Luc ECroesemeijer wil geen hartkrampen van voetbal krijgen Rook Punch mentaal te kwetsbaar IBNi m DEN HAAG De vervaarlijke beitels van de monsterach tige schrootvernietiger van Pametex draaien per minuut met een onnavolgbare snelheid in het rond en hebben een slijtageduur van iets langer dan een week. Maar dan zijn de van het hardste staal ter wereld vervaardigde voor werpen vervormd tot ovaalvormige stompen ijzer en on bruikbaar voor hun doel geworden. Dat is echter geen ramp voor de dag en nacht doorwerkende firma. Er wor den nieuwe beitels geplaatst en de onvermoeibare „muil" van de machine kan elke zes en twintig seconden weer aan het vernietigen van een nieuwe schrootauto beginnen. Dit zelden falende ritme is de afgeslagen, want dan zou ik trots van Luc Kroesemeijer, de niets meer om handen hebben voor alle diensten afgekeurde gehad en daar ben ik het. typ» zakelijk leider van een zeker in niet voor." de Beneluxlanden uniek bedrijf. Een man, die rustig durft te f^GfllTIGrK stellen: ,,ïk ben in ^taat alles te Doorgaan en uitbreiden kenmerkt vernietigen wat binnen m m be- reik komt." Een man oc die Srote dynamiek van Lu» zich soms zorgen maakt. „De Kroesemeijer. vlucht van het kapitaal naar het ben een va, v0] ideeSn en da, buitenland is het angstigste ver- za] ,k hopelijlt t()t mljn dood toe schijnsel van deze tijd. Een vil- wej b]jjven 00]c>>t een van zijn markante uitspraken, die hij net bezigt op een moment dat buiten de keet op het be drijfsterrein een oorverdovende ontploffing plaatsvindt. De ont zagwekkende schrootmachine, honderd meter verder ongeveer, spuugt een korte maar hevige vuur- en vlammenzee uit. D» nauwelijks geschrokken Kroese meijer: „Dat is niet erg. Zulk» ontploffingen vinden hier vaak plaats. Een handelaar is zeker vergeten een benzinetank van een schrootauto na te kijken of er nog wat in zat. Als we kun nen nagaan wie de schuldige is dan wordt hij bij mij op het matje geroepen en krijgt hij voor zijn hele handel geen cent uitgekeerd. Elke ontploffing kost ons bedrijf erg veel geld aan stagnatie van het produktie- proces." En over de oorverdo vende knal na de explosie zegt de Kroes sussend: „Hier in de keet hoef je nergens bang voor te zijn. Onze ruiten springen zelden. Verderop is de situatie echter riskanter. Dat is nu een maal een wet van Meden en Perzen bij zo'n ontploffing, dichtbij heb je vaak minder last dan veraf." Dat is aan de reac ties van de buurtbewoners aan de Binckhorstlaan wel te mer ken. Zil zijn bij de Kroon in be roep gegaan tegen deze situatie, maar Kroesemeijer ligt er geen nacht wakker van. „Zij maken geen schijn van kans. De ge meente moet zeker met enkel» miljoenen guldens op tafel ko men als het ons bedrijf wil ver plaatsen naar een ander ter- la in Wassenaar, die drie jaar geleden nog drie ton opbracht, kan je vandaag niet eens meer voor de helft van het bedrag kwijt. Iedereen met geld is ver trokken." Een man voorts, die kan bluffen als de beste. „Wat denk je, zou die hoop schroot waard zijn", vraagt hij onver wachts tijdens een autoritje over het bedrijfsterrein, wijzend op een wat kleine pyramidevor- .mige hoeveelheid ijzerafval. Zonder een antwoord af te wachten stelt hij: „Anderhalve ton geef ik er zomaar voor". Bedreven I,uc Kroesemeijer (68 jaar en een t. controversiële persoonlijkheid In f de Nederlandse voetballerij) is In die laatste boedanigheid waarschijnlijk het meest bedr»- ven. Hij bouwde kort na de oorlog, toen hij zelf met de kar langs de deuren ging, een dynamisch bedrijf op dat weinig meer kan overkomen. De gemeente Den Haag ziet in Pametex namelijk een nuttig verlengstuk om van het ijzerafval uit de stad af t« komen en zal anders vele mil joenen guldens moeten investe ren om er een oplossing voor te vinden. Zij schenkt Luc Kroess meijer daarom veel vertrouwen En terecht. Hij zegt tenminste: „Ik kon mijn zaak het vorige jaar nog voor enkele miljoenen verkopen. Dat bod heb ik maar „Ik wil helemaal niet meer in het bestuur van FC Den Haag" Voorstel Deze welhaast onvermoeibaar lij kende zakenman heeft de Haag se voetbalwereld recentelijk versteld doen staan. Hij lan ceerde tegenover de bijna offi ciële stichting „Steunfonds FC Den Haag" het opzienbarende voorstel best weer eens wat voor bet betaalde voetbal ln Den Haag over te hebben. Holland Sport er als voorwaarde aan vast, dan moet Cor van der Hart trainer worden. De ge dachte achter dit voorstel doet Kroesemijer met een simpele toelichting uit de doeken: „Neem van mij aan dat ik voor zitter Herman Choufour van FC Den Haag enorm waardeer. Hij is waarschijnlijk de grootste voetbalkenner van Nederland. Maar met zijn beleid kan ik het toch niet eens zijn. Hij moet oog hebben voor de handicap van zijn ploeg. Vele spelers zijn te klein, te licht voor het zware werk, dat topvoetbal tegenwoor dig is geworden. Volg zo'n Kees Storm maar. Deze knaap is na tuurlijk een aardige spits voor zijn leeftijd maar als je hem voor de leeuwen gooit tegen een type als Rinus Israël dan is ie nergens. Dat is mijn grote be zwaar tegen het FC Den Haag van nu. Jansen van FC Amster dam is ook nieuw in de huidige competitie, maar het is wel een vent van 190 pond en ook een Israel loopt zo'n debutant niet een, twee, drie omver. Daarom heb ik aan het begin van het seizoen reeds tegen manager Hartmann gezegd: Eddie weet je wat jij moet doen? Ga eens kijken bij de zwemtrainer van de Oostduitsers en zoek uit wel ke middelen die melden gebrui ken. Misschien kunnen diverse spelers van julllie er hun voor deel mee doen." De keuze van Cor van der Hart vindt Kroese meijer een vanzelfsprekende zaak. „Ik weet wat die man kan. Ten slotte heb ik hem lang genoeg bij Holland Sport meege maakt. En als ik nu meen het betaalde voetbal ln Den Haag met dit voorstel een dienst te bewijzen waarom zou ik mijn gedachten dan voor me houden. Bovendien zie ik nog een ander voordeel. Cor van der Hart spreekt ook de Schevenlngers aan en van die oud-Holland Sportgrocp mijdt nog altijd een groot deel het Zuiderpark. Deze mensen krijg Je dan m^schi»" mee." Indruk Luc Kroesemeijer spreekt gemak kelijk en wil beslist de indruk vermijden verwarring bij FC Den Haag te zaaien. Want ook hij voelt duvelsgoed aan, dat zijn voorstel met een scheef oog Is ontvangen door het bestuur van FC Den Haag. Sinds de be ruchte en woelige fusletijd heeft de Haagse schroothandelaar zich bij voorkeur op de vlakte gehouden als het over het be taalde voetbal ln Den Haag ging. („Ik maakte op bestuurs vergaderingen bij een stemming geen schijn van kans") en waarom nu dan ineens deze op gevoerde activiteiten? Openhartiger dan anders zegt Kroesemeijer: „Toen Wim du Chatinler van die stichting on langs kwam praten heb ik wat mogelijkheden aangegeven, meer niet. Niemand moet ook de indruk krijgen dat ik weer op een bestuurszetel uit ben. Want zo ligt de situatie hele maal niet. Die tijd is voorbij, gelukkig maar. Je krijgt er al leen maar hartkrampen van. Ik wil ook geen enkele bemoeienis met FC Den Haag zelf hebben. Ik wil wel met die stichting in zee gaan." Wilde speculaties in Den Haag zeggen, dat Pametex eventueel bereid is Cor van der Hart op de loonlijst te zetten. Kroesemeijer zelf over deze zaak: „Ga er maar eens van uit dat ik best wat wil doen voor FC Den Haag. Dan blijkt bij nader inzien dat zo'n vraagstuk als Cor van der Hart op de lijst zetten lang niet zo'n eenvoudige zaak is als iedereen wel denkt. Wat doe je als het bestuur van FC Den Haag hem halverwege het seizoen op straat schopt. Wie moet dan voor de verant woordelijkheid en het salaris van die man opdraaien? Ik wil dat een stichting dat eerst tot de bodem uitzoekt alvorens to beslissen. Belastingtechnisch ligt de zaak ongeveer net zo. De Stichting moet de industrie de weg daarin wijzen. En als dat lukt dan kan Ik misschien nog meer doen dan iedereen op dit moment denkt." Want in do fabel: Er zijn te wei nig grote bedrijven In Den Haag, die iets voor het betaald» voetbal over hebben, gelooft Luc Kroesemeijer niet. „Wij hebben deze week een ver gadering van de bedrijven in het Bickhorstkwartier. Ik loop met het plan rond er eens een balletje over op te gooien. Nie- mand kan mij wijs maken dat Nedam, Ballast en RDM, om maar enkele bedrijven te noe men, erg veel moeite zullen hebben om een „prik" van hun reclame-budget af te staan aan FC Den Haag. Als het lukt wat ik in mijn hoofd heb dan hoop ik een veertigtal bedrijven te kunnen interesseren en toch ze ker met een ton op tafel te kun nen komen." Zijn ideeën zijn ontstaan door het gevoel, dat FC Den Haag altijd te weinig drang bij de industrie heeft uit geoefend. „In principe", zegt Kroesemeijer, „zou dat werk natuurlijk tot de taak van de commercieeel-directeur Gerard- Slager moeten behoren. Mijns inziens doet hij er echter te wei-, nig aan." „Do kwaliteit van schroot Is taaier dan van welk ander soort Ijzer dan ook." Luc Kroese meijer zegt dit niet zonder een knipoog en een glimlach. HANS DE BRUYN HAARLEM Met een mistroostig ge zicht liep Bill Sheridan zaterdagavond rond in de Kennemersporthal in Haar lem, waar zijn ploeg de belangrijke ontmoeting tegen Levi's had gespeeld. De Haarlemmers zegevierden met 91- 87 en behaalden daarmee voor de tweede keer binnen zevem dagen een gewichtige zege op een naaste concur rent. Vorige week kon Transol het in Haarlem niet bolwerken en dit week einde moest Raak Punch eveneens in Levi's zijn meerdere erkennen. De Haarlemmers hadden bij beide duels het onmiskenbare voordeel dat Raak Punch en Transol de avond tevoren in het bekertoernooi tegen elkaar waren uitgekomen. Dit bezwaar wilde Bill Sheridan niet als excuus aanvoeren. „Er zijn te veel onnodige fouten ge maakt", oodeelde hij. „Als dat aantal de helft minder is scheelt je dat zo tien punten en win je zowel van Tran sol als Levi's". De conclusie van Sheridan mocht op zijn minst aanvechtbaar worden genoemd, hoe wel zijn constatering volledig juist was. Raak Punch leed onnodig veel balverlies en schoot dermate slordig dat een verre van briljant spelend Levi's uiteindelijk de over winning toch nog betrekkelijk eenvoudig kon inpalmen. De Haarlemmers bleven ver ver wijderd van de vorm, waarmee vorige week Transol de pas werd afgesneden, maar des ondanks bezat de landskampioen voldoende elasticiteit en kwaliteit om Raak Punch af te troeven. „We hebben inderdaad verloren", stelde Sheridan overbodig vast, „maar we zijn nog niet uitgeschakeld. We spelen nog driemaal tegen Transol en twee keer tegen Levi's. Er kan dus nog veel gebeuren". i Sikking geconcentreerd dribbelend met de bal in de richting van Zwakte de basket van Levi's. Harrie Kip (achtergrond) kan deze actie van in theorie bestaat die mogelijkheid inder- de spelverdeler van Raak Punch niet stuiten. daad, maar het is de vraag of Raak Punch daarvan nog doordrongen kan worden. De Delftse formatie maakt op beslissende mo menten een mentaal kwetsbare Indruk. Al vele malen is gebleken dat het team niet in staat is een voorsprong in handen te houden en die zwakte wreekt zich op het moreel. Beide keren tegen Transol voor de beker ging een voordelig verschil verloren en tegen Le vi's was het niets anders. Aanvankelijk leek het zaïterdiagavond dat de Haarlemmers, die in eigen huis vrijwel onverslaanbaar zijn, nog veel moeite zouden hebben met het agressieve spel van Raak Punch. Egon Steuer zou later terecht opmerken dat het nogal teleurstellende optreden van zijn ploeg voor het grootste deel was toe te schrijven aan de spelwijze van Raak Punch. „We heb ben inderdaad minder gespeeld dan tegen Transol vorige week", zei Steuer, „maar dat ligt aan de tegenstander. Deze wedstrijd moest gewonnen worden en hoe dat gebeurt is dan minder belangrijk". Traditioneel De traditioneel felle start van Raak Punch resulteerde in een voorsprong van respectie velijk 5-10, 9-16 en 27-34, maar op momenten dat Levi's aan nivellering van het verschil werkte stokte de aanvalsmachine van de Delftenaars. Levi's leed in de openingsfase veelvuldig bal verlies y2 toen al bleek dat het schieten aan Haarlemse zijde slecht verzorgd was. Zo misten Kales en Hugo Harrewijn bijvoor beeld beiden twee vrije worpen, hetgeen voor spelers van dit niveau nauwelijks ac ceptabel is. In totaal faalde Levi's bij twaall van de vierentwintig vrije worpen, terwijl Raak Punch acht van de tien benutte. De zo neverdediging van Raak Punch kon de aan- valsaclies van Levi's, waarin na elf minuten de zeer matig op dreef zij rude Barry Leibo- Witz werd vervangen door Walter Ombre, in eerste instantie nog voldoende indammen. Maar zodra de Haalemmers het wapen van tempo gingen hanteren bleek hun overwicht. Levi's overbrugde in korte tijd de achter stand en verkreeg in de zestiende minuut voor het eerst een voorsprong (38-36). Door meer snelheid en variatie dan Raak Punch dat de aanval veelal te tempeloos opzette om succes te kunnen boeken, kon Levi's tot de rust de kleine marge vasthouden: 48-46, Regelmatig In de tweede helft startte Egon Steuer zon der Leibowitz. Sheridan wierp zijn basis Strong, Sikking, Rogers, Van Woerkom en van Tuyll ln de strijd. De Haarlemmers scoorden regelmatig onder stuwende leiding van Ombre en Kales en gaandeweg werd dui delijk dat Raak Punch het niet zou redden. In de vijfde minuut liep Erik van Woerkom zijn viede persoonlijke fout op en werd kort gewisseld voor Van Helfteren. Hij kwam even later terug in het veld en het leek erop dat Sheridan het signaal op groen had gezet voo een alles of niets tactiek. Raak Punch ging pressen maar hel resultaat was te verwaarlozen. De enige die bij de Delfte naars boven de middelmaaf uitgroeide was Harry Rogers, die topscorer van de avond werd met 29 punten. Van Woerkom (2—2) en Van Hedfteren (44) kwamen in het score verloop vrijwel niet voor. Bovendien ver zuimde Sheridan deze spelers en de goed deels falende Lace Strong te vervangen door de ztich verbijtende Jaap Maasen (die hier over na afloop zijn coach om een verklaring vroeg) zodat Raak/Punch het verschil niet meer kon overbruggen. Injectie Te ineer niet, omdat de terugkeer van Leibo witz, dlc ln de negende minuut de leeggc- speelde Kales verving, een injectie beteken de voor Levi's. Ineens kon Leibowitz weer alles met de bal en zijn soms mog'strnle passes werden regelmatig verzilverd. Na 8074 in de vijftiende minuut werd het 9187. „We hebben ze op tempo verslagen", oor- ucelde Ilgon Slcuer. Waarbij Lace Strong zich ontmoedigd aansloot: „Onze aanval had te weinig snelheid". Maar het meest schort het Raa't/Punch op dit moment aan zelfvertrouwen, dat juist door een overwin- tiQ, kSm't(i kc) c'-to - nmg op Levi's had kunnen terugkeren. vqj] pm'h FRANK WERKMAN genoot Strong. '.Iru.r- Indiuk dan

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11