Sadat: Nog geen einde oorlog met Israël HENDRIKS WIL BEMIDDELEN IN ..DENNENDAL" Courrèges uitspringer in korte rokken ficidóGÖommit Bankovervaller in Duitsland overmeesterd -ill! in -m Lachziekte in Tanzania VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 mmmmsm Een hemdjurkje met stroken-rok ook uit de collectie van Pierre Cardin. Het materiaal is witte katoen, bedrukt met oranje motieven Van onze mode-redactrice ?ARIJS Voor de haute couture was gisteren een dag van uitersten. Elegantie van het zuiverste water bij GivCnchy, gags voor circusar tiesten en gekluisterde vrouwen bij Pierre Cardin, huppelende meis jes met ontblote knieën bij Courrèges en ongewoon soepele „flou" modellen bij Ungaro. Om Carven niet te vergeten, die de tra ditionele collectie voorstelde van draagbare, klassieke, evenwichtig- bedachte en jeugdige modellen. De dames die bij Givenchy kopen, moeten er op voorbereid zijn, dat sommige modellen (bijna) onopgemerkt kunnen voorbij-- gaan aan de toevallige voorbij ganger. Het zijn sobere mantel pakken, met dromen van hemd- bloezen, waarbij het handwerk in stiksels, padjes en versierin gen de laatste toets geeft. Het kunnen ook zeer simpele hemd jurken zijn, zo simpel dat ieder een denkt na te kunnnen maken. Tot men ontdekt dat 't allemaal naadloos uit een stuk weefsel in schuindraad geknipt en genaaid werd, met alleen de pofmouwen er nog apart ingebracht. En pofmouwen waren er bij deze ontwerper zoals bij veel andere. Zowel in bloezen en jurken als in mantels. Meestal tot even on der de elleboog en daar netjes vastgesnoerd met lintjes, of met knopen. Cardin, die zich bezighoudt met behangselpapier en keukens, denkt ook wel eens aan zijn couturecollectie. Daarbij heeft hij het voordeel steeds te dur ven teruggrijpen naar zijn vori ge collecties en omdat daarin wel honderd en één ideeën op overschot zijn voortgebracht, schuift hij er tientallen tussen iedere nieuwe voorstelling. Ook thans. De mooiste modellen van de collectie waren dan ook de bekende in nerfjes gestikte kle ren. Ook de lampiontunieken op rechte of plooirokken zijn be kend. En de losse lussen in schortvorm teruggeslagen op hele rokdelen. Nieuw waren echter lussen, vertrekkend van lenden of vanaf de rokzoom, die daarna als armbanden rond de voorarmen werden vastge maakt. Indien er ooit een sym bool moet gezocht worden van de vrouw, die aan de mode vastgeketend is, heeft Cardin de juiste voorbeelden reeds gege ven. ,.Een kolfje voor vrouwen van het „bevrijdingsfront", die hier de argumenten zo maar voor het grijpen hebben." Dat de mode naar Cardin lachobjecten kan maken van vrouwen, bleek uit andere mo dellen. Een soort „lompenkle ren" uit dure crêpe of zijde, waarvan de losse flodders aan de uiteinden samengevat waren in kwasten van struisveren. Ook een cape, rondom afgeboord met de kleurigste pompons, al lemaal uit struisveren. Voor de jongeren maakte Pierre modellen die zelfs beginnelingen van een eerste beroepsafdeling beschaamd zouden maken. Ge woon omgeslagen en aan de rugzijde dichtgesnoerde heup rokken, of loshangende rokken van stroken, te dragen met bus tesjaals. of met witte onderlijf jes, die het middenrif blootla- ten. Zigeuner- of zwerversaan- gelegde jongeren hebben hier hun ideeën voor het grijpen. Maar of ze er ettelijke duizerv- den voor zullen betalen, is een andere vraag. Hetzelfde geldt voor hoeden als pepernoten of badmutsen. In elk geval zien we er de prin sessen van Griekenland, me vrouw Soukarno, Jane Birkin en andere kennissen uit de kring van mevrouw Alphand nog niet in rondwandelen bij recepties. Al deze hogé dames waren nochtans aanwezig bij de voor stelling en vele anderen. Hoera, zouden sommigen kunnen zeggen: ze waren er weer. Zij: de ontblote knieën onder korte rokken. Inderdaad: Courrèges heeft zich aan zijn oud patroon gehouden, geeft niet toe aan be paalde retrospectieven, en hoopt dat de sportieve jonge vrouwen die zijn cliëntele uitmaken, zich afzijdig zullen houden van al dat verlengde en mousseline ge doe. Wij hopen het voor hem, maar typisch was wel dat reeds bij de tweede voorstelling, waarbij men meestal moet drin gen en toch niet binnenkomt, de helft van de poefjes onbezet bleef. Wie absoluut van korte rokken houdt juist boven de knieën kan dus nog terecht bij Cour règes, maar wordt dan wel ver ondersteld overal publiciteit te maken, omdat er geen strikje, armbandje, bloesje, rokje of klepje naar buiten gaat, waar zijn naam niet ingewerkt is. Tenslotte was er nog Ungaro. die voorheen speelde met allerlei tegengestelde bedrukkingen, en het nu veel wijzer aandoet. Hij volgt de algemene roklengte en heeft het begrip „flou" ontdekt en toegepast. Onder de passen de kraagbanden vertrekken fronsen en plooien, die uit vloeien in mouwen of lijfjes. Enkele tuniekmantels zijn slan ker afkledend, maar de meeste modellen hadden wel wat ruim te nodig om ongekreukt door de gang en tussen de journalisten door te komen. Hoofdzakelijk bloembedrukkin- gen: viooltjes, dahlia's, roze- knopjes, op een kleurige tralie werk. een beetje gelijkend op ouderwetse behangselpapieren. Maar ook beige en enkele spookachtige zwarte stoffen. Als een dag van uitersten mogen we deze dus wel noteren. Cairo (Rtr) President Sadat van Egypte heeft gisteren te genover een Palestijnse delega tie onder leiding van Jasser Arafat verklaard dat hij de staat van oorlog met Israël niet zal beëindigen zolang dat land niet al het bezette Arabische ge bied heeft teruggegeven en het Palestijnse volk niet In zijn rechten is hersteld. Het Egyptisch blad AI Ahram, dat dit meldt, zegt dat het vol gens Sadat van de beëindiging van de oorlogstoestand met Is raël zal afhangen of de Israëli, sche schepen toestemming zul len krijgen van het Suezkanaal gebruik te maken. De Sovjet-Unie is niet ingegaan op Amerikaanse suggesties dat de supermogendheden zich eni ge zelfbeperking zouden moeten opleggen bij de wapenleveran ties aan het M"dden-Oosten. Ook zijn er geen aanwijzingen dat daar in de nabije toekomst toe bereid is, zo menen diplomatie ke kringen in Londen. Dat zou zijn gebleken tijdens Russisch- Amerikaans overleg sinds de oktober-oorlog. De toevloed van Russische wa pens naar Egypte, Syrië en Irak zou niet alleen de oorlogsverlie zen hebben gedekt maar het wapenarsenaal van deze landen groter hebben gemaakt dan voor de oorlog. Volgens deze zegslieden heeft de Sowjet Unie twee hoofdredenen voor de om- vangrijke wapenleveranties: in diplomatieke kringen in Londen, de eerste plaats kan Moskou Dat zou zijn gebleken tijdens hierdoor zijn invloed in deze Russisch-Amerikaans overleg landen behouden en in de twee- sinds de oktober-oorlog. de plaats zijn de leveranties De laatste tijd wordt de Sowjet- Moskou daar in de nabije toe- Unie voor de wapens in harde komst toe bereid is, zo menen valuta betaald door de oliesta- ten, zoals Sacdi-Arabië en Koe weit. Libië scnijnt hieraan niet meer bij te dragen. Volgens schattingen zou de Sowjet-Unie tijdens en na de oktober-oorlog op deze manier 400 a 500 mil joen dollar hebben ontvangen. Verzekeringswezen onder de loep MEN KAN EEN TEGENSTANDER ZIJN van de nationalisatie vai het verzekeringswezen en toch blij over het initiatief van deze rege ring om meer controle te gaan uitoefenen op alle soorten van le vensverzekeringen. Want ons verzekeringswezen is een bonte lappendeken van voortreffe lijke, redelijke en betwistbare regelingen. De éne levensverzekerinj richt zich helemaal op de belangen van de verzekerden, de ander i: veel meer commercieel opgezet; bij de éne komt de winst de verze keringen ten goede; bij een andere is daarvan amper sprake. Daarbij komt dat de invloed van de verzekeringsmaatschappijen oj dee geldmarkt geweldig groot is; zij behoren tot de groot-belegger: van wie belangrijke onderdelen van onze samenleving voor hun in vesteringen afhankelijk zijn. DE LAATSTE TIJD is het verzekeringswezen al op diverse puntei wettelijk geregeld, maar in zekere zin is het ondoorzichtig gebleven Daarom is de nota-Lubbers-Mertens-De Goede in elk geval zinvol nu enkele essentiële punten van het verzekeringswezen in openbar» discussie zullen komen. Winstdeling vinden wij daaronder een van de belangrijkste punten; want in dit opzicht zijn er te sterk-afwijkende regelingen, waarbi de slechtsten voor de verzekerden nauwelijks beter zijn dan wan neer hij zijn geld naar de Rijkspostspaarbank zou hebben gebracht De winst welke er met het geld van de verzekerden wordt gemaakt moet- na aftrek van kosten- in de eerste plaats de verzekerden zei ten goede kunnen komen. Daarom is het ook juist, dat de nota he' punt aan de orde wil stellen van de zogenoemde premievrlje polis d;e een werkgever bijvoorbeeld kan krijgen wanneer hij door ver.in dering van baan van verzekering moet veranderen; de extra bater die met de door hem betaalde premiebedragen worden verkreger moeten rechtens ook hem voor een deel blijven toekomen. TE HOPEN VALT dat bij de komende discussies de aandacht zich op dergelijke punten gaat concentreren. Een minister of staatssecreta ris die verder wil gaan (rechtstreekse greep op de beleggingen ol helemaal nationaliseren) mikt op een doel dat toch niet geraakt kar worden en brengt verbeteringen die vermoedelijk wel te bereiker zijn, daardoor in gevaar. En dat terwijl ook zonder nationalisatie het verzekeringswezen in het belang van de doorsnee-burger een heel stuk doorzichtiger gemaakt zou kunnen worden. Weeroverzicht Dikke rookwolken stijgen op uit een Egyptische ondergrondse hangar aan de westelijke oever het Suezkanaal. Voor hun vertrek staken de Israëlische troepen de hangar in brand. Overmeesterd door politiemannen ligt de bankrover op de grond, nadat hij door een schot hoofd gewond was geraakt. Rijk verkleint studieschuld huisartsen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het rijk zal 5000 gulden van de studieschuld van 15 mille van huisartsen-in-oplei- ding voor zijn rekening nemen. Deze toezegging deed staatsse- cretaria Hendriks gisteren tij dens het Tweede Kamerdebat over de begroting Volksgezond heid. De bewindsman kwam hierbij ge deeltelijk tegemoet aan de wens van de regeringspartijen PvdA en KVP, om de studieschuld van huisartsen-in-opleiding ge heel te laten vervallen. Hij ontraadde de Kamer een amendement van het KVP-ka- merlid mevrouw Corneüssen om het bedrag van 15 mille te split sen in een stagevergoeding van 5000 gulden en een renteloze le ning van 10.000 gulden, welk be drag zal worden kwijtgeschol den a's de hu'sarts een bepaal de tijd die functie uitoefent. De meerderheid van de kamer was van mening dat de huisart sen worden achtergesteld bij He adsniran'-soeciaiisten, die til- dens hun op'eiding een sa'aris OliSSELDORF/PARIJS (AFP) Een bankrover die gis termiddag in het stadje Hilden bij Düsseldorf een overval pleegde is vanmorgen na een schietpartij gearresteerd. Een gijzelaar die hij op zijn vlucht had meegenomen bleef ongedeerd. De overvaller, vermoedelijk een Nederlander, gijzelde aanvanke lijk vier employees van het bankfiliaal en eiste in ruil voor hen een losgeld van anderhalf miljoen mark en een helikopter. Na urenlange onderhandelingen ging h ij er met één gijzelaar vandoor in een auto die de poli tie beschikbaar had gesteld en met een buit van 630.000 mark. De overige gijzelaars had hij eerder vrijgelaten. In Leverkusen, ten noorden van Keulen, wist de overvaller een achtervolgende politie-auto tot stoppen te dwingen na de inzit tenden te hebben bedreigd. Hij reed daarmee naar Hilden waar hij uitstapte en zich in een por tiek verschanste. De overvaller ging akkoord met het ruilen van de gijzelaar voor een politie agent. Tijdens de uitwisseling ontstond een vechtpartij waarbij de overvaller werd overmees terd. Bij diverse schietpartijen, gisteravond in Parijs, zijn drie Noordafrikanen en twee Franse politiemensen gewond. In de Franse hoofdstad werden giste ren drie bankovervallen ge pleegd. Bij een van de overval len, gepleegd door vier gemas kerde mannen in de buurt van de effectenbeurs werd twee mil- jloen franc buitgemaakt. Een van die schietpartijen deed zich voor toen politiemannen gisteravond laat drie mannen uit een bank zage,n komen. Plot seling klonken schoten en stort ten twee agenten zwaar gewond neer. De bandieten wisten te ontsnappen. Vliegramp bij Pago Pago: 92 doden PAGO PAGO Een boelng-707 van Pan American Airways met 102 mensen aan boord Is giste ren bij Pago Pago op het Sa- moa-eiland Tutuila neergestort. Er zijn tien overlevenden van wie de meesten ernstig gewond zijn. Het aantal doden is 92. Het toestel was op een lijnv'ucht van Auckland in Nieuw Zeeland naar Honoloeloe toen de vlieger vlak voor de tussenlanding op het vliegveld van Pago Pago meldde dat er brand aan boord was. Het v'iegtuig kwam enkele ticnta'len meters voor de lan- d'ngsibaan terecht. Een van de over'evenden, die er niet zo slecht aan toe was. zei dat er paniek aan boord was ontstaan en de mensen zich voor de uitgangen hadden ver drongen. De meesten kwamen in de vlammen om. Onder de doden bevindt zich een Neder lander. Lichtreclame mag weer aan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met ingang van aanstaande maandag zullen bui- tenllchtreclames van neon- en t.l.-buizen weer mogen branden. De minister van Economische Zaken hetft hiertoe de beschik king benerkinJ1 verbruik electrl- cltelt 1973 gewijzigd. De minister besloot tot deze wijzi ging omwille van de werkgele- genhe'd in de lichtreclamebe- drijven en omdat A*. wat betere vooruitzichten voor de energie voorziening deze maatregel ver antwoord maken. De andere be perking betreffende de verlich ting van winkels en etalages blijven geldig. '•#- zonnig cü opklarngen bewolking 19 temperaturen ■w-w warmtefront -r-r kou-front windrichting ion luchtdruk m misbaren H hoge-dnitgebied L lage-drukgetxed vcrplaatsmgsrichting ■SM UTRECHT ANP) Aanstaande zondag zal het Britse spoorweg personeel wederom het werk neerleggen, waardoor het gehele treinverkeer in Engeland stil komt te liggen. De boten van en naar Engeland, zullen op de normale tijden afvaren en de verbinding tussen de havens en Londen zal met bussen worden geregeld, zo meldt de NS. DAR ES SALAAM (AFP) - In Noord-Tanzania zijn 28 school kinderen in een ziekerhu s opge nomen, omdat zij aan een lach ziekte lijden. Volgens de artsen gaat het om een besmettelijke vorm van hysterie. De school is gesloten. Vrachtauto moest keren: schade f 70.000 SOEST (ANP) Een vrachtwa genchauffeur uit Amersfoort heeft gisteren bij een fabriek in Soest voor t:endu:zenden gul dens schade aangericht, toen hij op een pie'ntje voor het bedr jf (waar hij overigens niet moest zrjn) wide keren, maar met zijn vrachtwagen niet onder een 3.5 ton zware luifel bleek door te kunnen. D« lu fel b-ak grotendeels af en nam een deel van de fabr eks- gevel mee. Bovend en begon de automatische sprinkler-installatie door het ongeval te weken n enkele delen van het bedrijf, ten* jl s renes begonnen te loe'en en v:a een automa' sche lijn de brandweer werd gealar- meerd. H.ewel de cpb n» van de vracht wagen door de 13 me'er brede lu'fel gro endee's in e'kaar werd gedrukt, bleef de chauf feur ongedeerd. De schade wordt geraamd op ongeveer 70.000,-. De Bilt Vanochtend lag een de pressie met een kerndruk van ongeveer 970 mbar bij Zuid- wcst-Ierland. Het ziel er naar uit. dat dit lagedrukgebied mor gen dicht bij Schotland zal lig gen. Een koufront zal Neder land met betrekkelijk weinig aktiviteit gedurende de nacht passeren, waarna het weer mor gen door een enigszins onstabie le zuidwestelijke luchtstroming zal worden bepaald. De tempe raturen blijven aan de hoge kant. In de nacht van gisteren op vandaag bleven de min. temp. boven nul. Enkele sta tions meldden een minimum van plus een graad. In Zuid- oost-Du tsland werd het op en kele plaatsen min een graad en in Polen hier en daar nog iets kouder. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Vooral aanvankelijk regen, later opklaringen iets lagere tem- j peraturen. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor zondag j Aantal uren zon: nul tot 5 i Min. temp.: van —1 tot 4 gr. Max. temp.: van 4 tot 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deden Belde Kindhoven Den Helder Luchlh. Ktd. Vllsslngcn VA Limburg Aberdeen Alhcni- Bnrcelona Berlijn Helsinki InnsbrUck Kopenhagen 1 WEERSTAATJE I bew. 10 O Ln* Pnlmns New York Tcl-Avlv Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks van Volksg zondheld zal op aandrang van de Tweede Kanier opnieuw een poging doen om de betrokke nen bij de affaire Dennendal tot het zoeken naar een bevredigende oplossing te brengen. HIJ zegde dit gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van Volksgezondheid toe, toen „Dennendal" uitvoerig aan de orde kwam. De bewindsman verwierp de verwijten van met name de VVD. „Voor mij hebbïn steeds de belan gen van de patiënten voorop gestaan. Ik heb me niet in het conflict gemengd. Het bestuur van de Willem Arntz-stichting heeft de heer Hendriks laten weten niets te voelen voor de instelling van een commissie van goede diensten. Volgens het bestuur kan de W.A.-raad al als een commissie van goede dien-^en beschouwd worden. De raad heeft intussen het initiatief genomen de „verzelUtnnd'ging" van de hoofdafdelingen (waar onder Dennendal) te versnellen. Het oudercomité van Dennendal heeft laten weten, dat de behandelmethode in Dennendal helemaal geen omstreden punt is. „Het gaat alleen om de persoon Carel Muller die volstrekt onaanvaardbaar is geworden."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9