na sardines vist algarve op toeristen km mm -<C« ÊmÉÈmWÊ aiü .5 Wat kan automobilist in buitenland bij benzinepomp verwachten? j ■PfWWsMB r - --"■Kky Een gril van de natuur boog de golfstroom af en opeens waren de sardines en de tonijn waarvan de in woners van de Algarve eeu wen hadden geleefd, voer 'voor biologen in zoverre dat ze wegbleven. Van het ene jaar op het andere werd deze zuid-westelijkste uit hoek van Europa een ramp gebied. De vissersvloten la gen in de haventjes schil derachtig te wezen en de fabrieken waar het zeefruit placht te worden ingeblikt, gingen plat. De klap kwam des te harder aan omdat de Algarve door een woest en ledig berggebied van de rest van Portugal afgesne den is, waardoor de provin cie in zijn ontwikkeling toch al was achtergebleven bij de rest van het land. Het enige waarop de inwo ners nog konden bogen, wa ren de Barlavento en de So- tavento' - een in twee duide lijk onderscheiden parten verdeelde kustlijn van 180 kilometer met ontelbare zandstrandjes, ingebed tus sen grillige, okerkleurige rotsformaties en klippen en omspoeld door een kristal heldere. lauwwarme zee waarin het hele jaar ge- zwommen kan worden. En dr. Jose Manuel Teixeira Gomes Pearce de Azevedo zag de mogelijkheden. In middels is hij internationaal onjgedoopt tot 'meneer Toe risme' en met recht. Want onder zijn leiding als direc teur van de provinciale WV in de Algarve een toe- ristiek deltaplan tot stand dat in Eurqpa zijn weerga niet heeft. 400 miljoen gul den is er tot nu toe in geïn vesteerd. en nergens heb ik voor zoveel geld zo nijver zien bouwen. Het Iberisch schiereiland krijgt er een costa bij waarvoor nog geen naam is uitgevonden, maar die zich nu al in voor name rust en distinctie on derscheidt van de protseri ge Spaanse stranden. Voor de bevolking van de Algar- Van ceramiek vloeit de Algarve over en het leven heeft er het tempo van de muilezelkar. ve is de toeristiéke ontgin ning van hun provincie ge komen als een zegen. Als het. hele project straks klaar is, zal het werkgele genheid bieden aan 25.000 mensen en de levensstan daard zal het drievoudige bedragen van die uit de da gen van de sardines en de tonijn. De bereikbaarheid van de Algarve is sinds de uitvin ding van het vliegtuig geen probleem meer. De hoofd-, stad Faro heeft een lucht haven en hij wordt druk be vlogen door de TAP - de Portugese luchtvaartmaat schappij die er prat op gaat groot genoeg te zijn om zijn passagiers alle moderne' comfort te bieden, maar klein genoeg om ze dat beetje extra aandacht te kunnen geven waarvan het bij het massavervoer van» vandaag ontbreekt. Aan de luchthaven van Faro wordt momenteel voor anderhalf miljoen gulden verbouwd om hem geschikt te maken voor jumbo's. Bovendien zal er in 1975 een brug. klaarkomen over de Rio. Guadiana die de natuurlijke grens vormt tussen Portu-. gal en Spanje en kan men ook van die kant de Algar ve bereiken. De wegen zijn smal, maar redelijk en niet druk. Het achterland heeft de toe rist niet veel te bieden. Het gebied is in 1755 getroffen Zo ligt "Het Moorse Dorp" in het golvende landschap van de Algarve. door een rampzalige aard beving die weinig van histo rische waarde overeind, heeft laten staan. Het land schap dat al in januari wit is van de amandelbloesem, oogt lieflijk, maar op heu vel na heuvel vol parapluie- dennen en johannesbrood- struiken raakt men snel uit gekeken. De kracht van de Algarve is zijn kust. Daar langs verspreid vindt men 100 logiesgelegenheden met- in totaal 6Ö00 bedden, varie-- rend van kleine pensions tot luxueuze hotels als Balaya' en Penina. De Algarve heeft op het ogenblik vijf. hotels met vijf sterren, acht hotels met vier sterren en zeventien hotels met drie sterren. Er zijn plannen voor drie hotels met nog eens een capaciteit van 900 bedden. De belangrijkste ontwikke ling echter gaat in de rich ting van de bouw van bun galows en appartementen die men kan kopen en weer kan verhuren gedurende de tijd dat men er zelf geen vakantie viert. Een goed voorbeeld is het met aga ven volgegroeide en met een parel van een privé* strand begenadigde Vilala- ra. De bungalows in Flint- stonestijl liggen terrasvor mig in een halve cirkel bo ven elkaar. Het zijn er 112 en de koopsom is 400.000. gulden, adembenemend uit zicht op de Atlantische' Oceaan inclusief. Het be-, drag schijnt geen bezwaar te zijn, want ze zijn alle maal vlot van de hand ge gaan, voornamelijk aan En gelsen. "Vluchtkapitaal; zwart geld", mompelt de besnorde 'Duggy' Morrison (oud-RAF-kolonel drager van Nederlandse ridderor de) die in Oxford-Engels de projecten in de Algarve pu blicistisch begeleidt. Men krijgt zijn geld overigens wel weer terug, want als men een tweekamer-appar tement verhuurt, vangt men grif 140 gulden per dag. Een soortgelijk project,, maar van veel wijdsere al lure, is Vilamoura - "het Moorse dorp". Het was hier dat Carthago het oude Car- teia stichtte en de Romei nen een haven aanlegden. Een terrein van 1600 hecta re vol pijnbomen en bloe men. Een zandstrand van 3 kilometer waar de tempera tuur niet daalt beneden de 16 graden en 's zomers schommelt tussen de 25 en 30 graden. De manier waar op dit park vol hotels, ap-- partemententorens en bun galows tot ontwikkeling wordt gebracht, laat zich het best illustreren door het feit dat er een "marine" - een zeehaven - wordt aan gelegd met een capaciteit van 1000 jachten, dat het een eigen vliegveld heeft en dat er een eigen boerderij is met (de Algarve heeft veel citrussap, maar weinig melk) duizend Friese koeien. Hoewel met name veel Zweden in de Algarve de zon komen zoeken (de Por tugese politiek in Angola en Mozambique schijnt hen niet te weerhouden), doet de sfeer erg Engels aan. Ik was er in december en zag veel tweed en visgraat op de golflinks, veel smokings aan het diner. Het komt waarschijnlijk omdat de streek, behalve zijn stran den weinig anders te bieden hebbende, zeer op de spor tieve toer gaat. Er is alle gelegenheid om paard te rijden en te tennissen. Er wordt voor een kwart mil joen een schietbaan aange legd waar men op duiven kan jagen, en voor liefheb bers van de golfsport is de Algarve een Mekka. Bin nenkort zal de provincie de grootste sortering golflinks hebben in heel Europa. Er zijn er al vier open en de plannen voor vijf andere zijn rijp. Behalve sportief verdient de Algarve ook cu linair zijn sterren. De maaltijden, vooral de visge rechten, zijn boven alle lof Een van de biljartlaken-achtige golflinks die de Algarve tot een sportief paradijs maken. ben, dat is 35 tot 40 gulden. Voor wie in Vilamoura bou- wil: de grond kost er verheven. De keuken van het Penina-hotel bij voor beeld wordt geleid door An tonio Echevarrias. vroeger 50 tot 70 gulden per chef de cuisine van het ver- kante meter en de bouwkos- maarde Plaza Athenee Parijs en van de koninklij ke keuken in Athene. Dit alles klinkt alsof de Algar ve een verschrikkelijk eli tair stukje wereld is - een dorado waar het slechts de rijkaards gegeven is aan het goede des levens te nip- voor pen. Toch is dat niet zo. Jorge Chaskelmann, direc teur van het riante Golf Club Hotel in Vilamoura, vertelde me dat men mikt op toeristen die per dag al les bij elkaar (logies, maal tijden, drankjes) 400 tot 450 escudos uit te geven heb- ten zijn 450 gulden per ku bieke meter. Wat geld in het laatje moet brengen, dat zijn de casi no's. Momenteel telt de Al garve er drie en er zullen er nog drie bijkomen. Elk casino heeft een eetzaal personen waar ie dere avond een floorshow wordt opgevoerd, 3 bars, een zaal met 60 gokautoma ten en een speelzaal met zes roulettetafels, twee ta fels voor andere gokspelen. De Mafia in de persoon van de sinistere Lansky die eer der de speelzalen van Lon- De open, schitterend betegelde keuken van een restaurant in Lagos waar het eten goed en goedkoop is ■den en Tahiti onder zijn controle bracht heeft al be langstelling getoond voor dit nieuwe gokparadijs, "maar", aldus Jorge Chas kelmann, "door de casino's met louter Portugees kapi taal te financieren, hebben we de onderwereld buiten .de deur kunnen houden; ook zijn we niet van plan de zogenaamde junkets aan te trekken - chartervluchten vol goklustigen die meestal door de Mafia worden geor ganiseerd. Een plaats om te bezoeken in dit gebied dat eeuwen onder Moorse overheersing heeft geleefd (Algarve komt van "Al-Gharb". de Moorse woorden voor 'Het Wes ten") is Albufeira. Cliff Ri chard en The Beatles wis ten het al, want die hebben er gewoond. Een tierig stadje met smetteloos witte huizen die elkaar omhoog dringen tegen een bijna lood recht uit zee oprijzende rotspartij. Hier overheerst onder het gelaten oog van de vissers de pop. het spij kerpak en de donder van de snelle motoren. Ook Lagos vanwaar Hendrik de Zee vaarder zijn karvelen zag wegzwermen om Afrika en Indië te ontdekken, en de Moorse stadjes Olhao en Silves zijn interessant. In Portimao kon ik voor een redelijke prijs fraai antiek kopen en scheep gaan voor een tocht langs de okerkleu rige rotskust waarin de gol ven merkwaardige grotten hebben uitgeslepen. Een oord om met de kinde ren op vakantie te gaan, leek me de Algarve niet, al zijn er enkele campings. Ietsje bedaagdere echtpa ren zullen zich er beter thuis voelen. Voor de rest - en voor wie zijn politieke bedenkingen opzij kan zet ten - aanbevolen, zelfs al gaan de prijzen er met 15 tot 20 procent omhoog, zoals verwacht wordt. Al was het alleen maar om die vissers die hun sardine en tonijn moeten missen. Piet Snoeren Amsterdam - Terwijl de energiecrisis er steeds min der somber uit gaat zien en daarmee de kansen voor de automobilist op vakantie in het buitenland nog voortdu rend stijgen, hebben de voornaamste buitenlandse verkeersbureaus in ons land de volgende opsomming ge geven van de benzinemoge lijkheden in het buitenland. voor zover die nu al gelden of zijn te voorzien. Italië: Er is nog geen ze kerheid, of de benzinedistn- butie in dit land een feit zal worden. Verwacht wordt evenwel, dat in maart of april hiertoe zal worden overgegaan. De prijs van de benzine wordt niet ver hoogd. Tankt men grote hoeveelheden benzine, dan betaalt men nu reeds meer Maximumsnelheid: ophoofd- wegen 120 km, op B-wegen 100 km. Oostenrijk: Binnenkort zal de benzineprijs drastisch worden verhoogd. Er zijn geen verkooprestricties voor toeristen Maximum snelheid op alle wegen: 100 Noorwegen: Toeristen krij gen in de komende maan den per keer een bepaalde hoeveelheid benzine. Maxi mum snelheid: op hoofdwe gen 90 km, op B-wegen 80 km. Denemarken: Zondags geldt een algemeen rijverbod. Verder geen restricties. Maximum snelheid: op hoofdwegen 80 km, op B- wegen 60 km. Frankrijk: De benzine is in prijs verhoogd Men kan ongelimiteerd tanken. Maxi mum snelheid: op hoofdwe gen 120 km, op B-wegen 100 km. Tsjechoslowakije: Geen res tricties. Maximum snel heid: op hoofdwegen 90 km, op B-wegen 80 km. Portugal: De benzinesta tions zijn zondag gesloteh Verder geen restricties. Zuid-Afrika: De benzinesta tions zijn gesloten elke dag van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens en van vrij dagavond 6 uur tot maan dagmorgen 6 uur. Verder geen restricties. Rusland:. Geen restricties. Zweden. In de week van 12 tot 19 januari is een proef genomen met benzinerant soenering. Daarna zullen aan toeristen formulieren bij de grens worden uitge reikt, waarop zij beperkt benzine kunnen krijgen. Duitsland: Geen restricties, geen rijverbod. Maximum snelheid op hoofdwegen 100 km. op B-wegen 100 km. Zwitserland: Toeristen krij gen per tankbeurt 20 1 ben zine. Van buitenlanders wordt verwacht, dat zij bij het overschrijden van de grens hun tank voor 2/3 ge vuld hebben, tenzij ze kun nen aantonen dat 70 hun vakantie in Zwitserland door brengen. Dit in ver band met de prijs van de benzine, die in Zwitserland het goedkoopste in geheel Europa is: normaal 73 rap pen super 77 en diesel 75. De Zwitserse franc heeft een waarde van 89 cent. Maximum snelheid op hoofdwegen 100 km, op b- wegen 80 km.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13