Meeste klachten zijn ongegrond Mi issie naar Kissinger loopt gelukkig einde FBI zoekt naar daders uitwissen W atergate-bandjes MULLER MOET VERDWIJNEN Belangrijke beslissing over boycot Nederland Willem Arntz-raad (PONDERDAG 17 JANUARI 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Voorzitter I Sociale Verzekeringsraad: 0EN HAAG (ANP) Een groot deel van de klachten, die de klantencommissie van de Sociale Verzekeringsraad in het afgelopen jaar heeft behandeld, bleek ongegrond te zijn. Dit heeft de voorzitter van de Sociale Verzekerings- raad, mr. J. E. van den Bos, vandaag in zijn nieuw jaarsrede meegedeeld. pe commissie, die op 27 april van het vorig jaar voor het eerst bijeenkwam, heeft sinds die da tum ongeveer 600 klachten be handeld. De meeste daarvan i hadden betrekking op de arbeids- ongeschiktheidsverzekerin L ABOE DHABI, Het Arabi sche boycotbureau heeft op een geheime vergadering in Aboe Dhabi, een van de olie staatjes aan de Perzische Golf, „zeer belangrijke beslis singen genomen ten aanzien van Nederland 'in het licht van de betrekkingen met Israël. Dit meldt het regeringsblad Al-Itt Ihad. De beslissingen worden toegezonden aan de se cretaris-generaal van de Arabi sche Liga. Ook zijn deze week besluiten jenomen met betrekking tot luchtvaartmaatschappijen die zijn beschuldigd van het ver voeren van wapens naar "Israël tijdens de oktober-oorlog. De conferentie zal vermoedelijk nog een week duren. De honorair consul van Koe weit in Nederland, de heer Mahmoud Salim Rabbini, meent dat de uitlatingen van de Koeweitse minister Abdel Aziz Hoessein, zijn verklaring voor de televisie van zondag onderstrepen. Hij had slechts zijn persoonlijke mening gege ven. „Nooit heb ik gezegd", al dus de heer Rabbani, „dat ik namens de regering van Koe weit sprak". Volgens de heer Rabbani heeft minister Hoes sein in het Libanese dagblad Al Amwar deze mening onder streept door ook te verklaren dat de olieblokkade tegen Ne derland alleen kan worden op geheven bij besluit van de olie-uitvoerende landen. De heer Rabbani bevestigde dat hij zijn regering niet tevoren had ingelicht over zijn verkla ring. De heer Rabbani wordt als ho- norair-consul van Koeweit niet voor zijn consulaire diensten betaald. Zijn functie geeft hem ook geen recht op immunitei ten en andere diplomatieke voorrechten, zoals een CD-aan- duiding op zijn auto. gen. De vaak ingewikkelde be palingen van de wetten blijken er mede oorzaak van te zijn, dat betrokkenen menen tekort te zijn gedaan, wat bij nader in zien dikwijls niet het geval blijkt te zijn. De commissie zal daarom de voorlichting omtrent de uitvoering van deze wetten gaan bevorderen. De uitkeringen volgens de sociale verzekeringswetten hebben in 1973 naar raming een totaalbe drag van ruim 20,5 miljard gulden bedragen te wéten: zie kengeldverzekering 3,3 miljard, arbeidsongeschiktheidsverze kering 3,65 miljard, wachtgeld en werkeloosheidsverzekering 0,75 miljard, kinderbijslagverze kering 3,2 miljard, A. O.. W. 8,5 miljard en AWW 1,2 miljard. Protest Ajax tegen T.V.- uitzeiiding HILVERSUM Hoewel de voet balwedstrijd AjaxAC Milan gisterenavond rechtstreeks door -de NOS-televisie is uitgezonden, gebeurde dit wel onder protest van Ajax. De club meent, dat de NOS niet het recht had ver kregen opi de wedstrijd uit te zenden. A'jax is tevens van oor deel, dat door te vroege bekend making van de uitzending haar aanzienlijke schade is berok kend. Een woordvoerder van Ajax liet weten, dat van de NOS een schadevergoeding van 100.000 tot 150.000 geëist zou worden. Volgens de NOS is de beslissing om de wedstrijd rechtstreeks uit te zenden, genomen op grond van een overeenkomst tussen de EBU, de Europese Radio Unie, en de UEFA, de Europese voet balorganisatie. Deze overeen komst houdt in, dat de UEFA voor wat Nederland betreft na mens Ajax toestemming geeft voor een rechtstreekse uitzen ding in Nederland. De NOS meent, dat Ajax met de eis tot schadevergoeding bij de NOS niet aan het juiste adres Tevens veronderstelt de NOS, dat er wederom sprake is van een communicatiestoornis tussen Ajax, de KNVB en de UEFA. 3 dezer dagen in Europa kiezen tussen weer en wind. Moet Nederland de wind accepteren, in Helsinki heeft men de sneeuw betrokken in de loterij van het seizoen, hetgeen daar onder meer tot gevolg heeft, dat treinen blijven steken en passagiers een deel van het traject te voet moeten afleggen. Foto: Finse treinreizigers bezig aan hun lange mars. fieidócöouAcuit De Amerikaanse minister Kissinger en zijn Israëlische collega Abba Eban vlak naast elkaar, als om te illustreren, dat de verschillen kleiner zijn geworden in de besprekingen, met name met Egypte. Kissinger heeft in zijn stoelendans" zijn plaats inmiddels alweer geruild voor een naast Sadat. Limburgse jongeren Staatsmijnen weer open Heerlen ianp) De katholle, ke werkende jongeren in Lim burg willen dat er een onder zoek wordt ingesteld naar de bereidwilligheid van de jonge ren in Limburg om in de mij nen te gaan werken. De KWJ- Limburg zegt dat de mijnslui- ting te snel verlopen is en dat er zeker weer tien- a vijftiendui zend mensen werk zouden kun nen vinden in een beperkte Zuid limburgse mijnindustrie. iVolgens de KWJ zullen veel jon geren maar al te graag bereid zijn, weer ondergronds aan de slag te gaan, nu er voor hen geen ander werk in de mljn- streek te vinden is. Er zouden dan wel een beter werkklimaat en betere arbeidsvoorwaarden [geschapen moeten worden. De KWJ is niet voor het klakke loos opengooien van de mijnen. Allereerst zou de staatsmijn Emma ontsloten kunnen worden die nog over voldoende hoog- waardige kolen beschikt. TegeD de tijd dat de Emma aan uit putting toe is. zou de staatsmijn Beatrix produktierijp kunnen zijn. De KWJ-Limburg blijft van mening dat het aan het j Zuidlimburgse herstrukturering j bestede geld beter had kunnen i dienen om het mijnsluitingspro-1 Hardy Amies, één van degenen, die ook kleding ontwerpt de Britse vorstin, heeft de zomer in het hoofd, en mannequin Liz wikkelt zich met kennelijk genoegen in één van zijn crea ties voor lente en zomer: een veelkleurige japon, die in zijn dessin er vierkant voor uit komt, dat de lente toch weer na dert. WASHINGTON (AP) —De Amerikaanse federale recherche, FBI, zal op verzoek van de speciale officier van justitie, Jaworski, de ge luidsbanden van het Witte Huis onderzoeken die van belang zijn in de Watergate-affaire en waarvan een gedeelte van 18 minuten was uitgewist. Het resultaat van dit onderzoek zal worden voorgelegd aan een Grand Jury, die kan aanbevelen een vervolging in te stel len tegen degenen die naar haar oordeel verantwoordelijk zijn voor het verdwijnen van de tekst en de loop van het recht hebben belem merd. Van een van de banden waren in vijf tot negen gevallen stuk jes uitgewist en opnieuw gebruikt. In het Congres wint steeds meer de mening veld dat Nixon de De VPRO-tv zendt vanavond om Republikeinse partij oneer aan- 21.00 uur over Nederland-I doet en dat hij spoedig in staat van beschuldiging moet worden gesteld opdat kan worden vast gesteld of hij al dan niet schul dig is in de Watergate zaak. Gisteren verklaarde het Witte Huis dat president Nixon geen stukken heeft gewist van de bandopname die betrekking heeft op de Watergate affaire. De belastingambtenaar die de fei ten over de inkomstenbelasting van president Nixon aan de pers heeft doorgegeven heeft ontslag genomen nadat hem was gezegd dat hij anders ont slagen zou worden. De recher- reportage uit over de Ameri kaanse federale recherche FBI, die officieel is belast met de op sporing van overtredingen van de wetsregels in geheel Ameri ka. In deze documentaire is een gesprek opgenomen met direc teur Clarence Kelly, die onlangs Peter Gray opvolgde, één van de slachtoffers In de Waterga- te-zaak. cheur van de belastingdienst die de man op het spoor kwam heeft van het Witte Huis een be loning gekregen. JERUZALEM (AP/RTR) - Het ziet er naar uit dat de overvolle en drukke missie van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger inzake een overeenkomst tussen Israël en Egypte over de troepen langs het Suezka- naal, een succesvol einde gaat naderen. Negentig procent van de problemen zou thans zijn geregeld, al« dus werd in Jeruzalem ver nomen. Kissinger is nu weer In Aswan in Egypte voor een gesprek met pre sident Sadat. Volgens het semi-officiële Egypti sche dagblad Al Achram is een voorstel gereed volgens welke Israël zich binnen drie weken terugtrekt uit het gebied langs het Suezkanaal of zich akkoord verklaart met terugtrekking. Egypte zou de terugtrekking van Israël uit de kanaalzone be schouwen als de eerste stap op weg naar een vredesregeling. Andere door Israël voorgestelde punten waarmee Egypte ak koord zou gaan zijn: een ver klaring van Egypte waarin wordt bekendgemaakt wanneer de militaire akties tegen Israël worden gestaakt; de formatie van gezamenlijke Egyptisch-Is- raëlische patrouilles op de oos telijke oever in ruil voor Israëla terugtrekking van de westelijke oever; een aanwijzing voor do mogelijkheid om het Suezkanaal weer voor de scheepvaart open te stellen. Intussen vraagt een leder zich verbaast af hoe Kissinger zijn vliegende vredesmissie in het Midden Oosten volhoudt. Naar- mate hij meer tussen Jeruzalem en Aswan raast krijgt hij steeds minder gelegenheid om te sla pen. Voor hij zijn laatste tocht naar Aswan maakte had hij maar drie en een half uur kun nen rusten. Als Kissinger onder deze druk mocht lijden is het hem niet aan te zien. Met zijn 50 jaar ziet hij er merkwaardig gezond uit en zijn humeur is en blijft best. Hij tracht zich een beetje aan een bepaald dieet te houden maar heel goed gaat hem dat niet af. In het vliegtuig dat hem heen en weer vervoert staat een grote doos chocolaatjes te zijner beschikking. De inhoud ervan wordt gaandeweg kleiner. Bomaanslag BILBAO (UPI) Bij een bom aanslag op de terreinen van de Jezuïeten-universiteit Deusto in Bilbao is een computercen trum vernield. Andere gebou wen liepen zware schade op. Niemand werd echter gedood of gewond. Van de olie in de drup MOMENTEEL ZIET HET ER NAAR UIT, dat niet het zuinig moeten zijn met benzine, maar één der gevolgen daarvan, de overal ter we reld stijgende prijzen de brandnetel van 1974 gaat worden. Met een variatie op het spreekwoord zou men kunnen zeggen: we komen van de olie in de drup van de prijzen. Van alle kanten wordt het kabinet onder druk gezet om aan een prijs- stop te denken, maar het overgrote deel van het kabinet voelt daar voor niet veel. Terecht: want een prijsstop zonder meer zou de werkgelegenheid op korte en langere termijn ernstig In gevaar kunnen brengen en ook dan wordt het een kwestie „van de regen in de drup". Zeker zolang vanuit het bedrijfsleven een oncontroleerbare actie tot loonsverho ging blijft dreigen, kan de prijsstop bepaalde bedrijfssectoren de nek omdraaien. VAN DE ANDERE KANT is het geen denkbeeldig gevaar, dat andere bedrijven van de economische crisis profiteren en proberen de prijsverhogingsepidemie te misbruiken voor extra-winst. Daarom zou er alles voor te zeggen zijn, wanneer er op het loonfront absolute rust kon blijven heersen en elke verruiming van mogelijk heden in bedrijven en bedrijfssectoren zou worden aangewend voor prijsverlagingen. Maar welke minister of welke regering kan zo'n opdracht waar ma ken? Ook het kabinet-Den Uyl leeft een beetje bij de gratie van de dag. Uit de mond van de voorzitter van Den Uyl's eigen partij, de heer Van der Louw is het voorstel gekomen ook bij stijging van grond- stofprijzen pas prijsverhogingen toe te staan, als de ondernemer kan aantonen dat hij anders failliet zou gaan. Een leuke kreet, die in de praktijk evenwel even moeilijk te realise ren zal zijn, als wanneer men het recht op loonsverhoging van de werknemer beperkt met de bepaling: eerst aantonen dat men an ders niet meer kan rond komen. Veel beter lijkt ons de uit de PPR afkomstige suggestie om vla een winststop controle op prijsstijgingen te krijgen. Alleen zullen over heid en bedrijfsleven dan hebben te erkennen dat de winststop ook voor de mogelijkheid tot loonsverhogingen geldt en dat de overheid zelf haar eigen beleid ook stelt onder het motto: alleen maar uitga ven als die in de gegeven omstandigheden noodzakelijk zijn. VOLGENDE WEEK SCHIJNT de Tweede Kamer terug van reces uitgebreid over de prijzenkwestie te willen praten. Inderdaad; ze moet dat dan maar degelijk en desnoods uitgebreid doen. Want de kwestie van lonen, prijzen en winsten is op het moment veel belangrijker dan de behandeling van de paar begrotingen welke nog op parlementaire goedkeuring wachten. Zo nodig, bezuinigen onze volksvertegenwoordigers maar op de tijd welke de discussies hier over normaal vergen. j Tip voor parlement EEN BEETJE LAAT is tot de natie doorgedrongen het initiatief dat de gecombineerde christelijke partijen in Hillegom genomen hebben om de droge discussies in de gemeenteraad op te fleuren. Bij de be* grotingsbehandeling bracht de christen-democratische fractie geen speech, maar een korte kleuren-geluidsfllm, waarin de urgente pro blemen van Hillegom beeldrijk werden uitgelegd, met als epiloog een beoordeling over het gevoerde gemeentebeleid. Een idee voor de Tweede Kamer en zeker een attractie voor de pu blieke opinie. Ongekende kansen bovendien voor diverse Kamerle den: Andriessen gaat een filmstrip maken over de zwoegende mid denstander, Van Thijn legt bij de kassa s van een supermarkt beta lende huisvrouwen in kleuren vast, Wiegel filmt ten kantore van een belastingconsulent het wel-en-wee van de slachtoffers van de fiscus. De PSP kan Barend Servet inhuren, de SGP komt met een reeks dia's over lege kerken en Marcus Bakker maakt een science fiction film over de verderfelijke praktijken van het Witte Huis. VOOR KAMERLEDEN het extra voordeel dat ze wat kunnen indutten zonder dat iemand of de televisiecamera het ziet. Over een paar jaar kan dan ook de reclame in de politieke cinema haar Intrede doen: dia's van modemagazijns met voor politici geschikte kleding (hip voor links, stemmig voor rechts), middeltjes tegen migraine of een kater en extra aanbiedingen in Nieuwspoort of het Kamer-res taurant. Dan geen kwaad woord meer over de saaiheid van ons parlement: misschien moet de filmkeuring er zelfs nog aan te pas komen. Je weet nooit wat een geachte afgevaardigde of een minister aan sex en schokkends in petto heeft. DE BILT De depressie die in het Waddengebied korte tijd een zware noordwesterstorm veroor zaakte, bevond zich vanochtend in de omgeving van Kopenha- morgen grote hoeveelheden zachte en vochtige oceaanlucht ons land binnen, waarbij de temperaturen weer ver boven normaal komen. gen. De luchtdruk in het lage- Vooruitzichten voor zaterdag, op- drukcentrum bedroeg daarbij ongeveer 987 millibaar. De de pressie wordt op de voet ge volgd door een zwakke rug van hoge luchtdruk die vanmiddag voor een kortstondige weersver- Weersvooruitzichten betering zal zorgen. Het regen- voor zaterdag: aantal gebied van een warmtefront zal echter vanavond en morgen nacht opnieuw regen en motre gen brengen. Aan de achterzijde van het warmtefront dringen gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Plaat selijk regen of motregen en temperaturen aanhoudend boven normaal. cijfers 0 tot 3. Min. temp.: van' 2 - 6 gr. Max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Van 5 - 10 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. UTRECHT (ANP) De Wil lem Arntz Raad vind het nood zakelijk dat de directeur van de zwakzinnigenafdeling Den nendal in Den Dolder, drs. Ca- rel Muller, met onmiddellijke ingang van zijn functie wordt ontheven. Dit is vannacht meegedeeld na een langdurige vergadering waarin de raad de noodsituatie rond Dennendal heeft bespro ken. Veertien van de zestien leden van de raad waren aan wezig (externe deskundigen en vertegenwoordigers van de af- del.ngen van de Willem Arntz stichting, van de ouders, van de betalende instanties, en van de benoemende instanties: pro vincie en gemeente). Zij kwa men unaniem tot de conclusie dat Muller moet verdwijnen. In zijn verklaring zegt de W.A. raad dat de aktuele problemen In Dennendal niet of zich zelf staan maar dat ze onderdeel zijn van een reeks van vele moeilijkheden. Op dit moment is er volgens de raad sprake van een noodtoestand, niet al leen bij verschillende mede werkers van Dennendal die langdurig in een niet leefbare situatie verkeren. Maar vooral ook bij de verzorging van de pupillen. Er is grote onrust ontstaan en verschillen de ouders hebben hun lcinderen naar huis gehaald. De Raad verw jt directeur Muller dat hij niet In staat is om rust te scheppen, maar dat hij daarentegen vanuit een ideologische gedrevenheid pola risatie en men ngsverschillen binnen zijn staf eenz jd g be vordert. Carel Muller is naar de mening van de Raad niet in staat om op evenwichtige wijze zowel directeur als ideologisch vernieuwer te zijn en evenmin gen. Met nadruk voegt de Raad hieraan toe dat zijn mening over de manier, waarop de di- rec'.eur functioneert, geen af breuk doet aan de waardering van de Raad voor de inhoud van wat op Dennendal en an dere instellingen van geestelij ke gezondheidzorg aan ver nieuwingen tot stand if ge bracht.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13