PSV KON NOG EEN TEMPO HOGER GELUKSTREFFER FEYENOORD Hulshoff sloopte toch nog muur van NEC Kostelijke kijkwedstrijd die topniveau niet haalde Rantsoen Van Beveren weer onder het mes Eindelijk EINDHOVEN Ook bij de trainers werd het een ge lijkspel. Zowel Kees Rijvers (PSV) als Spitz Kohn (FC Twente) lispelden: „We hebben de kansen gehad". Maar zij duidden wel op verschillende situaties. FC Twente moest er'Theo Pahlplatz op aankijken dat hij, alleen op doelman Van Gerven afgaand, de bal aan de vervanger van Jan van Beveren verspeelde: PSV had het aan het collectief te danken dat er niet meer was uitgekomen. Het onrustige PSV, dat eerst na de rust met een onvermoede tempoverhoging eindelijk los kon komen uit de knellende greep van de Twentenaars, die tenslotte aan de in grootse vorm spelende doelman Piet Schrijvers het gelijkspel hadden te danken. Ondanks de verzuchtingen van beide coaches was die 11 in het propvolle - in voorverkoop in anderhalf uur uitverkocht - stadion van PSV een juiste verdeling van de buit, om dat beide ploegen op beslissende momenten niet het vermogen konden opbrengen de ander definitief op de knieën te brengen. Want al was de opzet van FC Twen te - "'"vhn: „Er werd gespeeld zoals wij het wilden - grc eels gelukt, in de tumultueuze laatste fase had FC 'i v/ente het geluk dat de scheidsrechter Keizer vast hield aan zijn principe dat in deze enerverende, maar sportieve, strijd niet op alle slakken zout moest worden gelegd waardoor PSV een strafschop misliep. Boven dien deed Schrijvers met succes een beroep op het ge- luk dat alle goede doelmannen toelacht. En al is Van Gerven van mindere kwaliteit, ook hij werd in bescher ming genomen door Fortuna toen hij de zekere neder laag van zijn club voorkwam door Pahlplatz de bal van de voet te grissen. Lang heeft PSV moeien zwoegen om deze achterstand ongedaan te maken. Johan Zuidema kreeg na een communicatiestoornistus sen Van Kraay en Nordquist een unieke kans. Lubse tracht nog onheil te voorkomen maar de bal is al op weg naar (en achter) doelman Van Gerven. Dat gebeurde in een stadium waarin FC Twente op 1—0 stond, een doelpunt dat al in het prille begin was gevallen en lang bleef gehandhaafd, en waaronder de razendsnelle goaltjesdief Johan Zuidema 1 zijn signatuur had geplaatst. Van die vierde minuut af had FC Twente het duel stevig dn de hand. Er werd knap gecom bineerd, feller geattaqueerd, vrijwel alle persoonlijke duels eindigden in het voordeel an de Twentenaars, die het mid denveld beheersten, PSV was aangeslagen. Er werd wat af- gevloekt op de tribunes als Pleun Strik - zwakke stee - de bal verspeelde, als er knoei werk werd afgeleverd door het duo Nordquist-Van Kraay en als de zwoegende gebroeders v.d. Kerkhof weer eens ver keerd hadden geplaatst. Toen al stak Willy van der Kuylen met kop en schouders boven zijn ploeggenoten uit. Hij was de spelbepaler, zoals bij FC Twente Pahlplatz de schijf was waarover alles liep. PSV had zich een vast stramien in het hoofd geprent: alles hoog om het hoofd van Edström te vin den. Maar Edström speelde uitgesproken zwak en bange lijk. Hij vreesde de stevige in grepen van de Twentse defen sie en was te traag om te doen waarvoor hij er stond; de bal terugkoppen naar de schietgra ge voeten van Van der Kuylen of Lubse. Onrustig FC Twente, sterk in het uitver dedigen, liet PSV rustig komen, en ving de aanvallen dan even rustig op. Als de Eindhove- naars te vinnig dreigden te worden, werd een knap spelle tje vertragen opgevoerd. PSV werd er onrustig van, kon ei genlijk maar niet begrijpen dat het ontketenen van druk niet inhaerent is aan het ma ken van doelpunten. En daarin is PSV toch waarlijk wel be dreven. Op de topscorerslijst immers staat Van der Kuylen eerste (19), Rene v.d. Kerkhof tweede (14), Edström derde (12) en ergens onderaan ook nog Harry Lubse, een van de beste PSV'ers gistermiddag, met 8 treffers, de intelligentie ontbrak evenwel. Die gehele „drukperiode" leverde niet meer op dan een zweefduik van Van der Kuylen die de bal met het hoofd maar half raak te. Nog steeds hing de ,,1" in de neoncijfer op het gloednieuwe elektronische scorebord dat tot ellende van alle Eindhovenaars de seconden en minuten voor eenieder zichtbaas wegtikte. De eveneens gloednieuwe vlag met de trotse cijfers 19131973 liet het er in de zon af en toe zelfs bij hangen. Maar het tra ditionele hoempa-orkest uit Twente blies concurrerend op tegen vader Abraham en boer Koekoek. Wat kon FC Twente in feite nog gebeuren nu het een helft precies had gedaan wat het wenste een opzet waar PSV met open ogen was ingelopen. Nimmer schakelde PSV over op minder druk met het oogmerk daardoor ruimte voor zichzelf te scheppen Jagen Het ongelooflijke gebeurde na de rust. PSV, toch al eeri „tien' voor werkdrift gooide er zowaar nog een schepje bo venop. Ineens moest Piet Schrijvers wel volop in actie EINDHOVEN PSV is hard bezig het sta dion uit te breiden en de tribunes te over kappen. Wel wat laat want het volk stroomt in zo groot aantal toe dat de club tot rantsoenering moet overgaan. Er zijn ten slotte maar zeventienduizend plaatsen. Op 9 fe bruari wordt PSV— F eye noord, (om 20 uur) gespeeld. In heit progratnma PSV- Thuis wordt de toe schouwers erop gewe zen dat zaterdag 2 fe bruari om 10 uur de voorverkoop begint. Per perscon kan men niet meer dan twee zitplaatsen of vier staanplaatsen krij gen. Er zijn clubs die graag tientallen plaatsen per persoon in de voorverkoop van de hand zouden willen doen komen. Van der Kuylens schot stopte Schrijvers met de voet, zijn volgende kanjer zweefde hij tot hoekschop, Lubse's boogballetje kon hij nog net over de lat tikken. De druk was gewijzigd in meedogenloos jagen op de gelijkmaker. Daarvoor riskeerde PSV alles. Nog meer kwam v.d. Dungen op, nog venijniger nestelde Willy v.d. Kerkhof zich in de voorste linie. Het toch al op volle sterke aanvallend PSV - bij FC Twente stonden alleen de fysiek te zwakke Schwemm- le en Zuidema voor - kreeg van trainer Rijvers nog een impuls toen hij verdediger Deijkers wisselde voor aanval ler Bengt Schmidt Hansen, wiens eerste actie een voorzet opleverde waaruit Van der Kuylen royaal overschoot. Toen volgde het moment waar op Theo Pahlplatz alle moeite, alle inzet en alle hoop van PSV omver had kunnen kege- en. Uit een razendsnelle uitval kon hij alleen doorgaan maar Van Gerven stoof uit zijn doel en graaide de bal van de voet van Pahlplatz op het moment dat deze hem wilde passeren. De dikwijls verguisde vervan ger van Van Beveren was op slag de held van het stadion. Vijf minuten nadien kreeg PSV waarvoor het zoveel risico nam en waarop het na de rust ook recht had. Van der Kuylen - weer hij, terwijl Pahlplatz aan Twentse zijde als spelbe paler sterk was teruggezakt - bediende Schmidt Hansen, wiens schot door Van Ierssel van richting werd veranderd. Piet Schrijvers lag in de ver keerde hoek: 1—1, Botsing Er ontstonden situaties voor Schrijvers' doel, die voor het hart van de supporter fnuikend moeten zijn. Hij schroomde niet Edström rigoureus ter aar de te kwakken, zoals hij voor de rust ook met René v.d. Kerk hof had gedaan. Scheidsrechter Keizer bekeek het van deze zijde: Schrijvers is een boom van een kerel die bij zijn ac ties zichzelf noch de tegenstan der spaart en een botsing niet uit de weg gaat. „Bonk" Schrijvers wordt dan wél over winnaar. Kohn zette nog Roelof Brinks, een jeugdige newcomer, in voor Schwemmle „omdat hij zo verschrikkelijk snel is". Maar juist deze Roelof Brinks bezat niet de ervaring om uit EINDHOVEN De come back van Jan van Beveren zal nog geruime tijd worden uitge steld. De doelman van PSV en het Nederlands elftal, die be gin oktober tijdens de inter land Nederland—Polen een liesblessure opliep, die enkele weken later voor de Eindho- vense chirurg Van de Brekel aanleiding was tot een opera tieve ingreep, moet begin deze week vrijwel zeker opnieuw onder het mes. Dat gebeurt op advies van de Utrechtse chi rurg Strikwerda, die enige da gen geleden constateerde, dat in de aanhechting van de lies „nog iets loszit". Dr. v. d. Brekel zal weer éls chirurg op treden. een laatste uitval te kunnen scoren. Alleen zij het zijde links, voor Van Gerven joeg hij de bal voorlangs het doel. Scheidsrechter Keizer had het - zeer onterecht - gedaan bij het Eindhovense publiek, dat de spanning waarin het con stant had verkeerd, afreageer de met boegeroep en een scheldkanonnade. Hij had dit razende, spectaculaire maar nochtans niet op topniveau staande duel goed geleid. Maar wat zegt op niveau als er een kostelijke kijkwedstrijd is opgevoerd? Scoreverloop: 4. Zuidema 0—1, 10. Schmidt Hansen 1—1. Scheidsrechter: Keizer, Toe schouwers: 17.000 (uitver kocht). PSV: Van Gerven: Van der Dungen, Nordqvist, Van Kraay, Deykers, (Schmidt Hansen); Willy van de Kerk hof, Strik, Lubse; René van de Kerkhof, Edström, Van der Kuylen. FC Twente: Schrijvers; Not- ten, Van Ierssel, De Vries, Oranen; Thyssen, Achterberg, Van der Vall; Schemmle (Brinks) Zuidema, Pahlplatz. HERMAN VAN BERGEM HAARLEM Tekenend voor het peil van Haarlem—Feyen- oord was dat een gelukstreffer moest beslissen over winst en verlies. Voor de rust was Feyenoord tegen een verdedigend Haarlem oppermachtig. Tweemaal liep het gesmeerd tussen Keizer en Gerrie Mühren. Twee keer scoorde Barry Hulshoff uit hun combinatie. Dit is het doel punt waarmee NEC op de knieën werd gebracht. Links Peters (NEC), op de grond Hulshoff die zojuist heeft ingekopt. Doelman Sobczak kan er niets meer aan doen en scheidsrechter Derks (op de rug) kan naar het midden wijzen. Binnen tien minuten had het resultaat al vast kunnen staan. Die doelrijpe kansen werden echter gemist. Het meest posi tieve in de beginfase van deze slechte wedstrijd was nog een afstandsschot van Theo de Jong, tegen de paal. Doelman Lelieveld, die na de rust fouten ging maken, stond bij de schaarse Rotterdamse aanvallen, waarbij sprake was van precisie, succes voor Feyenoord in de weg. Vijf minuten voor de rust viel de enige treffer Een verdedi ger veranderde een afstands schot van Theo de Jong van richting, waardoor Lelieveld kansloos was. Na de hervatting moest Haar lem de verdedigende taktiek wel laten varen. Het gevolg was dat het Rotterdamse over wicht voor een belangrijk deel verdween. De Haarlemmers misten echter al evenzeer een afmaker als Feyenoord. Scoreverloop: 40 De Jong 01. Scheidsrechter Van Gemert. Toeschouwers: 15.000. Haarlem: Lelieveld; Wentink, Hoeben, Van Duivenbode, Ma- rijt; De Haan, Van der Aar (Huyg) Vosmaer; Sadek, Van den Berg en Boszhard. Feyenoord: Treytel; Rijsber- gen, Ramljak, Van Daele, Vos, Jansen, De Jong, Van Hane- gem, Ressel, Schoenmaker, Kristensen (Boskamp). j AMSTERDAM Klantenbinding is een Veel gehoor&Wftffrd bi het betaalde voetbal, opk bij Ajajfr Althans in de bestuurskamer Niet op het yeJd want het was Weêr epns helemaal mis met de Amsterdammers in het duel tegen hekkesluiter NEC. 'Ma£ 'on geïnspireerd, maar vooral machteloos voet bal demonstreerde de equipe van George Knobel waartegen het felle, soms iets te harde spel van de Nijmegen aren, goed,,af- r-stak. uuD |i dt&fib „Ajax lee<(v qporm veel balverlies,.,„bezat geen enkele accuratesse en nog minder overleg in de aanval, waarin Jan Mulder wegens een lichte blessure ontbrak. Knobel had voor hem de Westduitser Steffenhagen opgesteld maar hoewel hij een bewonde renswaardige ijver aan de dag legde en zo rfuhen dan leuke dingen liet zien, kon hij al lerminst overtuigen. Maar de hele ploeg was uitermate zwak, waardoor NEC veel meer gelegenheid kreeg dan waarschijnlijk y/as verwacht. Ajax domineerde weliswaar doorlopend, maar de pressie was niet genoeg om in doelpunten te worden omgezet. De counters van NEC bleven gevaar inhouden, temeer daar de achterhoede van Ajax niet altijd even gelukkig was met ingrijpen. Dat kwam in de 43e minuut tot uiting. Bij een botsing met Rep werd kornelis gebles seerd. Niet ernstig want hij nam zelf de vrije trap Daaruit kwam de bal via Blijder- veen bij Priewe, wiéns pass over het hoofd van de nonchalant spelende Blankenburg gleed en voor de voeten van Gerdsen te recht kwam. Stuy was kansloos op het har de schot. In de tweede helft was Steefenhagen ver- vangen door Arnold Mühren, maar ook hij deelde in de malaise. Toch werd de druk van Ajax steeds groter. NEC bleef zich echter verweren op een wijze evenwel die niet altijd door de beugel kon. Scheidsrech ter Derks trad echter niet op. Achtenzestig minuten hield NEC stand. Toen sloopte Hulshoff de Nijmeegse muur. Via de paal rondde hij een combinatie tussen Keizer en Ger Mühren af. NEC schrompelde ineen en vier minuten later kopte wederom Hulshoof NEC naar de nederlaag, opnieuw uit een combinatie Keizer—Ger Mühren. Scoreverloop: 43. Gerdsen 01, 68. Huls hoff 1—1, 72. Hulshoff 2—1. Scheidsrechter Derks. Toeschouwers 12.000. Ajax: Stuy; Suurbier, Hushoff, Blanken burg, Krol; Haan, Neeskens, G. Mühren; Steffenhagen (A. Mühren) Rep (Varga) Keizer. NEC: Sobczak; Blijderveen, Kornelis, Eg- genkamp (Gerritsen) Marijnissen; Jo Pe ters, Kamps, Jan Peters; Hutting, Gerdsen, Priewe (Hoevenberg). Het, is jaren geleden i de competitie in eredivisie op dit tijdsti niiet vrijwel was beslis Er waren nooit meer da twee ploegen die nog aai spraak kooiden maken o de eerste plaats. De re: lag dan al kansloos achte en kon alleen strijde voor de „titel van de sub top". Dat was een verve lende kwalificatie, uitge vonden om enigszins dj pil te vergulden voor d teams die 'het toch nie konden halen. Dit seizoe is er sprake van werkelij ke strijd. Vier ploege zijn nog in hevig gevech gewikkeld en in de afloo daarvan kan eerst na eni ge weken wat klaarhei komen. Voor de eerstvol gende competitiedag staa FC Twente—Ajax op foe programma, de wee daarna wordt PSV- Feyenoord gespeeld. E volgen (later) dan nog o.a Feyenoord—Ajax en PS1 —Ajax. Waarmee gezegi wil zijn dat de onaantast baarheid van de Amster dammers geweld kan woi den aangedaan. Bovendiei zijn, en dat is de verdien ste van de „kleineren" verrassingen in deze com petitie beslist niet uitge sloten. Eindelijk weer eei echte competitie, eindelij 1 weer spanning. Met dan) aan vooral FC Twente ei PSV. Steeds mis Jn dezelfde week waar in het bestuur van df Nederlandse IJshockey Bond aankondigde da scherpe maatregelen ge nomen waren om ongere geldheden op de Tilburgs< baan te voorkomen, wer< een ware veldslag gele verd, vrijdagavond toei Tilburg Trappers tegen London Lions aantrad. De wedstrijd werd geruime tijd onderbroken maar kon alsnog worden uitge speeld. Waarom? Hadden de scheidsrechters niet de moed om te zeggen: tot hier en niet verder, en de wedstrijd af te gelasten? Het loopt in Tilburg steeds mis en het i's niet denk- beeldig dat er straks ploe-1 gen zullen zijn die feeste lijk bedanken voor de een om in de Pellikaanhal aisjj hoofd van Jut voor het pu bliek te fungeren. Niet wachten £o goed de Duitse orga nisatoren de Olympi sche Spelen in München hadden voorbereid en heb ben uitgevoerd, kunnen zij •het toernooi om het we reldkampioenschap nooit meer tot uitvoering bren gen. Nu al loopt het fout met de verblijfsaccommo-; datie. Voor de schrijven-j de, sprekende en fotogra-j ferende pers blijkt in alle steden te weinig veel te weinig ruimte te zijn: gereserveerd. Dat zal de; lezer en lezeres waar- i schijnlijk een zorg zijn maar het verdient wel j aanbeveling dat zij, die I van plan zijn enige tijd;' het toernooi te volgen, niet te lang wachten met re- j serveren. Er is, toen lang geleden bekend werd dat'; reisbureau Maduro de al leenverkoop van de kaar-!; ten voor Nederland had, al j gezegd dat het zeer wel mogelijk zou zijn dat men I ver buiten de gekozen stadj te slapen zou worden ge- legd. Hoe meer het toer nooi nadert, des te groter wordt de kans dat men vele tientallen kilometers 1 buiten de stad zal worden ondergebracht, temeer omdat met de kaart (en) tevens de accommodatie moet worden besteld en men derhalve nergens an ders terecht kan. Kaarten zijn er nog wel, slaap plaatsen zijn nu al zeer schaars.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12