Israël begonnen met terugtrekken troepen voor de deur Koningin bezocht Romeins schip te Zwammerdam IRA kaapt helikopter en pleegt aanslag fieidóeScHnanl Bloemen voor genezen Linda Kleuter dodelijk getroffen door roe Ontslag van Carel Muller gehandhaafd RIJD/ IJDAG 25 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggeefsters ALPHEN A.D. RIJN Koningin Juliana kwam gisteren naar Zwammer dam om het onlangs gevonden achttien eeuwen oude Romeinse schip te zien. De koningin, die zelf om de bezichtiging had gevraagd, was in gezel schap van minister van CRM Van Doorn. Prof. Glasbergen, leider van het wetenschappelijk onderzoeksteam van de universiteit van Amsterdam, gaf het gezelschap een uitgebreide uitleg van de vondsten tot nu toe. Het nu zo in de belangstelling staande schip is zelf niet te zien, omdat er vanwege mogelijk optredende vorst een beschermende deklaag aarde over is aangebracht. De koningin kreeg echter dia's tezien. Van het benodigde kwart miljoen gulden om het schip te behouden is tot nu toe honderdzestigduizend gulden binnen. Men hoopt, dat door de be langstelling van koningin en minister nog meer gelden beschikbaar ko- Prof. Glasbergen had als speciale attentie voor de koningin een Romeinse kogel bestemd. Voor het vertrek van de vorstin bleek deze echter spoor loos. Een dienster herinnerde zich echter een plastic zakje met „een rotte sinaasappel", dat zij in de prullenmand gegooid had. De hitorische kogel was nog niet op de vuilstortplaats terecht gekomen. De vergissing was overigens begrijpelijk, want ook de koningin zelf zag de kogel aanvanke lijk voor een aardappel aan. CAIRO-TEL AVIV (UPI) Israël en Egypte hebben gisteren een slotovereenkomst over de troepenscheiding getekend en vandaag is Israël begonnen met de terugtrekking van zijn troepen van zuid naar noord op de westelijke oever van het Suez-kanaal. De Israëlische terugtocht, te beginnen bij de zuidelijkste punt van de „zak" op de wes telijke oever, Adabiya, is de eerste terug tocht van Israëlische troepen sinds begin 1957, enkele maanden na de Sinai-campag- ne. In dat jaar trokkep de Israëliërs zich geheel uit de Sinai terug en bliezen daarbij strategische Egyptische installaties op. Volgens een verklaring van de Egyptische stafchef generaal Gamassi zullen de Israë lische troepen maandagmiddg het beleg van de stad Suez defintief opheffen. Zes uur later zullen Egyptische eenheden bezit nemen van de omgeving van de stad. Het Egyptische leger zal zich eveneens in het bezit stellen van het oostelijke deel van de weg Cairo-Suez, dat zich uitstrekt van kilo- meterpaal 101 tot aan de stad Suez. Krachtens de troepenscheidingsovereenkomst moeten de Israëlische en Egyptische troe penmachten in het westelijke deel van de Sinai beperkt worden tot 7.000 man, 30 tanks en ongeveer 30 stuks zware artillerie en wel tegen 4 maart. Op 22 februari zullen de Egyptische troepen de gehele westelijke oever van het Suez- kanaal in hun bezit hebben. Na 5 maart, als de operatie der troepen scheiding geheel is voltooid, zal de controle van de zones met beperkte bewapening door eenheden van het VN-leger verricht worden. iëlische troepen zijn bij Suez begonnen aan de ontruiming v< door hen bezette westelijke oever van het Suezkanaal. Als F munitie is ingepakt, kan het konvooi op weg. ZWANENBURG (ANP) De 5- jarige Michael Thuis is in de tuin van zijn ouderlijke woning in Zwanenburg dodelijk getrof fen door een traproe. De roe werd over de schutting gegooid vanuit de aangrenzende tuin door een 8-jarige buurjongen. De roe trof het h'wifd van Mi chael en bleef daarm steken. In het Wilhelminagasthuis in Am sterdam werd direct operatief ingegrepen, maar in de loop van de avond overleed de kleu ter. Treinbrand door smokkelen van kerosine RANGOON (AP) Bij een brand in een trein zijn in Burma 19 Passagiers om het leven geko men. 51 anderen liepen verwon dingen op. Volgens de autoritei ten begon de brand toen in een coupé een kaars op een blik ke rosine viel, dat naar Rangoon werd gesmokkeld omdat daar een tekort aan kerosine heerst, "et vuur heeft ale passagiers- coupé's vernield. Het andere gedeelte van de trein kon tijdig van de brandende treinstellen (Van LONDEN Het nationale be stuur van de vakbond van Brit se mijnwerkers heeft besloten z'n 280.000 leden te laten stem men over de wenselijkheid van een mijnstaking. Het duurt on geveer 2 weken eer de uitslag van deze stemming bekend is. Als 55 procent van de mijnwer kers de stakingsoproep steunt, wordt het werk onmiddellijk neergelegd. Men verwacht, dat 70 procent voor staking zal stemmen. Het vakbondsbestuur geeft z'n leden alvast de raad dit te doen. De mijnwerkers van het graafschap Yorkshire, die numeriek in de meerderheid zijn, en die van Wales hebben al te kennen ge geven, dat ze wensen te staken. De vakbondsleiders, onder wie en kele invloedrijke communisten, vinden het nodig de mijnen van Groot-Brittannië plat te leggen, omdat het industriële conflict, dat 11 weken geleden uitgelokt werd door de weigering om over uren te maken, tot nu toe nog niets opgeleverd heeft. De vak bond eist voor z'n leden een loonsverhoging van 30 tot 35 procent. Men weigert genoegen te nemen met het standpunt van de regering Heath, die bereken de dat 16.5 procent het absolute maximum is wat Groot-Brittan- nië in de huidige omstandighe den kan toekennen. Voor het vakbondsbestuur deze speciale beslissing nam, be sprak het nog even de inhoud van een brief van premier Heath, die schreef dat alles nu afh'ng van de mijnwerkers. Een staking zou onvermijdelijk lei den tot een langdurige verlen ging van de driedaagse-arbeids- week en stroomonderbrekingen in de prive-sector. Premier Heath bood de mijnwerkers nieuwe besprekingen aan. Het vakbondsbestuur is bereid om opnieuw te praten met premier Heath, als hij vooraf meer geld Van een onzer verslaggeefsters DEN DOLDER De terugkeer van drs Carel Muller op Den nendal is onhaalbaar. Dat is het resultaat van het overleg dat delegaties uit Gedeputeerde Sta ten en burgemeester en wethou ders van Utrecht gehad hebben met alle geledingen van de Willem Arntszstichting. Daarmee kan de suggestie van staatsse cretaris Hendriks niet worden opgevolgd. Overigens was men wel van me ning dat de ideeën van Carel Muller over de zorg voor zwak zinnigen en tevens over de wij ze waarop hij dia in praktijk heeft gebracht, gehandhaafd moeten worden. Staatssecretaris Hendriks toonde zich teleurgesteld, dat zijn ad vies niet heeft kunnen bijdragen aan een oplossing van de pro blemen rond Dennendal. Staflid Hendrik van Nek, die drie we ken geleden door Carel Muller op non-actief werd gesteld, maar later weer door het be stuur in zijn functie werd her steld, was echter van mening dat de conclusie van b. en w. en provincie de enig juiste was. Vliegongevallen bij luchtmacht toegenomen DEN HAAG De Koninklijke Luchtmacht heeft in 1973 rede lijk veilig gewerkt, wat ongeval len in de lucht en op de grond betreft. Dit heeft bevelheb ber der Luchtstrijdkrachten, lui tenant-generaal H. J. Knoop, gisteren medegedeeld. Het aantal vliegongevallen, ernsti ge en lichte samen, in het vori ge jaar is in vergelijking met 1972. toegenomen. Neemt men echter daarbij ook de zgn. inci denten in aanmerking (daartoe worden gerekend voorvallen waarbij of lichte verwondingen zijn opgelopen, of herstel van schade aan vliegtuig minder dan honderdvijfentwintig manu ren vraagt, of schade aan der den dan wel aan rijkseigendom minder dan vijfentwintighon derd gulden bedraagt), dan is het totaal gunsteer dan het in 1972 was. Wat de verliezen aan mensenle vens aangaat had men de hoop gehad in 1973 nog beter voor de dag te komen dan in 1972, toen er een vlieger om het leven kwam. In 1973 zijn er echter twee bemanningsleden omgeko men. In totaal gingen dat jaar vijf vliegtuigen verloren Italianen willen echtscheiding ROME (DPA) De meerderheid van de Italianen wil de moge lijkheid tot echtscheiding, die drie jaren geleden is geschapen, behouden, zo blijkt uit een don derdag gepubliceerde opiniepei ling die tussen 10 en 20 januari Nederlands oudste inwoonster, de Rotterdamse den. Mevrouw Leeuwenburg kan zich verheuge het best mee kan vinden. Leeuwenburg is vandaag 107 jaar gewor- een legertje achterkleinkinderen, waar ze Over prestatie-maatschappij gesproken CRITICI OP DE PRESTATIE-MAATSCHAPPIJ vergeten gewoonlijk, dat de factor „presteren" in de samenleving nan een minstens zo forse devaluatie heeft bloot gestaan als de bankbiljetten. Sociale zekerheid en welzijn zijn zo Impulsief nagestreefd, dat „pres teren" voor menigeen een randverschijnsel is geworden. Eigenlijk zijn er nog maar twee beroepen waar de prestatie over het algemeen door de grote massa zwaar wordt meegeteld: politicus en oefenmeester bij de wedstrijdsport. Beide beroepen hebben boven dien met elkaar gemeen, dat niet eens alleen op de persoonlijke prestatie door buitenstaanders wordt gelet, maar ook op de resulta ten van het elftal, de club of de politieke partij. De politicus heeft daarbij dan nog het voordeel dat - kabinet en Ka mer dienende - hij wel een jaar of vier zeker kan zijn van zijn posi tie en - soms - dat door elebogenwerk prestaties wat opgevijzeld en miskleunen wat weggemoffeld kunnen worden. Trainers en oefen- meesters verstaan de kunst van versieren en goedpraten ook wel, maar ze hebben er veel minder succes mee. Velen van hen leven van jaar tot jaar en moeten dan - met of zonder zilveren handdruk - weer de wei in stappen, in afwachting van de volgende koopman. WAT DIT BETREFT is er toch maar heel weinig veranderd, sedert de Romeinen hun „brood en spelen"-manie een flink stuk van het openbare leven lieten beheersen. Een musicus die slecht speelt uit een orkest verwijderen, valt tegen woordig niet mee: een ambtenaar of handarbeider die de kantjes ervan af loopt, moet het wel heel erg bont maken, als vakbeweging noch sociale wetgeving hem meer rugdekking verlenen. Misschien zijn dezelfde mensen wel juist degenen die het hardst vil ten op politici „die niets uitvoeren" of op sport-oefenmeesters die niet kunnen voorkomen dat hun favoriete club een serie nederlagen moet incasseren. DEUGT DE PRESTATIE-MAATSCHAPPIJ dan alleen, Inzoverre ze moet zorgen voor eigen voldoening op het gebied van brood-en-spe- len? De dagelijkse praktijk laat vaak geen andere conclusie over. Het geeft tevens de absolute zekerheid dat menigeen alleen van de pres tatie-maatschappij af wil, Inzoverre hij zelf moet presteren of last kan krijgen van het niet presteren door anderen. i Zo blijkt de gehele geschiedenis door: alles is betrekkelijk, zelfs nieu we idealen. BELFAST (AP-Reuter) Een guerrilla-groep van het Ierse re publikeinse leger heeft onder leiding van een gewapende blon-1 dine een helikopter gekaapt en melkbussen met explosieven op j een politiepost In het Noordierse Strabane laten vallen. Twee guerrillera's, die de piloot van de helikopter onder schot hielden, lieten ieder een bus neer met 15 kilo uitermate ex plosief materiaal. De beide zelfgemaakte bommen misten hun doel en explodeer den bovendien niet. De actie van de groep begon, zoals later door de politie werd gereconstrueerd, twee weken geleden, toen een blonde jonge vrouw die zich Stephanie Grant noemde de piloot John Hobday vroeg om haar voor een tochtje mee te nemen in zijn helikopter. De piloot en het meisje stegen gisteren op. De 35-jarige Hob day wist niet beter of hij moest enkele verslaggevers oppikken om luchtfoto's te nemen van lichtschepen. Toen hij in Gortnahork landde bleken de „verslaggevers" IRA-leden te zijn. In het centrum van Belfast is gis teren een vrachtauto met explo-1 sieven in de lucht gevlogen. Dank zij een anonieme waar schuwing dat een explosie op handen was, liepen slechts ze ven mensen lichte verwondingen op. Toen er alarm was geslagen in specteerden militairen verschei dene auto's in de bewuste straat. Zij sloegen een vrachtau- j to, beladen met kisten fruit. het stuur zat. Toen de soldaten opdracht gaven de straat te ont ruimen, verliet deze bestuurder zijn voertuig en verdween in de menigte. Enkele seconden later ontplofte de auto. zomg mist 19 temperaturen cz.opklaringen 4V ha9e' warmtetront jg»bewc*ing sneeuw-v-r keu-front regen Tjt onwteer —►windrichting tem luchtdruk in milbbaren H hoge-<W<gebied L lagedrukgebied □bs» vcrplaatsingsrichfing DE BILT - Een zwakke rug van hoge luchtdruk zorgde In de nacht van gisteren op vandaag voor wat opklaringen, waarbij tevens de wind belangrijk in kracht afnam. Tengevolge van deze ontwikkeling kon er op en kele plaatsen mist ontstaan. Een oceaanfront trekt over de Britse eilanden langzaam oost" waarts. Het laat zich aanzien, dat dit front in de nacht van vandaag op morgen met wat re gen over ons land zal trekken. Nieuwe storingen verder op de Oceaan koersen eveneens naar West-Europa en zullen een bij drage leveren tot het aanhouden van het zachte en wisselvallige weertype van de laatste dagen. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Wisselvallig en weinig verande ring in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfert Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: VAN 1gr. Max. temp.: van 6—11 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. temo- *>uc Amsterdam Do Bilt Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Stockholm Wenen ZQrlch Casablanca IsUinboci Las Pal mos New York Tel-Avlv rw. bew. mist onbew. SCHIPHOL (ANP) Een zee van bloemen heeft gisteren voor de passende omlijsting gezorgd van de feestelijke terugkeer in Nederland van de 20-jarige Linda Hamar de la Bréthonière uit Assen. Linda, van wie de Nederlandse dokters hadden gezegd dat zij ten dode opgeschreven was. keerde na een behandeling van bijna twee jaar in de Thaise hoofdstad Bangkok genezen in ons land terug. Het verblijf daar en de medische behandeling zijn mogelijk gemaakt dankzij een actie van burgers en mili' tairen in Assen. Toen Linda Hamar 12 jaar oud was constateerden de artsen bif haar de in West-Europa vrijwel niet voorkomende ziekte der- mato mlocytis. waarbij het lichaam overmatige hoeveelheden kalk produceert. Eind 1971 vertrok Linda naar Bangkok om daar een behandeling te ondergaan bij een homoepatische arts, die haar moeder, een Thaise van geboorte, was aanbevolen door daar wonende familieleden. Hoewel Linda zienderogen vooruitging moest zij na drie maanden naar Nederland terug keren omdat haar ouders, die naast Linda nog 8 andere kinde ren hebben, de kosten voor het verblijf en de behandeling niet langer honden dragen. Dankzij een spontane actie van buurtbe woners, de leerlingen van de christelijke scholengemeenschap Assen, waar Linda de mavo volgde, en militairen van de Johan Willem Friso-kazerne in Assen kon Linda in maart 1972 op nieuw naar Thailand vertrekkenDe Scandinavische lucht vaartmaatschappij Sas reageerde ook op de vele verhalen over Linda die in verschillende kranten verschenen en bood haar en haar moeder 2 retourt ck?ls aan. „Ik voel me geweldl.i", zei de tengere Llnda na haar aankomst op Schiphol waar zij werd verwelkomd coor haar voltallige fa milie, delegaties van haar school en van de Johan Willem Fri so-kazerne. Haar plannen voor de toekomst „eerst het laatste Jaar van de mavo doen en dan secretaresse worden".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9