neaerianas toerisme Olieconcerns vol gas op zoek naar nieuwe energiebronnen OLIE CRISIS HEEFT HET WEER GEDAAH Van een onzer verslaggevers Elke dag opnieuw vervloeken de geharde werkers op de booreilanden de omstandigheden, die hun werk op de Noordzee zo onaangenaam maken. De ene dag zijn het de mist, de regen en de kou, de andere dag de rukwinden, die met snelheden van 100 km per uur om de booreilanden gieren. Vele meters hoge golven geselen de poten van deze kunstmatige eilanden. Zeker 20 slachtoffers heeft de Noordzee inmiddels geëist onder de zoekers naar olie of gas •Met name de Amerikanen zijn actief. Jaarlijks pompen zij drie miljard dollar in de Noordzee in de verwachting er straks het veelvoud aan olie uit te pompen. Ook Nederland heeft zich zij het bescheiden en wat later in de rij van olie- en gassnuffelaars geschaard. De resultaten op het Ne derlandse deel van het continentale plat steken echter magertjes bij de aanzienlijke olie- en gas- vondsten af, die gedaan zijn in de Noorse en Britse concessie-gebieden. „De Nederlandse regering was en is nog steeds passief met betrekking tot de olie- en gaswinning op de Noordzee", zei onlangs in Almelo de heer G. Gallandat Huët, secretaris van de industriële raad voor oceanologie, waarmee hij gezegd wilde hebben dat door deze politiek het Nederlandse bedrijfsleven een vette hap aan zich voorbij dreigt te laten gaan aangaande research, ontwikkeling en toepassing van nieuwe technologieën, die worden toegepast bij de olie- en gaswinning op de Noordzee. „De Noord zee is een springplank voor boringen op zee elders", aldus Gallandat Huet, die wees op mogelijkheden voor de kusten van Afrika, India, Japan, Australië, Nieuw-Zeeland en Azië. De grote olieconcerns zullen zich waarschijnlijk weinig gelegen laten liggen aan de tegenstand van de bewoners van de Shetland-eilanden („laat ons dan maar ongeciviliseerd en afgezonderd blijven") en de milieubeschermers. Bij hen geldt een andere wet. Een wet van de olie, van de dollar. De Britse autoriteiten denken er ook zo over, sinds op een regenachtige oktoberdag in 1970 plotseling de olie uit de Noordzeebodem gutste. Zij leggen de olie maatschappijen niet veel in de weg in hun streven de Schotse kusten tot een „Texas van Europa" te maken. Geologen voorspellen, dat er onder de Noordzee wellicht nog meer dan een miljard ton olie ligt (met zo'n hoeveelheid zou Nederland bij het huidige verbruik van circa 25 miljoen ton per jaar veertig jaar vooruit kunnen). Tegen 1980 zal het Engelse deel van het continentale plat jaarlijks 103 miljoen ton olie produceren, genoeg voor bijna de hele Britse behoefte. Noorwegen zou tegen die tijd van een olie-importerend land een olie-exporte rend land zijn. Behalve Engeland en Noorwegen prikte ook Dene marken met succes in de Noordzeebodem. In totaal zijn in de Noordzee 117 boringen verricht (elke zeeboring kost per dag zo'n 85.000 tot 145.000 gul den) waarvan er 39 succes opleverden. Het belang rijkste olieveld op de Noordzee is op dit moment het Engelse veld Forties, dat naar schatting 600 miljoen ton bevat en met een 171 kilometer lange pijpleiding met Schotland verbonden is. Daarnaast kunnen,de Britten zich ook verheugen over aanzien lijke gasvondsten: alle velden bij elkaar zijn goed voor 1100 miljard kubieke meter, wat overigens nog maar de helft is van de „bel" van Slochteren. Naarmate het seismisch onderzoek van de Noord zeebodem vordert kijken de geologen met steeds meer belangstelling naar de resultaten in het Noord Het dreigende ener gietekort en de huidi ge politiek van de Arabische olieprodu cerende landen heb ben er toe geleid, dat overal een speurtocht naar brandstoffen is losgebarsten. Niet al leen wordt steenkool herontdekt als ener giebron, maar de olie maatschappijen gaan de moeilijker toegan kelijke olie- en gas- voorkomens opsporen en exploiteren. Door de forse prijsstijgin gen van de laatste tijd komen deze tot nu toe onrendabele bronnen in een heel ander dag licht te staan. Een van de plaatsen waar naar olie en gas gespeurd wordt is de Noordzee, waarvan elijkste deel van de Noordzee. Daar, tussen de Shetland-eilanden en Noorwegen, verwacht men ,iog grote olievoorraden aan te treffen. Hoge ver wachtingen koestert men ook van boorproeven rond' Groenland, Spitsbergen en Noord-Noorwegen. Ook de Nederlandse Aardoliemaatschappij is in het Ne derlandse concessiegebied van de Noordzee wat noordelijker gaan boren, op dezelfde hoogte als de succesvolle Deense vindplaats Dan. Van de investeringen in de Noordzee nemen de Amerikanen het leeuwedeel voor hun rekening. Maar ook Britse, Franse en zelfs Iraanse maat schappijen proberen een graantje mee te pikken, daarbij steeds maar in het achterhoofd houdend dat de huidige wereldenergieb'ehoefte per' dag uitge drukt wordt in 110 miljoen vaten olie. een cijfer dat in 1985 verdubbeld zal zijn. Het Midden-Oosten zal tweederde van deze stijging moeten opvangen, maar tekent daarbij aan dat het zeer de vraag zal zijn of de Arabieren hieraan hun medewerking zullen willen verlenen. Daarom wordt er elders zo intensief gezocht. Dat de Noordzeeolie duur zal zijn. staat buiten kijf. Geschat wordt dat tot 1980 nog 35 miljard gulden in de Noordzee zal moeten worden geinvesteerd. De kostprijs van een kubieke meter gas uit de aardgas velden in het zuidelijke deel van de Noordzee wordt becijferd op 6,2 tot 7,2 cent per m3. Olie uit zee, die met een pijpleiding aan land zou moeten worden gebracht de Noren hebben een systeem ontwik keld van reuzenopslagplaatsen op zee zal alleen al aan kapitaalslasten 150 gulden per ton gaan vergen. Bovendien wordt de tijd, die ligt tussen ontdekking van een olie- óf gasvcld in do Noordzee en het aan land brengen, geschat op gemiddeld vier jaar. Die goeie, 65 miljoen jaar oude Noordzee mag dan wel een rijke schatkamer onder haar bodem verbor gen houden, het kost wel een en ander alvorens je de sleutels in het slot kunt steken om de deur open te doen. KLAAS GOINGA Het boorplatform Transocean, een van de tientallen die in de Noordzee koortgachtig zoeken naar olie en gas. de Rotterdamse hoog leraar Peter Odell verwacht dat deze in 1985 voor 44 procent de Westeuropese energiebehoeften zal kunnen dekken. De Noordzee zal het Mid den-Oosten nooit kun nen evenaren, maar het is wel hoogtijd om naar andere, minder afhankelijkmakende bronnen te zoeken. Er dreigt paniek in het toeris me van de komende zomer. Tij dens de oliecrisis - de tien auto loze zondagen, daarna de distri butie - hebben vele Nederlan ders hun oorspronkelijke va kantieplannen gewijzigd. Er is een aanzienlijk grotere vraag naar vakantiemogelijkheden in Nederland zelf; een toenemende vraag naar treinvakanties in het buitenland. De verre reis per auto is voor een deel ver schoven naar betere tijden en men zoekt het reisdoel daarom op een andere manier te berei ken. De trein, maar ook het vliegtuig. Hoewel het luchtver voer afhankelijk is van stijgen de prijzen. De vakantie-paniek voor het verblijf in eigen land is volgens een groot aantal deskundigen onnodig gekweekt. Zij is dezer dagen ontstaan na berichten uit midden-Brabant, dat de VVV aldaar een dringend beroep op de gemeenten had gedaan om zogenaamde nood-campings in te richten. Het Nationaal Bu reau voor Toerisme noemt dit eigenlijk paniek zaaien, waar voor geen enkele reden aanwe zig is. De oliecrisis heeft het weer gedaan. De VVV „Hart van Brabant" echter komt met cijfers: „Wij verwachten 1,5 miljoen over nachtingen en 7 tot 8 miljoen dagtoeristen. Dat betekent een stijging van maar liefst 25 pro cent, vergeleken met vorig jaar. De bungalow-parken zijn al zo goed als uitverkocht en ook de hotellerie en familieper»*ions hebben nog maar weinig ruimte over. Er doet zich namelijk een verschuiving voor: mensen, die op een camping geen plaats meer kunnen vinden, zoeken hun toevlucht in hotels en pen sions. Hotels echter, die het vooral van buitenlanders moe ten hebben schreeuwen moord en brand", aldus deze V.V.V. „Hart van Brabant" heeft voor gesteld de bestaande campings uit te breiden op aangrenzend weide-gebied. Zij kunnen het best door de passanten gebruikt worden. Dit „paniekerige" beeld wijzen praktisch alle andere provincia le V.V.V.'s van de hand. 'De' A.N.W.B. gaatdaarbij nog het verst. „Enige toename voor va kantieverblijf in eigen land was natuurlijk wel te verwachten. Maar op het ogenblik, nu de direkte oliecrisis voorbij is, i-e-' gent het ook weer boekingen voor het buitenland", stelt de A.N.W.B. vast. De V.V.V.-Limburg heeft intus sen wel een sterke stijging van boekingen in deze provincie ge constateerd. Zomerhuisjes en vakantiebungalows in Limburg zijn al zogoed als volgeboekt voor het hoogseizoen, maar aan het inrichten van noodcampings wordt niet gedacht. De V.V,V.- Zeeland noemt het inrichten van noodcampings ook al voor barig. De reserveringen lopen goed, maar er is geen reden voor paniek. Drenthe merkt wel een grotere belangstelling voor vakantie bungalows. Die zijn zo goed als genoeg. De buitenlanders ne men nog steeds een afwachten de houding aan. Die zien nog steeds, de beelden van de autolo ze zondagen voor zich", aldus de VW-Noord-Holland. Feit is echter wel, dat de angst er ook bij de V.V.V.'s nog steeds een beetje in zit. Als er weer nieuwe maatregelen komen ter besparing van energie dan ziet het er volgens de V.V.V.-Gelder- land niet zo vrolijk uit. Maar om op alles voorbereid te zijn zal het Nationaal Bureau voor Toerisme nog deze maand een enqüte houde over de nog aanwezige vakantiemogelijkhe- den in Nederland zelf. Uit de tot nu toe verzamelde gegevens blijkt, dat de vraag naar vakantieverblijven in eigen land tussen de 5 en 20 procent hoger ligt, dan vorig jaar. Per provincie en per vakantie-oord loopt dit echter sterk uiteen. Het Wachten is thans vooral nog op buitenlandse boekingen. Vele buitenlanders hebben tot op he den nog gewacht om Nederland te kiezen. Nu de benzinedistri butie ten einde is, nu bovendien de Duitsers (althans op dit ogen blik) meer voor hun benzine moeten betalen dan de Neder landers, komen dc boekingen toch al los. En omgekeerd zijn er ook steeds meer Nederlanders, die besloton hebben toch in het buitenland vakantie te houden. Zij zien het namelijk nu weer wat beter zit ten. „Het regent weer boekingen voor het buitenland", aldus op nieuw de A.N.W.B. Por slot van zaken is de distributie voorbij. Behalve dan in Italië. Maar het is ook nog geen zomer. De Ita lianen zitten immers ook in de vakantieperioden vaak vol grap jes: treinstakingen en dat soort prettige bijkomstigheden. TON V.D. HOUTEN volgeboekt. Maar ook in Drent he zijn er nog mogelijkheden genoeg. „Dat Brabantse ver schijnsel is blijkbaar wel erg plaatselijk", aldus de Drenthse V.V.V. Zelfs wanneer dit nood zakelijk zou zijn voelt deze V.V.V. er nog niets voor om noodcampings in te richten. Zij vindt dit onjuist ook om sociale en hygiënische redenen. „Drent he wordt zeker niet uitverkocht tijdens de vakantie. Dat strijdt met het typische karakter van onze provincie", aldus deze' V.V.V. Het buitenland heeft, aldus de direkteur van de VVV-Noord- Holland, blijkbaar nog steeds de idee dat wij hier zitten te kleu men van de kou. Volgens hem wordt met allerlei berichten en suggesties over benzinebespa ringen alleen maar anti-reclame voor Nederland bedreven. Noord-Holland heeft voor de zo mervakantie nog mogelijkheden 4

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13