VUE6IH DE UIT- Consument moet zelf prijs beheersen „Er hangt een kwaaie bui bij de mensen'1 DEN HAAG - ln de afgelopen maan* den was de plotseling ingetreden energiecrisis de zorg van nagenoeg iedereen en het gesprek van de dag. Die verontrusting is wat geluwd, om dat bij velen de mening leeft dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen en er distributiebonnen genoeg zijn. De aandacht richt zich nu volledig op de prijzen, die de pan uit vliegen, en waarvan de oliecrisis maar al te vaak (terecht of ten onrechte) de schuld krijgt. Van een oliecrisis zijn we in een „prijzencrisis" beland. Die alsmaar stijgende prijzen bren gen de consument vaak tot wan* hoop. Dit jaar staat een stijging van' het prijspeil van 13,5 procent voor de deur. Een gevoel van onmacht en onvrede overvalt velen. Over die „prijzencrisis" spraken we met mevrouw drs. A, Fransen, direc trice van de Consumentenbond, en met Bert Donia, directeur van Kon sumenten Kontakt. „Er hangt een kwaaie bui bij dë mensen. Dat blijkt ook uit de stapels brieven en kaarten die we iedere dag weer ontvangen en waarin vaak hele reeksen prijsverhogingen gemeld worden. Je proeft er de verontwaardiging uit. De men-: sen zijn die telkens maar weer hogere prijzen beu. "Schandalig" en meer van dat soort boze woorden worden gebruikt. Het betekent wat, als zoveel mensen in de pen klimmen. Alleen al deze week kregen we zo'n kleine duizend brie-, ven", aldus mevrouw Fransen van de Consu mentenbond. "Wij als consumentenorganisatie kunnen aan de klachten zelf niets doen. Die geven we door aan' de Economische Controle Dienst, die meestal van de helft of meer van de verhogingen wel op de hoogte is. Opvallend zijn op dit moment de prijsverhogingen van ziektekostenverzekeringen,- van sommige levensmiddelen, ook van openbare tarieven. Een melding over plastic folie: geste gen van 42 naar 79 cent. Annuleringsverzekerin gen voor vakantiereizen schijnen van twee naar. drie procent te gaan; dat vind ik ook maar raar. Voor ziektekostenverzekeringen heeft de over heid een maximale stijging van 13,5 procent toe gestaan, maar veel maatschappijen gaan daar bovenuit. We- krijgen nu ook meldingen van aanzienlijke verhogingen van de tarieven van .bejaardentehuizen, soms wel 25 procent. Dat scheelt soms honderden guldens in de maand. En dan natuurlijk de hogere stookkosten in flat gebouwen, he. Soms gingen de stookkosten in eens omhoog van 30 naar 100 gulden." .Mevrouw Fransen: „Het is natuurlijk niet zéker dat er in alle gevallen sprake is van misbruik; dan moet je de boeken controleren. Ook is het mogelijk dat de klagers zich vergissen. Stel dat de vuilniszakken van 0,2 mm. dik zijn uitver kocht en er komen zakken van 0,3 mm voor in de plaats, dan zijn die duurder en terecht. Ook hebben niet alle vergeleken artikelen dezelfde inhoud." Direkteur Donia van Konsumenten Kontakt: „Maar het is wel duidelijk, dat de olie van erg veel de schuld krijgt en dat men zo doende hier en daar wel eens een graantje wil meepikken." Wat kan de consument nu doen, wat moet hij aan met'zijn onmacht en wrevel? Bert Donia; .zegt: „Allereerst vragen aan de winkelier waar-- om de prijs van een bepaald produkt gestegen is, zodat ook die winkelier tenminste merkt dat' zijn klanten niet alles slikken. Als de consument alles over zijn kant laat gaan, lokt hij prijsver hogingen uit. Ook het doorgeven van verhogin- gen aan de consumentenorganisaties is zinvol. Maar verder kan een consument natuurlijk wei geren een duurder produkt te kopen en op zoek gaan naar een goed maar goedkoper artikel en 'naar een goedkopere winkelier." Die goedkopere artikelen zijn meestal niet te vinden bij de kleine winkelier, maar bij de su permarkten. Maak je het daarmee die kleine winkelier niet nog moeilijker? Mevrouw Fran sen: „Ja, dat. is wel zo, en dat is jammer. Maar er komt nu eenmaal een algehele wel vaartsdaling en het is ieders goed recht daar voor zichzelf zo goed mogelijk op in te spelen. Bovendien vraag ik me af of de schok zo plotse ling zal komen; want hoewel vele duurdere grondstoffen nog moeten aankomen zijn de prijsverhogingen al bij voorbaat doorberekend. Winkeliers en supermarkten mogen beide de prijsverhogingen doorberekenen; ze hoeven, het niet. De heer Donia voegt daar aan toe: ,iDe kleine, winkeliers hebben toch wel een wapen. Ze heb ben vaak een breed assortiment en meer servi ce. Denk aan de warme bakkers. De consument is ook niet altijd beter uit met het goedkoopste. Een rijdende winkel bijvoorbeeld, is wel iets duurder, maar men spaart er dure benzine mee uit. Het is een tegen elkaar afwegen van voor- en nadelen." "We moeten niet alleen prijs- en kwaliteitsbe wust worden," aldus de heer Donia, "we moe ten over het algemeen bewuster gaan kopen. We moeten ons kritisch gaan afvragen: hebben- we het echt wel nodig? Bijvoorbeeld, hebben we op een flat echt wel een vrieskist nodig als het. met een koelkast kan?" Wat de prijsverhogingen in de nabije toekomst betreft is de heer Donia pessimistischer dan mevrouw Fransen. De laatste zegt op de uitla ting van minister Duisenberg, dat de grote klap van de prijsverhogingen nog moet komen: „Ik heb het idee, dat veel verhogingen al op voorhand zijn doorberekend en dat het dus wel wat mee zal vallen." De heer Donia: „Als we de woorden van de minister moeten geloven gaan we walgelijk hoge prijsstijgingen tege moet. Ik houd m'n hart vast. Men verwacht een stijging van de invoerprijzen met 25 procent. Met bewustmaking van de consument alleen Mevrouw A. Fransen, directrice van de Consumentenbpnd. kunnen we de inflatie niet bestrijden, want we krijgen een deel van het buitenlandse inflatie pakket door import binnen." Het woord prijsstop valt steeds mepr. Mevrouw Fransen: „Een algehele prijsstop is een nood-| rem. Het kan tijdelijk wel helpen, maar het: 'kan nooit een echte oplossing zijn. Wij hebben er eigenlijk nog geen definitief oordeel over. We willen er eerst eens met de minister over pra ten. Een prijzenstop voor enkele sectoren, dat lijkt me beter, bijvoorbeeld in de dienstensector Zoals die ziektekostenverzekering. Kijk, als je een algehele stop afkondigt, moet je ook onthef fingsmogelijkheden scheppen. Daar willen vele bedrijven dan gbruik van maken met het ge volg, dat de ECD nog eens bedolven wordt on der het werk. Omdat die aanvragen binnen een maand behandeld moeten worden komt zo'n ECD aan de -normale controle niet eens meer toe". Bert Donia: „Zowel een algehele prijsstop als een termijnverlenging voor melding van ho gere prijzen tot drie maanden zijn slechts uit stel van executie. Na afloop van die termijn of na opheffing van de stop gaan automatisch de prijzen massaal omhoog." Met de directe problemen rond de olie hebben de consumentenbonden zich niet bemoeid. Me vrouw Fransen: „Wij hebben ons niet uitgelaten over de distributie of over het zoeken naar al ternatieve energie. Wel willen wij bij de verde ling betrokken gaan worden en dat gebeurt: er komt een soort raad van advies en bijstand' rond het rijksbureau voor aardolieprodukten, .waarin wij een plaats krijgen". Donia: „Die di stributie is omgeven met een hoop politieke ar gumenten. Daarbij waren wij buitenstaanders." ■De consumentenorganisaties zijn erg veront waardigd over eventuele plannen om de electri- citeitstarieven te verhogen omdat door de bezui nigingen de omzet van de electriciteitsbedrijven verminderd is. Mevrouw Fransen moet er hard óm lachen. „Nu zijn we met z'n allen braaf ge weest en hebben dat lampje uitgedraaid en dan worden we daarvoor nog gestraft ook. Het is te gek om los te lopen! Als het waar is, gaan we er hard tegenaan. Dat pikken we niet! Des noods zouden we de mensen aansporen dan maar weer alle lichten aan te doen. Want het zit 'm niet zozeer in dat ene lampje bij u thuis. Het gaat om de bedrijven, om straatverlichting enzo." De Economische Controle Dienst wordt bedol ven onder klachten en vragen. De dienst is soms lange tijd niet te bereiken omdat de tele fooncentrale van het ministerie van Economi sche Zaken (waaronder de dienst valt) de grote stroom van telefoontjes niet kan verwerken. Een veel grotere controledienst dan de ECD is eigenlijk "de Nederlandse consument" in het al gemeen. Maar, vinden de consumentenorganisa- J ties, dan moet die consument wel goed zijn voorgelicht Daarom komt er binnenkort een grote voorlichtingscampagne van consumenten bonden, het ministerie en enkele omroepen. In- dagbladadvertenties en korte tv-programma'3_ zal dan duidelijkheid over prijzen gegeven worv den, ondermeer in de vorm van harde prijsver gelijkingen. Prijsopdrijvers zullen met naam be kend gemaakt worden. De heer Donia: „De veelgebruikte kreet "da gr-mristeffenprijzsn zijn gestegen" zegt zo T nig. Daar moet (met name door het ministerie, omdat dat de gegevens heefty goede uitleg over; komen. Laten ze vertellen dat do margarine' duurder moest worden omdat de palmpitten' duurder zijn geworden en dat komt weer om dat..., enzovoorts." Behalve goede voorlichting moet er ook stren- ger worden opgetreden tegen overtreders van de1 prijzenwet. „Sommige bedrijven nemen een vrij geringe boete voor lief en gaan gewoon door. Konmar in Den Haag kreeg een heel hoge boete voor een te lage prijs. Een te lage prijs is blijk baar erger dan een te hoge prijs. De boetes moeten aan de inflatie worden aangepast," vindt de heer Donia. Ook moet voorkomen wor den dat de bepalingen van de prijzenwet ontdo ken worden door geringe wijzigingen in de pro- dukten aan te brengen, waardoor een "nieuw" artikel ontstaat. De heer Donia vindt dat de fabrikanten zouden moeten worden gedwongen ook prijsverhogingen op de verpakking te vermelden, zoals nu wel prijsverlagingen worden aangeprezen. „Nie mand vindt het leuk om z'n hogere prijs te moeten propageren, dus is dat al een rem op de prijsverhogingen." De prijzenwet voorziet ech ter niet in oen dergelijke regeling. Zijn collega drs. Fransen van de Consumentenbond ziet in dit voorstel niet zoveel. Volgens haar is het praktisch niet erg uitvoerbaar. Een beter stuk voorlichting vindt zij prijsaanduiding per stan daard hoeveelheid, bijvoorbeeld per 100 gram, zodat vergelijken een stuk makkelijker wordt. Ook kan de minister volgens haar nu ook de verplichting opleggen rekeningen te specifice ren. Een betere voorlichting aan de consument is nu harder nodig dan ooit. Als het hoe en waarom van de prijsverhogingen open en bloot wordt ge presenteerd, .kan dat een hoop irritatie wegne men. We kunnen immers moeilijk met z'n allen in hongerstaking gaan.... ANK BENKO WILUBRORD RUIGROK SHOWING KONSUMENTEN KONU'i REOAKTIE KOOPKRACHI SHOWING IIKFNO WARENONOERZOEK Het publiek zal meer en meer prijs- en kwaliteitbewust moeten gaan kopen. B. Donia, directeur van Konsumenten Kontakt-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9