ficidóc Qowta/ni Beatrix en Claus gaan mogelijk toch in Den Haag wonen Meer voordelen verzekerde nodig OBOVAG reik ons de hand betaal onze leden contant LUBBERS EN MIDDENSTAND OPNIEUW ROND TAFEL Anthonissen vervanger van Mommersteeg? Gijzeling en brand bij Shell in Singapore ort Rapanburg 2 Leidm postbus 11. telefoon 222« - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Lelden - Directeurhoofdredacteur: F, J. Plug. - Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. üverte i l f 0,34 per mm. Telefoontjes ƒ3,10 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2,37; kwartaal 30,66 ;Jaar ƒ119,05 - Losse nummers: 40 cent. 65e JAARGANG No. 19725 - DONDERDAG 31 JANUARI 1974 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Kinderkrant; 21.00 uur Brug naar vrede, doe.; 22.00 uur Gat van Neder land. Ned. II: 19.05 uur Het Ziekenhuis, serie; 19.30 uur MASH, serie; 20.21 uur Duys met Jan de Har- tog; 21.40 uur Première, tv-spel. LATER PLAATSELIJK REGEN In de nacht en ochtend opklaringen en min.temp. omstreeks 3 gr. Later van het westen uit toe nemende bewolking met plaatse lijk regen. Max.temp. omstreeks 8 gr. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidoost. Morgen: zon: 8.21—17.27; maan 11.26-3.07. Schev.: hoogw. 8.36—21.13; laagw. 4.14—16.52. Huis ten Bosch krijgt nieuwe bestemming Huis Ten Bosch: In de toekomst officiële woning van Beatrix en Claus? Van een onzer verslagge vers DEN HAAG Het ko ninklijk palels Huis ten Bosch in Den Haag krijgt een nieuwe bestemming. Waarschijnlijk zal het een meer centrale functie in de werkzaamheden van het staatshoofd gaan inne men. Het bekend worden van deze plannen heeft op nieuw voedsel gegeven aan de reeds lang circule rende geruchten omtrent een mogelijke komst van prinses Beatrix en prins Claus met hun gezin naar Den Haag. In dat geval bestaat tevens de kans dat het paleis aan het Noord einde weer een koninklij ke functie krijgt. In dit paleis is thans nog het In stitute of Social Studies gevestigd, dat, zoals be kend, op zoek is naar an dere huisvesting. licht tijdens een vergadering gisteren van de Haagse raads commissie voor openbare wer ken. Daar werd medegedeeld, dat er bij het rijk geen bezwa ren bestaan om de nabij gele gen Rijksstraatweg vanaf het paleis Huis ten Bosdh toeganko^ lijk te maken voor verkeer ia de richting van de binnenstad. Een hoofdambtenaar van open- bare werken liet zich in die vergadering ontvallen, „dat Rijkswaterstaat daar in princi pe geen bezwaar tegen heeft, mede gezien de toekomstige bestemming van het paleis Huis ten Bosch". De Rijksvoorlichtingsdienst deelde desgevraagd mede, dat tr officieel niets bekend Is van een eventuele verhuizing van Beatrix en Claus naar Den Haag. Volgens de RVD zijn er >ok nog geen definitieve beslis singen genomen over de nieu- m>« bestemming van Huls tet Bosch. „Het Is oen proces, dal men moet zien over een lange re termijn. Op dit moment staat er nog niets concreets vast over de nieuwe functie van het paleis", aldus de RVD. Hert bezocht kleuterklas ZANDVOORT Gisteren zag een vierjarig meisje van de kleuterschool „de Klimop" in Zandvoort een hert voor de deur van het gebouw. Toen de juffrouw de deur opendeed om te gaan kijken schoot het dier naar binnen en zette de boel op stelten. De gewaarschuwde politie wist met het hert waar schijnlijk afkomstig uit de waterleidingduinen geen ïaad. Uiteindelijk lukte het de dierenbescherming het hert uit het schooltje te ver wijderen. Heath doet uiterste poging staking te voorkomen LONDEN (RTR) Aan de voor avond van een geheime stem ming die vrijwel zeker zal lei den tot een alfeehele mijnstaking heeft de Britse regering alsnog een uiterste poging gedaan een complete industriële chaos te voorkomen. Premier Heath ont- bood gisteravond enkele voor aanstaande ministers bij zich. De 270.000 Britse mijnwerkers houden vandaag en morgen een stemming die over een algehele staking moet beslissen. Als er een massaal „ja" uitkomt, zoals de leiders voorspellen, zullen de 270 kolenmijnen op 10 februari gesloten worden. De mijnwer kers eisen loonsverhoging van 30 tot 35 procent, ver boven de limiet die de regering heeft ge steld in fase drie van het antl- inflatieprogram. De kolenraad heeft 16,5 procent aangeboden. Als het tot een staking komt. zo is de mijnwerkers beloofd zullen de vakbonden van de spoorwe gen, van het vrachtvervoer en de havenarbeiders meehelpen een volledige b'okkade in te ste'len van kolen naar de krachtstations en de industrie. Ongeveer 70 orocent van de Britse elektriciteit wordt voor gebracht met behulp van kolen. lm»'.""" -v- - Redactie Audet-bladen afwijzend tegen De Telegraaf (Van een onzer versLaggevers) MAASTRICHT De redactiecom missies van uj bij de AUDET aangesloten dagbladen hebben gisteravond vergaderd over eventuele plannen van De Tele graaf om dagblad De Limbur ger over te nemen. De redactie commissies wijzen elke vorm van samenwerking met het Te- legraaf-concern af en vinden het volstrekt ongeloofwaardig dat AUDET zou gaan samenwerken met de Telegraaf, enkele jaren nadat een dergelijke toenade ring al door AUDET van hoog tot laag was afgewezen. Steek penningen voor Agnew Baltimore (AP) De vroegere directeur van een firma van raadgevende Ingenieurs, Lester Matz, heeft gisteren verklaard dat hij rechtstreeks 30.000 dollar aan steekpenningen heeft be taald aan de oud-vlce president Spiro Agnew toen die gouver neur van de staat Maryland Matz zei ook nog 10.000 dollar te hebben betaald aan iemand die nauw met Agnew samenwerkte In totaal, aldus Matz, had hij ir. het genoemde tijdvak ten min ste 175.000 dollar aan steekpen ningen betaald. Hiervan was 80.000 dollar gegaan naar een functionaris van de staat wiens naam hij niet kende. In hH Rijksmuseum Justinus van Nassau te Breda, een afdeling van het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde, wordt t/m 26 mei een tentoonstelling gehou den over de Noordafrikaanse moslemse kunst onder de titel „Schoonheid van de Maghreb". Dit laatste woord betekent „het westen". De tentoonstelling gaat dan ook over de moslemse kunst van Tunesië, Algerije en MnrnVt-n Compromis mogelijk? /.l.n.r. de heren W. H. Neefjes (vice-voorzitter NCOV), H. Pors (voorzitter KVO) en W. Perquin (voorzitter NKVO) gisteren tijdens het beraad van de middenstandsorganisaties over het prijsbeleid van de regering en eventueel te voeren akties. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mocht het gesprek tussen mi nister Lubbers van Economische Zaken en het midden- en kleinbedrijf, dat vanmiddag of morgenochtend gehouden zou worden, on bevredigend eindigen, dan overweegt de mid denstand nieuwe acties. De acties, gericht op Mr. Lambooy, secretaris van de katholieke middenstand, heeft al laten uitkomen, dat de middenstand wel eens tot een sohaarstepoli- tiek zou kunnen overgaan. „Lege vakken in de winkels acht ik niet ondenkbeeldig", meent de heer Lambooy. Het overleg orgaan van de drie midden standsorganisaties heeft zijn beraad over de akties tegen het prijsbeleid onderbroken, om eerst het gesprek met minister Lubbers af te wachten. Generaal kandidaat- staatssecretaris (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog voor dat hij Is afgetreden, wordt in politiek Den Haag reeds gespeculeerd over de eventuele opvolging vun mr. J. A. Mommersteeg als staatssecretaris van Defensie. In het bljzond«x wordt generaal-majoor J. Anthonissen (55), de huidige kwartier meester-generaal genoemd als nieuwe bewindsman. Tijdens de kabinetsformatie-Bur ger werd hij ook reeds getipt De speculaties gaan reeds zover dat verondersteld wordt dat er straks een portefeuilleruiJ zal plaats vinden tussen de heer Anthonissen en staatssecretaris Stemerdink: Anthonissen zou materieel-zaken gaan doen en Stemerdink het personeelsbe leid. Officiële bevestiging van deze geruchten is niet te ver krijgen, er wordt op gewezen, dat de heer Mommersteeg wel iswaar door zijn werk over spannen is geraakt en daarom met ziekteverlof in het buiten land verblijft maar dat het niet vaststaat dat hij zal aftreden. De kans daarop wordt fifty-fifty beoordeeld. Stellig zullen geen beslissingen worden genomen voordat de heer Mommersteeg van vakantie is teruggekeerd. Peter Knegjens zingend op plaat Van een onzer verslagge vers AMSTERDAM Peter Knegjens heeft met koor en orkest een grammofoon plaat gemaakt die over en kele dagen als onverbidde lijke carnavalskraker wordt gelanceerd. Knegjens: „Ik heb de plaat beluisterd en ik kan alleen bescheiden verklaren, dat ik een ongelooflijk stemor gaan heb. Dit heeft niets te maken met het amateu ristische gedoe van boer Koekoek en Abe Lenstra. Dit is gewoon professioneel. Nu pos blijkt, dat ik een wonderbaarlijke stem heb". Het lied waarmee Knegjens zijn platen-debuut maakt heeft de volgende aangrij pende tekst: „Het ziet er gezond uit - het is grote klasse - het ziet er gezond uit - nondeju". En verder: „Het ziet er gezond ui t- grote klasse - goeie bal - aju paropluie". Peter verschijnt 23 februari ook weer op de AVRO-tv. Hij treedt dan op als pan- nellid bij: „Wie van de Drie". TOKIO (Reuter AFP) Vier mannen hebben vanmorgen brand gesticht In een olieraffi naderij van Shell in Singapore en zes werknemers gegijzeld. De daders zouden twee Japan ners en twee Grieken zijn. De brand was snel geblust. Na de brandstichting kaapten de mannen een vrachtschip waar mee ze met hun gijzelaars weg voeren. De havenpolitie heeft het schip omsingeld. Twee van de mannen zouden leden zijn vun het Japanse Sekigun-ha (rode leger). Ze willen dat de Japanse ambassadeur met een ambassade-secretaresse naar 't schip komt om met hen te spre ken. Oc*t eisen ze dat een vlieg tuig beschikbaar wordt gesteld op het vliegveld van Singapore, waarmee ze het land kunnen verlaten. Zij dreigen het schip, zichzelf en de gijzelaars op tc blazen als hun eisen niet inge willigd worden. ADVERTENTIEI postbus 6043 's-gravtnhag« Vouwfiets in trein DEN HAAG (ANP) De T.H. in Delft be studeert de mogelijk heden van een vouw fiets, die zodanige af metingen heeft, dat deze fiets bijvoor beeld onder de ban ken van de trein ge schoven kan worden. Bij het bestuderen van de mogelijkheden voor reizigers om de fiets mee te nemen in de trein blijkt de N.S. met haar plannen voorlopig de belangen voor te laten gaan van de niet-fietsers. Het gaat om onge veer 600.000 reizigers dagelijks die niet, te gen 15.000 die wèl de fiets mee willen ne- Tijdens de periode van de autoloze zon dag zijn in vergelij king met dezelfde pe riode vorig jaar 50.000 fietsen meer verkocht. In Australië is een verbod ingesteld op de export van papegaaien, die in het buitenland soms tienduizend gul den per paar opbrengen. De douane 'richt zich bij de controle op de Australische luchthavens vooral op vrou wen die vaak aan de binnenkant van hun jas de pape gaaien in verdoofde toestand en samengeknepen tot worstjes vervoeren. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering zoekt naar wegen om houders van levensverzekeringspolissen meer te laten profiteren van de hoge rentestand. Niet ontkend wordt dat de mees te verzekeringsmaatschappijen wel een stuk overrente aan de verzekerden doorgeven maar of dit profijt in de juiste houding staat tot de rentewinst van de verzekeraar is niet altijd duidelijk. De regering wil daarom zien te ko men tot meer duidelijkheid in de verslaggeving, terwijl in het kader van het prijsbeleid de winstdeling zal worden betrokken. hogen de meeste levensverze keringsmaatschappijen de verze kerde bedragen zonder dat de premie omhoog gaat Een derzoek heeft geen duidelijk antwoord gegeven op de vraag of de polishouders in voldoende mate meedelen in de rente- winst. Daarom wil de regering dat de verzekeringsmaatschap pijen deze duidelijkheid ver schaffen, ook voor de consu menten, die dan beter ku.-.ner nagaan welke verzekerings maatschappij het meeste profijt In een nota aan de Tweede Kamer wordt gesteld dat de verzeke ringsmaatschappijen bij het be rekenen van de premies uitgaan van een lagere rente dan die welke thans al een reeks van jaren kan worden gemaakt. Men kan ook niet veel anders handelen omdat er geen zeker heid bestaat of gedurende de loop van een verzekering de hoge rentestand gehandhaafd blijft. - d» J. Kruunenberg wordt pastoor in: Zevenhoven ROTTERDAM/ZEVENHOVEN Binnenkort U de benoeming te verwachten van kapelaan Jo hannes Antonlus Kruunenberg tot pastoor te Zevenhoven paro chie H. Joannes' Geboorte. Kapelaan Kruunenberg, die 46 Jaar is en sinds 1954 priester is, werkt nu in Rotterdam-Schie- brock, parochie H. Paulus. Daarvoor was hij achtereenvol gens kapelaan in Brielle, Hille- gom, Den Haag, Monster, Dor drecht en Rotterdam, In het kader van de gebruikelijke inspraakprocedure bij benoe mingen heeft kapelaan Kruu nenberg begin deze week kennis gemaakt met het kerkbestuw pre-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1