EXPORTEURS WERKEN AAN RISICOFONDS VOOR VALUTASCHADE De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Bollenexport nam toe in maar prijs steeg nauwelijks Forescate bouwt nieuw clubhuis Zorgenkind en ouders vinden al 10 jaar steun in Philadelphia Onderscheidingen voor bloedgevers BINNENKORT KOMEN EERSTE BEWONERS IN LEIDSCHENDAMS NIEUWE WIJK ZUID bollen- duin- en vlietstreer Vrijspraak bepleit in rest MOB-zaak vakantiereizen PAGINA 4 DONDERDAG 31 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN/DEN HAAG Opnieuw heeft de Haagse rechtbank zich be zig moeten houden met de bezettingsaffaire van de kantoren va Geneeskundige Regionale Inspectie voor de Volksgezondheid Zuid-Holland en Zeeland aan het Terweepark te Leiden, in de och tend van 29 februari 1972. Aanleiding hiertoe waren de twee „ach tergebleven" strafzaken tegen een 21-jarlge „groepsopvoeder" uit Voorschoten en een 33-jarige bouwvakker uit Leiden, die aan de ac tie hadden deelgenomen. Eerst heeft de politierechter deze gebeurtenis, waarbij 13 verdachten betrokken waren, behandeld en verdachten ontslagen van rechtsver volging. Na hoger beroep, ingesteld door de Officier van Justitie, verklaarde het Haagse gerechtshof de dagvaarding nietig, waarna de zaken bij de rechtbank ter beoordeling werden voorgelegd, die de meeste verdachten tot 60 boete veroordeelden. Van die veroordeling kwamen verdachten in hoger beroep bij het Hof, dat voor de meeste verdachten een lagere boete oplegde. In middels zijn de verdachten van dat vonnis in cassatie gegaan bij de Hoge Raad, die het oordeel nog moet uitspreken. Mr. Hesseling, die voor de thans ter zitting verschenen Voorschote naar pleidooi voerde, nadat de Officier weer zestig gulden boete had gevorderd, vroeg zich dan ook af, waarom deze twee verdach ten nu afzonderlijk zijn vervolgd en niet eerst het oordeel van de Hoge Raad is afgewacht. Pleiter ging de bekende gebeurtenissen na en zette uiteen, dat het een protestactie betrof door het MOB tegen het ontslag van dr. Theuns, waardoor veel geestelijk gehandicapten geen behandeling meer ontvingen. Intussen kan nu het werk weer gedeeltelijk worden voortgezet en is subsidie verleend. Thans wor den ook praktisch alle zaken betreffende bezettingsacties, niet meer vervolgd. De rechtbank zal 12 februari vonpis wijzen. Zware klap voor handel op Engeland BOLLENSTREEK De bloem bollenexporteurs hebben in 1973 één miljoen kilo bollen meer verkocht dan in 1972. De grote winnaars waren de bollenexpor- teurs die hun klanten in Italië hebben zitten. Ondanks de koerssprongen die de aan de dollar gekoppelde lire maakte, ging er voor acht miljoen méér naar de Romeinen. Om nu met een naar het andere uiterste te gaan: de grootste klap kregen de exporteurs op Engeland die in 1973 voor 30.255.000,- over de Noordzee stuurden en verge leken met 1972 was dat eei ruggang van maar liefst f 10 Yi miljoen. Oostenrijk kocht wat meer, Dene marken en Finland ook, maai de Duitsers legden een grotere terughoudendheid dan tot ni aan de dag. De terugloop naar West-Duitsland ligt tegen de vijf miljoen en dat betekent wel een slok op een borrel. Stellig i steeds groeiende stroom bolbloe- men die uit Holland naar Duits land worden geëxporteerd, hier de schuld van. De broeiers Duitsland kunnen, vooral op de verouderde en kleine bedrijven, niet tegen die concurrentie op en geven de pijp aan Maarten. Kan men nu de exportstatistiek is verschenen, ook al conclusies gaan trekken? We legden deze vraag voor aan de directeur van de Bond van Bloembollen handelaren, drs. P. Vermeulen. Zijn mening is dat voor het trekken van conclusies de tijd nu zeker niet rijp is. Ook niet als voor bepaalde landen een al lervriendelijkste groei is geregi streerd. Want, zegt hij, we we ten nu immers niet hoeveel er bij de kleinhandel in het buiten land onverkocht is gebleven en evenmin hoeveel men aan het verkochte heeft verdiend. En de orders hangen in hoge mate van die twee factoren af. Met de vertegenwoordigers van de broeierij-sector in Duitsland zijn onderhandelingen gevoerd. Onder meer over de vraag wat men evt. zou kunnen doen tegen de terugloop van de broeiers- handel. Besloten is een bedrag van 750.000,- dat voorheen be schikbaar was voor de reclame voor bolbloemen, in 1975 te gaan besteden voor het door lichten van de Duitse markt om meer inzicht te krijgen. En een volgend seizoen De Duitsers maakten niet eens zo veel bezwaar om die 750.000,- voor andere doeleinden te gaan bestemmen. De bollenhandela- ren kwamen precies op de goe de dag in Duitsland aan, want enkele dagen tevoren was de derlandse Bloemisterij, mr. P. P. A. Teunissen, bij de Duitsers op de koffie geweest. En toen zal wel een toezegging zijn ge daan dat Nederland een steentje zal bijdragen om propaganda machine voor de bloemen in Duitsland mee te financiëren. Reeds in november hadden de der ook om de effecten te me ten van de gevoerde reclame campagnes. Bundesfachgruppe Blumen und Zierphlanzenbau in november de grote nationale bloemententoon stelling in Aalsmeer opende, ging hij de onstuimige groei van de Nederlandse bloemenafzet op de Duitse markt na. En Herr Mayer liet toen duidelijk door schemeren dat hij het niet onre delijk zou vinden, als de Hollan ders een deel van de reclame kosten voor hun rekening gin gen nemen. Dat verzoek is in Aalsmeer niet met afkeurend gejoel maar met applaus ont vangen. Duitsers hiervoor een balletje De bloembollenexporteurs hebben opgegooid. Toen Herr Willy ook op een ander front de aan- Mayer, de voorzitter van de val ingezet. Ze hebben de afge lopen jaren ervaren dat onrust op de buitenlandse valutamarkt hun veel kan opleveren, maar zelden iets goeds. Daarom is men op het Ministerie van Landbouw gaan praten over de mogelijkheid te mogen komen tot de opbouw van een belas tingvrije reserve om de koersri- sico's te dekken. Dat verzoek is in Den Haag met een zekere welwillendheid ontvangen. Als hét zo ver komt, dat het minis terie accoord gaat, worden wel- liswaar de geleden verliezen niet goed gemaakt, maar men heeft nog altijd meer aan een half ei dan aan de bekende lege dop. VOORSCHOTEN De tennisver eniging „Forescate" te Voor schoten heeft besloten om een eigen clubhuis bij de tennisba nen te gaan bouwen. De alge mene ledenvergadering heeft langdurig van gedachten kunnen wisselen over de eerste, meer omlijnde plannen om de zeer bescheiden accommodatie uit te WARMOND De verwachting is dat over ongeveer twee maan den de Warmondse sportvereni gingen en scholen weer terecht kunnen in de sportzaal Ende poel. Zoals u op de foto kunt zien ligt de vloer van de sport zaal open, een gevolg van een destijds bij de bouw niet gecon stateerde hoge grondwaterstand. Eerst ging de linoleumvloer daardoor bol staan en later kwam aan het licht, dat zwam ook de hele ondervloer had aan getast. Aannemer en gemeente zijn na lang touwtrekken tot een financiële regeling gekomen en nu probeert men zo snel moge lijk de zaal weer sportgereed te krijgen. Om het vocht in de toe komst geen kans te geven zal onder het gebouw een vrij kost bare drainage worden aange bracht en bovendien nog een extra drain om het risico uit te sluiten dat de sportzaal (kosten 600.000 gulden) in de toekomst weer buiten werking wordt ge steld. KATWIJK Het raadhuis in Katwijk, gebouwd in de dertiger jaren, is te klein geworden om de gemeente-secretarie te herbergen. Daarom wordt er momenteel een vleugel bijgebowd in dezelfde stijl als het bestaande gebouw. De bouw vordert gestaag. Men hoopt de nieuwe vleugel tegen 1975 in gebruik te nemen. BOLLENSTREEK Ouder van gehandicapte kinderen uit alle plaatsen van de Bollenstreek waren woensdagavond naar Lis- se gekomen om de jaarvergade ring bij te wonen en onderling contacten uit te wisselen. Als bijzondere gasten waren aanwe zig bestuursleden van het „Zor genkind" en de „Stichting Sport en Recreatie Gehandicapten Bollenstreek." De jaarverslagen gaven blijk van vele activiteiten, zowel als afde ling Philadelphia als in samen werking met het Zorgenkind, door het beleggen van gemeen schappelijke en leerzame avon den. De heer C. in 't Veld kon mededelen, dat, dank zij de bij zonder grote collecte in de bol lenstreek, er een kassaldo aan wezig is van rond 9000. De heer J. H. Clement bracht een gunstig rapport uit over het kasbeheer. Wegens een verho ging van de afdracht aan het hoofdbestuur werd met algeme ne stemmen besloten de contri butie van 5 tot 10 te verho gen. zakelijk is blijkens een ongeval dat onlangs heeft plaats gehad in een der gemeenten uit het rayon. Medegedeeld werd, dat er op 26 maart een gecombi neerde forumavond gehouden wordt en dat Philadelphia Bollenstreek op zaterdag 6 april het 10-jarig bestaan der afdeling hoopt te vieren in de grote zaal van de Pauluskerk te Lisse, waarbij ouders en hun gehandicapt kind verwacht wor- De secretaris drong er bij de le den op aan, dat, wanneer een gehandicapt kind bij een onge val of aanrijding betrokken mocht raken, direct daarvan De heer Brants, Haarlem, hield kennis te geven aan het secreta- een causerie over de problemen riaat, opdat direct juridische welke zich voordien bij de op- LEIDSCHENDAM Wethouder J. M. Kranenburg van sociale zaken en volksgezondheid heeft gisteravond aan 88 inwoners de Landsteiner-erkentelijkheidsbe- tuiging voor donors van het Ne derlandse Rode Kruis uitge reikt. nog steeds donors tekort. Aan melding kan geschieden bij de secretaris van de Bloedplasma- aktie in Leidschendam: J.N. Paro, Duivenvoorde 302, tel. 7240. >e vergadering reserveerde gel den voor een schetsontwerp. Het gebouw zal eerst gereali seerd kunnen wonden in 1975, nadat het sportpark „Adegeest" gereed is, waardoor de grond naast de tennisbanen vrij komt. Met een uitgewerkt schetsontwerp voor het clubhuis kan de vereni ging subsidie aanvragen bij de gemeentelijke overheid. Het grootste deel van de bouwkosten zal echter gedragen moeten worden door de vereniging. De contributie is daarom met 5% verhoogd om zo een extra pot te gaan vormen. De tennisvereniging heeft inmid dels ook een bestuurswisseling ondergaan. Het bestuur is tnans als volgt samengesteld: L. G. I. M. van der Poel, voorzitter; R. O. N. Benschop, secretaris; A. W. Knol, penningmeester; me vrouw T. N. Winkel en J. J. de Nooy, leden. Markten Esther Ofarlm 61, Motre Gerbera's -11—43, Forsythlatakk£ 3546 p. st. Chrysanten-iaarroS 2,15—a.70. Freesia's 1.10—3.50. Bla - we druifjes 35-00. Anemonen 60 90, Narcissen 75—1,15, Tulpen To my, Lustige Wltwe, Preludium, Eerden, Paul Richter, Casslni. I joran, Apricot Triumph 1,451 Apeldoorn, Anne Clalre, Goldfe Eddy, Golden Apeldoorn. Chrlstm Marvel. Gemengde tulpen l.SO—2.: Athleet, Pax White. Corlo' Nells 2,202,50, Promlnenc mas Gold. Wlntergold, Ral] ty of Volendam, Dubbel 1.60—L85, Aladdin 3.70—1,25. Jam II V. Forrestal 3,15, Karei Doormfc 2,55—2,80, Micky Mouse, Bler^ 1,851,95 per bos. Katwijk, 30 januari, Groente: Waspeen p. kist: A I 5.10—6.30; A 2.60—5.10: B I 7.50—10.00; B 2.00—3.20: C I 5.00—7 00; C II —6.60. Knolselderle 25-42; boer kool 5475; spruiten 84. Aanv waspeen 213.000 kg. Leidse agenda DONDERDAG 31 JANUARI: Officier^ mess Kokschoollezing over luchtoorlog boven Lelden tijdens 2e W.O., 20.00 uur; Commissie nanciën, kamer 204, stadhuis, 1( uur; Commissie Volkshuisvesting Op. Wc M| koffiekamt. 16".00 uur; Leiderdorp; le paal si; voor jeugdcentrum an Gaarme ■terwtraat, 16.30 uur. VRIJDAG 1 FEBRUARI: Optrede Rotterdams Danscentrum, Leve: daal 150, 20.15 uur; optreden Rud Brink kwartet In Hot House. Rapi burg 24. 22.00 uur; opening diës-tt toonstellng LAK-foyer, Levend; 150, 17.00 uur; Microtheater Impe rium, Vestestraat 40: ..Zle-zo-z 1 20.00 uur. ZATERDAG 2 FEBRUARI: M theater Imperium, Vestestraat ,,Zie-zo-zee", 20.30 uur; Rljnl; Lyceum Oegstgeest; blijspel grote versierder" met o.a. Joop Dn derer en John Lantlng, 20.15 uur. ZONDAG 3 FEBRUARI: Dorpske Leiderdorp, Hoofdstraat. 3e conc; uit Bach-cyclus, 15.00 uur. Leidse bioscopen 4.00 i Nachtv: „Jus il te avant la milt". za en vr. 23.3to] .ido ',,Live and let die", 14 jr. 14,30,r 19;00 en 21.15 uur, zo 14.30, 16.16 6: 19.C0 en 21.15 uur. Studio Heartbreak Kid, 14 jr. TJjdeif1 Lido, ar „Is dirty Harry In Magnum 31 .force". 18 jr. dag. 14.30. 19.00 21.30 uur. 14.30 en 16.30 uur, op zc a 'n enkel woord over het grote sociale belang dat bloedafgifte voor de bevolking heeft reikte de wethouder aan 77 personen de draagmedaille aan lint uit voor vijfmaal, en aan 11 dezelf de medaille met toevoeging ,20" voor het twintigmaal af geven van bloed. De leider van de Rode Kruisco- lonne, dr. H.J.H. Uhl, gaf daar na aan de hand van een nieuwe serie van zeventig dia's een uit eenzetting over de verwerking en bewerking van het bloed in het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst in Am sterdam. Zoals bekend neemt het bloedplas- ma een steeds grotere plaats in de geneeskundige ''erzorging in. Het Rode Kruis komt echter LEIDSCHENDAM Over enkele maanden zullen de eerste bewo ners hun intrek nemen in het bouwplan op de scheiding van de hoogheemraadschappen Rijn land en Delfland. In het zg. plan-zuid, waar burgemeester E.J.M. Kolfschoten vorig jaar november de officiële eerste paal sloeg, komen 700 woningen, 406 eengezinshuizen en 294 gale- Deze rijflats. Opdrachtgevers zijn de gezamenlijke Léidschendamse Woningbouwverenigingen. Het oorspronkelijke plan voorzag in bijna zestig woningen maar, meer met het oog op de te ver wachten geluidshinderd van de Het grotere aantal eengezinshuï- planting aangebracht, „groengordel" wordt met de voor de waterhuishouding nood zakelijke waterpartijen als wan delgebied ingericht. langs het plan lopende rijkswe gen 4 en 14 zijn deze vervallen. Langs het overblijvende gebied wordt een geluiddempende be- voeding en andere omstandighe den rondom het gehandicapte kind. Het was vooral ook de be spreking daarna, welke zeer verhelderend werkte inzake de houding welke de ouders hebben j De Star rev aartpolder, aan te nemen. I dam met de Petrus zen zal het mogelijk maken te gemoet te komen aan het woon- wensenonderzoek dat enkele ja ren geleden in Leidschendam is ondernomen. Men hoopt door de eengezinshuizen ook de nodige goedkopere flatwoningen elders in de gemeente leeg te krijgen. Laag in de Starrevaartpolder ko men drie flatblokken van 5 tot 8 woonlagen, waarvan de woon vertrekken op de zonzijde zijn gelegen met uitzicht op het tus-1 sen de flatgébouwen gelegen parkgebied dat eveneens van|l vijvers is voorzien. Alle wonm-^S gen krijgen centrale verwar-n ming. In het recreatiegebied dat langs de Vliet grenzend aan de nieu we bebouwingen zal worden aangelegd komen twee sportvel den en ongeveer 70 volkstuinen. Over de verbinding met de oude dorpskern, naar Leidsenhage de grensgemeenten staat nog niets vast. De provincie heeft' nog steeds geen uitspraak ge daan over hun eerder genomen plan verderop een nieuwe sluis te bouwen en de brug(gen) te verbreden. In Leidschendam wil' men sluis en omgeving handha- j- ven; verbetering van de sluis en van de bruggen is echter, volgens de provincie noodzake- F lijk. K,( Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet De reisgidsen liggen klaar. Kom. Algemene Bank Nederland

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4