Premier meir verdedigt hef-staf david elazar Openbaar vervoer 'grote verliezen in distributieperiode Den Uyl: Wij hebben fouten gemaakt 'Indonesië bereid om informatie te geven over gevangenen fieidóG (Sou/temt Voorzitter van wegenbouwers Overheid benoemt geen bestuurs leden Nw, Auto rijdt winkel binnen WEERRAPPORTEN lar* 1974 ^ANDAG 28 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Israëlische terugslagen in oorlog Aviv (AP) Premier Meir heeft giste- de chef van de Israëlische generale staf, ;enant-generaal David Elazar, verdedigd jen de aantijging dat hij de voornaamste antwoordelijke was voor de Israëlische ;ugslagen tijdens de oktoberoorlog. aanvallen werden op de generaal gericht r generaal buiten dienst Ariel Sjaron, die ns behoort tot de oppositiegroep in het (rlement, de Likoed. Sjaron was de man weest die met zijn tanks een inval had ge- an ten westen van het Suezkanaal. In Is- 1 noemt men hem wel eens de Israëlische In een communiqué verschenen na de weke lijkse kabinetsvergadering zei mevrouw Meir dat Zij de aanvallen op generaal Elazar af wees en dat wij allen de handelingen van de chef-staf voor en tijdens de oorlog op prijs stellen. De Israëlische minister van defensie Mosje Dajan zei zaterdag dat alle hoge Israëlische commandanten verantwoordelijk zijn voor het feit dat Israël is verrast tijdens de eerste dagen van de oktober oorlog in het Midden- Oosten. Maar Dajan, die zelf heeft aangeboden af te treden als hem dat door premier Golda Meir zou worden gevraagd, legde er de nadruk op dat de Israëlische stafofficieren allen eerste klas commandanten zijn. Dajan antwoordde daarmee op de felle aanval van generaal- majoor Adel Sjaron. Volgens Sjaron heeft chef-staf Elazar niet de moeite genomen zich op de hoogte te stellen van die situatie op het zuidelijk front. Hij beweerde dat de chef-staf zich te veel had verdiept in de situatie aan het noordelijk front, waar Elazar vroeger be velhebber is geweest. De Syrische strijdkrachten bezetten bijna de hele hoogvlakte van Golan door Israël tij dens de oorlog van 1967 veroverd voor zij tot staan werden gebracht en teruggedreven door Israëlische tegenaanvallen. Een diep bedroefde inwoonster van het Belgische Heusden loopt weg tervjijl de laatste van de 23 lijkkisten door brandweerlieden uit de kerk wordt gedragen. Donderdagnacht kwamen 23 jongens tussen twaalf en vijftien jaar om het leven bij een brand in het Heilig Hartcollege in Heusden. j gwoners van een Apeldoornse wijk zijn zaterdag druk in de weer geweest met het verwijderen van bnferuid uit de vijvers. Ze deden dat liever zelf, dan de gemeente aan de slag te laten gaan met thetnische bestrijdingsmiddelen. AMSTERDAM Het openbaar vervoer is volgens ir. H. D. Prins, voorzltte rva nd eNeder- landse Vereniging van Wegen bouwers, de grote verliezer in deze distributieperiode. „Wan neer er een werkelijke crisis ge weest was en de vraag naar openbaar vervoer zou verdub beld zijn, dan was er een com plete chaos ontstaan," zei hij vanmiddag op de algemene ver gadering in Amsterdam van zinj organisatie. De heer Prins becijferde, dat het openbaar vervoer normaal 18 procent van het personenver voer voor zijn rekening neemt. Dit vevroer is tijdens de distri butieperiode met 15 procent ge stegen. In totaal kwam het openbaar vervoer daarmee op 21 procent van het personenver voer. ,,De enige les. die rege ring en parlement hieruit kun nen en moeten leren is, dat het uit moet zijn met het praten over plannen. Het is hoog tijd, dat men weldoortimmerde plan nen maakt en ook uitvoert. Daarmee zal men toch zeker re kening moeten houden met de realiteit en die is, dat de Neder lander in zijn auto wil blijven rijden," aldus de voorzitter van de Wegebouwers. Eerder in zijn rede had hij erop gewezen, dat de distributie een complete chaos geweest is. ,E,1- kaar tegensprekende ministers, een uitermate gebrekkige distri butie-organisatie, onvolledige in- stucties: wanorde. Wij hebben in Nederland een teveel aan po- Htici en een te weinig aan staatslieden," aldurj ir. H. D. Pins. in onze parlementaire redactie EN HAAG Tegen het kabinet n stelselmatige campagne gevoerd, zo beet minister-presl- lent Den Uyl zaterdag op het PvdA-congres in Breda van zich af. „Het kabinet heeft fouten gemaakt", gaf hij toe. „We had- Jen moeten bedenken dat er lekken in het distributiesysteem raten." Ve hebben alles op alles gezet om -te voorkomen dat de ener giecrisis met massale ontslagen gepaard zou gaan. Dat beleid tot behoud van de werkgelegen heid is gelukt. De kritiek op het distributiebeleid is ontaard in talf-histerische toestanden", al dus de heer Den Uyl. „De cam- (Van een onzer verslaggevers) EN HAAG Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid ral waarschijnlijk niet voldoen aan het verzoek van het bestuur het vrijdagavond uitgeroe pen „Nieuw-Dennendal" om be stuursleden hiervoor aan te wij zen. Het is volgens hem niet ge bruikelijk dat in zo'n geval de overheid bestuursleden aan wijst. de provincie Utrecht en b. van de gemeente Utrecht hebben druk overleg gepleegd over noodzakelijke aanvulling van het nog maar uit twee man bestaande bestuur. Een „Nieuw-Dennendal" is volgens de Utrechtse wethouder Bran- sen administratief en financieel ondoenlijk. Dennendal is vol gens hem niet af te splitsen van de Willem Antz-stichting. et bestuur van de vergadering van directeuren van instituten voor zwakzinnigenzorg heeft zich ongerust getoond over het feit dat staatssecretaris Hen driks het politie-ingrijpen van vorige week niet sterk heeft veroordeeld. Wij willen voorkomen, dat de mensen die vandaag roepen: er is benzine genoeg, morgen roe pen dat de benzineprijs weer omhoog moet vanwege de schaarste." „Het kabinet krijgt er flink van langs. Een feit is echter, dat de energiecrisis er is. Die schaar ste is geen verzinsel van ons. We kunnen niet doorgaan met uitputting van de bodemvoorra- den. Dankzij een voorzichtig, niet op populariteit mikkend be leid, lijkt het te lukken de ge volgen van de energiecrisis en de stijgende grondstoffenprijzen het hoofd te bieden", zei de pre mier. Hij meende ook, dat het hoog tijd is om een einde te maken aan de ongecontroleerde macht van de multinationale on dernemingen. Nederland zoud daartoe i de EnEG een eerste aanzet kunnen geven. Het verkiezingscongres in Breda heeft het nieuwe verscherpte prijsbeleid met enige reserve het „voordeel van de twijfel" gegeven. Er werd een resolutie aangenomen, waarin bij de Ka merfracties werd aangedrongen het prijsbeleid uitermate kri tisch te volgen. Onverwijld die nen stappen mndernomen te worden om de prijsvoorschriften verder te verscherpen als resul taten van het nieuwe beleid uit blijven. Straffen op prijsovertre- dingen zouden moeten worden uitgebreid en er zou moeten worden bekeken of ook via be lastingen een bijdrage aan het prijsbeleid gegeven kan worden. Het congres drong ook aan op een onbeperkte verantwoordings plicht. Commissarissen der ko ningin, leden van Gedeputeerde Staten, burgemeesters en wet houders zouden zich moeten verantwoorden middels een recht op antwoord, dat raads- en statenleden zouden moeten hebben. Bommen op Phnom Penh PHNOM PENH (AFP) De Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh is vanmorgen opnieuw ge bombardeerd. Dit keer kwamen 13 raketten neer in het zuidelij ke deel van de stad. Van slacht offers en schade is nog niets be kend. Het is het vijfde bombardement op de hoofdstad in vijf dagen. Sinds 23 januari zijn meer dan 330 raketten op Phnom Penh neergekomen waarbij meer dan 100 doden vielen en 300 gewon- den. Koningin in Canada DEN HAAG Koningin Juliana is zaterdagmorgen van Schiphol naar Canada vertrokken, waar zij een kort bezoek aan haar dochter prinses Christina brengt. Andriessens waarschuwing Staten-verkiezing gevallen. Eigenlijk is het toch nog vooral een schot vóór de boeg; de boeg van de Partij van de Arbefld. Als de socialisten de Statenverkiezing benutten voor een frontale aan val op de confessionele partijen, zou het wat de K.V.P. betreft daarna wel eens spoedig gedaan kunnen zijn met steun van een Ka mer-meerderheid voor het kabinet-Den Uyl. Aldus mr. Andriessen in Politiek Perspectief, blad waarin gewoonlijk de belangrijker koersverklaringen van de Katholieke Volkspartij toegelicht plegen te worden. Over dat kabinet en zijn beleid staat Andriessen ook los van komende verkiezingskoorts niet te juichen. Maar hij blijft mits progressie ven voor de christen-democraten een redelijke samenwerking moge lijk laten het beste ervan hopen. Ondanks het feit dat een aantal maatregelen welke de regering in petto heeft, weinig zekerheid bie den. Andriessen's voornaamste zorg is evenwel, dat de progressieven, nu ze zien dat Keerpunt-72 een Twijfelpunt-73 geworden is komende maanden hun eigen spanning gaan afreageren op de K.V.P. en aan verwante artijen. OOK ANDRIESSEN MAG natuurlijk niet verwachten, dat socialisten, democraten en radicalen met spandoeken „Kies K.V.P. gaan lopen. Het zou echter wel eens niete zo ver van de waarheid af kunnen zijn met zijn vrees, dat de Statenverkiezingen door diverse partijen voorbereid worden als kans op een tussentijdse afrekening. Wiegel is al enkele maanden met die voorbereidingen druk bezig en dan zou van de Partij van de Arbeid als een gewiekste tactiek bedacht kunnen worden om hem maar te laten ronddansen, maar tegelijkertijd dan vooral de „witte rand" van het kabinet-Den Uyl onder vuur te nemen. Volgens oponde-onderzoeker# is de tijd gunstig voor WD en D '66 uitgezonderd) de progressieve partijen. Aanhangers van Wiegel's liberalisme laten zich voor de Pv.d.A even moeilijk winnen, als socialisten door de V.V.D. Een frontale aanval op de pertijen van het midden (waar de liberalen ook proberen te penetreren) opent voor de leiders van Den Uyl's eigen partij daar om veel meer perspectief. BIJ TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN onder kabinetsbeleid van par tijen die elkaar vertrouwen, wordt de strijd meestal tussen rege ringsfront en oppositie gevoerd. Is de kabinetsbasis niet al te hecht, dan is het in Nederalnri meer voor gekomen, dat regeringspartijen met onderlinge wrijvingen voor de kiezers een alibi gaan zoeken voor het gat tussen beloften en beleid. Als hij aan toepassing van die mogelijkheid nu denkt, is de waar schuwing van Andriessen een heel begrijpelijke zaak. Ook alzal het kabinet als team dit verschijnsel aelsbehalve met vreugde begroeten. Want zijn eigen bestaan kan er mee op het spel gezet worden. Weeroverzicht Whisky soda slechter dan pure whisky LONDEN Whlsky-soda maakt iemand sneller dronken dan pure whisky en net is bovendien slechter voor de gezondheid. Dit is de mening van de Londenso natuurkundige Gaston Pawar die talrijke experimenten heeft uitgevoerd met de hulp van een groep medische studenten. De oorzaak ligt volgens dr. Pawar in het feit dat de luchtbellen in een met spuitwater aangelengde drank de vloeistof sneller naar de 12-vingerige darm voeren van waaruit ze weer sneller in het bloed terechtkomt. Een mengsel van minder dan 20 pro cent alcohol en 80 procent spuit water bleek zo bijvoorbeeld veel gevaarlijker te zijn dan een pure alcoholische drank. De beste hulpmiddelen om bij overmatig drankgebruik de an dere morgen de kater te ver zachten zijn niet de aspirine of „het laatste glas maar vitami- ne-c en honing. ■$- zonnig mist 19 temperaturen ton Lichtdruk in mUlibaren opklaringen hagel ■*-»- warmtefront H hoge-drukgebled «2Ê? bewolking -f* sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied fcoen 2^2 onweer windrichting verplaatsingsrichting Het oude schip Dij Abt Staarum is teruggebracht in zijn oude staat en in gebruik gesteld. Het ligt hier in de haven van Staveren c bestemd voor toeristische tochten. SOEST (ANP) In Soest is voor de derde maal binnen twee we ken een auto een winkel ingere den. Een tweede bij dit ongeval betrokken wagen reed daarbij de garage die bij de winkel hoort, binnen. De materiële schade was zeer aanzienlijk. Rond twee uur zaterdagmorgen raakte een 20-jarige Amerikaan se militair de macht over het stuur kwijt. Hij botste tegen een aan de kant geparkeerd Volks wagenbusje, dat tien meter doorschoot en via een hoeveel heid opgeslagen materialen de winkel van de motor- en rijwiel handel H. Grift inreed. Het bus je was trouwens eigendom van de heer Grift. De auto van de Amerikan ramde vervolgens twee benzinepompen en schoot toen de garage van de heer Grift binnen. De militair die sterke drank had gebruikt, kwam er met een hersenschud ding en een hoofdwond af. Zijn auto werd totaal vernield. SCHIPHOL De Indonesische re gering is bereid om via het Rode Kruis informatie te ver schaffen aan de Nederlandse re gering of aan de Nederlandse ambassade in Djakarta over de situatie waarin politieke gevan genen verkeren als daarom wordt gevraagd. Dit heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken gisteren op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Djakarta, waar hij maandag jongstleden naar toe was gereisd. Hij wilde geen verdere mededelin gen doen over zijn gesprekken met dc procureur-generaal Aji Said en de chef van de veilgi- heidsdienst, generzal Soemitro, over de politieke gevangenen In Indonesië. De Nederlandse bewindsman heeft tijdens ontmietingen met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik uitvoeirg van ge dachten gewisseld over allerlei aspec'on van de ontwikkelingen in de internationale situatie, waarb;j veel aandacht is be steed aan de energiecrisis. Over het probleem van de zuid Molukkkers in Nederland waar ook het zaterdag uitgegeven slotcommun'que u'tvoerig op is ingegaan, zie min'ster van der Stoel na zijn aankomst: „Ik heb uiteengezet dat wij de gebeurte nissen tijdens de demonstraties in Den Haag, met name de ver- brand'ng van de vlag uiteraard betreurden, maar dat in Neder land hei recht van demonstratie bestaat. Het deed mij bijzonder genoegen te kunnen constateren dat de misverstanden die er toch mogelijk hierover zijn ge weest, volledig uit de weg zijn Minister Van der Stoel werd bij zijn terugkomst uit Indonesië op geruimd". Schiphol hartelijk verwelkomd door zijn dochter. Een actieve stormdepressle waar van de luchtdruk in het cen trum tot 955 milllbaar is ge daald, trekt langs de Schotse westkust langzaam In noordelij ke richting. Het ermee samen hangende veld met krachtige tot stormachtige winden wist zich nog Juist over ons land uit te breiden. In de omgeving van Schotland worden windsnelhe den van ruim honderd kilometer per uur waargenomen. De de pressie houdt over West- en Midden-Europa de aanvoer van zachte oceaanlucht gaande. De vorstgrens loopt van Finland naar Rusland, waar matige tot strenge vorst voorkomt. De grens handhaaft zich op vrijwel dezelfde posislte. h. bcw. 11' 1 fl 1 12 Ol

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7