HET BLE EF BIJ BELOFTEN Pensionbewoners Groenesteeg zijn er nog altijd slecht aan toe Drank maakte flessentrekker van timmerman Vrijblijvend cabaret van Sieto Hoving in Rijnlands Adviesraad stelt wijzigingen voor in busbanenplan Wat u moet weten PAGINA 3 DONDERDAG 17 JANUARI 1974 Stad jj LEIDEN De buitenlandse be woners van de pensions ln de Groenesteeg hebben in een brief aan het college van b. en w. en aan de Leidse gemeenteraad zeer verontwaardigd geprotes teerd tegen de gang van zaken bij hun huisvestii^». Zij vragen zich af wanneer de gemeente Leiden zijn in mei van het vorig jaar gedane beloften overna me van de zeven pensions, toe behorende aan de heer Gerard Feenstra, door de Stichting Mi granten Centra en reparaties met gemeente-subsidies nu eindelijk eens gestand doet. De buitenlandse werknemers, Tur ken en Marokanen, hebben hier mee weer een nieuw hoofdstuk toegevoegdaan de sinds mei Prof v. d. Bergs „leer der ver anderingen"' in proefschrift LEIDEN De aan het Acade misch Ziekenhuis verbonden 33- jarige internist Sonny Tansing Parabirsing is gisteren aan de rijksuniversiteit te Leiden ge promoveerd op een proefschrift, getiteld „De metabletische me thode". De promotor was prof. dr. P. J. Thung. In zijn studie Kfeeft de van Curacao afkomstige jonge internist in het filosofische vlak een analyse gegeven van eén reeks verguisde én bewonder de werken van de Leidse hoogleraar en psychiater prof. dr. J. H.- van den Berg. De boe ken van Van den Berg. versche nen tussen 1956 en 1968. houden zich bezig met wetenschaps-his- torische. maatschappelijke, reli gieuze en andere aspecten van de Westeuropese beschavingsge schiedenis. Het centrale thema in deze boeken is de Metabletl- ca, een nieuw gevormde term van Van den Berg zelf. Het is de leer der veranderingen, die de lezer voorhoudt hoe de Wes teuropese mens is veranderd, en hoe ingrijpend, sinds de 15e en 16e eeuw: „Mensen zijn tel kens en overal weer andere we zens, met andere waardenstel sels, andere waarheden." UW MENING Outspanactie Naar aanleiding van uw artikel van 9 januari j.l. over mijn zgn. konflikt met Sparwinkelier Pruyn, over de verkoop van Outspansinaasappelen. voel ik mij geroepen een enkel ding recht te zetten: —1. Van een verzoek tot vernieti ging van de in de zaak aanwezi ge Outspansinaasappelen is nooit en te nimmer sprake geweest. Een dergelijke daad ligt ook niet in de bedoeling van de Boy cot Outspan Aktie. —2. Uw artikel wekt de indruk dat het om een recent en nog lopend konHikt gaat. In werke lijkheid had het gebeuren 2'/2 maand geleden plaats, en was de zaak binnen 6 uur afgedaan. —3. Als ik meedeel dat ik even tueel mijn gemeente van deze zaak op de hoogte zal stellen, en ze zal verzoeken over vor men van aktie na te denken, heeft dat niets te maken met een kanselboodschap om te ko men tot een boycot van de Spar-Supermarkt" Mocht ik die indruk gewekt hebben, dan spijt mij dat ten zeerste, maar iets dergelijks heeft nooit in mijn bedoeling gelegen, en behoort binnen het kader van de chris telijke gemeente ook niet tot de mogelijkheden. ~-4. In tegenstelling tot de heer Pruyn ben ik wel degelijk van mening dat de Boycot Outspan Aktie iets met het christelijk ge loof te maken heeft. In ieder ge val met mijn geloof, en met mijn kontakten met christenen in Zuid- Afrika. —5. Ik ben verheugd dat de heer Pruyn begrip kan opbrengen voor de Boycot Outspan Aktie. De beste manier om dit „kon- flikt" en deze misverstanden te boven te komen lijkt mij een ons gezamenlijk bezighouden met de vreselijke situatie ".aar- in de zwarte meerderheid van Zuidelijk Afrika zich moment?"! bevindt, een situatie die hopelijk ook al diegenen ter harte die de Boycot Outspan Aktie een minder geslaagd middel vinden in de strijd tegen onrecht en uitbuiting. A. W. Berkhof, Voorschoten van het vorig jaar slepende af faire. De zaak kwam destijds in de pu bliciteit door het voornemen van de heer Feenstra de huren te gaan verhogen. Dit ondanks de zeer verwaarloosde toestand waarin de zeven panden ver keerden. Toen de pensioneige- naar dreigde met het afsluiten van gas en licht, is de gemeente tussenbeide gekomen. Er is toen beloofd dat over drie maanden met de verbouwing van de pan den begonnen zou worden. Dit is een zeer loze belofte geble ken: er werd een beetje schoon gemaakt (o.a. een dag door een aantal nonnen uit Hoorn) en een paar kleine reparaties verricht maar de pensions bleven toch tig, bouwvallig en brandgevaar lijk. In de brief herinneren de bewo ners de gemeente eraan, dat als er voor 1 februari geen geld op tafel komt, de pensions terug gaan naar de heer Feenstra. En dat betekent, dat alles weer even vuil en kapot en slecht wordt. Bovendien heeft Feen stra een half jaar geleden al ge zegd dat hij geen pensionbaas meer wil zijn. Hij zal dus pro beren de bewoners zo snel mo gelijk zijn pensions uit te wer ken, hetgeen wederom peste rijen door hem en zijn handlan gers betekenen, aldus de brief. De bewoners vervolgen: „waarom kan er alleen over ons gepraat worden als er rellen zijn en waarom worden wij daarna ge lijk weer vergeten? Waarom in teresseert het gemeentebestuur blijkbaar niet dat wij met veel te veel mensen in slechte, kapot te. oude huizen moeten wonen? Deze bestuursmensen zouden eens een maand bij ons moeten komen logeren en 's nachts wakker worden van de tocht en van de kou. Zij zouden eens met twintig mensen één wc. moeten delen. Waarom interesseert het hen blijkbaar niet dat wij voor één bed in zo'n rotpension bijna evenveel betalen als sommige andere mensen voor een heel huis?" Wethouder mevrouw De Haan heeft tijdens de onlangs gehou den vergadering van de Wel- zijnsraad hierover gezegd dat de verbouwing van de zeven pensions geen haalbare kaart was aangezien er te veel aan moet gebeuren. Vrijdagmiddag zal dit probleem intern bespro ken worden door de leden van de commissie maatschappelijke aangelegenheden en volkshuis- De pensions van de buitenlandse werknemers. Nu nog onder beheer van de Stichting Migranten Centra, vesting. Daarna met de bewo- maar, zoals het er nu uitziet, op 1 februari weer overgeleverd aan de genade van pensionhouder Feen- ners. stra. Alleen geld kan hieraan iets veranderen. Leiden/Den Haag —Een 30-jarige timmerman uit Leiden deed wel royaal inkopen bij diverse win keliers in Leiden, doch bleek minder royaal met het betalen; om juister te zijn; hi| liet beta len achterwege. Het uitschrijven van ongedekte cheques en girobetaalkaarten kan worden vergeten. Echter niet wat de justitie betreft, want het gewoonte maken van het kopen van goederen, zonder te betalen, populair ge heten „flessentrekkerij" bracht hem voor de Haagse rechtbank. De Officier had in diens dagvaar ding zo maar enkele grepen in de aankopen gedaan: een kleu ren tv ter waarde van 2.000, wasmachine van 1.000, kroon luchter 600 en idem van 500. Ter afwisseling in de dagvaarding werd verweten diefstal van een postzak, waarin brieven en giro betaalkaarten, uit een Leidse studentenflat. Verdachte gaf het allemaal grif toe, de drank zou hem in de na righeid hebben gebracht. Want om aan geld te komen voor het kopen van jenever, die hij ken nelijk betaalde uit de opbrengst van de verkregen goederen, zou hij de feiten hebben gepleegd. Het kwam zelfs zover dat naar het oordeel van de psychiaters, verdachte in die tijd als vermin derd toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd. In de gevangenis is hij echter he lemaal veranderd, zo verklaar de verdachte. De Officier wilde op die weg doorgaan en eiste zes maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar en psychiatrisch toezicht. De verdediger mej. mr. C.G Schoppen stelde zich de vraag of het wel verstandig was ver dachte nu hij voor het eerst in de gevangenis zit, meteen al zo langdurig daarin te laten ver blijven. Een snelle behandeling vond zij beter en vroeg daarom verdachte meteen op vrije voe ten te stellen, hetgeen de recht bank na raadkamer afwees. Vonnis op 29 januari. Inzake het plegen van 35 inbraken in een gebied dat zich uitstrekt# van Bodegraven tot Alphen aan den Rijn, moest een 20-jarige machinebankwerker uit Alphen zich verantwoorden. In 22 geval len werd hij geassisteerd door twee vrienden. Over het alge meen was de buit klein te noe men hetgeen de Officier er ech ter niet van weerhield 7 maan den gevangenisstraf te eisen met een proeftijd van 2 Jaar. Uitspraak over 14 dagen. •;y •♦YVvsV-^-V i de door de gemeente voorgestelde plannen aan- LEIDEN Het door het college van Burgemeester en Wethou ders voorgestelde lbusbanenplan voor Leiden verdient naar de •mening van de Adviesraad voor de Binnenstad enige wijzigingen en uitbreidingen. In haar advies zegt de Adviesraad voor de Bin nenstad dat door het ontbreken van fase-diagrammen in de ver keerslichtenregeling het slechts mogelijk was de buslanenplan- nen op hun uitvoering te bekij ken en niet op het al dan niet bereiken van hei gewenste ef fect. Met name de werkgroep verkeer en vervoer heeft de plannen uitvoerig bestudeerd, vooral op de gevolgen voor het fietsverkeer en op de verkeers veiligheid. In het advies aan het gemeentebestuur wordt gesteld dat op enkele punten de aan dacht voor de fietser uil het oog verloren is. Vooral de situatie bij de Rijnsbur* gerweg-Stationsplein-Boerhaa- velaan baart de Adviesraad vele zorgen. Zij heeft bij het plan dan ook enkele kanttekeningen geplaatst, namelijk: - markering van de busbaan op het traject Wassenaarseweg- Boerhaavelaan moet geschieden door een doorgetrokken streep; - de geplande verkeerslichten op het kruispunt Rijnsburger- weg/Boerhaavelaan zijn als he» ware tegennatuurlijk, hetgeen tot levensgevaarlijke situaties kan leiden. De moeilijkheden die hier vooral zullen ontstaan door verkeer vanuit het Rijns- burgerviaduct naar de Boerhaa velaan, worden nog vesterkt door het brede rijwielpad ter plaatse (4 meter), dat sterk doet denken aan 'n opstelstrook voor rechtsafslaand autover keer; de mogelijkheid van het ont staan van conflictsituaties, ver oorzaakt door het fietsverkeer dat linksaf wil slaan naar de in gang van het AZL, opheffen: het aanleggen van een niveau verschil tussen fietspad en bus baan in de tunnelbuis. De Ad viesraad wil hiermee voorko men dat (brom)fietsers plotse ling de baan oprijden; doorgetrjkken streep trekken in de tunue.buis; doortrekking vah het fietspad tot voor het station; het afstemmen van de ver keerslichten op elkaar en te beïnvloeden door de bussen. De verbreding van de Turfmarkt- burg lijkt de Adviesraad bijzon der nuttig. Er wordt echter be twijfeld of het creëren van een busbaan cp de Princessekade moet geschieden ten koste van het "groen". Ook tegen de bus baan op het Levendaal en op de aansluiting Galgewater-Noord- eindsplein heeft de Adviesraad enkele kleine bezwaren. STOMPWIJK Zaterdag 19 januari is er een Discoavond in het Dorpshuis, welke wordt gerealiseerd door Lexi's Drive-ln Discotheek. Vanaf 8 uur kunnen de lief hebbers terecht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Zondagavond 20 ja nuari 1974 is er om 6.45 uur in de Ned. Hervormde Kerk een gezamenlijke Open Deur- dienst. Om 7.00 uur vangt de kerkdienst aan. Het kinder koor onder leiding van Me vrouw J. A. H. Schuitema- Braakhekke verleent mede. werking. LISSE Op de te houden jaarvergadering van VW Lisse op Vrijdag 25 Januari a.s. in de Nachtegaal, zal de hoofdwinnaar in de leden werfactie 1973 bekend wor den gemaakt (de Londen- reis). Na hc' <A'. ge deelte volgt een feestelijk sa menzijn. LISSE Op zondag 20 januari wordt onder auspiciën van de Raad van Kerken in Ne derland te Lisse een inter- plaatsvinden in de Maria- kerk aan het Nassaupiein te Lisse. Liturg zal zijn ds. H. G. Oostinga en predicator Pater F. Grol, van de Aga- thaparochie. Aanvang 7 uur. LFIDEN In het Academisch Ziekenhuis zijn geslaagd voor het eindc amen zici:e - verzorgster: H. N. Verfaille, A. v.d. Zeeuw, P. J. M. B'orn, C. M. A. Geer! ngs, C. H. Kuipers, J. S. Nova, H. A. Ruwaard en L. A. Schar- loo. OEGSTGEEST Met zijn nieuwste programma „Hoe ra, we leven nog!" schijnt Sieto Hoving het politieke to neel voorgoed verlaten te hebben. Vorig jaar in „Waartoe? Waarheen?" was er al een lichte ommezwaai in de algemeen-maatschap pelijke richting merkbaar, dit jaar is de politiek bijna geheel aan de kant gezet. De enkele keren dat politieke ontwikkelingen ter sprake kwamen, gebeurde dit in een milieubewust kader of als reactie op bepaalde gebeur tenissen uit de afgelopen da gen (waar overigens bijzon der knap op ingespeeld werd). Of deze ontwikkeling toege juicht moet worden is voor mij nog maar de vraag. Tech nisch zat „Hoera, we leven nog" ontegenzeglijk goed in elkaar, al waren de num mers „Man, vrouw, maat schappij" en ,,'n Dagje bui ten" door hun lengte enigs zins aan de taaie kant, maar van een programma als dit gaat over het algemeen toch weinig zeggingskracht uit. De voornaamste reden hier voor is een gebrek aan ac tualiteit. De problematiek van de vernietiging van de natuur en van „baas in ei gen buik" is op zich natuur lijk een kolfje naar de hand van iedere goede cabaretier en het blijven waarheden als koeien, maar dan wel koeien die een beetje aan de oude kant zijn en die al vele malen door evenzovele anderen uit de bekende sloot zijn ge haald. Met assistentie van zijn onafscheidelijke Marijke en een steeds beter in het geheel passende Rob de Nijs heeft Sieto Hoving bovendien duidelijk moeite gedaan om ieder probleem van meerde re kanten te belichten. Ge nuanceerd denken kan voor een cabaret gevaren opleve ren. Het verdient natuurlijk altijd aanbeveling zöwel het pro als het contra van een bepaalde zaak te bezien, maar we hebben de afgelo pen jaren ook van Sieto Hoving teveel gezien om te kunnen geloven In cabaret dat pretendeert iets te zeg gen. maar dit doet onder de dekmantel van het vrijblij vende amusement. PAUL KORENHOF Schilderijen diefstal uit liemden- fabriek LEIDEN Uit een overhemden- fabriek aan de Lammenschans- weg hebben onbekenden eergis- ternacht uit het kantoorgedeelte twee schilderijen ontvreemd. De twee schilderstukken, die een gezamenlijke waarde van 1050 gulden hebben, waren vervat in een goudkleurige lijst. Zij stel den resp. voor een koe en een „gezicht op Budel". De nachte lijke bezoekers forceerden bo vendien enkele bureaus. Op weg naar het station is eergis teravond een 19-jarige juffrouw uit Den Haag overvallen en be roofd van haar tas. Zij werd op gegeven moment door een onbe kend gebleven jongeman tegen haar linker enkel geschopt en in het gezicht geslagen. In haar tas bevond zich 35 gulden en en kele spullen. Clief-voorlicliter mr. Lelieveldt adviseert voor hu rgerraadsni an LEIDEN Het algemeen bestuur van de Welzijnsraad heeft ln een recentelijk gehouden verga dering besloten chef-voorlichting van de gemeente Leiden mr. J. Lelieveldt te benoemen tot advi seur van de begeleidingscom missie voor de burgerraadsman, man. De benoeming heeft een geldig heid gedurende een periode van een Jaar. Dit besluit wijkt af van het aanvankelijke voorstel van het dagelijks bestuur van de Welzijnsraad om mr. Lelie veldt te benoemen tot lid van da begeleidingscommissie- Be zwaar tegen deze benoeming werd gemaakt door het PAK. Zij beargumenteerden dit door te zeggen dat de burgerraads- man en het bureau voorlichting verschillende taken hebben. De burgerraadsman moet een zelf standige en onafhankelijke plaats innemen naast de chef voorlichting, aldus het PAK. Hun contacten dienen gespaend te zijn van iedere vorm van hiërarchie. Markten santen 1.60—1 95. (dem Jnarrond 2.301 70. Freesla's 1.10«.*S. Ane monen OS-*".. Narri*»en *>-1-15. Tulpen Apeldoorn. Micky Monw, Deme:er. Chrlstmaa Marvel, Blenda. Go'den Apeldoorn. Prominence ;.7&—2». Topü'-ore. Ralph. Tommy, bioscopen aqenda

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3