FINANCIËLE LICHT OP GROEN VOOR RESTAURATIE VAN DE SCHOUWBURG Dr. Ger Klein kon niet ieder tevreden stellen ABN Salaris Spaarplan X Sr Magnum Force stad en randgemeenten Nieuwe projecten in het kader van de aanvullende iverkgelegenheid Staatssecretaris maakte lange dag hij Leidse universiteit Deze week in de Leidse bioscopen Juste avant la nuiti Regering moet meer aandacht hebben voor adviezen uit universitaire wereld Algemene Bank Nederland UI*< XJINA 3 VRIJDAG 25 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT 2 2D jLEIDEN Het college van b en w heeft voor het jaar 1974 een Joun, lijstje samengesteld met werken, die gaan vallen in het kader van de subsidie, die door het rijk aan gemeenten is toegezegd ten behoeve van d« aanvullende werkgelegenheid. Zoals be kend heeft Leiden in totaal een subsidie toegewezen gekregen van 10 miljoen. De plannen voor 1974 behelzen aan voorberei- dingskosten 8 ton. In april wordt de subsidie verwacht, iet betreft de volgende projecten: een parkeerterrein, aan de Pieter Bothstraat, riolering van de Rijndijkstra-at, een brug aan de Zweilandlaan en riolering in Noord (V. Hogendorp- straat en omgeving)Deze plannen zijn al aangemeld. B en w willen nog enkele belangrijke verbeteringen gaan aanmelden bij het rijk. Daaronder vallen de vernieuwing van de walmu- ren en de riolering in de binnenstad (geraamd op 4 ton) en een sierbestrating van de Haarlemmerstraat (1 ton). Vervol gens staan er op h<*t verlanglijstje: verbetering van de riole ring van stadsdelen buiten de singels (o.a. Leeuwerikstraat en de 3 Oktoberstraat), delen van het busbanenplan (waarin rioleringswerken bij de Jan v. Houtbrug en in de Korevaar- straat), de aanleg van het verlengde van de Gaibriël Metzu- straat, en een wijkpark in Kweelust. n hetzelfde kader van die aanvullende werkgelegenheid zaJ binnenkort begonnen worden met de uitvoering van reeds ee~- der aangemelde werken. Dit zijn: een herstratingsplan, de riolering in de Toussaintkade, sportkleedeebouwen aan de Montgomerystraat en de Boshuizerkade, een schoolsportveld aan de Saffierstraat en het vernieuwen van de walmuren en het maken van een riolering daarachter langs de Oude Vest tussen de Jan Vos sens teeg en de Meermanshof. De aanbeste ding hiervan zal op korte termijn beginnen. bin j der LEIDEN Wanneer volgende week op 1 februari begonnen wordt met de restauratie van de Schouwburg en de bouw van een cultureel centrum aan de Oude Vest, begint Leiden aan een project, waarmee in totaal, volgens een voorlopige bereke- raad op 12 november van het vorig jaar akkoord ging met de aanbesteding ging men uit van een begroting van 10,5 miljoen. Momenteel blijft men daar nog onder: 10.370.000,- gaat het kosten om Leiden eindelijk weer een schouwburg te geven. en van het ministerie van CRM. Dit voorstel wat een bedrag van 5.676.000,- behelst is door Sociale Zaken aan CRM gedaan. Bovendien komt er nog een subsidie van drie ton van monumentenzorg. ning, zo'n slordige 10 miljoen Gistermiddag werd in een geza- mee gemoeid zal zijn. Toen de menlijke vergaderingdoor ver- uformatiedag kinderopvang s?fi De Burcht DEN De Stichting Werkge- eenschap Kindercentra Leiden mdt op woensdag 30 januari nen met de Werkgemeen- tap Nederland een informa- lag over kinderopvang. Het iema van deze dag is Het Kind i de kinderopvang, het kind in 'e sameleving. .45 Jidag wordt gehouden in de gro- zaal van de Burcht. De tijden Ijn: 's morgens van 10 tot 12 ur en 's middags van 13 tot 17 |ur. 's Morgens wordt er infor- latie gegeven over de functie an de kinderopvang en over de indelijke en Leidse situatie in kinderopvang. Daarna is er degenheid tot discussie, 's Iddags is de zaal opengesteld >eciaal voor ouders, kinderen, !id(st)ers en belangstellenden. Muziek en lezing in C oord-studio DEN De KOORD-studio nttudt zondag 27 januari a.s. de erde huismuziekmiddag. De oiddag begint rond kwart over laai treden op een dwarsflul- st, violist, cellist en clavecinis- Op het programma staan erken van o.a. Ph. E. Bach, uantz en W. F. Bach. De toe ing is gratis. Dinsdagavond 29 iri (20.15 uur) houdt mej. I. Moerman van museum e Lakenhal, haar tweede le ng met dia's over antiek. Dit- laal zal zij speciale aandacht iteden aan tin, zilver, koper :c. Bezoekers kunnen zelf voor- /erpen meenemen om er wat eer ver te weten te komen, h begang gratis. hrij 5 Bi) S Tijdelijke verhuizing W erksemeen- sehap Kindercentra - _JDEN Met ingang van „r" laandag 21 januari jl. is. het Airo van de Werkgemeenschap Jndercentra Leiden tijdelijk ïrhuisd van Haarlemmerstraat Ib naar Welzijnsraad, Stations- eg 28. openingstijden zijn dinsdag vrijdag van 9.30 12 uur en oensdag en donderdag van 14 16 uur. Tijdens de openings- sn is het buro onder het tele- mi'onnummer van de Welzijns- lad bereikbaar: 01710-46861. uiten de kantooruren worden der lensen, die telefonisch >den ehtingen verzoeken, door de lensen van de Welzijnsraad je s oorverwezen naar een at 'stuursleden. Zoals bekend gerschaft het buro o.a. aan ou- ers inlichtingen over plaat- ngsmogelijkheden in kinder- agverblijven en peuterspeelza- a' larkten nuz wijk n/d Rijn, groenten, 24 Januari P. kist: A I 4.GO - 7.10; A 11 5.60; B I 9.70 - 12.70: B TT 7.30: C I 4 ft"' - 6.10: C II 3 90 i 5.10: boerenkool 37-63: spruiten 74: 220 000 kg. mfcu>F ARENDSVEEN ree C 24 Januari 1974. Anjei :en Garnette. Carol 27—36 73—1.00, Ilona 1.07—L10. »ergo1d. Esther Ofarlm. Bellnd; ui! r59- Seringen 70—96. Fors Ul <ken 35—61. Anthurlumbl. en 50—1.95. Strelltzla 2.55—2.G5. «r j ra 38. Alstroemerla 4113. «chrysanten 1.40—2.00. -enfjrrond 2.63—3.10. Trosanjers 2.75 "0 Freesla's 1.252.35. Anemo 60—85. Narcissen 75—1.15. Tul- Golden Apeldoorn. Madami r,or. Apeldoorn, Mlcky Mouse, lila. White Sail. Snow Star. Pink Preme 1.75 2.3' LusUsre Wit «lnl. v.d. E. Prelud!' trgold, Levant Tlstmas Gold -1.65. Promine Chrlstman* -.el. Beauty ot dam. Blen- Se China Pink. G- Triumph, ander 1.65—1.95. All 4.30. tuF gemengd 1,90—2.." schillende commissies de finan- cieèle zijde van het project doorgenomen. Hoewel de defini tieve beschikking nog niet bin nen is, zijn B en W in hun pre advies ervan uit gegaan, dat 58% van de totale subsidiabele kosten gedragen zal worden door subsidies in het kader van de aanvullende werkgelegenheid Ee„ bedrag 4.956.000,. zal voor rekening van Leiden zelf komen. Aangezien de restaura tie inmiddels al een „histo risch" plan is, heeft de gemeen te steeds een „spaarpotje" open gehouden voor de schouwburg: nl. 4,5 miljoen. Er blijft dus een ongedekt tekort van 456.000,- over. Dat bedrag wordt weer een stuk kleiner als er de rente van de inhoud van het spaarpo tje van is afgetrokken. Het te kort vermindert dan tot 163.000,-. Voor het college van B en W is dit een „aanvaardbare basis om het groene licht te geven voor de start van de restauratie". B en W wijzen er nog wel dat het tekort wel wat groter zal wor den door wijzigingen in het prij speil. Dit kan eventueel weer gedeeltelijk recht getrokken worden door wat meer rente te gaan trekken van de 4,5 mil joen. De Leidse Schouwburg wordt eindelijk gerestaureerd. Binnen enkele dagen zullen B en 2 nu de gunning uitspreken voor de annemer van het project, de NV Jurrieèns in Utrecht. Deze hoofdaannemer zal worden bij gestaan door verschillende on deraannemers. Het is de bedoe ling de restauratie binnen een tijd van 2,5 jaar te voltooien. LEIDEN Drie nieuwkomers en drie blijvers deze week in de bioscopen. Bij de eerste groep zijn twee films, waarvan van te voren gezegd kan worden, wat de bezoekers te wachten zal staan: „Chen slaat er op los" in Camera en in de Rex doet „Inga" wat ze niet laten kan. De titels behoeven eigenlijk nauwelijks verdere uitleg. Het publiek krijgt iedere week films van dit kaliber voorgeschoteld en raakt er blijkbaar nog lang niet op uitgekeken. Voor meer kritische bioscoopbe zoekers lijkt „Magnum Force" interessanter, al was het al leen al omdat Clint Eastwood de hoofdrol vertolkt als Dirty Harry. Hij is te zien in Luxor. Voor de nachtkrakers zijn er nog de verschillende nachtvoorstellingen. Rex geeft „Emma nuel Ie, het meisje dat alles toelaat" en In Camera draait in de kleine uurtjes Juste avant la nuit", een film van de Fransman Claude Chart>rol, die misdaad en straf als inhoud heeft. Dit laatste theater brengt tevens een kindermatinée: „Zeepkistenrace". Pippi Langkous haalt voor de laatste week in de Rex haar grappen en grollen uit. De drie geprolongeer de werken behoeven geen uitleg meer: „Live and let die" In Lido, „The Getaway" in Studio en „MASH" in Trianon. Dirty Harry te hard LUXOR „Dirty Harry" is een keiharde film, te hard eigenlijk. Regisseur Don Sie- gel heeft zich met deze film mee laten slepen in de stroom van geweld, die door de recente Amerikaanse fUms vloeit. Zelfs de meest geharde bioscoopbezoekers zullen moeite hebben om niet te gruwelen van de grove ge welddadigheid en het sadis me waarvan de film een aaneenrijging is. Clint Eastwood, de koele cowboy van Rawhide, speelt in Mag num Force de kille politie-inspecteur, die achter een moord- maniak in San Francisco aan zit. Hij is niet de ideale politie man als een Roger Moore, maar hij heeft meer van de mee dogenloze premiejagers uit Westerns: met een ijzeren door zettingsvermogen achtervolgt hij zijn prooi, waar die ook maar heengaat. Door zijn eigen frustraties neemt hij een ne gatieve houding aan en wordt dan nergens meer geaccep teerd. Als enig doel heeft hij dan nog het pakken van de misdadiger. Het doet allemaal wat gezocht aan, evenals het feit dat de moordenaar steeds weer door de justitie op vrije voeten wordt gesteld, omdat er zogenaamd geen bewijzen te gen hem aan te voeren zijn. Don SiegeJ is eigenlijk met deze film een beetje te ver gegaan. Wie hem beter kent, zal zich er over verbazen, dat deze re gisseur zijn film heeft volgepropt met zoveel onmenselijke wreedheid. Aangrijpende fataliteit CAMERA De verhouding, die tussen een keurige Parlj- zenaar en zijn masochistisch ingestelde buurvrouw ls ont staan, wordt voor de fatsoen lijke reclamebureau-direc teur onverdraaglijk en In een Hierdoor krijgt hij het echter alleen maar moeilijker, want hoe wel de politie hem niet op het spoor komt, raakt hij toch meer en meer in een isolement. Bovendien knaagt de wroeging aan hem en hij besluit zijn daad op te biechten aan zijn echtgenote. Zij geeft hem echter niet de klap in het gezicht die hij nodig heeft, maar toont begrip, wat hem nog wanhopiger maakt Ook zijn vriend kan hem niet helpen, zodat hij verder doodon gelukkig het leven door moet. Aangrijpend is de fataliteit in deze misdaadfilm, die, gebracht door drie vooraanstaande acteurs, Stéphane Audran, Michel Bouquet en Francois Périer) een bijzonder geloofwaardig karakter krijgt Leiden Na een werkbezoek van zo'n dertien uur achtereen moet de staatssecretaris voor hoger onderwijs, dr. Ger Klein, wei met een diepe zucht van opluchting de rijksuniversiteit te Leiden de rug hebben toegedraaid. De socialistische bewindsman op Onderwijs en Wetenschappen was gisteren de hele dag nog hees van zijn „beur ten" voor de Amsterdamse ASVA en Delft, waar hij ook de nodige en onnodige aanvallen op zijn vorige week ingediend wetsontwerp over het collegegeld en de studiefinancieringsproblematiek te verdu ren heeft gehad. De laatste loodjes die hij ovirgens nogal laconiek en jiBt gevoel voor humor torstte werden gisteravond aange- dMNh op een dnü bezochte discussiebijeenkomst, georganiseerd dcxR- Leidse studentenorganisaties in overleg met de raad van het convent .van het technisch en administratief personeel van de uni versiteit. Zijn studerende toehoorders waren kennelijk gekomen om het niet met hem eens te zijn, helemaal in het kielzog van dr. Kleins voorganger oud-minister De Brauw, die dezer dagen het nieuwe stelsel van Klein „dwaas en asociaal" heeft genoemd. Men kwam er niet uit. Ook al niet omdat men de heer Klein hier en daar verweet „veel van de Brauw weg te hebben." Niet zo best verteerbaar voer voor studenten, dat met die studiebekostiging en basisbeurs. over de problematiek van de tekort zijn opgelopen tot huisvesting en de bouwactivitei- dan het dubbele, ten van de universiteit. Hierbij Staatssecretaris Klein zei op de Het bezoek bogon giscermorgen rond half tien. De staatssecreta ris sprak toen met de bestuur ders en medewerkers van de universiteit over de herstructu rering van het wetenschappelijk onderwijs, het wetenschapsbe leid, de modernisering van het personeels- en welzijnsbeleid en de planning. Na vertoning van een diaserie met gesproken commentaar in de filmzaal van de collegeruimte aan de Eerste Binnenvestgracht waarin dr. Klein een globaal beeld van de universiteit werd geboden kwam op een lunchvergadering van de universiteitsraad nog maals de herstructurering aan de orde. Ook werd gesproken over onder meer het functione ren van de Wet Universitaire Bestuurshervorming (WUB) in Leiden (door de staatssecretaris „een uitstekende star; van het gehele democratiseringsproces" genoemd, „maar we weten, dat het nog beter kan"), het voor goedkeuring voorgelegde be stuursreglement vAn de univer siteit en het collegegeld en stu diefinanciering. Met betrekking tot de numerus fixus bepleitte dr. Klein een betere planning bij de grote instroom van stu denten: „Is er later wel vol doende emplooi voor al die af gestudeerden te vinden? Als ge meenschap zullen wij daar ter dege rekening mee moeten hou den. De numerus fixus dient zo weinig mogelijk te worden toe gepast, maar we mogen ook geen kiekeboe spelen zoals in het verleden rond de vrije keus van onderwijs", aldus de staatssecretaris. 's Middags werden bezoeken ge bracht aan de Universiteitsbi bliotheek, het Zoölogisch Insti tuut en het Academisch Zieken huis. In het Zoölogisch Instituut werd de heer Klein ingelicht werd gesteld, dat mede ten ge volge van de huidige van over heidswege opgeiegde beperking van de bouwactiviteiten de uni versiteit ai een tekort heeft van ruim 50.000 m2 meter nuttige vloeroppervlakte. Gaat men er van uit, dat tezijnertijd bijvoor beeld 18.000 studenten moeten worden opgenome», dan zal op basis van de huidige situatie dit bijeenkomst in het Instituut, dat hij tijdens zijn bezoek tot dan toe het meest was getroffen door de huisvestingsmoeilijkhe den van de Universiteitsbiblio theek. Deze beschreef hij als ,,een schrijnende toestand." Dr. Klein zegde toe te zullen bevor deren, dat zo snel mogelijk al thans voor deze acute nood een oplossing op korte termijn tot stand moet komen. Lelden Dr. G. Klein, staatssecretaris voor het hoger onderwijs, kreeg het gisteren aan het be gin van zijn werkbezoek aan de rijksuniversiteit meteen al duidelijk te horen: de voorzitter van het college van bestuur der universiteit, mr. K. J. Cath, sprak in zijn welkomswoord zijn verba zing uit over de geringe aandacht van de rege ring voor adviezen uit de universitaire wereld. Mr. Cath pleitte verder voor meer armslag en ruimte voor de universiteit, zonder een al te ge detailleerde bemoeienis vanuit „Den Haag". Overigens kon de heer Cath constateren, dat de za ken in Leiden „nog niet al te 6iecht gaan, omdat het overgrote deel van de universitaire bevolking keihard werkt met een geweldige inzet en toewij ding, belast met taken, die velen bij het aanvaar den van hun functie veelal zich anders hadden voorgesteld." Op onderwijsgebied heeft de toe vloed van studenten volgens de heer Cath de last onevenredig zwaar gemaakt: „Op bestuurlijk ge bied is daar nog bijgekomen het uitbouwen en in houd geven aan de nieuwe structuren van de WUB (Wet Universitaire Bestuurshervorming). De beoefening van het eigen vak, het bijhouden van de ontwikkelingen daarin en het onderzoek komen daarbij, soms in ernstige mate, tekort." Met de woorden „nog niet al te slecht" zei mr. Cath de spreekbuis te zijn van velen, die zich af vragen, of de universiteit de golf van gelijktijdi ge veranderingen die door mensen ten uitvoer moeten worden gebracht, wei zal kunnen bijbe nen. „Mensen die zorgen hebben zijn", aldus de voorzitter van het college van bestuur, „geen be- houdzuchtigen, maar mensen, die zich telkens weer verbaasd afvragen hoe het mogelijk is, dat bij de voorstellen van de regering zo weinig acht wordt geslagen op de adviezen uit de universitai re wereld, en die zich afvragen onder de stroom van nota's, welk toekomstbeeld voor de universi teit is weggelegd, welke samenhangende visie aan al die voorstellen ten grondslag ligt." Het Leidse universiteitsbestuur, aldus mr. Cath. streeft naar het ontwikkelen van een sys tematisch en consistent beleid, gebaseerd op goede feitelijke gegevens. „Ik hoop, dat de staatssecretaris het beeld mee naar huis zal ne men van een samenwerking die bij alle verschil in opvatting, die in een pluriforme universiteit vanzelf spreekt, volgens een harmoniemodel werkt. Dat beeld moge aanleiding geven aan deze universiteit de nodige armslag en ruimte te laten om zijn zaken te regelen zonder een al te gedetailleerde bemoeienis van de centrale over heid." De makkelijkste manier van sparen. Wie een salarisrekening bjj de ABN heeft, kan meedoen met het ABN Salaris Spaarplan. En kweekt dan bijna ongemerkt een financiële reserve. Zonder kosten. Zonder moeite. Want als u eenmaal met de ABN hebt afgesproken welk bedrag u maandelijks wilt reserverengaat het sparen verder automatisch. U kunt al meedoen met f25,- per maand. En, geef toe, zo'n spaarpotje kunt u eigenlijk ook best opbouwen uit uw salaris. Salaris Spaarplan, dat is een prettige dienst van de ABN. Bon voor informatie. Graag ontvang ik van u nadere gegevens over het ABN Salaris Spaarplan. In ongefrankeerde envelop zenden naar Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3