ACTIE MIDDENSTAND EEN DUIDELIJK SUCCES Min. Vorrink: geen behoefte mineunota MEER OPNAMEN IN ZIEKENHUIS Gereformeerde synode argwanend tegenover wildgroei in oecumene Ziekenzorg moet voorzichtiger en naar mensen toe O Randkrant OMVANGRIJKE STUDIE JODEN EN CHRISTENEN IN EERSTE EEUWEN D. P. R. gaat verder met „geloofsleven buiten de kerk" KORTE METTEN VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT i PAGINA 7 Verheugde NKOV-voorzitter: Van t parlementaire redactie DEN HAAG „De actie van de midden stand is een duidelijk succes geworden". Zo reageerde, zichtbaar verheugd, de voorzitter van het Nederlands Katholiek Ondernemers- verbond (NKOV), de heer W. Perquin, op do nieuwste voorstellen van minister Lubbers en staatssecretaris Hazekarap (Economische ZaKen) om tui een oplossing te komen in hel geschil over de doorberekening van de kos tenstijgingen in de prijzen. „De minister probeert de strekking van do motie die dinsdag in de Tweede Kamer werd aanvaard waar te maken", aldus Perquin. Hij kondigde aan, dat de harde acties waar mee de middenstand nog maandag op haar protestvergadering in Den Haag had ge dreigd, zullen worden opgeschort. „Zolang we met de regering weer aantafel zitten, zouden deze acties geen enkele zin hebben". In een kort vraaggesprek somt de heer Per quin een aantal winstpunten op, die volgens hem direct voortvloeien uit de campagne welke de middenstandsorganisaties de laat ste tijd tegen de verscherpte prijsmaatrege len van de regering hebben gevoerd: de motie van de Kamer, waarin van de regering werd geëist, dat het hele midden- en kleinbedrijf buiten de wachttijdregeling van vier weken voor het doorberekenen van kostenstijgingen in de prijzen wordt gelaten, functioneert nu duidelijk in het verdere be leid van de bewindslieden op Economische Zaken. de publieke opinie en de Tweede Kamer vinden, dat de middenstanders terecht heb ben gereageerd tegen de voorgenomen maat regelen van de regering. Minister Lubbers erkent in feite, dat hij het midden- en kleinbedrijf niet voor verdere kosten moet laten opdraaien. Veel lof heeft de heer Perquin voor de con fessionele partijen: -Uit hun stemgedrag bij de aanvaanrding van de motie blijkt dat zij een consequent beleid willen voeren ten aan zien van het midden- en kleinbedrijf. De heer Perquin geeft toe. dat de houding van de confessionelen ook wel een beetje zal zijn ingegeven door verkiezingsoverwegin gen Maar dan nog vindt hij zo'n houding moedig, omdat KVP en ARP tenslotte te maken hebben met enkele ministers, die in het kabinet zijn gaan zitten na daarvoor eerst van de partij toestemming verkregen te heb ben. Je kunt dan wel zeggen: we gedogen het kabinet alleen maar. Maar je kunt natuurlijk niet je eigen ministers om de haverklap la ten vallen, zo meent hij. Perquin ontkent ten stelligste dat de midden standsorganisaties van plan waren om 't ka binet beentje te lichten. „We wilden wél dal 't kabinet met een beter conjunctuurbeleid zou komen. Een beleid, waarbij ook ruime aandacht wordt geschonken aan de noden van het midden- en kleinbedrijf". Volgens de heer Perquin hebben bij de bepa ling van het prijsbeleid door het kabinet niet alleen economische motieven een rol ge speeld. „Ik heb zo mijn redenen om aan te nemen dat de ingreep in de prijzen primair is geschied om politiek-psychologische rede nen. De keuze werd bepaald door het feit, dat 't kabinet straks in een nog knellender situa tie komt, als de werknemers hun eisen ten aanzien van de prijscompensatie in de lonen op tafel leggen. De redenering is dus: „Pak de prijzen maar hard aan, dan kom je straks niet in de verdrukking als de lonen moeten worden aangepast aan de gestegen prijzen". Perquin verdenkt minister Boers- ma (Sociale Zaken) ervan de kwade genius achter deze filosofie te zijn. Volgens hem denkt Boersma alleen maar termen van: „Hoe houden we de vakbeweging zoet?" Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks voor volksgezondheid zal de tweede kamer binnen afzienbare tijd zijn nota over nieuwe structu ren van de gezondheidszorg aanbieden. Hij kondigde dat gisteren aan bij behandeling van de begroting volksgezondheid. De staatssecretaris zei, dat de huidige situatie rond de zorg voor de gezondheid, die geken merkt wordt door verouderde structuren en ondoorzichtige systemen, dringend verbeterd moet worden Volgens hem wordt duurt wil hij niet wachten. Een evenwichtige spreiding van de gezondheidsvoorzieningen is vol gens hem het beste te realise ren dn regio's. De provincies zijn daarvoor te groot, de gemeenten te klein. terecht gesproken van wildgroei Een ander belangrijk punt an de en een lappendeken van voorzie ningen. Het gevolg daarvan is, dat de mens niet meer centraal staat en dat is nu juist niet' de bedoeling. Vooruitlopend op een aantal pun ten, die in zijn nota aan de orde komen, zei de heer Hendriks dat voor een nieuwe structuur i Tegionale opzet van funda- vernieuwde opzet is volgens de -heer Hendriks de verschuiving van de gezondheidszorg van bin nen de ziekenhuizen naar bui ten. Bij zo'n verschuiving krijgt de huisarts, alleen werkend of in groepsverband, opnieuw de centrale plaats in de gezond heidszorg, die hij behoort te hebben. menteel belang is. Hierdoor Over de in de Kamer bekritiseerde verstaat hij de vorming van be perkte, overzichtelijke gezond heidsregio's, waarbinnen kan worden voorzien in een vrijwel volledige dienst- en hulpverle ning. De staatssecretaris zou die ge zondheidsregio's graag willen koppelen aan de gewestvor ming, maar als deze te lang personeelstop in ziekenhuizen andere inrichtingen merkte de staatssecretaris op dat het gaat om bevriezing van het perso neelsbestand en dat er geen sprake is van ontslagen. Hij wees ook op de mogelijkheid voor de inrichtingen om als het personeel wordt overbelast, ont heffing te vragen. Vliegende schotel Een wetenschappelijk team dat op 30 juni 1973 in een Concorde boven centraal Afrika een totale zonsverduistering bestudeerde, heeft, zonder het te weten dit merkwaardige voorwerp gefotogra feerd. Het is een schotelvormig object met een doorsnede vah meer dan 200 meter. Toen deze opname gemaakt werd vloog de Concorde boven Tsjaad op een hoogte van 17.000 meter. In de „wandelgangen" van het Kamergebouw even een kort gesprek tussen minister Vorrink en pre mier Den Uyl: de laatste had juist vragen beantwoord over de distributie, terwijl mevr. Vorrink nog voor de Kamer moest verschijnen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) is bijzonder geïrriteerd geraakt door de motie van D'6G-fractieleider Terlouw, die wil dat het kabinet Den Uyl haar meer invloed geeft op beleidsbeslissingen in milieuzaken. Duidelijk in haar wiek geschoten zei minister Vorrink gistermid dag in de tweede kamer: „Ik heb geen enkele behoefte aan deze motie, en ik heb geen zin om met dit briefje naar hetkabi- net terug te gaan. Ik sta volle dig achter 't kabinetsbeleid. Als de kamerleden meer invloed aan het milieubeheer willen toe kennen, moeten ze dat maar met de ministers afzonderlijk CHU, antwoordde de verbolgen bewindsvrouwe, dat het echt niet zijn bedoeling is van haar een „superminister" voor mi lieuzaken te maken". „Er is al leen een coördinatie van het mi lieubeleid nodig, en met mijn motie wil ik het kabinet herinne ren aan zijn eigen voornemens". De stemming over de motie- 'Terlouw vindt volgende week dinsdag plaats. bij andere begrotingen aan de Uit het milieudebat bleek nog, dat orde stellen" Ze voegde hier nog aan toe, dat je niet binnen negen maanden even een milieubeleid uit de grond kunt stampen. Volgens Vorrink is de aanpak van de oliecrisis een duidelijke testcase geweest voor het milieubeleid van de regering. Daarbij is vol gens haar niets beslist dat met het milieubeleid in strijd is. Terlouw, wiens motie behalve van de vijf regeringspartijen ook de steun heeft van VVD, DS'70 en het rijksinstituut voor de volks gezondheid in februari komt met de uitslag van een onder zoek naar de vermindering van het verkeerslawaai op de auto loze zondagen. Over het ver keerslawaai zei minister Vor rink nog, dat ze niet kan belo ven dat het in 1980 in Nederland doodstil zat zijn. Eind 1974-begin 1975 valt de eerste regeling op dit gebied te verwachten in de vorm van een wet op de ge luidshinder. Sam Goldwyn overleden LOS ANGELES AP) Samuel Goldwyn, de exuberante poolse immigrant die een der oprich ters van de Amerikaanse filmin dustrie was en later de meest onafhankelijke Amerikaanse filmproducent werd, is donder dag op 91-jarige leeftijd overle den. De oorzaak van zijn dood is niet onmiddellijk bekend gemankt. Goldwyn, de G. uit MGM, was enige tijd geleden in het zieken huis opgenomen waar hij werd behandeld voor kwalen samen hangend met zijn leeftijd. Grote praktijk van huisarts: sen meer kwamen, zou het aan tal ziekenhuisopnamen waar schijnlijk met 10.000 dalen. UTRECHT (ANP) Het aantal patiënten van een hulsartsen praktijk is van invloed op de medische „consumptie": een minder grote praktijk leidt tot Dit is een conclusie van een rap- minder ziekenhuisopnamen. Dit port dat in opdracht van het mi- De stijging van het beddenbe- geldt vooral voor de patiënten nisterie van Volksgezondheid is stand in de algemene ziekenhui- De grootte van de huisartsenprak- boven de 45 jaar. Als er voor uitgebracht over het verband zen blijkt gepaard te gaan met tijk is ook van invloed op het deze leeftijdsgroep 100 huisart- tussen vraag en aanbod in de een stijging van het aantal opna- doorverwijzen naar specialisten: gezondheidszorg. Het rapport is opgesteld door een projectgroep onder leiding van de Leidse hoogleraar dr. B. M. S. van Praag. men en van de ligduur. Als het aantal bedden met 10 pet toe neemt, dan stijgt het aantal verpleegdagen bij gelijkblijven de omstandigheden met 8,5 pro cent. hoe groter de praktijk des te groter het aantal verwijzingen, Hoe kleiner de praktijk des te korter weer de specialistische behandeling, omdat de huisarts dan waarschijnlijk meer aan. nazorg kan doen. Naar de oor zaken van een en ander is geen onderzoek ingesteld. Volgens premier Den Uyl heeft de benzinedistributie tot bij na hysterische toestanden geleid. In het kabinet of daarbuiten? Schop Een Britse rechter heeft zon der er zich van bewust te zijn olie gegoten op het vuur van de nationale controverse toen hij een echtscheidings zaak behandelde, waarin de man zijn vrouw zou hebbeiX geschopt. De rechter zei, dat als de man een mijnwerker uit Zuid-Wales geweest zou zijn, hij niet zo zwaar aan de schop getild zou hebben. „Maar de man was een be schaafd heer", aldus de 66- jarige rechter. Hij heeft la ter zijn verontschuldigingen aangeboden aan de üriise mijnwerkers (die op het ogenblik in een loonconfUct gewikkeld zijn met de rege ring) na woedende reacties van beledigde mijners in heel Engeland. Een functio naris van de bond van mijn werkers in Zuid Wales zei: „Mijnwerkers zijn niet meer geneigd dan andere om hun vrouwen te mishandelen". De rechter heeft thans be kend zich „volkomen bela chelijk" gemaakt te hebben Wat gebeurt er als Den Uyl in de woestijn zit? Niks. Wordt alleen het zand duurder. In de schaatssport wordt nog eens zo hard gereden dat de dood als winnaar aan de fi nish staat. De vakbonden krijgen hun zin: Peiger ligt al bijna Plat(je). Bewijzen Premier Den Uyl heeft in een interview gezegd, dat het mislukken van de distributie voor een deel te wijten is aan de oliemaatschappijen omdat zij de pomphouder.' hebben bevoorraad zonder onmiddellijke inlevering van bonnen. Zulke beschuldigin gen uit je natuurlijk niet als je geen keiharde bewijzen in handen hebt. Zeker niet, als je dan bovendien nog eens' de hoogste politieke gezagsdra ger bent. De Shell ook niet de eerste dc beste toverde onmid dellijk een brief te voor schijn van het Rijksbureau voor Aardolieproduhten onderdeel van het ministerie van Eonomische Zaken waaruit bleek, dat minister Lubbers persoonlijk akkoord was gegaan met die wifzc Premier Den Uyl heeft ook eens gezegd, dat die gouden tijd van vóór de oliecrisis niet meer zal terugkeren, dat de votte kluif schraal gesab beld was. Daar had hij na tuurlijk ook keiharde bewij zen voor. Benzinedistributie: loop naar Laatste stellingen Wellicht wordt de olieboycot opgeheven indien de Neder landse regering er de Arabi sche landen op wijst dat dc storflo in Nederland zal da len als gevolg van de olie boycot. In een aantal plaatsen Is een hechte samenwerking ontstaan tussen de hervormde gemeen te, de gereformeerde kerk en die rooms-katholieke parochie, -•aarbij door de laatste verder wordt gegaan, dan door het .«piscopaat wordt toegestaan. Ik verheug mij over gezamen lijke gemeenschapsbeleving In Jezus Christus, maar ik vraag me wel af of daar wel echt sprake is van een oecumeni sche daad van de r.k.-paro- chie. Deze opmerkingen maakte de praeses van de synode van de gereformeerde kerken, dr. A. Kruyswijk, tijdens de synode vergadering, die deze week in Lunteren is gehouden. Dr. Kruyswijk zat met het pro bleem, dat protestantse kerken in die gevallen omgaan met partners, die de richtlijnen van het kerkverband overtreden. De bisschoppen moeten hun eigen boontjes weliswaar dop pen, zo zei de synodepraeses, maar met hun wijze van dop pen ben ik niet altijd even ge- lukkg. In dit verband dient ook ver meld, dat de provinciale gere formeerde synode van Zuid Holland-West binnenkort een verzoek zal ontvangen zich te bemoeien met de oecumeni sche ontwikkelingen in Leiden, die leden van de generale sy node der gereformeerde ker ken ietwat vreemd voorkomen. Dr. B. Wentzel uit Den Haag deelde de synode mede, dat de gereformeerde dominee H. Hortensius met een hervormde collega en een rooms-katholie ke priester (J. van Well red.) een soort synthese heeft gevon den tussen eucharistie en avondmaal, dat ze samen vie ren. Medegedeeld werd, dat de provinciale synode zal nagaan of hier van „ongeoorloofde oe cumenische wildgroei" sprake is. De synode besprak ook uitge breid de samenwerking tussen hervormden en gereformeer den. waarbij werd geconsta teerd dat op de weg van een wording geen stap gezet werd, maar men is aan elkaar ge wend geraakt, hetgeen al een belangrijk winstpunt is. Na veel en vaak verward dis cussiëren werd besloten het „samen-op-ewg-gaan" voort te zetten en het groeiend contact met de Nederlandse hervorm de kerk uit te bouwen met de term „samenhang" als koers- richting. Een ontwerp-statuut werd in zoverre gewijzigd, dat de term „gemeenschappelijke synoden van de twee kerken" werd vervangen door „ge meenschappelijke vergadering van synoden". Op de gezamen lijke synode van beide kerken vor g jaar juni in Utrecht gaf men er de voorkeur aan veel verder te gaan. De gerefor meerde synode remde duide lijk wat af. „De kerkelijke ba rometer geeft geen zonnig weerbeeld", zo merkte een sy nodelid op. KERK EN WERELD In Leiden zijn deze week de eerste exemplaren uitgereikt van het eerste deel van een omvangrijke studiereeks over „Betrekkingen tussen het jo dendom en het christendom, met name ln de eerste twee eeuwen van de christelijke jaartelling". Ongeveer negen jaar geleden heeft Davld Flusser, hoogle raar aan de Hebreeuwse Uni versiteit te Jeruzalem in Ne derland en elders voordrachten gehouden over de joodse ach tergrond van het Nieuwe Tes tament, welke lezingen ruime aandacht hebben getrokken. Als gevolg daarvan is een aan tal geleerden (joden en chris tenen) uit verscheidene landen bijeengekomen. Een en ander resulteerde in de oprichting van een in Amster dam gevestigde stichting „Compendia rerum judaica- rum ad novum testamentum" met de bedoeling een breed historisch werk op te zetten, dat de betrekkingen tussen jo dendom en christendom behan delt, met name in de eerste twee eeuwen van de christelij ke jaartelling, maar met een noodzakelijke terugblik op de geschiedenis van het jodendom in de twee eeuwen daarvoor. Samen met het aan het eind van het jaar verschijnende tweede deel wil het eerste deel in de reeks een overzicht ge ven van dc geografische situa tie, de politieke geschiedenis en het sociale, culturele en gods dienstige leven van het joodse volk in de eerste eeuw. Het boek is het eerste tastbare resultaat van een project dat in Nederland werd begonnen, samen met velen in de hele wereld werd opgezet en nu vanuit Leiden en Jeruzalem wordt geleid. Algemene redac teuren zijn M. de Jonge hoog leraar voor het Nieuwe Testa ment te Leiden en S. Safrai, hoogleraar in de geschiedenis van het joodse volk aan de He breeuwse universiteit te Jeru zalem. Het project wil speciaal aan dacht schenken aan het ont staan van een aparte christe lijke groep binnen het Joden dom van de eerste eeuw en de relaties tussen joden en chris tenen in do eerste twee ecu wen. Het probeert die periode van zoveel mogelijk kanten te belichten met inbreng van zo veel mogelijk specialisten van verschillende wetenschappelij ke en levensbeschouwelijke achtergronden. Dat is een actuele zaak: wat toen is gebeurd, is in grote trekken nog bepalend voor de verhoudingen nu. In de laatste twee delen van de reeks, die uit tien delen zal bestaan zal dan ook worden aangegeven hoe de in de eerste twee eeu wen genomen beslissingen die leidden tot een gescheiden voortbestaan van Jodendom en christendom, hebben doorge werkt tot heden. „Geloofsleven bulten de kerk" zal opnieuw het thema zijn waaraan de Diocesane Pasto rale Raad Rotterdam zich in hoofdzaak zal wijden tijdens haar eerstvolgende vergade ring. Deze bijeenkomst zal worden gehouden in de gebrui kelijke plaats van samen komst: het Adelbertscentrum aan de Röntgenweg 99 te Delft en wel op maandag 11 februa ri. Aanvang 19.30 uur. Het bestuur zegt in een mede deling bij de agenda, dat het wenselijk lijkt de voortgezette behandeling van het thema al lereerst te richten op een ver dere bewustwording van de diepste oorzaak der vervreem ding ten opzichte van de ge loofsgemeenschap. waarvan gedistancieerdheid en verzet mogelijk slechts s:gnalen zijn. Daarop zouden dan vervolgens zinvolle suggesties kunnen worden opgebouwd voor de di verse vormen van katechese. De vergadering zal opnieuw worden bijgewoond do r pater drs. A. M. M. de Bot, die het thema heeft ingeleid. De Raad van Kerken in de Verenigde Staten adviseert alle aangesloten kerken hun Inves teringen uit Zuid-Afrlka Nami bië, Rhodesië en de Portugese koloniën terug te trekken. Het gaat om achtenveertig miljoen dollar. In een rapport, resul taat van anderhalf jaar onder zoek, wordt geconcludeerd dat de groei van de industrie de macht van de blanken slechts bevordert. Buitenlandse inves teringen hebben bijgedragen tot het verslechteren van de si tuatie van de niet-blanke be volking. Tot 1985 moeten er bij een bevolkingsgroei tot 3.6 miljard mensen nog zeshonderd mil joen arbeidsplaatsen in de lan den van de derde wereld wor den gecreëerd, aldus verklaar de pater Alban MUIler s.j. van het katholiek secretariaat voor Europese vraagstukken, tij dens een bijeenkomst, belegd door de katholieke academip van Berlijn. Bij een groei van de bevolking in dezelfde tijd in de ontwikke'inqlanden tot 1.2 miljard mensen zullen daar maar 117 miljoen arbeidsplaat sen nodig zijn. Naar aanleiding van hef „jaar van de bevolking" van de Verenigde Naties wil de In diase bisschoppenconferentie een verklaring over gezins planning publiceren, die zich oriënteert op de encycliek „Humannc Vltae". Met de voorbereiding daarvan is een team van deskundigen belast, bestaande uit dokters, theolo gen en sociologen. De Romeinse congregatie voor de geloofsleer heeft de leiding van de jezuïeten ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de opvattingen over homosexualiteit van de Amerikaanse jezuïet Johu McNeill en diens werk onder homofielen. Pater McNeill, professor in de ethiek nan het Woodstockcollege te New Vork, raadt de homofielen aan als andere oplossingen niet haalbaar zijn een persoonlij ke relatie te sluiten, die geba seerd is op liefde en ook de li chamelijke li fde niet uitsluit. Alle betrokkenen weigerden commentaar op het berichl van het Romeinse onderzoek. Na een discussie van zes dagen met de regering en met vertegenwoordigers van de commissie voor de grondwets hervorming en de Ghanese vereniging voor gezinsplanning hebben de bisschoppen van Ghana zich openlijk en defini tief gekeerd tegen het wets voorstel om abortus toe to staan. Zij vragen alle katholie ken om zich van elke vorm von nbortus te onthouden. Dok toren en verpleegsters worden opgeroepen hun meuewcrklng bij alle ingrepen tot vruchtaf drijving te weigeren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7