HET KASTEEL SLIEP VREDIG IN 'Toekomst kasteel staat mij helder voor de geest' Ontvangst van Zuidafrikaanse ambassade was laatste wapenfeit Bouw in vorige eeuw te dankenj van wethouder' aan Wassenaar r 3 ül i Mr, C, T, F, Thurkow: LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JANUARI WASSENAAR Het kasteel sliep vredig in. Zonder feest- vertoon stierf dinsdagavond het Wassenaarse ho- reca-etablissement: Oud Wassenaar. Niemand bezocht de witte salon, de bar, de balzaal, grote en kleine Franse sa lon, jachtkamer of de erkerzaal om het kasteel op zijn laatste gang naar de definitieve sluiting te begeleiding. Een ontvangst van de Zuidafrikaanse ambassade om de nieuwe directeur van de immigratiedienst G. Scheurkogel in het corps diplomatique te verwelkomen was het laatste wapenfeit van het kasteel. „Een epoque die in 1910 had moeten eindigen is pas vanavond besloten; we zullen zien wat de epoque van 1980 ons gaat brengen", met deze woorden sloot kasteelheer mr. Ch. Th. F. Thurkow de gla zen toegangsdeuren achter de rug van de laatste bezoe kers. Hei kasteel heeft lang een glorie tijd gekend. Tientallen jaren diende de Wassenaarse semi- burcht als „pied-è-terre" voor buitenlandse vorsten. Sir Win ston Churchill heeft nog gezeten in de lederen fauteuils, in de met de hand gesneden houten wan den beklede jachtkamer. Ook hij heeft de koperen kandelaren op de schoorsteen boven de giet ijzeren kachel bewonderd en heeft zijn blik gericht op de schijnbaar in goud zwemmende engeltjes aan het plafond. In zijn tijd was het vloerkleed ver moedelijk nog niet aan de ran den gerafeld, aftakelingsver- schijnselen die de sluiting bena drukken. „De drempel van het kasteel is al die jaren te hoog geweest. Ook vanavond heeft niemand zijn drempelvrees durven overwin nen om het kasteel voor de laat ste maal te bezoeken", aldus mr. Thurkow die het kasteel als laatste verliet in gezelschap van zijn charmante echtgenote en directeur van zijn beleggings maatschappij b.v. Thubema, mr D. J. van Schravendijk met zijn secretaresse. Het voltallige personeel is nog niet onderdak. Enkele aan dit horeca-bedrijf verknochte perso neelsleden hebben nog geen ver vangende emplooi gevonden. De tot gisteravond als maitre d'ho- tcl werkzame F. van der Pijl (45) is aangesteld als huismees ter. Elf jaar werkte hij in het bedrijf en zegt de aangekondig de sluiting „gelaten" te hebben aanvaard. Hij wijt de oorzaak van de opheffing van het hotel in een overschot aan personeel, noodzakelijk om een ouderwetse gelegenheid als horeca-bedrijf te kunnen runnen. Temidden f/an stapels Rosenthaler porse leinen schotels, borden en kop jes, die ter inventarisatie zijn bijeengebracht, lijkt het erop alsof een illusie hem is afgeno- Kasteelheer mr. Thurkow is heel wat optimistischer. Hij ziet nog een toekomst in het kasteel. Een volledig andere opzet van de exploitatie is weliswaar noodzakelijk, maar zijn eigen dom zal behouden blijven en te vens een belangrijke rol in de 60-iety blijven vervullen. Kamer 9, ook wel de presidentssuite genoemd. In dit bed sliepen vrijwel alle bezoekende staatshoofdenen vorsten. Deze Cornells J. van der Ouder- meulen kocht in 1872 grond van onr. Guillaume Groen van Prinksterer waarop toen nog een zomerverblijf stond met de naam Oud Wassenaar. De Was senaarse wethouder gaf in 1875 opdracht aan architect C. Muys- ken een zomerverblijf te bou wen dat geheel aan de eisen van die tijd zou beantwoorden. In 1876 begon de bouw, die drie jaar zou duren en die door voor aanstaande bouwers geregeld werd betiteld als een „wonder van bouwkunst". De eerste Nederlandse hoogleraar in de bouwkunde aan de Techni sche Hogeschool in Delft E. Gu- gel schreef in 1880 over een lusthof, dat zonder twijfel tot de merkwaardigste en belangrijk ste gebouwen van dien aard ge rekend kon worden. Het gebouw maakte op hem een buitenge woon bevallige, haast sierlijke en dichterlijke indruk. Latere bouwers stelden dat het kasteel geen eigen stijl heeft en een imitatie is van de renais sancestijl. Iemand noemde het kasteel „een hal zonder huis"., een ander schreef „een op een kaïsteel gelijkend buis dat te klein is voor een kasteel en te groot en ongeschikt voor een landhuis". Het bouwwerk bestond uit een ge weldige hal met zowel op de be gane grond als op de verdieping een aantal vrij kleine verblij ven. De gebruikte bouwmateria len toonden de rijkdom van Cor nells Jan van der Oudermeulen. De koepelgewelven werden ge metseld met IJselsteen, de bloembakken zijn van Ameri kaanse zandsteen. De twaalf zuilen rond de hal zijn vervaar digd van Schots graniet op voet stukken van Naamse steen. Het schilderwerk is -verzorgd door de Haagse schilder Stortenbeker en de Wassenaarder De Lau- saar. Via luchtroosters werd warme lucht het gebouw inge blazen vanuit een enorme ka chel in de kelder. De interne communicatie werd mogelijk gemaakt door een systeem van spreekbuizen dat alle kamers met elkaar verbond. Nadat de eerste eigenaar in 1904 overleed werd het gebouw vs. kocht aan Nationaal GrondbezJ Snel werd het weer doorv» kocht aan de maatschap^ Groot Hasebroek, die in huis voor de eerste maal hotel vestigde. Dat hotel wet geopend op 15 april 1910. Finai cier Ludovicus Thurkow kocf het kasteel in 1924 en vier jaar durende procedut erfde zijn zoon mr, C.T.F. Thil' kow het kasteel. Het hotel Kasteel Oud Wassenai heeft in de loop der jaren i zeer hoog niveau gehad. De n men in het gastenboek gevj dat niveau duidelijk aan. Vo. sten en staatshoofden liepen in en uit. Kroonprins Aki'hj van Japan logeerde er in 193 Koning Boudewijn van Bel| gaf er een uniek tuinfeest j rende een staatsiebezoek Nederland. Verder waren ning Mwamboetsa van Burunj president Frondisi van Argei nië, president Figuerbs van C ta Rica, president Nyerere j Tanzania, premier Nehru 1 India en nog vele vele ander er te gast. Aan die status is het kasteel 1 pot gegaan. Het woord kasti geeft in de letterlijke be'tekei^ in het woordenboek „leg plaats, vesting, burcht", ruimte waar de edelen zich i lig stelden tegen de burgei Aan die betekenis heeft het tel, restaurant, café Oud Was naar volledig voldaan. Het publiek durfde de dremj i; niet over. Na elk vorstelijk f tijn werd die drempel weer v hoger opgeschroefd. In een la ste poging de ontoegankelijkhe van het etablissement te •minderen werd in april voi jaar directeur De Graaf, onenigheid met eigenaar Thi kow, de laan (toepasselijk kan het haast niet) uitgestuui en probeerde men het „gewo J publiek" te benaderen. Maar i lang men de uitdrukking „1 gewone publiek" moet gebn. ken, komen deze mensen ni naar het kasteel voor een glas je fris, een borrel of een k koffie. WASSENAAR „Zevenentwintig december was voor mij de moeilijkste dag in deze hele sluitingsaffaire. In de middag heb ik 't 41 man tellende perso neel op de hoogte moeten stellen van het definitieve einde. Toen ik het kasteel na een wat lang durige kwestie van mijn vader erfde, had ik op me genomen de arbeidsgemeenschap in dit be drijf te begeleiden tot op het moment dat ik die gemeenschap los kon laten. Dat is me niet ge lukt, en dat is een erg zure er varing" aldus mr. C. T. F. Thurkow. „In de laatste twee weken van de cember stond ik voor de keuze uit twee wegen: of ik kon de zaak volledig opheffen, de in ventaris veilen en het gebouw gewoon laten vervallen of ik moest een andere manier zien te vinden om het kasteel dat in '68 tot monument is bestempeld, te handhaven. Ik heb voor die laatste weg gekozen' In het af gelopen jaar hebben ongeveer zestigduizend mensen het kas teel bezocht. Veertigduizend mensen kwamen voor party's, negenduizend mensen hebben overnacht en het overige ge deelte heeft het restaurant be zocht. Die gasten vonden het de moeite waard naar het kasteel te komen en door die aantallen mensen geloof ik in het belang van het kasteel. Het heeft een duidelijke functie. Het probleem is alleen hoe deze zaak op een deskundige manier is aan te pakken." „Ik ga er vanuit, dat de omge ving van het kasteel uitstekend geschikt is om er te wonen. Te vens is gebleken, dat de sfeer zich ook voor andere doeleinden leent. Toen de eerste berichten over de sluiting in de openbaar heid kwamen, werd de telefoon overstroomd met aanvragen van mogelijke kandidaten die een deel van de exploitatie op zich wilden nemen". „In de laatste anderhalf jaar hebben we getracht het kasteel uit te breiden. Gelukkig heeft het Wassenaarse gemeentebestuur ons eerste plan volledig afgewe zen. Voor dat plan voor de bouw van appartementen was een wijziging van het geldende bestemmingsplan noodzakelijk. Gelukkig ging men niet ak koord, want nu is gebleken, dat het kasteel als hotel, restaurant, café ook door die uitbreiding niet te redden was geweest". Het is niet de bedoeling het kas teel te laten verslommeren. Ik heb aan de minister van Buiten landse Zaken drie maanden bui tengewoon verlof gevraagd om me speciaal met de zaken rond het kasteel bezig te houden". (De heer Thurkow was woord voerder van het ministerie van Buitenlandse zaken tot hij zich in december „versprak" inzake het beleid ten aanzien van de olieproducerende Arabische lan den). We kunnen het kasteel behouden als we drie pijlers benutten. De eerste pijler is dan vaste bewo ning van het kasteel. Om die vaste bewoners te assisteren blijft een aantal personeelsleden in dienst. De tweede pijler is de toekomstige zalenverhuur. Wij zijn van plan de accommodatie van dit kasteel te verhuren voor het geven van party's, recepties en dergelijke. De societyfunctie blijft daardoor behouden. De derde pijler is de verhuur voor permanente of semi-per- manente bewoning van apparte menten. Binnen het voor dit ge bied geldende bestemmingsplan kunnen wij de bebouwing met tien procent uitbreiden. Met een ontwikkelingsmaatschappij zijn wij in bespreking voor de bouw van een aantal appartementen. De kosten van de administratie, de bediening en de voorzieningen van het kasteel kunnen dan ten dele worden afgewenteld op de exploitatie van die appartemen ten. Ik verwacht de definitieve plannen voor uitbreiding nog De heer Thurkow, enige eigenaar van de b.v. Thubema beleg gingsmaatschappij, heeft al ja ren geleden gezien, dat het met de exploitatie van het kasteel de- verkeerde kant opging. Als voorlichter van het ministerie van buitenlandse Zaken had hij te weinig tijd om zich nadrukke lijk met de gang van zaken op het kasteel bezig te houden. Zijn beslissing nam hij toen hij de tijd had om met het personeel van het kasteel te spreken. „Dat personeel schudde het hoofd als ik over de exploitatie begon en zei tegen me: „het kan zo niet meer". Op dat moment besloot ik te stoppen met de huidige exploitatie. Ik wist al lang dat we op de verkeerde weg zaten, maar je wilt het eerst een tijdje aanzien om ze ker van de zaak te worden. Ik wilde niet zo lichtvaardig het bedrijf opheffen, daarvoor hecht ik teveel belang in de arbeids gemeenschap die hier werkte. Toen echter ook het personeel meende dat ik moest stoppen, was het einde gekomen". „Thans zitten we in de knoop en moeten zorgen de goede oplos sing te kiezen. De toekomst van het kasteel staat me helder voor de geest. De weg tussen die toe komst en het heden is nog on duidelijk. Van een ding ben ik overtuigd: ik zal niet op de bok van de koets staan die het kas teel naar de toekomst leidt. Ik wacht liever in de koets zelf af hoe de zaken zich ontwikkelen en leg de leidsels in handen van een goede koetsier, in dit geval vermoedelijk een ontwikkelings maatschappij. Ik wil en kan niet zo vreselijk veel risico's meer nemen", aldus de heer Thurkow. of -m& 'S- 'SSSf ft dpkg 'W.'£ tri i i Het fraaie restaurant

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6