BROWNF, DF.F.n ZTTN BORIS STENIN REKENT OP NINA STATKEVITCH BELOFTE GESTAND Voorlaatste ronde bracht beslissing Dames van Corbnlo weer sterker dan Tempo Team Contract Augustsson voortijdig beëindigd SPRAAKVERWARRING IN BILJARTBOND Russinnen kind aan huis in Alma Ata TERUG NAAR ZWEDEN Door griep gevelde Aad Kila vervangen door Rob Ouwehand VRIJDAG 1 FEBRUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Annelies Visser van TT Haag (links) zal in dit duel met de speelster van Corbulo Annemarie Mahl- mann het hardst ..drukken" en een punt voor haar ploeg scoren. V.l.n.r. kijken toe: Nel Kooien, scheidsrechter Chris Mast, Fransje Murphy, Valentino v. d. Klift en Marion van Boxsem. (Van onze volleybalmedewerker) DEN HAAG De volleybalderby tussen de da mesteams van Corbulo en Tempo Team Haag is voor de tweede maal dit seizoen in het voordeel van eerstgenoemde geëindigd. In de Academie aan de Laan van Poot werd het gisteravond 3-1 voor de pupillen van Peter Murphy. De gladde vloer vam de zaal speelde de meeste speelsters danig parten en beïnvloedde het spelpeil nadelig. Daarnaast werden er ook veel fouten ge maakt, die niet op de vloer afgeschreven konden worden. Vooral Tempo Team nam de opslag nogal eens te ruim en verder werden hierbij onnodige voetfouten gemaakt. Ook werden beide partijen en kele malen op opstel]ingsfouten betrapt. Gelukkig hebben de inzet van beide teams en het spannende slot de wedstrijd als kijkspel nog enigs zins kunnen redden. Bij 11-10 voor Corbulo in de eerste set deed TT Haag-coach Jaap Hoogendoorn een „gouden greep" door Paula v. d. Voet in het veld en aan de opslag te brengen. Op haar service werd het alsnog 15-11. De volgende twee sets waren voor Corbulo: 15-9 en 15-11. Hierin struikelde Valentina v. d. Klift nogal eens over de goed blokkende Annemiek v. d. Horst. De vierde set leek bij 12-3 door TT Haag te worden beslist, maar met een goed spelende Lies v. d. Ven aan het hoofd knokte Corbulo terug en kwam via 13-13 toch nog aan de 15-13 setwinst. Van onze sportredactie DEN HAAG Het tweejarig contract dat de Zweedse speler Bo Au gustsson in 1972 met FC Den Haag sloot, zal na overleg tussen bei de partijen voortijdig worden beëindigd. Per 1 februari (vandaag) is Augustsson (24) van zijn contractuele verplichtingen ontheven. Hij zal zo spoedig mogelijk naar Zweden terugkeren, waar hij zich heeft aangemeld als lid van zijn oude vereniging, Atvidaberg. In een open gesprek voorzitter Herman Choufoer: „We hebben nooit iets aan te merken gehad op Augustsson en er is op vriendschappelijke wijze ge praat" kwam men tot de conclusie dat zowel de Zweed als FC Den Haag meer had ver wacht van de verbintenis met FC Den Haag. Er kwam, zo was beider oordeel, niet uit wat mogelijk was geweest. Daarbij kwam nog dat het voor de echt genote van Augustsson blij kens medische indicatie beter is dat zij naar Zweden terug keert. FC Den Haag had begrip voor het verzoek van Augusts son het contract voortijdig te beëindigen, omdat hij dan per 1 april, als in Zweden de competi tie start, voor Atvidaberg kan spelen. Augustsson speelde de laatste tijd vrijwel steeds in het tweede team. Voorts is het bestuur van FC Den Haag met masseur F. Evers overeengekomen, dat zijn werk zaamheden voor de vereniging van full time worden omgezet in part time. (Van onze speciale verslaggever) ALMA ATA Boris Stenin praat net zo vrijuit over alles wat met het damesschaatsen te maken heeft als Gerard Maarse ge wend Is te doen. Dat is voor een Rus een bijzonderheid. Zijn voorganger Krasilnikof zei lie ver niets dan iets. Hij behoefde dan nooit rekening en verant woording voor de buitenwacht af te leggen. Maar Boris Stenin, een pas afgestudeerde doctoran dus in de sportwetenschappen, heeft dit jaar met deze onhebbe lijke traditie gebroken. Hij hul digt het standpunt door open heid veel uitwisseling van opi nies te krijgen en gaat ervan uit ieders belang daarmee te dienen. Legt Stenin uit: „Mis schien denk ik wel zo omdat ik diverse keren Holland heb be zocht. Tijdens die bezoeken in 1968 heb ik veel met Pfrommer, Maarse en Broekman gesproken en ik kan niet zeggen er ooit spijt van te hebben gehad. Van die periode heb ik erg veel ge leerd." Boris Stenin kan dit seizoen pas waarmaken welk effect zijn in spanningen van destijds hadden. De 4 „tussenliggende jaren bleef hij buiten schot om zijn scrip tie" voor te bereiden en nu dat gelukt is heeft hij zijn handen weer vrij. Daarom heeft hij zich in het hachelijke avontuur van het Russische damesschaatsen gestort. „Ik ben van plan tot de Olympische Spelen van 1970 door te gaan", zegt de vroegere wereldkampioen, die getrouwd is met de haast even beroemde schaatster Stenina. In zijn prog. nose voor de toekomst omzeilt hij handig een eventuele voortij dige onderbreking, in Rusland toch niet zo'n bijzondere zaak bij het damesschaatsen. „Er zijn de laatste jaren fouten in de trainingsopbouw gemaakt maar die zijn opgespoord en dit seizoen vermeden. Ik ben dan ook niet bang voor het aan staande weekeinde. Wij denken over Nina Statkevitch hetzelfde als uw land doet over Atje Keu len-Deelstra." Twee jaar geleden werd Nina Statkevitch in het chaotische Leningrad uitgeroepen tot de „heldin" van Rusland door Eu- Boedapest een 1500 meter Jn 2.21.6 en een 3000 meter in 4.59.6 gereden. Dat is niet slecht vor haar doen." Nina Statkevitch de troef van Boris Stenin. ropees kampioene te worden. Dat was helemaal niet verwacht en een nieuw glorietijdperk leek voor Rusland in aantocht. Maar Atje Keulen-Deelstra haalde het vorige seizoen een geduchte streep door deze ver wachting. Dat grote drama voor de Russische schaatssport moet in Alma Ata recht gezet wor den. Op de baan waar elke pupil van Stenin kind aan huis is (drie maanden per jaar zijn ze hier zeker in training) moet die kans groter dan ooit geacht worden. Bovendien spreekt een andere factor in het voordeel van Nina Stalkevitch. Zij is in juni getrouwd met Vla dimir Kastsjej. Door dit huwe lijk schijnt ze meer zelfvertrou wen gekregen te hebben. Ste nin: „Zij is en blijft daarom imijn grootste troef voor dit kamoioenschap. Dat zal ze ho pelijk nog lang blijven ook. Want ze wordt 26 februari pas Verbazing dertig jaar en als je Atje Keu len als voorbeeld neemt dan kan ze nog heel wat jaren mee draaien op dit niveau." Voor de begeleiding van de Russi sche damesploeg werd dit sei zoen een merkwaardige formule bedacht. Tatjana Sjelekova heeft haar man als trainer uit Kiev laten overkomen, Loemilla Savroelina vroeg om trainer Dolgopolof uit Svetlovsk. De verklaring voor deze omslach tige opzet is: „Toen Krasilnikof het in de eerste plaats te druk kreeg voor het gezin en op de tweede plaats de voorkeur gaf aan het verrichten van re- searchwerk kn het instituut in Leningrad spraken de trainers in het voorjaar af hun pupillen zo lang mogelijk te volgen. Ik weet dat dit niet ideaal is en misschien verandert dit het vol gend seizoen ook weer maar ik vind dat nu niet erg, ik heb toch de eindverantwoordelijk heid, aldus Stenin. Er moet te allen tijde naar mij geluisterd worden." Behalve Statkevitch biengt Rus land nog een belangrijke rijd ster aan de start. Gerard Maar se was twee weken geleden zelf aanwezig bij de Russische sprintkampioenschappen en vooral Averina maakte toen een beste indruk op hem. „Zij kan het maken in Alma Ata", meent hij en laat er meteen op volgen: „Ik sla haar momenteel hoger aan dan Nina Statkevitch." Bo ris Stenin, de eigenlijks coach van Averina, ook in de periode van de ex-chefcoach Krasilni kof, blaast niet zo hoog van de toren. „Zij Is inderdaad in een goede vorm en zij rijdt sterker dan andere jaren, Maar dat wil nog niet zeggen dat ze ook al kandidaat voor het ere-podium is." De altijd zwakke lange afstanden van Averina schijnen echter wel iets verbeterd te zijn. Stenin: „Tatjana heeft in december in Het besluit van de Nederlandse ploeg om drie weken voor deze Europese kampioenschappen reeds naar Alma Ata te vertrek ken wekt nog steeds verbazing bij de Russen. Zij zijn er altijd van uitgegaan dat een verblijf van veertien dagen voldoende moet zijn voor het accllmatisa- tieproces op grote hoogte. Ste nin houdt daar zelfs nu nog aan vast. „Wij reizen vele keren per jaar naar Alma Ata en heobcit uitvoerig onderzocht welke ter mijn het beste is. Alle vevQil*- ten wijzen op twee weken." Maar de Utrechtse professor Biersteker die de Olympische ploeg voorbereidde op Mexico 1970, hield er een andere theorie op na. Na overleg met Maarse en ploegarts Le Nobel bleek een week eerder vertrekken toch be ter. „Ik ben zelfs van mening, dat je voor de drie kilometer ei genlijk hier nog te kort bent", zegl Le Nobel. Het experiment van West Duitsland (Monika Pflug kwam drie dagen voor het toernooi pas uit Davos over vliegen) lijkt bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Stenin: „De Westduitsen hebben in Da- vos weliswaar op hoogte ge traind maar zij hebben de fout gemaakt het tijdsverschil over het hoofd te zien. Je hebt min stens een week nodig om hele maal de oude te worden." De afwezigheid van Trijnie Rep stelt iedereen voor raadsels. De zilveren medaille-winnares van het wereldkampioenschap in 1973 kan volgens hem niet hele maal van het strijdtoneel ver dwenen zijn. Hij zegt daarom: „Zij bereidt zich in eigen land zeker voor op de wereldkam pioenschappen In Heerenveen." Zelfs bij een ontkenning legt Stenin zich niet neer. „Rep was een groot talent en dat 6 topt toch niet zomaar met schaatsen. Neer de Nederlan ders kunnen zeggen wat ze wil len maar haar afwezigheid blijft voor mij een misterle. HANS DE BRUIJN (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Er is zo langza merhand sprake van een Baby lonische spraakverwarring in de biljartbond. Eerder deze week stelde drs. J. van Vliet vast dat de motie waarmee het hoofdbe stuur op 19 januari naar huis is gestuurd niet rechtsgelding was, omdat deze was ingediend door een daarvoor niet gemachtige (D, van Zanten). Van Vliet (oud-voorzitter van de bond) verzocht vc'rvolgens de demis sionaire bestuursleden alsnog de lopende zaken af te handelen. Voorzitter F. Schimmel liet later het bondsbureau in Amsterdam weten dat het personeel alleen opdrachten van het demissionai re bestuur mocht aannemen, een order die gisteren werd doorkruist door de eveneens de missionaire bestuursleden J. La- geweg (vice-voorzitter) en E. Kooyman (wedstrijdleider). Deze heren gaven de admini strateur opdracht slechts „beve len" van de op 19 januari be noemde commissie te accepte ren, waarmee zij zich distantië ren van het door Van Vliet in genomen standpunt. Inmiddels heeft Van Zanten het nodig geoordeeld in een brief (aan de pers) opnieuw zijn visie naar voren te brengen. Hij ver wijst naar de motie en schrijft voorts dat er naar zijn mening op dit moment in de bond per soonlijke acties worden onderno men. waarbij de namen worden genoemd van de heren Schim mel, .Schiphorst, Van Vliet en Van Engelen, om het „wettige besluit" van de buitengewone vergadering van 19 januari bui ten werking te stellen. „Een dergelijke „revolutie"? aldus Van Zanten in zijn brief, waar van de heer Schimmel de lei ding schijnt te hebben zal de chaos terug brengen, zoniet deze chaos omzetten in een vol komen anarchie die de konink lijke bond zal doen uiteenval len." Van Zanten memoreert verder dat „Door mij eerder geuite waarschuwingen alle worden be waarheid als deze actiegroep zijn doel zal bereiken." Van Zanten grijpt vervolgens terug op het in de door sommigen on reglementair geachte motie ge noemde vetorecht om zijn af keuring uit te spreken. Hij doet tenslotte een oproep aan mr. J. van Schaik (voorzitter raad van cassatie), de gewestelijke voor zitters, leden vnn de „commis sie van drie" en de Jemissionai- re bonds-bestuursleden om morgen op een vergadering in Amsterdam te verschijnen. In middels hebben de demissionai re bestuursleden en vier gewes telijke voorzitters al verklaard niet te zullen verschijnen. Ook de rechter is intussen inge schakeld. Commissaris Even acht door uitlatingen van Schim mel zijn eer en goede naam aan getast. WIJK AAN ZEE Nog voor het begin van de bonte avond heeft de Amerikaans-Australische grootmeester Walter Browne zich verze kerd van d» eindzege van het 36ste Hoogovenschaaktoernooi. Hij won van Quinteros, en heeft nu de zekerheid dat hij morgen de eer ste prijs van 4000 gulden zal incasseren. Het heeft even geduurd eer hij die zekerheid had, want zijn enig overgebleven concurrent, de Joegoslavische grootmeester Plarrinc offerde zijn aanwezig heid temidden van het feestge druis op om zijn afgebroken partij tegen Langeweg voort te zetten. Wat de insiders al ver wacht hadden: hij verloor. Om de tweede prijs van 3000 gulden zal morgen vurig worden ge streden. Eregast van de bonte avond is ongetwijfeld de 30-jarige Genna Sosonko. kampioen van Neder land. die door een remise met Donner zijn eerste meesterre- sultaat bewerkstelligde: 7|4 punt uit 15 partijen. Of de pres tatie van Sosonko voldoende is om de internationale meesterti tel te verkrijgen is niet zeker. Spelregelkenner de heer H. J. J Slavekoorde meent van niet. Volgens hem dient Sosonko tweemaal binnen de drie jaar aan de meesternorm te voldoen. Daarbij moet hij dan niet min der dan 25 partijen hebben ge speeld. Een partij werd afgebroken na-* melijk die tussen Timman en Radulov. Het is waarschijnlijk dat Timman wint. Dat heeft hij trouwens in het verleden teger. dezelfde tegenstander al drie maal achtereen gedaan. In dat geval komt Timman op 8 uit 14. Een overwinning in de laatste ronde zou hem - alle inzinkin gen ten spijt - ten derde male op een grootmeesterresultaat brengen. De Nederlanders Ree en Enklaar speelden een klage lijke rol. Ze werden door Forin- tos en Pomar verslagen en zak ken daardoor gevoelig op de ranglijst. De uitslagen van dc veertiende ronde van het hoogovenschaak toernooi in Wijk aan Zee zijn: Grootmeestergroep 14e ronde. Malulo- vie (J.SD-Hecht (Wdld) nfeebr; Pla- ntnc (J. SlM-'ini;eweg (Ned) 0—1; Timman iNed.)-Radul<,v (Bulei af gebr.: Forlnlos <Hong)-Ree (Ned.) 1—0; Ghllescu (Rocm)-Adorjan (Hong) 1/2—1/2: Browne iVS)-Qiiln- teros (Arg) 1—0: En Waar (Ned)-Po- mar (Spi O1; Sosonko (Ned)-Don- ner (Ned) 1/2—1/2: stand na 14 ronden: 1 Browne 11 2/3 Planinc Donner 9 4 He. ht 8 en 1 nfgebr. 5. Matulovlc 7 1/2 en 2 af- gebr. 6 Sosonko 7 1/2 7 Ttmmiin 7 en 1 afgebr. 8. Pomar 7 9 Radulov 6 1/2 en 1 afgebr. 10/11. Forlntos. Quinteros 6 1/2 12. EnWaar 5 en 1 afgebr 13 Adorjan 5 U/16. Ghlles cu. Ree. Langeweg 4 1/2. teestergroep 14e ronde: Garcia (Cu ba )-Mohrlok (WDld) 1/1-1/2; Pytel (Polen)-Elslng (W did) 1/2—1/2; Clocaltea (Roem)-Kuljpers (Ned) 0—1: Kccnc (Eng)-Bachtlar (Indon.) 1/2—1/2. Tarjan (VS)-Antunac (J.SI) 1/2-1/2: Dleks (Ned)-v. S-helllnga (Ned) 1-0: Hartoch (Ned)-Popov (Polen) 1/2—1/2; Kura- Jlca (J.SI)-EalJon (Ned) l-O. Pytel. Plek*. Elslng. Garcia 6: 11. Van Scheltlnga 5 1/2: 15. Bachtlar 4 1/2; 16. Baljon 2 1/2. Damcsgroep 10c ronde: Releher (Roem)- Kalehbrenner (J. SI) afgebr Bruinenberg (Ncd)-Laak- munn .W did) afgebr.; v.d. Glossen (Ned)-Ferrer (Sp) 1/2—1/2: Timmer (Ned)-Lllmanowlcz (Polen) afgebr. Nlcolau (Roem)- Karakas (Hong) l-O; Vokralova (TsJ SU-Ivanka Ivanka 7 en l afgebr.; 3. Karakas 6; 4/5. Vokralova, Utm.anouz 5 e:i 1 afgebr 6/8. Timmer. LaaJtmann. 1 afgebr. 1 nfgebr 11. Fer Go Ahead Eagles blijkt de goede weg te hebben ingcslgen. Sainds de komst van Hans Kraay als manager en het aantrekken van Jan Notermans als trainer, ging het de goede kant uit. Derhalve een „koppel" van grote waarde voor de .Deventenaars. Momen teel zijn ausputzer Niels Over weg te hebben ingeslagen. Sinds Geestman (28) de dominerende figuren, ofschoon Peter Arntz (20) en André van der Ley (24) op het middenveld ook goed uit de voeten kunnen. Bovendien blaast Matthias Maiwald nog bekend van Feyenoord een dapper partijtje mee als cen trumspits, terwijl voorts Bert van Marwijk (21) en zwoeger Gerrie de Winkel vaak goed voor de dag komen. Wereldrecord voor Canadese CHRISTCHURCH - De Canadese zwemster Wendy Cook heeft gis teren op de Gemenebest-spelen in Christchurch een nieuw we reldrecord gevestigd op de 10® meter rugslag: 1:04.8. ZIJ zwom de afstand als onderdeel van dn finale 4 x 100 meter wisselslag dames. Dit is het eerste wereldrecord dat de spelen tot dusver hebben op* geleverd. Het oude recor? met 1:04.99 op naam van at Oostduitse Ulrike Richter. - NK handstoten In het elftal van FC Den Haag zijn twee wijzigingen gekomen. De met griep gevelde Aad Kila wordt als rechterflankverdedi ger vervangen door de hsrstelde Thijs Wijngaarde, terwijl Mar tin Jol op het middenveld moest afhaken voor de 22-jarige debu tant Rob Ouwehand. WINKEL De uitslagen van eerste en tweede ronde van he Nederlands kampioensrhrl bandstoten zijn: Bessems 200 Dekker 197 (50 brt); De Klelri 200-Van Bracht 157 (29); Bes sems 200-Veldhuis 156 (32): Va Bracht 126-Van der Smissen 20 (21). Van onze sportredactie DEN HAAG Dc kopstukken In dc eredivisie zijn nog steeds bezig aan een lange en spannende race die zijn weerga niet kent. Voorlo pig heeft Ajax de leiding met twee punten voorsprong op Feyenoord en FC Twcnfe. Een topper van jewelste komt zondag aan de orde van de dag: FC Twente—Ajax. Op papier heeft Feyenoord het een voudiger omdat FC Utrecht opbezoek komt. Daarentegen rukt PSV uit naar het in gevaar zijnde NAC. In Het Zuiderpark moet FC Den Haag zich zien te rehabiliteren tegen de Go Ahead Eagfes, dut slechts een enkel puntje meer bezit.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11