L Leidse raad bedroeft Houtman e.s. met een kermis op le Paasdag Leidse raad voor de keus tussen sluitende begroting of het vasthouden van geld Leiden en veehandel willen ook dinsdag een schapenmarkt Behoefte aan poliklinische behandelingen groot Zebrapad bij Lijsterstraat mag niet weg stad PAGINA 3 DINSDAG 29 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Leiden B. en w. hebben gisteravond nog enige moeite gehad met de prot. christelij ke fractie met betrekking tot het lunapark bij de Groenoordhal op Eerste Paasdag. Het laten beginnen van de vermakelijkhe den op die dag na één uur 's middags (en geen lunapark meer op Goede Vrijdag) was duidelijk een centenkwestie. Dat gaf burgemeester Vis grif toe. Het ging om een poging van de VVV de inkomsten te verhogen door het Evenementenfonds te spekken. „Vanuit christelijk standpunt be zien is Goede Vrijdag een gedachte in mi neur, over Pasen daarentegen moet in ma jeur worden gesproken", aldus de heer Vis. Het P.C.-fractielid Houtman kwam tegen het voorstel helemaal in opstand. Het op poten zetten Van een kermis op Eerste Paasdag alleen maar uit financiële overwegingen noemde hij beneden de waardigheid van het college: „bij de Leidse bevolking be staat daartoe helemaal geen behoefte", meende de heer Houtman, die nog wel be- Marcel van Dam wacht op plan Groenesteeg LEIDEN De wethouders me vrouw Den Haan-Groen en Ham hebben gisteren, tezamen met bestuursleden van migranten Centra en Huisvesting Werken de Jongeren, een gesprek gehad met staatssecretaris Marcel van Dam aangaande de woontoe standen in de Groenesteeg. Mevrouw Den Haan deelde gister- avond in de raadsvergadering mede, dat de heer Van Dam be grip had voor de situatie. De staatssecretaris kon de toezeg ging doen, dat hij een door de stichting Migranten Centra op te stellen plan zal bekijken. Daar bij zal hij onderzoeken of er mo gelijkheden zijn met de bestaan de regelingen iets van de grond te krijgen. Deze regelingen zou- ,den soepel gehanteerd worden. De weth. had de stellige over tuiging, dat het bestuur van Mi granten Centra met de hulp der gemeente tot een plan zal ko men. grip kon hebben voor een kermis op Goede Vrijdag. „Verder is daar een kerk in de buurt, maar u hebt niet eens geïnformeerd of er 's middags wel een dienst wordt ge houden. Die dienst wordt wel degelijk ge houden. Ik vind dit beneden peil". Zijn fractievoorzitter mevrouw Geelkerken was ook tegen het verdienen van geld op deze manier. KVP-er Driessen herinnerde er- aan, dat bij katholiken sneller wordt ge dacht aan Roomse blijdschap: „Pasen is een van de hoogtijdagen; daar hoort ver maak bij". Vier leden van de prot. chr fractie lieten aantekenen dat zij tegen het voorstel waren. Op 3 februari wordt een uitspraak gedaan in een kort geding, dat door de gemeente is aangespannen tegen de eigenaar van de clandestiene autosloperij aan de Rooseveld- straat. De socialist Waal die over een en ander een interpellatie had willen houden kondit na die datum in de raad doen. PSP- er Amptmeijer toonde bezwaar tegen 't ga randeren van de betaling van rente en aflos sing aan de stichting Zomerland-Leiden voor het stichten van een serviceflat voor be jaarden aan de Jan Luykenlaan: „we gaan veel te zorgeloos om met die garan- ties. Nu weer voor een object van 22 mil joen, dat bovendien veel te dicht bij een druk kruispunt ligt". De heer Oosterman van D'66 kon geen waardering opbrengen voor het „opbergen" (protest van PC-frac- tielid Leeuwenburgh) van bejaarde mensen in een gebouw van elf verdiepingen: „Dit spijt me, ook al is het een uiting van onze westerse cultuur. Ook artsen betreuren dat mensen op deze manier van hun basis ver vreemd. dementerend in dit soort huizen worden geplaatst. Vaak is er hoogtevrees en komen deze bejaarden na** verder dan hun gang". Wethouder Kret Kon er niets aan doen: er is geen andere keus. Zij col lega Elsgeest deelde meoe, dat er 15 woon eenheden méér gebouwd kunnen worden. |f LEIDEN Voor de winkelende mensen op de Haarlemmer straat goed nieuws: er gaat ein delijk iets gebeuren aan de ge vaarlijke oversteek in de Peli kaanstraat. De dienst Openbare Werken van de gemeente is on langs begonnen met het plaat sen van stoplichten aan weers zijden van de Cityring. Het werd tijd, vond men. Voor vele men sen was het vaak geen overko men aan: vanaf de Hooigracht doken de auto's veelal met on verantwoordelijke snelheden de .diepte" in terwijl aan de an dere zijde de onoverzichtelijk heid bij de vluchtheuvels tot hachelijke situaties leidde. Voor een 90-jarige man uit Leider dorp was het al te laat: tenge volge van een aanrijding met een auto gistermorgen moest hij in het Academisch Zieken huis opgenomen \wrden met o.a. een schedelbasisfractuur en gebroken armen en benen. Op de foto: in het midden en ge heel links de palen waarop de uitkomst brengende lichten gaan komen. De foto werd overigens op een bedrieglijk rustig tijdstip genomen. Ri LEIDEN - Poliklinische behande lingen van patiënten, verblijf in het zieknhuis korte rdan 24 uur, blijken in een steeds groter wor dende behoefte te moeten voor zien. Vooral de poliklinisch uit gevoerde operatieve ingrepen en poliklinische bevallingen verto nen in aantal een zeer stijgende nessenhuis aan de Houtlaan slag over 1973 van het Diaco- nessenhuls aan de Hotlaan blijkt dat het aantal op deze LEIDEN Het lijkt of deze kin deren van de openbare kleuter school aan de Rijnsburgersingel gelaten zitten wachten op het oordeel van de gemeenteraad, of deze het nodig acht de school (evenals die aan de Maresingel) gedurende het jaar 1974 in stand te houden. Ook het voortbestaan van de openbare glo-school aan de Drie Octoberstraat staat op het spel. Op al deze scholen is het gemiddeld aantal leerlingen de laatste drie jaar minder ge weest dan een bepaald van het inwoneraantal der gemeente af hangend aantal. Alle drie de scholen liggen volgens B en W in een stadsdeel waarin hun aanwezigheid in een dringende behoefte voorziet. De raad kon rich gisteravond geheel achter dit standpunt stellen. Daarom zal de minister van Onderwijs worden verzocht deze instellin gen gedurende dit gehele jaar in stand te houden. wijze uitgevoerde operatics (1703) met rond 30 procent ge stegen is. Het aantal poliklini sche bevallingen (146) steeg met ruim 35 procent, hoewel het to taal aantal bevallingen (501) met 9 procent daalde (aantal in 1972: 550). Ook met betrekking tot de radiologische verrichtin gen werd het accent verlegd naar de poliklinische onderzoe kingen. Mede als gevolg van deze ontwik keling krijgt het Diaconessenzle- kenhuis in toenemende mate met als onvoldoende aan te mer ken accommodatie te kampen. In overleg met het Departement van Volksgezondheid worden dan ook pogingen in het werk gesteld in de komende jaren de accommodatie zodanig aan te passen, dat het Öiaconessenhuis een verantwoorde bijdrage kan leveren aan een verdergaande verlegging van het accent van klinische naar poliklinische acti viteiten. De bezettingsgraad van het zie kenhuis en het aantal klinische patiënten handhaven zi«A onge veer op 'het niveau van het jaar 1972, namenlijk 8.876 patiënten (in '72: 9.041). Het totaal aantal bezoeken aan de polikliniek be droeg 82.202; het hoogste en laagste aantal bezoeken werd ge registreerd in resp. november (8.034) en juli (5.232). Uit het jaarverslag blijkt verder dat de gemiddelde verpleegduur een lichte stijging vertoont: 12,2 dagen in 1972 en 12,4 dagen in 1973. Uit deze cijfers mogen echter geen definitieve conclu sies getrokken worden door het nog niet beschikbaar zijn van de gegevens inzake de gemid delde verpleegduur per diagno se. Verwacht wordt, dat in de komende jaren de gemiddelde verpleegduur per diagnose het zij zich stabiliseert, hetzij min der kenmerkend zal dalen dan in de voorgaande jaren het ge val was. Het aantal personeelsleden be droeg. volgens het jaarverslag, in 1973 474, waarvan de verple gingsdienst en opleidingen onge veer de helft in beslag neemt: 234. De voorzieningen in de in de loop van het verslagjaar op tredende vacatures baarde geen ernstige zorgen. Aan salarissen, vacantietoeslagen, toeslagen voor onregelmatigheid, sociale lasten en pensioenpremies werd een bedrag ad fl. 10.065.000, of gemiddeld fl. 21.250 per perso neelslid, uitgegeven. De exploi tatie vergde, aldus de voorlopi ge cijfers, in totaal een bedrag 'an -4.900.000 gulden. Dit be- Jrag werd dorr de opbrengsten gedekt. OEGSTGEEST Enkele tiental len dames- en herenkappers- (sters), verenigd in de techni sche clubs rayon Zuid-Holland, trainden gisteravond In de grote zaal van het verenigingsgebouw te Oegstgeest. Op 4 maart a.s. geven zij een grote Lentekap- show In de ..Burcht" te Leiden. Opnieuw zullen de stukken er dan afvliegen. geiden Gisteravond is de eerste ronde gespeeld in de ge meentebegroting, die volgens hét college van R. en W. voor 1974 (op advies van Den Haag) „sluitend" dient te zijn. Dit betekent, dat de spaarpot van de gemeente Lei den met zo'n 17 miljoen gulden tegen 1978 helemaal leeg is. Dat zou evenwel ook betekenen, dat de raad zou kun nen uitvoeren waartoe hij komende vier jaar besluit, om dat dan zonder meer goedkeuring van G.S. op de genoem de besluiten zou volgen. De PAK-fractie, bij monde van Hans van Dam, zag dat helemaal niet zo zitten. Maar ook de KVP-fractie, met als woordvoerder de heer Cornelis- sens, is niet blind voor de risico's na 1978, als de reserves op zijn. „Maar", aldus Cornelissens, „ook voor 1973 heb ben we door een niet goedgekeurde begroting te weinig tot stand kunnen brengen". )e bestrijding van de werkloos heid in Leiden had bij Cornelis sens centraal gestaan, zodat hij de „zwenking" naar een sluiten de begroting met het „even" loslaten van het door de raad gewenste 15-jarenplan kon maken. „Op dit moment zitten we in Leiden met een steeds groter wordende structurele achterstand", zo voerde Corne lissens aan; „in een tijd van werkloosheid kunnen we nu iets gaan doen aan sociale projec ten, o.a. vernieuwbouw (renova tie), een zwembad, rehabilitatie van buurten, die op stapel staan in het kader van de aanvullende werkgelegenheid, ds we ons plaatsen in een veran derd tijdsbestek waarin we thans leven, dan volgen we het voorstel van B. en W. Daarna kunnen we bekijken, hoe wij 15-jarenplan kunnen vasthouden". Hij deed een be roep op het college iets te doen aan het trieste probleem van de huisvesting der buitenlandse werknemers hier ter stede: „hun leven is kil, al te kil", blgens Van Dam is het opsoupe ren van de reserves in een paar jaar, zodoende strevend naar een sluitende begroting, een verkeerd uitgangspunt. „Een artikel 12-gemeenie die Leiden is moet maatregelen nemen op lange termijn en zich niet laten leiden door resultaten op korte re termijn. Over vier jaar zijn volledig opgebruikt. kent dan het uitgavenniveau over drie jaar met drie miljoen drastisch verminderen. Dat is moeilijker dan het omhoog brengen van de uitgaven", al dus Van Dam, die met zijn fractie koos voor een strategie op lange termijn en niet voor een „kortere taktiek vlak voor de verkiezingen met het beloven van cadeautjes". Hij diende vijf amendementen in, waarin o.a. het bruto begrotingstekort van 14 miljoen wordt gebracht op 15,5 miljoen en waarin verder wordt gesteld, geen beroep te doen op de beschikbare reserve van 5,5 miljoen, wel op de sal- di-reserve. Een sluitende begroting bete- De heer Vink (PC) stelde de raad voor de keus: óf een sluitende begroting met uitputtende reser ves, óf het werken met niet goedgekeurde, niet sluitende be grotingen, „waarna we beslui ten kunnen nemen die niet door G.S. worden gehonoreerd". De heer Hoeven (CPN) vroeg het college bij deze regering te be pleiten voor een betere doeluit kering voor het onderwijs: „deze is thans veel te laag". De heer Zunderman (DS'70) had de indruk, „dat we met het reser- vegeld, waarover we thans be schikken, meer kunnen doen dan in 1978 zelfs inclusief de rente. De inflatie zal dan weinig ruimte meer overlaten". Herman Amptmeijer (PSP) had het beeld van een college, dat besluiten van de raad uitvoerde, goedgekeurd of niet, en gerug- gesteund door een grote raads- meerderheid. „Maar in de hui dige politieke constellatie blijft niet veel anders te doen dan het voorstel van het college te vol gen, mits o.a. de uitgaven (waaronder dor hout is) kritisch stuk voor stuk worden bekeken. We moeten nu er al aan begin nen te werken, dat in 1978 zo nodig het klimaat geschapen is, dat de raad kan doen wat nood zakelijk is, mét of zonder goed keuring van G.S.". De volgende week maandagavond antwoor den B. en W. in eerste instantie. LEIDEN Bloklanden en zebra paden blijven voor een drukke verkeersader als de Rijnsbur- gerweg slechts lapmiddelen. Deze opmerking maakt de werkgroep Verkeer en Groen van het wijkcomité Vogelwijk in een brief aan de Verkeerscom- missie van de gemeente Leiden. In deze brief verklaren de leden van de werkgroep alsmede di verse scholen en de Annakliniek in deze wijk, zich solidair met het schrijven van de scholen rondom De Sitterlaan en Burg- gravenlaan aan het gemeentebe stuur. In de brief van de werk groep wordt er op gewezen dat de Vogelwijk omringd is door levensgevaarlijke oversteek plaatsen voor voetgangers en fietsers (bijvoorbeeld bij het Posthof). De schrijvers vinden het daarom niet acceptabel dat het zebrapad bij de Lijsterbes straat door blokbanden vervan gen wordt. Zijn vinden dit een verslechtering van de positie van de voetgangers in hun wijk. Tot de voetgangers behoren o.a. leerlingen van de Mytylschool en patiënten van de Annakli niek. Zij dringen daarom aan op een definitieve oplossing door middel van verkeerslichten. LEIDEN VVD-er Wessels heeft gisteren in de commissie voor de bedrijven aangekondigd, dat hij een scherpe interpellatie in de raad zal houden als het markten van schapen op dins dag door gaat. „Wt hebben de maandag en dins dag van de minister gekregen met het voorbehoud, dat er op dinsdag geen schapen in Leiden gemarkt zouden worden. We hebben die voorwaarde geaccep teerd en dan wil ik niet dat we met clandestien gedoe er onder uit proberen te komen. Als we rviet willen, dat Purmerend op dinsdag het schapenmonopolie houdt, dan moeten we dat bij de minister bevechten." De hele commissie, die zojuist van adjunct-directeur De Jong van de Groenoordhal overstelpt was met de verheugende cijfers over ver overtroffen ramingen, keek wel even op van de uitval Van de liberale oud-kolonel, die zich op dit punt allerminst liber tijns toonde. Wethouder Lijten suste uiteindelijk de zaak met de mededeling, dat hij en het college te bestemder plaatse alsnog aan het monopolie van Purmerend zullen gaan tornen. Men wordt daarbij gerugge- steund door de Bond van Vee- handelaren. Het markten van schapen zal men op dinsdag de komende tijd echter moeilijk kunnen ver bieden, omdat dan de vervoer ders in grote moeilijkheden ko men. De schapen worden door hen veelal meegenomen met een aantal nuchtere kalveren en het loont dan niet om nog door te rijden naar Purmerend. Het aantal illegaal gemarkte scha pen op dinsdag valt overigens wel mee. Het grootste aantal is namelijk al op de maandag ver werkt. Volgens de huidige cijfers is Lei den nu de derde veemarktplaats van Nederland na Den Bosch en Zwolle. Rotterdam was vierde, maar Leiden blijkt ook zijn ei gen vrijdagmarkt te hebben overgenomen, aldus de heer De Jong. Het ligt ook nog in de verwachting, dat de Rotterdam se pluimveemarkt binnenkort naar Leiden komt. De commis sie was het er tenslotte over eens, dat met de commissie fi nanciën, het college en de raad een aantal zeer gewenste voor zieningen wordt getroffen in de Groenoordhal. Lr moet geld be schikbaar gesteld worden voor uitbreiding van het aantal laad vloeren, er moeten meer te- fooncellen komen, meer tafel tjes en stoeltjes en een nieuwe vorkheftruck.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3