Kidnappers gepakt na ontvoering van 18-jarige Chinees Groot offensief tegen terrorisme DEEL EXTRA WINST OLIELANDEN NAAR ONTWIKKELINGS LANDEN Lluurverhoging 7 procent ook voor kamers toegestaan Zuid-Vietnam schakelt Veiligheidsraad in Bezuiniging verlichting leidt tot ongelukken ia» MAANDAG 21 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT ROTTERDAM (ANP) Zwaar bewapende Rotterdamse politie mannen hebben zaterdagmorgen op het Stationsplein in de Maas stad en in de Jonker Fransstraat drie Surinamers aangehouden die betrokken zijn geweest bij Nadat de ouders de politie van de de ontvoering van een 18-jarige ontvoering op de hoogte had ge- Chinese jongen uit Rotterdam, bracht werd bij de recherche de De drie werden gearresteerd nadat zij in de hal van het Cen traal Station van de moeder van de ontvoerde jongen 7000 aan losgeld hadden ontvangen. Een 24-jarige Amerikaan wordt door politiemannen op hardhandige manier in bedwang gehouden. Hij werd ervan verdacht als sluip schutter een man te hebben gedood en een ander te hebben verwond alarmtoestand afgekondigd en volgde op hoog niveau urenlang overleg over de vraag wat er zou moeten gebeuren. De ou ders kregen instructie hoe het contact met de ontvoerders te onderhouden en kregen het ad vies in te gaan op het voorstel van de ontvoerders om he gevraagde losgeld op de afge sproken plaats te gaan betalen. Inmiddels waren tientallen re chercheurs overal in de stad al in de weer met he' schaduwen van verdachte personen. Deze activiteiten hadden tot resultaat dat vóór de uiteindelijke arres tatie de politie al vrij goed op de hoogte was van de identiteit van tenminste enkele van de ontvoerders. Voordat de moeder van de ont voerde Chinese jongen op het station met de 7000 arriveerde waren al tientallen rechercheurs in de buurt geposteerd. Ze za gen hoe twee surinamers op het plein voor het station het geld in ontvangst namen, de jongen vrijlieten en daarna met grote snelheid in een auto verdwenen. Politiemannen ach'ervolgden het tweetal tot in Rotterdams rosse buurt Katendrecht, waar de Su rinamers een bar binnengingen. Zwaar bewapende rechercheurs trokken een kordon om het pand en toen de twee de bar weer verlieten werden zij in de kraag gegrepen. Een derde Su rinamer, die ook bij de ontvoe ring betrokken was geweest, werd kort daarop in de Jonker Fransstraat aangehouden. De drie verdachten zijn 28, 30 en 38 jaar oud. ,,De jongens en zijn ouders lopen nog steeds gevaar omdat er waarschijnlijk nog meer perso nen bij de ontvoering betrokken zijn geweest", aldus een woord voerder van de Rotterdamse po litie. Belfast gaat in vlammen op tijdens de wanordelijkheden van zaterdagnacht. Na aanval op Argentijns garnizoen BUENOS AIRES (AP) - Marxisti sche guerrilleros hebben gisteren gedurende korte tijd een van Argentina's grootste garnizoe nen bezet. De commandant en zijn vrouw kwamen bij deze i en televisie verklaard, het terro risme niet langer te zuilen dui den. Wij zullen alle maatregelen nemen, die nodig zijn om het terrorisme met wortel en tak iit te roeien, aldus Peron. tie om het leven. De actie heeft ejste een algemene mobilisatie geleid tot een grootscheeps te genoffensief tegen het terroris me. Tussen 60 en 70 leden van het verboden revolutionaire volksle ger drongen het kazernecom plex te Azul, 450 km ten zuiden van Buenos Aires, binnen en na men de commandant, kolonel Camilo Arturo Gay, en zijn ge zinsleden gevangen. De commandant bood weerstand, waarop een vuurgevecht begon dat duurde van middernacht tot zonsopgang. Drie soldaten en twee guerrilleros sneuvelden. Verschillende anderen werden gewond. De guerrilleros vlucht ten en namen een kolonel als gijzelaar mee. President Peron heeft voor radio van de Argentijnen om de rege ring te helpen een einde te ma ken aan de terreur en ontvoe ringen, die zijn toegenomen sinds hij op 12 oktober 'ambt aanvaardde. Het Residentie-Orkest concerteert op zaterdag 2 februari in het katholiek verpleegtehuis Gulden Huis, Steenhouwersgaarde 1 Den Haag. Op het programma staan werken van Mnzart, Schu bert, Conradus, Bartok en De bussy. Dé directie van Gulden Huis stelt er prijs op belangstel lenden uit te nodigen voor dit concert, om zodoende op deze manier met Gulden Huis kennis te maken. Kaarten zijn aan de receptie verkrijgbaar. Veemarkt Leiden Veemarkt LEIDEN, 21 januari Aanvoer: 1219 runderen, 2 geiten, 221 varkens, 983 schapen Prijzen stieren le kwal. 6.45— 6.85; 2e kwal. 6.15—6.25. Vaar zen le kwal. 5.80—6.35; 2e kwal. 5.15—5.65 Koeien le kwal. 5.255.85; 2e kwal. 4.75—5.00; 3e kwal. 4.45 4.60. Worstkoeien 4.354.50. Handel vlot, iets stijgende prij zen. Varkens prijzen le kwal. 3.23—3.25; 2e kwal. 3.21—3.22; 3e kwal. 3.18—3.20. Slachtzeugen 3.70—3.85 Zware varkens 3.05— 3.15.7PHandel matig, prijzen matig aanvoer normaal. Veemarkt Utrecht, 21 januari Aanvoer: 86 runderen, 1 vet kalf. 47 zeugen, 354 paarden. Handel en prijzen runderen zelfde als donderdag; slachtpaarden iets minder. Twee doden in Ulster BELFAST (AP/Reuter UPI) In Noord-Ierland zijn gisteren twee mannen doodgeschoten, zo heeft de politie bekend gemaakt. Het dodental van de afgelopen jaren is hiermee gestegen tot 929. Een 33-jarige fabrieksarbeider uit Carrickfergus, dat 15 kilome ter ten noorden van Belfast ligt, werd door een kogel geraakt toen hij naar huis liep. Later op de dag v~nd de politie het lichaam van het 42-jarige schoolhoofd Córmac McCabe. De man was zaterdag ont voerd. In Belfast is het tot een treffen gekomen tussen naar schatting 600 protestantse demonstranten en Britse troepen. De proest- demonstratie in het centrum van de stad was georgani seerd door een groepering die zich het comité voor de vrij lating van politieke „evangenen noemt. Zij eisen de vrijlating van personen die zonder vorm van proces worden vastgehou den. Peter Blokhuis is de exposant in de Galerie Pulchri Studio te Den Haag van 26 januari tot en met 14 februari. Hij komt daar uit met olieverven, gouaches en aquarellen. SCHIPHOL (ANP) - Dr. J. Wit- teveen, oud-minister van Finan ciën en nu president-directeur van het Internationale Monetai re Fonds, zal de Arabische en andere olieproducerende landen gaan polsen of zij bereid zijn van hun enorme extra inkomsten uit hun drastische prijsverhogingen teld bij zijn terugkeer uit Rome, waar hij heeft deelgenomen aan de bijeenkomst van ministers van Financiën en de presiden ten van de centrale banken van het twlnt g leden tellende I.M.F.-comité, dat een hervor ming van het internatiorale mo netaire stelsel voorbereidt. jaar met naar schatting 60 mil jard dollar zullen stijgen. De arme landen zouden hiervan twintig vijfentwintig miljard dollar nodig hebben, wil men voorkomen, dat zij erop achter uit gaan door de olieprijsverho gingen. een deel af te staan om de ont- Vooral de ontwikkelingslanden ko- wikkelingslanden te helpen. Die hulp zou dan b;j voorkeur in de vorm van rechtstreekse gif ten moeten plaatsvinden. Te vens gaat hij de olielanden vra gen cm extra -inkomsten ter be schikking te stellen via het in- temationale monetaire fonds en de industrielanden, die als ge volg van de scherpe olieprijs verhogingen in betalingsbalans- moeiilijkhcden raken. Minister Duisenberg van Finan ciën heeft dit op Schiphol ver- M'nister Duisenberg vertelde dat de inkomsten van de olielanden door hun prijsverhogingen dit men in de knel door de sterk verhoogde olierekening die de olie-producerende landen hun afnemers presenteren. Volgens recente bec jferingen van de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling gaat ongeveer de gehele ontwik- kel ngshulp van de rijke landen verleren aan de hogere prijzen, die de arme landen voor hun olievoorzilening hebben te beta- Ing. R. Sijbolts neemt afscheid RIJSWIJK De heer mg. R. Sij- bolts legt in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeft jd per 1 februari zijn functie als directeur van het Gemeentel!jk Gas en Elektrici teitsbedrijf alsmede van het Ge meentelijk Zwembad In Rijsw'jk neer. Op de Stadhuis zal op 30 Januari een afscheidsreceptie worden gehouden van vier tot zes uur 's middags. Van een onzer verslaggeefsters VROOMSHOOP/DEN HAAG De ondernemingsraad van de hout- en staalmeubelfabriek in Vroomshoop heeft het gemeen tebestuur verzocht minder streng te bezuinigen op straat verlichting. Door de grote bezui niging zijn de afgelopen weken in Vroomshoop al drie dodelijke ongelukken gebeurd. Een energiebesparing mag er vol gens de ondernemingsraad niet toe leiden, dat de levens van werknemers en schoolkinderen in gevaar worden gebracht. Twee jongelui uit het Brabantse Hoeven zijn zaterdagavond om het leven gekomen toen zij met hun brommer op een trekker met oplegger botsten. Bij verkeersongelukken In Beem- ster, Hantum, Renswoude, Am sterdam, Epe, Wouw en Win- sum kwamen nog zeven ver keersdeelnemers om het leven. Bejaarden hebben bcht en w armte nodig Arnhem (ANP) Energiebespa ring op licht en verwarming kan het normale leven van be jaarden ernstig in gevaar bren gen. Dat schrijft de vaste com missie voor de coördinatie van het bejaardenwerk in Arnhem in een brief aan minister Van Doorn van CRM. Oudere men sen hebben een hoge tempera tuur nodig, schrijft de commis sie. Bij warmtebeperklng is er een reëel gevaar voor het optre den van hipothermie, een kunst matige afkoeling van het li chaam tot onder de normale li chaamstemperatuur. Daardoor wordt de stofwisseling ver traagd. De commissie is er ver der van overtuigd dat bij afna me van de verlichting de kans op ongeilukken met name bij be jaarden toeneemt. De commis sie verzoekt de minister, de voorlichting over deze vormen van energiebesparing wat ge nuanceerder te maken. Gestolen auto in brand gestoken Op het Jacob van Campenplein in Den Haag hebben onbekenden vannacht een personenauto in brand gestoken. De wegen die geheel uitbrandde was even te voren gestolen vanaf de Alber- dingk Thijmstraat. De politie vermoedt dat de autodieven de wagen In brand hebben gesto ken om eventuele sporen uit de wissen. De schade bedraagt ruim 2000 gulden. AMSTERDAM (ANP) De rege ring Is van plan de dit jaar voor woningen toe te stane maximum huurverhoging van 7 procent ook te laten gelden voor kamers. Dit heeft staatssecreta ris Drs. M. van Dam van Volks huisvesting zaterdagmiddag ge zegd op de vierde lustrumbij- eenkomst van de Nederlandse Vrijgezellenbond ln Amsterdam. Ook zal het ministerie van Volk* huisvesting een beroep doen op de woningbouwcorporaties om grotere huurwoningen toe te wijzen aan groepen alleenstaan den die zich voor samenwoning aanmelden. ,,Men is in Nederland traag met het erkennen van de vrijgezel als zelfstandige eenheid ln maatschappelijk opzicht", zo zei dr. W. Drees jr., fractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer op de bijeenkomsc. ,,In maat schappelijke regelingen moet niet worden uitgegaan van „het gezin" als basiseenheid, maar zowel van Individuen als klein ste eenheid als van dl-erse vor men van samenwonen zoals ge zinnen, kombinaties van broers- zusters, van vrienden, van ge zinnen en van homofielen". KUNST EN KUNSTENAARS Harry Randall, electrisch Ingenieur bij de Britse mijnen, en Phillip Wood, onderdirecteur van de mijn in het Britse Thoresby, maken hun ochtendrapport tijdens de weekenddienst. Zij zijn Ingeschakeld, evenals andere stafleden, om tijdens het arbeidsloze weekend de veiligheid in de mijnen te contro leren. Strijd om Paraceleilanden h de buurt van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh vlucht ei men aan het moorddadige kruisvuur. In kleine bootjes brengen c lijntje boven water gehouden. i familie uit het bedreigde gebied de rivier Tonle Sap over om te ontfeo- zich ln veiligheid. De familiekoe wordt met de kop aan een ln de Kloosterkerk, Lange Voor- SAIGON hout 4 Den Ilaag. wordt zondag middag (17.00 u.) 27 januari een cantate-dienst gehouden. Onder leiding van cantor-organist Ge ïard Akkerhuis wordt Bachs cantate BWV 111 (was mein Gott will, das gescheh'aüzeit) uitgevoerd door het Residentie Bacilkoor, het Br orkest en ds so en C r Harvey sopraan, Sylvia (AP-Reuter) De zandbanken, die in het noorden Zuldvietn-.imese regering heeft aansluiten om ten reeks eilan- bekond gemaakt dat zij in ver- den ln de Zuidch'nese zee. band met het geschil over do De Chinezen en Fransen hebbe" ooncnig'ieid over gehad, toen Frankrijk het "og voor het Paraccl-eilanden In de Zuldchl- n:se zee zal vragen om een spo verfaJoring van de Veilig heidsraad. csï lucht-, zee- en landttrijd- kr. ch'.sn h:hb:n de.-.e ellenden na geve. n zaterdag en zon dag veroverd. Schlüter alt, Bart Distelveld te- Tot de sinds Jaar en dag omstre- nor, Bernard Kruysen bariton den Paracel-eilanden behoren 50 en Jan van der Meer orgel. I kleine atollen, koraalriffen en zeggen had in Indochina. Dc ei- lmdjes werden van 19'i9 tot 1945 bezet door apan Nadat de Japanners in 1945 verslage" wa ren. werden zij in 1951 overge dragen aan China en erkend als Chinees grondgeb'ed. De soeve reiniteit van Peking op deze el- landen is door Vietnam echter nooit erkend. De eilanden-keten strekt zich uit over am gebied van meer dan 1125 kilometer van noord naar zuid. De eilanden hebbcn geen bewoners en lange tijd heeft men verondersteld dat zij Reen economische waarde hadden. Maar in de afgelopen jaren heb ben de Parace'-eilanden en de aiftgrenzetde Spartly eilanden weer betekenis gekregen, van wege de berichten dat ln de buurt ervan wellicht rijke olie velden zouden zijn.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7