Bromsnor: „Iedere politieman is een goede vriend van mij" Zipcode met het echte gezicht van de FBI Voorlichting over prijzen van KRO-VARA TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND RADIO MORGEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 JANUARI 1974 NEDERLAND I NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal VPRO 19.05 Beerte Colargol 19.15 Zwijgen is goud 19.45 Popeye 20.00 Journaal NOS 20.21 Berichten uit de samen leving 20.35 All in the family 21.00 Zipcode: Niet schieten FBI 21.45 De zaak van de broers Naves 23.15 Journaal NOS NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal EO 19.05 Koffiebar 19.25 Nasleep 20.00 Journaal NOS 20.21 Bunschoten/Spakenburg zingt 21.00 Nader bekeken 21.20 De beslissende vraag 23.00 Met woorden en muziek NOS 23.15 Den Haag vandaag 23.30 Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 Schooltelevisie 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 Het ziekenhuis 19.30 Mash, tv-serie 20.00 Journaal NOS 20.21 Columbo, tv-serie 21.35 Een leven in beeld NOS 22.45 Uit de kunst 23.10 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-Ta-Tovenaar 18.55 Journaal TROS 19.05 Zorro, tv-serie 1 19.30 Ren je rot, jeugd 20.00 Journaal NOS 20.21 Zevensprong 1 21.40 Hec Ramsey, tv-serie 23.00 Journaal NOS 1 kleur AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een gaat je. (7.55 Verkeersinformatie. 8.00 Nieuws. 8,11 Radiojournaal. S.30 De Groenteman.) 9.00 Schoolradio. NOS; 9.20 Wat. heeft dat kind? peda gogische rubriek. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 (S) Inleiding tot mu ziekbegrip. 10.00 fS) Voor de kleu ters. 10.10 (S Mono) Arbeidsvita minen (gr.). (11,00 Nieuws. 11.03- 11.05 Radiojournaal). 11.30 (S) Tor bellino Folcorico: Iberische volksmu ziek (II), 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Toerisme: toeristische Informatie, 1 Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. NOS: 12,40 (S) Licht orkest met so list (gr.). 12.50 Recht en slecht: cau serie. 13.00 Nieuws. VARA: 1311 Dingen van de dag. NOS: 13.25 Spiegel van België. 13.50 Internatio naal Spectrum: moderne orkestmu ziek. 14.30 Blik op de Derde Wereld. 44.45 Blik op Europa. 15.00 Zoeklicht op Nederland: reportages en commentaren uit alle delen van het land en veel muziek. <16.00-16.02 Nieuws). 16.45 Humanistisch Ver bond. VPRO: 17.00 VPRO-vrljdag: aktueel programma. 17.55 Mededelin- woord, 7.07 (S) Badlnerle: klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws; 7,41-7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw. 8.45 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade: klassieke muziek (gr.) (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Gebakjes en een be ter leven verhalen van wel en wee. 11.95 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met om 12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tiulnbouw12.30 .Nieuws; 12.41-12.50 Echo en 13,00- 13.05 Raden maar.. 14.00 Schoolra dio. 14.30 (S) Interlokaal op vrijdag, met om 15.30 Nieuws. 17.00 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 (S) Country time. 17.30 Nieuws. 17.32 Echo. 2000 reacties op film over neurose- HOU HET SCHERM IN HET OOG Patrick Gray, de laatste directeur van de FBI en slachtoffer van de Watergate-affaire, vanavond in Zipcode. len in de jaren dertig, is het dui delijk dat hij naar het heden verwijst. Ned. I, 21.45 uur. Nasleep De EO laat in „Nasleep" zien wat een korporaal overkomt wanneer hij uit iVetnam terug keert met een heroïneverslaving. Hoewel hij voor zijn ontslag uit de militaire dienst een ontwen ningskuur kreeg, brengt de spanning van het burgerleven hem tot gebruik van heroïne in het geheim. Ned. II, 19.25 uur. Nader bekeken In „Nader bekeken" raakt de EO in gesprek met mr. J. M. A. H. Luns, secretaris-generaal van de NATO in Brussel en vroeger minister van buitenlandse zaken in Nederland. Ned. II, 21.00 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VARA en de KRO voelen er in principe wel voor samen met de consumen tenorganisaties iets aan prijs- voorlichting te gaan doen. Dit heeft een woordvoerder van Konsumenten Kontakt medege deeld. Samen met de Consumentenbond had Konsumenten Kontakt deze beide onroepverenigingen bena derd met het verzoek of het mp- gelijk is regelmatig zendtijd te wijden aan de voorlichting van de consumenten over de prijzen. Dezer dagen heeft een eerste ge sprek tussen de consumentenor ganisaties en de beide omroep verenigingen over dit onderwerp plaats gehad. De consumenten organisaties zouden een weke lijkse voorlichtingsrubriek op prijs stellen. Of en hoe dit zal gebeuren, staat nog niet vast. Alles moet nog worden uitge werkt. patiënten (Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Op de televisie- dokumentaire van de KRO over een groep psychiatrische patiën ten, die onder de titel ,,'t Is geen kwestie van weten, je moet gewoon voelen hoe 't zit" op donderdagavond 10 januari j.I. is uitgezonden, zijn tot nog toe on geveer tweeduizend telefonische reakties bij de KRO binnengeko men. Het is niet mogelijk gebleken, ondanks de op de avond van de uitzending beschikbare 26 tele foonlijnen alle aanvragen om in formatie en hulp te beantwoor den. Daarom vraagt de KRO om adressen te noemen van institu- ten, waar de in de film getoonde vorm van behandeling wordt toegepast. Deze adressen zijn: ,,De Viersprong", Gasthuis straat 6, Halsteren, „Veluwe- land", Klomperweg 113, Eder- veen, „Rijnland", Provinciaal Ziekenhuis, Santpoort, „De Spie- 1 gelberg", Langevelderweg 27, 1 Noordwijkerhout en „De Oost hoek", Oosterzij, Limmen. Mr. J. M. A. H. Luns, vanavond in Omroep. In het VPRO-programma Zipco de wordt vanavond het echte ge zicht belicht van de FBI, waar van doorgaans het uiterlijk ver toon in beeld wordt gebracht. Zipcode brengt een reportage van deze Amerikaanse Federale Recherche, met onder meer de laatste directeur van de FBI, Pat Gray, die een van de Water- gate-slachtoffers werd. De Engelse televisie, die dit pro gramma maakte, sprak uitvoerig met de nieuwe directeur, Cla rence Kelly en voorts wordt de training getoond van aspirant agenten. Aan bod komt ook het roemruchte verleden met beel den van meestermisdadiger John Dillinger en de gevaren die schuilen in de dossiers van 6 mil joen mensen die de FBI heeft. Ned. I, 21.00 uur. Colargol Met behulp van Tijgeroog, de Indiaanse tovenaar, lukt het vanavond Griezelientje te bevrij den, maar de bandieten blijven Colargol met zijn vrienden ach tervolgen. De VPRO gaat als gewoonlijk verder met Zwijgen is goud en een aflevering Pop eye. Ned. I, 19.05 uur. met de Evangelische family Van „All in the family" worden twee delen uitgezonden, „Ge beurtenissen rond een huwelijk", waarvan vanavond deel I op het scherm komt. Het gaat over de feestelijke bijeenkomst ter gele genheid van het 2-jarig huwelijk van Mike en Gloria. Er worden wat minder feestelijke herinne ringen opgehaald en vooral de rol van Mikes Poolse oom blijkt Archie nog steeds dwars te zit ten. Ned. I, 20.35 uur. De broers Naves De Braziliaanse speelfilm uit 1967 van Luiz Sergio Person, „De zaak van de broers Naves", behandelt onrecht, corruptie en geweld in de jaren 1930 1940, gebaseerd op historische feiten. Onder het regiem van dictator Getulio Vargas werden twee mannen, de broers Naves, gear resteerd op beschuldiging van moord. Er was geen lijk en de politie had niet meer dan een vermoeden. Maar omdat het re giem van Vargas wankel stond, moesten daden worden gesteld. De familie van de broers Naves werd onder druk gezet en de twee mannen werden zo hard onder handen genomen, dat zij een „bekentenis" aflegden. De broers werden veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf. Hoewel re gisseur Person de film laat spe- in mijn werk. Natuurlijk ben ik blij als ik eens een dagje vrij ben. Hier op het eiland heb ik de rust. Dat zou ik voor geen goud meer willen missen. Me neer 's morgens staan aan mijn deur 160 eenden te klappen met hun snavels. Ze weten precies dat ze wat te eten krijgen. Dat kost mijn vrouw een paar bró den per dag. Maar dat is tqch heerlijk. Er zijn zoveel prachti ge dingen jn mijn leven. Ik heb een lieve vrouw, die altijd voor mii klaarstaat. Het behoort ken nelijk tot de bon ton van arties ten om te scheiden. Nou me neer, daar heb ik nooit behoefte aan gehad. Ik heb lieve klein kinderen die weten dat opa al tijd wat lekkers voor ze in de kast bewaart. Ik heb mijn hob by. koken. Wat moet ik nog meer, nee, gewoon doorgaan tot ik niet meer kan". Over jongere collega's in zijn vak zegt hij: „Ze komen en gaan, het is gewoon niet te gelo- veen. Bij de jonge mensen op het podium is ook veel idealisme, zeggen ze. Nou, ik geloof niet in een idealist met een lege maag. Ik sta afwijzend tegenover het experimenteertoneel. Ik ben het volstrekt oneens met al die ver nieuwingen. Het is niet je taak om het publiek iets op te drin gen. Het is je taak om het pu bliek te brengen wat het wil. Een artiest waarnaar geen hond komt kijken, is geen artiest". LEON VANKAN. KAAGEILAND Geen beeld storing, geen energiecrisis, zelfs geen rechtse of linkse coupe kan zijn markante kop uit onze huis kamers weren. Zoals hij leunt tegen de bar van restaurant „Het Kompas" is hij ook zonder pet en uniform de personificatie van de met een natuurlijke auto riteit gezegende vriendelijke dorpsveldwachter. Zijn kleine twin keioogjes gaan schuil in de schaduw van zijn wenkbrauwen en uit zijn keel komt een dwin gend donker geluid, dat wij als brommen plegen te omschrijven. Voor de burgerlijke stand is hij Lou Geels en voor duizenden an deren al 15 jaar lang de trouwe waakhond van Swiebertje: Bromsnor. Lou Geels1: .Ouders moeten hun kinderen niet bang maken met de politie''. zaak om de chef te bekeuren als grapje. Dat doe ik nooit. Ik be keur nooit mensen. Ik berisp al leen. Als de mensen zoiets van me willen zeg ik dat is prachtig, maar ik heb mijn eigen pro gramma en dat doe ik. Die mensen willen een verkeer de mening over de pblitie in stand houden. Dat is fout. Het is dom van ouders om kinderen bang te maken voor de politie. Zo krijgt iedereen er in ge stampt dat de politie altijd klaar staat om te bekeuren. Dat is per se niet waar. Bij de kinderen wordt al iets gekweekt tegen de agent. „Eet je bord leeg, of ik haal de politie", of „als je nog een keertje in je bed plast haal ik de politie erbij". Dat kan niet. Je zult van mij nooit een kwaad woord over de politie ho ren. De politie heeft liever dat de mensen naar hen luisteren dan dat geleuter". Bromsnor, die zich in zijn op het lijf geschreven rol zo identi ficeert met de politie, is die als Lou Geels veel anders? „Hoe bedoelt U?", vraagt Lou Brom snor een tikkeltje argwanend? „Nee als ik als burger ergens ben, ben ik zoals u en iedereen. Ja, als er wat aan de hand is zal ik allicht helpen, dat doet u toch ook? Lou geeft voorbeeld jes: „Vorige week heb ik nog het verkeer geregeld in Amster dam. Er was een ongeluk ge beurd. Dus er moest iemand helpen. De mensen volgden mijn raadgevingen op. Dat is het gek ke, dat verkeer luistert direct als er aanwijzingen zijn. Laatst zag ik in mijn auto er eentje ra zen door de stoplichten. Wat verderop stopte ik naast hem, draaide mijn portier open en vroeg de inzittenden wat voor zichtiger te rijden. Ha Broms nor, riepen ze. Ik antwoordde: „Leuk dat u mij herkent, daar ben ik ook trots op. Maar ik vind het nog leuker wanneer u de volgende keer niet meer door het stoplicht rijdt". Lou Geels nu weer direct: „Ie dereen in het verkeer denkt meer te kunnen dan een ander. Waarom dacht u dat er borden zijn? Toch niet om te pesten, maar om te beschermen. Er moeten regels zijn, in het ver keer en overal. Anders zou het een rotzooi en een bende zijn". Burgemeester Het is zó klaar als een klontje. Het Nederlandse politiekorps kan geen betere ambassadeur wensen dan acteur Lou Geels in zijn eeuwige creatie van Brom snor. Niet voor niets is hij ere- brigadier van verschillende poli tiecorpsen. Daarvan zégt Lou: „Ik vind1 het leuk die erkenning, daar werk je toch voor? Als je als kind aspiraties hebt om ar tiest te worden, hoop je op be kendheid, wie zegt dat dit niet zo is, die lult. Die bekendheid vindt iedereen fijn, al levert het ook schaduwzijden. Je bent b.v. erg kwetsbaar. Het dunste ei is sterker dan ik als acteur ben. Gelukkig heb ik tot nu toe alleen maar leuke reac ties gekregen op mijn werk, zo in de trant van: „Bromsnor, je moet Swiebertje niet zo plagen". Ha, dan te bedenken dat niet ik hem plaag, maar hij mij". En dat is dan het geknipte ogenblik om een streep te zetten onder het onderwerp politie en Lou te vragen naar het waaroTn van het langdurig Swiebertje-succes. Bromsnor: „Ieder mens heeft gelukkige herinneringen aan zijn jeugd. Zodra ze iets terugzien dat ze herkennen, dan vereenzel vigen ze zich ermee. Dat ge beurt met ons programma. Bo vendien is Swiebertje verschrik kelijk relaxing. De mensen le ven in spanningen en genieten van zo'n ongekunsteld verhaal. Een burgemeester zei eens te gen me: „Ik zit altijd in mijn werkkamer. Als Swiebertje op de tv is ga ik kijken". Dat is nou een burgemeester die dit zegt. Dat is toch een intellec tueel", bromt Lou, die verder zijn enorme bewondering uit spreekt voor de schrijver John uit den Bogaard en voor Joop Doderer. „Joop en ik zijn grote vrien den", benadrukt Lou Geels. „Als collega's en als burgers. Wij gaan heel gezellig en fijn met elkaar om. Ik sta erop dat u op schrijft dat ik hem een van de grootste slapstickers van Neder land acht. Die man heeft ideeën onder zijn werk om stil van te worden", zegt Lou met enkele ingelaste pauzes en dichtgekne pen oogjes. Voordat Lou nog ly risch gaat worden over zijn vriend, vragen we hem fluks of Bromsnor nog meer doet als Bromsnor zijn. Het antwoord zou- kort kunnen zijn. Lou Geels doet niets anders meer. Maar Lou zou Lou niet zijn als hij niet ongevraagd gezellig verder keu velt. „Ik ben jarenlang verbon den geweest aan Radiostad Co- medie. Ik ben ermee gestopt. Ik ben nu 65 jaar en als ik er bui ten kan, doe ik geen avondwerk meer. Dat is te vermoeiend voor mij. Ik doe nog zoveel wat niet bekend is. Ik ben b.v. gek op dieren en op kinderen. Ik werk ontzettend graag en veel voor gehandicapte kinderen. Publiek Lou Geels, alias Bromsnor, is niet meer weg te denken. Hoe lang denkt hij nog door te gaan? Lou resoluut: „Ik ga door tot ik niet meer kan. Ik zou niet kun nen leven zonder het publiek. Dat wil ik best bekennen. Ik heb een enorme genoegdoening van mijn werk. Natuurlijk zit ik ook wel eens in de kleedkamer en ben doodop. Als ik echter weer op het podium sta valt alles van me af. Ik hou van mijn werk, van het publiek. Nee, dat kan ik niet meer missen. Ik hecht erg aan het leven. Dat leven is voor mij tussen het publiek, midden Om Lou Geels te horen brom men over zichzelf moet hij eerst een gaatje maken in zijn volge schreven agenda. Als dat gelukt is neemt hij alle tijd op zijn ei landje in de Kaagse Plassen. Zijn bungalowtje krijgt van de werkster een grote beurt.'Daar om stapt hij rond in het restau rant „Het Kompas", waar hij eerst met een enorme zwaai een politieboot op het water groet en dan een neutje bestelt. „Als ik thuis ben drink ik graag een borreltje. Moet ik werken en on derweg zijn dan raak ik geen druppel aan. Dat kan ik niet verantwoorden. Ik ben de groot ste vrienden met de politie en ik wil niet dat er op mij iets valt aan te merken. Er is geen poli ticman in Nederland die geen vriend van mij is. Ik ben zelfs al erebrigadier van verschillen de korpsen". Dat zegt Lou Geels, nog zonder dat hem er naar wordt gevraagd. Het blijkt in de loop van het ge sprek een karaktertrek van hem te zijn. Geef Lou een onderwerp je en hij trekt onmiddellijk alle 1 basregisters open van zijn stern- instrument. Alleen wanneer ik hem vraag naar zijn carrière. Dan zegt hij: „Wat moet ik daar nou weer van zeggen. Het is al zo vaak opgeschreven. Ik ben op 17-jarige leeftijd begon nen met een dansnummer. Heb nog meegedaan met de Bouw meesterrevue. Och, ik heb van alles gedaan. Lou Geels over zijn tweede ik: „Je kunt het niet meer losden- ken. Iedereen kent je als Brom snor en dat is fijn. Als ik een in tocht heb. staan de Porsches voor me klaar. Laatst kreeg ik een nieuw uniform voor de se- rie. Van de Haagse politie kreeg ik een koppel. Bij een nieuw uniform behoort een nieuwe kop pel, zeiden ze. Die verhouding met het politiecorps is niet altijd zo goed geweest. In het begin dacht men dat ik een karikatuur maakte. Maar dat is niet zo. Ik heb altijd getracht de ware dorpsveldwachter te zijn, de man die de wet zag als ambte naar in functie. Ik heb zo'n beetje het midden gekozen tus sen de brigadier van politie die ik als kind kende en veldwach- teer Flipse uit de boeken van Dik Trom. De schrijver Kievit zei van hem: „Het is een naar mens en daar is ie mee gepre zen". Dat hoefde voor mij niet. Ik wilde ook vriendelijk zijn. Want de politie is soepel, aan de ene kant vriendelijk en aan de andere kant helemaal achter de wet staan". Bekeuren Over de idee dat de politie niet altijd en immer door iedereen als symbool van vriendelijkheid wordt gekenmerkt, wil Lou best nog wel het een en ander kwijt. „Kijk", zegt-ie als voorbeeld, ,,ze vragen mij weieens voor een opening van een of andere

Leidse Courant | 1974 | | pagina 2