telefoontjes Satan ontmaskerd Presidentswisseling in Brazilië: kans voor betere relatie tussen kerk en staat KERK EN Hans Plomps antiroman Studenten Orkest op minder gelukkige toer 01710-22244 Leuke Medewerksters in 4-ploegendienst voor dagdienst voor part-time CONCIERGE INLICHTINGEN OVER ADVERTEREN BEL 01710-22244 PAGINA 10 LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 JANUARI l|!) Generaal Ernesto Geisel, de nieuwe president van het grootste katholieke land ter wereld Brazilië, zal bij zijn ambtsaanvaarding in maart worden geconfronteerd met een netelig probleem: de vol gens traditie gespannen ver houding tussen kerk en staat. Het feit dat de nieuwe presi dent protestant is worden in katholieke kringen over het al gemeen zonder bezwaar geac cepteerd. Niet weinigen ver wachten daarvan zelfs een ver betering in de oecumenische samenwerking. Verscheidene personen uit ker- lijke kring hebben bovendien de hoop uitgesproken dat het nieuw.-; staatshoofd die door gaat voor een geengageerd christen, zo spoedig mogelijk een «constructieve dialoog" begint met de katholieke kerk, om de spanningen van juist de laatste maanden tussen rege ring en bisschoppenconferentie uit de weg te ruimen. Deze spanningen stegen aan het begin van vorig jaar, toen verscheidene beschoppen uit het noordoosten van het land en uit centraal Brazilië naar aanleiding van de vijfentwin tigste verjaardag van de ver klaring van de rechten van de mens, twee documenten publi ceerden waarin zij protest aan tekenden tegen de politiek van de toenmalige president Medi- Tezelfdertijd stelden kerkelijke kringen pogingen in het werk de invloed van de regering op de pers, de universiteiten en de kerk te verminderen De spanningen bereikten hun hoogtepunt toen op 25 Juli in Recife twee directe medewer kers van aatsbisschop Helder Camara spoorloos verdween. Een van de redenen, waarom de kerk in Brazilië een derge lijke kritische houding heeft aangenomen wordt door waar nemers gevonden in het feit, dat de kerk zich moet inspan nen om de invloed op de onge veer tachtig miljoen katholie ken inhet land terug te win nen, die door secularisatie, maar ook door de groeiende belangstelling voor verschillen de „natuurgodsdiensten" ia af genomen. Aan de andere kant beschouw den de besschoppen het als noodzakelijk te protesteren te gen een staat, die naar de woorden van mgr. Fernado Gomes, aartsbisschop van Goiana, zich uitgeeft voor „al wetend, almachtig, alomtegen woordige en onfeilbaar." Een deel van de beschoppen echter, heeft van het begin af aan deze golf van protest met wan trouwen bekeken. Zij waren bang voor een escalatie van het conflict tussen kerk en staat en bepleitten een verhou ding, die vrij van emoties was. Generaal Geisel is zich alles zins bewust van de moeilijkhe den in de betrekkingen tussen beide krachten. Hij zou dan ook al ondershands contact hebben opgenomen met kerke lijke leiders om een vrucht baar gesprek voor te bereiden. De nieuwe president van Bn.z'liï gMsrzai Enietto Geisel. Herziening definitie huwelijk bepleit Het kerkelijk huwelijksrecht moet grondig worden herzien. Hiervoor heeft de voorzitter van de internationale vereni ging voor kerkelijk recht, prof. A.D. d'Avack, zich deze week uitgesproken bij het hervatten van de werkzaamheden van de kerkelijke rechtbank van het bisdom Rome. Prof. d'Avack, die doceert aan de staatsuniversiteit van Rome en verbonden is aan de Rota (de hoogste kerkelijke rechtbank), zette een vraagte ken achter de huidige definitie van het huwelijk, die het ker kelijk wetboek omschrijft als „een duurzame verbintenis tussen man en vrouw met het doel kinderen voort te bren gen". en zelfs „grotesk" tegenover het „dreigende gevaar" vanl overbevolking. D'Avack stelde! voor in het nieuwe wetboek, het huwelijk te omschrijven als' een „levens- en liefdesgemeen schap, geschikt om kinderen voort te brengen". Ook pleitte hij ervoor motie-! ven, die kunnen leiden tot nie-| tigverklaring van het huwelijk,! uit te breiden met persoonlijkst ongeschiktheid tot het huwe-f lijk, zedelijke impotentie psychische onvolwassenheid. Kardinaal P. Felici heeft eer-I gisteren als voorzitter van de| commissie tot herziening het kerkelijk recht, verklaardP dat het nog vele jaren zal du ren voordat het nieuwe wet boek, waar het laatste concilie om had verzocht, volledig ge reed zal zijn. Het deel over het bestuur van kerk is in ontwerp toegezonden aan de bisschoppenconferenties en zal binnenkort van kracht worden. Ook de voorbereiding van de delen over de sacra menten, het huwelijksrecht en het kerkelijk strafrecht, zijn vergevorderd. Kardinaal Felici onderstreepte dat de commissie niet streeft naar een strikt juridische be- van de echte tekenen van de nadering, maar naar eer kelijk recht dat doordrongen is tijd en van evangelische rechtigheid. Korte metten De paus bereidt momenteel absoluut geen bezoek voor aan Oost-Europa. Met deze mede deling ontkende de woordvoer der van het Vaticaan, prof. Alessandrini, het bericht van de Weense professor L. Ga briel, dat de paus tijdens een voorgenomen reis naar Oost- Europa waarschijnlijk Wenen zal aandoen om daar een rede uit te spreken over vrede. Bij gelegenheid van de 1160 ste verjaardag van de dood van keizer Karei de Grote (28 januari 814) zal morgen in de dom van Frankfurt, waar de keizer al eeuwen in ere wordt gehouden, een herdenkingsmis worden opgedragen, waarbij de Bornheimer koorknapen de oude latijnse liturgie met de Karelsequens en de keizerlijke lauden zullen zingen. 9 De katholieke pers in dp Verenigde Staten omvatte in het afgelopen jaar 434 week bladen cn tijdschriften met een totale oplage van 22.767.256 exemplaren, een teruggang van 37.762 stuks, hoewel er ne gen nieuwe tijdschriften bij kwamen en bovendien vijf dio cesen een eigen blad stichtten. Maurice Hart, tot nu toe re dacteur van het Britse dagblad Daily Telegraph aanvaardt per 25 februari de post van hoofd redacteur van het weekblad „Catholic Herald" als opvolger van Gerard Noël, die directeur van de uitgeverij wordt. De Chileense Junta heeft alie personen, die in verband met de staatsgreep van 11 sep tember asiel hadden gevonden in de apostolische nuntiatuur in Santiago, een uitreisvisum gegeven. Bij hen waren een onderstaatssecretaris uit de re gering Allende en een promi nente vrouw uit de socialisti sche partij. De voordien katholieke pre sident van de midden-Afri kaanse republiek Gabon, Bon go, is onlangs in Tripolis, in tegenwoordigheid van de presi dent van Libië, Kaddafi, tot de islam overgegaan. Talrijke in woners van Gabon hebben nu de regering gevraagd of het „opportuun" was hetzelfde te doen, maar deze heeft laten weten dat dit niet hoeft. Van de vijfhonderdduizend inwo ners van het land is de helft katholiek. Er zijn ongeveer 25.000 protestanten. Zondag zal in de Sint-Pleter te Rome de heiligverklaring worden uitgesproken van de Spaanse kloosterzuster Teresa Jornet Ibars. De plechtigheid, die om half tien begint, wordt geleid door paus Paulus. WERELD Vaticaan en Polen zoeken naar opening ïn Poolse regeringskringen houdt men er rekening mee, dat voor eind januari, begin februari de minister van bui tenlandse zaken van het Vati caan, aartsbisschop agostino Casaroll naar Warschau zal komen, hij is daartoe uitgeno digd door de Poolse minister van buitenlandse zaken Ols- zowski, toen deze in november het Vaticaan bezocht. Het Vaticaanse staatssecreta riaat en het Poolse ministerie van buitenlandse zaken trach ten momenteel een oplossing te vinden voor de vraag in welke vorm de betrekkingen tussen Warschau en het Vati caan enerzijds en staat en kerk in Polen anderzijds gego ten moeten worden. In Warschau zou men de op vatting huldigen, dat de ver houding regering-kerk in Polen en betrekkingen met het Vati caan zaken zijn, die scherp ge scheiden moeten worden maar kardinaal Wyszynski is onlangs uit Rome teruggekomen met de mededeling, dat het Vati caan pas zijn betrekkingen met Warschau wil normalise ren als de moeilijkheden tus sen staat enn kerk bevrediged zijn opgelost. Voorts zei kardinaal Wyszyns ki, dat hij persoonlijk van de paus de toezegging had gekre gen, dat het Vaticaan geen stappen zou ondernemen zon der overleg met het Poolse episcopaat. Als men de eerste bladzijde van Hans Plomps nieuwste publika- tie Satan Ontmaskerd, versche nen bij De Harmonie te Amster dam, gelezen hpeft, zou men op de gedachte kunnen komen, dat de auteur anaal geficeerd is. De anale fase in het menselijk le ven doet zich voor, zoals men weet, van het eerste tot het ein de van het derde levensjaar. De vrouw van Benjamin Spoorloos. Jaja de Jonge ontwaakt daar en vindt zich niet dadelijk terug in het dagelijkse leven. Maar aan haar overpeinzingen komt een einde. „Pas als het knopje van de balpen onder haar duim afbreekt, merkt ze dat ze op knappen staat, dat ze blij mag zijn als ze de plee nog haalt. Laat alles lekker lonen, welt een impuls in haar op. Panta rhei." Alles stroomt En bij dat Panta rhei, nog vóór het einde van de eerste bladzij de, kan de opmerkzame lezer al ontdekken, dat er van een anale of van welke andere f;xatie ook, geen sprake kan zijn. Panta rhei, alles stroomt, spoelt alle fLxatie weg. Men weet ook al spoedig, dat dit boek geen ro man is, al handelt het over de schrijver Benjamin Spoorloos en over diens „veelbelovende bio graaf" Olivier Daamesma, over zijn vrouw Jaja, over hun schildpad en over vele ver schijnselen, speciaal de banali teiten van hun bestaan. Het verhaal op zich is echter nau welijks aanwezig. Er wordt op een bepaalde plaats over Satan gesproken, maar hoe die ont maskerd wordt, blijft min of meer duister en is ook niet van beslissend belang. Men zou het een lachboek kunnen noemen, want er wordt veel in gelachen en van plezier geknord. Jaja laat nogal eens een „geil knor retje", want ook de erotiek is er, evenmin a's in het gewone Men heeft al zo vaak opgemerkt dat de roman dood is, dat het verhaal dus er niet toe doet, zelfs gevaarlijk „versluierend" kan zijn. In deze antiroman wordt niets versluierd en hij is niet dood. maar bijzonder leven dig. Hans Plomp springt er ogenschijnlijk van de hak op da tak, hij geeft zich gewonnen aan iedere flauwiteit, die zich voor doet, hij slaat soms opeens aan het rijmen, hij lijkt zich her. haaldelijk op zijpaden te bege ven. Men kan eigenlijk niet eens over zijpaden spreken, want die veronderstellen een hoofdweg. Hij slaagt er echter zeer wel in zijn bedoelingen dul. delijk te maken, uitdrukking ta geven aan wat zijn opvatting is van dit bestaan en de wereld waarin wij leven. Hij lijkt in sommige opzichten op de bio graaf Daamesma. „Hij is niet iemand die als een ezel op de dorsvloer de uitgesleten paden rondom alom gevierde personen bewandelt. Joyce is al genoeg bejubeld, Wittgenstein uitgemol ken hij is een man va-n de pri meur. Hij wil zich afzetten te gen het alledaagse." Het sprookje Hij doet dat, maar niet door het alledaagse te verwaarlozen. Hij doet het inderdaad anders. Hij steekt de draak met alles en ie dereen, ook mp* zichzelf. Hij weet daar steeds de „juiste" woorden voor te vinden. Men kan zich ergeren aan *at hij schrijft, het hoofd er bij schud den, het pure onzin' of schanda- lig achten, maar -men wordt! toch weer geboeid door de ma nier waarop hij het zegt, de daarbij onmisbare banaliteiten en knittelrijmen inbegrepen. I Het lijkt vaak het tegendeel van fantastisch, maar toch komt men herhaaldelijk in het sprookje terecht, „Om zo'n verhaal hoef je niet meer te huilen, prinsje," zegt Jaja tegen Spoorloos, ,je hebt je veel langer goed gehouden dan andere kinderen. Die zijn op hun tweede al eindelijk, net als ik." In deze laatste regels komen we dus weer op anale fixatie te recht. Maar tussen dat slot en dat begin stroomt alles en ver andert steeds. Panta rhei. JOS PANHUIJSEN Met zijn meer dan twintig jaren praktijk mag het Nederlands Studenten Orkest op zijn traditio nele januarl-tournee niet meer beschouwd worden als 'n Instan tie die werkt voor een goed so ciaal doel. Daarom oordelen we met alle respect voor dat goe de doel dat het Studenten Or kest dit jaar een beetje op de verkeerde toer Is gaan zitten. Zoals we de musicerende acade mici donderdag in de Congres gebouw-zaal hoorden, dachten we dat het werken onder de nieuwe dirigent tezamen met een niet zo gelukkig program waarschijnlijk wel eens de oor zaak zou kunnen zijn van de wat tegenvallende prestatis. De nieuwe dirigent, Maarten Smit van het Nationaal Ballet, heeft nog weinig met amateurorkes ten gewerkt; inderdaad een taak met eigen specifieke moge lijkheden en moeilijkheden. Het komt ons voor dat hij met het Studenten Orkest nog weinig durft en en het orkest niet on der hem; daardoor klinken de vertolkingen na enige tijd nogal mat. Natuurlijk had gisteravond Stra vinsky's balletmuziek „Or pheus" daarvan het meest te lijden; Stravinsky voorzichtig spelen is net als bijvoorbeeld Ra- vel of Bartok) champagne die lang in een open fles heeft ge staan. De jonge musici hadden kennelijk hard op Stravinsky gewerkt, ongetwijfeld tevens met plezier. Maar kwam hun toewijding over? Neen, om het eerlijk te zeggen. Dan lukken een Haydn-ouverture (als is het geen sterk stuk) en debegeleiding van een vioolcon cert van Tartini (door Daniël Otten soepel en stijlvol ge speeld) natuurlijk beter. Het traditionele opdrachtstuk kwam ditmaal uit de pen van Misha Mengelberg: „Onder weg" heette het en als we het typeren moeten, zeggen we: een boertige suite. Een vette kluif voor Mengelbergs Instant Com posers Pool, maar een melige gehaktbal voor de concertzaal. Wie functieloos een bierfles in plaats van triangel, pandeksels in plaats van cymbalen en een onhoorbare kaasrasp als concer tino naast de dirigent plaatst, lacht te veel om eigen grappen. Gelukkig had iemand in de zaal vlug in de gaten, wanneer het stuk uit was. Daardoor kwam het bescheiden applaus tenminste op het goede moment. Muzikaal en filmisch protest De revolutionaire componist-z: ger-gitarist Daniël Vlgliettl gisteren in Zaal B 1 van hti - veelzijdig bruikbare Schakot bouw de Nederlandse „anti-i perialisten" aldus de inf( matieve betiteling van de luis raars vocaal en instrumc taal nader tot de muziekcuJ/z/ var de volkeren vca Latij faj Ara- ,ika zou brengen, was vt Geen jpaanse protestsongs dus geen furieuze gitaarakkoord^?' Toch zat het Landelijk Vietna Komitee, dat de protesteren zesdaagse voor Viglietti orgai seerde, niet bij de revolutions re pakken neer. Via de gram mofoonplaat kon men kennismf, ken met o.a. de sopraanza» ressen Thea van der Putten Mia Alderliesten deze laats is 11 jaar die hun wat g jj forceerde stemmen in dienf stelden van de „overwinnii van de Vietnamese revolutie „Allen vooruit, het Zuiden mol bevrijd. Slaat nu de Yankees de verraders dood", luidde h pittige begin van de Hymne vi het Nationaal Bevrijdingsfroi nl Na de pauze een film en f t misch een hele goede: Laos ,h rc volk en zijn geweren, door Jor ra Ivens. af 3,10 per plaatsing (voor de eerste 30 woorden- niet groter dan 12 letters) ieder woord méér 19 ct. exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST op 3 achtereenvolgende dagen: slechts 2 x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3 x betalen regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere l letterkorpsen 19 ct per mm. c Winkel- en kapperspersoneel gevr. Salon Henriëtte 1e kapster aagd nel WINKELMEISJE pevraagd VERKOOPSTER. Personeel aangeb. HANGEN h S.- per r. 12- per mlr Schildei MIST-KNECHT rr )E Huish. pers. gevr. Divers personeel gevraagd „De Rhijnstroom" inmelden: Maredijk 131. Leiden. Fasson is een van de grote fabrikanten van zelfklevend materiaal ter wereld. Dat in vrijwel alle sektoren van het bedrijfsleven wordt toegepast, vooral in de grafische Industrie. Voor de produktie-afdelingen te Hazerswoude en Leiden zoeken wij voor spoedige indiensttreding mannen en vrouwen ter vervul ling van de volgende vacatures coating-operators voor de bediening van de belijmingsmachines v finishing-operators voor de bediening van wikkel- en versnijdingsmachines heftruckchauffeurs in de produktie, maar ook in het magazijn en de expeditie-afdeling inpakkers of inpaksters (17 jaar of ouder) alleen v Ook inpaksters part-time (4 uur per dag) kunnen geplaatst w Sollicitaties mondeling of telefonisch. Fasson Nederlanc Rijndijk 86. Hazerswoude. Tel. 01714-9008. afdeling Person. loon 01713-3110. Gevraagd VERZORGER v Gevraagd JONGELUI. Het St Elisa beth Gasthuishof. verpleegtehuis v. bejaarden. Caeciliastraat 16 te Lei den. vraagt voor de opleiding zieken de 2-jarige cursus per 1 maart as. Opleiding OVB ot INAS of 3 jaren voortgezet onderwi|s. Aanvangssala ris 778.62 per maand plus 14% slag. Vijld werkweek, wisselend roos- Ier. Int. worden gaarne vorstrekl door hoold opleiding, lel. 01710-22346. Camping Grootste sortering OLIELAMPEN. Ge- lichtingen, kachels, hobbysets. verf. soldeerbranders, Jetgas, primusgas, Ronson P.P.F. Camplnggasshop, HOLVERDA, Lusthoflaan 5. Leiden, tel. 26534. MEDEWERKER gevraagd voor bloem kwekerij. J. BIJlemeer, Geerweg 53. Langeraar. tel. 01723-8321. Huwelijk GESCHEIOEN DAME 34 JAAR. in be- worden met heer uit goed milieu, vlot en opgewekt type. Schrijft U mij? Brieven onder no. 11034 a.h. bur. v.d. LUBA. Luba, Luba, voor alle uitzend krachten. Nieuwe Rijn 35. Lelden. Tel. 01710—40341. NETTE JONGEMAN gevraagd. Kaar senfat riek Fa. A. P. Papof. Oorps- straat 112, Warmond. Tel. 01711-2368.- Te koop aangeboden GASHAARD OeOO^cal^Mml^keukeri gaskachel en gevelkachel 10 00C Kcal. Brandend Ie zien. G. Albers, v. Assendelftstraat 137, Oegstgeest. Woningen, kamers enz. te huur aang. Wij verhuren KLAPSTOELEN. tafels. PARKETVLOEREN. 6 1/4 mm. massief w.o. javateak, alzelig. cambala. mer- ma. Teylingorlaan 35. Sassenheim, tel. 02522-11355 ol 03402-2091 FEEST- TONEEL- en CABARETAVON DEN. Nu ook in nieuwe zaal. Bruilot- dageli|ks Antonlus ClLbhuis. Lange Mare 41—43, tel. 31626. NERGENS ZON KEUS. VERLICH TING. hang-, wand- en staande lam pen. Fa. De Lange. Molenstraat 49, Noordwijk. Tel. 017193734, levering door de gehele Bollenstreek. Te huur In Friesland ONS GEZELLIG INGERICHTE BOERENHUISJE. Dicht sen ?nl tel. 01710-54347. 6 Te koop aangeboden een KINDERLE DIKANT met matras t g o n bi| H. C Hoogmade Te" OUIZ-m" 9 Woningen kamers enz. te huur gevr. Te koop GASHAARD merk Nobel, zga.n. 9 000 cal. Tel. 01713-8031. SLEUTELS BUMAKEN. Lips. Yale, au- terwi|l u wacht Haarden, kachels. olie. W. P. Hartwi|k. Nieuwe Beesten markt 7-11. Leiden. Tel. 26627. FRIOLANDA BV Importeur van HIFI medewerkers VRUE WOONRUIMTE in j6200 p°m.°Te?eloon 01710-46344 oi HANG-, LEGKASTEN. LINNENKAS TEN. wandmeubelen. keukenkasten, keukens, bureaus en slaapkamers Enorme sortering. Ultra modeml Niet duur. De Kastenspocialist, Hoogland- sche Kerkgracht 47-49. Leiden. Tel 01710-33070. T h gevr plm. 100 m2 BEDRUFS- OF den. Tel. 02522 - 12918. erpleegster zoekt Zit-Slaapkamer HEUGAFELTTEGELS. teeg 9. Tel. 23913. GEBROKEN RUITEN, GLAS-IN-LOOD Voor stichting in Amsterdam, bestemd voor huisvesting van zelfstandig wonende dames bo ven de 60 jaar, wordt gezocht een R.K. ECHTPAAR in de leeftijd van 40-50 jaar, om tezamen de functie van Van beiden wordt belangstelling voor bejaarden verwacht. Bovendien is het noodzakelijk dat de man een doe-het-zelf-instelling heeft. Verpleeghulp is aanwezig en een goede woning is beschikbaar. Gegadigden worden verzocht hun uitvoerige sollicitatie te richten aan: Ricardo/Slesina bv, Postbus 186, Diemen en op de enveloppe te vermelden nr. 839. GEMEENTE NOORDWIJK medewerker voor het bijhouden van het bevolkingsregister, het P aannemen van paspoort- en rijbewijs-aanvragen en andere voorkomende werkzaamheden van meer alge mene aard. Deze betrekking biedt perspectief voor verdere oplei ding in de gemeente-administratie, waarvoor .eer gunstige studietoelageregeling bestaat. Mavo-diploma of een opleiding van gelijkwaardig niveau vereist. Het salaris is afhankelijk van opleiding en leeftijd. Eigenhandig geschreven sollicitaties binnen 10 dagen te zenden aan burgemeester en wethoudèrs van Noordwijk. "V GEMEENTE OEGSTGEEST Door het vertrek van een der personeelsleden kan bij de afdeling Bevolking c.a. ter gemeentesecreta rie een ambtenaar worden geplaatst in de rang van: SCHRIJVER of KLERK Geboden worden een prettige werkkring en samen werking met een aantal jonge ambtenaren. Salaris: afhankelijk van leeftijd, opleiding en erva ring van minimaal ƒ464,tot maximaal ƒ1.319, per maand (exclusief verhoging per 1 januari 1974). Zij die voor deze funktie in aanmerking wensen te komen worden verzocht hun sollicitatie binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan burgemeester en wethouders van Oegstgeest.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10