DE BURGEMEESTER HEEFT NU LANG GENOEG GEWACHT Burgemeester Kremer van Bodegraven geïnstalleerd Geld voor verbouwing van Jacobswoude in Woubrugge wil maar niet komen Onder wij sa vond Lisse geslaagd Progressief Alphen zonder ■ti P.v.d.A. in verkiezingen rijn- en veenstreek Wat U moet weten lgj PAGINA 7 DONDERDAG 17 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT Hoe het allemaal ook zij, in af wachting van betere tijden, ver blijft de burgemeester met zijn vrouw en drie kinderen in een rijtjeshuis aan de Julianalaan. „Een prima huis, maar natuur lijk niet geschikt als burgemees terswoning. De mensen bekijken je toch automatisch met andere ogen en daardoor blijft er wei nig privacy over. Laat ik het liever zo zeggen, je hebt altijd meer dan gewone belangstel ling", aldus Woubrugges eerste burger. Het zal nog wel enige tijd duren, voordat in deze si tuatie verandering komt. De be slissing is nu In handen van de Raad van State. Volgens burge meester Brouwer is de kans fif- ty-fifty, dat Jacóbswoude toch zijn residentie wordt. Mocht de Raad van Staten de 125.000 gul den wat al te gortig vinden, dan kan gelijk begonnen worden met de bouw van een nieuw huis aan de Bateweg op de hoek bij de sportvelden. De tekeningen hiervoor liggen al klaar. De bouwprijs bedraag, inclusief de grondprijs, 268.000 gulden. In 1929 liet de toenmalige burge meester van Woubrugge, Bod- dens Hosang, aan de oever van de Woudwetering, het fraaie landhuis Jacobswoude bouwen. Een stijl- en sfeervol „optrek je", dat de naam meekreeg van het verdronken dorp Jacobswou de in de Vierambachtspolder. De architect was een zekere Jan Rebel, die vooral in het be gin van deze eeuw heel wat fraais op neerlands drassige bo dem heeft neergezet. Het gezin van de familie Boddens bestond uit drie personen en het huis is daaraan aangepast. Hoe weelde rig het er van buiten ook mag uitzien, het interieur is vooral wat betreft de kamerindeling verre van praktisch. Daar komt nog bij, dat de meeste vertrek ken bijzonder somber zijn, door het geringe glasoppervlak. Ja cobswoude is een juweeltje, waarvan de kantjes moeten worden bijgeslepen. Geen punt Burgemeester Brouwers voorgan ger, J. C. van Wageningen, heeft er eigenlijk nooit een punt van gemaakt, maar zijn situatie was ook eenvoudiger, omdat hij geen kinderen had. Het meest Jacobswoude: al twee jaar leeg opvallende is wel, dat de met een rieten dak getooide stulp over slechts drie slaapkamers beschikt als we de „meidenka mer" op de zolder tenminste niet meerekenen. En dat is ge lijk een van de problemen waar de burgemeester mee zit. Hij heeft 3 kinderen, Tim (12), Ma rieke (11) en Jan (9), die zeker als ze straks op de middelbare school zitten, ieder over een ei gen kamer moeten kunnen be schikken. Dat zou ook kunnen, als de restauratiegelden be schikbaar komen. Met dat geld zou de dakrand rechtgezet kun nen worden, waardoor er op zol der twee ruime, lichte slaapka mers ontstaan. De plam^n hier voor zijn door het Leiderdorpse architectenbureau Van Dam, Van der Sterre en Van Straten indertijd al keurig op papier ge zet en de stedebouwkundige heeft direct zijn fiat gegeven. Alleen het geld is er (nog) niet. Raad vóór Ais het aan de gemeenteraad van Woubrugge ligt, dan zou mor gen met de verbouwing van Ja cobswoude kunnen worden be gonnen. Toen in 1972 een voor stel voor restauratie in de raad aan de orde kwam, bleken ne gen leden vóór en twee tegen te zijn. Nadat echter de Provincie de zaak had tegengehouden, veranderde de stemmenverhou ding in zes tegen vijf, dus nog steeds een meerderheid vóór de Verbouwing. Volgens de burge meester waren drie raadsleden naar de andere kant omgesla gen, enkel en alleen met het oog op het „persoonlijke be lang" van de burgervader, om dat zij een lange papieren lij densweg zagen aankomen. Met die meerderheid van zes te gen Vijf werd toch de mogelijk heid van een beroep opengehou den. In april van het afgelopen jaar werd de Raad van State aangeschreven en in december (acht maanden later dus) is de pleitnota van de burgemeester daar op het groene tafelvilt te recht gekomen. De beslissing kan dus niet meer lang uitblij ven. „Ik heb vertrouwen in de objectieve uitspraak van de Raad van State. Er is toege zegd, dat een d.epgaand onder zoek zou worden ingesteld. Kijk, het is natuurlijk begrijpelijk dat men voorzichtig is geworden met het geven van goedkeurin gen voor de verbouwing van ambtswoningen, sinds vorig Jaar in Limburg zulke excessen op dit gebied aan het licht en op de voorpagina's van de lan delijke dagbladen zijn geko men", aldus burgemeester Brouwer de Koning. Aflopende kosten Een van de sterkste argumenten vóór de verbouwing van Jacobs woude vindt de burgemeester de aflopende kostencurve. Zo drukt de verbouwing het eerste jaar voor ruim 13.000 gulden op de gemeentebegroting, terwijl daar eer. „huur" van slechts 4.500 gulden tegenover staat. Maar net bedrag voor rente en aflos sing wordt elk jaar minder tot dat na tien jaar de baten de lasten gaan overtreffen. Vooral met deze berekeningen hoopt de burgemeester ,eel te bereiken bij de Raad van State. Een an der punt dat spreekt, is de goe de financiële positie van de ge meente, al .mag dat eigenlijk niet van invloed zijn op de be slissing. Het is duidelijk, dat burgemeester Brouwer graag naar Jacobswoude wil. Het an dere nieuw te bouwen huis spreekt hem ook wel aan, maar het zijn vooral door de lig ging toch „twee onvergelijk bare grootheden". Voorteken Het is de vraag hoeveel het huis bij een eventuele verkoop zal opbrengen. Kenners geloven dat Jacobswoude ongeveer 300.000 gulden waard is (in 1942 kocht de gemeente het voor 15.500 gul den). Of dat e- ook voor be taald zal worden, durft burge meester Brouwer de Koning te betwijfelen. Iemand, die het wil gaan bewonen, zal toch zeker „een kleine half miljoen pieter mannen" in de vestzak moeten hebben. „En dat is toch wel een heel bedrag in deze onzekere tijd", meent de burgervader. Als wc de statige kast aan do Woudwetering gaan bezoeken, blijkt een grote boom dwars over de oprijlaan te liggen. De reus blijkt voor de tweede maal te zijn omgewaaid en zal nu waarschijnlijk elders In het dorp worden neergezet Het Is misschien een voorteken. t. b. LEIDEN De oud-minister B. Roolvlnk spreekt op maan dag 21 januari in de Stadsge hoorzaal in Leiden, om 7.30 uur, over het onderwerp: „Actuele politieke proble- BOLLENSTREEK De Ver eniging „Theorie en Prak tijk" voor de Bollenstreek houdt op dinsdag 22 januari a.s. een studiedag in de aula van het Bloemboller.laborato- rium te Lisse. Deze dag be gint 's morgens om 9.30 uur en wordt beëindigd 's mid adgs om 5 uur. Een vier sprekers zullen het woord voeren. LEIDEN Oud-minister Rool- vink spreekt maandagavond om 8 uur in de Stadsgehoor zaal namens de Leidse Ka mercentrale van de Anti-re volutionaire partij (ARP). BODEGRAVEN Bodegraven heeft zijn nieuwe burgemeester. Gistermiddag werd de heer N. Kremer op het gemeentehuis of ficieel geïnstalleerd. Zoals be kend volgt de heer Kremer. burgemeester Croles op, die on langs met pensioen ging. In de burgerzaal waren "eel plaatse lijke kopstukken aanwezig ter begroeting. Loco-burgemeester H. van der Heyden verwelkomde behalve het burgemeesterspaar ook de heer Van Weelen, kabinetschef van de Commissaris van de Ko- ningin in deze provincie. Ge- [j meentesecretaris, de heer A. de Jong las vervolgens het Konink lijk Besluit voor, waarin de offi ciële burgemeestersbenoeming stond. Locc Van der Heyden dankte de heren Joneneel en De Jong voor net waarnemend werk sinds het vertrek van de heer Croles. Hierna hing hij de heer Kremer de ambtsketen De nieuwe burgemeester noemde Burgemeester N. Kremer zich links noch rechts en vertel de wat hij beslist wel en wat hij beslist niet zou doen. Hij ver klaarde zich wel bereid te luis teren en welzijn, welvaart, com municatie en coördinatie te be vorderen. Hij haalde uit een re den van Pericles de volgende wijsheid aan: „Invloed op staatszaken is geen voorrecht voor weinigen maar een recht van velen. We gaan het samen maken", aldus de nieuwbakken eerste burger. De nestor van de raad, de heer H. Overbeeke, voerde het woord hamens de raad. Hij vertelde een en onder over de gang van zaken in Bodegraven en wenste de heer Kremer alle succes toe. Secretaris De Jong sprak na mens het ambtenarenapparaat waarna o.a. de burgemeester Van Alphen nog het woord voer de. De beide recepties, gister middag en gisteravond, werd door een stroom bezoekers be zocht. Kees Deenik naar Nieuwkoop NIEUWKOOP - Onder auspiciün van de Bijbel Kiosk Vereniging zal op dinsdag 22 januari a.s. in de Gereformeerde Kerk aan de Achterweg te Nieuwkoop een zangavond worden georgani seerd met zang van en samen zang onder leiding van Kees Deenik. Voorts zullen de Nieuw- koopse koren Flos Campl, Con Amore, de jongerengroep van Con Amore en het jongerenkoor Nieuwkoop hieraan medewer king verlenen. De uitvoering begint om 8 uur. NIEUWKOOP In tegenstel ling tot ons bericht in de rkant van woensdag J.l. zal de gemeenteraadsvergade ring niet op vrijdag om 8 uur plaatsvinden maar zowel vanavond als morgenavond om half acht in de ual van de dr. Arlensschool te jnieuwkoop. Deze avonden wordt door de Nleuwkoopse Raad de begroting 1974 be handeld. In een speciaal schrijven heeft het gemeen tebestuur al haar inwonors uitgendigd deze belangrijkse vergadering mee te maken. ROELOFARENDSVEEN - Door het comité-bejaarden wordt ten behoeve van de jaarlijkse uitgaansdag vor de bejaarden een verloting georganiseerd. De beschikba re prijzen zijn o.a. een draagbare T.V., eendames- of herenrijwiel, alsmede di verse waardebonnen. De lo ten zullen huis aan huis te koop worden aangeboden. LAKEMADE De prijs van plastic vuilniszakken Is in de gemeente Alkemade ver hoogd. De nieuwe prijs is 3.02 per set. ALKEMADE De openstel- lingstijd van het gemeentese cretarie van Alkemade is ge wijzigd. Vanaf 28 januari kan men er van 9.00 tot 12.30 uur terecht. ALKEMADE Straatlan taarns, die in verband met de energievoorziening zijn uitgeschakeld, zullen worden voorzien van een rode strip. Vooral automobilisten, die hun wagen onder een bran dende lantaarnpaal plegen te zetten, worden hierop geat tendeerd. RIJPW% TERING - Morgen avond kunnen kaartliefheb- bers terecht in café „De Vergulde Vos in Rljpwete- rlng waar dan het prljsjas- sen plaatsvindt ten behoeve van de bejaardenkas. Aan vang 20 uur. AT.PHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak In het ge bouw van de Alphense wa ter- en lichtbedrijven isze- venhonderd gulden en voor tweehonderd gulden aan ben zinebonnen gestolen. Alle kasten bleken te zijn openge broken. ilSSE Ondanks de belangrijke trekpleister ,Ajax op de TV" was er woensdagavond een goede belangstelling voor de onderwijs-infor- malieavond welke georganiseerd werd door de Oudervereniging van de St. Jozefschool te Lisse. Voorzitter J. van Stijn mocht naast dé ouders ook de directeuren van diverse onderwijsinstellingen en de Consulent Jeugdzaken van het GAB Lisse hartelijk welkom heten, lij de toelichting welke gegeven werd kwam heel duidelijk tot uiting, dat met de meeste zorg gewerkt wordt om de leerling een zo volle dig mogelijke begeleiding bij het vervolgonderwijs te geven. Daar bij werd ook gesteld, dat de adviezen van de basisscholen van grote waarde zijn bij de keuze van het te volgen onderwijs. WOUBRUGGE ,,Ja kijk, ik had voordat ik hier naar toe kwam in 1972 al zoveel over dat huis gehoord, dat we echt opgetogen waren. Volgens iedereen was het een prachtig huis. En toen we tijdens het kennismakingsbezoek de op rijlaan ingingen, viel het ons zeker niet tegen. De ontgoo cheling kwam pas toen we het huis van binnen bekeken. Er moest zoveel aan gebeuren, dat de moed ons een beet je in de schoenen zonk. We hadden onze eigen woning in de Hoeksche Waard net verkocht.Burgemeester Brouwer de Koning kijkt wat somber voor zich uit als hij deze woorden spreekt. Al bijna twee jaar nu tobt hij met huisvestingsproblemen. De aloude, traditionele ambtswo ning Jacobswoude aan de Boddens Hosangweg, is wat het interieur betreft in zo'n slechte staat, dat zeker één en een kwart ton nodig is voor restauratie. En dat vinden G.S. veel geld voor de verbouwing van een burgemees tershuis. Zij zien meer in verkoop van Jacobswoude, waarna elders in het dorp voor dat geld een nieuw huis voor de burgervader kan worden neergezet. ena ALPHEN AAN DEN RIJN „Progressief Alphen" is de naam van de nieuwe politieke groepering in Alphen die meedoet aan de in mei te houden gemeenteraadsverkiezingen. De nieuwe groepering, be staande uit leden van D'66, PPR en PSP, heeft zich woensdagavond met een persconferentie gepresenteerd en een kernprogramma ge publiceerd. Blijkens een verklaring wil de nieuwe groep een open club zijn. Daarom is het uitdrukkelijk de bedoeling, dat leder die het eens is met het programma van Progressief Alphen plaats krijgt op de kandidatenlijst, aldus de verklaring. "kei de afgelopen tijd zijn enkele didatenlijst. In die vergadering j j- zullen verschillende werkgroe pen worden gevormd, die zich onder meer bezig zullen houden met de samenstelling van een definitief programma en de op stelling van de lijst. In principe zullen de drie partijen de eerste plaatsen op die lijst claimen, al dus Van Steenis in een toelich ting. Volgens hem moet de groep ten minste drie zetels kunnen beha len. „Als we dat niet bereiken, moeten we constateren dat onze gedachten niet zijn aangesla gen". Op grond van de laatste kamerverkiezingen moet Pro- gressief Alphen die drie zeters. waarvan één bezet door wethou der J.C. Duin. bleek dt P^jmdere opvat: Dee man VM1 D,Mi Henk strijker, verklaarde dat de drie zullen besprekingen gevoerd tussen de PvdA. D'66, PPR en PSP. „Daarbij bleek helaas dat de PvdA niet voldoende waarbor- gen kon geven voor een ombui ging van het beleid"," zo zeggen de drie samenwerkende par tijen. Daarop besloten zij samen verder te werken voor een „echt em alternatief". Men meent zulk 'n alternatief te kunnen bieden aan mensen die vinden dat Alphen niet moet „groeien om de groei" maar dat leven in een mens waardige omgeving belangrijker is. PPR-lid Kees Waagmeester verklaarde desgevraagd dat 3 jih, fundamentele „breekpunten" 'n samenwerking met de PvdA in de weg hebben gestaan. tingen te koesteren omtrent de noodzakelijk geachte groei. De PvdA wilde niet uitspreken dat de geplande woon- en industrie wijk Kerk en Zanen van de baan moet zijn en dat het on langs aanvaarde structuurplan moet worden herzien. Evenmin kregen D'66. PPR en PSP de garantie dat de solidariteit van de wethouder ten opzichte van de fractie hoger gesteld moet worden dan die binnen het col- proberen met de PvdA vóór de verkiezingen tot afspraken te komen over een vorm van menwerking na de verkiezingen. „Daar hebben de kiezers recht op' Mogelijkheden van een sa menwerking kunnen zijn ge meenschappelijk fractieberaad zonder of met afzonderlijk be raad. Een- te formeren werk groep zal de mogelijkheden moeten gaan bestuderen, jjege. De PvdA hechtte aan de Enkele punte„ va!l het kenlpr0_ n r .or ",n rn,n °r gramma: alle raadscommissies paragraaf „welzijn" minder ge wicht toe dan „de Drie" en wat tenslotte ook een gewichtig breekpunt bleek, Was de om standigheid dat de PvdA niets voelde voor het uitkomen met één gemeenschappelijke lijst, aldus Waagmeester. Progressief Alphen heeft twaalf 1 mensen klaar staan, die op de groslijst willen voorkomen. Nummer 1 van D'66 is Henk Strijker, de eerste van de PPR is Kees Waagmeester en bij de PSP staat Hans van Steenis bo- veenaan de lijst. De laatste is thans lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Over een lijstaanvoerder hebben de drie zich nog niet uitgesproken. Men wil dit laten afhangen van de resultaten van een op 29 ja nuari in gebouw Nabij te hou den openbare vergadering. Op die bijeenkomst kunnen ook niet partij-gebondenen hun zegje doen en eventueel aanspraak maken op een plaats op de kan- moeten openbaar zijn, alsmede alle gemeenteraadsstukken en ambtelijke adviezen. In Alphen mag geen hoogbouw meer wor den gepleegd en het opknappen van huizen moet in de plaats komen van afbraak. De ge meente moet bevorderen dat ou ders mede het beleid van de school bepalen en mogelijkhe den krijgen mee te werken aan het onderwijs. Er moeten initia tieven worden genomen voor culturele uitingen, die de maat schappelijke bewustwording be vorderen. In de wijken moeten zweminstructiebaden komen en het stichten van gezondheids centra moet worden gestimu leerd. De tarieven van gas, wa teer en elektriciteit moeten ge richt zijn op afremming plaats van stimulering v grootverbruik. Lever .ng a winstbeogende instellingen mag nooit beneden de kostprijs ge beuren.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7