Drukkerij De Gruyter in een crisissituatie Striptease-iris oplossing voor de olieschaarste De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Groot aantal ontslagen op korte termijn „EEN ZILKER ONDERZOEKT SPORT EN RECREATIE Politiecel was ontoonbaar na „overnachting B EN W VAN N'WIJKERHOUI ANTWOORDEN DE RAAD fff rr IS li if ROEL PIKET NU KAMPIOEN vakantiereizen Vlotte handel bij EMM- R arendsveen A. H. Verbruggen 25 jaar werkzaam bij Ho Ba Ho PAGINA 5 DINSDAG 29 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT 1m mm m SASSENHEIM Het is zo goed als zeker, dat op zeer korte termijn een groot aantal ontslagen zullen val len bij de drukkerij De Gruyter-Combigraph B.V. in Sassenheim. Onder de ontslagenen bevinden zich hoofdzakelijk hulp-vakar beiders en vakarbeiders uit Haarlem, Den Haag en Leiden. Als een van de belangrijkste oor zaken van de huidige crisis wordt gezien het wanbeleid in de directie top. Na het vertrek van directeur I. J. De Gruyter in februari 1973 werden gedu- rende bijna een jaar de lopende neel verdwenen, zaken behartigd door dir. Van Bovendien lijkt de fusie een aantal Heeckere-V. d. Schoot maar in- jaren geleden met de Combi middels is ook deze van het to- graph B.V. De Gruyter ook niet gebracht te hebben wat men verwachtte. De fusie zou de wankele positie van dit Sassen- heimse bedrijf moeten verstevi gen maar daar is, zo blijkt nu, weinig van terecht gekomen. De afgelopen jaren werden de boekdrukkerij overgeplaatst naar Den Haag en bovendien werd het orderpakket belangrijk uit. gedund omdat dochteronderne mingen elders in het land eco- nomischer konden produceren. Voor de ruim 50 man personeel ziet de toekomst er nu niet be paald rooskleurig uit. De onrust is groot. Insiders verwachten, dat het bedrijf nog ruim een jaar de tijd heeft ~m te pogen haar positie t.o.v. een sterke concurrentie, te verbeteren. DE ZILK Nu de bewoners van De Zilk en de Ruigenhoek zo positief hebben gereageerd op de vraag of men met één ilker groepering in zee wilde gaan, is de werkgroep ,,Eén Zilker lijst" NOORDWIJK Een 25-jarige kastelein maakte het knap bont in het Noord wij kse politiebureau. In een der nieuwe cellen sloeg hij de boel kort en klein en veroorzaakte daar een complete overstroming, i Een politiepatrouille had de man ingerekend, nadat een melding was binnengekomen, dat hij de ruit van de Miramar-bar had ingeslagen. De kastelein, die in de badplaats diverse etablissementen had be zocht, was op zijn uitgaansmiddag flink onder invloed geraakt en had een bar kwade dronk over zich gekregen. Toen hij de bar wilde verlaten den de deur gesloten vond, pakte hij een grote vaas en tik te daarmee de ruit in. Toen de celbewoner weer bij zijn positieven was gekomen zag hij wel in buiten zijn boekje te zijn gegaan. Hij verzocht om de schadereke ningen, die hem uiteraard prompt werden gepresenteerd. LEIDEN De 9-jarige Roel Pi ket is in de catagorie t/m 12 jaar Leids Jeugdkampioen ge worden. Roel zal de Leidse schaakbond vertegenwoordigen bij de Nederlandse kampioen schappen. Het heeft er in de fi nale nog even om gespannen. Tegen de zwakke Joost Rigter miste Roel in de eerste partij een gemakkelijke winst; hij kon na een blunder nog remise ma ken. In de tweede partij werd reeds na 2 zetten tot remise be sloten, om het kampioenschap veilig te stellen. Roel Piket van de schaakvereni ging Leiderdorp, volgt clubge noot Jeroen Selier op. Eind stand jeugd t/m 12 jaar: 1. R. Piket: 4>/2; 2. G J. Goedhart: 3Ytl 3. Peter Verboon: 3; 4. J. Rigter: 1. Bij de jeugd t/m 19 jaar ds de derde ronde bijzonder verras send verlopen. John v.d. Wiel versloeg met wit Hans Kemper man. Al spoedig had Kemper man door een eenvoudig pionzet je een winststelling kunnen creëren. Een foutief pionoffer werd door v.d. Wiel goed weer legd. In een verbasterde Ben-O- ni profiteerde Joan Baart (van zijn superieure stalling tegen Zwetsloot. Stuk- en even later torenwinst beëindigde de partij. De goed gestarte Sohweizer kwam tegen Verra niet verder dan remise. Een uitslag waar Schweizer blij mee mag zijn, gezien de grove openingsfout, die niet door Verra afgestraft werd. In een regelmatige partij versloeg v. Dijk de Ruyter. Fa voriet Konings was gedwongen, na een lange slijtageslag, het remiseaanbod van Geertsma te accepteren., zodat de stand na 3 ronden aan de kop is: 1 J. v.d. v.d. Wiel: 2& 2 t/m 6: Ko nings; Kamperman, Baart, Geertsma en Schweizer allen 2. BOLLENSTREEK De fa. W. Moolenaar Zn. uit Sas senheim heeft een antwoord gevonden op de sterk geste gen olieprijzen en de olie- schaarste. In de cellen van dit grote bloembollenbedrljf heeft men namelijk een pre paratie-methode uitgevonden waardoor de gewilde blauwe iris Ideal veel minder blad gaat produceren en dat bete kent dat men veel meer stuks op de vierkante meter kan planten. Afhankelijk van de tijd van het jaar lig gen de percentages tussen 25 en 30% meer. Er zijn al grote hoeveelheden van deze „Striptease" Ideal- irissen verkocht in Zweden, Finland, Denemarken en West-Duitsland, zo vertelde Vinding van Sassenheims bedrijf directeur Kees Moolenaar. Er kwamen trouwens afne mers uit Denemarken spoor slags naar Sassenheim gere den om de proeven zelf te bekijken, (zie foto.) De bollen krijgen eerst een speciale behandeling alvorens men de vaste methode van twee weken 35 graden en drie dagen 40 graden toe past. Daarna krijgen de iris- bollen nog een temperatuur- stoot extra. De kwaliteit van de bloemen wordt door deze ingrepen niet nadelig beïnvloed. Inte gendeel: de steel wordt nog wat langer, de bloem blijft volledig op groote en de kleur laat niets te wensen over. Er is aan deze uitvinding één grote voorwaarde verbonden en dat is dat de bollen on middellijk na ontvangst een speciale preparaat-behande ling moeten hebben. Is dat gebeurd dan mogen de bol len geen dag langer boven de grond blijven anders krijgt men last van schim melvorming. NOORDWIJKERHOUT In een keurig verzorgd boekwerkje hebben B. en W. de raad geant woord op de vragen en opmer kingen, die in de afdelingsver gaderingen van 17 en 18 januari j.l. zijn gesteld. B. en W. zeg gen daarin, dat het niet aangaat te stellen, dat andere taken wor den vervuld ten koste van de gelden, die het rijk bestemt voor dekking van personeelskos ten. Mevr. Van der Geest-Lu- cassen had gevraagd of B. en W. de voor de personeelskosten bestemde gelden voor het zwembad had gebruikt. B. en W. streven er naar bij de bezet ting van het gemeentelijk appa raat het optimale resultaat met zo weinig mogelijk capaciteits- verlies te beperken. Er is geen overcapaciteit. B. en W. zijn niet té pessimistisch in hun verwachtingen ten aan zien van de uitbreiding der ge meente voor woningbouw. Uit de Nota Plandoelen Streekplan Zuid-Holland-West een om streden studie blijkt het stre ven van de Provincie Zuid-Hol land om Noordwijkerhout in de bouwklem te houden. Op de vraag van mevr. Desain wat B. en W. nu precies van plan zijn met de gronden, die vrijkomen als eventueel te zij ner tijd de Victorschool aange kocht en afgebroken is, ant woorden B. en W., dat onder zocht wordt of het mogelijk is van die gelegenheid gebruik te maken om de St. Victorkerk meer als centrum van de wijk te laten uitkomen. Verbetering van het dorpsaanzien staat voorop door het maken van ruimte en het aanbrengen van groen en speelruimte. Bijko mend is de douw van woningen. In 1974 is niet minder dan 627.000,-- vastgelegd voor het grote onderhoud van straten en wegen. Een deel van het cen trum van het dorp zal als niets tegenloopt opnieuw be straat worden. De Havenstraat en de Dorpsringweg krijgen een nieuw soort bestrating, die het winkelen gezelliger maakt. De Dorpsstraat krijgt een nieuw profiel en de Nieuwe Duinstraat wordt een echte woonstraat. In 1974 krijgt de voetballende jeugd bijzondere aandacht. B. EN W. hebben toegezegd te zul len zoeken naar de mogelijkheid om speelveldjes aan te leggen. Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom Algemene Bank Nederland i_ verder gegaan met het uitdie pen van diverse programma punten. Inzake de recreatie is de werk groep van mening dat iedere Zilker gratis toegang dient te hebben tot de duinen in de on middellijke omgeving. Ieder ge zin zou bij de gemeente een gratis gezin.skaart moeten kun nen afhalen om te mogen wan delen. De werkgroep wijst in dit verband op de regeling die Noordwijkerhout getroffen heeft voor wandelaars in het „Zuid- Hollands Landschap". Ook de sport wordt door de werk groep een goed hart toegedra gen. Men staat onder meer ach ter de subsidie-aanvrage van sportvereniging Van Nispen voor de opknapbeurt van de kleedkamers. Ook wil de werk groep dat bij de bouw van de sporthal meer rekening wordt gehouden met de Zilkers en de Ruigenhoekers dan bij de aan leg van het zwembad het geval was. De huidige Heilig Hartschool gaat haar laatste jaar als school in. Een gedeelte van dit gebouw zou, naar het oordeel van de werkgroep, uitstekend geschikt zijn om bijvoorbeeld de plaatse lijke bibliotheek in onder te brengen. Ook kan eventueel re kening gehouden worden met een toneelzaal. Op 6 februari heeft de werkgroep een bijeenkomst georganiseerd in het Van Nispenhu.o. Men ver wacht dan om 20.00 uur mensen die belangstelling hebben voor de ideeën en plannen en zich er voor willen inzetten. Hobbyclubs en Jonger ensoos in „Krakepit'' ZOETERWOUDE Er is op nieuw belangstelling voor het gebouw waar tot voor kort do r.k. kleuterschool „De Krake- plt" was ondergebracht. In de vorige vergadering besloot de raad één lokaal te verhuren aan de Zeeverkenners van de Leidse Lodewijksgroep. Een aantal raadsleden was daartegen om dat men eerst wat meer wilde welen over de Initiatieven welke aan de Hoge Rijndijk werden ontwikkeld en waarvoor ook huisvesting nodig zou zijn. Nu is een verzoek ingekomen van het bestuur van de hobbyklubs r-n jongerensociëteit voor het in gebruik nemen van 2 lokalen van „De Krakepit". De com missie voor de financiën advi seert aan het uestuur 2 lokalen te verhuren tegen een huur voor dc periode 1974/1975 van 400.— per lokaal en voor de resteren de periode 1973/1974 van 200,— per lokaal onder gelijktijdige toekenning van een startsubsi die van 1000,— B. en W. zijn 't hiermede eens maar stellen dat de gemeentebegroting uitgaat van een kalenderjaar en de ver- huurperiode hieraan aan te pas- ROELOFARENDSVEEN Hoe- wel er aanvankelijk sprake was van een lauwe stemming, is do handel bij E.M.M. Roelofarends- veen in tulpen en narcissen vrij vlot verlopen. Men moest blijk baar nog wat wennen aan de dagelijks stijgende aanvoeren. Dankzij het gunstige weer ver liep het forceren van dc bolge wassen erg goed, hetgeen een In vergelijking met vorige week iets betere prijszetting tengevol ge had. Overigens is er nu een rijk geva rieerd assortiment waarin alle kleuren weer zijn vertegenwoor digd. De belangrijkste in aange voerde hoeveelheden zijn Lusti ge Witwe, Aoeldoorn, Cassini, Paul Richter, Priminence, waarbij de hoogste noteringen worden gemaakt voor de lelie- bloemige tulpen. De kweker die in staat is om een bos gemeng de tulpen aan te voeren krijgt voor zijn produkt in doorsnee een belangrijk hogere notering. Dit zelfde mag gezegd worden voor de dubbele gemengde tul pen. Bij de narcissen zijn Carl ton en Fortuna de belangrijkste in de aanvoer. Op sommige da gen was de prijs voor de narcis sen beslist aan do lage kant. Echter ook hier op maandag 28 januari iets betere prijzen waar bij Carlton belangrijk beter ge waardeerd werd dan de Fortu na. Rozen beginnen langzaam weer iets belangrijker te wor den al zal het nog wel enkele weken duren aleer weer van normale aanvoeren kan worden gesproken. De anjers ondervin den nogal wat concurrentie van de import-anjers. Dank zij een betere kwaliteit wordt voor de eigen gekweekte anjers belang rijk betere prijzen verkregen. Freesia's worden iets ruimer aangevoerd met over het alge meen redelijke prijzen. Grote kwaliteitsverschillen kan men constateren bij de Forsythiatak- ken. Mits van goede kwaliteit is de prijs redelijk, echter vele partijen worden voor geen lo nende prijs afgezet. Bij de chry santen beginnen de jaarrond ge wassen weer het belangrijkst te worden. Gelukkig kan eindelijk weer van een meer lonende prijs gesproken woraen. LISSE Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de directiekamer is gisteren de heer A. H. Ver bruggen de „Gouden Zwaan" uit gereikt omdat hij 25 jaar in dienst is van de HoBaHo (Hol land Bloembollen Huis). De hoge onderscheiding werd hem uitgereikt door HoBaHo-dircc- teur J. W. Plug. Deze zei in een korte toespraak dat de jubilaris moet worden gezien als de pionier van de nieuwe tak in het bedrijf n.l. het in- en verkoopbureau. Toen dat 25 jaar geleden op poten werd gezet ontpopte de heer Verbruggen zich als een gede gen in- en verkoper, die zowel met de kwekers als de expor teurs goede contacten .wist te leggen. Later op de dag werd in motel Sassenheim nog een re ceptie gehouden waar veel col lega's en zakenrelaties de jubi laris de hand kwamen drukken. Op de foto de heer Verbruggen met zijn echtgenote. Parochie van St. Jans Onth. heeft tekort ZOETERWOUDE Voor het eerst wordt In Zoeterwoude een parochlcavond gehouden. De pa rochianen van Sint Jans Ont hoofding zijn daarvoor a.s. don derdagavond om 8 uur uitgeno digd In het Don Boscohuis. In het gedeelte voor de pauze ko men de financiële zaken aan de orde. De begroting voor 1974 geeft een tekort te zien van 34.000,- bij een totaal aan uit gaven van 196,610,-. Er zijn voorstellen van het kerk bestuur om dit op te heffen door verhoging van de gewone sti pendia, grotere inhouding op collectes instellingen, een hoge re opbrengst van collecten of verhoging van de kerkbijdrage. Het aantal ingeschrevenen in de parochie bedraagt 3910. Bij de tellingen op de 2e en 3c zondag van januari is gebleken dat ge middeld 1650 personen deel nemen aan de eucharistievie ringen In het weekeinde. Dit komt neer op circa 50%. De aanwezigen krijgen alle gele genheid om suggesties te doen welke kunne,n leiden tot het ge zond maken van de financiën. Na de pauze Is er een pastoraal gedeelte. Daarbij zal worden Resproken over dc gang van za ken in de parochie. Vakantietrips voor bejaarden Noordwijkerhout De bejaarden bonden Noordwijkerhout en De Zilk hebben gczumenlijk voor de bejaarden drie vakantietrips georganiseerd, elk van 5 dagen in het mooie plaatsje Zorgvliet in Drente en wel in hot „Pen sion Villa Nova". Deze vakan ties zijn gepland van 18 t/m 22 april, va.n 22 t/m 26 april en van 26 t/m 30 april. De kosten voor deze vakanties zijn zo laag mogelijk gesteld, slechts voor 120 p.p. met volledige verzor ging en vervoer. Zij, die ge bruik willen maken, moeten zich voor 31 januari a.s. opge ven bij dc besturen die ook ver dere inlichtingen verschaffen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5