbraken ook hierna niet en het was bijna lunchtijd toen men aan een grote verloting begon. Een grote verza meling van ca. 200 prijzen dus kon een ieder met een prijsje naar huis. Ook waren er door de co- uassoq ibjubb iooj8 uaa uojsiuraoiq f|q uap3|?pui narcissen of tulpen gebedeld, zodat allen ook met een bloemotje lom thuiskomen. Ook kreog een ie der een potje, bijna bloelende krokussen mee, waardoor wel vastgesteld kon worden dat de be jaarden ui Voerhout, weer hecnijk werden ont haald, hetgeen Ja.i van Geit als rertegeawoordt ger van oe bejaarden goed deed overkomen aan alle organisatoren. 20 maart kunnen de bejaarden een film gaan zien van de bejaardcntocht welke is gemaakt door Dr. A.W. Bots van Voorhout. Dit werd ook door de heer Van Gent bekend gemaakt. DEN HAAG Het dagelijks be- het oriënterende gesprek dat stuur van de Zuidhollandse KVP heeft gisteren definitief be sloten pas na de statenverkie zingen van eind maart met an dere politieke partijen te gaan praten over de samenstelling van een program-college van gedeputeerde staten. In een gis teren uitgegeven verklaring stelt de provinciale KVP dat in i dan als eindresultaat vast te stellen: „Zó denken de huisvrouwen van de Poelpolder over" wat betreft onderwerpen als leesgewoonten, inspraak, koopgewoonten en al- leriei andere problemen welke zich in het dagelijks leven voor-| doen. Voorop wordt gesteld, dat het in eerste instantie gaat om l het taalgebruik bij de leerlingen te bevorderen, om zien in een goede vorm te kunnen uitdruk ken en op juiste wijze weer te geven wat men bij het interview aan kennis heeft opgeaaan. Ui teraard worden alle namen van de bezochte adressen verzwegen i en blijven alle ar'woorden ge- j heim. Het Fioretti-CoUege j hoopt, dat de huisvrouwen van- houden van de Vei^miging van Postzegelverzamelaars Sassenheim. Voorzitter Dütt'ng sprak in z'n welkomstwoord van een gezonde vereniging. Volgens het jaarverslag van de secretaris werden er in 1973 10 ledenvergaderingen/Veilingen gehouden, die door 250 leden werden bezocht. Dit getal was aan de lage kant met gemiddeld 25 leden per h:jeenkomst. Er waren twee ruilbeurzen in samenwerking met de Warmondse Postzegelclub, waarbij het aantal bezoekers eveneens aan de lage kant was. Het ledental is gelijk gebleven en is thans 123. Het aantal sect'es van het rondzendverkeer is ook ge lijk gebleven. De netto opbrengst heeft het geschatte budgetbedrag ruim overtroffen. De' belangstelling voor de nieuwtjesdienst gedu rende 1973 is iets verhoogd. Het jaar 1973 is voor de Jeugdclub goed geweest. De bijeenkomsten werden zeer goed bezocht en het aantal leden bleef geliik en bedraagt 50. Drie leden behaalden het diploma Jeugdfilatelist A. Dat waren T. Bergman, W. Boot en E. Ofner. En kele leden deden mee met een tentoonstelling in Drachten (Fr.). Bijzonder goed voor de dag kwam daar Tanaguil Ofner met haar verzameling vissen, waarmee ze een 4e prijs behaalde. Het rond zendverkeer van de jeugdclub mag een succes worden genoemd. Het Filatelistisch loket Is iedere derde dinsdag op het postkantoor open van 5 tot 6 uur n.m. De aktiegroep „Stop de Kindermoord" heeft gis termiddag met zo'n C00 ouders en kinderen uit heel Nederland een demonstratieve optocht ge maakt door Den Haag. De tocht eindigde op het Binnenhof, waar aan Kamervoorz Iter Vondeling en aan minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat petities werden aangeboden. In deze verzoekschriften drong de aktiegroep aan op het terugbrengen van de post van anderhalf miljoen gulden voor autowegen op de begroting van Ver keer en Waterstaat, die gisteren door de Tweede Kamer werd behandeld. Jie bedrag zou moeten worden besteed aan veilige fietspaden en woon wijken. Minister Westerterp zei dat hij bij de gisteren gehouden behandeling van de begroting van Ver- keer en Waterstaat, een voorstel zou doen tot betere maatregelen tegen verkeersveiligheid. Hij j vroeg wel de medewerking van iedereen om zelf ook mee te wérken aan die verkeersveiligheid. I twee weken geleden met de PvdA, PPR. D'66 en PSP is ge voerd ook is uitgegaan van het maken van afspraken na de verkiezingen. De nu verschenen verklaring vormt de ontknoping van een reeks onduidelijkheden, die zich opstapelden na de vergadering van de provinciale PvdA het af gelopen weekeinde. Zowel de voorzitters van de PvdA als die van de KVP en de CHU spra ken gistermorgen nog van „een vervelende gang van zaken vol misverstanden". Provinciaal PvdA-voorzitter drs. F. Goud zwaard reageerde echter gister avond weer fel op de laatste KVP-verklaring. Hij vindt dat de provinciale KVP-bestuurders nu teruggekrabbeld zijn van hun oude standpunt, waarbij het maken van afspraken vooraf gaande aan de verkiezingen nog niet uitgesloten werd. De heer Goudzwaard vindt dat het nu geen zin meer heeft om in de Provinciaal PvdA-voorzitter de heer drs. F. Goudzwaard toonde zich vanmorgen te leurgesteld over de KVP-ver klaring. „Ik ben niet boos op het provinciaal bestuur, want dat is door de landelijke KVP onder druk gezet", al dus de heer Goudzwaard, die meent dat deze KVP-verkla ring niet hoeft te betekenen dat de orenterende gesprek ken tussen KVP en de linkse partijen nu stopgezet moeten worden. „Maar het zal wel moeilijker worden. Door alle publicaties zijn de andere progressieve partijen wat kopschuw geworden, en dat geldt ook voor mijn eigen achterban." komende verkiezingscampagne de KVP te ontzien. HIJ voor spelt harde onderhandelingen nu de verkiezingen. Experimenteel milieuproject in Bodegraven BODEGRAVEN Met een grote openlngsmanifqstatie in „Het Anker" aan het Pastorieplein 4 wordt op zaterdag 23 februari het startsein gegeven voor het projekt milieuhygiëne m Bode graven. Het projekt wordt uitgevoerd door de stichting Gezondheidsvoor lichting en -opvoeding (GVO) in Utrecht en wil bereiken dat de Bodegraafse consument in zijn Jeef- en koopgedrag rekening gaat houden met de milieuhy giëne. Het is een experimenteel projekt dat door het Miniserie van Volkgezondheid en Milieu- hygiene wordt gesubsidieerd. Een onderzoek zal uitwijzen of dit experiment resultaten ople vert. Terwijl de ouders zich in de dl- sucssiegroepen met de milieu - prob'ematiek gaan bezighouden, zul'en de kinderen er op school mee worden geconfronteerd. LISSE De afd. Lisse van de Land en Tu nbouw Vrouwen organisatie (L.T.V.) houdt op dinsdag 12 febr. een klaver- jasavond om mooie prijzen In Restaurant dc „Morgen zon" in De Engel, 8 uur.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5