NIET ALLE BEDRIJVEN ZIJN VERPLICHT TOT MINIMUM JEUGDLOON s Ex-veroordeelde slachtoffer van succes roman NEDERLANDER EET MEER BUITENSHUIS Onderzoek toenemend ziekteverzuim vrouwen 4 Toezegging minister Boersma Autobrandstof uit tropische boom Nederland betrokken ij verbeter ins Hawk Goud op straat 1985 DONDERDAG 17 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent ^PARIJS Een 54-jarige voormalige terdoodveroordeelde uit de stad Nantes die na zijn gratie als gevolg van hard werken een vooraanstaande positie als industrieel verwor ven had is het slachtoffer geworden van zowel de mode om zijn memoires te schrijven (vooral als men in de ge vangenis gezeten heeft) als van de sensatiezucht van een krant. S op sensatie beluste krant slaag de erin de ware identiteit van de auteur van de bestseller te achterhalen en toen Emile Guyot zaterdagmorgen een wan deling door de stad maakte zag hij in een krantenkiosk op de voorpagina van een blad zijn foto met het grote onderschrift: ,,deze galeiboef is een indu strieel uit Nantes". De emotie was te sterk. Guyot kreeg een hartaanval, kon nog tot thuis strompelen en stierf enkele ogenblikken later. ELSEVIER signaleert willekeur aan het loonfront en wijde ma zen In de machtigingswet. „We kennen tientallen gevallen uit verschillende beroepshoeken en bedrijven waar de werkgevers per 1 januari hun werknemers forse loonsverhogingen hebben gegeven, tot soms een tienvoud of meer van 30 gulden. Over de prijzen schrijft het blad dat er bij de consumentenbond al 1600 prijsverhogingen zijn ge meld tegen precies een verla ging. Het omslag artikel gaat over Engeland in de ellende. „Nog even en John Buil moet aankloppen bij de Europese bij standswet. Nog slechts drie da gen per week werkend, met werkloosheidscijfers die in de miljoenen lopen en met een ver wacht miljarden deficit van de betalingsbalans, geraakt het eens zo trotse Albion met snel treinvaart aan de bedelstaf". DE HAAGSE POST constateert dat de tweede feministische golf is uiteengespat. Een voormalige dolle-mina: „We zijn er nooit, Imile Guyot had als gevolg van enkele jeugdvergrijpen een aan tal jaren in een opvoedingsge sticht doorgebracht en werd daarna als gevolg vn een nieu we misdaad op 28-jarige leeftijd ter dood veroordeeld wegens roofmoord. Enkele uren voor hij onthoofd zou worden werd hem door de toen malige president van de repu bliek gratie verleend. Zijn straf werd in levenslange gevangenis omgezet maar als gevolg van voorbeeldig gedrag werd hij na twintig jaar op vrije voeten ge steld en tenslotte zelfs gerehabi liteerd. Tijdens zijn gevangenisstraf had hij het meubelmakersvak ge leerd en eveneens boekhouding. Tenslotte werd 'hij hoofdboek houder van de gevangenis. Na zijn bevrijding stichtte Guyot I zijn eigen bedrijfje, maar ging j spoedig failliet als gevolg van het feit dat hij bij het aangaan j van een lening geen melding er- van had gemaakt dat hij een i strafregister bezat. Daarna werd Guyot boekhouder tot zijn werkgever er achter kwam dat J hij een voormalige ter dood ver oordeelde was en hem ontsloeg. Guyot kreeg zijn derde kans: i hij werd het slachtoffer van een 1 auto-ongeluk en als gevolg daar van werd hem een schadever goeding toegekend. Met het geld daarvan kocht hij een zaak voor zijn vrouw en begon zelf speel goed te fabriceren. De zaken floreerden en hij was in goeden doen tot hij op zeker dag bezoek van twee individuen kreeg die hem vroeg of hij met een sten- gun wist om te gaan. Maar in tegenstelling tot zijn vrees dat zijn antecedenten ach terhaald waren en dat men hem een „kraaik" voorstelde, bleken de beidï individuen vertegen woordigers te zijn van een grote onderneming die geldtranspor ten verzorgde en hem voorstel den deelgenoot van de zaak te worden. Hij ging op het voorstel kreeg een banklening, breid de het bedrijf uit, ginë voort met zijn andere industriële actl- j viteiten en werd een algemeen geacht en zeer welgesteld indu- j strieel die in de stad Nantes al leen maar vrienden had. p zekere dag bezweek Guyot voor de verleiding om de mode I van oudgedetineerden te volgen die hun memoires te bock stel len. Hij schreef zijn biografie onder een pseudoniem uiter- 1 aard. Het boek werd grif ver kocht en achter zijn pseudoniem verscholen genoot hij van een soort indirecte beroemdheid, lij hechtte evenwel boven alles aan zijn anonimiteit omdat hij j overtuigd was dat men hem de algemene geachte indu strieel nimmer zou vergeven een voormalig misdadiger te zijn. Maar het succes van zijn boeit werd hen. noodlottig. Een I Luidkeels betogende werkende jongeren bi; het woonhuis -O nSS HO we moeten een cultuur verande ren! Dat bereik je niet in vijftig en niet in honderd jaar. Dat is een eindeloos proces en die adem moet je dan in godsnaam maar opbrengen, met de moed der wanhoop". Klapstuk in het blad is een gesprek met minis ter Max van der Stoel. „Men heeft mij in de hoek van de pre diker, de gttuiger willen druk ken. Ik heb eerder de indruk dat men bewust geprobeerd heeft via het buitenlands beleid het kabinet aan te vallen. En dat uitgerekend van een zijde die tot voor kort geneigd was mij te attaqueren omdat ik niet voor 100 procent kritiekloos ach ter Israël stond." En: „Telkens krijg ik dat te horen: hij is te eerlijk voor zijn vak. Ik heb bij een andere gelegenheid wel eens gezegd: ik geloof niet in de effectiviteit van de leugen in de buitenlandse politiek". Vt;iJ NtiCEKLflMO Njgfej Volgens VRIJ NEDERLAND vindt de KLM zelfs baarden te links. „Als trouwens echt het dragen van een baard een gebruik van het zuurstofmasker in nood zou verhinderen, mag de KLM dat ook wel eens aan haar passagiers laten weten, die zouden er na de jongste maatre- gel immers wel eens vanuit kunnen gaan dat vliegen bij de KLM eigenlijk maar een onvei lige bedoening is". Voorts een pleidooi voor alcohol, gestookt uit een tropische boom, als bruikbare autobrandstof. ,.De grote charme van de plan ligt in het milieuvriendelijke karak ter ervan. Er wordt ingehaakt op een natuurlijke kringloop: de opgehoopte energiè is afkomstig van de zonnestraling; de op bouw van het gewas gebruikt daarnaast het zelfde koolzuur gas dat bij de verbranding van ethanol weer (samen met wa ter) vrijkomt. De teelt van AI- bizzia is bovendien vrij arbeids intensief, wat voor werkgele genheid zorgt". DE GROENE AMSTERDAMMER heeft een interview met minis ter Pronk (geschokt en geprik keld door kritiek) over wat er veranderd is op het ministerie van Ontwikkelingshulp en wat niet. „Er gaat meer naar de meest arme landen toe. Dat be tekent dat we meer hulp gaan geven aan India, Pakistan en Bangladesj. We gaan steun gc- 'ven aan landen die echt finan ciële en technische hulp nodig hebben. Dat betekent minder voor Latijns-Amerika, meer hulp aan Aziatische en Arikaan- se landen. „Voorts kritiek op minister Irene Vorrink. „Is zij zelf aan de drugs? Haar on langs gepubliceerde drugnota riekt naar bleekheid en versuf fing. Twee velletjes papier vol tegenstrijdige kreten en zonder visie. Meer dan een angstig wij ken voor de internationale ge meenschap van drugbestrijders, onder druk gezet door het in omvang toenemende staatshoofd Pompidou, kan de socialistische nota niet worden genoemd. De kittigheid waarmee Irene Vor rink aan de start van haar ambtsperiode plannen tot legali sering van de hasj presenteer de, heeft plaats gemaakt voor een gebroken buiging. Een bui ging naar onze Europese part- DE NIEUWE LINIE Ook DE NIEUWE LINIE ziet En- geland onder premier Heath aan de rand van het bankroet staan. De minister-president en zijn partij trachten iedereen wijs te maken dat niet zij, maar uitsluitend de mijnwer kers de chaos in het land ver oorzaken. Onderstaande reporta ge toont aan dat een dergelijke redenering niet opgaat. Over de energie-crisis wordt geconsta teerd: „Meer dan één waarne mer van de internationale olie handel heeft de indruk dat de grote handlangers van de arabi- sche regeringen die momenteel het rijke Westen onder druk zet ten, niemand anders zijn dan de vijf grootste Amerikaanse olie concerns. Ongeveer alle geruch ten over een op korte termijn te verwachten energietekort zijn afkomstig uit de koker van deze vijf concerns die in de afgelo pen tien jaar een groot deel van hun enorme winsten hebben be legd in kolen en kerenergie". nister Boersma )ntvoering en moord op zoon PTEROI De "vader van de tienjarige Braziliaanse school jongen Carlos Ramirez da Cos ter heeft 5 maanden geleden de ontvoering van zijn zoon geor ganiseerd en vervolgens op dracht gegeven hem te ver- 'tnoorden. Hij zou dat hebben gedaan omdat hij financiële De horeca neemt met problemen had. leze toedracht werd bekend na- j dat de politie van Niteroi een mand had aangehouden die be kende betrokken te zijn geweest j bij de zaak. De vader en diens vriendin zijn ook gearresteerd. AMSTERDAM De totale uitgaven voor eten en drinken buitenshuis in ons land beliepen volgens het Amsterdamse marktonderzoek-bu reau Ecaplon in 1973 rond de 3,2 milmjard. Deze markt zal bij een gelijkblijvende groei in 1980 een omvang hebben bereikt van ca J 5.5 miljard, zo verwacht Ecoplan. i omzet derde van de markt, van 2.13 miljard (inclusief Volgens Ecoplan is het volu- dranken, exclusief logies) bijna meaandeel van de institutionele tweederde van deze markt voor sector veel groter dan het aan zijn rekening. De institutionele deel van de geldomzetten we- sector (bedrijven, instellingen, gens een totale andere prijszet* ed.) is met een omzet van rond ting. Volgens Ecoplan is er ook 1.06 miljard goed voor een in ons land sprake van een om mekeer t.a.v. het eten buitens huis. Er werden nl. in 1973 in instellingswezen en horeca teza men in ons land bijna 339 mil joen maaltijden geserveerd te gen ruim 260 miljoen in 1970. Ecoplan raamt dat het aantal maaltijden dat in beide sectoren tezamen in 1980 zal worden ge serveerd, rond de 625 miljoen zal liggen. De bedrijfskantines en -restaurants in de institutio nele sector zullen de sterkste groei te zien geven, en in de ho reca de zgn. fast-food restau rants. DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Za ken zal een aantal bedrij ven dit jaar ontheffen van de verplichting het mini mum jeugdloon uit te ke ren. Deze bedrijven mogen hun jeugdige werknemers minder betalen. De minis ter deelde dit gistermiddag mee aan enkele tientallen werkende jongeren, die voor het ministerie van So ciale Zaken op demonstra tieve wijze uiting gaven aan hun verontwaardiging over de op handen zijnde ontheffingen. Overigens staat nog niet vast wel ke en hoeveel bedrijven voor een entheffing in aanmerking komen. De organisat'es van werkende jongeren vrezen, dat deze zullen worden verleend aan klein- en groot winkelbe drijven, waar de pos tie van de jonge werknemers toch al slecht is. Genoemd werden de Bijen-1 korf. V. en D. en Albert Heijn. I Woordvoerders van de betogende jongeren kondigden aan, dat harde acties zullen worden ge- voerd tegen bedrijven die ont-1 heffing krijgen. Minister Boers- j ma zei, dat hij ontheffingen zal verlenen aan bedrijven, waar doorvoering van het op 1 janua ri van dit jaar van kracht ge worden m'nimum jeugdloon de werkgelegenheid jn gevaar brengt. „We streven ernaar het J aantal ontheffingen zo klein mo- gel ijk te houden, maar een aan- j tal bedrijven zal hier toch voor in aanmerking komen", aldus de bewindsman. De organisaties van werkgevers j en werknemers zullen op zeer korte termijn hun advies over het verlenen van ontheffingen aan de minister uitbrengen. Boersma verwacht, dat dit ad vies verdeeld zal zijn, maar hij twijfelt er niet aan, dat in sommige gevallen ook de werk nemersorganisaties voor het verlenen van een ontheffing zul len zijn. Woordvoerders van de werkende jeugd wezen de minister er ook op, dat er ondernemers zijn die niet schromen om hun jonge ren-personeel dat tol voor kort meer verdiende dan het mini mum jeugdloon, nu het wettel jk verplichte minimum uit te ke- Minister Boersma in gesprek met afgevaardigden van werkende jon geren. Dezen vestigden er vooral de aandacht op dat positie van de werkende jongeren in de klein- en grootwinkelbedrijven slecht en dat veel ondernemers, die aanvankelijk meer betaalden, de wet als ruggesteun minder betalen. t met DEN HAAG (ANP) Nederland en vijf andere NAVO-landen hebben overeenstemming bereikt over een programma ter verbetering van de „hawk" geleide wapen-eenheden waarmee onder meer de Ko ninklijke luchtmacht is uitgerust. Dit heeft de luchtmachtvoorlich tingsdienst gisteren meegedeeld. Daartoe werd samen met West- Duitsland en Denemarken in het verband van een „Noordgroep" een voorlopig contract getekend met de Amerikaanse firma Raytheon' die dit geleide wa pensysteem voor de luchtverde diging heeft ontwikkeld. Ook een „zuidgroep", met als deel nemende landen Frankrijk, Ita lië en Griekenland heeft dit con tract getekend. Het „hawk im provement programm" behelst een verbetering van het geleide wapen en de daarbij behorende radar- en andere apparatuur. Wat ons land betreft, zal de uit voering van het programma vooral werk opleveren voor Fokker en de daarmee verbon den bedrijven, evenals voor de Hollandse Signaal Apparatenfa- briek in Hengelo (O) en de on dernemingen die daarmee ver bonden zijn. Fokker zal voor on geveer zeventig miljoen gulden en H.S.A. voor circa vijfenveer tig miljoen aan werkzaamheden krijgen. SYDNEY (UPI) In het stadje Tibooburra op 1.200 km ten noordwesten van Sydney ligt het goud op straat. Als gevolg van he vige regenval spoelde er veel grond weg. Toen de bui voorbij was lagen er goudkorrels op straat. De bewoners zijn goudzoe kers geworden. Kamer naar Nieuwer sluis DF.N HAAG De commissies uit de Tweede Kamer voor defen sie, voor de herziening van het straf- en tuchtrecht en voor de wet gewetensbezwaarden zullen volgende maand een bezoek brengen aan het depót voor dis cipline te Nieuwersluis. Aanlei ding tot dit bezoek is de recente publikatie van een aantal mili taire artsen over het depot. Een definitieve datum voor het be zoek is nog niet vastgesteld. Schoon water in Z.-Holland in Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland willen In het Jaar 1985 alle oppervlakte wateren In de provincie weer schoon hebben. In een ontwerp-saneringsplan, dat waarschijnlijk al halverwege dit jaar van kracht wordt, stelt het provinciebestuur de produktie- beperking van afvalwater als enrste vereiste. Daarnaast moe ten bedrijven meer gaan Inves teren in het zuiveren vun hun afval. Produktie van afvalwater, waar aan niet te ontkomen valt, wil len g.s. binnen twaalf jaar in rioleringssystemen verzamelen en verwerken in rioolzuiverings installaties. Ongezuiverde lozing wordt aan banden gelegd. Op deze wijze hopen g.s. weer te komen tot biologisch gezond op pervlaktewater. DEN HAAG Het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Geneeskunde gaat een onderzoek instellen naar de sterk stijgende en de hoge zlektemeldings- frequentie van vrouwen; naar de gezondheidszorg en het langdurig ziek zijn en naar het personeels beheer en de duur van de ziekte. Dit gebeurt onder auspiciën van de Sociale Verzekeringsraad, zoals tie voorzitter ervan rnr. W.J.E. van den Bos van daag bekendmaakte. De Raad wil hiermee een nog beter beeld krijgen van de omvang van het ziekte verzuim, dat al eerder door andere deskundigen teer hoog genoemd is. De Sociale VerzeK» nngsraad gaat op korte termijn verder een studie maken van het. zoals de voorzit ter noemt, „oneigenlijk gebruik van de sociale ver- ;Xekeringen". Een reeds daartoe ingestelde commis sie zal in dit verband vooral aandacht besteden in hoeverre een oneigenlijk gebruik van de sociale Wetten gemaakt kan worden en wat de mogelijkhe den zijn om dit oneigenlijk gebruik tegen te gaan Want, aldus mr. Bos vanmiddag in zijn nieuwjaars rede, „het typische van oneigenlijk gebruik is ove rigens, dat juist de „marge" dikwijls de ruimte be vat, die leidt tot een gebruik waarvoor de wetten, naar objectieve maatstaven gemeten, niet gegeven zijn." Hij verwacht dan ook dat de commissie te zijner tijd aanbevelingen zal doen, die tot wetswij ziging kunnen leiden zonder de grondslagen van de bestaande socisle wetten aan de tasten. Een ander probleem is volgens de voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad de situatie, waarin koppelbazen voor hun werknemers noch in Neder land noch 'dn het buitenland, waar deze werkne mers werken, soc'ale premies betalen. De Raad wil met andere orga-'.en komen tot initiatieven om dit kwaad te bestrijden, want de gevolgen van deze houding van de koppelbazen brengt de werknemers dikwijls in grote moeilijkheden Ontvoering Paul Getty Drie mannen gearresteerd ROME (AP De Italiaanse po litic heeft drie mannen gear resteerd die ervan worden be schuldigd de 17-Jarlge Paul Get ty te hebben ontvoerd. Een vilerde mm wordt nog door de autoriteiten gezocht. De arrestaties werden verricht na een uitgebreide klopjacht in het gebied tussen Rome en Calabrië in zuidelijk Italië. Volgens een bron zou de politie ook een ge deelte van de 2.7 miljoen dollar losgeld hebben teruggevonden. De politie zelf weigerde dit ech ter te bevestigen. Tijdens zijn gevangenschap werd Getty's oor afgesneden en opge- Eén van de drie arrestanten in de ontvoeringszaak Paul Getty III, stuurd naar een krant in Rome, de 27-jarige Domenico Barbino, wordt door twee rechercheurs het dit als bewijs dat de kidnappers politiebureau in Rome binnengeleid. geen spelletje speelden. 621 e Staatsloterij eerste trekking Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 99 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 17 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: t 003 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 570* f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 839 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 514 f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0127 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 000484 f 2.000 Is gevallen op het nummer: 047551 f 2.000 is gevallen op het nummer: 002481 f 2.000 is gevallen op hetnummer: 067278 f 21000 is gevallen op het nummer: 057918 De prijs ven f 5.000 is gevallen op het nummer: 017980* ƒ25.000 Is gevallen op het nummer: 020108 Een extra prijs van 50.000 Is gevallen In de serie D op het nummer: 069209 en een troostprijs van 1.000 op nummer: 069209 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie M op het nummer: 054461 en een troostprijs van 1 000 op nummer: 054461 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is meer dan een prijs gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9