Rabobank Q Wij hebben geen conflict Israël: geen bezet gebied houden op hoogte van Golan CcidócSouAcmt doel-sparen elke maand een vast bedragje opzij leggen voor die fijne vakantie! Nixon: Een jaar Watergate is genoeg Studie van K.V.P.-A.R. over abortusprobleem Meer inspraak bij onderwijs W.A.-BESTUUR: DONDERDAG 31 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN DOLDER „Het bestuur van de Willem Arntz-stich- ting is met niemand in conflict. Zelfs niet met de laatste directeur van Dennendal, de heer Muller, die we hebben willen behoeden voor zijn eigen actie. Hij is maar op één ding stukgelopen: op de heer Muller zelf". Dit zei giste ren drs. W. Drechsel, bestuurslid van de W.A.-stichting. Het bestuur wil met Dennendal doorgaan op de wijze van Muller, maar zonder Muller zelf. Het bestuur ontkende, dat plannen zouden bestaan om de 157 me dewerkers die pro-Muller zijn tot loyaliteit te dwingen. „Ont slag is wel het allerlaatste wat wij zouden willen". Ook ontken de men dat pupillen zouden worden overgeplaatst naar an- dere inrichtingen als er acties zouden komen op Dennendal. Het bestuur voelt niets ,voor een afkoelingsperiode, omdat het - conflict daarvoor al te ver ont- wikkeld was. De interim-direc- - teur mr. Ligtelijn en'de zes an- ti-Muller-stafleden zeiden in een verklaring niet te willen over leggen of onderhandelen met personen of groeperingen die niet op legale wijze met hen willen meewerken. De werk groep Dennendalbestuur heeft voorgesteld, dat staatssecretaris Hendriks, provincie en gemeen- te Utrecht en de werkgroep een driemanschap vormen dat moet proberen de problemen op te lossen. In de Tweede Kamer is gisteren met gemengde gevoelens over Dennendal gesproken, en over het optreden van de staatssecre taris. DS'70, VVD en KVP von den het onaanvaardbaar als het bevoegd gezag zomaar opzij werd gezet. Veel kritiek was er op het politieoptreden op Den nendal. Van der Lek (PSP): „Muller zal niet de laatste zijn die als een zondebok de woes tijn wordt ingestuurd". Staatssecretaris Hendriks (Volks gezondheid) schreef dezer da gen in KLIK, het maandblad ,voor zwakzinnigenzorg: „De hele sector van de geestelijke gezondheidszorg is een volstrekt achtergebleven gebied. Wij moeten dat geforceerd tot ont wikkeling brengen". WASHINGTON RTR Presi) dent Nlxon heeft gisteren ver klaard dat hij vastbesloten is ln functie te blijven en dat één jaar Watergate genoeg is. Hij deed een krachtig beroep op het Congres en het land de Water gate-affaire achter zich te laten en de dringende binnenlandse en internationale kwesties aan te pakken. Hij beloofde echter samen te werken met de justi tiële commissie van het Huls van afgevaardigden die onder zoekt of hij in staat van be schuldiging moet worden ge steld. President Nixon legde zijn verklaring af voor applau disserende senatoren en afge vaardigden toen hij zijn troon rede", de State of the Union, uit sprak. Nixon maakte voorts bekend dat Arabische leiders in het Mid den-Oosten hadden verzekerd dat zeer binnenkort een spoed- bijeenkomst zou wo.den gehou den om te spreken over ophef fing van het olie-embargo je gens de Verenigde Staten. De president zei dat de V.S. zich niet door Arabische olieproduce rende landen zouden laten dwin gen op de bijeenkomst. Maar hij uitte optimisme dat er voort, gang zou worden geboekt na de overeenkomst die Israël en Egypte met steun van de V.S. hadden bereikt inzake scheiding van hun troepen aan het Suez- front. Pas aan het einde van zijn toe spraak van drie kwartier roerde Nixon de Watergate-affaire aan. Hij verklaarde opnieuw dat hij niet zou aftreden en dat hij plan was het werk af t^ maken waarvoor hij in 1972 gekozen was. De president deelde het congres mee dat hij de speciale aankla ger in de Watergate-zaak vrij willig veel materiaal had vei strekt. „Ik heb al het materiaal verstrekt dat hij nodig heeft zijn onderzoek te beëindigen de schuldigen te vervolgen en de onschuldigen van blaam te zuiveren. Ik geloof dat de tijd gekomen is dat onderzoek en de andere onderzoeken te beëindi gen. Eén jaar Watergate is ge noeg". Belangrijke Democratische Con gresleden en enkele Republikei nen hebben scepticisme en wat ontevredenheid getoond over de opmerkingen van president Nixon dat hij zou samenwerken met de justitiële commissie in zake de Watergate-affaire. Maar andere Republikeinen hadden lof voor de wijze waarop hij de kwestie in zijn toespraak ver werkte. Senator Sam Ervin, (Democraat) voorzitter van de Senaatscom missie die een onderzoek Instelt naar de affaire, zei: „Als de president niet zoveel tijd had besteed aan het achterhouden van informatie, zou de commis sie haar onderzoek al maanden geleden hebben voltooid." KANS OP EIGEN INITIATIEFWET Egyptische troepen, compleet met hondse mascotte, tijdens een parade ter gelegenheid van de be vrijding van Suez. Jeruzalem (afp-Reuter-ap) Premier Golda Meir, die we derom de taak heeft een nieuw kabinet in Israël tet vormen, heeft in een verklaring gezgd dat Israël niet van plan is het grondgebied op de Golanhoogte, dat tijdens de laatste oorlog is bezet, te behouden. Maar Israël zal ook niet met Syrië onder handelen, zolang Damascus wei gert een lijst van krijgsgevange nen ter beschikking te stellen. In Syrië zelf zijn de leiders onder ling sterk verdeeld over de wij ze waarop de zaken met Israël aangepakt moeten worden. Een gematigde groep onder premier Ajoedi is voorstander van een compromis, volgens welk Israël het veroverde gebied ontruimt, de hoogten bezet houdt die Gali- lea beheersen en VN-troepen als buffer tussen de Israëlische en Syrische troepen. Een andere groep, onder leiding van minis ter van buitenlandse zaken Chad dam wil van compromis noch concessies weten. In Libanon doen hardnekkige geruchten de ronde over onderhandelingen tussen Jordanië en Israël over een troepenscheiding. Deze on derhandelingen zouden in een vergevorderd stadium verkeren Het moeilijkste punt, Jeruzalem, zou voor het laatst worden be waard. ten woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteren opnieuw ont kend, dat Nixon dit voorjaar een bezoek zal brengen aan de landen van het M:dden-Oo;ten. Deze ontkenning slaat op be richten in het doorgaans goed geïnformeerde Libanese blad An Een vernielde Israehsche tank biie Nahar. terde woning: beeld in het hedmdt Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De tweede Kamer fracties van KVP en ARP heb ben een werkgroep ingesteld die het initiatief ontwerp tot rege ling van het abortusvraagstuk moet voorbereiden. Deze werk groep bestaat uit 6 leden uit de eerste en tweede kamerfracties. In de formatieperiode hebben KVP en ARP vorig jaar toege zegd met een eigen initiatief- wetsontwerp te komen dat ge lijk met het wetsontwerp Lam bertsRoethof (PvdA) zal wor den behandeld. De werkgroep zal zich baseren op het gemeen schappelijk programma van de christendemocraten en zich door een aantal deskundigen laten bijstaan. De CHU doet niet mee aan deze werkgroep. Deze fractie meent dat het wetsontwerp Stuyt Van Agt uit het vorige kabinet een aanvaardbare oplossing van het abortusvraagstuk inhoudt. Het Tweede Kamerlid K. Beuker van de RKPN heeft gisteren tij dens het debat over de volksge zondheid in de Tweede Kamer een felle getuigenis tegen de abortus gehouden. Hij zei hier over: „dit land is een vrijbrief waar alles kan: Doden en laten doden. Valse profeten plichtver geten leiders en een handvol ontspoorde theologen schijnen de dienst uit te maken". Mevrouw Gardenlers-Berendse (KVP) onderbrak hem: „er is een leemte in de wet, daar moe ten we verandering in brengen. Maar u beschuldigt hier. Op welke gronden? Wat zijn uw be wijsstukken? De heer Beuker reageerde op de interruptie door te zeggen dat hij alleen een betoog wilde hou den om op te komen voor het ongeboren kind. „Ik doe een be roep op u allemaal, de rechten van het kind mogen niet ge schonden worden.'* Bont beeld ACHTER DE SCHERMEN zijn de voorbereidingen op de gemeente- raads verkiezingen van komend voorjaar in volle gang; men maakt er zich in politieke partijen voorlopig drukker voor dan om de Sta tenverkiezingen, hoewel die gedoodverfd zijn om een tussentijdse krachtmeting in den lande terzake van het kabinet—Den Uyl te worden. Het beeld dat de verkiezingsvoorbereidingen opleveren Is overigens erg bont. In heel veel plaatsen worden de krachten vooral besteed aan het bereiken van een samenwerkingsverband, soms een vast verband soms ad-hoc. Zoals te verwachten viel wordt door links ge probeerd de samenwerking toe te spitsen tot een poging om tot een program college te komen; liefst met een adspirant-college van b en w als inzet, dat als blok gekozen zou moeten worden en eenmaal op de kussens met of zonder samenwerking van de burgemeester de wil van de meerderheid van de Raad zou moeten uitvoeren. OP DE ENE PLAATS lijkt de komst van zo'n programcollege vrij ze ker: Rotterdam bijvoorbeeld; elders zit zo'n college er getalsmatig ook wel in, maar zijn de politieke verschillen tussen de groepen van het linkse blok soms zo groot, dat alleen opportunistische redenen het werken voor een program-col lege kunnen verklaren. Een andere mogelijkheid is nog, dat er wel aangestuurd wordt op een programcollege, maar dat de definitieve beslissingen daarover pas genomen worden na de Raadsverkiezingen, als is komen vast te staan hoe de krachtenverhouding in de nieuwe Raad zal zijn. Dan zijn er nog de „geheime handje-plak"-gevallen, waar plaatselijke politieke leiders en/of kandidaten wel contacten met politiek-enders- gezinden leggen, maar het beter vinden de kiezers daarover niet van tevoren in te lichten. Ook een vorm van democratie! DE DRIE CHRISTEN-DEMOCRATISCHE PARTIJEN volgen bij een en ander een nogal afwijkend beleid; in het ene geval komt de sa menwerking van KVP ARP en CHU goed van de grond, in het an dere geval maken ze weinig of geen kans. Zo kan het gebeuren dat de christendemocraten bij de gemeente raadsverkiezingen één gezamenlijke CDA-lijst onder ogen krijgen en bij de Raadsverkiezingen andere samenwerkingslijsten (AR, CHU of AR-KVP) en omgekeerd bij de Statenverkiezingen één en bij de Raadsverkiezingen drie. Bewijs dat ook aan de basis de christen-democratische samenwerking nog beklijven moet. De onzekerheid aan de top van de drie partijen is overigens daarvan zeker een der aanleidingen, zo niet de oor zaak. Weeroverzicht d8miaSt» Wie Iets wil hebben wat hl] niet ln één keer kan betalen, moet er gewoon voor sparen, liefst automatisch. Voor een vakantiereis of een auto, een caravan of een bootje. Maar evengoed voor de studie van de kinderen of voor de aanbetaling van een eigen huis. De makkelijkste, veiligste en zekerste manier van sparen is via een spaarrekening bij de Rabobank. Neem een Automatisch-spaarplan bij de Zo noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken. zonng met 19 temperaturen kxhtdnA in mittibaren opklarngen •A.!** H hoge-druhgcbnd ,-fbewoSung sneeuw -r-rkou-front L lage-driAgetood fC^ regen 2JS OfMcer b windrichting i vcrpiaalsmgsnchting De Bilt. Vandaag trok een kouf- front met plaatselijk regen over ons land naar het oosten. De voortgang werd enigszins ver traagd door een golfvormige ■toring, die langs het front van Frankrijk uit naar het noordoos ten koerste. Boven de oceaan verplaatst een diepe depressie zich naar de Ierse wateren. Een bijbehorend front met regengebicd zal gen over Engeland en Frankrijk naderbij komen en zal ons waarschijnlijk op de dag berei ken. De temperaturen blijven op een vrij hoog niveau. Om 7 uur vanochtend lag de vorst- grens van Zuidoost Roemenië over Noord-Joegoslavië en Noord-Polen tot Moskou. In Zuid oostRusland kwamen in de nacht temperaturen tussen min 15 en min 30 graden voor. Vooruitzichten voor zaterdag, Qp- gesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Opklaringen maar vooral later weer regen en weinig verande ring In temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 0 tot 5 graden. Max. temp.: 4 tot 9 graden. Kaas op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEERRAPPORTEN I Joelen Kolde Eindhoven Don Helder I-uchth. Kt<L - Zd. Limburg Herlijn Uordenux Brussel Frankfort Helsinki InnsbrUck Kupenhagcn Lissabon Locurno Luxemburg goh bcw. rt-Ken on bow. holm Sloe Wen Urfa h ii lil 'I (ir it Lns I'ulmas New York Trl-Avlv Tunis ich. bcw, mist regen job. bcw. regen^ n. bow, (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Van Ke- menade van Onderwijs en We tenschappen wil voor de ontwik keling en vernieuwing van het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs een nieuwe structuur opzetten. Hij heeft vandaag een nota naar de Tweede Kamer ge stuurd, waarin hij een aantal gedachten en voorstellen ln die richting op een rijtje zet. De reacties daarop wil hij vöér 1 april binnen hchbrn, waurna aan een meer definitief voorstel kan worden gewerkt. breng van alle mensen zijn betrokken, beter tot haar recht te laten komen. Dr. Van Kemenade zegt naar een kader te streven, „waarbinnen de be trokkenen zelf yrm kunnen ge ven aan het onderwijs dat ze wenselijk vinden en waarin ze door hen gewenste identiteit tot uitdrukking kunnen brengen" Volgens de bewindsman wordt de kloof tussen de mensen van do praktijk en de wetenschapsmen sen als te groot ervaren. „Bel den spreken vaak een andere taal en het ontbreekt te veel aan htm samenwerkingspatroon". Om deze problemen uit do weg te ruimen vindt dr. Van Kemc- rajjle het dringend gewenst, er een coördine~end orgaan voor de leerplanontwikkeling

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9