Middenstand: de maat is vol Dreigende taal Britse mijnwerkers CeicLvc Souoont SAS VAN GENT VREEST RAFFINADERIJ ZELZATE SYRIË Beleggingsbewijzen van de RPS! Demonstratieve bijeenhomst in Congresgebouw rente op rente rente op rente Rijkspostspaarbank Gesprek tussen 'oud en nieuw Dennendal' LE1DSE COURANT PAGINA Londen (UPI) Een van de „grote drie" leiders van de Britse mijn werkers heeft gisteren gedreigd dat zijn mannen niet zullen aarzelen de schachten onder water te zetten als de regering militairen zou inzetten in een poging de volledige staking van de mijnwerkers te breken. Men zou ook alles in het werk stellen om de militairen par tij voor de stakers te laten kiezen. Lange' files vormden zich op de wegen in de Britse graafschap Surrey, als gevolg van de een daagse staking van het Britse I stationspersoneel en de lang- I zaamaanactie van de treinbe stuurders. Het gevolg van die acties was dat Britten wel ge dwongen waren om per auto op hun werk te komen. Deze dreigende taal werd geuit door Mick McGahey, de c munistische vice-voorzitter de „National Union of Minewor- kers" (N.U.M.), die wordt be schouwd als de hardste van de drie vakbondsleiders. Hij zei dit nadat de Schotse mijnwerkers leiders de eis hadden gesteld dat ook de arbeiders op belang rijke veiligheidsposten in de mijnen aan de staking deel zul- Len Murray, secretaris-generaal van het algemeen vakverbond TUC, zei dat de tien miljoen TUC-leden niet „met de armen over elkaar" zullen toekijken als de mijnwerkers in moeilijk heden verkeren. Gisteren heerste op het drukke Londense forensennet een chaos als gevolg van een eendaagse staking van het stationsperso- neel en de seinwachters. Ook de verbindingen op de lange af standen ondervonden veel hin der van de actie. De klacht van het stationspersoneel was dat zij geen overwerk meer kunnen verrichten en dus minder in het loonzakje krijgen doordat zij als gevolg van de overwerkweige- ring door 29.000 machinisten veel minder te doen hebben. Mocht de mijnwerkersstaking doorgaan dan is de kans groot dat de regering een tweedaagse werkweek zal moeten invoeren, een onverwachte, maar niet be taalde, vakantie voor vele Brit se werknemers. Premier Heath verklaarde gister avond in een vraaggesprek voor de BBC, dat sommige vakbonds leiders in de kolenindustrie zich meer inspannen om zijn rege ring uit het zadel te lichten dan om de lonen van de mijnwer kers te verhogen. Aconcagua bedwongen MENDOZA Een Amerikaanse expeditie van zeven alpinisten is er 24 januari in geslaagd de top te bereiken van de 6.959 meter hoge Aconcagua, de hoogste berg van het Amerikaanse vas teland in Argentinië. Voor zij de top bereikten hebbèn de bergbe klimmers op 6200 meter hoogte twee dagen moeten schuilen voor een sneeuwstorm. SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft haar diensten op de Syri sche hoofdstad Damascus her vat. Op Bagdad en Tripoli wordt nog niet gevlogen. !ort na het uitbreken van de ok- tober-oorlog in het Middenoos ten, zag de maatschappij zich genoodzaakt haar vluchten naar Damascus, Bagdad en Tripoli te annuleren, omdat het afhandè- lingspersoneel gevolg gaf aan de oproep van de vakbonden de KLM te boycotten. Damascus, dat eens per week door de KLM wordt aangedaan, is een tussenstation op de re tourvlucht Amsterdam—Athene Beiroet, Damascus, met de Irakese hoofdstad Bagdad als eindstation. De KLM hoopt door verdere on derhandelingen met de vakbon den van het grondpersoneel in j Irak en in Libië ook haar dien sten op de beide hoofdsteden van deze landen spoedig te kun- i nen hervatten. Bouwbond N.V.V. eist beter bouwbeleid JTRECHT (ANP) Als het om concrete maatregelen gaat heeft We regering tot nu toe slechts I meegewerkt aan vergroting van de werkloosheid in de bouw. I Verhalen over ombouw van stookinstallaties op aardgas en de betere isolatie van woningen door bouwvakkers zijn maar zoethoudertjes. Aldus de bouw bond NVV in het bondsblad „De [Bouwer". pe Bouwbond acht het een fabel- i tje dat het weer beter gaat in j de bouw. Eind december waren 33.315 bouwvakkers werkloos, I 6.000 meer dan in 1972. Het is nu, aldus de bond, de derde achtereenvolgende winter dat rond tien procent van de bouw vakkers op straat staan. Hieruit blijkt wel dat het niet om een tijdelijke inzinking gaat. Bij de middenstanders in het Congresgebouw zaten op de eerste rij ondermeer (v.l.n.r.) de Kamerleden Krosse KVPVan der Mei (CHU), Kruisinga (CHU) en Wiegel (VVD) en staatssecretaris Hazekamp. DEN HAAG „De mid denstand in haar geheel zegt nu tot de regering: de maat is vol. Tot hier toe. Nu niet verder. Het is genoeg." Dit zei de voorzitter van het Over legorgaan van de drie centrale middenstands bonden, H. Pors, gister middag tijdens een de monstratieve bijeen komst van het kader van de middenstands bonden in het Neder lands Congresgebouw in Den Haag. Tijdens de vergadering, die onder andere werd bijgewoond door staatssecretaris Hazekamp van Econo mische Zaken, werd een motie aangenomen, waarin de middenstands organisaties de uitzon deringsbepaling voor de kleinere ondernemers onvoldoende effectief noemen. Voorts dringen zij er bij de regering op aan de doorberekening van het minimum jeugdloon in de prijzen mogelijk te maken. De middenstandsorgani saties zullen zich voorlo pig onthouden van harde acties, „maar wij bekij ken de situatie van dag tot dag", aldus NKOV- voorzitter W. Perquin. „Er is sprake van een toe nemende verontrusting over het regeringsbe leid, dat naar het oor deel van velen de mid denstand niet alleen in haar bestaansmogelijk heden, maar ook in haar bestaansgronden aan tast. Daartegen open baart zich een geest van verzet. In feite komt het er op neer, dat men onze gezinnen verarmt om daarmede bij andere groepen van de samen leving mooi weer te kun nen spelen", verklaarde de heer Pors, onder luid applaus. Hij noemde het regeringsbeleid „warrig en brokkelig" en ver weet de regering een te genstrijdigheid door enerzijds te verklaren, dat de middenstand zich loyaal houdt aan de prijzenbeschikking en anderzijds de voorlich tingsacties van de con sumentenbonden te sub sidiëren en de economi sche controledienst te versterken. De voorzit ter van de N'COV, H. de Mooy, sloot hierbij aan met de opmerking: „We krijgen een dubbel ster ke politie voor een mis daad die er niet is. En de strafmaat wordt al vast verzwaard." De heer De Mooy achtte de uitzonderingsbepaling niet reëel: „Je moet nu een bordje aan de deur hangen, zodat de consu mentenbonden en de economische controle dienst kunnen zien, dat je meer mag berekenen. Wij bedanken er zonder meer voor, dat we in twee kampen verdeeld worden, namelijk een met een goedkoop en een met een duur eti ket." De heer De Mooy sprak de vrees uit, dat de kleinere ondernemers door de uitzonderingsbe paling een nog slechtere concurrentiepositie zul- l&n krijgen. Het beleid van minister Boersma met betrekking tot de minimum jeugd lonen noemde de heer Perquin „geschutter". „Door het laat ik het voorzichtig uitdrukken op onwaarachtigheid lijkende beleid van mi nister Boersma is het duidelijk geworden, dat het praktisch onmoge lijk geworden is om voor de uitbetalingsda tum van eind januari dispensatie te krijgen. De regering wringt zich in alle bochten om een niet te vermijden prijs ontwikkeling af te bui gen en werkt do^r het minimumjeugdloon te gelijkertijd toe naar een stuk prijsontwikkeling". De voorzitter van de Christelijke Drogisten- bond J. de Groot voegde daar aan toe: „Die zoge naamde werkende jon geren, waar minister Boersma mee gepraat heeft, zijn niet de jonge ren die werken. De jon geren, die in onze zaken werken moeten niet ver pest worden door die pratende jongeren." Er zijn beleggingsbewijzen van f 1.000,- en f5.000,-. Bij een looptijd van 4 jaar krijgt u 81/z%, hij een looptijd van 5 jaar 9%. Het voordeel van de RPS beleg gingsbewijzen is dat de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest: hoge rente op hoge rente. Kijk eens wat dat betekent:voor f 1.000,- ontvangt 3 maanden, 6% bij 1 jaar, u na 5 jaar f 1.538,56, een toeneming van bijna 54%. Dat is per jaar ruim 10,7%. Ook hoge rente bij korter sparen. RPS beleggingsrekeningen met opzegtermijn. Ook hierbij is de rente zeer aantrekkelijk: 51A% bij een opzegtermijn van 7% bij 2 jaar en 8% bij 3 jaar. Minimum le inleg f 1000,- Speciale jeugd beleggingsrekenin» gen met een minimum eerste inleg van f 100,- Verdere informatie Laat u informeren bij het post» kantoor. Of bel het gratis nummer 0017. Of gebruik de coupon. Coupon Stuur mij informatie over Beleggingsbewij zen/Beleggingsrekeningen van de RPS LTC Adres: Plaats: (In een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam) uw nationale spaarinstelling Van een onzer verslaggevers UTRECHT Carel Muller is vanmorgen niet aan het werk gegaan als directeur van „Nieuw-Dennendal". Op het laatste moment heeft het giste ren uitgebreide bestuur van de Willem Arntzstlchting besloten een gesprek te hebben met de werkgroep die optreedt als voorlopig bestuur vande zwak zinnigeninrichting. Dit gesprek vond vanmorgen plaats. G.S. van de provincie en b. en w. van de gemeente Utrecht heb ben gisteren het nog maar uit twee man bestaande bestuur van de Willem Arntz-stichting uitgebreid „ter overbrugging van de uiterst moeilijke situa tie". Naast de lieren Drechsel en Middelhuis hebben nu in het bestuur zitting de Utrechtse wethouder Bransen en gedepu teerde Hooft Graafland. Verdere uitbreiding is niet uitgesloten. Woordvoerder Jan Mulder van Nieuw-Dennendal zei aanvanke lijk positief te staan tegenover de uitbreiding, maar trok zijn woorden weer in toen gister avond bordjes met „verboden toegang voor onbevoegden" op het terrein van de W. A.-hoeve werden aangebracht. Dringend verzoek IN HUN DRINGEND VERZOEK, namens Rome aan de Nederlandse katholieken gedaan om zich bij de essentiële delen van de Eucharis- tie-viering aan door de Paus goed-gekeurde formules te houden, verzuimen de Nederlandse bisschoppen niet waardering uit te spre ken voor de liturgische vernieuwing welke in Nederland op gang ge. komen is. Het is goed deze waardering voorop te zetten, omdat anders wellicht de mening zou rijzen dat het Nederlands episcopaat alles naar het oude wil terugdraaien. Onze bisschoppen willen juist een onder scheid maken tussen zinvolle en zinledig geworden traditie. Dit voornemen van ons episcopaat blijkt ook uit de belofte om in Rome alsnog moeite te doen tot goedkeurng van acht andere ca non-teksten dan de vier welke de hele Kerk zijn aanbevolen. Waar onder enkele die de laatste jaren bij vele priesters en leken dier baar geworden zijn. INTUSSEN VALT NIET WEG TE REDENEREN, dat het verzoek van de bisschoppen ook neer komt op een dringend advies geen ge bruik meer te maken van enkele andere eucharistische gebeden. Het risico bestaat, dat op dit onderdeel van de bisschoppelijke brief door teleurgestelden de nadruk gelegd gaat worden. Is die teleurstelling dan juist? Wel als het bij het beroep om meier uniformiteit de nadruk gelegd zou worden op het belang voor de gemeenschap der gelovigen van het in stand houden van tradities. Niet wanneer in aanmerking wordt genomen, dat bij gebrek aan enige uniformiteit de interpreta tie van nieuwe teksten voor de eucharistische gebeden zo vervagen kan, dat meningsverschil over de essentiële zaken in de hand wordt gewerkt. DAT D T KAN GEBEUREN, lijkt ons ook wel een uitgemaakte zaak. Omdat pluriformiteit haar eigen inhoudelijke betekenis geweld aan zou doen wanneer ze ook moet dienen om uiteenlopende uitgangs punten te aanvaarden, ligt voor de hand dat de Nederlandse bis schoppen zich niet geroepen achten ook voor dergelijke euchanstie- formules in Rome een lans te breken. Een enorm winstpunt van de liturgische vernieuwing is dat nu ieder een ook wie geen Latijn kent steeds begrijpelijke teksten tot zich kan laten doordringen op het wezenlijke moment van de Eu charistie» viering, naast de teksten van de woorddienst. Wat priesters en gelovigen nu gevraagd wordt, is dus geen stap terug. Leve de leefregel I HET LEUKE VAN KRANTENABONNEE ziin is. dat U als lazer vaak kunt denken, „Ja, maar..." Of het schrijven, als U zin keelt in een ingezonden stuk. Bijvoorbeeld wanneer U net als wij gaat denken over wat in de krant van maandag dr. Honhoff, geneeskundig ziekenfondsenadviseur, over het belang van een goede leefregel schrijft. Hij heeft ongetwijfeld gelijk, als hij betoogt dat regelmatig leven meer waard is dan dagelijks een rozenkrans van pillen, poeders en drankjes slikken. Maar zijn voorbeelden lijken voor discussie vat- Waarom vooral des avonds na 21 uur opwinding vermijden? Is een ruzie met de chef overdag dan minder erg dan des avonds een kib belpartij met moeder-de-vrouw? Je opwinden over een detectivefilm of spannende sportreportage slechter voor hart en maagkanalcn dan een hele dag je zitten te verbijten op getallen of gortdroge rappor ten? We zouden voorts allemaal te laat naar bed gaan. Wie bewijst dat we in feite niet te vroeg opstaan? Ja, de morgenstond heeft goud tn da mond. Maar we hebben ook moeten leren dat het beter is door meer fruit te eten het goud in de mond te ontlopen. Het is vaak maar net zo, als men het bekijkt. Wedden dat er vandaag of morgen een geneeskundig adviseur opstaat, die heeft vastgesteld dat er meer maagzweren tussen b en 18 uur ontstaan, dan in da kleine uurtjes? Een idee om weer moed te krijgen! Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen toto luchtdruk in millibaren eSE opklaringen -ft- hagel •*-*■ warmtefront H hogo-drukgebied bewolkng sneeuw -v-r kou-front L lage-drukgebied regen ZjZ. onweer windrichting vcfphatsingsnchting De Bilt Een van de Oceaan af komstig front kwam in de nacht van gisteren op vandaag boven het oosten van het land nage noeg tot stilstand. De regenzone bied ten zuiden van IJsland. Front- en bijbehorend regenge- bied zullen morgen het weer in ons land in ongunstige zin gaan •beinvloeden. dlit front zorgde dan ook Vooruitzichten voor woensdag, op- met uitzondering van de kust- gesteld door het KNMI op provincies voor goed gevulde maandag om 18.00 uur: regenmeters. Op het station Vrij somber, af en toe regen en Beek in Zuid-Limburg werd zacht voor de tijd van het jaar. vanmorgen om zeven uur al 10 Weersvooruitzichten in Cijfers: millimeter afgetapt. Over de voor donderdag: Britse eilanden nadert een rug Aantal uren zon: 0 tot 4 van hoge luchtdruk, die voor Max. temp. van 7—12 graden, een kortstondige weersverbete- Kans op een droge periode van ring zal zorgen. Een nieuwe ac- minstens 12 uur: 70 procent, tieve storing op het midden van Kans op een geheel droof etmaal: de Oceaan trekt naar het zeege- 40 procent. SAS VAN GENT In de Zeeuwsvlaamse gemeen te Sas van Gent Is grote ongerustheid ontstaan over geruchten als zou er een olieraffinaderij worden gebouwd In de Belgische gemeente Zelza- te, twee kilometer over de Nederlandse grens. De burgemeester van Sas van Gent drs. W. Dusar- duijn heeft bij zijn collega in Zelzate informaties getrokken over de betrouwbaarheid van de ver halen maar daar kon men hem niets meedelen omtrent de voorgenomen plannen. Volgens een uitzending van Vara's Dingen van de Dag zouden er verregaande onderhandelingen gaande zijn tussen Grieks-Arabische oliemaat schappijen over de vestieing van een raffinaderij bij Zelzate. Met de bouw van de raffinaderij zou men binnen drie maanden willen beginnen. De burgemeester van Sas van Gent is zo geschrokken van deze geruchten dat hij gisteravond een ver klaring heeft afgelegd waarin hij zich op voor hand tegen de vestiglrg van de raffinaderij in Zelzate verklaart. De Vlaamse staatssecretaris voor streekeconomie, Luc Dhoore, wd officieel niets over de raffinade rij loslaten, „omdat hij niet met mededelingen de Belgische reg -ringsformatie wil doorkruisen". Ma-ar he' staat wel vast dat in België vrij verge vorderde plannen bestaan voor het vestigen van een grote raffinaderij in de Gentse kanaalzone. De raffinaderij zou een jaarcapaciteit van tien miljoen ton krijgen, ongeveer eenderde van de totale Belgische binnenlandse behoefte.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9