rust, is ALLES OVER DE CAMPING Waar en stilte Winti VeWeld %s^*«uï^3ï: «0* ",ffire '0e«si»e 1 rf00f e wdkïjj "we algerije oostenrijk cyprus gozo frankrijk griekenland ijsland joego-slavie Sp""e/i<je d^t7'«»ns.n Probeer voor een kombinatie van zon en ■erlatenheid eens de Sahara. Een paar aar geleden zou dit een grap zijn geweest iedereen behalve een paar door gewin-, erde avonturiers. Heden ten dage is het chter een belangrijke uitbreiding van de akantiemogelijkheden gaan vormen. loord-Afrika is als een gek bezig om de oeristenexplosie op te vangen. Algerije begon hiermee wat laat, maar ram er vlug achter dat haar Saharage- ieden grote toeristische mogelijkheden ood. Er zijn al een hele rij oasehotels uit e grond geschoten. In het noordelijke ge- ied zijn die verbonden door opmerkelijk oede verharde wegen. Maar de afstanden ijn zo groot dat de meeste reizigers zullen tkenen voor een Air Algérie-vluchtje naar van die kleine woestijnvliegveldjes' ïidden in het niets. bi oasedorpjes, verscholen onder glimmen- ie palmdaken, leiden een intens en geheim iven. Hun nieuwe woestijnhotelletjes, zorg vuldig in Moorse stijl ontworpen, zijn voor alle moderne comfort, inklusief en zwembad. Een tweetal die aanbeveling trdienen voor hun charme en ligging zijn it Bousten Hotel bij El Golea en het Oasis, lotel in Toggourt. De meeste reizigers zul- m echter aan een week voldoende hebben. Ven en, Salzburg, wintersport. Dat geeft, dacht ik, wel de gemiddelde reaktie op Oostenrijkweer; en ongetwijfeld kan tsen land zich beroemen op drie grotere ottrakties. Maar voor diegenen die dé rust toeken, gemengd met verbijsterend mooi landschap en prachtige architectuur, is er peen betere keus dan Zuid-Oostenrijk. Be- kalve dat het er zelfs in het hoogseizoen Kooit druk is, kan men zich, mochten de olietekorten, zwaar gaan wegen, altijd be nepen op de Donau-stomers, die. vanuit Venen opereren. I'< heb langs heel wat stukken in vier lan- an deze uitgestrekte rivier gereisd, maar geen was zo mooi als V/achau, een handjevol kilometers tussen Melk en Krems, waar kleine verstevigde kerkjes en middeleeuwse stadjes zich aan de bezoeker aanbieden. Het is de moeite waard van de boot af te stappen op elke plaats die je be valt, en het moet al wel erg vreemd gaan ok er niet de een of andere slaapplaats te •vinden is voor diegenen die wat langer wil len rondkijken. het zou kunnen dat die bestaat uit een be- kheiden herbergje of zelfs een gewoon woonhuis, maar aan de andere kant is er don ook weer de luxe van instellingen als het Richard Leeuwenhart Hotel in Durn- itein, het gebouw waar diezelfde koning Ri chard gevangen gezeten heeft, en werd ge- «d door de minstreel Blondel, naar wie n hotel genoemd is. Voor iedereen die de laatste tijd niet naar een prachtige stilte heeft geluisterd biedt Cyprus twee geneeskrachtige gebieden. Je zou naar het Troodosgebergte'kunnen gaan met zijn koele pijnbossen, zuivere lucht en adembenemende uitzichten. Rijden, wande len, slenteren, dromen en de kleine Byzan tijnse kerkjes ontdekken die in de dalen van Marathassa verborgen liggen, of de kloosters die je gevoel van spiritualiteit in de heuvels versterken. Platres is het belangrijkste oord, uitgerust voor zowel zomer- als wintersportvakan ties. Het uitstekende Forest Park Hotel, uitgerust met een enorm zwembad, een tennisbaan en vervoersmiddelen rechtvaar digt een verblijf om wat te bekomen van de vermoeienissen. En dan is er Paphos, een bevredigend voorbeeld van prachtig kustlandschap, glooiende valleien, geschiedenis en legende. Volgens onze gids is dit het ware Cyprus, waar afgezonderd dorpsleven nog net zo zijn gang gaat als het altijd heeft gedaan. Er stond dat dit het vreedzaamste plekje in r'e zich wil orienteren over kampeermoge- jkheden in binnen- en buitenland kan ook 'l Jaar terecht bij twee gidsen, die Meu- ahoff-Bruna onder de bockhandel distri ct. „Holland Camping 1974" bevat in j" tiende, bijgewerkte druk 2.000 adres- "•niet alleen van kampeerterreinen voor n'en en caravans, maar ook van water- 'ortaccommodaties, appartementen, kam- wbo'erderijen en jeugdherbergen. Kaart- plattegronden en symbooltekens betrcf- fade de accommodatie en verdere facili teiten wijzen de vakantieganger van zelf de weg. (Uitgave Holland Post te Arnhem 6,40). Wie zijn tenten over de grens wil opslaan vindt soortgelijke gegevens over 1650 en dus sterk geselecteerde kampeer terreinen in 22 Europese landen in de „In ternationale Campinggids" voor 1974. De vermelding van het grote aantal terreinen is in deze gids in sommige gevallen ten koste gegaan van de duidelijkheid. (Uitga ve Interdijk Amsterdam 9,75). Europa was, een wat vreemde opmerking afgelopen zomer, toen Cyprus net had ken nis gemaakt met de bomaanslagen. Maar je kon zien dat het eigenlijk wel waar was, want overal kwamen we gebieden van wit te, rotsachtige leegte tegen die een totale verlatenheid zouden scheppen, ware het niet dat ze werden afgewisseld door pasto rale scene's met grazende schapen onder grijs-groene olijfbomen. Miraculeuze bezienswaardigheden zijn er te over, van de overblijfselen van Aphrodite's Tempel en fantastische mozaïekvloeren tot de indrukwekkende koningsgraven in de heuvels. De aan het water gelegen Pelican Inn is dè plaats om je tegoed te doen aan schalen vol heerlijke „mezze"; schalen vol, hoewel je de eigenaar onmogelijk teleur kunt stel len door niet een enorme eetlust aan de dag te leggen voor de volgende gang verse vis. Eerst moet je echter de twee pelica- nen, de vos en de kat begroeten die met z'n vieren een prachtig staaltje van geïnte greerd leven weggeven. Maar voorbijgaand aan de torenhoge gru welen van Famagusta kan je je nog op on telbare plaatsen overgeven aan het heerlij ke gevoel veroorzaakt door zonneschijn, goed eten en bovenal het gevoel terug te vallen in een klassiek verleden. Vouni, aan de noordwestkust, is precies zo'n plek, en de atmosfeer is daar zelfs nog gedenkwaar diger dan de archeologische overblijfselen. Normandie heeft een open gezicht maar een gesloten hart. Voor een ieder die op weg is naar Spanje door die eindeloze kleurrijke velden lijken de eentonige autowegen lang, recht en identiek. Maar koers eens een eindje de lege zijwegen af en je zult uitgestrekte bos sen, bladerrijke valleien en dromerige dorpjes ontdekken. Het platteland van. Nor mandie is vol schatten die vreemd genoeg door bijna niemand bewonderd worden. Ie dere nobele kathedraal, ieder groot kasteel of klooster (Rouen, Caen, Bayeux, Fécamp, Falaisë, Mont St. Michelheeft zijn tegen hanger op het platteland; kleiner, dat wel, maar niet minder beminnelijk. Ook dit is een gebied voor de vleselijke ge neugten: kleine marktjes met stalletjes die doorbuigen onder het gewicht van fazanten, boerenpati en volle kaas; havenbistro's waar de mosselen rechtstreeks uit de zee komen en de Camembert van een paar hui zen verder. Nergens is Frankrijk's nationa le respekt voor eten duidelijker op te mer ken dan hier. Het is in het voordeel van de zwervende vakantieganger, dat terwijl de traditionele roep naar zonneschijn atinhoudt de verovering van Normandië door de toe rist op zich laat wachten. Klim omhoog uit het door hitte gevangen gehouden Rhtnedal naar de zomerse ber gen van Savoye en de lucht klaart op. koelt af en wordt verfrissend. Na het gekkenhuis van de overvolle „autoroute du sud" is de koesterende rust overwelmend. De charme van Savoye zit hem in de geweldige rust en kalmte die overal heerst. Het traditionele Alpenlandschap is hier niet zo zelfbewust „toeristerig" als bijvoorbeeld in Oostenrijk of Zwitserland. Troepen pijn bomen groeien dichtaaneengesloten op tot aan met bloemen gevulde weiden en kabbe lende riviertjes die zich slingerend een weg zoeken door de beboste dalen. De heuvels zijn bezaaid met oude boerderijen waar mensen en koeien nauw samen leven, hout blokken opgeslagen liggen onder topzware overhangende dakranden, en waar pure berghoning te koop is. Je kan je eigen keu rige chilet huren, hele dagen over schilder achtige toppen trekken door hopen sneeuw die daar tot ver in de zomer blijven liggen, en dan 's nachts in slaap sukkelen onder, kristalheldere sterren met het eeuwige ge luid van koeiebellen op de achtergrond. Als je deze idyllische eenzaamheid beu bent is het de moeite waard om eens wat verder weg het een en ander te onderzoe ken. Leuke dorpjes, sommige met middel eeuwse kernen, hebben soms moderne ver kwikkende zwembaden. Savoyes voornaam ste attraktie is het aan een meer gelegen Annecy, met een netwerk van door gera niums omgroeide kanaaltjes. Men kan hier lekker zwemmen vanaf schaduwrijke stran den in warm, helder, schoon water. Vergeleken met de ware toeristenstorm op Malta de afgelopen jaren valt het rustige tempo waarin Gozo zich ontwikkelt extra op. Het eilandje is ongeveer half zo groot als haar beroemde zuster, en ligt op onge veer een half uur afstand per veerboot. Het is voornamelijk een landbouw- en visserij eiland, en meer een soort voedselproducent voor Malta. Dó afgestompte heuveltoppen zijn keurig groenbegroeid met groente, en de klippen lijken ruiger en spektaculairder dan op andere plaatsen in de archipel. Men kan urenlang ongestoord door vissersdorp jes, langs afgelegen hutten en voorbij lage muren rijden zonder de zee ooit uit het ge zicht te verliezen. Ik ontdekte een vrij nieuwe nachtclub, ge naamd „Wildernis", maar die lag ver ge noeg buiten het belangrijkste stadje, Victo ria, om geen gevaar op te leveren voor de alomhcersende vreedzame rust. Het fruit is bijzonder goed op Gozo, vooral de sinaasappels; ze weten rfnar ook hoe je een zwaardvis op zeer smakelijke wijze op kan dienen; en, in de heetste tijd van okto ber, vonden we de plaatselijke frisdrank genaamd ,Jiinnie", een onmisbare dorst- lesser. De plaatselijke bewoners werken hard voor hun zaak, en er wordt dan ook niet zoveel in cafe's rondgehangen en in de schaduw gelegen als gewoon is vóór het Middelland se Zee-gebied. Dat is voorbehouden aan de toeristen. De bezienswaardigheden die meestal door dagjesmensen worden bezocht zijn de Citadel, de basiliek van Ta'Pinu, de prehistorische tempels van Ggantija, de vreemde albasten grotten onder Zaghra, en het kleurrijke XlendI met haar kleine inge sloten zandstrandjeMaar op dit eiland van vele eenzame zonverlichte plekjes liggen de mooiste rond die wonderlijke binnenzee bij Qawra, een door keien omgeven zwembad met kristalhelder water. De Grieken zijn nogal zuinig op hun eilan den. In toenemende mate worden ze er zich van beieust wat voor niet tegen te houden verloedering het massa-toerisme met zich meebrengt. Ze vertellen wel over de idylli sche vakantie die zc op een rustig zonover goten eilandje hebben doorgebracht, maar weigeren dan de naam van dat eiland te noemen. „Als je erover schrijft", zo rede neren ze vol overtuiging, „gaat binnenkort iedereen er heen." Niettegenstaande deze zwijgende' samen, zwering is het nog steeds best mogelijk om ie .eigen" Griekse eilandje te vinden. Re- 7elmatige veerdiensten vanuit Piraeus, de- haven van Athene, hebben de weg geopend- naar de hele Cycladen-groep; maar los is verhoudingsgewijs nog steeds vrij rustig. Ook enkele van de kleinere eilanden, zoals Andfi, worden maar zelden bezocht. De Do decanese groep, verder oostwaarts voor de Turkse kust ten noorden van Rhodos, biedt zelfs nog meer mogelijkheden voor afzon dering. En zelfs het zuidelijk gedeelte uan. Rhodos zelf is maar weinig bekend. De twee hoofdwegen worden halverwege het eiland slechter van kwaliteit, maar als je doorrijdt langs de ruines van Lindos en over de ruige wegen die daarop volgen kom jc bij schijnbaar eindeloze stukken verlaten strand en in dorpjes waar je nog- als gast wordt beschouwd in plaats van als toerist. Toeristen zijn zelfs zeldzamer op Simi, even ten noorden van Rhodos en dicht bij de Turkse kust. Het is een eiland voor avonturiers, die tevreden zijn in taveernes te slapen en de hele dag alleen door te brengen. IJsland is zo'n wereld-ep-zich dat je je nau welijks realiseert dat dit eiland op minder dan drie uur vliegen van Amsterdam ligt. Daar bijna de helft van de bevolking in of rond dc hoofdstad Reykjavik ivoont, en de rest zich verspreid langs de kust heeft ge nesteld tussen de verscholen schapenfarms is cr ruimte te over voor rustzoekers. Het oog reikt over uitgestrekte delen van groene dalen. Er zijn nauwelijks enige bo men die je het uitzicht benemen, Grote de len van het bergachtige binnenland zijn on bevolkt. Stromende stroompjes, spuitende geisers, kokende modder en rokende kra ters doen enorm geweld van dc natuur-' krachten onder de oppervlakte vermoeden. Dit is een land voor schilders, vogelliefheb bers, ponyrijders, geologen, vissers, en ie dereen die hunkert naar echte frisse lucht en grote open ruimtes. Je komt hier zeker, niet om te luieren. Treinen zijn er niet, maar IJslanders sprin gen net zo makkelijk in een vliegtuio als wij in een bus. Zelfs een klein visserdorp of boerengemeenschap heeft vaak zijn ei gen landingsbaan, en onderhoudt een regel matige dienst met Reykjavik. Voor diege nen die het eiland voor de eerste keer be zoeken is een vliegtuigabonnement waar schijnlijk de beste keus. De „autoput" die vanuit Belgrado vla Skopje en het grensstadje Gevjelija naar het zuiden loopt is de snelste weg naar Griekenland voor de automobilist. Maar tussen die tamelijk vervelende snelweg en de in het westen gelegen Albanese grens ligt een uitgestrekt bergachtig gebied van grote schoonheid, en gekruid met reli kwieën uit een stormachtig verleden. Deze eenzaamheid van zuidelijk Servië en Mace donië zijn het meer dan waard eens per auto bezocht te worden. Maar, in een jaar waarin een auto-vakantie een nogal twijfel achtige zaak wordt, is het geruststellend te weten dat je voor een geheel verzorgde reis kunt inschrijven. Het enige echte vakantieoord In dit gebied is een klein aan een meer gelegen stadje genaamd Ohrid, met een verrukkelijke' Turkse wijk en uitzichten over onbeweeg lijk water op de geweldige berglanden van Albanië. M

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17