FC Den Haag moet kiezen: „Wat nu met Teunissen?" FC DEN HAAG GING ER TEGENAAN ALS NEESKENS, EN DAT WIL WAT ZEGGEN Enthousiasme ging iets te ver en Mühren scoorde Verwarring rond Cor van der Hart Is f i#£. f 1 SS Cor van der Hart Den Haag - Kiest FC Den Haag het volgende seizoen voor Cor van der Hart óf voor de Tsjech Novak óf voor de Duitser Kurt Under als nieuwe trainer voor de club? De discussie daarover is gisteren onverwacht in een stroomversnelling terecht gekomen. Zoals het er aan het begin van de week naar uitzag leek de ex- oefenmeester van Holland Sport, die voor de KNVB te duur is, de beste papieren te bezitten. Hij zou door een financiële injectie van Luc Kroesemeijer („Alleen als Van der Hart komt") de technischs leiding bij FC Den Haag gaan runnen, wat niet eens zo'n gek plan was ter stimulering van de nog altijd wegblijvende Scheveningse aanhang in het Zuiderpark. Door allerlei onver wachte ontwikkelingen zijn gisteren toch wat adders onder het gras opgedoken, blijkt nu. Luc. Kroesemeijer is een man, die voor het Haagse betaalde voetbal best iets over heeft en zijn bereidheid is op dit ogenblik niet veranderd. Maar hij zit met een moeilijkheid en eist enkele zekerheden (zoals bijvoorbeeld reclameborden) voor de inbreng, die een halve ton per jaar te boven gaat. Daarmee begon de schoen te wringen. Aan de ene kant kijkt het bestuur van FC Den Haag onwennig aan tegen de door de bijna verwezenlijkte stichting „Steunfonds FC Den Haag" gedane voorstellen en aan de andere kant weigert Kroesemeijer zijn handtekening te plaat sen onder een contract dat moet garanderen dat alles safe is. Hij doet in zijn branche zó geen zaken. Het gevolg van deze ontwikkeling is wel dat van een overeen stemming die ai in kannen en kruiken leek, geen sprake meer is. Wat nu? luidt de meest actuele vraag van dit moment. Zal er toch een oplossing gevonden kunnen worden en kan de weg voor Cor van der Hart naar Den Haag vrijgemaakt worden? Het bes te zou zijn, dat dit dan snel gebeurt, zodat iedereen weet waar hij aan toe is. Maar de kans daarop is gering. Luister naar Her man Choufoer, de voorzitter sectie betaald voetbal van FC Den Haag. Hij stelt zich formeel op het standpunt: „Er is nog niets beslist. Het bestuur beraadt zich en oriënteert zich over de be leidslijnen voor het volgend seizoen, zoals dat in deze tijd van het jaar bij de clubs overal gebeurt. Dit wil nog niet zeggen, dat Evert Teunissen de club verlaat. Ook zijn mening is ons bekend en we wachten met het nemen van een beslissing tot eind februa ri, zo is intern afgesproken". Maar dat verheelt niet dat trainer Evert Teunissen, anderhalf jaar in dienst van FC Den Haag, ook een stem in het kapittel heeft. Het heeft er alle schijn van dat hem een tweede Fadx- honc-rol niet aanstaat en hij wil ook zo lang niet op een definitie ve beslissing wachten. Afgelopen dinsdag maakte hij zijn visie op de hele gang van za ken kenbaar aan het bestuur van FC Den Haag en voor hèm lig gen de papieren nu duidelijk. Zijn reactie daarop lijkt het besluit te zijn definitief bij FC Den Haag op te stappen, aan het einde van het seizoen wel te verstaan. Hij zei tenminste: „Per 1 juni ga ik weg bij FC Den Haag". Van diverse kanten, onder andere op de trainingsbijeenkomsten in Zeis., Is hem eveneens ter ore gekomen welke bestemming vcor hem „in de pen" is. Deze hele ontwikkeling zat hem niet lekker en --ft eon strocr -snelling tot gevolg gehad. Licht emotioneel als Eve: Teunis: kan zijn, heeft rij in de loop van vorige week iets gedaan dat mis schien niet zo verstandig, maar wel begrijpel'" v H fc—eer de een situatie en drong op duidelijkheid aan. Dat bracht het bal letje aan het rollen, maar nog altijd met de afspraak pas eind februari opening van zaken te geven. Toch lekte het verschil van mening het afgelopen weekeinde uit en kwam het in de open baarheid. RUIL Er bestaat de sterke indruk, 'dat FC Den Haag op een „ruil" aanstuurt. Cor van der Hart, dat Is algemeen bekend, zit bij de KNVB momenteel niet op zijn plaats. Als de sterke man voor de wereldkampioenschappen in West-Duitsland door sectievoorzitter rar. Hogewonlng binnengehaald, Is hem de job zwaar tegengeval len. Hij kreeg nooit vrijheid van handelen om te doen wat hem min of meer beloofd was en wil nu wat anders. FC Den Haag zou een prachtig alternatief zijn als er geen „maar" aan vastzat. De herrie rondom het Nederlands elftal heeft zoveel brokken gemaakt, dat er naar rust verlangd wordt. Rust bij de spelers en rust in de begeleiding. Het vertrek van Cor van der Hart, met alle soesa er om heen, is in dat opzicht uiterst onwelkom. Toch is de gedachte van een „ruil" Teunissen —Van der Hart de komende maanden reëel. Bij de KNVB was men in 1966 al gecharmeerd van de „spelersbouwer" Teunissen en toen al vroeg men hem naar zijn interesse voor een trainers- post bij de bond. Dat heeft hij destijds afgewezen „omdat het werken bij een club hem beter uitkwam". Nog wil hij het liefst zijn arbeid bij FC Den Haag afmaken (het grote, ondankbare werk is immers vermoedelijk gedaan met de jeugdspelers) maax als alternatief lijkt hem de begeleiding van Jong Oranje en d« Evert Teunissen De andere trainers, die bij FC Den Haag op het verlanglijstje staan, zijn waarschijnlijk niet haalbaar. Vaclav Jezek, de Tsjech die in 1972 werd teruggeroepen naar Praag om het nationale elf tal te coachen in verband met de eventuele (niet gelukte!) kwali ficatie voor de wereldkampioenschappen, schijnt door de Tsjechi sche voetbalautoriteiten niet vrijgegeven te worden voor een nieuw verblijf in het buitenland. Zijn landgenoot Novak lijkt eveneens moeilijk aan te trekken, al moet daarachter een vraagteken geplaatst worden. En wat Kurt Linder betreft, hij stond anderhalf jaar geleden op het punt bij FC Den Haag in dienst te treden. Maar zijn voorkeur ging toen uit naar Olympique Marseille „vanwege onder andere de attrac tievere financiële voorwaarden". Deze verbintenis hield niet lang stand. Begin dit jaar ging hij bij de Zwitserse topclub Young Boys werken onder het beding drie jaar de tijd voor de opbouw van een team te krijgen. Dat zou erop kunnen duiden, dat ook Linder niet in aanmerking komt voor een post bij FC Den Haag, al geven de zwakke prestaties van Young Boys in Zwitserland dit seizoen toch te denken. Cor van der Hart, die overblijft als enig reëel alternatief, volgde gisteren op de tribune, naast zijn eventuele „sponsor" Kroese meijer gezeten, het voetbalspektakel tegen Ajax. Zijn indruk was na afloop: „Diverse jonge spelers hebben het in zich om te groeien, maar er zal hard aan gewerkt moeten worden de ko mende jaren". HANS DE BRUYN Doelman Ton Thie ligt gestrekt op de doellijn, terwijl Johan Neeskens én de bal op hem afkomen. Als de Hagenaar zich opricht heeft de bal het net reeds bereikt en blijft t Johan Neeskens slechts de jubeltocht naar de middenstip DEN HAAG De metamorfose van FC Den Haag was bijna onge loofwaardig. De week tevoren had de ploeg tegen Sparta maar wat over het veid gedwarreld en kans en glansloos verloren. Gisteren joeg FC Den Haag het machtige Ajax de stuipen op het lijf. Indachtig de voetbalshow tegen AC Milan, den kend aan het gemak waarmee Ajax toen scoorde, was men in drommen naar het Zuiderpark gekomen om met eigen ogen te kunnen aan schouwen en misschien speelde er ook wel wat leedvermaak mee bij hen die een doelpuntenlawine verwachtten hoe die jonge kna pen zich zouden weren tegen de te gen A.C. Milan mateloos knap acte rende Amsterdammers, die echter geen weke, bangelijke en op defen sief spel ingestelde Italianen tegen zich kregen maar een boordevol ge laden FC Den Haag, dat in Ajax een spontaan opwellende bron van inspiratie had gevonden, zich met tomeloze inzet aan het grote karwei zette en bijna een net zo impone rende en overdonderende prestatie leverde als destijds in de uitwed strijd tegen Feyenoord toen een achterstand van 31 werd omgezet in een gelijkspel. Dat ene punt be haalde FC Den Haag niet. Na iets meer dan 'n half uur in de 2e helft liep Suurbier eensklaps moederziel alleen op de rechtervleugel. Hij zet te voor en de evenmin gehinderde Gerrie Mühren zette pardoes zijn schoen tegen de bal, die voor het zelfde geld ook buiten de palen had kunnen belanden want zoiets Is al tijd min of meer een geluksschot. De bal vloog echter precies binnen de paal. FC Den Haag, dat zo lang Ajax in toom had gehouden en daardoor iets te overmoedig was geworden, had zich juist opgemaakt om meer in de aanval te gaan. Daardoor ontstonden de beide gaten want op dat moment waren Leen de Graaf en Korevaar „onzichtbaar" en Aad Kila „onvindbaar". Hun enthousiasme was iets te ver gegaan en slimme vos Ajax kon daarvan profiteren. FC Den Haag. natuurlijk gedesillusioneerd omdat het die 00 met nog geen kwartier te spelen niet had kunnen vasthouden, pro beerde toch nog aan te vallen maar dan is Ajax leep, technisch en taktisch genoeg om de bal in de ploeg te houden. Niette min, FC Den Haag leverde een prestatie waarvan het grote publiek met volle teu gen genoot. Er werd in het Zuiderpark een onvervalste „vechtwedstrijd" opge voerd. De kwaliteit werd daaraan dan wel opgeofferd maar dat telde minder. Met verbazing vroeg men zich steeds meer af hoe ter wereld het toch mogelijk was dat Ajax, boordevol vedetten en overlopend van technische kwaliteiten, zich zo liet ontregelen. Het antwoord was kort en duidelijk: door de niet aflatende inzet, ongelooflijke werklust en brutaliteit van de jeugdige equipe, waarin de zeven tienjarige Martin Jol goed debuteerde, Leen de Graaf zich knap aanpaste en de defensie ronduit meesterlijk speelde: een attente, steeds goed opgestelde en feilloos ingrijpende Piet de Zoete als laatste man, een briljante Aad Kila, een sterke voorstopper Dusbaba en een geraffineerd eerst Rep en toen Steffenhagen uitschake lende Korevaar. Recht van vedette Niemand, ook Neeskens niet, van Ajax kwam aan zijn normale niveau. Onver vaard, op het onverantwoorde af soms, wierpen de mannen van FC Den Haag zich in de strijd en vóór de tegenstander. Steeds stonden er twee paraat om meedo genloos te attaqueren. Dat kostte Simon van Vliet al na vier minuten een beris ping van scheidsrechter Boosten die vee te veel afhankelijk was van zijn grens rechters, die meermalen de strijd leidden Veel later, na de rust, kreeg Hugo Loch- tenbergh de gele kaart omdat hij Krol ten val bracht. Maar er gebeurden ook aan Amsterdamse zijde ongerechtigheden. Het „recht van de vedette" gold ook voor Boosten, die een onvergeeflijke blunder gecorrigeerd zag door zijn grensrechter. Het gebeurde In de elfde minuut. Nees kens gaf een verre pass naar Suurbier, die buitenspel stond. Suurbier zette voor naar Rep, die ook buitenspel stond. Rep scoorde en Boo3ten wees de treffer toe. Protesterende Hagenaars begaven zich naar de grensrechter die, terecht, had ge vlagd. Op diens advies herriep Boosten zijn beslissing. Nadien voer hij nagenoeg blind op ^Jn grensrechters. Het felle, dikwijls grimmige van de strijd kostte hem meer hoofdbrekens dan de lastige spelmomenten. Omgord verdween Mulder met een „blessure in de richting van de lies", aldus de weinig spraakzame trainer George Knobel om plaats te maken voor Steffenhagen. Rep was niet rap genoeg voor Korevaar. De verdediging van Ajax had het niet al te lastig met beide Haagse spitsen Storm, die evenwel uitstekend stoorde, en Bres wiens vizier helaas minder gericht stond. Aan Haagse zijde vielen deze kansen en kansjes: kopbal De Graaf (trainer Teu nissen: „Als we weten onder druk te ko men, heb ik De Graaf beslist nodig") door Stuy gegrepen, Bres tweemaal naast, kopbal Storm gekeerd door Stuy; aan de kant van Ajax: afgekeurd doel punt van Rep, Rep langs Thie en voor open doel over, kopbal Neeskens (toch weer de beste bij Ajax) door Kila van de doellijn gehaald, „wippertje" Haan door Thie gegrepen. Als ploeg i er niet zo veel. De defensie van FC Den Haag omgordde de aanval van Ajax afdoende (Keizer had niets in te brengen tegen Kila), Mulder zat in de houdgreep bij Dusbaba. Na een half uur Toen FC Den Haag kans had gezien Ajax niet in het eigen spel te laten kernen, ont spon zich toch nog een gelijkcpgaande veldstrijd. Niet wat kwaliteit betreft want Ajax „hanteerde" de bal gemakkelijker maar wist zich niet te ontdoen van de vinnigheid waarmee FC Den Haag de Amsterdammers dwong minder accuraat te werk te gaan. Toen het eenmaal zo ver was dat FC Den Haag meende zich te kunnen veroorloven de aanval meer de zoeken sloeg Ajax toe als de kat die op de muis had gewacht. Trainer Knobel: „Het is een vast gege ven, na een Europa Cupwedstrijd, in dit geval dus Supercup, speel je niet dende rend, moet je zuiniger spelen." Het was zijn zuinige commentaar op een duel waarvoor Den Haag best een extrapremie voor inzet en „publiekswedstrijd" had mogen ontvangen. Mar verliespartijen le veren in de profwereld nu eenmaal geen cent op, ook al heb het vuur uit je sloffen gelopen en zelfs Ajax bijna tot wanhoop gebracht door als ploeg, niemand uitge zonderd, er net zo hard en fel in te gaan als men bij Ajax van Neeskens gewend is. En dat wil wat zeggen, als je zo als ploeg optreedt. Scoreverloop: 77. G. Mühren 0—1. Scheidsrechter: Boosten, Toeschouwers: 20.000. FC Den Haag: Thie; Kila, Dusbaba, De Zoete, Korevaar; Lochtenbergh (Van Hij- koop), Va-n Vliet, De Graaf; Bres (Swa- nenburg met nog 6 minuten te spelen), Jol, Storm met nog 3 min. te spelen. Ajax: Stuy: Suurbier, Hulshof f, Blanken burg, Krol; Haan, Neeskens, G. Mühren; Rep, Mulder (Steffenhagen). HERMAN VAN BERGEM.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 18