TWEE ONEINDIG LIJKENDE MINUTEN Roebels en stimuleren meer woonruimte sport in Rusland Wereldtitels skiën staan op het spel in Sankt Moritz m 4-v. K-'i v'r' X -Cjt °V Noteer bij de radio VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ST. MORITZ Twee oneindig lijkende minuten is hun lot ver bonden mef snelheid. Onbewust registreren ze het voorbijflitsen de groen van dennebomen. Bo ven het fluiten van de wind in hun vülhelmen vangen ze flar den van toejuichingen op. Maar hun ogen zijn strak gericht op de witte diepten voor hen, die met honderd soms honderdender tig kiiometeT per uur op hen af komen, wegglijden onder benen die als schokbrekers fungeren, als rem en als stuur. Wedstrijdskiërs zijn tijdens hun afdaling net als de coureurs in hun formule-1 race: eenzame mensen, die schuil gaan achter e«n waas van romantiek. De komende week zal Nederland kennis met hen kunnen maken als de NOS directe reportages uitzendt van de wereldkampioen schappen skiën, die van zaterdag 2 tot en met zondag 10 februari in het Zwitserse Sankt Morzitz worden gehouden. Hoewel het skiën in ons land steeds meer aan populariteit wint en ruim honderdduizend Nederlanders (van 170 000 win- tersportgangers) op de lange latten de besneeuwde bergen in gaan, heeft het skiën als wed strijdsport nog weinig bekend heid gekregen. Gezien de toenemende belang stelling in ons land heeft de NOS besloten deze keer ruime aandacht te besteden aan deze wedstrijden, die eens in de vier jaar worden gehouden en in de Alpenlanden miljoenen aan de beeldbuis kluisteren. Voor de Nederlandse kijker, die de rechtstreekse uitzendingen en samenvattingen wil volgen, is het nuttig iets meer van de tech nische details van dit spectacu laire winterse evenement te we- Drie onderdelen De wedstrijden bestaan uit drie onderdelen: de afdaling, reuzen slalom en slalom. Voor de liefhebber van snelheid, moed en kracht is de afdeling het spectaculairste onderdeel van de wedstrijden. Met een mi nimum aan bochten, d.w.z. ver plicht te nemen poorten die in het steile parkoers zijn aange bracht moet over een lengte van 3075 meter een hoogteverschil van 305 meter worden overwon nen: gemiddelde dalingshoek is zestecitwintig procent. De gemid delde snelheid van de skiër kan oplopen tot 130 kilometer per Omdat vroeger veel fatale onge lukken voorkwamen, is de „af daler" verplicht een valhelm te dragen en deel te nemen aan de non-stop afdaling, die de dag voor de officiële wedstrijd wordt gehouden. De reuzenslalom is eigenlijk een tussenvorm, tussen de snelle af daling en de virtuoze slalom. In feite skiën de meeste recreatie ve skiërs op deze manier al leen wat langzamer en zonder de ongeveer veertig poorten die de wedstrijdskiër moet doorkrui sen, lenge: 1200 mter, hoogte verschil 405 meter, dalingshoek 31,4 procent. Voor de deelnemer en kijker ls de slalom (lengte 615 meter, hoogte 225 meter, hoek 36,6 pro cent) ongetwijfeld het meest ze nuwslopende onderdeel. Door zestig zeventig poortjes schiet de skiër'ritmisch van links naar rechts de diepte in. SC*- LINDA ESSER Bij alle onderdelen is het par koers voor de dames iets korter dan voor de heren. Voor slalom en reuzenslalom gelden de to- taaltijden van twee manches. Poorten die gemist worden lei den automatisch tot diskwalifica tie. Deelnemers Aan de wereldkampioenschap pen skiën doen dit jaar vijfen dertig landenteams mee met ruim driehonderd deelnemers. Hoewel de favorieten uiteraard gezocht moeten worden in de kringen van de uitgesproken ski landen Oostenrijk, Zwitser land, Italië, Frankrijk en de Verenigde Staten heeft ook Nederland dit jaar een sterk team op de been gebracht, waarbij aangetekend mag wor den dat ons lage landje al mag juichen als bijvoorbeeld een der tigste plaats op een onderdeel zou worden bereikt. In de vaderlandse equipe die uit een dame en vier heren bestaat, zijn de ogen gericht op de twin tigjarige Linda Esser, dochter van oud-hockey-international (Togo) Dick Esser, die als vlie ger werkzaam is bij Swissair. Linda Esser, wonende in de om geving van Zürich, heeft de bes te trainingsmogelijkheden ge had. Zij zegevierde o.a. magis traal bij de slalom bij de wed strijden der Lage Landen (En geland, Denemarken, België en Nederland) enkele weken gele- In de herenploeg, die de Neder landse Ski Vereniging heeft af gevaardigd, geven vooral de prestaties van de pas zeventien jarige Lodi Pieters goede hoop op een klassering onder de eer ste vijftig. Lod'i Pieters uit Rot terdam en fervent lid van de Wassenaarse hockeyvereniging De Kieviten, is onlangs in het Franse Val d'Isere Nederlands kampioen geworden. De overige deelnemers zijn: Tom van der Meer (24). uit Vught en studerend in Leiden, won de afdeling van de Lage Landen, Zeno Lampe (24), stu derend in Delft, enkele malen nationaal kampioen en Etto van Waning (27), uit Den Haag, die als oudste een brok zelfvertrou wen er ervaring inbrengt. Kaviaar Sankt Moritz, waar in 1948 de Olymp'sche winterspelen werden gehouden, is een bekend cen trum van de wintersport. Het gunstige klimaat op 1850 meter hoogte, de droge lucht en de krachige zon, en vooral ook de prachige skipistes, hebben het in een halve eeuw doen op bloeien tot een ideaal ski- en kuuroord, waar de rijken der aarde zich gaarne ophouden in luxueuze hotels en eigen chalets. Stamgasten, zoals de Sjah van Perzië met huidige en vorige vrouw, Henry Ford, de Duitse kledingkeizer Willy Bogner, de Aga Kahn, de Griekse reders Niarchos en Onassis, GUnter Sachs, Herbert von Karajan, Ira von FUrstenberg om er enke len te noemen steken elkaar in een jet-set „spielerei" de loef af met privévliegtuigen, hel'kop- ters. feesten, kleding en cham pagne. Vandaar misschien dat Sankt Moritz de enige wintersport plaats in Europa is waar in de hoofdstraat een kruidenier boven zijn winkelruit het eenvoudige bord heeft aangebracht: „Thee. koffie en kaviaar", terwijl de banken n:et schromen saven goud ten toon te stellen in hun uitnod gende etalages. Weinig rust Sinds deze plaats met zijn be scheiden 5700 inwoners, 7000 ho telbedden en woningen voor nog eens 10.000 bedden, in 1971 als plaats voor wereldskikampioen- schappen werd aangewezen, heeft net organisatiecomité wei nig rust meer gekend. De zesendertig skiliften en twaalf „Bergbahnen" werden nauwkeurig geïnspecteerd. Er werd 120.000 kubieke meter grond verschoven veeal met behulp van springstof, terwijl 10.000 kilo graszaad werd ge plant om de verneuwde hellin gen tot mooi gras en dus per fecte skipistes om te toveren. De school werd perscenrum (voor tweeduizend journalisten), computers werden geïnstalleerd voor het razendsnel verwerken van resultaten. Zestig bussen vervoeren deelnemers en bezoe kers. Tien tv-camera's verslaan de afdaling, negen de reuzen-sla lom en vijf de slalom. En wat is een gebeurtenis als deze zonder herkenningsmelodie en vignet? Welnu, ze zijn er. MARIJKE VAN BERKEL Signa! Ziel 1955 m Ober Alpina In deze witte wonderwereld slrijden de dames om de Europese üchaatstitel. De Medeobaan In Alma Ata verkeert op de foto nog in het beginstadium, (I960). Het was aanvanke- lijk een groot meer in een bergketen. Zeventien jaar werd daar gereden op natuurijs. Zes jaar geleden werd er een kunstijs baan van gemaakt waardoor de maanden dat er geen natuurijs is (zeven van de twaalf) ook konden worden gebruikt voor training en eventueel wedstrijden. Zelfs in de zomermaanden, als de recreatiesport er kan worden be dreven, is de baan intensief in gebruik. Niet zelden schaatsen twee- tot drieduizend recreanten er bij een temperatuur van dertig graden Celsius. In de zomer is het In Alma Ata even warm als het koud is in de winter. Op 28 februari 1972 lag de baan erbij zoals deze thans te zien is: aangepast aan de eisen van de ISU, omringd door tribunes. Dit is het traject waaruit de af' daling bestaat. Piz Na/r P/tschen Start 2760 m Felsen Munt da San Murezzon ALMA ATA Massasport ls in Rusland een normaal verschijn sel en de „Spartakiade" is er een basis van. Het is een groots opgezet sportevenement waar aan scholen, fabrieken en insti tuten deelnemen en het omvat vrijwel alle wintersporten. Deze winter wordt de derde Sparta kiade georganiseerd. Ruim een jaar geleden werd de Spartakia de een „instituut voor de mas sasport" waardoor de jeugd wordt gewonnen voor de sport. Bedrijven en scholen in steden en op het platteland nemen deel en de jongens en meisjes zien allen reikhalzend uit naar de fi nales die aan het eind van de winter worden gehouden. De „Spartakiade" is niets meer of minder dan een school voor het opkomend talent. De talentvolle jeugd komt naar voren via se lecties en hoopt op een zo snel mogelijke doorbaak, want daar aan zijn ook niet geringe finan ciële voordelen verbonden. Het gemiddeld salaris in Rus land bedraagt honderdendertig roebel (ongeveer 500.-) per maand. Maar aan het behalen van kampioenschappen, het ver wezenlijken van limieten en het uitblinken in de sport zijn ex tra-honoreringen verbonden. Ie dereen die een provinciale titel behaalt, krijgt de titel „provin ciaal meester in de sport", waaraan een geldelijke beloning van honderd roebel is verbon den. Elke rijder of rijdster die in bijv. de schaatssport een be paalde tijd heeft gerealiseerd, krijgt de meestertitel en een be loning van honderdentwintig roe bel per maand. Deze extra's worden ook uitbetaald als het schaatsseizoen is afgelopen en het maakt geen verschil of de bezitter van een titel in de sport reeds werkt of nog op school zit. Topsporters kunnen zelfs tot de beloning geraken die boven het gemiddelde loon ligt. Een natio naal kampioen krijgt do titel „hoofdmeester in de sport" met de daaraan verbonden honderd envijftig roebel beloning per maand. Een Europees- of we reldkampioen mag zich interna tionaal meester in de sport noe men, wat honderdentachtig roe bel per maand oplevert. Extra beloningen zijn verbonden aan het veroveren van titels in af zonderlijke onderdelen in een sport (bijv. schaatsen, het win nen van een afstand). Die belo ning behoeft niet uit een geldbe drag te bestaan. In Rusland krijgt eenieder woonruimte toe gewezen. Huur wordt niet be taald. maar wie de naam van Rusland in het buitenland heeft hooggehouden, krijgt meer vier kante meters woonruimte dan de „gewone burger". Onderdelen In landen, zoals Nederland, waar de sport niet op een derge lijke wijze wordt „begeleid", spreekt men van staatsamateu- risme. Dat is het ook maar het wordt in Rusland niet als zoda nig gezien. Het belonen met geldbedragen en vierkante me ters woonruimte zijn onderdelen van het tptale pakket voorzienin gen. Zo wordt het schaatsen in Rusland de laatste jaren op pro fessionele wijze aangepakt. Een grote rol daarin speelt „prof- sport Moskou" dat niets heeft te maken met wat wij onder profsport versaan. Het is een vakbondsbeweging van de Russi sche communistische partij, die zich uitsluitend bezig houdt met de sportbeoefening door de jeugd. De organisatie stelt o.m. de leden in staat om in werktijd sport te beoefenen en te trainen. Het slalaris wordt doorbetaald. Dat iedere jeugdige sportbeoefe naar dróómt van een carrière, die tot topsport zal leiden, is niet verwonderlijk. Behalve de financiële revenuen krijgt men dan ook de kans naar het bui tenland te gaan, wat voor de doorsnee-Rus onmogelijk is. Bo vendien is er de niet geringe sti mulans om „boven de massa" uit te steken door een titel te verwerven. In de communisti sche samenleving immers is althans wordt gesteld dat er geen verschil is in rangen en standen. De soortbeweging is daarop een uitzondering. Daarin zijn vier klassen te onderschei den: provinciaal meester in de sport, meester In de sport, hoofdmeester in de sport en in ternationaal meester in de sport. Basis Om dat te bereiken wordt ook alle mogelijke (staats)steun ver leend. Bijzonder goed verzorgd is de medische begeleiding. Toen onlangs de open Russische schaatskampioenschappen wer den gehouden, stonden op diver se punten lar.gs de baan artsen die de hartslag van de deelne- mers(-sters) controleerden en ie dere winnaar en winnares van een rit werd onmiddellijk uitge breid medisch onderzocht. Geen uitzonderingspositie want medi sche begeleiding is in Rusland de basis van de topsport. En hoewel dat alles door vele landen als staatsamateurisme wordt betiteld, wekt het in Rus land niet meer dan een (bijna medelijdende) glimlach op. Daar klinkt het: sport is een wezenlijk onderdeel van het le venspatroon en de staat is ver plicht daarin bij te dragen en te stimuleren. Dat begint al bij de jeugd, die straks „het grote volk" vormt. In Rusland spreekt men uitsluitend over puur ama teurisme. Het is maar hoe je het bekijkt. Eredivisie AZ '67Haarlem Feyenoord—FC Utrecht NAC—PSV FC TwenteAjax NEC—MW 0 FC Amsterdam—De Graafschap FC Groningen—Sparta Roda JC—Telsar FC Den HaagGo Ahead Eagles Eerste divisie FC Den Bosch—FC VW SC Amersfoort—SVV 0 Fortuna SC—PEC/Zwolle Heerenveen—Veendam 0 Wageningen—Vitesse De Volewijckers—Heracles Helmond Sport—SC Cambuur Eindhoven—Willem II 0 Fortuna VI—Excelsior Volendam—FC Dordrecht De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13