Pleidooi voor afschaffen t.b.r. Staatssecretaris wil alle Dennendal- ontslagen intrekken GHINA WIJST RUSSEN UIT CcidbcSouAcwii AKKOORD MET ISRAËL NOODZAKELIJK OM OORLOG TE VOORKOMEN NOG GEEN BESLISSING OVER VERKIEZINGEN se Tankauto in brand: 24 doden Giftige gaswolk in Brabant Egypte verdedigt zich: Machinist JNoord Brabant" overleden ANDAG 21 JANUARI 1974 fJA. Ondercomité tegen terugkeer Muller DEN DOLDER Komt drs. Carel Muller terug op Dennen dal, ja dan neen? Als het aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid ligt wél. Zaterdagavond vertelde hij in de KRO-televisierubriek Brandpunt dat hij het liefst de j klok wilde terug draaien naar de toestand voor het ont- LEIDSE COURANT :n tt slag. eren rtjeJAls oplossing voor de moeilijkhe den rond de zwakzinnigeninrich- nr(1, ting Dennendal, zag hij een be ter samengaan van een nieuw te benoemen interimbestuur, raad, directie, staf en ouders. Een commissie van goede dien sten zou de zaak opnieuw moe ten bekijken. Hij veroordeeld® overigens scherp het politieop treden. Drs. Carel Muller zelf kan het hiermee eens zijn. In zoverre dat 'hij eerst eens af moet wachten wie in dat inte rimbestuur en die commissie zitting gaan nemen, ie ouders zijn echter een andere mening toegedaan dan de staatssecretaris. De heer Hui- zinga, voorzitter van het ouder- kou. KARATSJI (UPI) - In een dicht- •terj bevolkte wijk van Karatsji zijn 24 mensen omgekomen en 40 ge wond bij een brand die ontstond na een botsing van een olietank wagen en een geparkeerde Jiïj bus. 1 it Het vuur verspreidde zich snel en /ooi vernielde 40 winkels en huizen dl waarop olie Terechtgekomen was. De inzittenden van de bus hadden het voertuig tijdig kun- nen verlaten. Verlenging ambtstermijn d Thieu mogelijk JAIGON De nationale vergade ring van Zuid-Vietnam heeft een wet aangenomen om de grond, wet zodanig te wijzigen dat het president Thieu mogelijk wordt gemaakt voor een derde ambts termijn in aanmerking te ko men. De wet bevat drie amendementen. Deze zullen de presidentiële ambtstermijn verlengen tot vijf jaar en het een president toe staan tweemaal te worden her kozen in plaats van eenmaal. Verder zullen verkiezingen voor provinciehoofden worden afge schaft. comité, dat 165 ouders van de 300 pupillen omvat,, zei ons „Kijk, de staatssecretaris pro beert de zaak natuurlijk in de beste banen te leiden. Hij heeft zich daadbij veroordelend uitge laten over het politieoptreden, maar ik dacht dat hij daarmee te zeer over het hoofd heeft ge zien dat het gedrag van de heer Muller en zijn aanhangers woensdag j.l. tegen de weer in dienst gestelde heer Van Nek zo schandelijk te noemen lis, dat de ouders hierdoor volledig het krediet in Muller hebben verlo ren. Door ons wordt hij gezien ais de man die wij niet meer te rug willen hebben. Dat wil niet zeggen dat hij niet terug zal ko men, want wij als oudercomité hebben daar verder geen beslis sende bevoegdheid over'. Vandaag hebben vertegenwoordi gers van de Willem Arntsz Stich ting, G.S. en gemeente Utrecht met elkaar overlegd om over de benoeming van nieuwe bestuurs leden en een commissie van goede diensten te praten. ETTEN/LEUR (ANP) Boven de Brabantse gemeente Et- ten/Leur heeft gisteren enige tijd een giftige gaswolk gehan gen. De politie waarschuwde de inwoners van de gemeente per mobilofoon hun ramen en deu ren dicht te houden. De gaswolk was afkomstig van een im- en exportbedrijf chemische stoffen te ten/Leur. De wolk werd veroor zaakt door een chemische reak- tie van ammoniumpersulfaat en natriumnitriet met regenwater De brandweer ging de gaswolk aanvankelijk met water te lijf. wat de reaktie alleen maar ver ergerde. De te hulp geroepen brandweer commandant M. Bouwmeester uit Breda, die als deskundige op het gebied van chemische stof fen geldt, had geen goed woord over voor de manier waarop de gevaarlijke stoffen waren opge slagen. „Ze lagen in plastic en papieren zakken tegen een rol luik, dat aan de onderzijde re genwater binnenlaat. Bovendien liep tegen het plafond van de - loods een waterleiding". TOKIO (AP) China heeft zater dag opdracht gegeven tot de uit wijzing van vijf ambtenaren van de Russische ambassade in Peking op beschuldiging van spionage-aktiviteiten, zo meldt het officiële Chinese persbureau Nieuw China. Chinese vice-minister van bui tenlandse zaken Yoe Isjan ont bood zaterdagochtend de Russi sche ambassadeur in Peking om hem het besluit van de regering mee te delen. Hij overhandigde de ambassadeur een protestnota waarin de Sovjet-Unie wordt ge waarschuwd een dergelijke acti viteit stop te zetten omdat ze an ders „de volledige verantwoor delijkheid zal dragen voor de gevolgen". De vijf, die zater dagmiddag reeds uit Peking vertrokken, zijn de eerste secre taris van de ambassade Marts- jenko en zijn vrouw, de derde secretaris Semenow en zijn vrouw en een tolk van de mili taire attache, Kolosov. De Amerikaanse minister Kissinger bij koning Hoessein van Jordanië. troepen aanvoerde die In de ok- tober-oorlog het Suezkanaal overstaken, is het niet eens met het akkoord tot scheiding van de troepen. Hij is uit het leger getreden en heeft zitting geno men in het parlement voor de rechtse oppositiepartij Likoed. Een demonstratie in Tel Aviv, georganiseerd door de oppositie, tegen het vredesplan waarover Golda Meir en minister Kissinger tot overeenstemming zijn gekomen. LEIDEN (ANP) - De nu 40 jaar oude maatregel van terbe schikkingstelling (tbr) moet uit het strafrecht verdwijnen. Psy chisch gestoorde delinquenten die na afloop van hun straftijd nog een onaanvaardbaar ge vaar opleveren voor hun omge ving moeten - zoals ieder an der - via de wet bijzondere op neming in psychiatrische zie kenhuizen (wbopz) alsnog in een psychiatrische inrichtingen worden opgenomen. Aldus mr. C. P. C. M Oomen die aan de Leidse universiteit het ambt aanvaardde van ge woon lector in het straf- en strafprocesrecht. Volgens mr. Oomen heeft de tbr niet voldaan aan de ver wachtingen. Doel van de tbr was grofweg: bescherming van de maatschappij tegen psy chisch gestoorde delinquenten. Maar de manier waarop tbr ten uitvoer wordt gelegd houdt onvoldoende waarborgen voor daadwerkelijke beveiliging van die maatsohappij in. Zo von den in 1970 612 ontvluchtingen plaats bij een totaal van 1.097 tbr-gestelden. In 1972 waren er 641 ontvluchtingen op een to taal van 757 tbr-gestelden eind dat jaar. Een concrete oplossing voor dit probleem kan niet worden gegeven, meent mr. Oomen. B.nnen de bestaande wettelijke regeling zullen rechter (bij verlenging van tbr) en minis ter van Justitie (bij proefver lof en ontslag) hun beleid moe ten afstemmen op de graad van tolerantie in onze samenle ving ten opzichte van tbr-ge stelden. Naast de kwestie van de bevei liging rijst dan ook nog de vraag, in hoeverre dwangver pleging ter verbetering of ge nezing van psychisch gestoorde delinquenten vrucht heeft afge worpen. En daar is blijkens de ervaringen ook wein g heil van te verwachten, aldus mr. Oo men. Effectieve doelgerichte therapieën zijn voor de meeste psychisch ges corde delinquen ten - en vooral voor de psycho paten - nog steeds niet voor handen. Juist die omstand g- heid behoort overigens voor de medische wetenschap en voor gedragswetenschappen als so ciologie, psychologie en agogie een prikkel tot verder onder zoek te zijn, constateert hij. Mogelijk tweede kerncentrale in Dodewaard ARNHEM (ANP) Werd to voor kort verondersteld, dat bij Dodewaard in de Betuwe geen tweede kerncentrale zou worden gebouwd, thans is door de energiecrisis deze kans toch niet uitgesloten. Volgens de directie van de Pro vinciale Gelderse elektriciteits maatschappij 'PGEM) is het wellicht mogelijk de hoeveelheid koelwater die voor kernenergie centrales nodig is, ;n de toe komst terug te brengen door ge- bruik te maken van gasgekoelde reactoren. Wanneer de PGEM zal gaan uit breiden. zal dit waarschijnlijk gebeuren in Nijmegen. Het zou d^n een met steenkolen gestook te centrale worden. In Nijmegen is. door de aanwezig.ieid van de Waal, de aanvoer van kolen ge makkelijk en er is opslagruimte voor de kolen aanwezig. Dit jaar moet nog worden beslist over de bouw van een nie centrale. CAIRO (RTR) De Egyptische regering heeft verklaard, dat het enige alternatief voor de overeenkomst met Israël over de troepen scheiding een militaire operatie op grote schaal tegen de Israëlische troepen ten oosten en westen wan het Suezkanaal zou zijn geweest. Die operatie, aldus de verklaring, zou dan de omvang en intensiteit moeten hebben van het offensief in de oktober-ooriog. Het Egyptische kabinet wijst erop van de VS te accepteren. Bin- dat de Israëlische troepen zich nenkort zal een Syrische delega- op grond van dit akkoord terug tie naar Washington vliegen moeten trekken van de westelij- voor verder overleg, ke oever van het Suezkanaal. De populaire Israëlische generaal De Egyptische linies, aldus do Ariel Sjaron, die de Israëlische regering, zullen rechtgetrokken worden en de Egyptische strijd krachten kunnen nu opnieuw tot de aanval overgaan als Israël mocht treuzelen met het uitvoe- ren van resoluti» nummer 242 van de Veiligheidsraad. In deze resolutie wordt onder meer aan gedrongen op terugtrekking van de Israëlische troepen uit de ge bieden die tijdens de zesdaagse oorlog in 1967 zijn bezet. Waarnemers zien in de verklaring een poging van Egypte om een nadere verklaring te geven van het feit dat Cairo de overeen komst met Israël heeft aan vaard. President Sadat van Egypte die al verscheidene Ara bische staten heeft bezocht, doet ook pogingen om zijn bondgeno ten duidelijk te maken waarom Egypte met het akkoord heeft ingestemd. De Israëlische stafchef, luitenant generaal Elazar heeft verklaard dat de troepen van Israël vanaf a.s. vrijdag van de westelijke oever van het Suezkanaal wor den teruggetrokken. Deze opera tie zal 28 dagen duren. Generaal Elazar zei voor de Israëlische radio, dat zijn troepen het ge bied ten zuiden van de hoofd weg tussen Cairo en Suez zullen ontruimen en de weg voor alle verkeer zullen openstellen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Kissin ger, is vanmiddag in Washing- ton teruggekeerd van zijn blik sembezoek aan het Midden-Oos ten. Gisteren voerde hij in de Syrische hoofdstad Damascus besprekingen met president As sad over de scheiding van de troepen aan het Syrische front. Het overleg concentreerde zich op een Syrische opgave van de Israëlische krijgsgevangenen, het scheiden van troepen op de Golanhoogvlakte en deelnemen van Syrië aan de volgende fase van de vredesconferentie in Ge- nève. Volgens 'n lid uit de delegatie van Kissinger zou Syrië in grote lij nen bereid zijn de voorstellen DEN HAAG (ANP) In een zie kenhuis te Rotterdam is de 35- jarige korporaal-machinist G.G. van der Erf van de Koninklijke Marine gisteren overleden. Hij was op 9 januari gewond ge raakt bij een aanvaring tussen h.m. „Noord Brabant" en de Britse bulkcarriër „Tacoma City" voor de rede van Vlissln- gen. Deze aanvaring heeft nu twee doden gekost: De machi nist van de „Noord Brabant" overleed op de dag van het on geval. Populariteit Nixon op dieptepunt PRINCETON (AP) - Uit het jong ste opinie-onderzoek van Gallup blijkt, dat de populariteit van president Nixon kleiner is dan ooit: nl. 27 percent. Voor het opinie-onderzoek zijn tussen 4 en 7 januari 1.504 volwassenen ondervraagd. Remmen uit voorzichtigheid TWEEMAAL AL IS ER IN HET BEGIN van het nieuwe jaar vanuit het protestants-christelijk georganiseerde volksdeel aan de rem ge trokken. Beide keren niet onverwacht, maar wei tot ergernis van degenen, die snel vooruit willen. Tien dagen geleden viel het „neen" van het C.N.V. tegen de definitie ve plannen van de drie vakcentrales om tot een federatieve vakbe weging te komen. De heer Lanser en zijn vakverbond wensten voor het C.N.V. het recht te behouden om tijdens de beleidsvoorbereiding steeds overleg te plegen in eigen kring; N.V.V. en N.K.V. vonden het voldoende dat de eigen besturen van de drie centrales in de „dug out" blijven en alleen het veld opkomen, wanneer tijdens de besluitvorming in de federatie blijkt, dat er een principieel verschil van mening tussen de vaste vertegenwoordigers van de drie centra les bestaat. Eind vorige week de tweede rembeweging: Kamerlid Kwaadsteniet, lid van de A.R.-fractie en tot voor kort partijsecretaris, verkondigde in Nederlandse Gedachten dat als de C.D.A.-plannen volgens het concept-Steenkamp doorgaan, de A.R.P. ophoudt als zelfstandige partij; hij heeft daar bezwaar tegen en zou hierin de meerderheid van de anti-revolutionaire Kamerfractie achter zich weten. NIET ALLEEN K.V.P. EN C.H.U. werden door de verklaring van de heer Kdaadsteniet veraast; fractieleider Aantjes legde officieus een nogal zure verklaring af, waarbij ons opviel dat hij minder de es sentie van Kwaadsteniet verklaring bestreed als wel de mededeling dat een groot deel van de fractie achter de vroegere partijsecreta ris zou staan. Wie in het politieke bedrijf vaak achter de schermen kan kijken, zal trouwens al opgevallen zijn dat bij de A.R.P. een wat zenuwachtige stemming heerst. Ook zij die in hun hart alles voor de hechte chris ten-democratische samenwerking voeden, aarzelen vaak als het gaat om het zetten van concrete stappen. Men is kennelijk niet zeker van de eigen partij, dit dan in tegenstel ling tot het C.N.V. waar volgens een opinie-onderzoek een meerder heid de principiële bezwaren van de heer Lanser c.s. niet doorslag gevend zou vinden en voornamelijk een deel van het kader de even tuele gevolgen van een vergaand afstaan der eigen zelfstandigheid wantrouwt. De A.R.P. voelt daarbij, met het naderen van regionale en plaatselij ke verkiezingen, ook de adem van de C.H.U. in de nek. waar poli tieke leiders ervoor voelen om wat graantjes van de verwachte ver kiezingswinst van de heer Wiegel mee te piken en in geen geval zelf stemmen willen verspelen aan de V.V.D. ERG PRINCIPIEEL IS DAT ALLEMAAL NIET. Maar één argument voor het hanteren van de rem moeten de teleurgestelden toch niet over het hoofd zien. De bestuurders van het C.N.V. en de tegenstan ders van een snelle christen-democratische integratie op politiek terrein zijn ervan overtuigd, dat na het nemen van een beslissing er geen weg-terug is. Dat is zo; want een C.D.A. die na zijn stichting mislukt, laat geen hergeboorte van confessionele partijen meer open en een eenmaal opgerichte vakcentralesfederatie gaat door in de door een meerder heid gewenste richting, ook al stuit de dan gekozen koers bezwaar den steeds meer tegen de borst. Niet te verwaarlozen groepen in het protestants-christelijke volksdeel hebben nog onvoldoende vertrouwen in een proces waarbij hun le vensvisie tot amaigam'atie met die van anderen gedwongen wordt Wie meer vertrouwen heeft, kan dat betreuren maar hij moet het kunnen begrijpen. Wie niet voor polarisatie voelt, mag oppassen In een stroom te komen welke toch daartoe voert. Wie veel remt uit voorzichtigheid moet men eerst ervan overtuigen dat de weg veilig is. Weeroverzicht zonnig mist 19 temperaturen nn luchtdruk in mHlibaran opklaringen hagel ■w-w warmtefront H hoge-drukgebied ^Sfbewotkng •f* sneeuw -r-r kou-front L lage-drukgebied onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt Grote veranderingen in vriespunt dalen het weer zijn op korte termijn Vooruitzichten voor woensdag, op- niet te verwachten. Het ziet er gesteld door het KNMI op zon- naar uit dat er in de algemene dag om 18.00 uur: Overwegend circulatie, met relatief hoge droog, plaatselijk mist en iets luchtdruk boven het vasteland lagere temperaturen, van Europa en op de Oceaan Weersvooruitzichten ln cijfers door de depressie, die ten wes- voor WOensdag: ten van de Britse eilanden naar lipM w het noorden afbuigt, de eerste Mi v n4 ornH*n dagen wordt gecontinueerd. In "m' 'emp': v»" «-« I™*» de afgelopen nacht bereikte een Max' V"n eroden opklaringsgebied het zuiden, Kans op een droge periode van oosten en midden van ons land. minstens 12 uur: 90 procent. Hierdoor kon de temperatuur Kans op een geheel droug etmaal: tot enkele graden onder het 70 procent. Regeringscrisis in België BRUSSEL (ANP) - Tijdens het afgelopen weekeinde is er geen klaarheid over gekomen of er, na de ontslagneming van de' Belgische regering-Leburton in België nieuwe verkiezingen zul len komen. Verschillende afde lingen van de socialistische par tij in het land hebben zich in de loop van zondag voorstanders Claes liet zich echter tamelijk genuanceerd uit. Hij verklaarde gisteren dat de vestiging van de Ibramco, de Iraans-Beigische raffinaderij in het Luikse, voor de socialisten een belangrijke handelen met Iran over de ves tiging van zo'n raffinaderij. Wat wij wel wilden was meer toelich ting op het stuk van de leverin gen van ruwe olie en de prijzen die olie", zo zei hij. politieke zaak was geworden, Willy de Clercx. de andere vice- maar hij zei toch ook dat de Belgische socialisten willen blij ven deelnemen aan de regering parlementsontbinding en De christen-democraten zien wei- Premier Leburton. nieuwe verkiezingen getoond. Ook de in de oppositie zijnde Volksunie ziet, blijkens uitlatin gen van partijfunctionarissen, heil in nieuwe verkiezingen. De afgetreden socialistische minister van economische zaken, Willy nig heil in nieuwe verkiezingen in België. De afgetreden vice- premier Leo Tindemans, noem de het zondag onbegrijpelijk dat de socialisten het inzake de Ibramco tot een regeringscrisis hadden laten komen. „Wij wil den bepaald niet opnieuw onder premier, zei, sprekend namens de liberalen, de regeringscrisis op dit moment uiterst onge wenst te vinden. „Het land staat voor grote economische moeilijkheden. De prijzen zullen volgens deskundigen zeker met een procent of tien stijgen dil jaar, en het aantal werklozen zou wel eens kunnen oplopen tot boven de 140.000", aldus De Clercx.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5