DE LEIDSCHENDAMSE KERMIS MAG BLIJVEN Toneelschrijver Herman van Veen imponeerde niet Stompwijk mag blijven vissen Naturel Theatre treedt op in LAK-theater GRONDRAPPORT WAS MAGER ANTWOORD" stad en streeknieuws MÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊm NEM werkt samen op ketelgebied met Lentjes Geen tennisbal zonder inspraak bij Leeuwenbergh PAGINA 4 DINSDAG 29 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDSCHENDAM De gemeen teraad heeft zich, de een meer de ander minder enthousiast, uitgesproken voor handhaving van de jaarlijkse kermis op het President Kennedyplein- Het zou een gemis zijn als de ker mis zou verdwijnen, meende mevrouw E.M. Schilp-den Har- tog (VVD): „bij een mini- enquête is mij gebleken dat dit ongecompliceerde volksvermaak de mensen nog aanspreekt". "Burgemeester E.J.M. Kolfschoten had gezegd dat het college wel eens wilde weten hoe de raad de kermis ervaart. Hij dacht dat ze beter in een dorp functio neert dan in een stedelijke ge meenschap en hiermee bedoelde hij kennelijk Leidschendam. Er is wed wat overlast voor omwo- nenden en daarom was in het raadsstuk waarin de brief van de Nederlandse Kermisbond over uniforme verpachtingsvoor- waarden ook meteen maar het voortbestaan van de kermis aan voorwaarden heeft Leidschen dam geen behoefte, want het gemeentebestuur vindt dat het bureau „De Kermisgids" van mr. Janvier de zaken ieder jaar voortreffelijk organiseert. meende dat er van de door de burgemeester genoemde folklore geen sprake meer is: „het is gewoon 'n stuk amusement en als er geen klanten meer komen moeten we er mee ophouden". dat de bevolking maar over de zaak moest beslissen en stelde voor bij een volgende enqête ook deze vraag te betrekken. Hij dacht dat het voor sommige gezinnen financiëel nogal be zwaarlijk was. Wie helemaal enthousiast was, was het Stompwijkse KVP- raadslid C.A. v.d. Bosch: „geef de kinderen de vreugde van een kermis en laten we zelf ook eens proberen er een uurtje door te brengen. meer op de schoolgaande De burgemeester zei „erkentelijk jeugd betrekken, maar burge meester Kolfschoten zei dat de samenstelling van „het assorti ment" een zaak is van mr. Jan- de orde gesteld. Aan nieuwe Het PAK-raadslid J.J. Roovers Wel wilde het raadslid de ker- De heer de Ruijter (PC) meende te zijn voor de antwoorden op de sonderingen van het college" en sloot met deze plechtige woorden het debat. De Leid- schendamse kinderen kunnen gerust zijn, de kermis blijft! LEIDEN Uit clubhuis „De Ze vensprong" aan de Bernardkade is in het weekend voor 3000 gul den aan geluidsapparatuur ge stolen. Bovendien ontvreemdde men wat kleingoed zoals koffie, snoep en frisdranken. Een ruitje aan de achterzijde heeft de nachtelijke bezoekers de toe gang verschaft. LEIDEN Een slippartij op de Haagweg, ter hoogte van de Rijn en Schiekade, heeft een jarige scholiere uit Leiden een flinke hoofdwond opgeleverd. Ook haar 17-jarige duo-passa gier werd aan het hoofd ge wond. Hoe zij met hun brom fiets te vallen kwamen, is niet duidelijk. LEIDEN Het schrijven en regisseren van een toneelstuk schijnt altijd al de hartewens van Her man van Veen geweest te zijn, en de eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat een groot deel van de NederLandse theaterwereld nieuwsgierig en vol warme belangstelling naar dit evenement heeft, uitgezien. Nu het echter zover is en we gister avond in het Rijnlands Lyceum met het eindpro duct hebben kunnen kennismaken, aarzel ik tus sen twee verzuchtingen: „Was hij er maar nooit •aan begonnen" en „Begon hij er maar eens aan". Op het eerste gezicht misschien twee ver warde uitspraken, maar alleszins begrijpelijk voor een recensent die zidh eenhele avond heeft zitten verbijten bij een steriel en onbegrijpelijk klank-en-l i chtspe 1 Het gegeven is simpel en biedt, zeker voor kinder toneel, grote mogelijkheden: Een verwaande prinses wordt als straf voor haar hoogmoed door de godin Athene in een spin veranderd, maar be houdt haar menselijke karakter en kan zich daardoor in de insectenwereld absoluut niet aan passen. Eerlijk gezegd miste ik alleen nog de goede fee, die het berouwvolle meisje aan het eind weer terugtoverde. Vanuit dramatisch oogpunt gezien is „De Spinse" echter een volledig fiasco geworden. De teksten zijn grappig en bevatten, zoals we van Herman van Veen kunnen verwachten, menige leuke vondst, maar het geheel is te bloedeloos voor volwassenen en te cryptisch voor kinderen. De spelers zijn gedegradeerd tot karakterloze mario netten, die hooguit af en toe een aardig nummer tje cabaret mogen weggeven. Echt theater van dramatische spanning is volledig afwezig. Ik hoop van ganser harte, dat Herman van Veen plezier in zijn werk heeft gehad, maar laat hij eventuele volgende probeersels alsjeblieft alleen in de huiselijke kring houden. Een publiek dat hiervoor een tientje per persoon moet neertellen alsmede twee gulden voor een programma, dat •grotendeels reclame voor Van Veen's eigen pla tenmaatschappij Harlekijn is, moet zich op een gegeven moment enorm bij de neus genomen voelen. (Gelukkig waren er maar een man of twintig aanwezig.) Bovendien had iemand hem tijdens de repetities toch moeten vertellen, dat regisseren niet zijn sterkste kant is en dat hij van belichting totaal ge'en kaas heeft gegeten. Paul Korenhof. Stroom niet afsnijden bij hoycotters van Kalkar LEIDEN Het aantal mensen in Leiden, dat de zgn. Kalkar-hef fing op de electriciteitsheffing niet wil betalen is ongeveer 100. KVP-er Stroink heeft er in de commissie voor de bedrijven voor gepleit, dat deze mensen in ieder geval niet afgesneden worden door de SLF. Het weigeren en het staken van energielevering staan niet met elkaar in verhouding, aldus de heer Stroink. Er moeten andere middelen zijn om de heffing be taald te krijgen, zo stelde hij. De commissie was het in grote trekken met de KVP-er eens. en wil ook niet, dat een massaal boycot van de Kalkarheffing op de algemene middelen van Lei den gaat drukken. Wat de SLF nu wel of niet gaat doen is nog niet bekend. Men zal eerst af wachten wat de rechter beslist in een procedure, die door de stad Groningen is aangespan nen. Oegstgeester Vrouwengilde sloot gunstig gilde jaar af Oestgeest De presidente van het Kath. Vrouwengilde afd. Oestgeest, mevrouw J. Staal van Santvliet blijft, ook na de gisteravond gehouden jaarver, gadering, de voorzitstershamer hanteren. Reeds vorig jaar gaf zij te kennen haar functie aan een ander te willen overdragen maar tot nu toe heeft zich geen opvolgster kandidaat gesteld. Intussen blijft het gilde zich verheugen over de wijze waarop de vitale presidente nog immer haar taak opvat. Dit bleek uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw Piek- Fernandes dat door haar, ge heel op rijm, werd „voorgedra gen". Talrijke activiteiten ken merkten 1973 als een uitstekend gildejaar. Men vraagt alleen nog maar waarom de afdeling niet méér dan 120 leden telt. Financieel zitten de dames nog niet krap, zo bleek uit het jaar verslag van de penningmeeste- resse mevrouw Bruhl. tijdens het openingswoord deelde mevr. J. Staal van Santvliet nog mede dat er 19 februari een 'dia-avond op het programma staat, die verzorgd wordt door het echtpaar Juffermans. 1 maart is het wereldgebedsdag. De leden worden verzocht hier aan deel te nemen. In de kerk- zaal van het gemeentecentrum wordt een gebedsdienst gehou den. Voorts gaat de afdeling weer deelnemen aan de stille omgang te Amsterdam met daaraan gekoppeld een bezoek aan het Goodwill-centre van het Leger des Heils. Na de pauze werd er „bingo" gespeeld waar aan pastoor Kooyman het zijne bijdroeg. LEIDEN Momenteel vindt in De Lantaarn te Rotterdam een Science Fiction Festival plaats, waaraan o.a. wordt meegewerkt door het Natural Theatre, een onderdeel van de Engelse Bath Art Workshop. Deze in 1969 op gerichte drama-groep is onder hand al verschillende malen en meestal met groot succes in Ne derland opgetreden. Het Vrije Volk van 22 mei 1973 sprak zelfs van „iets tussen kabouters en Barend Servet, kortom, ijzer- sterk". De groep wil de mensen om hun eigen situatie laten lachen en doet dat dan ook voortdurend op velerlei manieren. Over de inhoud van wat zij brengen echter weinig te vertellen, o dat dit zo ongeveer elke week door improvisaties verandert. Wel kan er zonder overdrijving gezegd worden dat het Natural Theatre één van de weinige groepen is, die het lukt om de kloof tussen toneel en publiek zowel letterlijk als figuurlijk tot het minimum terug te brengen. Wie van deze theatervorm wil kennisnemen, kan woensdag 30 januari in het LAK-theater te recht. Kaarten aan de zaal of telefonisch onder nummer 24890. Verbon Verpachting gaat in tegen rechtsgevoel STOMPWIJK Onlangs zijn de Stompwijkse Vaart, de Nieuwe Vaart, de Wilsveense Vaart en de Knipsloot door de gemeente Leidschendam verpacht aan de Leidschendamse Hengelaars Vereniging (L.H.V.) Bij de tal rijke verwoede Stompwijkse vis sers heeft dat nogal wat veront rusting gewekt, want in wezen is het foch maar zo, dat alleen leden van deze vereniging in deze wateren mogen vissen. Voor de echte liefhebber niet zo'n groot probleem, want die wordt gewoon lid van zo'.n club. Maar ju:st de gezelligheidsvissers, die langs de vaart wonen en vanuit hun tuintje bij mooi weer ook wel eens z'n simmetje uit willen gooien om wat voor de kat te vangen zouden zwaar ge dupeerd kunnen worden. Zeker is dat het geval met de kinde- ren, want als de rage er is, kunnen die dagenlang staan te vissen, of op hun buik op een brug liggen om door een kier in die brug te peuren naar baars. Zo'n weerloze groep zou bij een harde opstelling van de pachter verloren zijn, wat. ook de vraag oproept, óf het van een gemeen te wel zinvol is om zulk water, dat iedereen als zijn eigendom beschouwt, te gaan verpachten. Het komt ons voor, dat noch pachter noch verpachter bij zo'n situatie gebaat zijn. Gelukkig stelt het L.H.V. zich bij monde van haar voorzitter de heer Huyssen zeer soepel op. Ook hij vindt, dat de bewoners van langs de Vaart alleen al door het feit dat ze er wonen een soort recht hebben om zo nu en dan een visje te verschal ken. Stompwijkers die niet langs de Vaart wonen kunnen wellicht beter lid worden van het L.H.V., want al te goed is nog altijd buurmans gek. Kinde ren kunnen in ieder geval hun gang gaan. Gelukkig heeft vissend Stompwijk het getroffen met deze pachter, maar wat meer informatie voor af van gemeentewege was toch verkieslijk geweest. Een pacht som van 300 voor al dat ter is nou niet een bedrag wat niet is op te brengen. Voor de niet-Stompwijkers nog de mede deling, dat de Nieuwe Vaart een openoaar water is, wat inhoudt, dat men in een bootje met niet meer dan een hengel op dit mooie water mag vissen. De kant aan de polderzijde is weer voor de leden van het L.H.V. De andere kant is verboden om op te lopen krachtens een veror dening van het hoogheemraad schap Rijnland. LEIDERDORP Wethouder mevrouw D.W. Tichler-Moer- man zal op donderdag 31 ja nuari om 16.30 uur de eerste paal slaan voor het jeugd centrum aan de Gaarmees- terstraat. Zij zal dit doen in samenwerking met het jong ste clublid Edwin Donker. Na afloop zal een bescheiden toast uitgebracht worden op het welslagen van deze voor de Leiderdorpse gemeen schap zo belangrijke onder neming. Leiden Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij BV (NEM), Leiden - als dochtermaatschap pij van HCG deeluitmakend van Hollandsche Beton Groep NV (HBG) - en de Westduitse firma Ferdinand Lontjes, Dampfkes- sel- und Maschinenbau te Dus- seldorf, hebben een samenwer kingsovereenkomst gesloten op het gebied van stoomketels. De samenwerking houdt in, dat Lentjes de NEM-afgassen- ketels volgens ontwerp van General Electric in de Bondsre publiek zal gaan voeren en NEM de Lentjes-industriële stoomketels in Nederland, ter wijl de overeenkomst tevens voorziet in een gemeenschappe lijke fabricage van deze ketels. De firma Lentjes, die zich uitslui tend op het gebied van stoomke tels beweegt, werd - evenals NEM - opgericht in 1929, heeft een personeelsbestand van ca. 550 man en behaalde in 1973 een omzet van DM 55 miljoen. Het programma van NEM omvat - naast diverse typen stoomketels - apparatenbouw, pijpleidingen en montagewerken. L1SSE De heer A. van Eijk en mevr. D. Avan Eijk-Streefland, wonende in „Rustoord" aan de Achterweg te Lisse, zullen op 8 febr. a.s. herdenken, dat zij 50 jaar geleden in Bodegraven in het huwelijk zijn getreden. Na de huwelijkssluiting vestigde het bruidspaar zich in' Apeldoorn, waar de bruidegom het slagers vak beoefende, later ging men naar Haastrecht om in 1926 naar Lisse te komen, waar de heer Van Eijk toen werkzaam was in het slagersbedrijf J. Spruit. Zes jaren later ging hij over naar de Vleeswarenfabriek-Dekker te Lisse. Het was in deze tijd, dat de bruidegom in de avonduren en andere vrije tijd zich al bezig hield met de kippenhandel. In 1942 ging hij zich geheel aan de kippenhandel en fokkerij wijden. Dat heeft hem niet altijd mee gezeten, want bij het uitbreken van de vogelpest heeft ook de heer Van Eijk een grote veer moeten laten. Hij heeft de kip penhandel met marktverkoop op vele plaatsen volgehouden tot zijn 65ste jaar. lllllllllllllllllllliii' 55 LEIDSCHENDAM - De gemeen teraad van Leidschendam her haalde gisteravond nog eens wat in de commissie voor Open bare Werken ook al was opge merkt nl. dat het rapport van de heren de Kok en van der Gaag over een eventueel te voe ren grondaankoopbeleid niet voldaan heeft aan de opdracht van de raad. De rapporteurs hebben zie teveel met de zaak-Meewisse bezigge houden. Het PAK-raadslid H. C. Lambregts noemde het rapport ,,'n mager antwoord" en vroeg nog eens kontakt met de heren op te nemen om een beter in zicht over de uitgangspunten die bij de grondprijsvaststelling moeten worden ingenomen te krijgen. De heer Meewisse heeft in een- brief aan het gemeentebestuur zijn besluit to verkoop „wegens monetaire en commerciële ont wikkelingen" ingetrokken. De VVD-er drs. A. J. Kruithof vroeg hoe het stond met de kos ten voor de taxateurs en het rapport. „De heer Meewissp heeft na overeenstemming met B. en W. de overeenkomst een zijdig erbroken, wie betaalt er nu?". Burgemeester Kolfschoten meende dat er zeker een morele plicht tot betalen bestaat. De vertrouwenslieden de Kok en van der Gaag zullen ee fotokpie van de raads-en commissiever slagen krijgen en de burge meester hoopte dat ze uan nog een aanvulling op hun rapport willen geven. LEIDSCHENDAM De villabewoners van Park Leeuwenbergh kun nen verzekerd zijn van voldoende Inspraakmogelijkheden als de bouw van een overdekte tennishal zal worden aangevraagd. Wethouder H. L. van Dongen deelde gisteravond, in antwoord op be zorgde vragen van mevrouw H. E. v.d. Hout-Walrave (WD), mee dat als het plan voor het hele gebied gereed is, eerst de commissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening de zaak in een open bare vergadering aan de orde zal stellen. Daarna zal er, in het bij zijn van de stedebouwkundige en andere deskundigen, overleg wor den gepleegd met belanghebbenden. De wethouder was van mening, dat do toestand rond Park Leeuwen bergh met het nieuwe bestemmingsplan eerder beter li'an slechter zal worden. Het nieuwe plan, dat vanwege de aanleg van het zoetwater kanaal moet worden gemaakt, roept volgens de wetlouder nogal wat problemen op. Bij herziening zal ook wijziging worden gebracht in de parkeeraccommodaties voor bedrijven en sportvelden en juist'dat zal voor de bewoners van Park Leeuwenbergh een veroetering betekenen. Clementie voor restauranthouder in hoger heroep VOORSCHOTEN DEN HAAG - De Haagse economische politie-! rechter had de eigenaar van: een restaurant te Voorschoten tot 50 boete als ook een jaar stillegging van het retaurant, veroordeeld zulks terzake over treding van de Drank- en Hore- cawet. Verdachte bezat nl. wel de vereisté vergunningen tot verkoop van dranken, doch niet voor het verstrekken van maal tijden. Uiteraard betekende stilleggen van! een deel van zijn bedrijf aan-; zienlijke schade en van het von-, nis was verdachte dan ook in hoger beroep gekomen bij de Haagse rechtbank. Hij kon nu; meedelen, inmiddels te zijn ge slaagd voor het betreffende exa men. Daarmee rekening hou dend, wilde de Officier volstaan met een geldboete van 50,-. De rechtbank heeft vonnis gewezen en verdachte 25,- boete opge legd, zonder stilleggen van het restaurant. Partij voor werknemers in Wassenaar WASSENAAR „Werkend Was senaar" is de naam van de nieuwe politike groepering, die bij de gemeenteraadsverkiezin gen naar de kiezersgunst gaat meedingen. Het initiatief tot Werkend Wasse naar is, zoals het voorlopig be stuur laat uitkomen, geboren uit onvrede met de huidige lijn in het gemeentelijk beleid. Men vindt bijvoorbeeld, dat de con fessionele partijen te vaak op één lijn zitten met de WD, waardoor herhaaldelijk de grote groep werknemers aan het kort ste eind zou trekken. Zo vindt men het noodzakelijk, dat er meer gebouwd gaat worden te gen betaalbare prijzen, zodat voor de eigen ingezetenen niet het bordje „vol" gehanteerd! hoeft te worden. De nieuwe groepering, die ook zegt de ideeën van wijlen L. G. Ooster- j ling te willen realiseren, heeft inmiddels uit de confessionele hoek adhesie gekregen van het raadslid Ton Duijvestijn. Duij- vestijn, die al meer dan 25 jaar raadslid is, zal zich niet meer voor de CCP beschikbaar stel len, maar heeft zijn steun aan geboden aan Werkend Wasse- UW MENING Caecdliastraat -Iet veel genoegen vernam ik, d*t burgemeester en wethouders j van Leiden enige financiële j armslag hebben gekregen voor enkele dringende verbeteringen en verfraaiingen van sommige delen van binnenstad en buiten- wijken van Leiden. Dat daarbij ook de meest gezelli ge winkelstraat van Leiden, de Haarlemmerstraat, een opknap pertje zal krijgen in de vorm van een sierbestrating, zal met mij menig winkelend Leide- naar verheugen. Jammer echter, dat ik in de opge somde objecten de parallel straat van de Haarlemmer straat niet genoemd heb gezien. En daarmede bedoel ik de Cae- ciliastraat. Heeft het gemeentebestuur zich wel eens gerealiseerd, dat de bewoners van het prachtige Eli- sabeth-Gasthuishof aan deze straat, allen oud en/of minder j goed ter been, zo graag ook eens een „blokje om" zouden willen maken, bijv. over de Princessekade en de gezellige Haarlemmerstraat, maar op de erbarmelijke bestrating van de Caeciliastraat hals en benen dreigen te breken? Misschien wordt de gehele ton 100.000) niet alleen over de Haarlemmerstraat uitgestort en blijft er dan iets over voor een herbestrating van vooral het i eerste gedeelte van de Caecilia straat. Mogelijk kan er dan ook nog een klein trottoirtje af? En ik denk, dat de bewoners van het Elisabeth-Gasthuishof, om van de vele bezoekers maar niet te spreken, heel erg dank baar zouden zijn! Jan Th. Witte. Burgerlijke Stand c. c. c, c. Boot, Agatha, d.v. G. Varkevisser en L. H. Tlbboel, Mark, z.v. G. Ver- does en A G. Roest, Irene, d.v. A. P. van der Buist en J. J, van IJpe- l ren, Jacobus, z.v. G. M. Tüjssen en H. A. van den Burg, Martlnus, z.v. 1 M. P, Hoogkamer en S. R. van He- mert, Sonja, d.v. H. Eblng en H Honders, Buddy. z.v. C. P, M. van der Aar en Y. C. E. Imanse, Corne lls. z.v. C. de Lange en W, A. van i Heljgen, Natalie, d.v. A. H. Kras en i C. P. van der Weljden, Marike, d.v. Niet en S. Heemskerk. Leek. J. A. Ramaker en B. H. Vroemen, A. van Rossen en A. van der Reijden, C. L. J. Loos G. C. M. van Rijn, H. B. Minnes P. H. Schutte. •verledenC. Oerlemans, 7ö jaar. P. Meijer, SG jaar. H. J. Sloos. jaar. Chr. Badenhulzen. 70 jaar. k en C. P. J. Ransdorp z.v. K, L. N. M. Duljndar i Stijn, Marcus, z.v. J. W M, H. Verheggen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4