s de^lENE BREZJNEV VROLIJKE ALS GAST IN HAVANNA GRIMMIGE CONTROLE ROMEINSE STRATEN 3arijs gaat Hooggehakt, anggerokt Prijsstijgingen en lege rekken si DEN/EUWE LINIE 1974QNDERDAG 31 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT uy Laroche: ensembles van blouses en bermuda-shorts drukte zijden crêpe. (Van onze verslaggeefster Yvonne Nonneman) •ARIJS. Franfoise Sagan ontbrak in het rijtje. Voor de rest waren ze er allemaal: de Zizi Jeanmaire's, Helène Rochas, Carita's, en het hele stelletje andere beroemdheden die gratis publiciteit maken voor St. Laurent, door de modellen te dragen die ze nog zeer duur betalen ook. Hun aanwezigheid ir zijn niet zuinig met applaus, niet gezegd worden. wie de nieuwe schoenen draagt, moet weer beginnen te lopen. De hakken zijn hoog. de neuzen puntiger, en zijn veel riempjes. En slechts dank zij die hogere hakken en elegantere schoen- vorm kunnen de uitgerekte sil houetten harmonisch tot hun recht komen. lint Laurent verdiende wel wat handgeklap, al bracht hij geen verrassingen: slechts de beves tiging van vorige collecties. uitgewerkt in weer ande re, mooie weefsels en met de volmaaktheid van afwerking die alleen reeds de haute couture i moeten kenmerken, echte hoogzomercollectie was het zeker niet. Daarvoor was er Poederpmiken te veel zwart bruin en marine- n.. blauw: op 75 modellen zowat 27 i "„'jf.0. van deze duisterheden. Verder r een tiental witte en ivoorkleuri ge exemplaren, zodat het nodig was hier en daar helgroen hard- rood, cyclamen, jade, abri koos, fuchsia en lila tussenin te gooien om voor afwisseling te zorgen. Dat gebeurde echter. En bovendien waren veel van de zwarte, marineblauwe en witte modellen zo uitgekiend dat ze transparant genoeg waren om de huidskleur te laten door schemeren en nog wat meer, waarvoor de mannelijke aanwe zigen dubbel hard klapten, at zullen cliënten van Saint Lau rent dragen? Echte „mannelij- pantaloncomplets in zwart- bruinwit kuikenpoot- of Prins v. Walesweefsel. opgevro lijkt door een rode anjer. Losse overhemden, polobloezen in wit te georgette op plooirokken van hetzelfde materiaal. Heel veel rokken met plooien vanaf de heupen, die daardoor lijken op deux pièces. Bloezen in de rok ken. Halsuitsnijdingen met ron de kraagjes, opslagen, binder- Elsevier heeft deze week een ge sprek met Esso-topman Van Duivenbooden. ,,lk ben inder daad bang dat op het ogenblik door de gang van zaken rond de distributie de mensen niet meer in een tekort geloven. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling. We mogen blij zijn dat het mee valt door factoren als een zach te winter, een vermindering van de productiebeperking door de Arabische landen en een tot nu toe geslaagde bezuinigingspoli- tiek. Voor hetzelfde geld had de zaak anders uitgepakt". In een artikel over middenstand in opstand" zegt mr. Lambooij, algemeen secretaris van het Ne derlands Katholiek Onderne- mersverbond". Het zou me niet verbazen als ze de komende we ken overal lege rekken in de winkels aantreffen", en ,,De middenstand van vandaag is een strijdvaardige middenstand. Zij zal niet schromen haar macht te gebruiken als het evenwicht in de maatschappelij ke verhoudingen zoek is ge raakt." Ook een groot interview met premier Vorster van Zuid Afrika, die niets blijkt te weten over hoeveel politieke gevange nen er zijn in zijn land. itaat: ,,Dat kan ik niet zeggen. Het kunnen er 150 zijn, maar ook 200. Asl u het preciese aantal wilt we ten, kunt u het beste aan het departement van justitie vra- -O HO gen. (Bij navraag bij het depar tement van justitie werd meege deeld, dat er geen politieke ge vangenen in Zuid-Afrika zijn). Het omslagartikel is gewijd aan nieuw cabaret. Gerard Cox ont hult daarin, hoe zijn nieuwste lied gaat luiden. ..Bericht aan al mijn vrienden. Vrienden van de linkse club. Die met het leef milieu zo druk zijn. En ook met de Europacup." Etu interview tenslotte met bisschop Zwart kruis van Haarlem. ,,Oh ja, ik zie knoppen komen aan de bo men. Wel schuchter nog, maar duidelijk. Vooral onder de jeugd. Misschien ben ik te opti mistisch. Maar ik ben toch maar blij dat ik dat optimisme heb". VRIJ WEDBHLAWD Vrij Nederland voorspelt: ..Het echec van de distributie, ook al is het zeker niet geheel een ei gen gemaakt echec van de rege ring. heeft nu voor voldoende onwelwillendheid gezorgd om de komende weken en maanden voor Den Uyl heel moeilijk te maken". En Kamerlid Jan Beekmans: „Leucose is een bij kippen veel voorkomende ziekte die te ver gelijken is met leukemie (bloed- kanker) bij de mens. Er is het vermoeden, dat het een ziekte is. die middels een virus wordt overgebracht, maar zeker weten we het niet. We eten voor een belangrijk deel leucose-eieren en leucose-kippen. er is name lijk niet zo'n hoog sterftecijfer: de kippen hebben de tijd niet om oud te worden. Nu is er voetstoots aangenomen, dat de leucose bij de mens niet kan kerverwekkend is, of beter, dat leucose niet op de mens kan overgaan. Maar diepgaand we tenschappelijk onderzoek hier over bestaat naar mijn mening niet." De Haagse Post poneert in een zeer uitvoerige beschouwing dat tegen prijsstijging alleen iets te doen is met een inkomensbeleid „Inflatie is namelijk een pro- dukt van de bestaande ongelijk heid. Het overvloedige consump tiepakket van de beter betaal den heeft een aanjagend effect op het bestedingspatroon van de lager-betaalden." Een andere beschouwing veegt de vloer aan met de manier waarop radio en televisie hun nieuws brengen. „Via geen van beide media mag het nieuws geanalyseerd of in een breder verband geplaatst worden. Het Nederlandse pu bliek is daardoor abusievelijk gaan denken, dat een audiovi suele benadering van het we reldgebeuren noodzakelijkerwijs moet neerkomen op een brokke lige opeenvolging van volstrekt ongelijkwaardige nieuwsfeiten die dan worden thuisbezirgd door jonge mannen met ge schoolde stemmen in sportieve zondagse pakken". Ook een groot interview met Helkal. de voornaamste adviseur van de Egyptische president Sadat. „En vrede zal dat. wat we nu als Israël zien. sterk verande ren. Israël komt voor zeer moeilijke beslissingen te staan. De Israëli's moeten zich aan passen. Als zij altijd een vreem de en van buiten komende een heid in het Midden-Oosten wil len blijven, dan zal het met Is raël zijn als met een orgaan, De Nieuwe Linie maakte een ou derdag mee bij de Koninklijke mariniers en noteerde uit de mond van een officier: „Kijk, die samenleving buiten de ka zernepoort is ziek, aan ons ma riniers mankeert niets. Je kunt aan de jongens zien, dat we er wat van maken: We halen de goeien er wel uit". En: „We hebben uw zoon tenminste lopen geleerd: de bromfietshouding is eruit". De Groene Amsterdammer zet uiteen dat het beslist mogelijk is iets te doen tegen de machts positie van de oliegiganten. ,.De effectiefste manier om de oliemaatschappijen in de hand te houden, is via de prijzen, via belasting op de gemaakte win sten. en via de regel dat alleen in Nederland gevestigde en be lastingplichtige maatschappijen olie of olieprodukten mogen ver handelen. Hierbij zal de chanta ge met de werkgelegenheid ui teraard gehanteerd worden, en een regering moet dan ook in staat en bereid zijn raffinaderij en en dergelijke over te nemen als staatsbedrijf. het steeds een vrolijke collectie, met mooie kleuren, traditionele modellen met pikante bijkomstigheden en indien we dat mogen schrij ven ideeën die we reeds in Italië ontmoetten. Ditmaal be trof het de gehaakte en gebrei de boordjes aan soepele vesten en bloezen, de lange cardigans, gehaakte en geborduurde in crustaties, ook de kleuren. Bij Laroche, zoals elders, zijn de diepe halsuitsnijdingen te vin den, maar hier wisten dassen al te gewaagde dieptes te versluie- Om avondlijke feesten op te luis teren, kregen oe mannequins bij de witte feestkleding gepoederde kapsels opgezet. Pruikjes: nu goed, zolang het geen bokke- pruiken betreft., ieder zijn smaak. Dat vond Laroche ver moedelijk ook wat de roklengte betreft. Zoals elders reiken die onder de knieën een heel stuk zelfs maar wie ze korter wil, zegt hij, moet maar zoeken bij de daarvoor door hem spe ciaal gecreëerde Bermuda-com plets uit bedrukte en effen zijde. weggeknipte patou, die enkele seizoenen uit de vierkante halsopeningen. Rok- toon vieli heeft thans weer de foedraalvorm, andere harten veroverd. De nieuwe ont- met slechts een plooi voor, of werper van het huis, Tarlazzi, een plooi voor en een aan de blijkt de goede hand te hebben, rugzijde en klokrokken: keus en de hele collectie was er een genoeg. van pittig Parijse ideetjes, loembedrukkingen waren er wei- De collectie is hoogzomers, dat nig: Saint Laurent hield eerder wel. Met ruime soepele en soms lijn-en streepmotreven in erg lange rol^ken, waarvan de heerlijke kleurschakeringen. Zij- plooien rechtdoor hangen, pas de foulardzijde China en op kniehoogte uiteenplooien en georgettecrêpe, mousseline en een potloodslank silhouet bezor- chantilly, vormen zijn uitgele- gen. zen hoogzomer weefsels. Hij Ook Patou houdt van strepen, past de vederlichte stoffen oor- Maar die horen op speciaal be- deelkundig toe, zonder over- drukte weefsels, zodat lijnen, daad. rechte, schuine, zigzag en vis- M) zaak is echter wel zeker, niet graatstrepen elkaar keurig aan- alleen voor Saint Laurent maar vullen, zonder naden of knip- voor de andere ontwerpers: seis. ter: Een goedgemutste Brezjnev naast premier Fidel Castro. Tussen beiden zichtbaar is minister Gromiko. Kaartspel in Griekenland verboden ATHENE (AFP) Grieken die het populaire kaartspel „Khoem Kan" spelen riskeren twee jaar gevangenisstraf. De Griekse re gering heeft bet kaartspel, een soort canasta, verboden omdat het maar tijdverlies zou zijn en „economische gevolgen" heeft voor de Griekse gezinnen. Het verbod van „Khoem Kan", dat vooral door vrouwen veel gespeeld wordt, heeft een golf van verontwaardigde protesten losgeslagen. „Khoem Kan be hoort tot de Griekse manier van leven", zegt men in Athene. „Het is een nationale sport". Kort na de machtsgreep van Pa- padopoulos in 1967 werden de Grieken bij decreet uitgenodigd „nuttiger methoden te vinden om de tijd door te brengen dan in café's te zitten", een andere „nationale Griekse sport". Dit decreet werd nooit toegepast omdat het stuitte op het lijdelijk verzet van de Grieken. Waardering en kritiek voor Hendriks Va onze parlementaire redactie DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van volksge-1 zondheid heeft de Tweede Ka* I mer gisteren staatssecretaris Hendriks ontvangen met waar dering en voorzichtige kritiek. De kamer liet blijken veel van de staatssecretaris te verwach ten. Gehoopt wordt dat hij in staat is een halt toe te rneoen i aan de enorme kostenontwikke ling op dit terrein. Mr. H. G. Stibbe, is voorzitter van de gisteren geïnstalleerde raad voor de geneesmiddelenaanprijzing. De raad zal klach ten beoordelen over geneesmiddelenaanprijzing, om publiek en vakkringen te beschermen tegen misleiding. Re raad is samengesteld op initiatief van de farmaceutische industrie in ons land en de bond van importeurs van geneesmiddelen. Leerling verplegers na diploma zonder werk UTRECHT (ANP - )De Katholie ke unie van verpleegkundigen en verzorgenden (KUVV) voor ziet grote problemen ten gevol ge van de personeelsstop voor de ziekenhuizen. In de gezondheidszorg worden op HAVANNA (RTR) Secre- taris-generaad Leonid Breznev van de de Sovjet- Unie iaat zich bij zijn be zoek aan Cuba van zijn zonnigste kant zien. Hij bracht zijn gastheren dins dagavond in verrukking door op een massabijeen komst te verschijnen met op zijn hoofd en Cubaanse strooien boerenhoed. Sinds zijn aankomst in Havanna maandag, heeft Brezjnev de Cubanen voor zich inge nomen door zijn spontani teit en opgeruimdheid. hel ogenblik ongeveer 39.000 (Hat „trovene en ^,1,,,, v0|k leering-ven.leegkondgen en - va„ he, CorlbiIche l|llnd had het vliegveld, waar Brezjnev alt een scheidsrechter in een boks- ring de armen von premier Fi del Castro en broer Raul Castrn terwllle van de fotografen in de hoogte hief. Daarna „dook" hij, in de beste traditie van Ameri kaanse politici die op de gunst van de kiezor uit zijn, tussen het volk en schudde handen on der de grimmige blik van Rus sische en Cubaanse veiligheids beambten De Sovjet-partijleider heeft voor zijn bezoek aan Cuba zijn „net te pakken" thuisgelaten en ver toont zich in een lichtblauwe bla zer en beige pantalon. Boumedienne pleit voor arme landen ALGIERS (AFP) President Boumedienne van Algerije heeft gevraagd om een speciale zit ting van de VN-assenhlee ter bespreking van de betrekkingen tussen de ontwikkelingslanden en de industriële wereld met name over de kwestie van grondstoffen. krachten zijn. De unie vraagt zich af wat er gebeurt als deze leerlingen na hun diplomering te horen krijgen dat er geen plaats voor hen is. Na-oorlogse geboortegolf is voorbij (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Volgens minister Vorr nlc van volksgezondheid en milieuhygiëne is aan de na-oor- logse geboortegolf in ons land een definitief einde gekomen. Da: zei zij gisteravond in de tweede kamer. De minister deelde mee dat In 1973 ongeveer 17.000 kinderen minder geboren zijn dan in dezelfde periode van 1972. Bovendien hebben ia 1973 voor het eerst sinds 1942 minder dan 200.000 geboorten plaats ge had. Dat kan betekenen, dat een stabilisatie van de Neder landse bevolking op een eerder tijdstip tot stand zaï komen dan tot nu toe was verwacht. Organisaties autonomie voor in Frankrijk buiten de wet PARIJS (AFP) De Franse re gering heeft enige organisaties ontbonden die ijveren voor re gionale autonomie van Basken land, Bregtagne en Corsica. Het zijn „Embata", die een auto noom Baskenland wil, het „Front voor de bevrijding van Bretagne-Bretonse republikeinse leger", het bevrijdingsfront van Bretagne voor de nationale be vrijding en het socialisme", en het „boerenfront voor de bevrij ding van Corsica". Het verbod volgt op een toene ming van de activiteit van deze organisaties, waaronder bom- maanslagen in Bretagne en Cor sica. Aanval op Frelimo op vliegveld in Mozambique LISSABON (DPA) - Frelimo- guerrillastrijders hebben het vliegveld en het Portugese gar nizoen in de Noordmozambi- kaanse stad Mueda met tot dus ver nog niet gebruikte zware vuurwapens aangevallen. Dit staat in een gisteren in Lissa bon gepubliceerd communiqué van het Portugese opperbevel in Mozambique. De aanvallers zou den zijn verdreven. De reeks berichten over de verhe viging van de oorlog in Mozam bique hoeft de eerder nogal on verschillige Portugezen in Lis sabon opgeschrikt. De afgelopen dagen hebben parlementsleden versterking van de atrijdkrach- ten geëist. Van alle kanten werd gesproken over de structuur van de ge zondheidszorg die ondoorzichtig en niet bevorderlijk voor de doelmatigheid is. De lappende ken kost enorm veel geld. Een betere organisatie van de zorg, duidelijke bestuursstructuren en een moderner financieringssy steem zijn nodig. Allerlei over lappingen moeten worden weg gewerkt. Op he» gebied van de ziekenhuizen is een t'jdige plan ning nodig. fraai geplooide japon Weet ie van Ungaro. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Het straatbeeld van Rome - en dat van tal van andere Italiaanse steden heeft een grimmig aanzien gekregen. Op bijna elke straathoek loopt men gewapende poli- tie-patrouilles tegen het lijf. Bij elke bank, iedere grote supermarkt, bij wisselkantoren, postkantoren, op stations en vliegvelden, let terlijk overal waar het geld „voor het grij pen" ligt, staan agenten en militairen met wapen in de hand, of gebruiksgereed over de schouder. - Drie redenen voert de overheid min of meer Vrees bestond bij vele karrerle- openlijk aan om die verhoogde waakzaam- den dat de personeelsstop in ^eid te verklaren. De doorlopende dreiging vele ziekenhuizen moeilijkheden van de kant Van Arabische terroristische veroorzaakt en vooral voor jon- {,roepeni verder de stijging van de binnen- lanse politieke spanningen tussen links en rechts en tenslotte de deprimerende stijging van het aantal misdrijven in Italië. Behalve die voor iedereen zichtbare veilig heidsmaatregelen heeft de overheid uiter aard nog een groot aantal minder «^irect ge verpleegsters een te belasting betekent. A'nepeen was het oordeel da' de cons- !ta- tiebureaus voor de tbc bestrij ding dienen te blijven bestaan en moeten worden uitgebouwd voor de consultaties inzake hart- en vaatziekten. waarneembare, preventieve maatregelen ge troffen om de veiligheid van burgers en hun bezittingen, alsmede van de staatseigendom men zoveel mogelijk t? garanderen. Er wordt hardop gefluisterd dat ook in Italië een staatsgreep op handen zou zijn, of zijn geweest, waarbij de neo-fascisten als de gro te boosdoeners worden aangewezen. Dat is temeer begrijpelijk, omdat momenteel de kopstukken van de neo-fascistische partij juridisch aan de tand worden gevoeld over hun politieke activiteiten. Het Italiaanse par lement wil nu langzamerhand ook wel eens precies weten van de minister van defensie of het Italiaanse leger een dezer dagen ja of nee in staat van alarm is geweest, „verhoogde paraatheid" zou een te zwakke afspiegeling zijn van de werkelijkheid. Tips - wie weet waar vandaan - over aanstaande grootscheepse „tcrrorislische activiteiten" zouden dat alarm veroorzaakt hebben. Het is eigenlijk wat overbodig van de heren volks vertegenwoordigers om zo nadrukkelijk naar die verhoogde paraatheid te informeren, om dat zelfs het kleinste kind in Italië kan zien dat militairen, semi-militairen en zeker de politie in een voortdurende, massale waak zaamheid vertoeven. Het is onzin te beweren dat alles en iedereen op de toppen van zijn zenuwen werkt, maar het is wel waar dat er een duidelijk waarneembare „gewapende" activiteit is. Het komt regelmatig tot politieke botsingen tussen ultra-links en ultra-rechts, meestal massaal, en meestal met gebruikmaking van een groot aantal slag-, houw- en steekwa pens. thuishorend in het terroristische straat- arsenaal. Daarnaast moet Italië momenteel leven met een angstaanjagend hoog gestegen aantal roofovervallen, gewelddaden en roof moorden. Het moet inderdaad erg zijn als men In nieuwsberichten en kranten bijna prijzende woorden aan het adres van overvallers hoort en leest, omdat ze kalmte opbrachten om niet te schieten. Steun aan gezinnen gevangenen Portugal DEN HAAG (ANP) De Neder landse afdeling van de pauselij ke commissie „Gerechtigheid en Vrede' gaat financiële hulp ver lenen aan de gezinnen van de Portugezen, die tijdens de ar- restatiegolf na 22 november werden gevangen genomen. De meeste van de honderden ge vangenen pleegden geweldloos verzet tegen de schending van de mensenrechten in Portugal en in de overzeese provincies. De gevangenen worden gefol terd door zeer lange en hard handige ondervragingen. Dank zij derden is „Gerechtigheid en Vrede" di egeleid wordt door oud-minister Klompé in staat en bescheiden financiële hulp, te bieden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13