MEMISA SLAAT ALARM Nieuw Amsterdam op weg naar sloper JZoeken naar miniscule Teff-zaadjes, die in koeken worden verwerkt." De rapporten van de medische teams Ethiopië liegen er niet om: de toe stand in het zwaarst door de droogte getroffen land in Afrika blijft ramp zalig. In de provincie Tigre is van in- :ernationale hulp weinig te merken. De patiënten in de hospitaaltjes en le opvangcentra lijden aan tubercu-. lose, tyfus, malaria en dysenterie. Voeding, scholing van de kinderen, ïerbouw van de huizen, welzijnszorg, tleding - het zijn luxe zaken in dit and, zelfs in de provinciehoofdstad Hekele. In bet achterland is de toe- tand hopeloos. laatste rapporten aan* Memisa, laterend van rond de jaarwisseling, bijvoorbeeld de toestand weer Debub, eens een stadje in een land in melk en honing, maar sinds de roogte een centrum van dood door onger en ziekten. Meer dan duizend, nensen stierven er vorig jaar, maar lok 15.000 runderen, d.w.z. 98 procent de runderstapel. Er was vorig geen oogst. Er zijn nog twee waterputten in gebruik, maar geiten esmetten met hun uitwerpselen het water. En de mensen koken het niet oor ze het drinken. loeilijk bereikbaar i ander stadje: Marsk. Van de D inwoners is 85 pet door de hon- geteisterd, een onbekend percen- age overleden. Van de 56.000 runde van vorig jaar is de helft ovetfe- zijh er 16.000 verkocht Het ge- jndheidscentrum heeft uitstekende anitaire voorzieningen,, maar de oeveelheid medicijnen en de sterili- het materiaal zijn onvol- oeride. In het opvangcentrum stierf 0 procent van de mensen; dagelijks lordt er om voedsel gesmeekt, maar- zijn momenteel geen uitdelingen. Het zijn maar enkele flitsen uit een provincie die ongeveer 2,5 maal zo groot is als Nederland, met een in wonertal van 2,5 miljoen. Tigre is nog zwaarder getroffen dan de iets zuidelijker gelegen provincie Wollo vanwaar vorig jaar de ergste alarm- .kreten kwamen. Daar ook bleven de hulporganisaties, langs de enige weg van Addis Abeba naar het noorden, hun actie concentreren.Tigre was moeilijker bereikbaar - de weg is niet over zijn hele lengte verhard en het berglandschap maakt de reis niet eenvoudig. In grote delen van Tigre is al langer dan zeven jaar geen regen gevallen. De natuur biedt geen hoop meer, het enige dat de bevolking rest is huis en huisraad en vee verkopen en dan vluchten. En de weg,'hoe slecht soms ook, is het enige doel. Langs de weg liggen de opvangcentra, vanwaar mis schien hulp kan worden geboden. Op het ogenblik zijn er 4 shelters in Tigre - houten gebouwtjes met een zinkplaten dak die dienen voor de op vang van de duizenden zieken en verhongerden. Velen wachten er op de dood. Anderen, voor wie dit einde geen verlossing brengt, zijn zonder enig bezit, zonder huis, zonder vee. Veel mannen hebben hun gezin ver laten om in de steden werk te gaan zoeken, het aan hun vrouwen en kin deren overlatend te zien het vege lijf te redden. Voor veel van hen was de tocht van drie dagen naar de weg te lang. Voor degenen die een opvang centrum weten te bereiken bestaat het gevaar dat ze aan ziekte overlij den. De vier ziekenhuisjes van de provincie tellen in totaal nauwelijks 250 bedden. Er zijn nauwelijks artsen en verpleegsters. De heer Z. Brijl, beroepsmilitiar, maar uitsluitend aan Memisa, en daar belast met de coördinatie van de me-1 Een shelter-, Dam boe en golfplaten - toevluchtsoord voor zieken dische hulp aan de ontwikkelingslan den, heeft in Tigre de meest dringen de behoeften op een rijtje gezet. „Di rectie hulp bestaat behalve uit voed selhulp en het zenden van medica menten ook uit het beter laten benut ten van de bestaande voorzieningen: een arts wordt veel meer waard met een eigen microscoop, medicijnen moeten tegen massaal bederf worden beschermd door het beschikbaar ko men van een vrieskast Dat voor komt een situatie die ik er aantrof, dat een enorme partij antibiotica, in dank aanvaard, onbruikbaar lag te worden in de schroeiende hitte". Op langere termijn denkt de heer Brijl bijvoorbeeld aan een simpele oplei ding van analisten, die gespeciali seerd zijn in het onderzoek naar een veel voorkomende ziekte, bijvoor beeld malaria. Dan kan een groot aantal patiënten worden geholpen zonder dat er een arts aan te pas hoeft te komen. Hoe ernstig de toestand in het noor den is blijkt wel uit de vlucht van de •Danakil-nomaden, een stam die on der de meest primitieve omstandig heden gewend is te leven, maar die zich nu, in nood, onder andere stam-, men waagt. Vaak is zo'n vlucht al leen onder politiebegeleiding te over leven. Memisa heeft thans een medisch' team naar Ethiopië gestuurd, waar bij vier artsen zijn ingedeeld. Hun voornaamste taak zal zijn met mo- Vrouwen en kinderen zijn vaak door de mannen verlaten, die op zoek zijn gegaan naar werk. biele teams de afgelegen gebieden van medische hulp te voorzien. Ook wil Memisa de klinieken van betere' uitrusting voorzien, zorgen voor bete re transportmiddelen als landrovers, en door meer opvangcentra de medi sche hulp bij de mensen brengen in- plaats van omgekeerd. (Het ram pennummer van Memisa 'staat voor Ethiopië open: giro 188000). Weeskinderen Een probleem apart is dat van de weeskinderen, kinderen die een of beide ouders hebben verloren, of zijn. verlaten of verstoten wegens licha melijke gebreken. In Kobbo staat een 'weeshuis', bestaande uit twee kamertjes, waari 213 wezen zijn on dergebracht. 131 jongens en 82 meis jes, in leeftijd variërend van 1 tot 15 jaar, verblijven er. Veel van deze kinderen zijn ernstig ondervoed, heb ben vrijwel geen kleding en lijden aan allerlei ziekten. Dagelijks ster ven er, want de nachten zijn koud in het hoogland en de gebouwtjes bieden nauwelijks beschutting. Kin deren die na een zwerftocht door de woestijn aankloppen, kunnen vaak niet worden opgenomen. Vorig jaar, toen de situatie aan het licht kwam, is de regering van Ethiopië beschuldigd van laksheid. De heer Brijl heeft verschillende overwegingen om het land in be scherming te nemen. Honger is in Ethiopië op zich geen noodtoestand, evenmin als bij ons een overstro ming. Men reageert dan ook trager bij een echte ramp. Een droogte van enkele jaren is vrij normaal, de ex plosie komt veel later. Daarbij komt dat Ethiopië' altijd zichzelf heeft ge holpen. Tweemaal eerder in de ge schiedenis heeft het land te maken gehad met vreemdelingen - in beide gevallen waren het vijanden. Hulp vragen ligt dus niet voor de hand. En tenslotte: Ethiopië is zoveel als het Tibet van Afrika, een uitzonder lijk bergland, dat weinig mogelijkhe den biedt voor snelle hulpverlening.' Als er eenmaal toch hulp gevraagd wordt, is die wel meer dan noodzake lijk. Paul Toby Ras Menghesa (met hoed), gouverneur-generaal van Tigre, houdt zich actief met de hulpverlening bezig. Rotterdam - „The grand old lady of the Ocean", het vermaarde passagiersschip Nieuw Amsterdam van de Holland Ameri ka Lijn, heeft de rouwvlag in top. Na een glanzende carriere van bijna 36 jaar is het luxueuze zeekasteel onder commando van kapitein R. ten Kate momenteel - zonder vrolijk gestemde passagiers - be zig aan zijn laatste vaart, op wegnaar een sloper in het Verre Oosten. Wie dit juweel van Nederlandse schecpsbouwkun- de zal ontmantelen is niet bekend ge maakt; ook niet waar het precies zal worden gesloopt: ergens in het Verre Oosten, tienduizenden zeemijlen van de plaats waar op 3 januari 1936 de kiel werd gelegd „van het grootste en meest luxueuze passagiersschip dat ooit in Ne derland gebouwd was": Rotterdam. .Over de Nieuw Amsterdam zouden tien duizenden verhalen te vertellen zijn: de persoonlijke ervaringen van de evenzove- le gasten uit alle delen van de wereld, op gedaan - badend in luxe - tijdens de vele transatlantische vaarten, later tij dens de cruises. Persoonlijke ervaringen ook van de ruim 400.000 geallieerden, die het schip - ontdaan van alle weelde en getooid met het grauw grijs oorlogskleed - in de jaren 1940-45 bevolkten, op weg naar de fronten. Aan de zeer gevarieerde verhalenbundel komt nu een einde. De Nieuw Amsterdam, die nu ter uitvaart gaat, is het tweede schip van de H.A.L. met deze naam. Het eerste deed dienst van 1906 tot 1931. De opdracht tot de bouw in 1935, werd in die jaren be schouwd als een daad van nationale bete kenis. Het waren de crisisjaren; werk loosheid, onderbezettingonderportefeuilles bij het bedrijfsleven. De lening die de re gering toen verschafte voor de bouw van het luxueuze schip was dan ook bedoeld als extra injectie voor de werkgelegen heid. Vele industrieën werden bij het pro ject betrokken. De totale bouwkosten be droegen ruim 14 miljoen gulden. (Een nieuw schip van hetzelfde formaat zou nu 200 miljoen kosten). Op 23 april 1938 had de officiële proef vaart piaats, enkele weken later vertrok de Nieuw Amsterdam - in die dagen wel eens „het gigantische afgodsbeeld" ge noemd - voor haar maidentrip naar New York. De overtocht van 5 dagen, 23 uur en 45 minuten was in die tijd zeer snel. Het schip was nauwelijks twee jaar oud - in die periode had het 17 transatlanti sche heen- en terugreizen en een aantal cruises gemaakt - toen de tweede we reldoorlog uitbrak. Het toenmalige H.A.L.-vlaggeschip bevond zich op de 10e mei 1940 tijdens een cruisereis naar de Westindische wateren ter hoogte van Ve nezuela, met aan boord 600 Amerikaanse toeristen. Het keerde onmiddellijk terug naar New York. Daar werd het luxe pas sagiersschip gevorderd door het Britse ministerie van scheepvaart, waarna het werd ingericht voor het vervoer van mili tairen. Het werd bovendien uitgerust met 36 kanonnen. In de loop van de oorlogsjaren vervoerde de Nieuw Amsterdam ongeveer 400.000 militairen en legde een afstand af die ge lijk is aan 21 maal de omtrek van de aar de. Slechts eenmaal was het schip in ge vaar, op eerste Kerstdag 1944, toen het in de buurt van Halifax werd gevolgd door bijna vijf miljoen mensen waren naar de rivier geltomen om de aankomst van het eerste luxueuze passagiersschip na afloop van de tweede wereldoorlog mee te ma ken." u De Nieuw Amsterdam ging daama nog meerdere malen in dok om te worden aangepast aan. de eisen van het reizend publiek. In november 1970 viel een voor de H.A.L. dramatisch besluit: de transat lantische dienst zou in de loop van 1971 worden gestaakt. De nadruk werd daarna gelegd op de cruises. De Nieuw Amster dam werd gestationeerd in Port Evergla des in Florida. Van hieruit maakte het cruisen naar de Westindische eilanden en Zuid-Amerika. Daaraan komt nu een einde. Het onder houd van de Nieuw Amsterdam werd de H.A.L. te duur. Diverse mensen hebben nog pogingen gedaan het schip voor de ondergang te behoeden. Ook het gemeen tebestuur van Rotterdam overwoog het schip als hotel en congrescentrum te ge bruiken. Een accountantsonderzoek wees echter uit, dat de exploitatie in het gun stigste geval nog een verlies van een mil joen per jaar zou opleveren. Rotterdam, zag ervan af. In de gemeenteraad gingen ook stemmen op het schip als eroscen- trum in te richten. Weinig bijval. Later kwam er nog een buitenlandse koper op dagen, maar op het moment dat de olie crisis uitbrak, zag ook hij weinig perspec tief meer. De H.A.L. hakte toen de knoop door naar de sloper. Een doodvonnis na een glorieuze en roemruchte staat van dienst van bijna 36 jaar. De werkgelegenheid voor de opvarenden (180 Europeanen en 320 Indonesiërs) is voor het grootste gedeelte opgevangen door tewerkstelling op de dne nieuwe cruiseschepen van de H.A.L. die in de loop van vorig jaar in de vaart kwamen: Volendam, Veendam en Prinsendam. Mogelijk komt er ook nog eens een Nieuw Amsterdam-derde-visie bij. De scheeps naam is te vermaard. Nummer twee is met een rompbemanning van 80 man on der leiding van kapitein Ten Kate op weg naar zijn laatste bestemming: de uitvaart. HAN HEEZIUS Na de oorlog meerde de Nieuw Amsterdam op 10 april 1946 voor het eerst weer af aan de Rotterdamse Wilhelminakade. een vijandelijke onderzeeboot. Escorteren de torpedoboten lieten dieptebommen val len: de wrakstukken van de U-boot die daarna boven kwamen drijven wezen erop dat het gevaar was geweken. Op 10 april 1946 meerde de Nieuw Am sterdam voor het eerst weer af aan de Wilhelminakade in Rotterdam, precies ne gen jaar na de tewaterlating. Drommen mensen stonden aan de oevers van de Nieuwe Waterweg om de thuiskomst van „hun" schip mee te vieren. Achttien maanden lang duurde de meta morfose, om het schip weer geschikt te maken voor zijn vredestaak en toen het op 5 november 1947, verjongd en ver fraaid weer in New York verscheen, wachtte het daar een groots welkom. Vol gens de H.A.L.-geschiedschrijvers „op een wijze zoals waarschijnlijk geen ander buitenlands schip ooit had meegemaakt:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11