Overstroomd Brisbane vreest nog hoger water Politie klaagt over ernstige mantekorten Handwerkbeurs Kreatief 74 richt zich ook op de man Gegadigde, na moord, weinig belangstelling voor ruilhart Pius XII zou geweten hebben van nazi-moord Kinderen aten van giftige knol geheven DINSDAG 29 JANUARI 1974 HOOGEZAND De 7-jarige Ha rold en de 9-jarige Ronald Lup- pens en hun 9-jarige vriendje Richard Kouwman, alle drie uit Hoogezand, zijn zondag met de grootste spoed naar het acade misch ziekenhuis in Groningen gebracht, waar hun magen wer den leeggepompt. De kinderen, die met vader Luppens bij het Zuidlaardermeer hadden gewan deld, hadden een zeer giftige knol, de z.g. circuta griosa, ge geten. Na het eten van deze zoetsmakende knol werden de kinderen misselijk, blauw en verstijfden Het enige wat in het ziekenhuis kon worden gedaan was de maag leegpompen, omdat er geen tegengif is voor deze knol. Het gif heeft dezelfde uitwer king als strychnine. De kinde ren maken het nu redelijk. De groene knol met witte ringen, komt veel voor in drassige ge bieden. LEIDSE COURANT PAGINA 7 j f aap 'n OIomouc, een Moravische stad in Tsjecho-Slowakije, lijkt een brug met verdiepingen te hebben sinds een te zwaar beladen vrachtwagen de oversteek waagde. De instorting gebeurd- -onder persoon lijke ongelukken. UTRECHT Borduren, breien, haken, en zelfmaakmode zijn de laatste jaren geen noodzaak meer, maar wel veel meer een plezierige vrijetijdsbesteding. Vandaar ook dat deze vroeger zo zelfstandige takken van handwerken nu samengaan op één beurs: Kreatief '74, voor 't publiek geopend van morgen (woensdag) tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur in de Utrechtse jaarbeurs. Het ls ook niet meer het borduur werkje, dat men ter hand neemt, maar een meer ambi tieus werk, waarmee de meeste vrouwen willen laten zien, wat ze op dit gebied waard zijn. Het zijn tegenwoordig echter niet al leen de vrouwen, die vreugde scheppen in het zelf maken. Het aantal mannen, dat het licht komt opsteken op deze beurs, is niet weg te cijferen. Uiteraard zien we vooralsnog de man niet met de breipennen zit ten, maar er zijn wel handvaar digheden, die ook de man graag ter hand neemt, zoals Smyr na. Bijna voor hem alleen, maar zeker ook voor de vrouw, die niet van een langgerekt ver haal houdt, is de snelknooppen van Parley. Met deze pen wordt het knopen van een kleed tot een kleinigheid. In ieder geval is de techniek zo eenvoudig, dat vrijwel niemand er grote pro blemen mee zal hebben. Voor deel is, dat de lussen net zo groot gemaakt kunnen worden als men wil. Vrijwel helemaal nieuw voor een nijverheidsbeurs is de hobby edelsteenslij pen. Voor liefhebbers van halfedel stenen een uitkomst, om prach tige sieraden te maken, maar wel een kostbare. Over een paar weken verschijnt er in ons land een nieuw soort krant, de zelf-maak-mode-krant. Hierin worden zelfmaak-mode- patronen sterk gelrvrdeerd met kleine reklamespotjes. Maar wie daar overheen wil kijken, heeft in deze krant een handvol nieuwe modelijnen van ontwer per Jean Vilarsky Ook helemaal nieuw zijn de zelf- maak-krukken. Geweldige touw-krukken in drie formaten in elke gewenste kleur. Het standaard pakket waar men, zoals de verpakking zegt, alleen hamer en kwast voor de poten en touw voor de zitting bij nodig heeft kan in elke ge wenste kleur bijgewerkt worden. Toch wel leuk, die barkrukken in zelfgeformeerd geel of donker bruin. Het is jammer, dat de geweldige patronen, die gebruikt werden voor de blouses en jurkjes van de Hongaarse stand, straks in massaproduktie op de Neder land markt zullen komen. Mis schien jammer voor de niet zo handige handwerkster, hoewel zij al die pracht al tussen 25 en 50 gulden kant en klaar kan ko pen. De wel handige hand werk ster zal met de toch niet zo erg ingewikkelde patronen geen on overkomelijke problemen heb ben. Vanaf morgen dus is dit al les voor iedereen in de Utrecht se hal te bezichtigen. BRISBANE Het door zware overstromingen geteisterde Brisbane wachtte gisteravond op een verergering van de situatie. Het weerkundig instituut had meer regen en voor vandaag een hoge waterstand voorspeld voor deze Austra lische stad. De stad van circa 800.000 inwo ners ziet zich ook voor voedsel tekorten geplaatst doordat de transportlijnen verbroken zijn. Het stadsbestuur voorziet bin nen enkele dagen moeilijkheden met de voedselvoorziening. Voor ruim negen miljoen gulden le vensmiddelen is verloren ge gaan doordat de opslagplaatsen van een van de grootste leve ranciers van de staat Queens land door de overstromingen zijn getroffen. Een waarschuwing van de ge zondheidsautoriteiten om "geen ongekookt water te drinken met het oog op het gevaar van het uitbreken van besmettelijke ziekten is moeilijk op te volgen, Omgekomen in gierput EDE (ANP) In Ede is de 27-ja- rige Wageninger J. W. Wenne- kes gisteren in een gierput in een schuur van een varkens- mesterij om het leven gekomen. Hoewel de put nog geen meter diep is, moet de man er na een val in zijn gestikt. Personeel mocht verder wegblijven HENGELO (ANP) Het vijftig man tellende personeel van con fectiefabriek G. Wassink, met vestigingen in Wierden en Die ren, heeft vrijdagmiddag van de directeur de mededeling gekre gen dat het bedrijf is gesloten. Men behoefde gisteren niet meer op het werk te verschij nen, omdat er geen werk en geen geld' meer is. Voor nader commentaar bleek de heer Gerritsen gisteren onbe reikbaar. Ook de industriebond NVV heeft vruchteloze pogingen gedaan de directie te bereiken. aangezien velen zonder elektri citeit zitten en de kooktoestellen derhalve buiten werking zijn. Naar schatting 8.000 mensen in een dertigtal voorsteden van Brisbane zijn dakloos geworden. In Ipswich, 32 km westelijk van Brisbane, stond het water gis teren in de hoofdstraat onge veer acht meter hoog. Hier zijn duizenden mensen uit hun hui zen geëvacueerd. Op de luchtmachtbasis Amberley, bij Ipswich, moest men inder haast 24 splinternieuwe en mil joenen kostende F-lll gevechts vliegtuigen naar hoger gelegen terrein slepen, nadat het vlieg veld in een uitgestrekt meer was veranderd. Terwijl het water blijft stijgen, wordt op grote schaal met vliegtuigen voedsel naar de ge- isoleerde gebieden gebracht. In de vakantiecentra van de goud kust, 112 km ten zuiden van Brisbane, stonden meer dan drieëneenhalf duizend toeristen gisteren in de rij voor vliegbil jetten om zo spoedig mogelijk hun onder water staande vakan tieverblijven te kunnen verla ten. In Brisbane is nog slechts een van de zes bruggen over de gezwollen Brisbane rivier open. De rivier bereikte in de stad een waterstand van ruim zes meter. Het normale peil is twee meter Het water bereikte gisteren het gebouw van de stadstelefooncen- trale. waar vrijwilligers meer dan 24 uur dn touw zijn geweest om zanddijken aan te leggen. De voorstad Jindalee is nagenoeg door het water geïsoleerd. Er heerst een groot voedselgebrek. Benzinereservoirs van tanksta tions in dit gebied zijn door het water meegesleurd en lek ge raakt. De weggestroomde benzi ne heeft zich met water ver mengd en er dreigt explosiege vaar. Het aantal doden als gevolg van de overstromingen was gisteren tot zeven gestegen. Een militair kwam om het leven toen een reddingsvaartuig van het leger een hoogspanningsleiding in de buurt van Brisbane raakte en onder stroom kwam te staan. Men (vreest echter dat het aan tal doden veel groter zal zijn. Luchtopnamen van de verdronken stad Brisbane. (Van o e correspondent) PARIJS In de hartkliniek Saint-Eloi In Montpellier was alles al dagen in gereedheid gebracht voor een harttransplantatie, die uitgevoerd zou worden op een 61-jarige garagehouder, Idouard Deprade uit Thuir. Tegen het weckend was er blijk baar een hart voor de overplanting beschikbaar, maar Depra de, die met dit nieuwe hart uitgerust zou worden, bleek ner gens te vinden. Tenvijl de kliniek wanhop:ge pogingen in het werk stelde om de zieke te vinden, werd bekend dat deze zich op het-politie bureau was gaan aangeven, omdat hij enkele ogenblikken te voren zijn vrouw n.et zes revolverkogels doodgeschoten had. Deprade is in de ziekenafdeling van het huis van bewaring te Perpignan opgesloten, waar hij wegens zijn toestand (hij heeft twee ernstige infarcten gehad) verpleegd wordt. De harttransplantatie is uitgesteld, maar niet afgelast, maar de betrokkene heeft te kennen gegeven dat hij er nu weinig be langstelling meer voor heeft. Volks wagen- arbeiders op non-actief HANNOVER De Volkswagen automobielfabrieken in Hanno ver hebben 15.000 werknemers voor een periode van twee we ken op non-actief gesteld, omdat de stijgende benzineprijs en de economische onzekerheid voor raden onverkochte auto's heb ben doen ontstaan, zoals in ze ven jaar niet het geval is ge weest. De produktie van de per- sonenmodellen zou doorgaan, omdat er exportorders voor zijn. Ook eisen de metaalarbeiders in de autoindustrie een loons verhoging van minstens 15 procent voor 1974. In februari leggen Opel-Porsche en B.M.W. de produktie stil, waardoor 55.000 werknemers op non-actief komen. Verzekeraars niet minder autoschade DEN HAAG Op het verzoek van de Consumentenbond om premieverlaging wegens minder rijden en lagere schadecijfers hebben de autoverzekeraars geantwoord, dat de autoloze zondagen geen gunstige invloed hebben gehad op de schadefre- quentie. Het aantal schademel- dingen in de tweede helft van november en de eerste helft van december zou zelfs dat van de zelfde weken van 1972 en van oktober 1973 hebben overtroffen. Wij kunnen het tegendeel niet be wijzen, maar wij vinden deze verklaring van de verzekeraars wel merkwaardig, aldus de reactie van de Consumenten bond hierop. De garages hebben veel minder werk, vooral door een geringer aantal reparaties. (van o correspondent, Frans Wijnands) ROME In Rome is vandaag een proces begonnen waarbij de nage dachtenis van paus Pius de twaalfde in het middelpunt staat. Het Vatikaan - en met name deze paus - zou tijdig geweten hebben, dat de Duitsers in maart 1944 vreselijke represailles zouden nemen, na dat de dag tevoren bij een verzetsactie in het hartje van Rome en kele tientallen SS'ers waren gedood. Niettemin zou het Vatikaan geen actie hebben genomen. (ADVERTENTIE) „Argenta"SuperLux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten Een nicht van wijlen paus Pius, gravin Elizabetta Rossiniani, vecht deze beschuldiging aan. Zij beweert dat de paus van niets geweten heeft, en dat door deze voorstelling van zaken zijn nagedachtenis onteerd wordt. Zij is een geding begonnen te gen de in Rome woonachtige Amerikaanse schrijver Robert Katz, die over de represaille-ac tie van de nazi's, waarbij 335 mannen en jongens werden doodgeschoten, een boek heeft geschreven. Niet minder schuldig acht de gra vin de filmproducer Carlo Pon- ti, echtgenoot van Sophia Loren, Geen kritiek Vorrink op Lubbers DEN HAAG (ANP) Volgens premier Den Uyl heeft minister Vorrink van volksgezondheid geen kritiek uitgeoefend op het beleid van minister Lubbers van economische zaken. De premier zegt dit in zijn ant woord op vragen van de kamer leden Aantjes (ARP) en Welj- ters (KVP). In dat antwoord zegt de premier dat minister Vorrink slechts heeft opgemerkt, dat voorlich ting over dit beleid naar haar mening inderdaad verbetering behoeft. De premier zegt dat minister Vorrink er daarbij van uit is gegaan dat het prijsbeleid en de presentatie daarvan onder de huidige omstandigheden hoge mate worden gedragen door het kabinet als geheel dat zij haar medeverantwoorde lijkheid daarvoor uitdrukkelijk heeft genoemd. en de Griekse regisseur Pan Cosmatos, die naar het boek van Katz - en met diens mede werking - een film hebben ge maakt. Na het verschijnen van het boek, en ook weer na de première van de film, is vooral de auteur Katz aangevallen over de onjuistheden van zijn feitelijke weergave. Niettemin verklaarde Katz on langs nog dat hij voet bij stuk houdt, en dat paus Pius wel de gelijk tevoren geïnformeerd was. Gisteren, aan de voor avond van dit unieke proces, kondigde hij aan nieuwe docu menten te zullen overleggen waaruit zal blijken dat de paus wèl op de hoogte was. De hoofdrolspelers in de film, de acteurs Richard Burton en Mar cello Mastroianni zullen ver moedelijk niet ;n het proces be trokken worden. Het Vatikaan heeft zich officieel al eerder van het boek en de film gedistan- I tieerd, maar wenst er verder niet over te discussiëren. Sleutelgetuigen in het proces zou den de twee ex-nazi's moeten zijn die ten nauwste bij de moordpartij betrokken zijn ge weest. Op de eerste plaats is dat ex-kolonel Kappler, die zijn levenslange gevangenisstraf uit zit in de Fort-gevangenis hal verwege Rome en Napels, maar het is vrijwel uitgesloten dat hij in levenden lijve in de rechtszaal zal verschijnen. De tweede belangrijke getuige ls ex-kolonel Dol'mann, die mo menteel in MUnchen woont en tegenover een Romeins blad een uitvoerige verklaring heeft ge geven over de gang van zaken indertijd. Hij zegt dat hij inder daad het Vatikaan heeft inge licht, maar niet te weten of zijn mededeling bijtijds de paus heeft bereikt. In Parijs is het voorjaarsmodecarnaval in volle gang. Temidden van feestelijke en alledaagse creaties cn krankzinnige modellen ook deze twee eendagsvliegen", bruidsjaponnen van Dior en Eslerel (r). Dior gaf zijn model in zijn 74ste collectie de naam Lelietje van dalen mee, Esterel verborg zijn bruid achter een hele tent van kant en tule. Nederlander en TRA bij Navo-aanslag betrokken EINDHOVEN/UTRECHT, (ANP) Twee grote Nederlandse ste den hebben, terugblikkend op 1973, ernstige waarschuwingen laten horen over de onvoldoende sterkte van de politiekorpsen cn de groeiende onveiligheid In Ne derland. Burgemeester Van der Lee van Eindhoven pleitte gis teren voor uitbreiding van het gemeentelijke korps met 20 pro cent, de Utrechtse gemeentepo litie zegt dat het spreekwoord dat misdaad niet loont steeds minder opgaat. Burgemeester Van der Lee uitte kritiek op minister Van Agt van justitie, die in de Tweede Ka- mer liet horen dat er weinig re den is tot ongerustheid. „Neder land is niet meer het veilige landje van weleer, Nederland is een provincie van Europa". i In Utrecht is de politie van mo- ning, aldus een overzicht over vorig jaar, dat er steeds minder ,kans bestaat dat de lichtere en gelegenheidscriminelen in de kraag worden gepakt. De over belaste recherche moet zich be perken tot misdrijven van zwaarder kaliber, „heterdaadza- ken en gevallen waarbij men duidelijke aanwijzingen heeft". Wat de politie in Utrecht met name zorg baart is de toename FJgen staf Soeliarto van het gebruik van vuur- en steekwapens bij het beslechten van de meest onnozele geschil len. Men spreekt ^an een „mo deverschijnsel". Het illegale vuurwapenbezit lijkt sterk toe te nemen. Ook de jeugdbalda- digheid nam met sprongen MÖNCHENGLADBACH Een lid van het verboden Ierse repu blikeinse leger (IRA) heeft do bomaanslag georganiseerd dio in september 1972 op het hoofd kwartier van de NAVO-strljd- krachten in Mönchengladbach werd gepleegd. Op het NAVO-tenein ontploften twee van butaangasflessen ge maakte bommen, die echter weinig schade aanrichtten. Een derde bom, die vlak bij het hoofdkwartier was neergelegd, explodeerde niet. Een gearresteerde Nederlander wordt ervan beschuldigd de voor de bommen gebruikte gas flessen in Turnhout te hebben gekocht en deze in opdracht van een IRA-vertegenwoordiger in Bergen op Zoom aan een techni cus te hebben geleverd Deze maakte de drie bommen tegen betaling van 2.000 gulden. Dp technicus is intussen eveneens gearresteerd. O? DJAKARTA President Soehar- to van Indonesië heeft zijn sterk gekritiseerde persoonlijke staf (Aspri) opgeheven en zich zelf aan het hoofd gesteld van het machtige commando voor het herstel van de vrede (Kopkam tib). Staatssecretaris Soedarmono deel de mee dat de president geen I behoefte meer had aan de uit 3 generaals bestaande Aspri, die er door de studenten van werd beticht over te veel macht bu ten de grondwet om te besch k- ken. Soeharto heeft de leiding over Kopkamtib overgenomen van general Soemitro die eerder deze maand geruchten heeft te gengesproken dat hij en twee andere generaals naar het pre sidentschap drongen. Herbert Porter, een voormalige medewerker van de campagne tot herverkiezing van president Nixon, heeft gisteren voor een rechtbank bekend dat hii niet de waarheid heeft gesproken over het in de doofpot stoppen van het Water gate schandaal. Hij zou later hebben toegegeven dat 100.000 dollar van het her verkiezingsfonds was besteed aan „smerige streken" tegen da democratische kandidaten. Por ter is voorwaardelijk op vri/4 voeten gesteld.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7