Wagons Lits zoekt vastere grond B Wilt u een jeep met of zonder kogelgaten? VAN TREINGOUPÉ NAAR ZIEKENHUIS SINDORF DUMP KERKHOF VAN METALEN LIJKEN Zal Wagon Lïts hier in de toekomst ook de scepter gaan zwaaien. Wagon Lits verzorgt de hongerige en dorstige treinpassagiers al jaren. UTRECHT - De man van wie u in de treinuw kopje koffie koopt is geen „spoorman". Hij is in dienst van het in ternationale bedrijf Wagons Lits. Er is een grote kans dat de maaltijd die men bin nenkort in een ziekenhuis krijgt opge diend, ook van diezelfde Wagons Lits af komstig is. Het bedrijf dat met een paar stevige steunen op de Nederlandse markt staat, getuige de rond 120 miljoen gulden omzet per jaar, heeft zich, samen met Nestle, op de voedselvoorziening van de zieken- eu bejaardentehuizen geworpen. Met verscheidene van deze inricjitin^epi. zijn onderhandelingen gaande. De dochter van de Wagons Lits en Nestle heet Becares b.v., geboren in augustus 1972. Haar naam is inmiddels al veran-. derd in Eurest Nederland b.v. Voornaam ste doel in dit rijke restauratieleven: ex ploitatie van bedrijfsrestaurants en de voedselvoorziening overnemen in „be- drijfsvreemde" instellingen als zieken- en bejaardentehuizen. De ^dochter lijkt in zo verre een goed leven beschoren, dat de markt nog geheel open ligt en dat niet al leen. Becares eerste woorden waren, dat de exploitatiekosten van deze voedselvoor zieningen door haar teruggebracht konden worden met 25 procent. Een jonge maagd met zo'n bruidsschat moet wel aantrekke lijk zijn voor bestuurders in de gezond heidszorg, die toch al niet weten hoe ze de touwtjes aan elkaar moeten knopen: 'T HARDE - Op de lap grond tussen het stationnetje van 't Harde en de snelweg Amersfoort-Zwolle rusten de dierbare res ten van belastingcenten. Weliswaar niet direkt de onze, maar een Amerikaans staatsburger zou een chronische storing aan zijn hartkleppen krijgen bij de aan blik' van die overgeleven resten van 's lands defensie-uitgaven. „Het is toch verschrikkelijk als je dit ziet", zegt de bedrijfsleider van het dumpbedrijf Sin- dorf, Karei Jonker, als hij wijst op een heuvel vanspiksplinternieuwe onderdelen van legervoertuigen. „Die hele oorlogsin dustrie wordt kunstmatig in stand gehou den, anders is het ondenkbaar dat zoiets in de dump wordt gegooid." Karei Jonker is een belangrijk man. Op het dumpterrein van slordig een paar dui zend m2 kent hij ieder voertuig, ieder nippeltje en ieder schroefje. Zijn baas, J. W. Sindorf is de inkoper, die met als Fin- gerspitzengefühl te omschrijven koop mansinstinct de halve wereld afstroopt op zoek naar materialen voor zijn dumphan- del. Een exportmanager zorgt met dezelf de voortvarendheid, dat de handel weer wordt verscheept naar vooral Engels geo- rienteerde landen en Jonker knapt de niet onaanzienlijke verkoopklusjes in Neder land op. Als ik met hem in een terreinwagentje door de modder bagger, passeren we twee personeelsleden die bij m'n auto staan te kijken. Jonker zegt tegen hen: „He jongens, dat ding is niet voor de sloop bestemd", en tegen mij zegt hij: ,,Ja, dat hebben ze al eens geflikt. Een- knecht kwam hier met zijn auto en even later waren Je banden er al van af. Het zijn goede jongens, maar als je in dit be drijf een paar jaartjes meeloopt, dan krijg je een bepaalde mentaliteit. Je bouwt hier niet veel op, maar je breekt hier wel veel af. Als je dat een ti.'£r Vol houdt dan word je wel wat ruig Sindorf heeft alles. Als ilr .Vicer Vï/tg, wat dat alles is. zqjt *.!j. „Wij bewegee Zo dachten ook bestuurders van het de Weversziekenhuis in Heerlen erover. Zij wilden wel een contract afsluiten voor een half jaar. Toen echter begonnen de moeilijkheden, want Eurest wilde het liefst het personeel in de keukens overne men, onder het motto dat er jneer met minder mensen gedaan kon worden, hoe- wél"er geen overbodig personeel ontsla gen zou worden. Het personeel van het de Weversziekenhuis voelde daar niet zoveel voor. In de, ondernemingsraad, die er en kele malep over vergaderde, sputterde •men in eerste instantie tegen. Later ging men overstag in zoverre, dat wel het con tract met Eurest werd aangegaan maar het personeel in dienst bleef van het zie- 'kenhuis. Belangrijkste argument: het wel- vaartsvaste pensioen en het hoge salaris, twee voordelen die Eurest niet kon bie- De vakbonden, alert op zaken waar de rechtszekerheid in het geding dreigt te 'komen, waarschuwde tijdig en verzocht' de leden van de ondernemingsraden oplet tend te zijn en direkt bij de bond aan de bel te hangen, als er ontwikkelingen in deze richting zich voordeden bij de instel- lingen. „De, positie van het personeel der civiele diensten is nu al in het geding", waarschuwde de Kabo, de Katholieke Bond van Overheidspersoneel. Inmiddels is per 1 januari het eerste con tract van Eurest gesloten met het de We verziekenhuis. Het keukenpersoneel van ons op het gebied van de vier wielaan- drijvingen. We kopen overal op dumpde pots, vooral in Duitsland, Belgie en Frankrijk. De spullen, die hierheen ko men zijn meestal afkomstig van het Ame rikaanse en Engelse leger. Is het mate riaal hier, dan kijken wij wat het gunstig ste voor ons is. Komt er b.v. een particu lier, die een jeep of een landrover wil ko pen dan krijgt hij zo'n karretje. En dan leveren wij goed spul. Garantie kunnen we niet geven, maar we slaan er onher roepelijk achter. Is het ding niet al te goed dan sturen we hem in partijen of. apa.'t weg. Vooral naar landen als Au- Heerlen is aangegaan. Niet alleen zieken huizen enz. zijn interessant, ook grote kantoren enz. „Het is in feite niets nieuws", zegt hij, „in Amerika, Canada en Zuid-Afrika is het héél' gewoon. Maar we lopen in Europa in dat opzicht een beetje achter". De huiver van de bonden acht hij begrij pelijk. „Het is hun plicht om over de rechtszekerheid van de werknemers te waken, maar er zijn geen moeilijkheden geweest. Trouwens, de bonden hebben ons niet benaderd". Een vreemde zaak. De bonden waarschu wen maar nemen geen contact op met de betrokkenen bij zo'n contract. Kabo-be- stuurder Paulis hierover: „Wij zijn aan gewezen op de informaties die wij van de leden krijgen. Na de waarschuwing heb ben wij geen reactie binnengekregen. Het- verbaast ons een beetje dat de zaak zo rustig is gebleven. Het was ons bekend .dat Eurest nadrukkelijk het personeel had willen overnemen. Wij hebben ons wel in verbinding gesteld met de Nationale Zie- 'kenhuisraad. Wij hebben een signaal uit gezonden en voor de rest moeten wij af wachten". Waarmee alles gezegd is wat te zeggen was. Onze gezondheidszorg is een kostba re zaak. Als er door Eurest iets van die kosten afgeknabbeld kan worden, zonder dat hierdoor werknemers schade lijden, is dat de moeite van het bekijken waard. GERARD CRONE sardan, chassis, bakje en alle spulletjes er los bij voor 1500. Karei Jonker zegt niet ten onrechte, dat een dumpbedrijf nu eenmaal een dumpbe drijf is. Een waarheid als een koe. ,\Soms liggen hier dingen jaren te wachten, maar je weet dat je eens een goede deal kunt maken. "We hadden hier .vaten en olietanks van Centuriontanks. We raakten ze aan de straatstenen niet kwijt. Opeens komt die oliecrisis en iedereen wil benzi ne opslaan. We verkochten de laatste tijd vaten en olietanks bij het leven. Ook wor den we nu geconfronteerd met souvenir jagers. Die willen een bepaalde jeep. Dat kan en ik zeg er dan bij, wilt u een jeep met of zonder kogelgaten. In Nederland is een jeepclub, waarvan de leden alleen de oude Engelse Willy's willen. Die lui halen een jeep uit elkaar en bewerken ieder boutje en moertje om de jeep in zijn oor- .spronkelijke staat te krijgen. Ze betalen de waanzinnigste prijzen, als wij het maar voor hun uithalen. En geloof me maar, dat lukt altijd. De baas koopt, ik verkoop. Hele stukken, halve stukken, on derdelen, kortom alles wat los en vast zit. Als er geen te gebruiken stukje meer aan vast zit, dan gaat het naar de sloop. „Hebben we niet", verkopen we niet in dit bedrijf." Het dumpbedrijf koopt de handel vaak via inschrijving. Op het knusse kantoortje in 't Harde verschijnt een zogenaamde tender en onmiddellijk vliegt Sindorf op het spul af. Hele partijen worden ver scheept naar het verre Oosten, waar het Hardes bedrijf goede relaties heeft opge bouwd. Karei Jonker zegt; „Daar doen we goede zaken. De dealers, die daar zit ten, weten wat handel is. Die komen ook naar hier en bekijken de boel op het ter rein en zeggen,, dat willen we en dat. Heel iets anders dan de categorie sja cheraars, die kopen maar wat hun op de- terreinwandeling toevallig voor de voeten ligt. Maar we hebben hier ook al mensen gehad die een bepaald onderdeeltje zoch ten. Ook die mensen helpen we. Kijk en als die na een paar maanden terugkomen en voor 5000,- handel kopen, dan hebben we ons toch niet voor niets uitgesloofd." Sindorf Autodump is een groot militair kerkhof van metalen lijken. Vrachtcombi naties, terreinwagens, zelfs rode kruiswa gens staan stram in het gelid, te wachten op de inspectie van een aspirantkoper. Opvallend daarbij is dat de pantservoer tuigen op radikale wijze zijn bewerkt met snijbranders. Jonker geeft uitleg: „Die pantserplaten worden opengebrand. zodat ze niet direkt meer voor militaire doelein den bruikbaar zijn. Maar ja, wat ze daar in het Verre Oosten met deze dumpgoede ren aanvangen, moet u in Manilla of Sin gapore de dealei's vragen. LEON VANKAN stralië, Nieuw-Zeeland, Kenia, Singapore en Manilla. Ja, we deden ook zaken met de Arabische landen, maar de laatste tijd is er een beetjp de klad in gekomen. Stel dat we ze goede spullen leveren, dan is de olieboycot wellicht binnenkort opgehe- Sindorf koopt maar weinig van het Neder landse leger. Waarom? Het antwoord van Jonker is koren op de molen van die leger- experts, die vinden dat wij broodnodig de defensie-uitgaven moeten verhogen om het verouderde materieel te vervangen. „Als je in Nederland wat wil kopen, ver keert het gewoonlijk in een vergaande staat van ontbinding. De Amerikanen dumpen veel sneller. We kopen vooral in Duitsland van ze, maar Sindorf heeft ook al in Vietnam gekocht. Je zou daar eigen lijk een bedrijfje moeten beginnen. Maar je weet natuurlijk nooit wat de toekomst daar zal brengen. De Amerikanen weten in Duitsland ook wel van wanten. We heb ben hier al eens een jeep gehad, die had maar 1000 mijl gereden. Die Amerikanen maken steeds weer nieuw materiaal. Om hun industrie te helpen wordt de voor gaande serie er gewoon uitgegooid. Laatst hadden we een jeep waarvan de remmen het niet deden. Na een" onderzoek bleek 'Karei Jonker temidden van de legervoer tuigen: „Hebben we niet', verkopen we niet". dat er een remnippeltje ontbrak. Dat was het enige en toch hadden die jongens het voertuig in de dump gegooid. Het is ge woon krankzinnig als je er bij nadenkt." Sindorf heeft voor deze voertuigen een' speciale binnenlandse markt. Wie zin heeft in een landrovertje of jeep kan bij Jonker terecht. Een jeepje voor 2750 en een landrover voor zo'n 5000 zijn koopjes waar veel bedrijfjes zich voor in de han den wrijven. Vooral mensen van de bos bouw, en wegenbouw kopen deze wagens, maar ook campinghouders, jagersgezel schappen en gemeentebedrijven vinden een uitkomst bij ons op de dump." En om het helemaal te gek te maken verkoopt Sindorf ook jeeps in doe-'t-zelf-pakketten, u weet wel, voor de noeste werkers met de smalle beurs. Een pakketje met een die instelling bereidt het eten onder su pervisie van een Eurestman. Eurest koopt in en verzorgt alle rompslomp die eraan vast zit. Het is nog te vroeg om conclusies te trekken. Het personeel lijkt tevreden. De heer Houben, algemeen se cretaris van het de Weverziekenhuis er over „Wij beschouwen het als een proef tijd voor een half jaar. Natuurlijk, de voordelen lijken groot, zoals Eurest die ons op papier voorrekende, daarom zijn we er ook op ingegaan. Maar de praktijk zal toch uit moeten wijzen of die voorde len inderdaad zo groot zijn. Dat is voorlo pig nog niet in procenten uit te rekenen. Het gaat nu zo," dat Eurest inkoopt, het voedsel verwerkt met ons personeel, en daarvoor een bedrag in rekening brengt per maaltijd. Op 1 juli zullen we zien of de voorgestelde voordelen, inderdaad zo groot zijn. Zeker, er is ongerustheid ge weest onder het personeel, maar die is to taal verdwenen nadat duidelijk was, dat de Voedingsdie ,st als zodanig kon aan blijven. Eurest heeft hiervan ook geen halszaak gemaakt. Van onze kant is geen contact opgenomen met de bonden, de bonden hebben ook geen contact opgeno men met ons". Eurest Nederland b.v. staat onder direc tie van dè h'eer 'J. H. Visser. Hij vertelde ons dat er met verschillende instellingen in Nederland besprekingen gaande zijn om eenzelfde soort contracten af te slui ten als met het de Weverziekenhuis in De minibar is een trein-verschijnsel van de laatste tijd, maar ook daar heeft Wagon Lits een vinger in de pap.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16