Psychiatrische ziekenhuizen luiden noodklok CcidócSou^xitit RUST EERSTE VEREISTE IN DENNENDAL Inflatie houdt Nederland de tang m Kort geding f luor-patiënten tegen we tont werp Vakbonden praten toch met Heath Sacharow kandidaat Nobelprijs ZATERDAG 2 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 1 Kardinaal pleit voor Portugese gevangenen UTRECHT (ANP) Kardinaal Alfrink heeft gisteren in een te legram aan de patriarch van Lissabon, kardinaal Antonio RI- beiro, verklaard in hoge mate verontrust te zijn door de uit verscheidene bronnen ontvangen berichten over talrijke arresta ties van geëngageerde burgers in Portugal. Als internationaal president van Pax Christi vraagt hij kardinaal Ribeiro alle mogelijke stappen bij de Portugese regering te ne men, met name ten gunste van pater Antonio Correia van Pal- mela. Al op 20 december heef Pax Christi zijn ongerustheid geuit bij de Portugese ambassa deur over de honderden politie ke arrestaties. Ook kerkelijk* organisaties in andere Europese landen hebben voor de gevange nen gepleit. Gromyko naar Washington WASHINGTON (ANP) De Rus sische minister van buitenland se zaken, Andrei Gromyko, wordt morgen in Washington verwacht. Gromyko vergezelt partijleider Brezjnjew op diens reis naar Cuba en zal op terugreis naar Moskou korte tijd in Washington verblijven. Daar zal hij bespre kingen voeren met zijn Ameri kaanse ambtgenoot. Henry Kis singer. Vermoedelijk zullen zij behalve over het Midden-Oosten spreken over de houding van Cuba ten opzichte van de V.S. NOORDW1JKERHOUT Een groep psychiaters, psychologen en an dere medewerkers van de psychiatrische ziekenhuizen St. Bavo in Noordwijkerhout en het provinciaal ziekenhuis Santpoort, heeft gis teren de noodkiok geluid omdat de psychiatrische inrichtingen vol gens hen op de grens van een ernstige crisissituatie verkeren. De psycholoog K. D. Okma van de „actiegroep werkers psychia trische inrichtingen" zei giste ren in Bloemendaal, dat de groep een „keurige club" is die talloze brieven heeft geschreven en gesprekken heeft aange vraagd maar die daar nu bijna niet meer in gelooft. „We lopen vast in het ambtelijke apparaat en we worden van het kastje naar de muur gestuurd". Het grote probleem is, dat de po gingen om „chronisch gemaak te" patiënten weer zover te brengen dat ze terug kunnen naar de maatschappij, „leeg stand" in de inrichtingen tot ge volg hebben. De overblijvende patiënten hebben een nog inten sievere behandeling nodig, maar als het aantal bedden ver mindert, moet ook het perso neelsbestand worden ingekrom pen. (Het Centraal Orgaan Ziekenhuis tarieven voert volgens de actie groep een kruidenierspolitiek die leidt tot een uiterst minima le verpleging en behandeling van de patiënten door veel te weinig personeel, in overvolle zalen en onder vaak schandali ge omstandigheden. Het geld voor een arbeidsintensieve, mo derne behandeling van nieuwko mers moet in feite worden „ver diend" door „de rustige, geen aandacht vragende zogenaamde chronische patiënten'*, die op het ogenblik nog rond 80 pro cent van de bevolking van de inrichting uitmaken. De groep schat dat er van de 27.000 „chronische" patiënten die er nu in de inrichting zijn, wel 10.000 op den duur ontslagen zouden kunnen worden als ze optimaal kunnen worden behan deld. Maar daar is geld voor nodig en voor de overbl ij venden zal in ieder geval meer moeten worden betaald. Op het ogenblik staat er praktisch een premie op het vasthouden van patiën ten, want een vermindering van het aantal bedden wordt door de overheid via het C.O.Z. „afge straft" met een gedwongen ver dere vermindering van het per soneelsbestand. De medewerkers willen wel beter maar ze krijgen de kans niet: in St. Bavo zijn er overdag voor 70 patiënten maar drie k vier personeelsleden beschikbaar, „de medewerkers verliezen de moed", aldus psychiater J. van de Lande. een toenemen- zijn rede niet veel goeds: stijgende prijzen NIXON VOORSPELT: Prijzen en werkloosheidscijfer omhoog WASHINGTON (ANP) President Nixon heeft het Amerikaanse volk gisteren laten weten dat het voor de naaste toekomst rekening moet houden met een ver dere stijging van de prij zen en een toeneming vao de werkloosheid. In zijn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres moest hij toegeven dat de strijd tegen de inflatie in de Verenig de Staten niet zo vlot Is verlo pen als hij had gehoopt en deel de hij mee dat zijn econmische adviseurs voor het lopende jaar verdere stijging van de kos ten van het levensonderhoud voorspellen. Die atjViseurs geloven dat de stij ging van de prijzen dit Jaar tot zeven procent kan worden be perkt. Voor de eerste maanden van het jaar wordt in elk geval rekening gehouden met een nog grotere stijging. UTRECHT (ANP) De Provinciale Staten van Utrecht hebben gis teravond In een motie de verwachting uitgesproken, dat een spoedig te vormen bestuur van de Willem Arntszstichting de structurele problematiek van de stichting met de daaraan verbonden bestuurlij ke en personele vraagstukken, op korte termijn ter hand zal nemen. Een periode van rust is dringend gewenst en daarvoor is grote te rughoudendheid van alle betrokkenen een vereiste. Aldus de motie, die werd inge- Sprij-Meijering (PAK), diend op een extra zitting van de staten in verband met een De indiener, de heer J. D. Hoepel- interpellatie over de kwestie man (PAK), stelde in zijn toe- Dennendal van mevrouw W. lichting dat het gevaar niet is uitgesloten dat het conflict als een uitslaande brand steeds ver der om zich heen zal grijpen. Een volled'ge capitulatie van een van beide partijen in het conflict zal volgens hem de ge wenste rust niet brengen. Hij zei dat er een afkoelingsperiode moet komen waarin het ontslag van Dennendal-directeur drs. Carel Muller moet worden om gezet in een op non-actief-stel- ling. Het zag ernaar uit dat de fracties van de confessionele partijen en de VVD de motie niet zouden steunen. Ze stemden er uiteinde lijk toch voor nadat de heer Hoepelman had verklaard dat de passage uit zijn toelichting over het terugdraaien van het ontslag van Muller niet uitge sproken moest worden be schouwd. Landbouw wil zekerheid in Midden-Delfland DEN HAAG (ANP) Het ruim telijk beleid ten aanzien van Midden-Delfland zal gericht moeten zijn op het geven van een grote mate van zekerheid over de handhaving van de ge geven béstemming. Het gebied zal zodanig moeten zijn of wor den ingericht, dat voldoende mogelijkheden ontstaan voor een doelmatige en renderende organische bedrijfsvoering. Het landbouwschap geeft deze op vatting in een brief te kennen aan minister J. P. A. Gruijters van Volkshuisvesting en Ruim telijke ordening. Het is wat on gerust geworden over de opvat tingen van een aarital fracties in de Tweede Kamer, naar voren gekomen in het voorlopig ver slag van de bijzondere commis sie uit die kamer die het wets ontwerp beoogt tot een indeling van het gebied te komen waar bij recreatie, natuur en land schap een plaats krijgen. STOCKHOLM (AFP) De Russi sche kerngeleerde en dissident Andrei Sacharow is voorgedra gen voor de Nobelprijs voor de vrede van 1974 door een groep liberale leden van het Zweedse parlement. Nekkramp in Den Boscli DEN BOSCH (ANP) Twee dienstplichtige militairen van de C-compagnie van het infanterie opleidingscentrum algemeen in de Isabella-kazerne in Den Bosch zijn donderdag opgeno men in het St.-Carolus zieken huis in die stad met verschijn selen van nekkramp. LEIDEN Vanavond verzorgt de jongerengroep The Lord's Folks om 7 uur een eucharis tieviering in de Jozefkerk aan de Herensingel. Cele brant is Kapelaan F. Verlaan en het thema luidt Zonder li chaam zijn we nergens. LONDEN De leiders van het TUC, het Britse vakverbond, hebben gisteren besloten met premier Heath te gaan praten over diens jongste plan om een staking van de mijnwerkers te voorkomen. Maar de vakbonds leiders legden er de nadruk op dat dit niet betekent dat zij van tevoren enige toezegging hebben gedaan met betrekking tot dit plan. De 270.000 mijnwerkers zouden gisteren hun stemming beëindi gen over de vraag of zij al dan niet zullen gaan staken om kracht bij te zetten aan hun looneinsen di.e verder gaan dan het aanbod van de regering.Ver- wacht werd dat de mijnwerkers akkoord gaan met een staking die op 10 februari zou kunnen in gaan tenzij er voor die tijd nog een regeling uit de bus komt. Het plan van Heath is gebaseerd op een officieel rapport waarin gezegd wordt dat bepaalde groe pen arbeiders waaronder de mijnwerkers eventueel een gro tere loonverhoging kunnen krij gen dan andere. Een regeling op dit punt zal ech ter tijd vergen. Heath wil dat de mijnwerkers bij wijze van eerste stap hun plan om te gaan staken laten varen en het ver bod op het verrichten van over werk, dat mede geleid heeft tof invoering van de driedaagse werkweek, intrekken. De kans dat de mijnwerkers dit zullen aanvaarden is hoogst twijfelach tig. Zwitsers onderzoek instituut DEN HAAG (ANP) De stabllisatlepoUtiek van de Europese rege ringen zal geleidelijk het inflatoire proces gaan beperken is de ver wachting van het Zwitserse particuliere onderzoekinstituut Prognos Ag te Bazel (Europees eer.rum voor toegepast economisch onder zoek), uitgesproken in zijn prognoserapport voor 1974. De sterke inflatie en de toenemen- nos 3.3 orocent per jaar), de werkloosheid aldus het rap- vervolgd), port zijn Nederlands in Neder- De lonen en salarissen In ons land In koffers en pakken werden gisteren de stemmen van Britse mijn werkers naar Londen gebracht. Daar werden de stemmen geteld om te zien of de mijnwerkers at dan niet in totale staking gaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Die looneisen zijn er overi gens al twee maanden de oorzaak van dat vele bedrijfstakken in Engeland twee- en driedaagse werkweken hebben. land is niet erg veelbelovend voor het beheersen van de infla tie zodat een achteruitgang van Nederlandse Internationale con- current'epositie niet uitgesloten is. Op zichzelf is er el geen bij zonder dynamische vraag naar Nederlandse exportprodukten en derhalve moeten de groeivoor- uitzichten van de Nederlandse economie nu minder gunstig worden beoordeeld dan twee jaar geleden. Per hoofd van de bevolking ver wacht Prognos ln Nederland een gemiddelde groei van 't bru to nationaal produkt van 3,7 pro cent per jaar ln de jaren 1973 tot 1978 en van 3.8 procent per jaar in de jaren 1978 tot 1985 (in 1971—1973 was dit volgens Prog- Subsidie voor kranten PREKEN VOOR EIGEN PAROCHIE kan ook een krant maar beter weinig doen. Vandaar zijn in deze kolom meningen over de proble matiek van pers en kranten uitzondering. Vandaag zo'n uitzondering welke de regel bevestigt; we doen dit naar aanleiding van het feit dat dinsdag minister Van Doorn in de Twee de Kamer zijn besluit verdedigen moet om het voortbestaan van het dagblad De Tijd door een subsidie van 3 maal 2 miljoen gulden tot 1977 te verzekeren. Dit vanzelfsprekend onder bepaalde voorwaar den, onder meer dat de uiitgever ook een deel van het verlie* voor zijn rekening blijft nemen. Over dit subsidie zijn in de pers of via radio en televisie al lovende en afkrakende commentaren ten beste gegeven. Wij maken ons los van het incidentele feit op zich, maar zetten grote vraagtekens over de manier waairop de minister hierbij te werk is gegaan. Hij heeft dit grotendeels op eigen gezag gedaan; wel na overleg met het ka binet, maar zonder daartoe geëigende instanties advies te hebben gevraagd. En dat terwijl in het verleden niet ln de laatste plaats ln het parle ment de overheid erop gewezen is, dat het uitermate gevaarlijk is, waneer een minister zelf gaat uitmaken aan welke kranten hij, binnen het kader van zijn persbeleid, subsidie zou moeten geven. In een motie-v.d. Santen is de voorganger van minister Van Doorn erop gewezen, dat hij daartoe een onafhankelijke instantie een uit onafhankelijke experts bestaand bestuur van het Bedrijfsfonds voor de Pers zou moeten inschakelen. VANUIT DE KAMER zal de bewindsman volgende week wel flink aan de tand gevoeld worden, waarom, als zijn voorganger traag is geweest, hij zelf na ruim een half jaar nog geen initiatief genomen heeft. Waarschijnlijk zal de minister dan wijzen op zijn voornemen om komende zomer met een nota „pluriform mediabeleid" te ko men, maar de vraag is at het bedrijfsfonds voor de pers daaraan gekoppeld mag worden. Per slot van rekening worden terzake van de omroep toch, met medewerking van het departement, ook diver se maatregelen genomen, zonder op de nota-Van Doom te wachten. Uit verschillende berichten blijkt, dat minister Van Doorn het volgen de week wel eens moeilijker zou kunnen krijgen dan hij verwacht en zeker hoopt. Deels heeft hij dat dan aan zichzelf te wijten. Uit wat mr. Van Doom terzake heeft losgelaten valt te vermoeden dat de bewindsman zich in de eerste plaats zal moeten beroepen op de noodzaak om ln het geval De Tijd voor een „noodverband" te zor gen, tot op basis van de nota-mediabeleid andere maatregelen geno men kunnen worden. Vanuit de Kamer mag en zal men de bewindsman voorspellen, dat hij nog wel een paar rol „noodverband" gereed mag laten leggen. Om nog maar te zwijgen over de reacties van kranten als bijvoorbeeld Het Vrije Volk, de Westerpers, NRC/Handelsblad die, zonder over heidshulp, zelf eerste hulp hebben gezocht en gevonden. Hardnekkige zondaars EEN DEEL VAN DE VERKEERSDEELNEMERS is moeilijk tot het zich schikken naar de wet te brengen; de ongeschreven spelregels in het verkeer interesseren hen evenmin. De meest hardnekkige zondaars vindt ge vaak ln de sector vrachtau tochauffeurs. Wat te meer kwalijk is, omdat ongelukken welke zij di rect of indirect veroorzaken, meestal catastrofale gevolgen hebben. Volgens de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie zijn het ook nu, ln een tijd waarin hard rijden verspilling van brandstof bete kent, vooral de vrachtrijders die zich niet houden aan de voorschrif ten om zich aan snelheidsbeperking te houden. Ongeveer een derde van de heren houdt zich volgens de politie niet aan de adviessnel heid. Een reden om extra aandacht aan deze categorie te besteden wan neer straks gepoogd gaat worden de maximum-snelheid wettelijk straffer te regelen. De overheid moet don maar niet zuinig zijn met straffen. Een verrassende ontdekking zijn de conclusies van de rijkspolitie ove rigens niet. Sinds Jaren rijden vrachtauto's met of zonder aan hangwagen ook in het bezit van bordjes die aangeven dat zij nooit sneller dan 80 kilometer mogen rijden over de honderd. Des- noods ook op wegen waar niemand een hogere snelheid dan 80 kilo meter hebben mag. zullen volgens het Zwitserse bu reau in de periode 1973/1978 no« 3.3 procent per jaar) (wordt gen en in de periode 1978/1985 met 10.4 procent per jaar. De snelst groeiende bedrijfstak zal de sector chemie en oliepro- dukten zijn: in 1971/1973 was de groei van de produktie in deze sector gemiddeld 12 procent per jaar. in 1973/1978 zal dit 8.5 procent zijn enin 1978/1985 7.8 procent (reële groei). DEN HAAG (ANP) Patiënten, die door fluor in het drinkwater ziek worden, kunnen in het algemeen niet rekenen op een vlotte en afdoende behandeling. Velen verliezen het vertrouwen ln hun artsen. Onderkent een arts fluor als de ziekteverwekker, ln een la ter stadium zal hij geneigd zijn fluor niet als het kwaad als de oorzaak van de ziektever- -r :ijn:elen aan te merken. Hij is dan kenne- l'Jk bang uit de maatschappij voor genees kunst te worden gestoten. Dit verklaarden gisteren slachtoffers-patiën ten, die een kort geding hebben aangespan nen om het wetsontwerp ingetrokken te krij gen. waarmee het wettel.jk mogelijk zou worden gemaakt om in ons land fluor aan het drinkwater toe te voegen. Diee ziekteverschijnselen door fluor komen neer op klachten over huiduitslag en spijs- verterir.g. Uitvoerig werri opgesomd, hoevee! ongemek- ken fluoriderirg van het drinkwater oproept voor mensen, die er overgevoelig voor zijn. Wie van fluor ziek wordt, moet daarmee re kening houden bij het kiezen van een reis doel of vakantie. Niet elke melkboer heeft produkten van een fabriek, die met „schoon" water werkt. Het Is overigens uitkijken bij het kopen van alle etenswaren brood, conser ven, f~i .dranken, margarine, enz. Bevend en is het erg duur om elke dag onge- fli-~-'deerd drinkwater te moeten kopen Als men een medsich attest heeft en het wordt te d iur dan kan via de b jstandswet worden geholpen, is fluor-patiënten wel meegedeeld. Plan Waterlelie: Markerwaard niet injjolderen (van onze correspondent) AMSTERDAM De ver eniging tot behoud van het IJsselmeer heeft gis teren in Amsterdam zijn zogenaamde plan Water lelie gelanceerd. Het gaat er vanuit dat de Marker, waard niet mag worden ingepolderd en er geen tweede Schiphol mag ko men omdat anders het leefmilieu van vooral Noord-Holland onherstel bare schade zal oplopen. Er zou een rlngspoorlijn moeten komen die via de afsluitdijk rond heel het IJsselmeer voert. Het stichten van nieuwe woon gebieden is volgens de verenig ng uit den boze. Het plan Waterlelie heeft d« ste-jn van de landelij ke vereniging tot behoud van tie Waddenzee en heeft volgens ir. Bierman kans om bij de regering in goede aarde te vallen. zemg rrsst19 temperaturen luchtdnA in minibaren opklamgen hagel -w-w warmtefront H hoge-dnAgebied ^•bewolking sneeuw -v-r kou-front I, lage-cKKgotned onweer windrichting verplaalsrigshchting DE BILT Zuidwestelijke win- den. in stand gehouden door een langzaam noordoostwaarts koer sende depressie voor de kust van Ierland, voerden ook van daag zachte oceanische lucht- massa's over het Westeuropese vasteland. De lucht is wat on stabiel, zodat er lokale buien vallen. De aanhoudende aanvoer van ocaanlucht heeft de vorst- grens tot aan de Oeral terugge drongen. Het ziet er daarom naar uit, dat de eerste dagen van de derde wintermaand eveneens een zeer zacht en re» genrijk weerbeeld te zien zullen geven. Vooruitzichten voor maandag, opklaringen, maar later plaatse lijk regen. Weinig verandering ln temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor maandag: Aantal uren zon: nul tot 4. Min. temp.: om streeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kr.ns op een geheel droog etmaal: 50 pro cent. WEERRAPPORTEN Amsterdam Do Bilt Deelen Eeldt VllsKlnKcn 2d. Limburg Bordeaux Krank fort Genèvt Helsinki InnsbrUok Kopenhagen Ir.tanboc-I Las Pnlmas New York Tel-Avlv

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7