Auvergne -mw Aii f HART VAN MARIANNE KLOPT VURIG IN ACHT EEUWEN FASCINERENDE FRANSE HISTORIE OP EEN DAG AUTORIJDEN VAN NEDERLAND daarvan zijn vanaf januari 1974 voor het eerst in hun bestaan voor het publiek toe gankelijk. Daarnaast zijn er nog 104 kastelen, die niet be zichtigd kunnen worden, maar niettemin vanaf de openbare weg te zien zijn. 72 oude en in verregaande mate in hun oorspronkelijke toestand ver kerende oude dorpen en ge huchten en 46 zgn. „Hauts-. Lieux" (historische of natuur lijke monumenten, oude ker ken of abdijen) vormen min of meer „tussenschakels" op de tocht langs de kastelen, een tocht die ieder natuurlijk naar believen kan inkorten. Puur natuur En tussen kastelen en genoem de „tussenschakels" ligt een zeer afwisselend landschap, dat op zichzelf al zonder meer een bezoek aan de Auvergne en rand-departementen waard Men kan (aan de hand van bovengenoemde gids) zelf vrij zijn parcours kiezen: er zijn suggesties voor diverse toch ten van verschillende duur en uiteenlopend kilometertal. En kele woorden niettemin over de diversiteit van het gebied van de Groot-Auvergne, waar men zowel het wrange en som ber-melancholieke Corrèze van de uitgeeoofde vulkaanke tens als de lieflijke en harmo nieuze streken van Parentig- nat, de uitgestrekte kastanje wouden van de Corrèze als de adembenemende hoogvlakte van Millevaches kan bereizen Er is geen „gemeenschappelij ke noemer": van Le Puy naar Privas, bijvoorbeeld, is het maar anderhalf uur rijden, maar men laat er de fantas tisch blauwe horizonten (mis schien nergens ter wereld zo blauw) ruines het vulkaanland achter zich en is plotseling om ringd door de eerste platanen van de Voor-Provence, de heerlijke romaanse kerk van Montpezat, de rüines van Ven- EsPaI/on in j,e( 1 'an9s de weg va" St Flour tadour, de eerste „droge" mu ren en al Bourgondie daken van romaanse pannen en de legendarische geuren, die de Provence aankondigen. En als men Vichy verlaat, ont dekt men de rose baksteen die heel de Boubonnais kenmerkt en de bruine daken, die naar het oosten al Bourgondië aan kondigen. De architectonische eigenaardigheden zijn ook voor de leek boeiend: 150 km zuidelijk herkent men de typi sche bouwtrant van de Cantal. De daken van „Lauze" als vis schubben en van dezelfde „strenge" Lozère, kleur als de zware granieten muren met hun lage vensters, de stijl va vroege kastelen en vestingen (Vieillevie, Messilhac. Anjony, Montvallat) en verder de zgn. zwarte dorpen. En dan opeens een keten van „onbekende" kastelen van de Loire, een zgn. Italianiserende Loire, even lieflijk als de tradi tionele Loire, het land van Astree, Batie d'Urfe. Chalain d'Uzore, Sury-le-Cantal. Boen- sur-Lignon en Saint-Mareel- de-Feline met zijn wonder baarlijk onaangetaste omge ving en meubilair. Andere wereld Lozère, het dunst bevolkte en armste der 95 Franse departe menten is een Fabrèges, we reld. Weinig kastelen, afgezien van Roqudols (eigenlijk al pro- vcncaals) en La Benume, maar oude versterkingen die in de renaissance verfraaid, ver lucht en soms verfrivoliseerd zijn: Hessouches, Montjezieu, Fabreges, Fournels. Maar een landstreek waar men ademen kan, waar men herders kan aantreffen die een hele zomer met hun kudde buiten blijven n van witte kast en kastanjes leven. Naar het westen toe de glooiende gebieden van de Rouerque, waar men de merk waardige bouwtrant aantreft van „stenen alpenchalets" een naar Rode*. Mai/rf» h"1 v-.n a en *ijn In plaats blauu— J Va" '"•mels. oPIKIrokkcn Pn is m El h"'' °p zkh"lf is een klein kasteel. Naar het ooiten, het land van de donkere Salnt-Etienne en de zwarte rotsen. Het romaan se is ten einde, in la Chaise- Dieu vindt men de hoge go- thiek terug. En verder, voorbij Vraponne-sur-Arzon Unias. Saint-Bonnet-le chateau, het dalende land met zijn vlakten dat zich van Saint-Etienne tot Roanne uitstrekt. Ergens moet men ophouden met opsommingen. Laten wij het hier doen en u zelf de wonderbaarlijke „rest" laten ontdekken. Landschappen en bergen en dalen en bossen met aan elke draaiing van de weg een toren, een kasteel, een donjon, een dorp of een monu ment. Acht eeuwen historie. En praktisch ongeschonden. In een dag bereikbaar vanuit Nederland. PARIJS Wij mogen het bij de Fransen in politiek opzicht nogal eens verkorven hebben, als toeristen staan we in het land van Marianne in een goed blaadje. Ze zeggen daar rondui- t: geef ons maaf Hollanders. Ze zijn netjes, beschaafd, maken geen lawaai, geen toestanden. Hetgeen dan natuurlijk spe ciaal geldt voor die toeristen die dromsgewijs Frankrijk bin nenkomen. Over individuele jongeren je weet maar nooit misschien zijn het verslaaf den wordt maar liever gez wegen en de spreekwoordelijke Nederlandse zuinigheid wordt ook maar liever in de doofpot gedaan, nu Parijs niet meer overloopt van met dollars smij tende Amerikanen. Zelfs de Fransman begint een beetje te wennen aan de koppigheid van de Hollander: als alles is inbe grepen is het ook inbegrepen en daarmee basta. Gloednieuw Nu is waardering hebben voor de toerist ook een centenkwest ie. De Fransen, met name de Franse Spoorwegen hebben die waardering tot uitdrukking ge- '.bracht door in de schaduw van de Eiffeltoren een gloednieuw drie-sterren-hotel Suffren La Tour neer te zetten met zo'n 400 kamers met bad, toilet, bidet, telefoon en radio. Tamelijk lu xueus dus, maar tegen een schappelijke prijs. En wat 't nog lucueuzer maakt is dat 't pal naast 't Hiltonhotel staat. Die schappelijke prijs komt wel het best tot uitdrukking in de arran gementen van drie, vijf of zeven dagen die ,de Franse toeristen Service (FTS) in Amsterdam weet aan te bieden. Die arrange menten bestaan uit treinretour plus logies met ontbijt in Hotel Suffren la Tour en kosten naar gelang de duur 169, 230 en 300 gulden. Gevallen Nu springen de Fransen er met die prijzen best uit als men be denkt dat Parijs een trekpleister is en blijft. Een simpel getal als 1700 Nederlanders die zomaar in een gure herfstweek Parijs- waarts tijgen zegt genoeg. Maar onder die zovelen die gaan zitten ook „gevallen". Want Ma rianne kent rare kostgangers. Een greep uit de verhalen die bij de FTS de ronde doen: Een reizigster boekt voor twee personen een treinreis met vol ledig pension naar de Rivièra. De plaats naast haar bleef ech ter leeg op haar tas na. Ze kon een kaartje tonen voor die plaats, dus was er niets tegenin te brengen. Zo ging het ook aan de maaltijden: op de plaats naast haar stond een tas. En in de bus bij de excursies evenzo. In het begin spotten de mederei zigers. Wat later brachten ze er begrip voor op en gingen de lege plaats respecteren. In de tas zat een urn met de as van haar een week voor de reis overleden man. En dan dat verhaal van die man, die twee sigaren en vijfen dertig cent was kwijtgeraakt en erop stond dat de reisverzeke ring die vergoedde. Het is nog gebeurd ook. Of van die man die met twee loodzware koffers bij zich had, die hij niet wilde afgeven. Twee weken lang heeft hij ze bij zich gedragen, waar hij ook was, aan tafel, op excursies, in de bio scoop. Toch had hij alleen maar de gewone daagse dingen in die koffers, kleding, scheergerei en Slipje Dan de aardige mijnheer die zo'n veertig, vijftig keer naar Parijs ging met de trein, drie maanden achter elkaar. De man was een fervente fan van Brigit te Bardot. In Nederland draaide een film van haar niet meer, maar in Parijs wel. In die film kwam een scène voor waarin, juist als B.B. haar slipje uit deed, een trein voorbijreed. De man wachtte op het moment dat de trein te laat zou zijn. Of het verhaal van die Neder landse vakantiegangers in de Zonexpres naar de Rivièra. Trein stopt twee minuten in Lyon, midden in de nacht. Het is snikheet^e reizigers zijn dor stig en stappen, in hun pyama het perron op om even wat te drinken. Trein weg. In Marseille heeft de trein op hen gewacht. In nachtkleding hadden ze de reis daarheen gemaakt. En zo zijn er vele verhalen te vertellen over die vele honderd duizenden toeristen die de laat ste jaren naar Frankrijk zijn toegetrokken. Marianne heeft zelfs haar raarste kostgangers liefderijk opgenomen. GERARD CRONE -r- *ooder redektic om Lozere t kasteel v Castenet zuiden UP9°9"e- PARIJS Er is een Frans gezegde, dat luidt „Sortir des senties battus", hetgeen min of meer betekent „de platge treden paden verlaten". Op toeristisch gebied is het een advies dat men niet in de wind moet slaan, nu het mas- sa-toorisme zoveel platgetrapt heeft dat men bijna speurders- werk moet verrichten om nog .enigszins onbewandelde we gen te ontdekken. Niettemin zijn ze er, soms. zelfs in de onmiddellijke omgeving van de cola-flessen, sigarettenpak jes en conservenblikjes. Dit neemt niet weg dat men ze zoeken moet, als men een beperkte vakantie heeft (en wie heeft onbeperkt verlof?) ■dreigt men er kostbare tijd aan kwijt te raken. Derhalve bieronder enkele aanwijzin gen, die u in elk geval tijd doen besparen en hopen wij niet helemaal ondienstig blijken. Men moet zich vanzelfspre kend beperken. Frankrijk is weliswaar geen erg groot land, maar de opsomming van nog weinig verbanaliseerde gebie den, bezienswaardigheden en monumenten, zou toch teveel in een keer worden. Derhalve nu de Auvergne, en meer in het bijzonder de kastelen van de Auvergne. Ze zijn relatief weinig bekend, maar bijzon der mooi en ook talrijk. In ruimere zin liggen ze in de. departementen Allier, Cantal, Haute-Loire, Puy-de-dome, Ar- deche, Aveyron, Loire en Lo zère, die, ook al waren er geen kastelen een bezoek al dubbel en dwars waard zijn. Al ware het maar omdat men in Lozère bijvoorbeeld (als men een beetje de weg weet) nog een uur of anderhalf per auto kan rijden praktisch zon der een mens te ontmoeten. Om van huizen, fabrieken, su permarkten en hoogovens te zwijgen. Het Franse Algemene Com missariaat voor Toerisme heeft een brochure over de kastelen van de Auvergne, met alle gegevens over mogelijkhe den van bezichtiging daarvan en verder van ongeschonden dorpen en monumenten. Afge stemd op de voorwaarden en omstandigheden van 1974. De gids, die o.a. van een kaart, voorzien is en een rijkdom aan gegevens bevat, is in een aan tal talen, waaronder Neder lands te krijgen bij alle verte genwoordigingen van het Franse Algemene Commissa riaat voor Toerisme in het Ge- nèral of rechtstreeks en koste loos l'Opera, Service d'infor- mation du Commissariat Ge- néral au Tourisme, 8 Apenue de l'Opera, 75001 Parijs. Op speciaal verzoek van het commissariaat zijn thans meer dan 200 kastelen opengesteld voor bezichtiging (de helft voor uiterlijk bezoek, de ande re helft voor exterieur en inte rieur bezoek). En ruim 60

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17