Van der ¥ai: 'Afschuwelijk moment' NAC BRACHT GEEN Ajax legde FC Twente lam op het middenveld FC Utrecht weggespeeld maar te weinig doelpunten Verzuchting van trainer Coerver: ENSCHEDE Ook in de derde achtereenvolgende con frontatie met een medegegadigde voor het landskam pioenschap heeft FC Twente een punt moeten prijs ge ven. De 0—0 tegen Ajax schonk de Enschedeërs echter meer voldoening dan de eerdere remises met Feyen- oord en PSV. Of, zoals Frans Thijssen stelde: „Veer tien dagen-geleden en vorige week was ik ontevreden. Omdat ik van mening was, dat er meer in had gezeten. Over dit gelijke spel mogen we echter niet klagen. Want het Ajax, waar we vandaag tegen hebben ge speeld, heeft meer indruk op me gemaakt dan Feyen- oord en PSV. Het heeft ons niet de kans gegeven om te spelen zoals we gewend zijn. Dat noem ik klasse". De bewondering van Thijssen was gerechtvaardigd. Ajax leg de FC Tyvente inderdaad zijn wil op. De Amsterdammers neutraliseerden het Twentse gevaar door op het middenveld bijzonder efficient te werk te gaan. Frans Thijssen kreeg geen decimeter ruimte van Gerrie Miihren, terwijl Kick van der Vail en Eddy Achter berg in Johan Neeskens en Arie Haan bijna steeds hun meerderen moesten erkennen. Omdat Ajax de slag op het middenveld won, kwam het zelden in grote moeilijkheden. FC Twente leek, naarmate de wedstrijd vorderde, steeds meer gefrustreerd te raken door de vertragende acties van de Ajacieden. waarvan trainer Spitz Kohn later zei: „Als die gasten aan de bal zijn, kunnen ze er alles mee. Ik moet Ajax een compliment maken voor de wijze, waarop het bij ons de vaart eruit heeft gehaald door voortdurend tijd te rek ken en risicoloos te voetbal, len". Juist omdat Ajax er zo bedre den in was de bal het werk te laten doen, betreurde Kohn het, dat Kick van der Vall een strafschop had gemist. „Ajax had niet meer kunnen volstaan met het op balbezit spelen als v.d. Vall raak had geschoten". Protesten De strafschop van FC Twente stond na afloop centraal in de discussies. Toen nog drieenzes tig minuten waren te spelen, beging Blankenburg een over treding tegen de knap sole rende Achterberg. Scheidsrech ter Van Gemert floot onmid dellijk, maar omdat de Ajacie den fel protesteerden - aan voerder Piet Keizer hield er zelfs een gele kaart aan over - duurde het ongeveer twee mi nuten voordat Kick van der Vall een aanloop kon nemen. Tot ontzetting van het grootste deel van de 24.500 toeschou wers in het voor de eerste keer in dit seizoen uitverkoch te Diekmanstadion, schoot hij zo zacht in, dat Stuy de bal uit de hoek kon grabbelen. „Een afschuwelijk moment", noemde Van der Vall zijn mis ser later. „Ik dacht, dat ik goed had gemikt. Het schot was ook wel zuiver, maar te zacht, Nee, ik was niet uit mijn concentratie gehaald door het praten van de spelers van Ajax Ik heb bewust op die hoek gericht. De bal zat misschien tien centimeter van de binnen- kant van de paal". Het was de derde keer in dit seizoen, dat Van der Vall een strafschop miste. Eerder over kwam het hem in Utrecht in de wedstrijd, die voor FC Twente in de enige nederlaag tot dusverre resulteerde, en kort daarna in het UEFA-Cup- duel tegen Dundee FC. Van der Vall: „Die missers hebben geen rol gespeeld. Sindsdien had ik al weer twee straf schoppen genomen en die gin gen er in. Ik ben er altijd van overtuigd, dat ik zo'n kans zal - v 'A" y jSS ROTTERDAM Feyenoord heeft met FC Utrecht minder moeite ge had dan de eindstand 2—1 doet vermoeden. Dat de Rotterdam mers niet verder konden komen dan zo'n kleine overwinning, lag aan de oude kwaal. De talloze kansen in de tweede helft brachten de 33000 toeschouwers, die in de eerste speelperiode constateerden dat Feyenoord wel wilde, toi wan hoop en op het laatst tot felle fluit concerten. „Als we iets meer kracht in de ploeg hebben, had er misschien nog wel een gelijkspel ingezeten", verklaarde FC Utrechts trainer Bert Jacobs na afloop „Maar wat wil je. als je een paar spe lers hebt die de afgelopen week nauwe lijks getraind hebben" Zijn collega Wiel Coerver vond het onbegrijpelijk, dat er niet meer doelpunten waren gevallen „We .hebben FC Utrecht volledig wegge speeld, maar het lijkt wel of het niet mag" De trainer van Feyenoord had slechts ten dele gelijk Vooral Theo de Jong was een meester in het missen van doelrijpe kansen De enige keren, dat de pech bij de thuisclub om de hoek kwam kijken, waren een Lob van Schoenma ker op de lat en een paar gelukkige red dingen van de niet altijd even betrouw bare doelman Harry Suvee Rijp Voor de rust lukte het nog enigszins bij de Rotterdammers Goede combinaties gingen vooraf aan de doelpunten van Kristensen, die zelf nogal verbaasd was dat de bal er in ging, en Van Hanegem De thuisclub beheerste het duel volledig In het begin van de tweede helft leek FC Utrecht rijp voor een knock-out Tel kens kwam Feyenoord terug en werd d« verdediging van de bezoekers, waarin Joop van Maurik als laatste man ver dienstelijk speelde, voor grote proble men gesteld Maar wat Feyenoord ook probeerde, treffers kwamen er niet De tegenaanvallen van FC Utrecht wa ren daarentegen niet van gevaar ont bloot en een van die counters passeerde Karei Bonsink, na goed voorbereidend werk van André Hulshorst. Treytel be heerst Bij de thuisclub was Mladen Ramljak, die last van maagklachten had. reeds vervangen door Jan Bos kamp Bij FC Utrecht, dat topscorer Leo van Veen wegens een rugblessure moest missen, kreeg Ries Cote een gele kaart na een overtreding tegen Wira van Hanegem Scoreverloop: 23 Kristensen 10. 38 Van Hanegem 2—0, 72 Bonsink 2—1. Scheidsrechter: Keizer Toeschouwers: 33000 Feyenoord: Treytel, Rijsbergen, Van Daele. Ramljak (Boskamp), Vos, Jan sen, De Jong, Van Hanegem, Ressel. Schoenmaker, Kristensen FC Utrecht: Suvee. Van Oudenallen, Hildebrand, Van Maurik, Van Huisste den. Cabo, Van Staa, Coté, Olsen, Huls horst, Bonsink benutten. Missen is nu een maal het risico van het nemen van een strafschop, maar als ik daar bij voorbaat bijstil zou staan, zou ik er echt niet aan denke,n achter de bal te gaan staan. Recht Dat de strafschop werd ge mist, was voor FC Twente na tuurlijk zeer onplezierig, maar het was wel een gebeurtenis waardoor het recht zijn beloop kreeg. Want al in de tiende minuut had Van Gemert zijn goedkeuring onthouden aan een glaszuiver doelpunt, dat Jaji Mulder koppend maakte na een door Piet Keizer genomen hoekschop. „De speler die inr kopte, duwde Schrijvers met de elleboog in de nek. Ik floot al voordat de bal over de lijn ging", luidde Van Gemerts- commentaar. „Schrijvers mikte, toen hij uit zijn doel kwam, alleen maar op mij en niet op de bal. Het was een geheid doelpunt, Ik wil er verde r geen w oorden aan vuil maken", zei Jan Mul der, die notabene steun kreeg van Piet Schrijvers, wiens op merking: „Het was een mee valler dat Van Gmert floot" aan duidelijkheid niets te wen sen overliet. Het uitblijven van doelpunten was er mede oorzaak van dat Twente-Ajax in feite een tame lijk kleurloos duel werd. Alleen de fijnprovers konden hun hart ophalen omdat er taktisch sterk werd gespeeld, door Ajax als geheel en door de defensie van FC Twente, waarin iWL- lem de Vries zich in de duels met Jan Mulder een verdedi ger van de allerbeste soort toonde. Bij Ajax blonk vooral Piet Keizer uit. TON VAN DALEN Scheidsrechter Van Gemert, Toeschouwers: 24.500. FC Twente. Schrijvers; Not- ten, Van Ierssel, De Vries, Oranen; Thijssen, Van der Vall, Achteyberg; Schwemmle (Jeuring), Zuidema, Pahlplatz. Ajax: Stuy; Suurbier, Huls- hoff, Blankenburg, Krol; Haan, Neeskens, Gerrie Mühren; Ste- fenhagen (Rep), Mulder, Kei- Dit is wel een doelpunt. Jan Mulder springt hoger dan de vuist van Schrijvers kan reiken. Arie van Gemert keurde de treffer af „omdat Mulder met zijn elleboog Schrijvers in de nek duwde". Schrijvers: Een meevaller dat Van Gemert floot". Mulder ..Het was een geheid doelpunt, Schrijvers mikte alleen op mij en niet op de bal". Het moment waarop FC Twente een andere wending aan de strijd tegen Ajax had kunnen geven. Kick van der Vall (geheel rechtsheeft de strafschop genomen, maar te zacht. Stuy heeft de bal al buiten de paal getikt. BREDA De generale van PSV voor het treffen met Feyenoord (aanstaande zaterdag) is niet bepaald vlekkeloos verlopen. De Eindhcvensc ploeg speelde tegen NAC ver beneden zijn normale vorm. Het kostte PSV, waarbij Deijkers en Lubse uitblonken, zelfs veel moeite om NAC op de knieën te krijgen. Nadat Van Rooy, kort voor de rust, de vroege openingstreffer van Lubse had beantwoord en Quaars enkele minuten na de rust voor 2—1 had gezorgd, hing er een sensatie in de lucht. Ook al omdat het in de opbouw bij PSV niet zo vlotte als anders, mede het gevolg van het nagenoeg uitschakelen van Van der Kuylen door Dierckx, die met Smits (nu op het middenveld)de beste spe ler bij de Bredanaars was. Door zwak verdedigen van NAC kwam PSV echter nog vrij vlot gelijk door Lubse, die zijn vaste bewaker Vermeulen niet zag staan. Bij die 2—2 had PSV geluk dat de zwak leiden de scheidsrechter Wellinga een handsbal van Nordqvist in het strafschopgebied over het hoofd zag. Nadat Willy van da Kerkhof er uit een moeilijke hoek 2—3 van had gemaakt, was het met NAC gedaan. Een alles-of-niets-offensief, met Schrijvers ook in de aanval, leverde de Bredanaars alleen nog een tegendoelpunt op. Scoreverloop: 8. I.ubse 0—1. 45 Vnn Rooy 1—1, 53. Qu&ari 8-1. fi3. Lubse 2-2. 7.' Willy van tie Kerkhof 2—3. 03. Lubse 2—4 Scheidsrechter: Wclllnua. Toe schouwers: 13000. NAC: De Jon*; Van den Dries. Vermeulen. Schrijvers. Bakker: Quuurs. Dierckx. Smits; VrcIJscn. Vun Rooy. Brouwers. l'SV: Van Gerven; Van de Dun- Dit doelpunt luidt het einde in van de sensatie die lange tijd in Breda werkelijkheid leek te wor den. Willy v. d. Kerkhof (onzichtbaar) heeft de bal onder de benen van doelman De Jong door in het net gedeponeerd. PSV leidt met 3—2 en het verzet van NAC is gebroken. Breder front De laatste jaren leek elk groot kampioenschap bij de dames schaatsen uit te draaien op een onder onsje tussen Rusland en Nederland. Dat is het nog. Toch is in Alma Ata geble ken dat er iets verandert. Ute Dix, een Oostduitse rijdster, stond na de eer ste dag op de zesde plaats. Maar gisteren viel zij op de 1000 m., waardoor haar perspectiefvolle klassering teniet werd gedaan. Moni- ka Zernick moest toen de eer van Oost-Duitsland ophouden. Zij deed dat voortreffelijk en eindigde als achtste. Ook Polen be zit een rijdster van klasse, Erwina Rys, die echter eveneens ten val kwam zo dat zij in het toernooi niet de rol kon spelen, die haar moest worden toebe dacht.Niettemin kan, als de ontwikkeling van deze talentvolle rijdster door gang vindt, in volgende jaren een strijd op breder front worden verwacht. Andere taal Dat front was in Alma Ata wel erg smal. Atje Keulen-Deelstra was al leenheerseres. Men moet grote bewondering hebben voor het doorzettingsver mogen, de kracht en de concentratie die de Frie zin nog kan opbrengen. Aan de andere kant moet het betreurd worden dat een rijdster van vijfen dertig jaar op zulk een overheersende wijze de „baan aanveegt" met veel jongere concurrenten. bij vv.e er toch xijft met een klinkende naam. De ach tervolgende Russinnen werden op flinke afstand gehouden. Trainer Gerard Maarse heeft zich niet pessimistisch uitgelaten over de naaste toekomst, als Atje Keulen thuis blijft. De cijfers spreken andere taal dan een trai ner meestal' wenst te ge bruiken. Topper Insiders hadden het al voorspeld: Diane de Leeuw, de Nederlandse, in Amerika wonende kunstrijdster, zou spoedi ger de top bereiken dan menigeen wilde geloven. Haar tweede plaats, die zij zaterdag in het Euro pees toernooi in Zagreb bereikte, mag toch een verrassing worden ge noemd. In haar laatste op treden passeerde zij con currentes. Diane de Leeuw heeft het kunstrij- den een injectie gegeven want het is nu eenmaal een wet van Meden en Perzen dat de belangstel ling zich voornamelijk richt op sporten waarin successen worden be haald. In vroeger tijden - lang geleden toen Sjoukje Dijkstra en Joan Haanap pel zeer hoog genoteerd stonden - reisden honder den supporters meer naa de schaatarena's waar de triomfen werden behaald. Hetzelfde deed zich voor bij het schaatsen in de tijd dat Ard Schenk, Ver kerk en Bols de grote ve detten waren die gulzig grepen in de pot met me dailles. Zodra zij wegvie len, verslapte de aan dacht, tot op het nulpunt tenslotte. Tien jaar gele den vertrok de laatste schare supporters naar de ijspistes om Nederlandse kunstrijdsters aan het werk te zien. Met Diane de Leeuw is weer een top per - na zeer lange tijd - opgestaan die de interesse kan doen toenemen, zowel in Nederland als in den. vreemde. Haar jarenlange inspanningen verdienen het.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9