OPEN SUEZ- KANAAL krachtig wapen een Lucht schepen, de vervoer middelen van de toekomst? rËJÉÉöIlÜjH Italiaanse justitie in staat van ontreddering De Israëliërs slaagden er in de laatste oorlog in drie bruggen over het Suezkanaal te bouwen in de buurt van de stad Ismailia. Bij de opruimingswerkzaamhe den zal een van de eerste taken moeten zijn de afbraak van deze bruggen. «ais Russiche deskundigen zien in het luchtschip een alternatief ver voermiddel daar dit transportmiddel weinig ruimte nodig heeft om te landen of op te stijgen en bovendien weinig brandstof verbruikt. Een van de hardnekkigste ge ruchten uit de Russische tech nologische instituten spreekt over de suksesvolle kohstruk- tie van het eerste door atoom kracht voortgedreven lucht schip ter wereld. Rusland zou al op het punt staan een offi ciële aankondiging hiervan te doen. HEt gerucht is onlangs weer opgestegen, via de laatste edi tie van „Jane Freight Contai ned", een omvangrijk jaar lijks naslagwerk dat eigenlijk verplichte literatuur zou moe ten zijn voor slepers over de hele wereld. Volgens Jane, die op haar beurt de informatie weer uit' het Bulgaarse blad Trud heeft overgenomen, ontwerpen de Russen een luchtschip dat 180 ton goederen of 1800 passa giers kan vervoeren met een snelheid van 190 km. per uur. Volgens berichten wordt, het projekt gesteund door een aantal Russische ministeries, en is het oorspronkelijk ont worpen door technici uit de Oekraïne. Ondertussen schijnen ontwer pers in Leningrad ook met een luchtschip-projekt bezig te zijn. Het gaat hier om een gevaarte dat non-stop 16.000 km. kan vliegen en akkommo- datie heeft voor 200 pesonen „of een vergelijkbaar gewicht in goederen". Gerekend vol gens de schaal die de Oekrai- ners hanteren komt dit voor het Leningradse voertuig neer op zo'n 20 ton, ongeveer net zoveel as de kapaciteit van een op een vrachtwagen geladen container. Atoomkracht Sinds 1965 zijn de Russen zeer enthousiast over het gebruik van luchtschepen. In dat jaar publiceerde een groep weten schapsmensen een brief in Iz- vestia waarin de voorgenomen konstruktie van wegen en vliegvelden over het hele land werd afgekeurd. Volgens hen zouden deze uitgaven gelijk staan met goud begraven, om dat tweederde van de Sovjet Unie uit moeilijk terrein be staat waarvan 70% moeras of altijd bevroren gebied is. Als alternatief stelden de des kundigen luchtschepen voor; grote luchtschepen en veel. Sindsdien zijn de geruchten niet van de lucht geweest, maar tot nu toe is er nog geen enkel luchtschip vanachter het IJzeren Gordijn verschenen. Niettemin is het enthousiasme van de Russische deskundigen aanstekelijk. Vier jaar na hun brief kondigde een Westduitse geleerde plannen aan voor de ontwikkeling van een 95 mil joen gulden kostend door atoomkracht voortgedreven 'luchtschip dat bijna 400 km. per uur zou moeten gaan ha len. Maar ook hier kwam niets van terecht, hetgeen eigenlijk niemand verwonderde, ook de Britse luchtschipontwerper Sir Barnes Wallis niet. Volgens de ze oude (86 jaar) vermaarde rot, die twee jaar geleden nog een luchtschiponderzoek deed voor een oliemaatschappij, is het onmogelijk met deze voer tuigen zulke hoge snelheden te behalen, ook al was er een geschikte straalmotor voor ontworpen, wat trouwens niet het geval is. „Met wat ik weet over de ont werpen van luchtschepen kan ik alleen maar zeggen dat deze hoge snelheden gewoonweg voorbijgaan aan de mogelijk heden die er zijn, zelfs zover dat ze aan-het punt van de onmogelijkheid grenzen". De hoogste snelheid die we ooit uit een luchtschip wisten te persen is 135 km. p.u. En om dat de luchtweerstand toe neemt als de snelheid hoger wordt zullen ze ook nooit veel sneller kunnen gaan. Wat be treft die atoommotor, dat is alles goed en wel, maar een reaktor produceert alleen hit te. Die moet dan nog omgezet worden in drijfkracht. En ver der zijn reaktoren erg zwaar; tegen de tijd dat ze een kon struktie hebben bedacht om de motor aan op te hangen komt het hele gevaarte geen centimeter meer van de grond. Je kan niet alles hebben, aldus sir Barnes Wallis.' Toch is er een Britse firma die net als de Russen in geruchten over luchtschepen voorkomt; het is Cargo Airships, een dochteronderneming van de containervrachtmaatschappij Manchester Liners. Zij werd drie jaar geleden opgericht, maar heeft nog maar weinig van de ontwerpstudies en toe komstideeën over het onder werp prijsgegeven. Onlangs kondigde deze firm a aan dat er een „belangrijke aankondi ging" in het voorjaar zou wor den gedaan De gedachte voor een reusach tig luchtschip ligt er in ieder, geval. De vraag is of er ooit, zoals Jane beweert over de Russische eksemplaren, lucht schepen op deze interessante manier zullen worden gebruik- t: -al sanatoria voor astma-pa tiënten in de lucht e correspondent Rome - De Italiaanse justitie is weer in staat van beroering gebracht. Drie gebeur tenissen veroorzaakten onlangs grote on rust onder de magistraten, de politie en, in mindere mate, onder het publiek. Het eerste was een interview dat in II Mondo, een Romeins weekblad, werd gepubliceerd. De .geïnterviewde, Signor Carmelo Spagnuolo, is de belangrijkste magistraat van Rome. Volgens Spagnuolo zouden de hoogste ran gen van het politiekorps sinds 1960 in de korruptie hebben gezwommen. Een speciale afdeling was opgericht om zich met "om zichtig te benaderen zaken" bezig te hou den. Hieronder viel het aftappen van tele foons als middel voor politieke chantage. Signor Spagnuolo vertelde de verslaggever ook dat hij op het punt had gestaan arresta ties te laten verrichten in verschillende beroemde politieke schandalen, maar dat men hem had tegengehouden; dat wil zeg gen dat men hem het zwijgen had opgelegd door hem een politieke prop in zijn mond te stoppen. Romes hoofdmagistraat is zelf door collega's ook van intriges beschuldigd, en van Maffia achtige konnekties waarbij men hem de "Godfather" van het Paleis van Justitie noemde. Zijn interview, of niet-interview, kan misschien een poging.zijn geweest om zijn tegenstanders de mond te snoeren. Het is wellicht nuttig hierbij in aanmerking te nemen dat de huidige Minister-president, Rumor, tot afgelopen zomer minister van binnenlandse zaken was. Het ministerie van justitie, nu voor het eerst bestuurd door een socialist, Zagari, heeft bevel gegeven tot doorlichten van het Paleis van Justitie. Dit mede omdat ook veel lagere magistraten de afgelopen tijd van onjuiste handelingen zijn beschuldigd. Bij ministeriële onderzoekingen moet vaak door bergen papier heen worden geworsteld voor de resultaten bekend kunnen worden gemaakt, en dat duurt altijd erg lang. Maar misschien kan een vraag nu al worden beantwoord: waarom noemde de hoofdmagi straat niet meteen de namen van al die korrupte rechters, politieautoriteiten en poli tici die zijn paleis zo bevuilen? De Italiaanse rechtbanken zijn officieel onafhankelijk van de uitvoerende, of politie ke, macht van de regering. Maar een magi straat, die het bewijs opgroef (door andere autoriteiten zorgvuldig begraven) dat een slachtpartij die in 1969 in Milaan plaatshad het werk was van de neo-fascisten, werd overgeplaatst naar een ander ressort. Een andere magistraat die strijd voerde tegen luchtvervuilende fabrieken en illegale konstruktiewerkzaamheden werd ook over geplaatst. Deze beslissingen waren politieke' beslissingen en werden in Rome genomen. De tweede gebeurtenis die de Italiaanse justitie in een slecht daglicht stelde was het direkte gevolg van een van de nieuwe wetten die bedoeld zijn om de burgerrechten van het volk te beschermen. De betreffende wet bepaalt dat niemand onbeperkt kan worden vastgehouden in afwachting van een uiteind elijk vonnis. Dit komt er in feite op neer, gezien de enorme traagheid van de Italiaan se justitie, dat iemand die nog steeds kans heeft te worden vrijgesproken door een hogere rechtbank niet langer dan vijf jaar kan worden vastgehouden. Er zijn momen teel 140.000 strafzaken en meer dan een miljoen korte gedingen in behandeling. Als het uiteindelijke vonnis, uitgesproken door het Hof van beroep en het hogere gerechtshof, niet binnen een bepaald aantal jaren wordt bekendgemaakt moet de aange klaagde in vrijheid worden gesteld. Deze maand overkwam dat een jonge man, die al door twee rechtbanken schuldig was be vonden aan moord, omdat het hogere ge rechtshof geen uitspraak had gedaan binnen de daarvoor bepaalde tijd. Zestien dagen later kwam dan eindelijk het vonnis. Zijn vorige veroordelingen werden bevestigd. Maar tegen die tijd was de man al lang verdwenen; Hij had nog zestien jaar gevangenisstraf te goed. Men vermoedt dat hij in Beiroet is, waar hij zich beschikbaar zou hebben gesteld aan een man die vanuit Catania op Sicilië opereert, en die al een aantal andere gezochte individuen naar Li banon heeft overgebracht. Tussen Italië en Libanon is nooit een uitwisselingsovereen-. komst gesloten. Een veroordeelde moordenaar in vrijheid stellen die daarop direkt verdwijnt is in de ogen van het volk natuurlijk een recht streeks schandaal, en waarschijnlijk denken ze de schuld te moeten zoeken bij "rege ring". Maar de schuld ligt bij de gerechtsho ven. Sommige rechtbanken werken slechts part-time omdat er een gebrek aan griffiers- is. Andere hebben weinig te doen omdat ze in steden gevestigd zijn waar de bevolking,' en het aantal misdaden, sterk is afgenomen als gevolg van migratie. De derde gebeurte nis is misschien wel het schokkendst: enige tijd geleden besloten de magistraten geza menlijk in staking te zullen gaan als hun salarissen voor 31 maart niet Werden ver hoogd. Als ze nu maar eens voor het recht wilden strijde in plaats van voor hun lonen. Copyright The Guardian diepte verloren. Een onderzoek in 1968 wees uit dat er van zware dichtslibbing geen sprake was, behalve rond de wrakken. De opruimactie zal niettemin langdurig en kostbaar zijn. De .voorzitter van het beheersli- chaam, Ahmed Mashhour, voor spelde dat het tussen de vier en zes maanden zou duren, voor het kanaal in dezelfde staat was te ruggebracht als het zich in 1967 bevond. Hij zei al in onderhande ling te zijn met Westduitse en Joegoslavische ondernemingen die zich bereid hadden verklaard het karwei uit te voeren. Zo gauw de waterweg weer open is. zal Mashhour een herziene versie van Nassers ontwikkelingsplan door voeren. Hij had het over het scheppen van alle benodigde voorzieningen voor volgeladen 200.000 tonners, o m. vergroting van de diepte tot 20 meter. Financiering zou geen enkel pro bleem opleveren en het zou ook niet in strijd zijn met het SuMed- pijpleiding project. De twee zou den elkaar eerder aanvullen. Van Egyptische zijde is er dus blijkbaar enthousiasme te over; en ook de Israëli's zijn met de plannon ingenomen. Zij beschou wen herstel van het kanaal als een commerciële onderneming, en de herbevolking van Ismaila en Suez zou op zichzelf al een bc'angrijke garantie voor vivat in de Sinai kunnen zijn. Van de andere landen zijn de Russen waarschijnlijk het meest ingenomen, want hun korte route' naar de Indische Oceaan zou weer open zijn. In 1966 stuurde hun handelsvloot zelfs 10 miljoen ton netto scheepsgoederen door het kanaal, waardoor het op de zevende plaats kwam op de lijst van gebruikers. De extra kosten om die hoeveelheid rond de Kaap te transporteren zijn zelfs voor het vreemde Russische kostensys- teem erg aanzienlijk. De bevoor radingsroute van de Zwarte Zee naar Noord-Vietnam werd bij voorbeeld ongeveer verdubbeld in lengte. Maar veel belangrijker zijn de strategische aspekten, en hier ma ken de Amerikaanse generaals zich zorgen over. De Russische marine zal met haar acties het Midden-Oosten aardig in haar greep kunnen krijgen nu de grote nieuwe oorlogsbodems via de korte doorgang kunnen gaan va ren in plaats van de lange tocht vanaf Vladivostok of Moermansk te moeten maken. Het schip waarnaar men zal uitkijken is de Kief, het pas gereedgekomen eer ste Russische vliegkampschip, het symbool van de vastbeslotenheid van dit machtige land om de ideo logische strijd ook ter zee te gaan voeren.' Copyright The Guardian VSinds de oorlog van 1967 zitten in het gebied van de Grote Bittermeren veertien schepen opgesloten. ke heropening met vreugde tege moet te zien, maar eventueel ge bruik geheel te laten afhangen van economische faktoren. Shell's houding is bijzonder belangrijk omdat de toonaangevende 200.000 ton tankers van deze maatschap pij speciaal waren ontworpen (in de zestiger jaren voor de zesdaag se oorlog) om de heenweg van de route Europa-Perzische Golf via het kanaal af te leggen. Het alter natief hiervoor was de aanschaf van nog meer 70.000 tonners ge weest, die na wat baggeren ook op de terugweg, volgeladen met olie, door het Suezkanaal zouden kunnen gaan. Maar dit bleek te duur te worden. Volgens een studie van de VN die vorig jaar gepubliceerd is, blijft de meest economische manier om de olie in Rotterdam te krijgen het vervoer via 200.000 tonners die heen door het Suezkanaal en terug om de Kaap gaan. Dit zou neerkomen op een bedrag van 17,75 per ton. Zowel heen als terug langs de Kaap varende 250.000 tonners leveren een on- kostenprijs per ton van 17,85 op; daarna zou de eventueel aan te leggen SuMed pijpleiding het Voor geeii enkele reder zal het begrip „ten oosten van Suez" ooit weer betekenen wat het beteken de vóór het kanaal in 1967 door de Zesdaagse oorlog werd afge sloten. De wereld is nu kleiner omdat de schepen groter en, in het geval van container-schepen, een stuk sneller zijn. Passagiers- boten hebben hun vracht al lang overgedaan aan de luchtvaart maatschappijen. Maar het be roemde woestijnkanaal van Fer dinand de Lesseps is nog steeds een wereldwonder. Als het bin nenkort wordt heropend zullen er ongetwijfeld gauw weer grote convooien doorheen schuiven. Maar het zal waarschijnlijk nog jaren duren voordat de reders zich eraan durven wagen grote investeringsplannen te maken die zijn gebaseerd op gebruik van het Suez-kanaal. Deze waterweg zal echter een krachtig politiek han delswapen blijven. Vooropgesteld dat de tolgelden, nodig voor het schoonmaken, baggeren en her stellen van het kanaal, niet te hoog komen te liggen, is het zeker dat een groot deel van het scheep vaartverkeer terug zal komen. Shell heeft verklaard de mogelij- voordeligste zijn, gevolgd door de 70.000 ton tankers en 200.000 ton ners die ook op de heenweg de Kaaproute volgen. Maar de eerste schepen die doort het eventueel te heropenen kaj naai zullen varen zijn natuurlijk de 14 vaartuigen die sinds 5 juni 1967 in de Grote Bittermeren op gesloten zitten. Het zijn twee Brit se, twee Zweedse, twee Westduit se. twee Poolse, een Amerikaan.^, een Bulgaars en een Tsjechoslo- waaks schip. En zelfs voordat zij aan een doorvaart kunnen begin nen moeten eerst de drie door de Egyptische en Israëlische strijd machten gelegde bruggen worden afgebroken, de wrakken gebor gen, honderden bommen geruimd of onschadelijk gemaakt en het slib van zes jaar worden opgebag gerd. Vreemd genoeg is dat laat ste maar nauwelijks reden tot ongerustheid voor de Egyptische technici. Het kanaalwater is prachtig helder en de oevers zijn volledig in tact, vooral omdat er geen schepen langs zijn gevaren. Tijdens de Tweede Wereldoorlog toen alleen een paar oorlogssche pen het kanaal gebruikten, werd er nog geen dertig centimeter aan SUEZKANAAL W'9 L Spoorweg

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15