Rekensommetje maakte eind aan rondedans van Rembert Ceulemans na pauze moreel ten onder tegen Hans Vultink „BLOKKEER VERRAST DOOR ENTHOUSIASME VAN TOESCHOUWERS" 3 Chaos groter Raak SFC en Van Kouten roede verder BELGEN WAANDEN ZICH IN VOLGENDE RONDE Johan van der Haar ontevreden MAANDAG 21 JANUARI 1974 TORHOUT. De rondedans, waarin allen zich stortten die maar enigszins bij Rembert waren betrokken, duurde slechts kort. Het nieuws, dat Blokkeer op punten toch naar de volgende ronde zou gaan, werd eerst ongelovig aange hoord. Het liefst hadden ze de cijferaars die tot die conclusie waren gekomen de mond ge snoerd. „Ja maar", hakkelde Roger Maes, de Belgische aan voerder, aarzelend, „in uitwed strijden gelden de punten toch dubbel". Zijn woorden werden al lang niet meer overstemd door de supporters die na de laatste smash gek van vreugde waren uitgebarsten in een or gie van lawaai. De vergissing van Maes-hlj vergeleek met voetbal, waar die regel wel op- gaat-bracht zelf) Johan van der Haar aan het twijfelen. „Ze zeggen, dat de punt'-' dubbel tellen", sprak hij in eens onzeker. Een eenvoudig rekensommetje (na de neder laag in België waren de set standen gelijk: 44. In punten won Blokkeer 97—93) bracht opluchting. De trainer van Stariift Blok keer kon weer lachend denken aan de halve finales, dn Rijs wijk gespeeld. Maar: er moet echt wel wat gebeuren. We moeten hard werken aan de aanval. De moet het weer zo briljant worden als vroeger. En er moet harder gevochten worden". Van der Haar zin speelde op de ineenstorting (154) in de laatste set. „De ploeg is in slaap gesust. Ze dachten: we redden het wel". Het was zijn eigen schuld. De tainer immers was het ge weest, die voordat de vierde set begon had geroepen dat één punt al voldoende was. Re den voor Frank Constandse om, toen Blokkeer scoorde jui chend zijn armen op te steken, 't Typeert de Rijswijkse volley- balploeg, dat er nog maar drie punten aan toe werden ge voegd. Van der Haar boos: „Ze hebben zich in laten pak ken", om er direct aan toe te voegen dat hij beter niets had kunnen zeggen van dat ene punt. Inspiratie Routinier Tinkhof wilde niet te kritisch zijn. „Psychologisch", drukt hij zich mild uit, „was het niet zo best, dat er van de kant werd gezegd dat er nog maar een punt nodig was. De inspiratie was meteen weg, jammer genoeg. Want het blijft toch een leuk trainings partijtje". Joop Tinkhof denkt dan ook al aan de halve fina les, -vaattin Blokkeer is inge deeld met drie Oosteuropese ploegen. Wat hem betreft is het niet de gelegenheid om eens wat extra's te doen. „Nee, met drie keer trainen '.itten we al aan de limiet. Misschien dat een oefenwed- Joop Tinkhof wees de beschul digende vinger op Van der Haar voor de ineenstorting in de vierde set. „De inspiratie was meteen weg, jammer ge noeg". Johan van der Haar: „Ik had beter niets kunnen zeggen van dat ene punt". itrijd meer resultaat heeft". Bet duel in Torhout mag, vol gens de 26-jarige routinier geen maatstaf zijn. „Zo zullen we in Rijswijk natuurlijk niet spelen. Elke wedstrijd is dan belangrijk". En: „Ik beschouw volleybal als een hobby. Het moet een leuk tijdverdrijf blijven". Niet bepaald een hechte basis voor successen in het Europa Cup- volleybal. En ook geen stimu lans voor Van der Haar, die ter voorbereiding aan „hard werken" dacht. Misschien, dat de woorden van manager Geert Bonte van Rembert ver zachtend werken. Hij loofde: „Blokkeer is een zeèr goede ploeg. Groen heeft mij niet zo kunnen bekoren, maar die Vink is fantastisch. Ze zullen het ver brengen. Hij sprak zijn woorden, toen de roes van Rembert had plaats gemaakt voor bezinning. Langzaam be vrijdden de Belgische helden zich uit de kluwen van suppor ters. Manager Bonte maakte een eind aan alle twijfels. Ook hij had de cijfers bijgehouden sn wist na de tweede set (15— 6), dat de kansen voor Rem bert toen al nihil waren. Vleugje Toch waa nij het juist geweest die het vleugje hoop bij de dui zend toeschouwers had aange wakkerd tot een vuur. Na de eerste set was Bonte, hevig transpirerend, opgestaan en gaf zoals een dirigent de maat aan bij de aanmoedigingen. „Wat een ambiance, hé", zei hij en zijn schitterende oogjes achter de brilleglazen spraken boekdelen. Het tafereeltje her haalde zich verscheidene keuren en kreeg zijn finale in de be slissende set. Ondanks de we tenschap dat pas bij een score van 150 de score nog gelijk was ontlaadde een der suppor ters na elk punt, dat toch al met een oorverdovend gejuich werd begroet, al zijn opgekrop te emoties in dreunende slagen op een trommel. Toen het vijf- liende punt, dacht men, be haald was, stond de deinende massa als een man op om meteen weer terug te vallen >mdat de Franse scheidsrech ter een netfout had geconsta teerd. Schelwoorden waren tijn deel. Even later konden ze toch him jang gaan, voorafgegaan door de manager. Hij was de eerste die onnavolgbare klanken uit stotend, opsprong en later-toen iedereen berustte in de uit schakeling-tevreden lachend om zich heen bleef kijken. „Rembert, met aan het hoofd Roger Maes speelde als herbo ren. Ik heb u toch gezegd, dat ze vijfenvijftig procent kans hadden. Dit is een ploeg van vrienden mu de Vlaamse ge moedelijkheid' De ode van Bonte kon (iet voorkomen, dat de douch- die de Belgische spelers w;.c'itte een ontzetend koude was.... KEES KOOMAN Van onze volleybalmedcwerker DEN HAAG Starlift/Blok- keer heeft zich geplaatst voor de halve finales in de strijd om Europacup I. Van een leien dakje is dat overigens niei ge gaan. Na veertien dagen gele den in eigen huis met 31 te hebben gewonnen, gingen de Rljswijkers zaterdag bij Rem bert in het Belgische Torhout met dezelfde cijfers ten onder. Een optelsommetje van de in de beide wedstrijden behaalde punten moest zodoende de win naar aanwijzen en dat is, met de hakken over de sloot. Star- lift geworden. De Rijswijkse ploeg bleef za terdag opnieuw onder het ni veau dat de pupillen van Jo han van der Haar kunnen be reiken. Over de verdediging zal men nog wel tevreden zijn, maar de aanval kwam riet voldoende uit de verf. Hier gold trouwens weer het gezeg de „je 6peelt zoals de tegen stander het toelaat", want Rembert bezat een goede net- verdediging, waarop menige aanval stukliep. Jacques de Vink kwam nog het beste door en Johnny Groen omzeilde het blok met diverse tacties ge plaatste ballen. Bij Rembert speelde Roger Maes weer mee (wegens fami lieomstandigheden in Rijswijk afwezig) en dat kwam de Bel gische ploeg ten goede. Hij is een uitgekookte spelverdeler, die veelal Ignace Verhelst en André de Bosscher met zijn set-ups in stelling bracht. De coach van Starlift na afloop bewonderend: „D:e Maes speelde geweldig. Hij was overal en nergens." Bij Rem bert bleef de Poolse crack Ri chard Sierzulski, in Rijswijk de spil waar alles om draaide, de gehele wedstrijd op de bank. Volgens Marcel v. Damme wa ren er wat moeilijkheden lus sen de spelers onderling (de Pool en Maes kunnen niet met elkaar opschieten) geweest en hij vond het daarom verstandi ger Sierzulski aan de kant te houden. Gewisseld Starlift speelde bijna do gehele partij met Willomstein, Con standse, de Vink, Tinkhof, Warns en Johnny Groen, waar van alleen Willemstem enkele malen voor Piloo gewisseld werd. In de vierde set kwam Ronnie Groen nog even binnen de lijnen voor Constandse, om dat een ploeggenoot op zijn vingers was gaan staan. De eerste set ging tot 10—10 gelijk op, maar daarna was het toch Rembert dat tot 1511 wist door te drukken. Starlift was niet aangeslagen en liep in de tweede set uit naar 10—0, om uiteindelijk via 155 het be langrijke tegenpunt te scoren. In deze fase werkte het twee mansblok Willemstein-Con- standse erg goed. Bij 10—7 in de derde ronde hadden de Rijswijkers nog één punt nodig om zich in de totaalscore te plaatsen. Achtmaal werd de service ver overd, maar gescoord werd er niet. Wel door Rembert, dat via 1510 onverwacht toch nog de setwinst pakte. Een kleef- bal van Quido Declerck bete kende in de vierde ronde al meteen 0—1 en Starlift wist zich volgens de geldende regie- ASSEN Niet minder dan drie Nederlandse volleybalploe- gen hebben zich zaterdag ge plaatst voor de volgende ronde van de Europeso bekertoer nooien. Naast Starlift Blokkeer (Europa up 1 voor de heren) plaatst' ook Van Houten VC (Euror Cup dames) en Raak FSC zich voor do halve finales van de Europa Cup voor be kerwinnaars (heren). Raak FSC verloor zaterdag avond in Assen weliswaar met 3—1 van Hamburger SV, maar plaatste zich door meer punten te scoren. Veertien dagen gele den had Raak namelijk in Hamburg eveneens met 3—1 gewonnen. Bij de nederlaag (158, 6—15, 13—15, 14—16) scoorden de Nederlanders acht punten meer dan de Westduit sers veertien dagen gelden. De Nederlandse volley bal kam pioen bij de dames Van Hou ten VCT won de tweede wed- Een moment, waarbij het in de aanval wel goed ging. Jan Warns passeert, terwijl Groen (5) en Tinkhof toekijken, het tweemansblok geformeerd door Verhelst en Van Coillie. menten geplaatst. Er werd minder geconcentreerd verder gespeeld, terwijl de Belgen keihard doorknokten. Van der Haar toonde zich te vreden met de plaatsing, maar helemaal content met het ver toonde spel was hij niet: „Ze hebben zich een beetje laten verrassen door het enthousias me van de mensen hier. Ver dedigend klopte het wel, maar in de aanval niet. Het ging nu vaak nog te krikkemikkig." strijd tegen de Joegoslavische kampioen Partizan Rijeka met 3—2. De tussenstanden waren: 15—11, 11—15, 9—15, 15—13 en 13—15. De eerste wedstrijd was eveneens door Van Houten VCT gewonnen met 31. Ia Rijeka waren 3.500 toeschou wers aanwezig. Hans Vultink werd na een pijnlijke confrontatie de nieuwe Europese kampioen anker kader 47/1. „De gelukkigste heeft gewonnen". UTRECHT De bestuurlijke chaos in de Koninklijke Neder landse Biljart Bond is zaterdag middag tijdens een buitengewo ne ledenvergadering in Utrecht groter geworden. Aan het slot van de bijeenkomst, waarin niet bepaald op spraakwater werd bezuinigd, legden penningmees ter A. Schulte en de voorzitter van de commissie jeugdkontak- ten, T. Gruys, met onmiddellij ke ingang hun functies neer. Bondsvoorzitter F. Schimmel kondigde voorts aan zich hierbij te willen aansluiten hoewel hij de besprekingen met een spe* ciale commissie nog even wilde afwachten. Kort daarvoor had de vergade ring een door D. J. van Zanten ingediende motie aangenomen, waarin werd voorgesteld de ge kozen bondsbestuurderen (zeven in getal) demissionair te verkla ren en de taken te delegeren aan de zes gewestelijke voorzit ters in het bestuur en een com missie van toezicht, bestaande uit J. J. van Vliet (oud-voorzit ter en erelid van de KNBB), J. A. Kauffman (waarnemend voorzitter van de beroepska mer) en D. J. van Zanten (voorzitter van de nationale strafkamer) met voor ieder commissielid een persoonlijk recht van veto ten aanzien van alle bestuurszaken tot de vol gende bondsvergadering, die op nieuw dient te worden vastge steld en door de commissie moet worden geleid. Veertig dis tricten stemden voor en twaalf tegen, een stemmenverhouding van 1049-333. Controverse De bijeenkomst was reglementair aangevraagd door tweeënveertig van de zesenvijftig districten om te proberen een oplossing te vinden voor de ernstige me ningsverschillen binnen het bondsbestuur. Deze controverse, die in het hoogste college van de KNBB een splitsing teweeg had gebracht, leidde eind vorig jaar tot de aankondiging van vier bestuursleden zich niet lan ger herkiesbaar te stellen. Dit waren voorzitter F. Schim mel, secretaris F. A. R. Smit, penningmeester A. Schulte en T. Gruys. De moeilijkheden wa ren voornamelijk een gevolg van de houding van vice-voorzit- ter J. Lageweg en D. N. H. Even in de commissie ter voor bereiding van de bouw van een nieuw bondsbureap. Ook hadden enkele bestuursleden ernstige kritiek op de manier waarop Even (tevens voorzitter van het district Amsterdam) zijn functie van secretaris-penningmeester in de commissie jeugdzaken meende te moeten waarnemen. Hoewel het er begin november op leek dat een compromis was gesloten, liet preases Schimmel nieuwe, verhitte, discussies op laaien door in een artikel in het bondsorgaan nader in te gaan op bestuurlijke tègenstellingen. Hoewel Schimmel in z'n openings toespraak vroeg een discussie te houden „een Koninklijke bond waardig" was het al snel duidelijk dat de meeste be stuursleden de vergadering al leen maar beschouwden als een ideale gelegenheid hun persoon lijke grieven zo breedvoerig mo gelijk te ventileren. De ene beschuldiging lokte de an dere aantijging uit en er ont stond een nauwelijks meer te ontwarren babylonische spraak verwarring van bijzonder laag gehalte. DUSSELDORP - „De gelukkigste heeft gewonnen". Daar over waren Hans Vultink en Raymond Ceulemans het na de door de Nederlander gewonnen Europese titelstrijd in het ankerkader 47/1 in Dusseldorp eens. Vultink, dolgelukkig toch wel met dit kampioenschap, voegde er nog aan toe: „Nu is toch wel gebleken dat het hier voor iedereen moeilijk spelen was. Als zelfs Ceulemans, die toch in het bandstoten en driebanden veel sterker is dan ik, er met zulk ruim spel niets van terecht brengt, dan is dat tekenend". De Nederlandse kampioen, die on geslagen maar met een voor biljartbegrippen matig alge meen gemiddelde van 21.21 uit de bus was gekomen, schoof de schuld van de matige prestaties' aan dit toernooi geheel op de ballen. „Aan de biljarts man keerde niets. Die waren zoals gewoonlijk uitstekend". Oninteressant Wie kampioen wilde worden, moest winnen. Die wetenschap speelde ook een grote rol in dit biljartgebeuren, waarvoor vele toeschouwers nog voor de helft van de partij bedankten, zo oninteressant was het spel van twee van de beste kaderspelers ter wereld. Voor de echte lief hebbers was er echter veel te genieten. De matadoren legden elkaar het vuur bijzonder na aan de sche nen. Met geraffineerd spel werd de tegenstander de onmogelijk ste situaties opgelegd, hetgeen duidelijk blijkt uit de score na zeven beurten: 39:17 in het voordeel van Ceulemans, die op gelegde driebandenstoten had gemist. De confrontatie tussen de twee grootmeesters werd nog pijnlijker. Ceulemans gaf de Belgische kolonie enige hoop met een serie van 64, maar toen Vultink wat later een reeks van 89 produceerde, vervielen bei den weer in het starre carotte. Na dertien beurten was er nog altijd geen tekening in de strijd: 168—145 voor Ceulemans. Toen de Belg echter na een se- rietje van drieëntwintig een gunstige aanvangsstoot liet lig gen, vroeg Vultink tot ieders verbazing een pauze aan, iets dat hij haast nooit doet. „Ik vond het echter een gunstig mo ment om even fe relaxen. Zo kon het toch niet doorgaan", al dus de Achterhoeker, die zijn hoofd onder een straal koud i ter stopte en verfrist terug kwam. ,.Dit had me erg goed gedaan en ik dacht: we begin nen nu weer opnieuw". Vermoeid Vanaf dat moment beheerste Vul tink de situatie volkomen. Hij tastte met een serie van 65 het moreel van Ceulemans, die zo langzamerhand een vermoeide indruk begon te maken, aan. De Belg faalde hierna drie keer dat werd hem fataal. Want toen Vultink in de zeven tiende beurt eindelijk weer meester over de ballen werd ze op de kruising van de kader lijnen bijeenbracht, speelde hi in een ruk met een serie van de partij uit en was kampioei Uitslagen njfde s-jnde: ~eb*rt—Stea- zei 300— -*21 - Esp-na—Dufttelk 214—300—27. Mullt-r—Ceulemans 153—300—9. VultlnK—Galvei 300—SO—14. Uitslagen zesde ronde: Dlfetelle—Stenzei 159—?00—12. Espo na—SI bert 300— Vultink— Muller 300—153—18. Galvez—Ceule mans 15—300—10. Zevende ronde: Dufetelle—Slebert 300—300—14, Es- pona—Stenzei 151—300—7. Gal vez—Muller 300—225—26, Ceulemans —Vultink 196-300-17. 1. VultlnktNed.) 1 2. Ceulemans(Bel.) V 3. DufetellefFra.) 4. SlenzeKOos.) t 5. MUllerfWdl.) I 6. Galvez (Spa 7. Slebert(Wdl.) 8. Espona(Spa.) Ook voor Ceulemans was het moeilijk spelen in Düss eldorf. De i slissende partij drie keer. Dat werd hem fataal. faalde tegen het einde van

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12