Secretaris jelle Smit: Microvoetbal is té onbekend In '80 1000 Techniek is alles leden SPORT Northa bij winst zeker van de titel 5e Keukenhofloop GZC-jongens nu favoriet sport igHü// Promotie regeling Eerste klas PAGINA 4 DONDERDAG 17 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT LEIDEN Het spel dat gespeeld wordt, het aantal leden dat men rijk is, de organisatie, de finan ciële begroting en alles wat er omheen zit of erbij komt is ge baseerd op microformaat. Dat is een conclusie die je zelf kan trekken, maar die de secretaris van de Nederlandse Microvoet bal Bond je ook voor in de mond legt. Hij bekijkt de zaken reëel maakt er niets meer van dan het is, noemt het geen sport, maar ook geen spel: „Het is er net tussen in" De strekking van dit bovenstaande is waarschijnlijk net zo onduide lijke als het microvoetbal zelt. Allereerst dus maar een oplos sing voor dat laatste, waarna secretaris Jelle Smit uit Den Haag het hoe en waarom zal „Als je iets van voetbal begrijpt, is subbuteo (lees: microvoetbal) het enige indoorvoetbalspel, dat je het gevoel geeft écht te voet ballen", aldus een verklaring van de heer Kuiphof. Een ver- aan te pas komen, wanneer men ,,echt" wil gaan spelen. Goed, dat is dus het spel, dit zijn de regels en zo moet het gespeeld worden. Nu de over koepelende organisatie van het spel, want die bestaat. Dat zegt ook de folder in de doos, even als trouwens de antwoordkaart die je helemaal onderin kan vinden. ,,De Nederlandse Macro Voetbal Bond is een landelijke organisatie waaronder een vijf tiental microvoetbalverenigin gen ressorteren. Door middetl van wedstrijden, geschriften en het stimuleren van daarvoor in aanmerking komende groeperin gen, stelt zij zich ten doel de microvoetbalsport te popularise ren. De mlcrovoefibalsport, waarbij het aankomt op beheersing, zuiver heid en tikkracht is een zich snel ontwikkelende sport voor zowel geestelijke als lichamelij ke ontspanning". Zo, nu weet u in ieder geval wat het is. Hoe wel het spel vlak na de oorlog in Engeland werd geïntrodu ceerd en er vanaf 1954 in Ne derland in clubverband mee ge speeld werd, is het toch nog zo, dat 98 van de 100 Nederlanders niet weten wat het is. Om geen verwarring te wekken: het heeft d>us niets te maken met het alom bekende en populaire ta felvoetbal. Over die onbekend heid de heer "Smit, 27 jaar, Ha genaar en secretaris van de Ne derlandse Microvoetbal Bond. „Inderdaad" zegt hij. „Dat is één van de zaken, die ons bij zonder bezig houdt. Nu is het niet zo, dat het spel volslagen onbekendheid in den lande ge niet, want volgens de opgave van de fabriek (en wij kunnen dat checken omdat we eenzelfde aantal antwoordkaarten en fol ders bij de dozen geleverd heb ben) zijn er sinds 1971 toch wel zo'n vijftienduizend dozen com plete spelen verkocht. Een fors aantal, dat wel, maar om eer lijk te zijn, aan onze Bond is dat niet te merken. En dat hoeft ook niet" komt er onmid dellijk achteraan. Een markante opmerking, want wie wil niet dat zijn Bond floreert. „Dat is natuurlijk heel wat anders" re pliceert Jelle Smit. „Momenteel telt de Bond 270 leden (dus wel iets kleiner dan de KNVB) en gezien recente ontwikkelingen geeft dat Ibij ons aanleiding om tevreden te zijn. We werken aan een hechte basis dat wil zeggen een goede organisatoi ische ach tergrond en zoals het er nu uit ziet lopen we wat dat betreft voorop. Er is een Bondsbestuur, een adviescommissie, een finan ciële commissie een Bondsblad, een tuchtcommissie kortom al- klaring die overigens op de doos van zo'n spel staat, doch die evenwel nog niet veel duidelijk maakt. Open je de doos, dan blijken er 22 fragile lijken pop- petjes in te zitten en verder nog twee doeltjes, een vilten speel veld en een balletje. Maar onge twijfeld het belangrijkste dat in de doos zit is een spelregelboek je, want hoewel tot nu toè alle ingrediënten voor voetbal in het klein aanwezig zijn, blijkt het -toch vooral om die spelregels te 'gaan. De minivoetballertjes staan op een half bolletje en moeten, na de nagel in het vilt te hebben gedrukt, als een soort katapult worden gelanceerd. Dat klinkt aardig, doch in de praktijk blijkt dit beslist niet Boskoper Van der Hoorn (rechts) in zijn krachtmeting met koploper Donck uit Den Haag. De zaterdag mee te vallen. Datzelfde geldt gespeelde ontmoeting werd door Van der Hoorn met 01 gewonnen. Op de achtergrond de scheidsrech- trouwens voor de regels die er ter. les zit in elkaar, zoals het in el kaar behoort te zitten. En dat is belangrijk, want bouwen moet je doen op degelijke fundamen ten. Daarmee zij we dus begonnen nu zijn we inmiddels zover, dat we plannen voor de toekomst heb ben opgesteld. Daartoe is een Public Reiations-afdeling in het leven geroepen en het blijkt dat dat nu zijn vruchten gaat afwer pen. Oorspronkelijk hebben we getracht om in de wilde weg le den te werven, maar we zijn daar vlot van teritg gekomen. Nu doen we alles bedachtzamer en groeien als Bond liever ge stadig, dan geconfronteerd te worden met een ledenexplosie op korte termijn. Je zou kunnen zeggen dat we wat reëler fen opzichte van onze sport zijn ge worden. We geloven in de groei en ontwikkeling daarvan, maar willen bepaald niets forceren" Dat het allemaal piekfijn geregeld is in de microvoetbalsport is duidelijk. De vijftien verenigin gen uit alle hoeken van ons land spelen op drie niveaus, na melijk club- districts- en lande lijk niveau. De sport is voor in dividualisten en de beste veer tien komen tegen elkaar uit in de hoofdiklas. Eenmaal in de drie weken houdt men een cen trale ontmoeting, op welke za terdag er een aantal wedstrij den gespeeld worden. Er is een normale promotie- tieregeling; de promovendi den geleverd door de over gangsklassen die districtsgewijs zijn ingedeeld. Behalve de com petitie wordt er jaarlijks ook nog gespeeld om de NMVB— cup. De landskampioen speelt voor de Europa-cup tegen de vertegenwoordigetrs uit onder meer Engeland, België, Duits land, Oostenrijk, Malta en heeft de heer Smit nog wel Iets aardigs te vertellen. „Er is daar op dit moment sprake van een afscheiding in de Bond. Geen ruzie tussen Walen en Vlamingen dit keer, maar sim pelweg omdat een gedeelte van de spelers met platte poppetjes speelt, terwijl een ander gedeel te met echt lijkende spelertjes werkt. Daarover Is een hele controverse aan de gang". Hier in Nederland is men vrij om te kiezen, hoewel het zo is, dat de topspelers met platte poppetjes spelen. Waarom? „Ze zijn ge makkelijker onder controle te houden en gaan niet zo snel tol len als de echt uitziende speler tjes" aldus Jelle Smit, die overi gens zelf in de Hoofdklasse speelt. Tot nu toe lijkt het allemaal zeer eenvoudig, Inclusief het spel zelf. Niets is minder waar. „Om bijvoorbeeld in die hoofdklasse te komen, worden er wel dege lijk eisen gesteld aan een spe ler. Drie tot vier jaar Intensief trainen is een redelijk uitgangs punt" volgens Jelle Smit, die met trainen natuurlijk geen duurlopen in het Amsterdamse Bos bedoelt, heeft het over voornamelijk technische vaardigheid en tactische truc jes. Dat laatste is ook zeer be langrijk. „De tendens nu is ver dedigend", zegt hij. „Evenals in het moderne voetbal ga je uit van een sterk georganiseerde defensie en tracht je via diepte- pass.es een gaatje te maken. Heb je gescoord, dan ga je vooral tegen een goede speler onmiddellijk over tot sterk vertragen". Ook hier dus weinig doelpunten en, wat de toeschou wers betreft een aanmerkelijke terugloop. Die willen tenslotte .goals zien en geen tik-tak. Ge sponsord wordt er inmiddels ook al. Natuurlijk in de vorm van micro-bedragen, want ten slotte is het nog een microibond. Het enige wat eigenlijk niet klein is, zijn de beoefenaars. Weliswaar mag je als tien-jari ge lid worden van een vereni ging: de strijd in de hogere re gionen wordt beheerst door mensen van over de twintig. „Toch is het verheugend dat esn aantal jeugdspelers langza merhand de> touwtjes in handen gaan nemen. Donok uit Den Haag en Van der Hoorn en Ma thot uit Boskoop (tevens de twee belangrijkste verenigin- NMVB-secrctaris Jelle Smit wilde best wel eve om propaganda te maken voor zijn sport. op touw zal worden gezet. De viering wordt verder omlijst met een internationaal landen- toernooi met als inzet de Euro pese beker voor landenteams (1—2 juni, IJmuiden). Inmiddels had secretaris Jelle Smit een enorme hoeveelheid informatie gespuid en was hij, zoals hij zelf zei, beslist nog niet aan het eind van zijn La tijn. Hij moest natuurlijk een keer ophouden en besloot toen maar met de hoop uit te spre ken, dat zijn Bond in 1980 zo'n 1000 leden zou tellen. „Dit is de doelstelling en het moet gehaald worden. Voorlopig zit er nog ■schot in en zolang als dat het geval is gaan we door" zei hij nog bij 'het aantrekken van zijn jas. „Het spel is een grotere be langstelling zeker waard" AD VAN KAAM Schotland. Interlands worden er eveneens verspeeld. En niet al leen organisatorisch doch ook speltechnisch geeft het kleine Nederland de boventoon aan. U ziet: veel overeenkomsten met het gewone voetbal. Over België gen) zijn exponenten van de jonge, sterk opkomende genera tie" aldus de secretaris. Hij wil de overigens wel even kwijt, dat zijn Bond dit jaar 20 jaar be staat en dat, ter ere daarvan, een uitgebreide PR-campagne Zondag gaat de zaalhandbal weer een interessante com petitiedag beleven in de Leidse Groenoordhal. De da mes van Bax/Foreholte heb ben dan wel een flinke ach terstand op Walcheren, maar de tweede plaats zullen zij toch willen heroveren op het Rotterdamse Schutters dat op bezoek komt. HVS gaat in Schiedam een lastige strijd tegemoet bij DWS. De Stompwijksen zijn de laatste weken weer goed in vorm terwijl DWS wat teruggeval len is. Een positief resultaat behoort dus wel degelijk tot de mogelijkheden voor HVS. Het grote gebeuren in de eerste klas is het treffen tus sen Northa en Jong Ade. De Noordwijkerhoutsen kunnen bij winst vrijwel zeker zijn van het kampioenschap want uit de twee resterende wed strijden tegen laaggeplaatste teams als Duinoord en Athe ne 2 behoeft dan nog slechts één punt te worden gehaald. Winnen de Oud-Adense da mes, dan krijgen we nog een spannend slot van de compe titie want dan komt Jong Ade niet alleen gelijk, maar sleurt bovendien HMSH In haar kieizog mee. De vorm van de dag zal moeten be slissen. Het Hoogmadense MMO kan ook a.s. zondag kampioen worden. Zelf zullen zij zon der moeite winnen van hek- kesluiter Elandia, terwijl Hy- giëa 2 tegen Bax/Foreholte 2 een goede kans maakt een punt te verspelen. In dat ge val is MMO kampioen. Mocht Hygiëa 2 er toch in slagen van Bax/Foreholte 2 te winnen, zullen de dames nog één puntje moeten halen uit de resterende wedstrij den. NIO gaat winnen van Hercules 2 maar consequen ties voor de ranglijst heeft dat niet meer. San/HVL zal namelijk niet in staat zijn van koploper Quinius 2 te winnen. In de vierde klas hijsen de dames van MSV de kampioensvlag na de over winning op San/HVL 2. Aan een gelijk spel hebben de Noordwijksen al genoeg. Bij de heren krijgt San/HVL het zwaar bij EDH in Delft. De Delftenaren maken de beste aanspraken op de tweede plaats achter Hellas 3, dat al bijna kampioen is. In de tweede klas moet MSV ln een rechtstreeks duel met Quintus 2 uitmaken wie de aansluiting met de kop kan behouden. Dat geldt ook voor Northa dat bii HMSH moet winnen om een kampioens kans te behouden. Warmund tenslotte, kan een stapje dichter bij de titel komen door te winnen van Westlan- dia 3. Land. Ie ld. Dames: 13.00 uur Bax/Foreholte Schutters. Land. 3e kl. dames: 14.00 uur DWS HVS. Atd. Ie kl. 14.00 uur Northa Jong Ade. Afd. 2e kl. A 15.00 uur MMO Elandia. Afd. 2e kl. B 14.00 uur Quintus 2 San/HVL, 13.30 uur NIO Hercules 2. Afd. 4e kl. D 10.50 uur MSV San/HVL 2. HEREN le kl Afd. 14.00 uur EDH San HVL. 2e kl. A 13.50 uur HMSH - Northa. 20.30 uur Idem/Hel las 4 HVV. 2e kl. B 12.40 uur MSV Quintus 2. 3e kl. B 13.50 uur Westlandia 3 Warmunda. tlSSE De atletiekvereniging De Spartaan uit Lisse en de 1 IJsclub Noordwijkerhout, orga- 1 niseren op 20 januari a.s. te Lis- i ie weer de traditionele Keuken- hofloop. De bosloop wordt dit jaar voor de vijfde maal gehou den en als altijd kan weer een 1 keus worden gemaakt uit de af standen 4, 8 en 12 kilometer. Wie de prestatieloop tot een goed einde brengt ontvangt een fraaie herinneringsmedaille. De start is om 13.00 uur precies vanaf het Gemeentelijk Sport park te Lisse. Inschrijving kan geschieden op 20 januari vanaf 11 uur in het clubgebouw van De Spartaan tegen een inschrijf geld van 2.50,- per persoon. Ook kan men zich tevoren reeds opgeven. In Lisse bij M. van Steyn, Wagenstraat 26 en in Noord wij kerhout bij J. Looyen- steyn, Dorpsstraat 50. De loop gaat dwars door het Keukenhof- bos en met een klein beetje me dewerking van de weergoden kan het wederom een fraaie happening worden. Ida Koek heeft uitgehaald voor een schot in een van de vorige ontmoetingen met rivale Jong Ade. Wint Northa, dan is de titel welhaast zeker voor de Noordwijkerhoutsen. In de eerste klas heren van de jaarcompetitie heeft Koudekerk een medecandidaat voor de titel van zich afgeschud door Lisse overtuigend met 5—1 te ver slaan. De Koudekerkers hebben daarmee wat meer ruimte ge kregen omdat ook OZV 2 tegen DKD met een 2—2 gelijkspel ge noegen moest nemen. Promotie naar de KNZB, waar zij al meerdere keren kort bij ge weest zijn, moet er nu voor de Koudekerkers toch wel inzitten. In de tweede klas heren gaat SVO onverstoorbaar verder en wordt iedere medecandidaat terugge wezen. Deze keer werd de Gou we 4 met 7—3 verslagen. De ploeg uit Groot-Ammers heeft al een flinke voorsprong. Het meest hebben ze nog te vrezen van de Zijl/LGB 5, die door een 1—0 zege op de Gouwe 5, beslag legde op de tweede plaats, ten koste van AZC 5, die een vrije week had. In de heren 3 wonnen beide rivalen; Koudekerk 2 met 3—2 van Boskoop 2 en Vivax 2 met 2—1 van DKD 2. De ploeg uit Oegstgeest heeft echter al een flinke voorsprong, die niet gemakkelijk meer te overbrug gen zal zijn In de eerste klas dames verloor AZC met 50 van het tweede team van de Zijl/LGB en is daarmee vrijwel kansloos ge worden. Dat zij hun tweede wedstrijd van Koudekerk met 2—1 wonnen is slechts een pleis ter op de wond. De Leidse for matie heeft de tweede o'aats van hen overgenomen. BZPC 2 kwam weer van de onderste plaats die zij innamen wegens twee strafpunten, door SVO met 83 te verslaan. In de hoofdklasse jongens spitst de strijd zich toe tussen GZC, AZC en BZPC. De Bodegraafse jongens kwamen weer naast GZC door de Zijl/LGB met 7—0 te verslaan. We houden het ech ter op de Goudse jongens die alle wedstrijden met grote cij fers winnen en de ar nge wezen ploeg is om de kring op de na tionale kampioenschappen te vertegenwoordigen. Vivax trok zich op naar de bovenste helft van de ranglijst door Katwijk met 2—1 te verslaan. Voor de Katwijkers begint het er donker uit te zien. Zij hebben nog geen enkel punt veroverd. De Leidse ontmoeting de Zijl/LGB tegen LZ'86 is met 40 door LZ'86 ge wonnen. De Gouwe doet al het mogelijke om het verloren terrein weer te winnen. Door Koudekerk met 111 te verslaan hebben de Waddinxveense jongens relatief de beste kansen. Zij staan nog een punt achter Barracuda maar met nog een wedstrijd te goed. In de hoofdklasse meisjes toonde de Zijl/LGB haar grote kracht door GZC met 6—2 te verslaan, waarmee zij met hun ernstige concurrent afgerekend hebben. Boskoop bleef in de roulatie door BZPC met 52 te ver slaan. De Bodegraafse meisjes maakten dit weer goed door te gen de Gouwe gelijk te spe len. DONK verloor de plaatselij ke ontmoeting tegen GZC met 6—1. In de eerste klas meisjes heeft BZC a zich teruggetrokken, waardoor de stand radikaal ver anderd is. DKD a ZPS a en de Gouwe b gapn, nu met ieder ze ven punten aan de kop. Het bestuur van de kring Gouwe/Rijnstreek hoeft de promotie en degradatie als volgt geregeld: Van de eer ste klas heren en de eerste klas dames promoveren de nrs.l en 2 naiar de bcndscompetitie. Bij de heren eerste klas degraderen de nrs.9 en 10 naar de tweede klas. Bij de dames le klas de graderen alleen no. 10. Bij de heren 2e en 3e klas. promo veren de nrs. 1 en 2 naar resp. le klas en 2e klas heren. De nrs. 10 en 11 degraderen naar de 3e klas. Bij de jongens hoofdklasse en meisjes hoofdklasse mogen de kamp;oenen deelnemen aan het kampioenschap van Nederland voor aspirantenteams. De nrs.9 en 10 degraderen naar de le klas jongens of meisjes. De nrs.l en 2 van de eerste klas jongens en meisjes promoveren naar de hoofdklasse. De nrs.9 en 10 van de reserve hoofdklas se jongens degraderen naar da res.le klas. De nrs.l en 2 van de res.eerste klas jongens promoveren naar de res.hoofdklasse. Ur. 1 van de 2e klasse dames promoveert naar de le klas da mes. Bodegraven In de eerste klas heren van de alternatieve com petitie van de kring Gou we/Rijnstreek heft de Zijl/LGB 3 met 3—2 gewonnen van de Gouwe reserves, de eerste zege van de Leidse formatie, die daarmee gelijk beslag legde op de derde plaats. In heren 2 staat Woerden nog steeds zon der puntenverlies bovenaan. In heren 3 deed de Gouwe 3 het uitstekend dooc AZC f een 6—3 nederlaag toe te brengen. De Waddinxveense formatie klom daarmee naar de tweede plaats, maqr kan het de leiders Kat wijk 2 nog niet moeilijk maken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4