IJshockey seizoen is voor Hijs Veronica nu al ten einde Licht en zwaar werk op Rai-bedrijfsauto's KLEINE SKIËRS ZIJN BIJZAAK IN HET COMMERCIËLE CIRCUS i - 45 Vaste basis moest Blokkeer redden WEINIG TOESCHOUWERS BIJ 'SUPERIJSHOCKEY' Polodames DSZ halve finales DONDERDAG 7 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT Morgen laatste wedstrijd op Uithof (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor Hijs Veroni ca is het ijshockeyseizoen ten einde. Althans in de huidige constellatie wordt morgenavond tegen het Canadese team The Raiders het seizoen met de Ca nadese spelers besloten. Dit is voor de Haagse ploeg de conse quentie nadat afgelopen zater dag in Düsseldorf de cup inter national definitief in de ijskast werd opgeborgen. ,,We konden op korte termijn niet meer aan een aantal vriend schappelijke wedstrijden komen. Voor vrijdag is dat gelukt met de Raiders, trouwens die stond allang vast. Maar nu de cup in ternational is vervallen zitten we zonder. Financieel is het niet langer verantwoord door te gaan tot half maart. Elke week moeten vele sommen besteed worden aan salarissen en daar moeten aantrekkelijke wedstrij den tegenover staan. Die zijn er helaas niet meer te vinden. Om dat we .nog niet in de rode cij fers staan en daar ook niet wen sen te komen zetten we er, hoe zeer het ons ook spijt, een streep onder", aldus voorzitter Hem van der Heijden. Dat hoeft overigens niet te impli ceren dat Hijs Veronica dit jaar Voorzitter van Hijs Veronica: We zijn niet failliet". niet meer zal spelen. Van der Heijden: „Hijs Veronica is niet failliet, beslist niet. We hebben alleen onze importspelers be richt moeten geven dat het sei zoen voorbij is. Er zal nu met de Hollandse jongens worden getraind tot eind maart, wan neer de Uithof sluit. En moge lijk doet zich in die periode nog een situatie voor dat we een paar vriendschappelijke wed strijden tegen ploegen van gelij ke sterkte gaan spelen. We wil len namelijk inventariseren wat we in huis hebben. We hebben een goede jeugd. Junioren A is kampioen van Nederland en de B-junioren hebben afgelopen zondag van de Tilburgse jeugd toch de sterksten van Neder land gewonnen. Het is dus ver re van somber, alleen 't zal voor taan met minder importspelers moeten. En dat is toch de weg die wij als Nederlandse clubs moeten gaan bewandelen". Secretaris-penningmeester Joop van Rijswijk van de Nederland se IJshockey Bond: „Het besluit van Hijs Veronica kan ik billij ken. De ploeg heeft veel pech gehad dit seizoen en om een fi nancieel debacle tegen te gaan is dit besluit verstandig. Trou wens de opzet gaat waarschijn lijk toch wel anders worden vol gend seizoen. Natuurlijk moeten de clubs hierover stemmen, maar als ik hier en daar mijn oor te luisteren leg hoor ik toch wel dat de meerderheid van de clubs voor een nieuwe opzet van de competitie is. Dat impliceert dan met Hollandse spelers plus twee buitenlandse spelers. D^.t kunnen zijn Canadezen, Neder landse Canadezen of spelers met de status Nederlands spe ler". „Maar beslist niet meer, geen uit zonderingen, want dan begint de ellende weer van voren af aan. We moeten nu maar eens de boel gaan saneren". Voorlopig speel Hijs Veronica dus morgen zijn laatste wedstrijd met Nederlandse-Canadezen en een Canadees, die beslist zullen bewijzen dat Hijs wel degelijk leeft. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Lichte" en „zware" jongens nemen te beginnen vandaag 16 februari bezit van de totaal 50.000 vierkante meter die de RAI tc Amsterdam voor exposities beschikbaar heeft. Met die lichte en zware jongens worden bedoeld allerlei bedrijfsauto's, va riërend van stationcars tot zware giganten die tonnen zwarq. lasten kunnen vervoeren. Sinds jaar en dag geldt in Amsterdam de regel dat het ene jaar in de maand februari de personenwagens worden geëxposeerd cn het andere jaar de bedrijfswagens. In een zeer bon te schakering overigens want men heeft b.v. juist een reinigingsau to bekeken of men loopt tegen een fraai gelijnde stationcar op. Per sonenwagens zal men op de RAI voor bedrijfsauto's niet vinden. Al leen, zoals gezegd, de stationcars. Daar ritten enkele zeer interes sante aanbiedingen bij. Terwijl er nog steeds van vele kanten druk op hem wordt uit geoefend alsnog deel te nemen aan het wereldkampioenschap voetbal, een verzoek dat hij tot dusver negatief benaderde, zoekt Pele verpozing bij een meertje van het landgoed van de presi dent van Santos. Voor de ver andering laat hij niet vissen, maar heeft zelf de hengel uit geworpen. IJSHOCKEY TEGEN RAIDERS [Europese Canadezen! Vorig jaar werd er in de sector bedrijfswagens goed verkocht. De cijfers wijzen dit ook uit. In 1971 bedroeg het totale aantal verkochte bedrijfswagens ruim 42.000, in 1972 liep dit terug naar 39.000 en vorig jaar kwam men uit op een totaal van 43.500 44.000. Prognoses voor dit jaar zijn moeilijk te maken. Er is sprake van een stagneren de of zo men wil teruglopende conjunctuur. Een dergelijke ont wikkeling heeft onmiddellijk re percussies voor de bedrijfstak vervoer, want een van de eerste posten waarop het bedrijfsleven doorgaans probeert te bezuini gen zijn de vervoerskosten. Tot nu toe is echter alleen sprake (geweest) van enige terughou dendheid in de bestelautosector. Bij de middelzware en zware be drijfsauto's is de vraag momen teel zo groot dat men die met de produktie nauwelijks kan bij benen. „We werken als paarden om de vraag bij te benen", zei dezer dagen een belangrijke producent van bedrijfswagens. Bepaald geen sombere geluiden dus. Het samenspel tussen fabrikant en gebruiker is in de sector ver voer aanzienlijk groter dan bv in de personenwagensector. Hoofddoel van bedrijfsauto's, groot zowel als klein, blijft na melijk het verrichten van trans port tegen zo gering mogelijke kosten. Het blijft daardoor lave ren tussen aanschaffings-, ver- bruiks- en onderhoudskosten. Noviteiten zijn er in voldoende mate op de tentoonstelling te zien. Een van de belangrijkste komt uit Eindhoven. DAF benut deze expositie om haar nieuwste aanwinst de F 2800-serie te pre senteren. Deze wagens zijn ont wikkeld voor het zware vervoer over de lange afstand aldus DAF: een sector van het ver voer die de komende Jaren een versnelde groei zal doormaken. Op de bedrijfswagenmarkt neemt DAF in ons land een al- les-overheersende plaats in. De lijst van noviteiten is echter veel langer. Opel Rekord diesel bestelwagen (212/213) nieuwe Ford a serie bestel- en vracht auto's (215), Volkswagen Passat Variant combinatie auto (214) Moorkens Pegaso bedrijfsauto's (422) Terberg terminal trekker (225), Foden Engelse bedrijfsau to's (430), Volvo bedrijfsauto's in semi front uitvoering (104), Lang Fiat 242 bestelauto (20/208) Citroën c 35 bestelauto (in samenwerking met Flat (205/208). Spijkstaal, electrische bedrijfsauto's (102), Auto Pala ce Mazda 929 combinatie auto (116). Nefkens, Peugeot 204 die sel bestel (202), Louwman en Parqui, Toyota high ace busje, pick-up, bestelauto (111), Mehn- co Mercedes Benz, frontstuur kippers (114), B.L.M.C.-Ieyland Marathon bedrijfsauto's (203). Vorig jaar werden in ons land on geveer 700 miljoen mensen per bus vervoerd. Per jaar zijn 700 nieuwe autobussen nodig, een klerine 500 daarvan worden in ons land gemaakt. Van de 20 mil jard reizigerskilometers komen er 9,8 miljard voor rekening van de bus, voor de trein 8,1 miljard. Op het gebied van bus sen is nieuw op de RAI het vol gende: Neoplan: Uetliner serie toerwagens (480), van Hooi: se rie toerwagens (487) DAF bus- chassis met motor op de ach teras (206) Leyland buschassis (203). De beurs is beslist de moeite waard. Niet alleen voor degene die een grote, zware krachtige bedrijfsauto zoekt maar ook voor de kleine zelfstandige die bv een bestelwagentje nodig heeft of een combinatiewagen, te gebruiken voor bedrijf en voor het gezin. Op de komende RAI voor bedrijfsauto's is dit allemaal aanwezig. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Waar moet dat heen met de Benelux-supercup ijshockey? Gisteravond was de Nederlandse kampioen Raak In actie tegen de kampioen van België CPL Luik: uitslag 20—1. Op de eenentwintig doelpunten hebben de 700 toeschouwers vijftig minuten langer moeten wachten dan normaal. Luik kwam te laat aan op de Hokij. Ditmaal had de bus geen lekke band, maar waren de weersom standigheden oorzaak van de vertraging. Op het ijs liep het niet uit de hand. Het betere vuistwerk uit het verleden, als ploegen van Raak en Luik elkaar ontmoeten, is er onder de straffe leiding niet meer bij. De spelers bewe gen zich als bange jongens over de baan. De vraag na de wed strijd van gisteren is dan ook: komen de weinige toeschouwers nog terug bij de wedstrijden om de Supercup. Tweemaal komt Luik nog op de Hokij, evenals de Tilburg Trappers. De grote „matadoren" waren gis teravond Boyd en Decloe. De eerste periode werd afgesloten met 7—0. In de tweede periode vielen wederom zeven treffers, zodat Raak met 14-0 startte in de derde periode. De Haagse ploeg nam geen gas terug, om dat elk doelpunt per spelc 1,50 opleverde en dat kan na tuurlijk leuk aantikken als het zwakke Luik tegenstander is. In de veertiende minuut kwam de tegentreffer van de stick van Dauplinais op het bord. En na ruim zeventien minuten nam doelman Alain Juneau de puck uit het spel om deze te bewaren als aandenken. Immers twintig maal vissen doet deze Canadee* ook niet in elke wedstrijd. Er werden in de slotfase toch nog spelers de strafbank ingestuurd, twee van elke partij. Totaalsco re in de strafbank: Raak acht minuten en Luik zes minuten. De doelpunten kwam op naam van: Decloe zeven, Jellema vier, Bosman twee, Bell twee, Boyd twee, Gould een, Crom- been een en Henry van Drunen een. Laatstgenoemde mocht on danks zijn matchpenalty, opge lopen tegen Smoke Eaters, toch meedoen, omdat zijn schorsing is uitgesteld wegens een onder zoek. Van een medewerkster ST. MORITZ Terwijl Gün- ther Sachs, ergenaam van de Duitse Opeldinastie, tevens president van de exclusieve bobsleeclub in St. Moritz met zijn oogstrelende bloode Zweedse vrouw in hun peper dure chalet hoog in de bergen de wereldkampioenschappen skiën op de televisie volgen en de vrouw van de Aga Khan, acht maanden zwanger, in een kliniek nabij de stad hetzelfde doet, en terwijl de Sjah van Perzië met gemalin en gevolg de eretribunes bezetten kort om terwijl de jet-set zich on danks het feit dat de belang stelling nu eens niet op hen is gericht maar op de skigoden, uitstekend vermaakt, gaan de organisatoren van dit festijn onder ernstige zorgen gebukt. Na jaren van voorbereiding bleef er voor hen tot vorige week nog maar een zorg over: zal er genoeg sneeuw zijn? Daarom werd een sneeuw-pijp- leiding aangelegd en stonden talloze sneeuwmakers (machi nes die door middel van water sneeuw kunnen maken) ge reed, om zo nodig de pistes van het onmisbare witte goud te kunnen voorzien. Echter, de weergoden toonden weer eens hun bekende grillig heid, want na wekenlang zon begon het juist aan de voor avond van de wereldkampioen schappen te sneeuwen, terwijl bovendien een dikke nevel zich boven St. Moritz samenpakte, zodat het eerste geplande spek takelstuk, de herenafdeling, uitgesteld moest worden. Het gevolg was, dat duizenden kaarten moesten worden terug betaald en dat velen hun hotel reserveringen van het weekend afzegden, hetgeen de eerste de beste dag al een verliespost van een half miljoen oplever de. Het was een geduchte knauw aan het zelfvertrouwen van de organisatie, die dit ski circus had opgezet. Immers, het enige dat hier in Zwitser land lijkt te tellen is geld, de prestaties van de jonge atletèn op de steile berghellingen heeft veel weg van een bijzaak, aan leiding om snel en gericht za ken te doen. De commercie is oppermach tig. Zij sponsort deze wereld kampioenschappen (circa vier honderd zaken staken geld erin), hotels en restaurants drijven de prijzen op, kleding, binding- en skifabrikanten hu ren appartementen af om hun produkten aan de (gewone) man te brengen. Op de pistes waar de wedstrij den gehouden worden is vrijwel geen plaats meer voor journa listen en fotografen, omdat daar de heren van de snoep en drankenfabrieken alle be schikbare ruimte nodig heb^ ben. Kortom, veel wedstrijd- skieërs gan dan wel door onder net mom van amateur, maar de besten en waarom ook niet? genieten illegaal een ruim inkomen uit de kassa's van diezelfde commercie, doordat ze op een bepaald merk ski's of bindingen skiën. Geen enkele skiër haalt hel dan ook in zijn hoofd om als hij voor de t.v.- of fotocamera verschijnt, zijn ski's niet met het merk goed leesbaar naar voren te houden. Rossignol, de grootste sponsor 800.000) van het Zwitserse team, gaat het het volgend jaar echter anders aanpakken. De fabrikant wil dan nog maar de helft van dit bedrag uitge ven omdat, zegt hij: „Als top- skiërs onze ski's gebruiken is het een normale zaak, maar als de mindere broeders en zusters er mee skiën en slech te resultaten behalen, zegt men als publiek dat wij een slecht produkt maken". „Dan gebruik ik dat geld liever om de middenklasseski's, die minstens zo goed zijn, ook m prijs te verlagen". „Bovendien worden de regle menten wat reclame betreft steeds strenger". „De letters van het merk op de ski's moe ten voortdurend kleiner wor den, waardoor sponsoring voor ons minder aantrekkelijk wordt". Triest, maar onverbiddellljk is het lot van de minder geklas seerde skiërs, die altijd achter het financieel aantrekkelijke net vissen, veel eigen geld en energie in hun sport steken, maar in feite alleen fungeren om het circus wat meer kleur te geven en de groten nog gro ter te doen lijken. En waarbij dan ook nog telt, dat degenen die hier in St. Mo ritz na bijvoorbeeld de vijftien de plaats starten weinig kans meer hebben, omdat de pistes dan al zo uitgesleten zijn, dat men zich alleen nog maar kan verwonderen over hun moed om zichzelf en hun materiaal over de ijzige hellingen naar beneden te jagen. Hoewel de Zwitsers de organi- satie tot in de perfectie hebben voorbereid regent het soms nog klachten. Immers, onder de achthonderd functionarissen die zijn ingeschakeld, zijn er altijd die liever in een modieu ze kleding gewichtig lopen te doen op plaatsen waar ze niets te maken hebben, of wie de souplesse ontbreekt om te im proviseren als iets niet in hun instructieboekje voorkomt. En zelden zijn het dan de su- perskistars die er de dupe van worden, maar de underdogs, de kleine amateurs met onbe kende namen. Leids jurist Tom van der Meer, lid van de Nederlandse ploeg en chef d'equipe, zegt hevig verbolgen: „Ik begrijp niets van dat stelletje pietlut ten. 'Als ik iets nodig heb of er gens met mijn auto door moet gaat dat allemaal zo moeilijk en zo langzaam daat ik een voudig weg geen tijd heb om te trainen en daardoor waar schijnlijk wei niet mee zal doen". MARIJKE VAN BERKEL i veel handen nodig om de skipistes in o rde te brengen voor de wedstrijden. Maar de eerste vijftien nog naar beneden moet is een afdaling echt niet zo'n pretje. Maar de 3 skiërs dienen als randgeuren bij het skicircus. Cindy Nelson uit de Verenigde Staten (rechts) en Marie-Therese Nadig uit Zwitserland praten over de kwaliteit van de sneeuw, waarop zij als grote concurrentes gelden voor de Oosten rijkse Annemarie Pröll, die als grootste gegadigde wordt genoemd voor de damestitel afdaling. (Van onze waterpolomedewerker) DEN HAAG - De halve finale van de waterpolobeker voor dames, gisteravond in zwembad De Mauritskade gespeeld, is met 1- 0 door DSZ gewonnen. DSZ had tegen stadgenote ZIAN/Vitesse aan een gelijkspel genoeg, aan gezien ZIAN/Vitesse de ontvan gende vereniging was. Op 23 februari gaat DSZ naar Drachten om voor de finale aan te treden tegen DKR uit Utrecht. DKR bereikte de eind strijd door een zege van 5-3 op Naarden. De ploegen lagen gisteren acht maal met een speelster meer in het water, maar konden uit die situatie niet tot een doelpunt ko men. De beslissing werd in de derde periode geforceerd, door dat Janny Dekker voor DSZ een strafworp benutte. De bal belandde vla de hand van Ger- da van Ederen en de paal ach ter de doellijn. In zwembad de Mauritskade wa ren 300 toeschouwer, een tot dusverre ongekend aantal voor een damespolowedstrijd. Wim Goedhart, coach van DSZ: „Pas in het derde speldeel kwamen m'n speelsters wat in hun nor male doen. Ze waren erg ze nuwachtig." Collega Jur Pies van ZIAN/Vitesse:.,Toen DSZ eenmaal voor stond, konden ze de wedstrijd rustig trachten uit te spelen. 0-0 was voor hen im mers al voldoende geweest. Wij moesten koste wat kost voor ko men, maar dat is niet gelukt." (Van onze vollcybalmedewerker) DEN HAAG De vaste kern moest er gisteravond aan te pas komen om Starlift Blokkeer toch nog aan de zege te helpen op het in de kampioenspoule on- deraanstaande Radlus MVC. In de vijfde! set moest coach Jo- han van der Haar zijn basisspe lers in het veld brengen om een dreigende nederlaag af te wen den. Starlift had een voorsprong verspeeld van 12—6, die Radius knap had verkleind tot 1312 alvorens de Voorburgers defini tief de zege naar zich toetrok ken. Van der Haar wenste het duel tegen het matig geklasseerde Radlus te beschouwen als een nuttig oefenduel voor het ko mend weekeinde te houden hal ve finaletoernool. Hij zette daar toe onder meer spelers als Pl- lon en Mondraan In, maar deze experimentele spelwijze ver zwakte de kracht van zijn team. Radius maakte hier gepast ge bruik van door na de twee ver loren eerste sets (1511 en 15 —4) hard terug te slaan. De be zoekers grepen de derde en vierde reeks met 15—8 en 15 13, nadat Starlift in deze vierde set nog met 12—6 en 1311 had geleid. Onder inspirerende lei ding van Reparon, Steenbergen en HartIJzer deed Radius in de beslissende ronde nog een ach terstand van 12—6 te niet, maar kon niet beletten dat Stariifts basis alsnog de zege greep. Dit duel werd gespeeld in de sportzaal aan het Willem Drees- park, maar dat bleek geen suc ces. Deze accommodatie is niet geschikt voor topvolleybal, want met name de uitloop is te ge ring.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13